Burgemeester opende manege rijschool René HET OOG GERICHT OP ALBERT SCHWEITZER De Soester Courant in de Kerst- en Nieuwjaarsweken GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD Kerkconcert Jeugd en honkbal V.V.Z. speelde gelijk Eiermarkt Gevaarlijk spel Stormschade Vlam in de pan Handbal Ernstig ongeluk in Soesterberg Bromfietser „weggeveegd" Vrouw gewond DINSDAG 15 DECEMBER 1964. 43e JAARGANG No. 96. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 2.4» - per post 2.75. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT 60ESTDIJK BUREAU VOOB REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT MA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Zaterdagmiddag heeft de burgemeester onder grote belangstelling de binnenma- nege van rijschool René aan de Bos straat geopend. Na deze plechtigheid werd een aantrekkelijk ruitersportpro gramma gebracht, dat verzorgd werd door amazones en ruiters van manege René en leden van de Amersfoortse ruiter sportvereniging Marcroix. In september 1963 stichtte de heer J. A Berveling manege René, die hij naar zijn zoon noemde en in betrekkelijk korte tijd kreeg dit ruitersportcentrum grote bete kenis. Dit vertelde de heer J. de Zoeten, die de burgemeester inleidde en een wel komstwoord sprak. Dit gold in het bij zonder het hoofd van de gemeente, de directeur van de Stichting voor Licha melijke Opvoeding en Sport, de heer Th. M. Peet, de heer H. J. v. d. Dussen, di recteur van gemeentewerken, het raads lid dr. D. J. P. Oranje en afgevaardigden van V.V.V. en politie. De heer Berveling startte met veel liefde voor dieren en in het bijzonder voor het paard. Hij begon ook met veel enthousi asme en gebrek aan kennis. Velen ga ven hem echter kundig advies en het kwam prima in orde onder het devies „een paard is geen auto". De heer Hel- muth Scheick werd instructeur en mej. A. Vrinten is zijn assistente. Er is zelfs al een jeugdclubje „Fox Hunter". De amazones en ruiters die les krijgen bij manege René hebben al diverse dressuur- wedstrijden en puzzelritten gehouden. De heer De Zoeten prees het enthou siasme en de ondernemingslust van de familie Berveling, die het mogelijk maak te dat een prachtige binnenmanege met een ruime foyer voor toeschouwers tot stand kwam. Hij sprak de wens uit dat het de heer Berveling als manegedirec teur goed mag gaan en dat zijn bedrijf een sieraad voor de Nederlandse hippi sche sport zal zijn. Hierna bood hij mevr. Berveling bloemen aan. De burgemeester noemde het een ge noegen de fraaie manege te mogen ope nen, omdat deze een aanwinst is voor Soest. Er is heel veel gedaan om dit tot stand te brengen en men kan wel zeggen dat de heer Berveling hiermee pioniers werk verricht heeft. Drie factoren waren er nodig om te kunnen slagen: liefde voor het paard en de paardesport, maar ook hulp van vrienden en daarop heeft de heer Berveling kunnen rekenen. Hi] schonk Soester ingezetenen de gele genheid de ruitersport te beoefenen in een manege die een sieraad is. Dicht bij die manege is veel natuurschoon waarin men deze sport in volle vrijheid beoe fenen kan. Dat is vooral belangrijk voor de jeugd die paarden belangrijker vindt dan bromfietsen. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit dat er steeds meer Jonge mensen zijn die de ruiter sport beoefenen. „Het is een prachtige sport die zelfbeheersing eist omdat een paard zich niets laat afdwingen, 't Be oefenen van deze sport leert je tevens bescheidenheid, want je leert 't nooit", aldus de burgemeester. Hij dankte de familie Berveling voor hetgeen aan de Bosstraat tot stand kwam, verklaarde de manege voor geopend en knipte het lint door met een schaar die hij in ontvangst nam van een minitatuur ruiter. te de familie Berveling voor haar onder nemingszin, waardoor het mogelijk ge worden is de ruitersport in een fraaie ruimte te beoefenen. Twee jeugdige amazones, de kleinste met een prachtige paardestraat, die het voor al in deze omgeving goed deed, gaven een staaltje van hun kunnen op pony's waar na de paarden aan de genodigden voor gesteld werden. Dauphin, Faun, Francis, Falco, Wyatter, IJver, Sportin'Life, El Ha- kim, Kobus, Flicka, Source Bleu, Mo narch, Arabelle, Shylock, La Pelouse en Blackie Brutus niet, want die had tijdig de benen genomen, beducht voor zoveel publiek. Het paard van de heer Olav Pie per uit Bussum had hier niet veel schik Abonné's, die het abonnementsgeld voor het le kwartaal 1965 van ons blad (f2,40 voor Soest en Soester- berg en f 2.75 voor andere gemeen ten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit nu te doen met ver melding van le kwartaal 1965. Bij overschrijving na 1 jan. kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan ln handen zijn van de Incasseerders. ADMINISTRATIE SOESTER COURANT. Op vrijdag 18 december zal het Hervormd Kerk- en Jeugdkoor onder leiding van Maarten Kooij, cantor-organist van de Oude Kerk, een concert geven in deze kerk. Een orkest en Maria v. d. Slikke, sopraan: Rom Kalma, bas en Jan Jan sen, orgel verlenen medewerking. Het koor zingt van G. Ph. Telemann de adventscantate „Machet die Tore weit". De overige werken die uitgevoerd zullen worden zijn van Mozart. Het jeugdkoor, dat in de afgelopen zomer op zo fraaie wijze een Bachcantate zong, heeft zijn krachten nu gewijd aan een missa brevis van Mozart, namelijk de in 1777 geschre ven bes-dur mis K.V. 275. Sopraan- en altsoli worden door kinderen uit het koor gezongen. Het zijn Jan van Barneveld, Peter Kooy en Ciska Scheele. Deze mis is door haar lyrisch karakter een bijzonder geliefd en veel uitgevoerd werk geworden. Het prachtige Benedictus voor sopraansolo is vaak als zelfstandig lied te horen. Ook het bekende „Exsultate, jubilate" voor sopraansolo en orkest staat op het programma, alsmede een minder bekende kerksonate voor crgel en orkest. De heer Berveling dankte voor de vrien delijke woorden en voor alle hulp die hij heeft ondervonden. Hij bood de burge meester twee leskaarten aan, bestemd voor het politiekorps. De heer J. G. Géval sprak namens de amazones en ruiters die manege René als ruitersportcentrum hebben. Hij dank- in, maar 't werd toch 'n keurige demon stratie, gevolgd door het rijden van ju nioren en senioren van manege René en het optreden van de leden van Marcroix, de vereniging die genoemd is naar het beroemde paard waarop de toenmalige luitenant Pahud de Mortanges, Olympi sche succesen behaalde. Ln de kantine van de Foxboro heeft de honkbalafdeling van S.E.C. een bijeen komst voor jongens van 8 tot 14 Jaar be legd. Er werden twee Amerikaanse in structiefilms gedraaid die werden toege licht door de heren Tinhn en v. d. Noen. Zij verzochten de jongens hun vriendjes te interesseren voor het honkbalspel en erop te wijzen dat er in februari weer een bijeenkomst van deze aard is. Dan zal een speelfilm gedraaid worden. S E.C. had het vorig jaar een jeugd- honkbalafdeling, maar deze verliep in de wintermaanden. Nu wil men trachten in het voorjaar een jeugdteam te laten uit komen dat zal spelen in de „little league" tegen teams van de vliegbasis en jeugd- teams uit Utrecht. De heer Tinlin wil ook proberen honkbal in school-competi- tieverband te laten spelen. Op een naarmate de wedstrijd vorderde bija onbespeelbaar veld heeft V.V.Z. het tegen Lage Vuursche niet tot een over winning kunnen brengen. Vooraf werd reeds een wedstrijd gespeeld, zodat mede door de bij vlagen neerplen- sende regen het speelterrein in een mod derpoel veranderde. Juist bij een wed strijd onder dergelijke omstandigheden bleek hoe belangrijk de akkomodatie kan zijn: geen water, geen licht en zelfs geen verfrissing was er op het veld van Lage Vuursche. Vanaf het beginsignaal rolde de ene aan val na de andere op het doel van Lage Vuursche af. De keeper van de gasthe ren wist echter op prachtige wijze in de eerste tien minuten zijn doel schoon te houden door het stoppen van enkele goe de schoten. Na een half uur gaf v. d. Broek V.V.Z. de leiding. Dat bleef zo tot de rust. In de tweede helft ging Lage Vuursche feller spelen, waardoor de krachtsver houding meer in evenwicht kwam. Met een klimmend schot, waarop de keeper van V.V.Z. zich verkeek, maakte Lage Vuursche gelijk. Tien minuten daarna kwam V.V.Z. zelfs achter te staan, door dat v. d. Munt bij een glijpartij de bal van richting veranderde. Deze verdween onhoudbaar in het doel van Van Kooij. Wassenaar moest met een voetblessure uitvallen. Hij werd vervangen door De Wit. Kort voor het einde van de wedstrijd bracht v. d. Bovenkamp met een prachtig schot de stand op 2-2. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 150.000 stuks in prijzen van 14,tot 14,50. Middenprijs 14,20 Prijs per kg. 2,29. Drie jongens in de leeftijd van 14 en 15 jaar zijn door de politie aangehouden omdat ze vuurwerk in brievenbussen ge gooid hadden nadat het aangestoken was. Dit gebeurde in de Troelstrastraat en Schaepmanstraat. De storm heeft zondag een schutting op de Van Weedestraat, die om een bouwwerk stond, doen omwaaien. Hij kwam op het rijwielpad terecht zonder schade aan te richten. Van de openbare school in de Beetzlaan waaiden vele ra men open. Ze zijn niet vernield. Op de Eikenlaan sloeg de vlam in een pan met vet, die in een schuur van de heer H. op een petroleumstel stond. De brandweer rukte uit maar behoefde niet te blussen omdat dit reeds door de heer H. gedaan was. Teams van de handbalvereniging B.D.C behaalden zondag tijdens zaalhandbal- wedstrijden de volgende resultaten: Dames-Junioren: Olympia-B D.C., 2-2. Dames-senioren: B.D.C. 1-D.E.S., 4-1. Dames-senioren: B.D.C. 2-L.V.V. 2, 2-3 Heren-senioren: B.D.C. 1-Oranje 2, 12-7 Heren-junioren: B.D.C.-B H.C., 3-15 Heren-aspiranten: B.D.C.-Fidelitas, 9-5 Het eerste damesteam speelde een snelle en sportieve wedstrijd. Er werd leuk ge combineerd en dat leverde doelpunten op die gemaakt werden door Nanda Daselaar, Barry van Leeuwen en Lia Schimmel. Slechts eenmaal kon D.E.S. een tegen- punt scoren. De uitslag was 4-1. Het tweede damesteam speelde een felle wedstrijd die met 2-3 verloren werd. De Soester doelpunten werden gemaakt door Lucia Verhoef en Wil Verlaan. Lucia Ver hoef was in prima vorm. Zij was de beste speelster van het veld. Het eerste herenteam won met 12-7 van Oranje 2. Na een kalme start begon de B.D.C.-machine op volle toeren te draai en. Het regende doelpunten maar vele werden afgekeurd, waardoor de wedstrijd steeds in ruwheid toenam. Topscorer was C van Rossum, die iedereen met zijn schoten te vlug af was. Deze overwinning maakte dat B.D.C. nog vaster op de eerste plaats van de rang lijst zit. Het dames-juniorenteam speelde 'n span. nende wedstrijd. Er is fel gestreden. BD.C. was vooral in het begin sterker en het was al gauw 2-0. Keepster Thea Spijker deed het uitstekend, maar kon toch niet voorkomen dat de ruststand 2-1 was Het ontbrak B.D.C. aan schot- vaarigheid en verder dan een 2-2 stand kwam het team niet. We hebben allen van die herinneringen die ons dierbaar zijn en voor mij is één herinnering van heel grote waarde. Een herinnering die mij nu terugvoert naar het Jaar 1930 toen ik als jongen in de Domkerk te Utrecht achter een pilaar stond omdat er alleen achter die pilaar nog maar plaats voor mijn schriele Jon genslijf was. De kerk was eivol want prof. dr. Albert Schweitzer sprak en hij bespeelde het orgel. Hetgeen hij zei is me nagenoeg allemaal ontgaan, want mijn kennis van het Duits bracht niemand ertoe dikke brieven naar huis te schrijven. Toen ging hij naar het orgel en hij speelde Bach. Dat spel maakte die herinnering tot een bijzonder mooie. Vijftig Jaar geleden was Schweitzer al een groot man met een positie van for maat. Hij was doctor in de theologie, filosoof en medicijnman, nagenoeg de beste kerkorganist ter wereld, zeker de beste Bachkenner en dan kon hij ook nog orgels bouwen, al liet bij dat liever door een ander doen om er zelf opzichter bij te zijn. Dat alles legde hij naast zich neer om in Lambarene te trachten een deel van de schuld te delgen die de blanke te genover de neger heeft. Vijftig Jaar werkte hij in de tropen en nu werkt hij er nog. Over enige weken wordt hij negentig jaar en het is dui delijk dat hij heel erg gaat lijken op het overbekende type van de zeer bejaarde die alles beter weet en alles beter kan dan de jeugd. Dat mag dan waar zijn maar prof. dr. Albert Schweitzer is een heel groot man en zijn devies „eerbied voor het leven" is een prachtig devies, waarnaar hij vele tientallen jaren consequent geleefd heeft. KANTMAN. Het REM-eiland staat nog steeds als een baken ln zee voor de Nederlandse kust, al moet nog openbaar worden gemaakt aan wie het eiland toebehoort, ofschoon dat voor de uitvoering van de Telefoon- en Telegraafwet van geen belang is. Nochthans wacht de justitie met het nemen van maatregelen, zodat er vanaf het eiland nog steeds programma's worden uitgezonden. Ook het contact met het vasteland, gaat ondanks de barre weersomstandigheden, ge regeld door. Daar in de komende twee weken, zowel Kerstmis als Nieuwjaar, in de tweede helft van de week vallen is het ons niet mogelijk om gedurende deze weken naast ons dinsdagnum mer nog een tweede uitgave te ver zorgen. Op dinsdag 22 december verschijnt ons laatste blad vóór Kerstmis. Op dinsdag 29 december verschijnt ons oudejaarnummer, waarin wij de gebruikelijke nieuwjaarsadvertenties opnemen. HH. adverteerders verzoeken wij hiermede rekening te willen houden. Gisteravond, om half zes, vond een ern stig auto-ongeluk plaats op de Amers- foortsestraat waarbij vijf auto's betrok ken waren. Er waren drie gewonden. De heer J. Th. M. v. d. P. uit Amersfoort kreeg een slagaderlijke bloeding. Hij werd direct geholpen door dr. Mosterd uit Amersfoort die juist passeerde. Dit slacht offer is naar de Lichtenberg gebracht, evenals de heren C. S. en J. P., die licht gewond werden. De heer J. Th. M. v. d. P. reed in de richting Utrecht. Hij bevond zich in een file en ging ter hoogte van de Mfierij aan het passeren. Hij botste tegen de auto van de heer J. D. die uit de richting Utrecht kwam. De auto van de heer v. d. P. kwam dwars op de weg te staan en hij werd aangereden door een auto, die be stuurd werd door de heer J. B. uit Amers foort. Vervolgens werd de auto van C. S. uit Utrecht bij de botsing betrokken. Deze kwam in de berm terecht nadat hij de auto van J. D. uit Hoevelaken geraakt had. Twee auto's moesten weggesleept worden. Bij het inrijden van de F. C. Kuyper- straat zag mevr. J. C. niet dat een brom fietser stond te wachten om het verkeer van de rijksweg voorrang te verlenen. Zij veegde de man eenvoudig van de straat weg. De bromfiets werd totaal ontzet, de bestuurder, B. G., mankeerde niets. Mevr. I. V. uit Baarn fietste op de Mid delwijkstraat. Zij werd ingehaald door een bromfietser die haar met zijn elle boog raakte. Mevr. V. viel. Ze brak een paar tanden en haar fiets en kleding wer den beschadigd. De bromfietser reed door. De politie heeft hem opgespoord. Hij beweert dat hij niets van het onge luk gemerkt heeft.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1