Hoe viel Nikita? KER n nieuv DOQRSMEREN? Voor uw KINDERREPORTAGE RA WAARSC Assurantiebe Maatatelie D. ENGEL Klaar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM EEN BRIL DIE GOED ZIT Firma G. van de Pol S0ESTERBERG WASSERIJ GELRIA EDE Alle radio- en t i).- achtergronden van de val van Chroesjtsjow UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool REVEROL SMEERSTATIO>T Aardgaspijpleiding naar Engeland GanoarSPUKER Loodgieters- uerkzaamliodon. Medische dienst FaTa^\jJaSf Luehtmaehtkoor A.G.A.V.S. sSport-ac/enda. Handbalprogramma Hoekeyprogramma Korfbalprogramma AlTORIJSCHOOL H. BROUWER Programma van B.D.C. r Opstellingen van S.E.C. HOE LAMG IS UW REMWEG?? Wedstrijden van V.\ .Z. Programma van S.E.C. S.E.C.-Vietoria Sparretakken Hulst Kerststukjes Los materiaal or Bezitters van all voert i Hebt E sleehtpa VANAF TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 Fia Het doek viel in Moskou op 14 oktober 1964. In een bewogen zitting, die werd bijgewoond door alle 175 afgevaardigden der communistische partij, zitting heb bende in het centraal comité, werd tot de val van de „rode tsaar" besloten, in- diens bijzijn en na zijn persoonlijk plei dooi. dat vier lange uren duurde. De val van Nikita drong pas de dag daarop tot de buitenwereld door. Dat er binnenskamers een strijd om de macht in de sowjet-unie is gevoerd, bleek echter overduidelijk uit de verklaring van de Franse minister van staat, Gaston Pa- lewski, die Chroesjtsjow nog enige dagen voor zijn val bezocht in zijn villa in Pin- BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 zunda aan de Zwarte Zee, Nikita zag er goed uit, aldus de Franse minister van staat en maakte grapjes in de zin van: „Ik voel me op dit moment als een kater in maart." Er was dan ook van ziekte bij de „rode tsaar" geen sprake, doch het was de partij-idealoog Michail Soeslow die, in op dracht van het centraal comité en meer nog in opdracht van Alexander Nikola- jewitsch Schelepin, plaatsvervangend mi nister-president en chef van het comité voor partij- en staatscontrole, Nikita tot aftreden dwong. Alexej Adschocbej. Gelijk met de val van Nikita Sergeje- witsch Chroesjtsjow viel in Rusland nog een man, n.1. zijn schoonzoon Alexej Ad- schoebej, hoofdredacteur van het com munistische dagblad „Iswestija". Bekend werd thans dat deze Alexej Adschoebej, naast zijn functie als hoofdredacteur, mede optrad als de persoonlijke gezant en gevolmachtigde van zijn schoonvader In dit licht gezien, voerde Adschoebej on dermeer vertrouwelijke gesprekken met de Westduitse bondskanselier dr Erhard. ter gelegenheid waarvan hij deze op de hoogte bracht van de drie punten van Chroesjtsjows regeringsprogram, en de Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen, BERKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 kwestie China en de reeks onafgebroken grensgevechten tussen Russische en Chi nese militaire patrouilles en grenswacht detachementen gevoerd. Tot op heden is nog niet bekend gewor den met welke opzet de Russische dicta tor middels zijn schoonzoon de West duitse bondskanselier van de bestaande en zich steeds toespitsende kwestie met China op de hoogte bracht. Wilde Nikita zich militair en'of op andere wijze dek ken in de rug i.v.m. de gevechten aan de Mongoolse grens, ging het om adviezen of betrof het hier slechts louter een in formatieve aangelegenheid? Om zijn strijd met China te voeren, zette de gevallen „rode tsaar" zeer veel op het spel, zelfs de eenheid in de communis tische wereld. Berlijnse muur open! Bekend werd thans ook, dat de voorma lige Westduitse gezant in Moskou, dr. Hans Kroll, in november 1961, persoonlij ke gesprekken voerde met Chroesjtsjow, in diens werkkamer op het Kremlin, met als onderwerp „de muur rond Berlijn". Dat zou dan 180 km over de zeebodem worden. Zo zal Nederland misschien eens toch nog 'n „leiding" gevende natie zijn. Bij VAN DAM, Torenstraat 5, slaagt ie- dei die een keuze maakt in schoenen naar z'n aard. Wij „leiden" immers al tijd al graag elke klant naar tevreden heid. (Adv.) grote macht en niet aflatend gevoel van angst, van vrees voor zichzelf, voor zijn leven dus, niet kon onderdrukken, deelde hij in november 1963 mede aan een be zoeker, met name aan de gewezen Franse minister-president Guy Mollet: „Ik ben er helemaal niet zeker van of ik de volgende morgen wel zal ontwaken; ze zijn immers allen tegen me" Kennelijk had hij o.m. de Chinese voor spelling gehoord, dat hij een „papieren kerel" was en „uitgestoten" zou worden. Op de 5de februari ontving de rode pre mier een brief van zijn Chinese tegen speler Mao Tsje-toeng. In dit schrijven noemde Mao hem „een ruziemaker en een schurk der geschiedenis" en verder: „Jij, Nikita, bent afwisselend hard en week, warm en koud, je praat de ene keer zus en de andere keer zo, verdoem de schurk die je bent" en met het geraas van de eerste Chinese atoombom, tot ontploffing gebracht in het gele steppen- zand van China, beklemtoonde de on doorgrondelijke oosterling de vernietiging van zijn witte vijand in het rode kamp. Dit bleek wel het laatste station op de weg naar de ondergang, doch in het verleden zijn er al meer tussenstations op die weg waargenomen. In november 1963 b.v. stemde de Roemeense afgevaardigde SPAARZAAM SOEPEL SCHOON SNEL SOESTERBERGSESTRRRTIS TEL:2945 SOEST in de Ver Naties tweemaal tegen een door Rusland ontworpen resolutie inzake de algehele ontwapening. In april 1964, werd op voorstel van de minister van buitenlandse zaken van de volksrepu bliek China, de heer Tschjen Li, besloten om Rusland uit te sluiten van deelne ming aan de in 1965 te houden zoge naamde tweede Bandoengconferentie En zo verschenen er meer tekenen aan de wand. Mannen op de achtergrond. Michail Soeslow, partij-ideoloog, 62 jaar oud, is ernstig ziek. Mocht hij herstellen dan zal, dit staat wel vast, deze man (die in ondoorgrondelijkheid niet voor Mao Tsje-toeng behoeft onder te doen) een belangrijke rol spelen in de strijd om de macht. Stalin mag dan overleden zijn en diens systeem door zijn opvolgers zijn vernietigd, een feit is echter dat de oude, beproefde stalinistische methoden voor een blijvende strijd om de macht in het Kremlin nog altijd als spelregels gel den. Deze gesprekken, in ieder geval minstens één, droeg(en) volgens de gezant een ongedwongen en „strikt persoonlijk" karakter, doch ook in de kwestie van „de muur" zou Chroesjtsjow een liberaliseren, een afzwakken van het probleem hebben voorgestaan. Ook hier toonde de rode premier zijn tegenstrijdigheid in spreken en handelen, zijn meesterschap in de po litieke intrige. Toch was het ook weer zo, dat Nikita in het geheim hoopte op een samengaan tussen Rusland en de West duitse bondsrepubliek in een nabije toe komst in de trant van het monsterver bond Hitler-Stalin bij de deling van Po len. Soortgelijke verklaringen werden onder meer afgelegd door de minister van bui tenlandse zaken van België, Paul Henri Spaak en door de Deense minister-pre sident Krag. Chroesjtsjows tegenstanders. Dat Nikita Sergejewitsch ondanks zijn KOOPT U BIJ DE VAKMAN 1 TEL. 2982 50ESTERBERG5E5TR.2 6 Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b g.g. telef. 4332 Voor al uw plaats te promoveren. Na de tweede we reldoorlog vervulde hij bijzondere op drachten en bracht met harde hand en bloedige zuiveringen, de opgestane sowjet- republiek Lithauen, hernieuwd onder de macht van Moskou. In 1947 werd Soeslow benoemd tot secretaris van het centraal comité der communistische partij en tevens tot chef van de afdeling agitatie en propaganda in Moskou. In juni 1948 was hij één der drie sowjet-gedelegeer- den die zijn handtekening zette onder de verklaring - de banvloek - dat maar schalk Tito een „verrader" was en tenge volge waarvan deze uit de Kominform werd gestoten. Vanaf dat moment tot vandaag de dag, controleert Soeslow de communistische partijen in de gehele wereld. A. N. Schelepin. Alexander Nikolajewitsch Schelepin, 46 Jaar oud, heeft als Jongste in Jaren en wel sinds 1964, zitting in het Russische partij-presidium. Schelepin is een bestu deerd en een zeer veelzijdig man. Hij is momenteel de opperste chef van de ge heime Russische politie (KG BI en van uit zijn kamer in het hoofdbureau (de centrale) der geheime politie, aan de Kuibyschewstraat nr. 4 in Moskou, geeft Schelepin zijn bevelen Onder zijn direct opperbevel staan onder meer de KGB. met ruim 225.000 geheime agenten, de inlichtingendienst G R U., waaraan ruim 5000 officieren zijn verbonden en welke dienst zetelt op het adres Snamenski- straat 19, Moskou en dan tenslotte nog het comité voor partij- en staatscontrole, waaraan ruim 130 000 controleurs ver bonden zijn. Op de 22ste partijdag in Moskou vorder de Schelepin 'n aantal verscherpte maat regelen tegen de vijandelijke spionage. De arrestatie en bestraffing van het Westduitse echtpaar Werner uit Karls- ruhe en van de studenten Peter Sonntag en Walter Neumann, beiden afkomstig uit Heidelberg in het najaar van 1961, het showproces in het voorjaar van 1963 gevoerd tegen de Russische agent Oleg Penkowski en de Engelse zakenman Gre- ville Wynne, alsook de arrestatie en uit wijzing uit Rusland - herfst 1963 - van de Amerikaanse hoogleraar, prof. Barg- hoorn, verdacht van spionage ten gunste van de U.S.A. en tenslotte de veroor zaakte moeilijkheden door Russische po- litie-autoriteiten ten opzichte van ver schillende, in Moskou aanwezige, buiten landse militaire attaché's enz zijn alle zijn werk. Schelepin gaf Soeslow de bewijzen in handen, dat de zogenaamde „liberalisatie- politiek" van Nikita de internationale spi onage tegen Rusland en de corruptie in het land zelf bevorderde en groot gevaar opleverde voor de binnen- en buiten landse veiligheid van de sowjet-unie De geheime politie heeft slechts één chef, één gebieder en dat is de partij en niet Chroesjtsjow, aldus Schelepin. Op 14 oktober 1964 viel Nikita. De open gevallen plaats in het partij-presidium bezit thans Alexanderh Nikolajewitsc Schelepin, sinds 16 november 1964 Reacties na de val. De reacties in de communistische wereld zijn nog met ten einde Het rode front is door de dramatische val van zijn op- perse dictator nog niet tot rust gekomen Het verzet duurt voort De communisti sche partijen in de wereld zijn, büjkt uit alles, niet op de hoogte van de te volgen weg door de huidige machthebbers. In het bijzonder geldt dit wel voor de te volgen politieke gedragslijn ten opzichte van de volksrepubliek China. Ook de wij ze waarop Chroesjtsjow ten val werd ge bracht, blijkt niet naar de zin te zijn van de communistische partijen in de wereld, vooral van de zijde van die par tijen die de meeste aanhangers hebben (in het westeni, namelijk die van Frank rijk en die van Italië. De geheime con ferentie in oostelijk Polen gehouden tus sen de Poolse partijleiding en de twee nieuwe machthebbers in Moskou, spreekt boekdelen. Onrust heerst ook in Hongarije, Tsjecho- Slowakije en in Bulgarije In die landen is men namelijk bevreesd voor nieuwe zuiveringen en een verscherpte politieke koers door Moskou ten opzichte van de andere leden-staten van het zogenaamde „oostblok". Dokter W. F. van den Helm, Prins Alexanderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404-31674, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D J. R Jellema te Den Dolder. Dokter A J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H Brandt te Den Dolder. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 mwwwvwwwm Het bekende Luchtmachtkoor heeft grote moeite om zijn ledental op peil te hou den. Vele overplaatsingen zijn hiervan de oorzaak en de ledige plaatsen kunnen slechts voor een klein deel worden aan gevuld. Er bestaan nu plannen om het koor om te zetten in een algemen gemengde zang vereniging. Door uitbreiding van het ledental zal A.G A.V.S dit laar met 2 teams deelne men aan de competitie van de „Zeister Volleybal Commissie" (Z.V.C.). Het programma van de competitiewed strijden, welke door de volleybalteams van A.G.A.V S - en A G A V.S 2 moeten worden gespeeld, luidt als volgt: 11 december, 2130 uur: A G A V.S Dalto 1 18 december, 21.30 uur: A G A.V.S A.G.A.V S. 2. 5 Januari, 20 uur: L.S V. 1-A.G.A V S 1 8 januari, 21.30 uur: A.G A.V.S 2-S.V.S 15 Januari, 19.15 uur: Mars-A G A V S. 2 15 Januari, 2130 uur: A.G.AV.S. 1-- Olympia. 22 januari, 19.15 uur: Mars-A.G A V S 1 22 januari, 21.30 uur: AG.AVS. 2-Olym- pia. 29 januari, 21 uur: S.V.S.-AGAVS 2 29 januari, 21.30 uur: A G.A VS. 1-L.S.V 2 februari, 19 uur: L.S V 2-A.G.A.V S 2 5 februari, 21.30 uur: A.G A V S. 1-Dalto 1 MM Teams van de handbalvereniging B.D.C. spelen zondag de volgende wedstrijden- Dames-Junioren: Olympia-B.D.C12.40 u. Dames-senioren: B.D C. 1-D.E S., 12.40 u. Heren-senioren. B.D.C, 1-Oranje 2, 5 u. Heren-junioren. B.D C -BH C., 11.20 uur. Heren-aspiranten B.D.C.-Fidelitas, 3 55 u. Teams van de Mixed Hockey Club Soest spelen zondag de volgende wedstrijden: Dames 1-Schaerweijde, 12 30 uur Dames 2-Shinty, 11 uur Veteranen: Heren-Kraaien, 2 uur Heren 2-Kampong 8, 11.15 uur. Laren 5-Dames 3, 12.30 uur. Amersfoort 8-Heren 5, 2 uur. Amersfoort 7-Heren 4, 2 uur. Voordaan 6-Heren 3, 2 uur. Hilversum 3-Heren 1, 2 uur. S C H C 10-Heren 6, 12 30 uur. Zondagmiddag speelt het eerste team van de korfbalvereniging „De Meteoren" in de Bernhardhal te Utrecht, waar deel genomen wordt aan micro-korfbalwed strijden. Zaterdagmiddag neemt het 2e team deel. Meteoren 3 speelt eveneens op zondag Er worden door elk team 3 wed strijden gespeeld. De teams zijn voor iedere wedstrijd anders samengesteld 2- 1- STATIONSWEG 13 - SOEST Rijksgedlplomeerde Instructeur U wordt gehaald en thuis gebracht Zondag Amerstoortse Boys-B D.C 1, 2.30 uur BDC 2-A.P.W C 2, 2 30 uur B D.C. 3-E M M. 4, 12 uur. BDC. 5-K.V VA 4. 2 30 uur. Amersfoortse Boys 5-B D.C. 7, 12 uur Saestum 5-B D.C. 6. 12 uur Zaterdag BDC b-B D C c, 2 uur. SEC c-B.D.C. ee, 2 uur. B D.C E-H.V C. I, 2 uur SE C a-B D C a, 3 uur. B D.C C-H.V.C. G, 3, uur BDC. A-AP WC A, 3 uur Soeslow, partij-ideoloog en Chroesjtsjow, toen nog minister-president der U.S.S.R en secretaris-generaal der communisti sche partij, waren op de geheime zitting van het centraal comité op 14 oktober 1964 te Moskou, de enige sprekers. De eerste trad naar voren als aanklager, als de rode inquisiteur bij uitnemendheid, in zijn hand de rapporten door Schelepin samengesteld. De tweede spreker verde digde zichzelf met de moed der wanhoop, zonder enige kans op succes overigens. Het harde, ijskoude requisitoir van de aanklager, kristalliseerde zich in de drie punten van Chroesjtsjows program, ten gevolge waarvan de eenheid in de com munistische wereld werd ondergraven. Om zowel het een als het ander te voor komen, diende deze leider van zijn func ties in staat en partij te worden onthe ven, aldus besloten het presidium en het centraal comité. De strijd om de macht duurt intussen onverminderd voort en Michail Soeslow, verbeterde tevens zijn positie in het pre sidium door van de zesde naar de vierde S.E.C. 1 speelt zondag tegen Victoria 1 in de volgende opstelling: doel Van Es sen. achter Krijt en A. Hooijer, midden De Rooij, Ruttenberg en J. P Brouwer, voor Aalberts, E. Brouwer, v. d. Broek, Duijst en Dorrestein, Van Breukelen en Schimmel zijn de reserves. S.E.C 2 speelt zondag een uitwedstrijd tegen Zeist 2 De opstelling is: doel v. d. Broek, achter Hooijer en Rodermond. midden Strumpel, J. A. Brouwer en Rij kaart; voor Van Rijn, Hanasbei, Blanken, Evers en Berkel. Reserve is Dettmer S.E.C. 3 speelt zondag thuis tegen Hoog land 3. De opstelling luidt: doel Schim mel. achter Duinkerken en Nuss. midden Ten Hove, De Vries en De Jong; voor Lenarduzzi, Bazoer, Woudenberg, Luschen en Veldhuizen. Reserve is Roest Het vierde elftal speelt om 12 uur tegen Hoogland 3 een thuiswedstrijd. De afstand dieU nodig heeft om veilig tot stilstand te komen (remweg plus 1 sec reactietijd) 30 km per uur ca. 18 meter 50 km per uur ca 39 meter ca. 69meter 70 km peruur 80 km peruur ca 0 7meter 90 km per uur ca. 106 meter 100 km per uur ca 128 meter llOkm per uur ca.152meter 120 km peruur ca 17 8 meter 150 km peruur Pla-Verb.v Veilig Verkeer V V Z speelt zaterdag, om half drie, een uitwedstrijd tegen Lage Vuursche Het A-team speelt tegen Roda B een uitwed strijd die om 3 uur begint Het a-team speelt thuis tegen Cobuboys. Deze wed strijd begint om 2 uur Zondag SE C 1-Victoria 1, 2.30 uur. Zeist 2-S.E.C. 2, 12 uur S E C. 3-Barneveld 2, 12 uur. S E C 4-Hoogland 3, 12 uur Zaterdag S E C A-C.D.N. A, 2.30 uur. S E C a-B D.C. a. 3 uur. C.J.V.V. b-S.E.C. b, 2 uur. B D C. ee-SEC. c, 2 uur, op terrein van S.E.C Van bijzonder groot belang wordt zowel voor S.E.C. als Victoria de zondag a.s. te spelen wedstrijd S.E.C.-Victoria. Victoria, dat op de negende plaats van de ranglijst staat, is namelijk een ern stige gegadigde voor de eerste plaats. De Hilversummers behaalden 10 punten, maar kunnen, indien de twee achterstal lige wedstrijden in winst worden om gezet, gelijk komen met leider Saestum. Voor S E.C. geldt echter ongeveer het zelfde, want bij wmst komt S.E.C. op l punt afstand van de leider, echter bij verlies tegen Victoria kan een flinke dui keling op de ranglijst gemaakt worden. De Victoriaploeg speelt in haar uitwed strijden bijzonder sterk en behaalde 3 maal een overwinning. Uit tegen Vriendschaar liet Victoria zich verrassen (1-0). De wedstrijd S.E.C.-Vietoria betekent de returnwedstrij d. In Hilversum werd het enkele maanden geleden een 2-2 gelijk spel, in welke wedstrijd S.E.C. na een snel opgelopen 2-0 achterstand toch nog gelijk kwam. De uitslag voor zondag is moeilijk te voorspellen, aangezien veel zal afhangen van de schotvaardigheid van de S.E.C.- voorhoede. De stand in de 3e klasse D luidt: Saestum Holland Zeist Hercules Veenendaal S.E.C. 11 14 C.D.N. 10 11 10 13 L.V.V. 10 11 11 13 Victoria 9 10 10 12 Vriendensch. 8 5 9 11 V.V.IJ. 9 3 10 11 J.S.V. 9 2 Kies nu uit duizende Amsterd.weg 139 Amersfoort T I Tel. #3490-17031 1 Ook voor WASMACHI DROOG N I EU wacht nu niet langer mee 1 JANUA Op die datum begint de v bezitters van motorrijtuig! dan is men strafbaar. En denkt U er om. de W passing op Auto's, motoren en scoob bouwtrekkers, maar ook Oj voortbewogen, niet gekent draglines, wegenbouwmacl carriers enz Zelfs, indien dit soort i terrein worden gebruikt Maakt gebruik van onze. j gespecialiseerde ervaring Vraag ons om advies c.q Stadhouderslaan 94 - Ook voor aUe andere Hypotheken en Wij maken het op d derniseren dames- ei japoi Wij maken van uw o\ tuum 'n modern één-i HEBT I Wij maken hiervan SOEST - Torenstraa HILVERSUM - Haver Philips, Telefunken, Kul type 1964/1965, 59 cm 1 jaar garantie. Gebruikte T.V.'s, divers met 3 maanden garantie. Financiering 18 maanden Dagelijks, ook 's avond showroom aan de Birksl Een snelle klasse l 42 pk; laag benzin chronlseerd. Een geeft rotsvaste v bouwd op 4-5 p€ regelbare alr-cond deze nieuwe Flat

Soester Courant | 1964 | | pagina 6