FUGERS RIJWIELEN GELD kers] Rentekaart verdwijnt Jagan wil niet weg Perons escapade „DE WITTE POMPEN" U kunt niet alles weten GARAGE STAM 000RSMEREN Klaar terwijl U wacht! GARAGE BOSBOOM D. ENGEL de tos die uit kan dijen STUURMANDJES vanaf f 16,— feest voor MAISON Courantenrd i Maak i\ r per 1 januari 1965 VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. Voor Auto- of Scooterrijles Commissie tot wering van schoolverzuim Dia-show voor Dierenbescherming VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Castro's vriend RenanU dealer BEVEROL SMEERST ATION UW SUCCES IS OXZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Kalkoen Kip Pluimveeslacl Het feest van voorbij, ii japonnen, pal mooie een aardig RADIO- Afgebeelde Maak iets v radio-gramn Op de ministeries van sociale zaken en maatschappelijk werk blijft men vaart zetten achter de plannen tot moderni sering van onze sociale wetgeving. De eerste januari 1965 zal ongetwijfeld als een belangrijke datem in de annalen van de sociale geschiedenis van ons volk te boek worden gesteld, want op die dag zal de Algemene Bijstands Wet in wer king treden. Bovendien worden met ingang van de zelfde datum de uitkeringen van Alge mene Ouderdomswet (A.O.W.) en Alge mene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.) opgetrokken tot een sociaal minimum, terwijl tevens de ziekenfondsverzekering voor bejaarden aan dit sociaal minimum zal worden aangepast. Tenslotte zal met ingang van het nieuwe jaar ook de Invaliditeitswet gedeeltelijk worden gelikwideerd. Dat houdt onder meer in, dat de oude, vertrouwde rente- kaart nu definitief ten dode is opge schreven. Deze bruine zegelkaart, eens een waardevol document dat de arbeider een pensioen op 65-jarige leeftijd, een uitkering bij invaliditeit en een pensioen voor vrouw en kinderen bij zijn overlij den garandeerde, heeft in de loop der EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 of A W W. Wie na 1 januari 1965 65 jaar wordt, krijgt een ouderdomsrente naar gelang de premies die hij tot die datum heeft betaald. Hoeveel? De rente bedraagt voor iemand voor wie 40 jaar lang elke week een zegel van 60 cent is geplakt f 265, per jaar. Is er bijvoorbeeld 25 Jaar geplakt, dan wordt de rente 165, gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-rlsk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Na 1 januari kan ook nog recht op we- duwenrente ontstaan, maar pas op de dag dat de weduwe 65 jaar wordt. Tot nu toe is dat 60 jaar, maar daarin is verandering gebracht omdat de rente feitelijk toch een soort ouderdomspen- sioentje is. Alleen wanneer de echtgenoot al overleden is vóór 1 januari 1965 zal de rente nog op haar 60ste jaar ingaan. We zenrenten worden na 1 januari niet meer toegekend. Alleen met de invaliditeitsrenten gaat alles op de oude voet verder, ingevolge de interimregeling, die in de naaste toe komst vervangen zal worden door de ar beidsongeschiktheidsverzekering. Op 1 januari 1965 eindigt de driejaar lijkse zittingsperiode van de leden van de commissies tot wering van school verzuim te Soest en Soesterberg. Het college van B en W. heeft de raad de volgende aanbeveling van personen aangeboden, die zich bereid verklaard hadden een eventuele benoeming te zul len aanvaarden. De nummers 1 zijn ge kozen. Commissie te Soest: 1 L. Overhoff, hoofd van de openbare lagere school aan de Beetzlaan; E. Belgraver, hoofd van de openbare lagere school te Soest-Zuid. 1 A. F. Th. Kloppenburg, hoofd St. Bo- nifaciusschool, Steenhoffstraat; 2 H. G. M. Taris, hoofd St. Willibrordusschool, Soest-Zuid. l.J. Kenemans, hoofd Da Costaschool, Prins Bernhardlaan. 2. H. J. de Boer, hoofd Insingerschool. 1. Mevr. E. W. Gaaf-Olij; 2. Mevr P. H Hennephof-van Trier. 1. G B. W. v. d. Pol: 2. D. J. Huisman. Voor de commissie te Soesterberg: 1. J. Rosing, hoofd chr. school Soester berg; 2. H. F. v. d. Veur, onderwijzer chr. school Soesterberg- 1. A. J. van Balkom, hoofd Titus Brandsmaschool; 2. L. C. J. van As, Hoofd St. Carolusscool. 1. J. L. Boer, hoofd o.l.s. Soesterberg. 2 Mej. A. G. Koopmans, onderwijzeres o.l.s. Soesterberg 1. Mevr. G Dekker- Schuurman: 2. Mevr. Th. Schrieken-van der Moer. 1. J. C Ockeloen. 2. C Mertz. De afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft een bijeenkomst in het St Joseph- gebouw belegd ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de landelijke ver eniging. Hiervoor waren de leden en donateurs van de afdeling Soest, leden van de af deling Baarn en van de vereniging van Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Bijenhouders en De Soester Vogelvrien den uitgenodigd. Nadat voorzitter P M. Wijsmuller een welkomstwoord gesproken had gaf hij het woord aan dr. Postema, die de show bracht Hij noemde het een voor recht de dia's in Soest te kunnen tonen want de afdeling Soest neemt bij de Die renbescherming een bijzondere plaats in omdat hier „De Paardenkamp" is. Daar kunnen paarden rustig van hun AO W genieten, aldus dr. Postema. Er is veel bereikt door de Dierenbe scherming, maar het einddoel is nog niet bereikt. Helaas zijn er onder handelaren in dieren gewetenloze lieden, terwijl 70 procent van de vivisectie overbodig is. Nu, bij het honderdjarig bestaan van de vereniging, wordt uitgemaakt hoe de Die renbescherming over 100 jaar zal zijn. In een land waar alles gedaan wordt voor de mens moet ook het noodlijdende dier geholpen worden op een wijze, het Ne derlandse volk waardig. Hierna bracht dr Postema zijn pro gramma. Uw kerstboom blijft lang mooi als u deze voor het optuigen 2 dagen in een emmer met water zet, waarmee vrij veel glycerine is vermengd. Sneeuw voor de kerstboom kunt u ma ken van 1 dl water, waarin een pak zeep vlokken opgeklopt wordt tot het goed stijf is. Dit mengsel over de dennetakken gestreken geeft een heel aardig effect. Om een kerstkandelaar van een denne- appel te maken nemen we een grote dennenappel, laten hem drogen bij de ka chel, zodat hij opengaat. Aan de onder kant afplatten en van boven een stukje uit de kop halen. In de opening kun nen we een kaars vastzetten, met b.v. wat lijm. Een stuk karton „zilver" of „goud" verven en de appel hierop prikken. Voor verdere versiering onderaan hulstblaad jes en een kraagje van rood crêpepapier Schenkt u een glas port of sherry, denk er dan om, dat deze dranken het lekker ste zijn op een temperatuur van 12° C Rijn- en Moezelwijnen moeten een tem peratuur hebben van 10° C. Vlekken van rode wijn bestrooit u met wat zout. Even er op laten liggen en daarna uitwassen. Het mooiste gebak krijgt u als u de oven 5 minuten voorverwarmt. De bakblikken in het midden van de oven plaatsen en de oven, indien mogelijk, op „onder- warmte" zetten. De bovenkant van een koek of taart zal tijdens het bakken nooit te hard worden, als u een schaaltje met water in de oven zet gedurende het bakken. Vlekken van kaarsvet worden eerst af- gekrabt, daarna legt u de stof tussen vloeipapier, waarna u hierover met een hete bout strijkt. Een absurde situatie is in Brits Guyana ontstaan doordat premier dr. Cheddy Jagan niet wenst af te treden, hoewel zijn kabinet geen meerderheid meer kan vinden in het parlement. Het is logisch dat dan een voorman van een andere partij het ambt van eerste minister overneemt en poogt een coalitie te vor men, die wel over een meerderhed in de legislatuur beschikt en dat kan ook ge makkelijk. Jagans partij is wel de grootste gebleven, maar de twee anderen hebben samen vijf stemmen meer in de volksvertegenwoor diging. In Londen en elders is deze gang van zaken met instemming begroet: Ja gan is een extreem links georiënteerd man, een vriendje van Castro en als zo danig steeds een dreiging dat hij een communistisch bruggehoofd sticht op het Zuidamerikaanse vasteland. Maar er is nog een aspect. Jagan is ook de partij van de hindoestaanse bevol kingsgroep en onder zijn bewind is het meermalen tot grote onlusten gekomen doordat de negerbevolking zich achterge steld voelde. Vormt de neger Burnham zijn kabinet, dan dreigt het omgekeerde. En wel in zo sterke mate, aldus Jagan, dat de enige oplossing een verdeling van het land zou zijn. Samen met Suriname? Een nogal zotte zaak, want dan zouden twee staten onstaan met elk een driehon derdduizend inwoners, die geen van beide economisch een been hebben om op te staan: dat heeft Brits-Guyana als geheel al amper, waartoe overigens de hande lingen van Jagan het hunne hebben bij gedragen. De binnenlandse problemen zijn vanuit Londen niet op te lossen, maar het is ook de vraag of een zelfstandig George town ertoe instaat zou zijn. Het blad The Guardian heeft al gesuggereerd dat Brits- Guyana samen met buur Suriname en het Franse Guyana daarnaast 'n staat gaan vormen. Die 2 hebben - zij het in aan zienlijk mindere mate dergelijke ras senproblemen als het Britse deel van Guyana. Of een probleem gemakkelijker op te lossen is wanneer het maar groter gemaakt wordt, is echter een aanvecht bare veronderstelling. Renault R 8 van f 5595,al Renault Dauphine van f 4600,af Renault R 4 van f 3995,af. Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Barrière genomen. De graanprijs die een bom leek in de E.E.G., heeft zich ontpopt als een on schuldig voetzoekertje. Het dreigement van de Franse president De Gaulle dat de Duitsers moesten instemmen met de Europese prijs van het plan Mansholt of hij zou de Euromarkt verder ontzielen, was waarschijnlijk niet eens nodig ge weest. Over de prijs werd men het vrij vlot eens: 425 mark per ton, en ook over de datum van invoering: 1 jan. 1967, een jaar later dan aanvankelijk hedoeld. Maar de ministers zouden de traditie hebben geschonden als alles zo vlot ver liep in de decembermarathons van Brus sel. Nu gaat het over de schadeloosstelling van de Duitse boeren uit 't Euromarkt- fonds. De lidstaten vullen deze formida bele kas wel met miljarden, maar ze willen er ook zelf weer zoveel mogelijk uit terugkrijgen. De landbouwkas. Vooral de Italianen kanten zich er tegen Bonn al te sterk te compenseren voor de grote uitgaven die nodig zijn om de Duitse landbouw te saneren als die de bescherming van een hoge graanprijs moet missen. Bovendien hebben ze het eens nagerekend en zijn ze tot de conclusie gekomen dat ze ongeveer tweemaal zoveel in de kas storten als redelijk is en de anderen dus navenant te weinig en daar willen ze nog met een hartig woordje over spreken. Voorlopig zal dat niet kunnen want eerst moet in Rome een nieuwe president wor den gekozen, een doorgaans al moeilijk geval, maar nu nog meer dan ooit. Hun collega's kunnen dus nog even na denken, wellicht niet overbodig, want het verdere debat over de vulling van de landbouwkas der E.E.G. belooft weer eens uitermate pijnlijk te worden. Dat kon weer eens uitdraaien op de traditionele slijtageslagen aan de conferentietafel van dag en nacht doorvergaderen. jaren steeds minder waarde gekregen. A.O.W. en A.W.W. en Interimregeling Invaliditeitstrekkers hebben het zegeltjes plakken overbodig gemaakt. Daarom wil minister Veldkamp er op 1 januari a.s. volledig mee stoppen. Dure begrafenis. Aan jonge lieden, die dit jaar voor het eerst in loondienst zijn getreden, worden sinds de eerste augustus al geen nieuwe rentekaarten meer uitgereikt. Met het verdwijnen van die kaart zal er ongetwij feld een juichtoon opgaan bij de Raden van Arbeid en alle administraties, die nu van een zeer tijdrovende rompslomp zijn verlost. Ook de huisvrouwen behoeven niet meer voor hun huishoudelijke hulp het wekelijkse zegeltje te plakken. Hiermee is dan het reeds lang ver wachte einde van de Invaliditeitswet in geluid. Maar alvorens de wet definitief ten grave kan worden gedragen, zal er nog heel wat moeten worden gerekend door de betrokken instanties, daar de verkregen rechten ten volle worden geho noreerd of anders afgekocht. Dat gaat het rijk een slordige 3,5 miljard gulden kosten, want het fonds bezit slechts 1 miljard gulden terwijl de afwikkeling 4,5 miljard gaat kosten. De invaliditeits wet krijgt dus wel een dure begrafenis Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeeL Eerste klas smeermiddelen, BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 Hoe Is de afkoop? Die begrafenis zal pas plaatsvinden wan neer de Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring zijn wettelijk beslag heeft ge kregen. Wat de meeste Nederlanders echter bijzonder interesseert is, hoe de afkoop zal worden geregeld. De afkoop van geplakte zegels zal gelden voor alle verzekerden van 35 jaar of jonger, en voor ouderen voor wie zo wei nig premie is betaald dat zij op hun 65- ste jaar een ouderdomsrente zouden krij gen van minder dan 60,per jaar. BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Overigens moet men niet verwachten, dat men binnen enkele weken het geld van de geplakte zegels al in de brievenbus vindt. Want deze afkoop is een enorm karwei. Een bedrag van circa 650 miljoen gulden moet over 2,7 miljoen mensen ver deeld worden. Met de afkoop zijn der halve zeker 6 a 7 jaar gemoeid. En de renten? Vanwege de nog slechts gedeeltelijke li- kwidatie van de Invaliditeitswet was echter de afwikkeling van ouderdoms-, en wezenrenten een primaire zorg. Dit moet namelijk tegelijk geschieden met de verhoging van de pensioenen volgens A.O.W, en A.W.W. Het afschaffen van de rentekaart betekent immers dat nie mand nog zijn ouderdomsrente verder kan opbouwen en dat is alleen aanvaard baar wanneer daar een gelijktijdige ver boging. van de ouderdomspensioenen te genover staat. De afwikkeling is als volgt geregeld: Alle ouderdoms-, weduwen- en wezen renten die voor 1 januari 1965 zijn inge gaan, blijven gehandhaafd naast A.O.W. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Hoezeer Perón - bijna tien jaar geleden in ballingschap gegaan - nog steeds een rol speelt in de Zuidamerikaanse politiek en vooral in die van zijn vaderland Ar gentinië, is duidelijk gebleken door zijn plotseling vertrek uit Madrid naar Rio de Janeiro. De Braziliaanse president Branco gaf ijlings gevolg aan de dringende verzoeken uit Buenos Aires de vroegere dictator niet toe te laten. Maar de opwinding was al veroorzaakt en zal zeker nog een tijd blijven doorwerken. Naar Perón hoopt, tot de volgende verkiezingen in zijn land gehouden worden in maart. Die zullen hem geen kans geven terug te keren, maar zijn aanhang zal zeker weer groot zijn en die kan dan ook weer zijn eisen stellen wanneer er weer een of andere regering in elkaar getimmerd moet wor den. Want al zullen de militairen tot elke prijs de terugkeer van Perón zelf verhoeden, het peronisme blijft nog steeds een fac tor van belang in de Argentijnse poli tiek. Malaise. En dat is ook niet verwonderlijk. Sinds zijn val is de dictator zeer comfortabel gaan leven in Madrid, maar het volk dat hij achter liet, raakte er steeds slechter aan toe. De kosten van het levensonder houd stegen torenhoog tot een veelvoud van enkele jaren terug, de waarde van het geld verminderde drastisch, de ex port (van vlees bijvoorbeeld) liep terug en het land dat vroeger werk bood aan velen van over de grenzen, kampt nu zelfs met werkloosheid Dat dit nog de zure vruchten zijn van jarenlang peronistisch bewind, dat de Ar gentijnse staat door ongelooflijke geld smijterij tot een bankroet bracht, is de miljoenen „hemdlozen" (descamizados) niet aan te praten. Voor hen zijn de op volgers van Perón schuld aan de misère en zij verlangen terug naar hun dictator, die er bijvoorbeeld altijd voor te vinden was inwilliging van hun looneisen te ge bieden, een van de manieren waarop Pe rón de Argentijnse ecnomie tot in de kern verwoestte. Machteloos. Daar komt bij dat degenen die na Pe rón kwamen, er niet in slaagden ooit voor noemenswaardige tijd een doelbe wust, krachtig bewind te vestigen. De eisen van de militairen (de gezworen vijanden van Perón) stelden al zeer hoge eisen aan de schrale schatkist, die elke regering wel moest inwilligen omdat zon der steun van het leger niet te regeren viel. Aan een opbouwend programma kwam men niet toe; officieren blinken doorgaans niet uit op economisch gebied. Het bleef een vicieuze cirkel: de mili tairen waren niet te bedwingen doordat van de burgerij zeker een kwart pero nistisch dacht; het peronisme bleef sterk omdat de militairen geen goed sociaal bewind toelieten. De escapade van Perón heeft zijn desca mizados weer wat nieuwe geestdrift inge blazen en de kans dat er een goed bur gerlijk bestuur in Argentinië komt, lijkt nog verder weg dan ooit. En dit geldt niet alleen voor Argentinië: in heel zuid- Amerika zijn machtige extreme groepen links (naar Castro opziend) en rechts (door Perón geïnspireerd) zo sterk, dat ze vrijwel overal een goed uitgebalan ceerd regeringsprogramma onmogelijk maken. Doordat de rust ontbreekt die voor het opstellen en uitvoeren daarvan nodig is. Peróns uitstapje over de oceaan heeft de rust geen dag nader gebracht, zijn eigen kansen geen snars verbeterd en ei genlijk alleen maar ellende gebracht. Voor veel dames is „ruimte" een groot probleem. De heren der schepping hebben het in dat op zicht heel wat gemakkelijker dan wij. In hun kleding bevin den zich op diverse plaatsen zakken, waarin ze alles en nog wat kunnen opbergen, maar in onze kledingstukken is dat niet het geval. Alles wat de vrouw moet meenemen, dient zij in haar tasje bij zich te dragen. Daarom is voor een vrouw haar tas van bijzonder belang, het is haar bergplaats, maar daarnaast ook een deel van haar totale ver schijning, dus aan mode onderhevig Wanneer als mode geldt, dat een tas klein en fijn moet zijn, dan is de vrouw wat haar berg ruimte betreft ernstig gehandi capt. Gelukkig is dit in het hui dige modebeeld niet het geval, we kunnen over tassen beschik ken mei een redelijke bergruim te. Maar wanneer we onze bood schappen gaan doen, dan willen we toch wel graag een tas met een behoorlijke capaciteit mee nemen. Maar uit een oogpunt van draagbaarheid willen we het onmogelijke. De tas moet klein zijn, zo weinig mogelijk wegen en toch veel ruimte bie den. Aan dit wonder voldoet een leu ke city-bag, die wij op een le- derwarenshow zagen. Deze tas, in normale vorm niet onhandel baar groot, heeft een harmonica- bodem, die met twee riempjes omhoog wordt gehouden. Hebt u eens veel mee te nemen, dan kunnen de riempjes worden los gemaakt, de bodem vouwt zich uit en ziet, we hebben ongeveer de dubbele bergruimte Een dergelijke tas is zeker voor de winkelende vtouw een ware uitkomst. ELLY MARTC4S. (Nadruk verboden). Kerkstraat 3-5 - Deelnemer Bonnenaktie - Telefooon 2030 Uw kerstdiner wint a uw gasten en gezinsl heerlijk stuk kerstbou Voor een prachtig st (dus geen diepvries) uit naar Soester Engweg 8 - Tijdig bestellen Prompte uitvoering v dien nodig tij< Wij kochten voor del collectie en verhogen de fees koopster, die een bi meer besteedt, aan te bieden. Burgem. Grothestraa KOMT met EXT KONINGINNELA

Soester Courant | 1964 | | pagina 6