We begroeven een schat voor de toekomst puüover voor koude dagen TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis Een document voor over 5000 jaar over het leven in de 20ste eeuw i w In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Ruttenberg werd tweede Winst voor alle Olympia teams Gruno speelde voor Martini Ned. Christen Vrouwenbond De Hoop van Gods kinderen rn BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Kerstspel „Het huis bij de stal" BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming De 16de oktober 1964 was voor de toe komst een belangrijke datum. Op die dag waren op Flusching Meadow, vlak bij het imposante gebouw van de Verenigde Naties, op het terrein waar kortgeleden de grote wereldtentoonstelling heeft ge staan, een grote groep belangstellenden aanwezig om een „schat" te begraven. Het was geen schat in de zin van een collectie goud, zilver en edelstenen, zoals enkelen misschien zouden verwachten, doch materiaal dat een beeld geeft van het leven in de twintigste eeuw en dat als waardevolle vondst bestemd is voor archeologen die over 5000 jaar zullen le ven. Op deze manier zullen de bewoners van onze planeet in het jaar 6965 zich een ideaal beeld kunnen vormen van het leven in onze eeuw. En wel aan de hand van microfilms en ander interessant ma teriaal, opgeborgen in een capsule die speciaal geconstrueerd is om de tand des tijds te weerstaan. Dit document van onze beschaving in deze twintigste eeuw is verborgen in een slanke metalen cilinder die op een diepte van ruim vijftien meter is begraven in de grond van Flushing Meadow. De capsule is de tweede in zijn soort en bevat een volledige kroniek van de geschiedenis uit deze tijd Niet alleen ge beurtenissen, maar ook van alles op het gebied van de godsdiensten, wetenschap, kunst en kleding. De eerste „fles" werd in 1939 begraven even na de wereldten toonstelling van 1933-1939 op een afstand van ongeveer 3 meter van de nieuwe. Op de buitenkant staan instructies gegra veerd voor de eventuele vinders, met een waarschuwing het omhulsel niet te openen voor 6965. Deskundig samengesteld. De inhoud is uitgekozen door een speciaal comité van 33 personen die stuk voor stuk autoriteiten zijn op hun speciale ge bied. Van deze groep waren er 14 Ameri kanen, waaronder twee nobelprijswin- naars. De andere 19 waren staatslieden, wetenschapsmensen, kunstenaars enzo voort van andere landen. De regering van 29 landen die vertegenwoordigd waren op de laatste wereldtentoonstelling te New-York, werden allen uitgenodigd advies te geven bij de samenstelling van ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. het assortiment. Ook de regering van de sowjet-unie (hoewel niet exposant op de wereldtentoonstelling) werd uitgenodigd. Evenals de eerste capsule heeft deze tweede de vorm van een sigaar, dus cy- lindervormig met spits toelopende einden. Hij is twee meter vijfentwintig lang en is gemaakt van een speciale metaalle- gering, zogenaamd kromarc roestvrij staal, een legering van ijzer, nikkel, chroom, mangaan en nog enige metalen. Bestand tegen de tijd. Prototypen van de capsules werden grondig getest en wel door ze bloot te stellen aan verzadigde waterdamp, gelijk aan 100 vochtigheid bij een tempera tuur van 150 graden fahrenheit en een voortdurende bestraling met zout water. Men houdt namelijk rekening met de mogelijkheid van langzame geologische verandering in het gebied waar de cap sule is begraven in de komende 5000 jaar. Een verzilting van de bodem is zeker niet uitgesloten. Momenteel is de situatie niet ongunstig, want bodemproeven van Flu shing Meadow genomen op een diepte van 15 meter toonden geen sporen van stoffen die op ernstige wijze metaal aan tasten. De cylinder weegt zelf ongeveer 136 kilo, heeft een wand van omstreeks 1,25 cm dik en een diameter van ruim 1,25 cm Beide capsules 1 en 2 werden vervaar digd door de Westinghouse Corporation te Pittsburg in Pensylvania. Een model op ware grootte was te zien op de laatste wereldtentoonstelling, zoals trouwens ook een aantal van de dingen die de inhoud vormen. Geleerden hebben geholpen bij het uit zoeken en prepareren van de materialen die in de capsule werden opgeborgen, opdat ze in staat zouden zijn de tijd te weerstaan. Voorzichtigheid. Zo moest men er op letten, dat bepaalde materialen niet op den duur dampen gin gen veroorzaken of stoffen ging afschei den die een gevaar voor de inhoud of voor de vinders zouden kunnen opleve ren. Vloeistoffen kwamen onder andere niet in aanmerking om opgenomen te worden. Organische stoffen moesten in speciale luchtdichte verpakking. Films gmgen in aluminium dozen en alle ob jecten stuk voor stuk in stevig papier, omwikkeld met geprepareerd linnen. De lucht werd uit het binnenste wegge zogen en vervangen door een edelgas en voldoende vocht, zodat het geheel de vochtigheidsgraad had van een normale kamer. Nadat de sigaar grondig was gesloten, werd ze in de schacht neergelaten, die daarna gevuld werd met pek, beton en aarde. De keuzecommissie" heeft geen gemak kelijke taak gehad om uit de enorme veelheid van zaken die interessant of be langrijk waren, die dingen te kiezen die typerend zijn voor het leven in onze eeuw. Maar we mogen stellen, dat ze er toch in geslaagd zijn. Wat zit er in? Zo zijn exemplaren of afbeeldingen van allerlei fabrikaten, metalen, plastics, vele zaden, gehele of gedeeltelijke boeken, couranten en tijdschriften, zonodig gere produceerd op microfilm en nog een groot aantal andere zaken van ons alle daagse leven opgeborgen. Tevens heeft men een kleine „viewer" voor het bekij ken van de microfilms ingesloten. In de tweede cylinder heeft men speciale aandacht geschonken aan de ontwik keling die de wereld in de laatste 25 jaar heeft doorgemaakt. Want sinds die tijd heeft men de atoomsplitsing geleerd, de Mount Everest overwonnen, de mijl werd binnen de vier minuten gelopen, men danst de twist en men begon in de ruimte en de grote diepten der zeeën door te dringen. Natuurlijk heeft men zich ook afge vraagd hoe de mensen later de „schatten der oudheid" moeten kunnen vinden. Men heeft hiervoor diverse maatregelen getroffen. Op de plaats waar de capsu les liggen begraven staat een granieten monument. Doch als dit in de 5000 jaar nu eens verdwenen zou zijn of onze na zaten de betekenis daarvan niet meer be grijpen? Dan zijn er nog andere weg wijzers. Een boek uit een bibliotheek of uit een klooster kan dan de sleutel zijn voor het vinden van de historische voor werpen uit het grijs verleden. Handleidingen. Er zijn daarom speciale boeken gemaakt op tijdsbestendig papier en bedrukt met speciale inkt, waarin de capsules en hun inhoud worden beschreven, alsmede de plaats wordt aangegeven, waar ze liggen. Drieduizend van deze boeken zijn ver spreid over de gehele wereld in biblio theken, musea, kloosters en andere veilige plaatsen. Een aantekening in het boek vermeldt, dat het boek zal worden ver taald in een nieuwe taal of nieuwe talen, wanneer die zich zullen ontwikkelen en eventueele de oude zullen verdringen. Tevens bevat het boek aanwijzingen tot het vervaardigen en gebruik van elektro magnetische apparatuur om daarmee de cylinders te kunnen localiseren. Men heeft er ook rekening mee gehouden, dat op de een of andere manier het Engels, waarin het boek is gesteld, een vergeten taal zou worden. Daartoe heeft men een systeem in gevoerd waardoor het voor een ieder mogelijk moet zijn de taal te ontcijferen. Hiermede kunnen archeolo gen van de toekomst misschien goed worden geholpen. Voorlopig zullen de „schatten" misschien zo'n vijfduizend jaar lang rusten in de Newyorkse bodem, wachtend op toekom stige geleerden die ongetwijfeld met gro te belangstelling kennis zullen nemen van een voor hen merkwaardige en in teressante cultuur uit de twintigste eeuw. Gerrit Ruttenberg van de ren- en tour vereniging Tempo is tweede geworden achter Cor Rutgers in de interclubcross tussen renners van Tempo, Soest; De Adelaar, Hilversum en Ulysses, Amster dam. Het was de derde rit in deze onder linge competitie en er is in Hilversum gereden. Het weer was slecht en dat had een on gunstige invloed op de deelname. Het parcours was vlak en er behoefde nauwe lijks gelopen te worden. Cor Rutgers was duidelijk de sterkste maar hij kreeg ach terstand toen hij verkeerd gereden was. Ruttenberg nam nu de kop maar Rutgers haalde hem in en won met 100 meter voorsprong. De 3e plaats was voor Teus van Tol van De Adelaar en de 4e voor zijn clubgenoot de profrenner Jan Boog. Bij de nieuwelingen won J. Dijkstra van De Adelaar. De tweede plaats was voor C. Faber en de derde voor het Tempolid Anton Lub. Drie Olympia-teams moesten deze week aantreden in de Amersfoortse Sporthal. Het derde damesteam, het derde heren en eerste herenteam. Alle teams keerden naar huis met de volle winst. Het 3e herenteam van Olympia heeft in de le klas zijn eerste winstpuntjes in de wacht gesleept. De Soester heren versloe gen nl. het bijzonder zwakke V.V.A. 2 met 3-1. Ook van Olympia zijde kan niet van 'n beste wedstrijd gesproken worden, daarvoor was het spel te onsamenhan gend. V.V.A. zag in de eerste set nog kans tot redelijke tegenstand te komen en won met 15-12, maar daarna waren het de Olympia heren die met resp. 15-8, 15-7 en 15-4 aan het langste eind trokken. Opvallend goede prestaties blijft de jeug dige Gijs Mastenbroek in het derde he renteam leveren. Ook veteraan Frankena is nog steeds een van de steunpilaren van dit team Het 3e damesteam gaat zich steeds beter thuis voelen in de kompetitie. Zij spelen enthousiast en vol overgave. Te vens is er steeds vooruitgang in het spel peil te bespeuren, hetgeen nu resulteerde in een vlotte 3-0 zege op V.V.A. 4. Het eerste herenteam moest voor de tweede maal dit seizoen aantreden tegen het Amersfoortse Spirit. Werd de eerste wedstrijd met 3-1 verloren, ditmaal ga ven de Soester heren van meet af aan de toon aan. Met zeer goed opgezette aanvallen en uitstekend verdedigen, na men zij reeds in de eerste set afstand van de keistedelingen. 1-0. In de tweede set draaide de aanval via Albert Roetman en Jan Alblas op volle toeren. Goed aange ven van Erik van üchelen en Werner Paans stelde hen in staat punten te scoren Met 15-7 werd deze set gewon nen. In de derde en vierde set liet Olym pia de teugels iets te veel vieren en door een aantal slordigheden in de verdedi ging, waarvan Spirit handig profiteerde, gingen deze sets beiden verloren voor Olympia 2-2. In de vijfde en laatste set bleek Olym pia oppermachtig vooral de met veel raf finement uitgevoerde opslagen van Erik van Uchelen zaaiden paniek in de Amersfoortse gelederen. De weinige aan vallen die zij wisten op te zetten werden door de Soester heren kundig afgeweerd. In deze set was het Ad van Brummelen die met fraaie schijnsmashes bij de stand 11-1 voor Olympia een eind maakte aan alle Spirit-illusies. Met 15-4 zegevier de Olympia en kon weer twee punten voegen bij de reeds behaalde. Deze week worden de laatste wedstrij den van dit jaar in de Amersfoortse Sporthal gespeeld. Heren: Olympia 2-B.G. S.V., 7 45 uur. Olympia 1-Cito 2. 8.30 uur. N.V.C.-Olympia 4, 8.30 uur. Dames: Vrijdag Expohal te Hilversum, Huizen-Olympia 1, 7.30 uur. De Groninger Vereniging „Martini", die ieder jaar voor haar leden en donateurs een toneeluitvoering geeft met een eigen toneelgroep, kon daaraan dit jaar geen gevolg geven door gebrek aan jonge krachten. De toneelclub van de Groninger Vereni ging „Gruno" te Hilversum, was echter bereid voor Martini op te voeren het to neelstuk „Op de biesterboane", en deed dit in het St. Josephgebouw. Na het zingen van het Groninger Volks lied, verwelkomde de voorzitter, de heer K. Veenkamp, de zusterverenigingen uit Amsterdam, Amersfoort en Hilversum en de eigen leden. De hoofdrol van het zeer goed vertolkte stuk werd vervuld door mevr Klooster^ boer als Janny Wildschut, die met haar neef Teunis een winkel drijft. Janny is een jonge weduwe en krijgt telkens be zoek van de reiziger Noordhof, die meer om Janny komt, dan om iets te verko pen. Tante Doortje (mevr. Wentonk- Tunteler), die geld in de zaak had gesto ken, wil hieraan een eind maken. Neef Teunis verloofd met Willy (mej. A. Swarts), heeft ook een oogje op Janny, maar zij wijst hem af. Als Noordhof een betrekking krijgt in Parijs wil Janny met hem mee. Teunis loopt weg en het toeval wil dat hij en Noordhof 's nachts bij Janny in huis ko men. Een buurvrouw brengt dit over en diezelfde nacht wordt tante Doortje ver moord. De politie arresteert Noordhof en Teunis, maar beiden houden hun on schuld vol. De zoon van de buurvrouw (een onguur type) heeft echter een knoop van zijn leren jas verloren en juist die knoop brengt de dader aan het licht. De heer Veenkamp bracht „Gruno" dank voor de medewerking en het goede spel De afdeling Soestdijk houdt op 17 de cember a.s., des avonds om kwart voor acht, in het Anna Paulownahuis, Burg Grothestraat, haar maandelijkse bijeen komst. Deze avond zal in het teken staan van het naderende Kersfeest. Mevr. v. d. Burg te Utrecht zal declame ren. Over dit onderwerp spreekt op woensdag 16 december ds D. W. Veldkamp, predi kant Vrije Evangelische Gemeente te Hil versum, in lokaal Pr. Bernharcüaan 2 Men zie de advertentie in dit blad. De huiselijke gezellige tijd nadert met rasse schreden. De natuur wordt doods en stil. De prachtig gekleurde bladeren sieren de bo men niet meer, het wordt koud en kil buiten. In huis heerst een gezellige comfortabele warmte. Manlief knutselt aan een boe kenkast of radio, de kinderen dromen van het aanstaande sin terklaasfeest. Vele vrouwen en meisjes benut ten deze periode door het breien van truien en shawls. Alleen het geluid van zaag- of boormachine en het gerikketik van de brei naalden verbreken de stilte. Menige vrouv weet niet wat zij het beste kan gaan breien, ter wijl zij het toch zo graag doet. Ons model wilt u bij de keuze helpen. Het gaat hier om een modieuze pullover, welke gedra gen kan worden over een trui. De grote modehuizen en ontwer pers brengen vooral de laatste tijd deze pullover-vestmodellen uit, speciaal voor hen die gaan wintersporten. Maar waarom zouden wij ze niet gewoon in ons dagelijks leven dragen De fantasierijke rand welke het boord, de sluiting en de zoom siert, geven aan het geheel een bijzonder aardig apart cachet. Met zo'n vest dat u even kunt aanschieten over uw trui heen, zult u het vast en zeker niet koud hebben. WILLY MAENS (Nadruk verboden) VAN DE SOESTER COURANT isivohhox aa hooa As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie best snap hoe dat in mekaor zit mit die Ve- ronicao en die Rem, maor veur ming Lst allegaor flauwekul wat de regeering leit te zeevere. Ajje tien minse vraogt mot de Rem blieve dan zeige d'r neege jao en ajje an tien dee- retjes en jochies vraog of Veronicao mot blieve dan zeige die mit zien tiene jao En die regeering maor zitte klassineere en zeure van ongze sente dattie twee wegmotte. Bie zulleke dinge mos 't meu- gelek weeze da wullie watte zeige hadde. Wullie moste kenne stemme van jao of nee Rem en van jao Veronicao of van nee Veronica. As wullie dan zo'n bietje allegaor die Rem en die Veronicao wille houwe dan motte die d'r blieve, maor nie weg- werke veur de polletiek. De regeering zit van ongze sente te regeere en die mot dat zo veul meugelijk voor ongze schik doen, al mojje netuur- lek altied belasting betaole en daor is nie veul schik an. Aster estemd wier dan gong Veronicao nie weg en de Rem ok nie, schat ikke zo. Dan mot de regeering zeige, jonges, de mense die ongs betaole wille dat houwe, dus rustig laote houwe, waor of nie. En nie zoveul smoessies verzinne waorom die Rem en die Veronicao weg motte. SS Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. Nadat verleden jaar de gebruikeleijke op voering van een kerstspel in het kerk gebouw van de Ned. Prot. Bond niet plaats vond, zijn we erg gelukkig hiervan dit jaar weer melding te kunnen maken. Op de 4e Advents zondag, 20 december kunt u het, uit het Engels vertaalde spel van Charles Williams „The hous by the stable", gaan zien. Dit spel is realistisch en sterk symbo lisch. In het huis, dat „Aarde" heet, wonen „Mens" en zijn huisknecht „Ga- briël". Verder komen we ertegen „Trots" zijn vriendin eri „Hel" haar broer. Jozef en Maria worden ook hier naar de stal verwezen. In spannende handeüng en dialogen maken we de strijd mee tussen Mens en Gabriël aan de ene en Hel en Trots aan de andere kant. De spelgroep van de N.p.B. belooft u een doorleefde opvoering. Voornadere bijzonderheden werwijzenwij naar de advertentie in dit blad van a.s. vrijdag. GEBOREN: Cornelis Gerard, zoon van G. Alblas en E. Muijlwijk, Van Weedestraat 55. Ronald, zoon van N. J. van Eijk en M. Schippers, Prof. Lorentzlaan 48. Mathilda Theodora Adriana, dochter van L H. Voskuilen en M. H. A. Kerkhof, Soesterbergsestraat 162. Ingrid Chris- tina Margaretha, dochter van H. Geurts en G. E. Hornsveld, Nieuwstraat 25. ONDERTROUWD: Marinus Veenvliet, Jan van Aemstelstraat 46, Lopik en Dirkje Jo- hanna van Roest, Klaarwaterweg 72. Franciscus Hendrikus Borgsteijn, Tennis- plein 10, Breda en Gijsberta Hoogen- doorn. Van Weerden Poelmanweg 3. GEHUWD: Hans Wilkes, Zandvoortselaan 44, Zandvoort en Marijke Habermehl, Amersfoortsestraat 116. Arend Huizen, Soesterbergsestraat 113 en Maria Jacoba Smits, Klein Engendaalweg 4. Carolus Maria Gori, Van de Veldeplantsoen 7 en Hendrika Johanna Maria Jansen. Van de Veldeplantsoen 7. Henricus Dase laar. Nieuweweg 111 en Maria Alphonsia Daelman, Nieuweweg 111. Alphonso Gregorius Witteveen, Hazelaarstraat 16, St. Oedenrode en Elisabeth Mechtelina Maria van Kant, Kerkstraat 66. Dirk de Groot, Chur, Zwitserland en Elisabeth Broos, Korte Brinkweg 13. Richard C'ordan Caviness, Kamp Nieuw Amster dam, Zeist en Jose, Magtilda Maria van der Sommen, Bonifaciusstraat 1. Dlr. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDENAleida Maria van de Mast, 78 jaar, echtgenote van L. Majoor, Kamp weg 78. Frederik William Johannes Nilsson, 75 jaar, echtgenoot van A. W. van de Bovenkamp, Soesterbergsestraat 17. Maria Calame, 84 jaar, echtgenote van A. de Vos, Oude Utrechtseweg 14. Everdina Theodora Haag, 66 jaar, echt genote van J. A. Beijer, Beetzlaan 46. Geertruda Gesina Reulen, 79 jaar, wedu we van J. A. W. Iseger, Burgemeester Grothestraat 35. Maria Roest, 77 jaar, weduwe van W. Epskamp, Birkstraat 7.

Soester Courant | 1964 | | pagina 4