K< STOCK VERMOUTH v.v.v. Jan Muis, de laatste plaggenhutbewoner van Soest Gemeenteraadsvergadering Voor al uw rijbewijzen „VAN BUUREN" ZAANSE KLOKKEN Kerst- en Nieuwjaarskaarten FaTa£uJa9l oud weer GARAGE STAM DE WITTE POMPEN aardolieprodukten. Wilson tobt door met het pond DERDE BLAD nieuws. De avonturen van Gertjan en Maartje. MIDDELMAN Auto- en Seooterrijsehool ATTENTIE Als eerste kennismaking en uRATIo Weer voorradig Ga nbarSP'JKER Renault dealer V olkskerstzangavond Slijterij/Wijnhandel II. WES TEMMER EEN NIEUW BEGRIP IN JAPONNENMODE Nu was men in het Soesterveen wel wat gewend en kende men erger dingen op dit gebied als een onschuldig rodekool blad. De alledaagse huismiddeltjes wer den veelvuldig toegepast en niemand zag hierin enig kwaad. Zo was het vroe ger de gewoonte stukjes gedroogd slan- gevel op te eten, wanneer men erg veel last had van zweren op hoofd of huid. Het vel werd fijn gesneden en tussen twee stukken of sneden brood gestrooid naar Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Soest Onze wagens zijn all-risk verzekerd. EéN RIJLES (60 min.) EéN THEORIELES (120 min) met voor de smaak „een kruumeltje" sui ker er bij. De „schellen" (schillen) van de „duumbonen" (-tuinbonen) hielpen te gen de wratten. Elke morgen met verse „schellen" insmeren; eerst werden ze zwart en na een tijdje verdwenen ze vol komen. Waren de wratten hardnekkig en lieten zij zich de behandeling welgevallen zonder resultaat, dan „wiewaoter" dT op. Geen beter middel dan „wiewaoter", en als dit niet had geholpen, dan een wit draadje nemen, het aantal wratten se- kuur tellen en dan zoveel knoopjes in het draadje „leigen" als er wratten waren. Was dat goed gedaan, dan het draadje met de knoopjes in ,,'t huusje" gooien. Was het draadje vergaan, dan waren de wratten ook weg. Een probaat middel! Wanneer iemand „de fit" aan duim of vinger had, dan ging men naar de won der dokter in het veen, die moest hem of haar dan van „de pieng" afhelpen. Wan neer Jan had gezien, dat zijn voortreffe- in diverse maten. EL.2982 50ESTERBERGSÉ5TR.2E lijk hondevet hieT niet zou helpen, dan paste hij magische praktijken toe, die moesten suggereren, dat hij de pijn hierdoor op de vlucht dreef. De patiënt werd uitgenodigd naast hem op de grond te knielen. Jan ging eveneens op zijn knieën liggen en dan maakte hij voor overgebogen een „kuultje" in de grond tussen hem en zijn slachtoffer. Over het kuiltje maakte hij met zijn wijsvinger drie kruisjes. En vervolgens zei hij. wij zende op het kuiltje; „Noe stik jie je vienger in 't kuultje en over zeuve daoge bin jie de pieng kwiet" Of het werkelijk hielp? Nou en of! Jan behoorde tot de „vrij- mechons" (vrijmetselaars) en hij wist hoe hij zo'n geval moest behandelen. Hij alleen kon het en men vertrouwde zich volkomen aan hem toe. Verder was hij bijzonder bedreven in het pijn afstrijken, maar hierin stond hij niet alleen. Er waren er meer in Soest die deze kunst ook verstonden. Gewoonlijk had de be handeling niet veel om het lijf. Men streek over 't zieke of stijve lichaamsdeel en met beide handen gooide men dan iets van zich af, men wierp iets weg. Niet het letsel zelf werd genezen, maar door de behandeling: het afstrijken, hield de pijn op. „De pieng" in de kop of „de zeerte" in de „buuk" was zo over Het Wij verzorgen van uw eigen kleur- of zwartwitopnamen SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 haar van de geslachte honden werd door de medicijnman zorgvuldig bewaard, want ook dat kon eens te pas komen. Wanneer iemand door een hond was ge beten en hij kwam hiermee naar Jan Muus toe, dan legde die hondehaar op de beet. Nog beter was het haar van de hond die je gebeten had, dan was het zo over. Volgens de volksmond verkocht Jan zijn hondevet aan apothekers en •drogisten en bezocht hij deze geregeld. In Baarn, zo wordt verteld, ruilde hij zijn hondevet voor „Sympathie", een kruidachtig gewas. Het groeit alleen on der een doornenheg en kan slechts in de maand augustus worden geplukt, wan neer de dauw er nog opligt, anders heeft het zijn kracht verloren. Het is een zeer zeldzaam plantje. De gedroogde bladeren van dit kruid worden tot een poeder gewreven en dan krijgt het de naam „sympathie". (Zie hierover ook, H. W. Heuvel, Volksgeloof en Volksleven. Zut- fen z.j.) „Oarolie" gebruikte hij tegen „venient". Dit wondermiddel werd ver kregen, door een slang - die waren er toendertijd genoeg in het veen - levend in een fles met olie te doen, onmiddellijk „de stop" er stevig opdrukken en het geval in de grond bewaren. Men stopte de fles met zijn inhoud in de grond uit voorzorg, dat de fles niet open zou springen door „het venient", wanneer dit begon te werken. Dit was een toen zeer gangbare mening en werd overal elders in ons land toegepast. Het vocht, de „oarolie" diende tegen slangen beten of wanneer een pad je over de handen had gepwant dit onschul dige diertje stond bij de mensen in een kwade reuk en het had ook iets te maken met hekserij en toverderij meende men. Na de Pasen kon men bij Jan Muus te recht voor eieren, die op Witte Donder dag door zijn „kiepe" waren gelegd. Ze hadden bijzondere geneeskracht en hier van was Jan ook op de hoogte. Het is bekend, dat het ei sinds onheugelijke tijden een bijzondere plaats heeft inge nomen in het volksgeloof en volksgebrui ken. Jan zijn „kiepe" en „kuukes" kregen soms een uitzonderlijk voer, bestaande uit „maajen" (maden of vleeswormen), die uit „maajen" (maden of vleeswormen) in de kadavers leefden van de geslachte honden en die na het proces van de vetwinning zo maar ergens in de nabij heid van de hut werden gedeponeerd. Af en toe, zo lang de voorraad strekte werd zo'n kreng ergens opgehangen en Voor huid W» ■-» H en handen m JL^ in het voorbijgaan klopte Jan er tegen met een stok, zodat de „maajen" er uit vielen en door de altijd hongerige kippen werden verorberd. Van dit „kiepevoer" verzekerde Jan, groeiden de kuukes als kool; ze werden er vet van. Aan het eind van zijn leven maakte de publiciteit zich van Jan Muus meester en werd er meer aandacht aan zijn persoon geschonken dan hem lief was. Tientallen malen is hij gefotografeerd, zittende voor zijn hut, de pijp in zijn mond Zelfs een nieuwsblad uit die tijd wijdde een reportage aan deze Soester en loofde als premie, een groot formaat plaat uit waarop Jan Muus stond afgebeeld, voor het aanbrengen van een nieuwe abonné. Hij werd een bezienswaardigheid en men kwam van heinde en verre naar het Soesterveen om zich met eigen ogen te overtuigen hoe deze mens leefde; ver stoken van alle comfort van de toen al moderne tijd en toch een hoge ouderdom wist te bereiken. Zijn persoon kreeg meer bekendheid op het laatst, dan zijn medi cijnen, waar men al lang een afkeer van had gekregen en die langzamerhand, ondanks een hardnekkig leven, toch niet meer gewild waren. De magiër uit het Soesterveen is een legendarische figuur geworden, waarover nu nog sterke verha len worden verteld. Volkskundig beke ken een uitzonderlijke figuur, die nu zeer zeker niet meer geaccepteerd zou worden. E. HEUPERS. RenauJt R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4600,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Woensdag, 23 december a.s., s avonds te 8 uur, wordt in de Julianakerk, Juliana- laan 19a, weer de jaarlijkse Volkskerst- zangavond gehouden. Aan deze avond werken mede het Paleis koor, „Sursum Corda" en het Julia- nakerkkoor, onder leiding van de heer L. J. Meijer; R.K. Parochiaal Koor „Sint Caecilia", onder leiding van de heer C. A. Luyckx; mannenkoor „Apollo", onder lei ding van de heer A H. van den Broek; muziekkorps van het Leger des Heils te Amersfoort, directeur de heer C. v. d. Zouw; orgel: de heer G. den Broeder. Onze burgemeester zal deze avond ope nen. Ieder, die hiervoor belangstelling heeft, wordt tot deze avond uitgenodigd. Proef de zon en de druiven in de echte Italiaanse De échte „Vermouth di Torino" waarvoor uitsluitend druivenwijn wordt gebruikt uit de beste wijnbouwgebieden van het zonnige Italië. Thans ook in Nederland verkrijgbaar voor slechts per literfles (geen statiegeld). STOCK VERMOUTH, BIANCO, ROSSO, SECCO. U vindt Stock Vermouth en Brandy alleen bij Uw vertrouwde slijterij - wijnhandel. Importeur: Pollen N.V., Rotterdam, tel. 010) 232610/232640 Koninginnelaan 38 - Soestdijk - Telefoon 02955-2742 De raad onzer gemeente komt weer in openbare zitting bijeen op woensdag, 16 december a.s., 's avonds te 19.30 uur, ter behandeling van de navolgende agenda: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. november 1964 van de bewoners van het gedeelte van de Nas- saulaan, gelegen tussen de Oranjelaan en de Julianalaan, inzake de aanleg van een riolering, met voorstel dit schrijven in handen van burgemeester en wethou ders te stellen om advies. b. Schrijven d.d. 19 november 1964 van J Glas, Buntweg 14, inzake klacht tegen de uitbreiding van de N V. Chemische In dustrie Randstad, met voorstel deze brief af te doen zoals is aangegeven in het eveneens ter inzage gelegde schrijven van burgemeester en wethouders. 2. Voorstel tot aankoop van grond (met opstallen) gelegen: a nabij het Oude Grachtje van G. A. Hilhorst. b Nabij de Nieuweweg van G. Wester beek. c. aan de Klaarwaterweg van mevrouw L. C. B. de Beer-Telman en cons. d. in het Soesterveen en op de Eng van A. J. Roest. Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor Bij grote afname van Petroleum of Huisbrandolie no. 1 speciale prijzen. Wij leveren uitsluitend merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 e. nabij de Laanstraat van A. Kaats 3 Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor de bouw van een twee-klassige christelijke kleu terschool te Soest-Zuid. 4. Voorstel tot verhuur van een perceel grond, gelegen aan de Middenlaan aan Th. J. W. Rasch. 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager Onderwijswet 1920 aan: a. het R.K. Schoolbestuur te Soest voor de aanschaffing van meubelen en leer middelen voor 34 leerlingen t.b.v de R.K. School voor U.L.O. aan de Steenhoff straat. b. het R.K. Schoolbestuur te Soesterberg voor de aanschaf van 20 leerlingensets voor de Titus Brandsmaschool voor G.L.O. aldaar. 6. Voorstel tot vaststelling tabellen af schrijvingspercentages van het bedrijf gemeentewerken en het gasbedrijf. 7. Voorstel tot het geven van een garan tie t.b.v. een kerkconcert te geven door het Hervormde Kerkkoor in het Ned Herv. Kerkgebouw te Soest. 8. Voorstel inzake fluoridering van drink water. 9. Voorstel tot het samenstellen van commissies tot wering van schoolverzuim. 10. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het treffen van een voorziening voor het aanschaffen van be nodigdheden t.b.v de R.K. Kleuterschool te Soest-Zuid. 11. Voorstel tot onttrekking aan het openbaar verkeer van het 2e Wetering pad. 12. Voorstel tot het verlenen van een voorschot als bedoeld in artikel 75, lid 4, van de kleuteronderwijswet aan het be stuur van de R.K. Kleuterschool te Soes terberg. 13 Voorstel tot verkoop van grond ge legen aan de Laanstraat hoek Kostverlo- renweg aan J. W. Karwoezik. 14. Voorstel tot ruiling van grond gele gen: a. aan en nabij de Nieuweweg en het Oude Grachtje met T C. de Bruin: b. aan de Van Weedestraat en het Nas- sauplantsoen met W. F. Alleijn. 15. Voorstel tot het weigeren van onthef fing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan Total Nederland aardolieprodukten n.v. te Rot terdam voor het uitbreiden en wijzigen van een bestaande benzine-installatie aan de Kerkstraat 1, alhier. 16 Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de inrichting van het speellokaal in de R K. kleuterschool aan de Ericaweg te Soest-Zuid tot speel lokaal. Premier Wilson in Londen smaakt de vol doening dat het pond sterling gered is Dat heeft hij dan weliswaar niet uit ei gen kracht voor elkaar gekregen, maar doordat een aantal banken een enorm bedrag bij elkaar bracht, waarmee de Bank of Engeland zo onbeperkt ponden kon kopen als zij wilde. En de op deva luatie speculerende makelaars aan de geldmarkten zijn van een koude kermis thuisgekomen: de prijs van het pond daalde niet onder 2.78. Ze hebben met hun speculaties waarschijnlijk miljoenen verloren. Maar daarmee is voor Wilson de kous niet af. In de eerste plaats is de finan ciële steun van de buitenlandse circula tiebanken maar voor een beperkte ter mijn, zoiets als drie tot zes maanden is al genoemd. En de crisis waar het nu om gaat, is er eentje waarmee de Britten ei genlijk om de paar jaar te sukkelen krij gen. Niet tot genoegen van 't buitenland: de banken daar zijn dan ook bepaald niet bijgesprongen uit sympathie voor de Britten en nog minder uit geestdrift voor Wilsons nogal ouderwetse plannen. Ze deden het slechts omdat het pond nu eenmaal een valuta is waarin een groot deel van de wereldhandel wordt gedre ven. En in die wereldhandel wil men lie ver geen klap krijgen. Pond blijft ziek. Maar uiteindelijk wensen de buitenlandse banken dan toch dat Londen zijn eigen boontjes dopt. Wilson kan dan wel zeg gen dat er helemaal geen voorwaarden waren verbonden aan de miljardenhulp, maar de bankiers zullen wel degelijk pressie uitoefenen dat Londen zijn re medies zoekt in een richting die zij aangenaam vinden. Een pressie die de Britten alleen kunnen weerstaan als ze op korte termijn het pond weer kern gezond maken. Daar is echter geen kijk op. De socialis ten hebben met hun extra-heffing van 15 procent op importen plus hun begroting die allerlei grote nieuwe uitgaven aan kondigde en andere onontkoombaar maakte - hernationalisatie van staal bij voorbeeld - het al gedunde vertrouwen in het pond helemaal ondermijnd. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 11 DECEMBER 1964 Terwijl ze gezellig zaten te babbelen aan tafel, kwam Nascar binnen met een grote schaal dampende aardappelen. „Wiekebol heeft erge honger" en hij streek lachend over zijn buikje. „Nou ik lust wel 30 aardappelen" zei Barend overmoedig en hij keek begerig naar de schaal, die Nascar op tafel zette. Maartje tilde de deksel op, prikte er met haar vork een stukje aardappel uit om te proeven. Maar wat viel dat tegen. „Brrr, brrr", rilde ze. „Nascar, dat lust ik niet, bah, wat smaakt dat flauw." Geschrok ken keek Nascar haar aan. Nee, daar be grijpt hij niets van. Ze waren toch gaaf, doch Kokkie vroeg: „Heb je het zout misschien vergeten, Nascar?" „O, wat dom van me", stamelde hij. „Wat ver schrikkelijk dom van me", en onthutst liep hij naar de keuken. Binnen hadden ze echter allemaal plezier om de wijze, waarop ze van de luie Nascar een flinke kabouter hadden gemaakt. De uitbreiding en de welvaart van een gemeente zijn voor nieuwe inwoners fac toren, die bijdragen tot de algehele te vredenheid over de vestiging in die ge meente, waar men soms vrijwillig, doch meestal door beroep of werkgelegenheid, is geplaatst. En de V.V.V. verheugt zich mede met de groei en bloei van Soest, voor wier be langen zij werkt. Toch, met een klein beetje weemoed, bla deren we af en toe in het aardige boekje Soest, waar de afbeeldingen naar oude schilderijen ons soms de romantische sfeer laten zien van dit fraaie land schap in en om onze gemeente. De Kerkebuurt, met de boerderijen on der het weelderige geboomte, de statige toren op de achtergrond en op de voor grond over de landweg een koe met een paar schapen op weg naar het weiland. Bij zon plaatje kun je mijmeren en te rugverlangen naar de weldadige rust van toen. Desondanks is er nog veel moois te vin den, als we ons losmaken van de drukke verkeerswegen. In onze bossen en duinen kunnen we altijd weer tot onszelf komen en blij zijn met wat we in onze omgeving nog kunen genieten. Wie zich daarnaast eens verdiepen wil in dat Soest van vroeger en de geschie denis wil lezen, waarmee Soest verbon den was, doet er goed aan, het boekje Soest aan te schaffen. Ook als kerstcadeautje, niet alleen voor nieuwe inwoners, maar ook voor de ou dere Soesters, 'n aardig geschenk. Het is voor 2,75. bij ons kantoor te verkrijgen. De tpiegel der mode voor dames met smaak Exclusief bij: Torenstraat 19 - Tel. 2424 Afgesloten vluchtweg. Het onaangename voor Wilson is, dat een devaluatie na deze crisis voorlopig on denkbaar is. Uit eigen beweging, voor de grote pondenverkopen begonnen, was dat misschien nog een oplossing geweest om de Britse industrie een nieuwe injectie te geven, haar een betere concurrentie positie te verschaffen. Maar die vlucht weg kan Wilson nu niet inslaan. Een consumptiebeperking blijkt ook niet het industriële elan te verhevigen en kan bovendien in eerste instantie de werk loosheid vergroten. Voor de socialisten niet bepaald een aantrekkelijke politiek om mee aan te komen bij hun kiezers. De enige maatregel die voorlopig kan worden genomen is: zuinig zijn met de inhoud van de schatkist. Op het gebied van onderwijs zou dit een zuinigheid zijn die de wijsheid bedriegt. De al voorgenomen verhoging van een aantal sociale uitkeringen, vooral aan be jaarden, kan men met fatsoen niet meer intrekken. De enige post eigenlijk waar mee de Britten kunnen besparen, is de fensie en de lasten van allerlei overzeese verplichtingen, alsmede de vrijwillige hulp aan een vrij groot aantal landen. Legers terug. Dat Wilson al aan de defensie dacht, blijkt uit de hardnekkige geruchten dat het Rijnleger een veer moet laten. Vol gende afkappingen zijn wellicht Aden en een poging om Maleisië helemaal aan de Nieuwzeelanders en Australiërs over te dragen. Dat komt er allemaal op neer dat Wilson veel van wat nog rest van Engelands positie als grote mogendheid moet opgeven. Is dat psychologisch wellicht al moeilijk aan de Britten te verkopen, daar komt bij dat de Britten hun aanzien in de wereldhandel juist voor een deel danken aan die wel wat verbleekte, maar toch niet geheel vergane glorie van wereld macht. Daaraan te knibbelen kan dus óók nog een economische weerslag heb ben. De crisis met het pond is voorlopig achter de rug. Maar de moeilijkste ope ratie, herhaling voorkomen, is dat be paald nog niet.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9