0öfflP®bevrijdl Minister biij en bezorgd Moskou op de oude weg Voor al uw rijbewijzen „VAN BUREN*' KERSTKAARTEN Smit's Pockethall STOCK 8-11 Firma G. van de Pol TWEEDE BLAD De avonturen van Gertjan en Maartje. VOLVO Veilig in donkere dagen voor Kerstmis Auto- en Scooterrijschool ATTENTIE Als eerste kennismaking en GRATIS Ook voor naar Programma Maatschappij tot Nut van het Algemeen Slijterij W ij n ha ml el li. WESTEMIJER Loodgieters- werhzaamlieden. Handbalprogramma Hockeyprogramma Korfbalprogramma P.T.T. tijdens de Kerst- en Nieuvvjaarsperiode Opstelling heren-veteranen M.H.C. i Hees en V.V.Z. Competitiestanden hockey PARKGARAGE A. v. d. Hoef Van der Hueht kleuterschool Minister Veldkamp is er te langen leste dan toch in geslaagd het schip van de Stichting van de Arbeid door de bochtige kreken van het loonpolitiek vaarwater heen te loodsen. Toen de vakcentrales druk bezig waren de samenwerking in de Stichting op te zeggen, kwam de be windsman met een late sinterklaas-sur prise: de lonen mogen 5 omhoog! Hiermee scheen de impasse doorbro ken. Te meer omdat de minister ook nog tegemoet kwam aan de wens van de vakbeweging om het minimum inkomen op 110,per week te brengen en de kinderbijslag vanaf het vierde kind te verhogen. Aldus hebben de vakcentrales toch bijna evenveel uit de welvaartspot gehaald als zij zich aanvankelijk had den voorgesteld. neus. keel en borst van vastzittend slijm Er blijven na deze ministeriële salto wel heel wat vragen over. Éérst de actuele vraag waarom de minister en trouwens het gehele kabinet nu plots aan de eisen van de vakbonden hebben toegegeven. Is de oorzaak hiervan te zoeken in de nieu we cijfers die minister Andriessen over de economisch toestand van ons land publiceerde? Of is het kabinet toch ge schrokken van de houding van de vak centrales, die het loonbrouwsel niet wil den slikken? naar Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Soest Onze wagens zijn all-risk verzekerd. EéN RIJLES (60 min.) «BHTIC EéN THEORIELES (120 min) Na de „loonslag" zijn beide partijen zich gaan beraden over de vorm die het loon- overleg in de toekomst moet krijgen. Inderdaad is zulk een beraad geen over bodig iets, want de vertoning die we dit jaar te zien hebben gekregen, is geen reclame voor de vrije loonvorming. Mies verzwegen. De A.V.R.O. is op het ogenblik een bron van ergernis voor de andere omroepver enigingen. Reeds het feit dat deze omroep met ingang van 1 februari 1965 de pro gramma's van Radio Veronica gaat publi ceren is iets, wat de bestuurderen van de andere omroepverenigingen rode hoof den van gramschap zal bezorgen. De sympathie, die zij door haar houding ten opzichte van de R.E.M. wellicht bij veel Nederlanders had verworven, ver- STEENHOFFSTRAAT HOEK RAADHUISSTRAAT speelde zij echter zondag j.1. weer ge deeltelijk door in een televisie-uitzending welke was gewijd aan „Het (open)dorp" de naam van Mies Bouwman niet te noemen. De later geuite verontschuldi ging, dat er in het programma geknipt was en dat zij niet aanwezig kon zijn omdat zij een baby verwachtte, maakte op haar beurt Mies Bouwman boos, want die bleek na al haar moeite nooit meer iets van de A.V.R.O. gehoord te hebben. Het feit dat zij voor de Vara werkt, is vermoedelijk de werkelijke reden van zwijgzaamheid. Terecht zijn vele Neder landers hierover gevallen. Als de bal rolt. De interlandwedstrijd Nederland-Enge- land, die een voor onze landgenoten zeer verdienstelijk gelijkspel opleverde, heeft een ongeëvenaard aantal ketting botsingen opgeleverd, waarbij ook Z.K.H. Op 28 januari 1965 zal de heer Johannes Lauxtermann voor de leden van het De partement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het bekende verhaal van Ernest Hemmingway „De oude man en de zee" declameren. Op 10 februari is er een Franse avond, verzorgd door Wina en Han Born. De Franse levenskunst, Franse wijnen maar ook landschappen en kastelen zullen ter sprake komen. Op 12 maart is er een lezing, welke ge houden wordt door prof. dr. J. Slijper. Hij spreekt over het onderwerp: „Verle den, heden en toekomst van de mens op aarde". Op 30 maart en 6 april spreekt de heer W. Maschhaupt over „De psy chologie en de esthetica van de kleuren! In het voorjaar zal een excursie gehou den worden. Prins Bernhard was betrokken. Honder den automobilisten hebben het „haastige spoed is zelden goed" aan het plaatwerk van hun auto ondervonden. Wellicht hadden de weggebruikers meer voorzichtigheid en discipline in acht moe ten nemen. Maar natuurlijk wilde ieder een op tijd in het stadion zijn. De wed strijd werd niet 's midags gespeeld (wat in Engeland wel heel gewoon is) omdat anders het bedrijfsleven ontwricht wordt. Bovendien kwam de wedstrijd niet op de televisie, zodat men wel naar Amsterdam moest om de match te zien. En men kan moeilijk tegen de K.N.V.B, zeggen: „Jullie zenden voortaan de wedstrijden maar op de televisie uit, zodat de mensen die ver van de hoofdstad wonen, niet zo ver be hoeven te rijden en dus het verkeer niet wordt ontwricht". Tegen vervuiling. Neen, het is nog niet zo ver dat wij straks landgenoten, voor wie wij dit noodzakelijk achten, desnoods met ge weld in het bad kunnen stoppen. Tot zover reiken de doelstellingen en de be voegdheden van het nationaal actiecomi té tegen de vervuiling niet. Dit piepjonge comité zal het komende jaar een groot scheepse actie tegen straatvervuiling gaan voeren. De centrale en lokale overheid zullen er ook bij betrokken worden. CoL^tvSX 8. Vb 0^5 H' Als Nederlanders in georganseerd ver band aan zindelijkheid gaan doen, dan doen ze het meestal grondig en men mag derhalve verwachten dat de actie van het voortvarende comité effect zal gaan sor teren. De vervuiling van ons land neemt inderdaad steeds ernstiger vormen aan. De nonchalance, waarmee de gemiddelde Nederlander zich ontdoet van overbodige zaken, die in de vuilnisbakken thuisho ren, is soms choquerend. Prof. Chorus karakteriseerde het Neder landse volk in een kort geleden versche nen wetenschappelijke studie nog als „in hoge mate netjes en zindelijk". De op merkingen van buitenlandse toeristen over ons land zijn welsprekender èn be schamend. Geschrapte chirurg. Een Utrechtse chirurg is geschrapt als lid van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst. Deze arts had in een televisie uitzending onder meer beweerd dat de fondspatiënten lang niet altijd krijgen wat zij nodig hebben, dat de diagnose wordt aangepast aan de medicamenten enz. Dat zijn natuurlijk ernstige beschuldi gingen, die gemakkelijk onrust kunnen zaaien bij ziekenfondspatiënten, waardoor het vertrouwen in de medische stand ernstig wordt ondermijnd. Bovendien zijn de beschuldigingen van de Utrechtse arts geenszins bewezen en waren er geen ter men aanwezig om in het openbaar zoveel onrust te wekken. Daarom heeft de maat schappij dan ook beslist, dat voor deze arts in haar gelederen geen plaats meer kan zijn. Moeder, de vrouw. De briljante historicus prof. Rogier heeft wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid genomen van de Nijmeege universiteit. Deze hoog leraar, wiens redevoeringen nogal stof deden opwaaien in verschillende kringen der bevolking en niet in de laatste plaats in zijn eigen kring, kan terugzien op een grandioze carrière. Met Huizinga en Ro mein behoort hij tot de grootste historici die ons land heeft voortgebracht. In zijn afscheidscollege heeft de schei dende hoogleraar hulde gebracht aan zijn vrouw en kinderen, die hem zo dikwijls tot steun zijn geweest in zijn loopbaan. Een dergelijke lofuiting doet sympathiek aan. Zij wordt door vooraanstaande fi guren te weinig geuit. Achter iedere man staat dikwijls een anonieme vrouw, die de sfeer schept waardoor haar man het door hem bereikte niveau kan behouden. Zelfs het leven van de grootste mannen kent donkere momenten en vaak overwin nen zij die crisistoestand dank zij de steun van hun echtgenote. Door zó af scheid te nemen, heeft prof. Rogier ge toond te beseffen waartoe een groot man verplicht is. Feestelijke aanbieding bij Uw slijter Het Is nu dubbel aantrekkelijk om kennis te maken met de échte Italiaanse Wijn-Brandy het zuivere wljndistlllaat dat U zo goed bekomt. U betaalt slechts de normale prijs van de Brandy en U krijgt extra de fraaie geschenkdoos met 3 originele cognacglazen. Zorg dat U er snel bij bent want deze bij zondere aanbieding geldt slechts tijdelijk. 13.25 (geen statiegeld). Proef de zon en de druiven In de dranken van Stock-ltalla Stock-dranken zijn uitsluitend verkrijgbaar bij Uw vertrouwde slijterij-wijnhandel Importour: Pollen N.V.. Rotterdam, tel. 010) 232610/232040 Konioginnelaan 38 - Soestdijk - Telefoon 02955-2742 Afgezien van een wat zakelijker toon leek alles in het Russische partijparlement vorige week nog net als in de dagen van Chroesjtsjow. En hoezeer de nieuwe lei ders in diens voetsporen verder gaan, blijkt nu nog sterker uit de aankondiging dat op 1 maart toch de communistische voorconferentie in Moskou doorgaat, die Chroesjtsjow voor half december had uitgeschreven. Wellicht is het ook zo dat Brezjnew, Ko- sygin en de hunnen daar eigenlijk zoveel niet voor voelen, maar dat ze eenvoudig niet anders kunnen. Chroesjtsjow had al veel moeite om de Oosteuropeanen er toe te bewegen naar de conferentie te ko men, maar hij wilde beslist dat een fo rum van communistische landen het standpunt van Peking zou veroordelen. De Chinezen hebben het verdwijnen van Nikita al jubelend uitgelegd als een over winning van Mao. Het afgelasten van de conferentie zou voor hem een tweede zege zijn, en ook de nieuwe leiders in het Kremlin kunnen zich niet permitteren tweemaal achtereen schijnbaar voor Pe king door de knieën te zijn gegaan. Wie komen er? Overigens zal het Brezjnew waarschijn lijk nog moeilijker vallen dan Chroesjt sjow om inderdaad de vergadering com pleet te krijgen. Nog niet de helft van de genodigden voor half december heeft ooit de invitatie aanvaard. Met goede re den. Lieden als Ulbricht, Kadar, Gomoelka en de anderen in oost-Europa hebben er Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw geen behoefte aan het tot een echte scheuring te laten komen. Nu kunnen ze nog een beetje de twee groten tegen elkaar uitspelen, wat voorkomt dat ze al te afhankelijk behoeven zijn. Maar als ze of voor de een of voor de ander moeten kiezen - en in hun geval kan dat uiteindelijk slechts voor Moskou zijn - dan zijn ze terstond helemaal terugge vallen in de positie van satelliet, iets wat alle Oosteuropese landen en vooral het al wat vrijbuiterige Roemenië slecht aan staat. De grotere bewegingsvrijheid die onder Chroesjtsjow begon, is hun best bevallen Trouwens ook bij de communistische partijen elders - vooral bij belangrijke als de Italiaanse - is de animo gering. Het is al een vraag of Chroesjtsjow een im ponerende veroordeling van China uit de conferentie had kunnen slepen, voor zijn opvolgers is dat nog dubieuzer. Brezjnew c.s. nemen dit risico klaarblij kelijk omdat een nog zo slappe anti-Mao- resolutie toch altijd nog beter is dan de stilzwijgende nederlaag van het niet doorgaan van de conferentie. De feiten van de onderlinge communistische twist dwingen hem de zelfde weg te bewande len die Chroesjtsjow ging. Tito's voorbeeld. Voor de afgezette sowj et-premier klonken duidelijke woorden van lof uit de mond van Joegoslaviës president Tito op het congres van zijn partij. Plus losjesweg een veroordeling van Peking en verder een reeks aanmerkingen op de al te grote regelarij in de economie, die men aan zienlijk losser wenste, wat overigens nog bepaald geen terugval in het verfoeide kapitalisme betekent. Het was een demonstratie van onafhan kelijkheid, die dit keer werd gadegeslagen door vertegenwoordigers van zowat ie dereen in het rode kamp. Hoe de Russen VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 18 DECEMBER 1964 In de sporthal te Amersfoort spelen teams van de handbalvereniging B.D.C. de volgende wedstrijden: Dames-junioren: B.D.C.-L.V.V4 uur. Heren-senioren: Amersfoort 2-B.D.C. 1, 110 uur. Heren-senioren: B D.C. 2-H.I.O.S., 2.40 u. Dames-aspiranten: Amersfoort-B.D.C. 1, 11.20 uur. Dames-aspiranten: B.D.C. 2-B.H.C. Teams van de Mixed Hockey Club Soest spelen de volgende wedstrijden: Dames 1-Kameleon, 12.30 uur. Dames 2-Hurley 3, 12.30 uur. Dames 3-Shinty 2, 11 uur. Heren 4-Shinty 1, 11 uur. Heren 5-Phoenix 2, 11 uur. Veteranen: lieren-Amsterdam, 2 uur. Pmoké-Heren 1, 2 uur. Randwijk 4-Heren 2, 12.30 uur. Kameleon 6-Heren 6, 11 uur. Zaterdag: Meteoren 2-K.V.O. 3, 3 uur. Zondag: Junioren: Meteoren 1-Samos 2, 12 uur. Meteoren 1-Amersfoort 3. 2 uur. Op het graVeren kunt U wachten. over deze onverholen eigen koers denken, is moeilijk te zeggen. Ook Chroesjtsjow, die de door Stalin verbroken banden met Belgrado herstelde, heeft over dergelijke eigenzinnigheden al eens hooglopende ruzie gehad met Tito. Een ruzie die weer werd bijgelegd, niet omdat Tito inbond, maar alleen omdat Chroesjtsjow inzag dat het een slechte reklame voor zijn gezag was dat de Joegoslaaf zich daar niets van aantrok ondanks alle boos heid van het Kremlin. De toeschouwers uit Hongarije, Roemenië en Polen vooral zullen een beetje ja loers zijn geweest dat hun Joegoslavi sche collega's rustig hun eigen gang kunnen gaan zonder zich af te vragen of dit Moskou of Peking mishaagt en vooral zonder zich druk te hoeven maken over dergelijke nare zaken als de ophan den veroordelingsconferentie. Dat is dan waarschijnlijk nóg een reden waarom ze waarschijnlijk met alle kracht zullen te genstribbelen om naar die conferentie te gaan. Op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 december zal de diensverlening zijn als op zondag. Op maandag 28, dinsdag 29, woensdag 30 en donderdag 31 december is de dienst uitvoering als normaal op deze dagen van de week. Op vrijdag 1 januari is de dienstuitvoe ring als op zondag. Op zaterdag 2 januari wordt een volle dige bestelling uitgevoerd, hetgeen in houdt, dat ook aangetekende stukken, briefpakjes, postpakketten e.d. zullen worden besteld. In de periode van 24 december tot en met 2 januari zullen zonodig extra bus lichtingen worden uitgevoerd. Op donderdag 24 en 31 december 1964 zullen na pl.m. 23 uur geen treinen met post meer aankomen. De nachtposttrei nen rijden niet in de nachten van 24/25 t.e.m. 27/28 december 1964 en van 31 december 1964/1 januari 1965 t.e.m. 3/4 januari 1965. In de vroege ochtend van maandag 28 december 1964 en zaterdag 2 januari 1965 zullen extra vervoersmaat- regelen worden genomen. Op de beide kerstdagen en op nieuwjaars dag zal de telegraaf- en telefoondienst worden uitgevoerd als op zondag. I PT Maartje ruimde vlug de borden in de kast, terwijl Gertjan de bezem aan Nas- car gaf. „Heb je zin om te vegen?" vroeg hij hem, maar Nascar was niet meer te remmen. Hij blaakte plotseling van ijver en begon vol vuur te vegen, zodat 't stof om zijn oren vloog. Doch niets kon hem deren. „Hupsakeetje, ene tweetje, hupsa- keetje, ene tweetje!" en Nascar zong het hoogste lied. Met lange zwaaien veegde hij het vuil bijeen en Gertjan hield het blik vast. „Niet zo stuiven, Nascar, alles wordt zo stoffig," riep Maartje uit. „Dat kan me niet schelen, Hupsakeetje, ene tweetje. Anders heb ik morgen niets te doen „zie Je", lachte hij en dribbelde met zijn korte dikke benen weg om wa ter te halen. „Nu gaat Nascar eens even tjes flink plensen," en hij dweilde en dweilde, dat het een lust was om te zien. Het water droop langs zijn broek, maar daar had Nascar zelfs geen oog meer voor. Doel J, Tiedema: achter Ph. Bakker en H. v. d. Dussen; midden J. van Balen. C. Hinderdael en C. van Asselt: voor G. Geijtqnbeek, R. Wessels Boer; R. de Cneudt, H. v. d. Weijden en C. Dobben. Het eerste elftal van de voetbalvereni ging Hees speelt zaterdagmiddag een thuiswedstrijd tegen Lage Vuursche en V.V.Z. komt op eigen terrein tegen Kar- boys uit. Beide wedstrijden beginnen om half drie. V.V.Z. 2 gaat op bezoek bij Altius 3 en Hees 3 ontvangt V.V.J. 4. Het A-team van V.V.Z. moet naar Amers foort voor een bezoek aan Amersfoortse Boys A en het a-team van V.V.Z. gaat naar K.V.V.A. ee. Het eerste herenteam van de Mixed Hoc key Club Soest staat op de vierde plaats van de ranglijst 2e klasse C met 6 pun ten uit 6 wedstrijden. Het tweede staat op de voorlaatste plaats in de vierde klasse H, met 4 punten uit 6 wedstrijden, Het derde is derde met 6 punten uit 5 wedstrijden, het vierde staat bovenaan de ranglijst met 7 punten uit 5 wedstrijden. Dames 1 bezet in de tweede klasse de vijfde plaats met 6 punten uit 6 wed strijden. Dames 2 is in de vierde klasse tweede met 7 punten uit 5 wedstrijden, terwijl dames 3 de tweede plaats bezet met 10 punten uit 6 wedstrijden. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 -2323 Het is al weer meer dan een week ge leden, dat de heer F. E. Woudenberg uit Rotterdam poppekast speelde voor de kinderen van de Van der Hucht-kleuter- school. Hij speelde hetzelfde sprookje als op de cuder-avond, het sprookje van het ezel tje, dat later een prins bleek te zijn en de koningsdochter tot vrouw kreeg. Het spel heeft de kinderen zeer geboeid en vooral vermeldenswaard was de ma nier waarop hij met de kinderen omging. Telkens na één bedrijf liet hij ze staan en met armen, benen, mond en handen gebaren maken op het thema: rood-wit- blauw. Voordat hij met zijn eigenlijke spel be gon liet hij Jan Klaasen kloppen. Deze deed het steeds te hard naar zijn zin. „Het is maar een poppespelletje" placht hij te zeggen. En pas als Jan het zo zacht deed dat het nauwelijks meer te horen was. dan begon het spel. De kinderen begrepen dit volkomen en werden nergens rommelig en te uitgela ten! Na afloop verlieten zij dan ook voldaan de zaal en de leiding kon terug zien op een morgen vol poppekast-plezier en een bijzonder pedagogische aanpak van de kinderen!

Soester Courant | 1964 | | pagina 5