De Soester Courant in de Kerst- en Nieuwjaarsweken HET OOG GERICHT OP R.E.M. Washington's gesprek het eerste van een reeks Telefoniste gewond Kerstpotcollecte Programma Tuinbouw en Plantkunde Fluoridering drinkwater V.V.Z. tegen Karboys Opstellingen Onverantwoordelijk Oneerlijk Meisje aangereden Bioscoopprogramma. Ernstig auto-ongeluk in Soesterberg Bijeenkomst V.V.D. Geen spreekuur Wethouder De Haan Achttien inbraken GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD Zilver Tetra V olksker stzangavond Zeepost. POLITIE TEL 4444 BRANDWEER 3 3 3 3 VRIJDAG 18 DECEMBER 1964. 436 IAABGAN° N°' 9'' soester((Tourani Abonn. p. kwart, 2.4» - per post 2.15. Verschijnt Iedere dlnsda* en vrljdai. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag- 80ESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDK8TRAAT MA SOEST - TELEFOON 2566 GIRO 126158 Niemand verwachtte dat er spijkers met koppen geslagen zouden worden in het gesprek van president Johnson en pre mier Wilson. En uit het communiqué dat na afloop werd uitgegeven blijkt ook, dat dit niet is gebeurd. Er worden voor namelijk dingen in opgesomd waarover nodig eens gestudeerd en gepraat moet worden: hoe de N.A.V.O. versterkt en hoe de kerndefensie georganiseerd moet wor den. En hierbij denkt men natuurlijk weer aan de multilaterale kernvloot M.L.F., of wat de Britten daarvoor in de plaats hebben bedacht zonder aan hun ideeën ruchtbaarheid te geven. Dat laatste wijst er al op dat de Britse premier in ieder geval de Amerikaanse president niet heeft weten te overtuigen van de kwali teit van zijn plan, waarvan slechts is uitgelekt dat het een bundeling van allerlei wapens behelst, waaronder ook het hele Britse kernarsenaal. Een ander aspect er van zou zijn dat daarbij niet de nationaliteiten door el kaar gehutseld worden, wat dus ook zou inhouden dat Wilson de Duitsers ook niet de kleine invloed op het gebruik der kernwapens wenst te geven die in het M.L.F.-plan wel aanwezig was. Het wantrouwen. Hier speelt 'n ingevreten Engels wantrou wen tegen de Duitsers mee. Johnson ech ter is de mening toegedaan dat juist die Duitse medezeggenschap - overigens nog overheerst door een vetorecht der V.S. - noodzakelijk is om Bonn aan de Atlan tische partners te binden en te voorko men dat west-Duitsland toch te veel op Frankrijk gaat leunen. De twee staatslieden hebben trouwens ze ker wel vaker aan De Gaulle gedacht. Na het gesprek in Nassau op de Bahama's tussen beider voorgangers, waarbij een Brits-Amerikaans akkoord over raketten Daar in de komende twee weken, zowel Kerstmis als Nieuwjaar, in de tweede helft van de week vallen is het ons niet mogelijk om gedurende deze weken naast ons dinsdagnum mer nog een tweede uitgave te ver zorgen. Op dinsdag 22 december verschijnt ons laatste blad vóór Kerstmis. Op dinsdag 29 december verschijnt ons oudejaarnummer, waarin wij de gebruikelijke nieuwj aarsadvertenties opnemen. H H. adverteerders verzoeken wij hiermede rekening te willen houden. en kernonderzeeërs werd gesloten, was de Franse president ziedend over die nau we aaneensluting tussen de twee „Angel saksische" naties, waarin hij ook een soort Brits verraad van Europa zag dat bestraft moest worden, door Londen geen toegang te geven tot de E.E.G. Het slagzwaard Die ervaring zal Johnson en Wilson heb ben geïnspireerd dit keer tactischer te werk te gaan. Wat er voorlopig wel op neer zal komen dat de Britten en Duitsers onderling eerst eens even eens moeten zien te worden over een „slagzwaard" voor de N.A.V.O., hetgeen (gezien de uiteenlo pende wensen) wel eens een zeer lang gesprek zou kunnen vergen. Want een doel daarbij zal tevens moeten zijn dat een regeling wordt voorgesteld waarbij Frankrijk zich kan aansluiten - wat niet waarschijnlijk lijkt - maar die het zeker niet door tegenwerking kan bederven. De 55-jarige telefoniste mej. J. W. E. kreeg een lichte hersenschudding en brak een arm, die tevens uit de kom raakte, toen ze op de Soesterbergsestraat door een auto gegrepen en tegen het wegdek geworpen werd. Zij is in Zonnegloren opgenomen. Mej. E. stak woensdag plotseling lopend de Soesterbergsestraat over toen uit de richting Soesterberg een auto kwam die bestuurd werd door de heer W. H. S. Even voorbij de overweg Soestduinen reed hij haar aan ondanks pogingen dit te ver hinderen. De auto werd zwaar bescha digd. Vanaf maandag 21 december zal er weer een kerstpot van het Leger des Heils bij het postkantoor staan en natuurlijk zul len velen daarin graag iets doen, want de opbrengst is voor de minder bedeel den, van wier lot het Leger des Heils zich altijd zeer veel aantrekt. Ook bij het hulppostkantoor aan de Galenkamp Pelsweg staat een pot. In de vorige eeuw bevond een Heilsoffi cier zich op een zendingsterrein waar hongersnood was. De officier wist uit Engeland levensmiddelen te bemachtigen en ijzeren potten om in te koken. Velen werden hierdoor voor de hongerdood ge spaard. Generaal William Booth organiseerde naar aanleiding van dit gebeuren een ijzeren-pot-kollekte over de gehele we reld en liet voedsel kopen en dit uitdelen onder miljoenen armen en minder be deelden. Loopt de beide kerstpotten in Soest niet voorbij zonder er iets in te werpen. De fluoridering van ons drinkwater zal een feit worden als de gemeentebesturen, van Utrecht, Soest, De Bilt en Driebergen daartoe besluiten. Utrecht en Soest heb ben dit besluit reeds genomen. Met deze fluoridering wil men tandbe derf voorkomen. Dat dit geen overbodige luxe is blijkt onder meer uit het feit dat slechts 1 op de 10 personen boven 15 jaar een gaaf gebit heeft. Dagelijks zijn 4000 Nederlanders in behandeling bij een tandarts. Een bezwaar van de fluoridering van het drinkwater is het feit dat er mensen zijn die uit geloofs- of levensovertuiging iets tegen fluor hebben. Daarom is wel eens overwogen fluor in tabletvorm te verstrekken, maar studie heeft uitge maakt dat slechts fluoridering van het water het tandbederf op grote schaal kan tegengaan. Er zijn bezwaren tegen fluoridering. On der meer is er een bezwaar op grond van de mogelijkheid van overdosering. Als het water tweemaal per dag gecontro leerd wordt kan overdorsering voorkomen worden. Tiel heeft al acht jaar fluor in het wa ter en onderzoekingen hebben uitgege- wezen dat daar van veel geringer tand bederf sprake is dan in andere gemeen ten. Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Amersfoort, Vlissingen, Enschede, Eindho ven, Almelo en vele andere gemeenten besloten reeds tot fluoridering. De kosten van de fluoridering zullen door de verbruikers moeten worden be taald. Zij zullen op den duur minder geld aan de tandarts kwijt zijn. Deze kosten zullen ongeveer 1 cent per m3 wa ter bedragen. Dit is een tariefsverhoging van 32 cent tot een gulden per jaar per gezin. De afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft voor de le helft van het volgende jaar vier bijeenkomsten op het programma staan die in gebouw De Rank gehouden worden. Op 13 januari spreekt de heer P. den Houter uit Hilver sum over het onderwerp „Een biologische zwerftocht door Nederland" Hij is hier voor met een bandrecorder en camera op stap geweest. „Het fotograferen van bloemen en plan ten" wordt op 17 februari besproken door dr W. Kryt uit Haarlem. Op donder dag 18 maart spreekt de heer H. Rubingh over „Cactussen en andere vetplanten in de huiskamer". Tenslotte zal de heer A. van Riesen, hoofdboswachter van het Goois Natuurreservaat een lezing over dit reservaat houden. In de voorzomer zullen enige excursies gehouden worden. Morgen krijgt V.V.Z bezoek van Kar boys, de ploeg uit Bussum die in de uitwedstrijd op de valreep de overwin ning binnenhaalde. Voor het Soester team zal het zaak zijn zich niet opnieuw te la ten verrassen. Kans op een overwinning is zeer goed mogelijk. Opstelling: doel J, van Kooij; achter v d. Munt en Pouw; midden J. van Kooij, H. van Kooij en Wassenaar; voor Demmers, v. d. Broek, v. d. Kraak, v. d. Bovenkamp en Floor. Het tweede elftal gaat naar Hilversum om daar tegen Altius te spelen. Het derde speelt als voorwedstrijd van V.V.Z.-Kar boys tegen De Posthoorn. De junioren A III spelen uit tegen Amersfoortse Boys en de junioren B III gaan naar K.V.VA B.D.C. speelt thuis tegen Bilthoven: doel Smink; achter Van Asch en v. d. Mast midden Voet, v. d. Hengel en Bakker voor Van Megen, v. d. Lugt, Gros, v. d. Lugt en Dorrestein. Hees speelt tegen Lage Vuursche: doel Muis; achter Van Beek en De Jong midden: Jekel, Geijtenbeek en Kok; voor Budding, Elfrich, Bosman, Sakkers en De Bree. De draglinemachinist H. B. zette zijn dragline na gedane arbeid op de Molen straat neer. Hij plaatste er tweede splin ternieuwe rode lantaarns btj die het ver keer op het grote obstakel moesten wij zen. Ze zijn door onbekenden weg ge nomen. Mevrouw C. G.-V. plaatste haar nage noeg nieuwe fiets onafgesloten bij de markt. Zij bezocht deze en toen ze terug kwam was haar fiets weg. Er stond eer zeer oud damessportrijwiel voor in de plaats. In Soestdijk werd van de bromfiets van mevr. C. S.-V. een tas weggenomen die daarop met 8 riemen zeer stevig vast zat. Gisteren stak het 10-]arige meisje H. v. D. plotseling met haar fiets bij de Bos straat de Nieuweweg over. Haar broertje zat achterop. Zij werd gegrepen door de auto van de heer E. v. N., die in de richting van de Beukenlaan reed. Het meisje viel en kreeg een vleeswond aan haar linkeronderbeen. De wond is in Zonnegloren gehecht waarna ze per taxi naar huis gebracht is. Het jongetje kwam op de motorkap terecht en viel op de straat. Hij krabbelde overeind en rende heel hard naar school. Van heden tot en met zondag draait in het City-theater de film „De onover winnelijke gladiator". Het is een boei end verhaal van macht en verraad tegen kracht en liefde, zich afspelend in de kleine staat Acastus, in een uithoek van het Romeinse rijk. Retius en Sira ver vullen de hoofdrollen. Zij strijden tegen de tweede tiran Rabirius en winnen ten slotte, maar dan is er al heel wat afge vochten. „Stormloop der Tartaren" draait zondag middag. De stormloop van deze woeste mannen vindt plaats onder aanvoering van Tanja die als een furie aan het hoofd van haar troepen strijdt. Aan het einde van de film blijkt echter dat ze niet zo woest is als ze zich gedraagt, want na grootse overwinningen willen de Tartaren alle overwonnenen doden, maar zij belet dit. Als dank ontvangt zij Ma- lok als echtvriend, waarna deze beiden heel lang en heel gelukkig leven, als na een sprookje. „Bekentenissen van een opiumschuiver" is van maandag tot en met woensdag op het witte doek van het City-theater. Hij bekent niet alleen handel in opium maar cok in blanke slavinnen die met pakjes opium betaald worden. Dit alles speelt zich af in Chinatown, de Chinese wijk van San Francisco. Een grandioos slot laat een felle strijd in de riolen van San Francisco zien. .Wegens verleiding van minderjarigen" draait in de donderdagcyclus. Hans Söhnker en Heli Kinkenzeller vervullen de hoofdrollen. Het is het trieste verhaal van een leraar, die niet opgewassen is tegen de listen en lagen van een vrouwe lijke leerling en tenslotte in de gevan genis terecht komt als hij zijn zelfbe heersing verliest. In de nacht van dinsdag op woensdag is de personenauto van de heer K. L. O. C. uit Laren bij de Dumoulinkazerne te Soesterberg door een truck met oplegger gegrepen en aan de linkerzijde van de weg in de berm geslingerd. De bestuur der van de personenauto klaagde over hevige pijn in de borst. Na behandeling door dokter Splinter is hij per zieken auto naar het rk. ziekenhuis te Laren gebracht. De heer C. stond met zijn auto in de berm, rijrichting Utrecht. Hij reed weg op het moment dat de bestuurder van de vrachtauto, A. v. A. uit Hollandse Rading, hem inhaalde en wilde passeren. Er ont stond een botsing en twee zwaarbescha- digde auto's waren het gevolg. De per sonenauto moest worden weggesleept. De afdeling Soest-Soesterberg van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft in het Oranje Hotel een bijeen komst gehouden onder voorzitterschap van mr. F. Raedt. Er werd gesproken over de V.V.D.-kamercentrale te Utrecht, wel ke thans 30 leden heeft, die de 30 af delingen van de provincie vertegen woordigen. Het ligt in de bedoeling de provincie in zeven districten te verdelen. Uit elk dis trict zal dan een lid deel uitmaken van de centrale en een afgevaardigde van de vrouwengroepen zal lid zijn van de cen trale. Na de pauze werd gesproken over de reorganisatie die de P.v.d.A. aangekondigd heeft en er werd overwogen of het wenselijk is de aktiviteit van de V.V.D. uit te gaan breiden in de trant van de P v.d.A. die kamerleden een bepaald res sort in het land wil aanwijzen. Zij moe ten daar aan opiniepeiling en instructie doen en overleg plegen. Ook ligt het in de bedoeling van de P.v.d.A. aktief te zijn in de bedrijven. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat de wethouder voor onderwijs en sociale aangelegenheden, de heer De Haan, verhinderd is as. dinsdag zijn gewoone wekelijkse spreekuur te houden. In het huis van bewaring te Almelo zit H. M. B. opgesloten. Hij heeft 18 in braken gepleegd, waarvan 3 in Soest. Vijf weken geleden verschafte hij zich toegang tot een kampeerhuisj e van het vakantiecentrum „Het Eekhoornnest". Hij sliep daar, maakte zelf zijn maaltijden klaar en ging zo af en toe op rooi uit. Op de Foekenlaan brak hij bij de heer Van W. in, maar het is niet bekend of er iets vermist wordt, want deze ver blijft in Afrika. Ook werd ingebroken bij de familie K. de B. aan de Braamweg, waar 45,vermist werd. H. M. B. verdween spoorslags uit Soest met achterlating van een damesfiets. U kent natuurlijk de feiten al. Gister morgen 1 minuut over 9 bevonden zich drie marine-helicopters boven het REM- eiland en uit de eerste wentelwiek zakte een man aan een kabel naar beneden. Een minuut later volgde een tweede man. Vijf minuten later zette de tweede heli- copter nog twee man op het vliegdek af. Het viertal begon onmiddellijk te ma noeuvreren met de hijsinstallatie. Voordat de helicopters terugvlogen naar hun basis Valkenburg wierp de derde een rookbom af als baken en spoedig daarop verscheen de Delfshaven naast het tele visie-eiland. Om tien over negen viel Radio-Noordzee uit. Omroepster Marijke van Proosdij had juist in het verzoekplatenprogramma een plaat van Anneke Grönloh opgezet. Mid den in het lied Paradiso zweeg de zender. Korte tijd daarna kwam de Amsterdamse substituut-officier van justitie mr G. R. Nubé vanaf de Delfshaven op het REM- eiland. Hij zal zich ongetwijfeld als Mi- chiel de Ruyter gevoeld hebben na het winnen van een zeeslag en als de trotse handhaver van het Nederlandse recht. Voor mij hoefde dit allemaal niet. Voor u wel? KANTMAN. Abonné's, die het abonnementsgeld voor het le kwartaal 1965 van ons blad (12,40 voor Soest en Soester berg en f2.75 voor andere gemeen ten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit nu te doen met ver melding van le kwartaal 1965. Bij overschrijving na 1 jan. kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. ADMINISTRATIE SOESTER COURANT. In Artis Is men begonnen met de schoonmaak van vier Humboldt pinguïns, Drie mannen zijn nodig om de dieren in bedwang te hou den en het in de veren vastgeplakte stof weg te wassen. Toch kreeg een van de pinguïns één oppasser even te pakken en tot op het bot van zijn hand door te bijten. De heer J. van Poecke uit Hilversum heeft voor de aquariumvereniging Zilver Tetra gesproken tijdens een bijeenkomst in restaurant Zonneheuvel. Hij toonde dia's van tropische vissen, waarvan sommigen territoriumverdedi gers zijn. Er waren ook afbeeldingen van de gevechten die daaruit voortvloeien. Er werden dia's getoond van het grootbren gen van jongen en macrofoto's van de hele kleine diertjes waarmee vissen zich voeden. Op 12 januari houdt Zilver Tetra weer een bijeenkomst. Op de a.s. volkskerstzangavond, die, zoals bekend is, op woensdag 23 december, 's avonds om 8 uur, in de Julianakerk zal worden gehouden, zullen het woord voeren kapelaan G. J. B. Weersink van de parochie Soest-Zuid over „De duister nis gaat wijken" en ds K. v. Liere, Herv. predikant te Soestdijk, over „Het licht schijnt overal". Aan deze avond werken mede het Paleis koor „Sursum Corda" en het Julia- nakerkkoor, onder leiding van de heer L. J. Meijer; R.K. Parochiaal Koor „Sint Caecilia", onder leiding van de heer C. A. Luyckx; mannenkoor „Apollo", onder lei ding van de heer G. Muts, Kinderkoor Julianakerk, onder leiding van de heer A. B. van den Broek; muziekkorps van het Leger des Heils te Amersfoort, di recteur de heer C. v. d. Zouw en de heer G. den Broeder, orgel. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Rio Quinto", 20 dec. Australië: ms „Toledo", 22 dec. Brazilië: ms „Zaanland", 20 dec en ms „Santa Isabel", 21 dec. Canada: ms „Christina Schulte" 20 dec. Chili: ms „Moselstem" 20 dec. Ned. Antillen: ms „Sinon" 22 dec. Suriname: ms „Chiron" 22 dec. Z.-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika: ms „Capetown Castle" 20 dec. en ms „Se- rooskerk" 22 dec. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1