Het teken ceasep augustus V.V.V.-nieuws. HET OOG GERICHT OP HUISVESTING Dodelijk ongeval De Soester Courant in de oudejaarsweek Kerkconcert. Geschenken voor bejaarden U.V.V.-kerstmaaltijd Nationale Kerstcross Onderscheidingen uitgereikt B.D.C.-handbal Achtstemmige mis door drie koren S.E.C. won van J.S.V. Korfbal Schaaknieuws DINSDAG 22 DECEMBER 1964. 43e JAARGANG No. 98. SOESTER OURAN Abonn. p. kwart, 2.41 - per post 2.75. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. DITOAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT t»A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 „En dit zal u een teken zijn - gij zult het kind vinden in doeken gewonden en liggend in een kribbe". Wij kennen de engelenboodschap uit ons hoofd en we horen die merkwaardige woorden niet meer, die spreken van een teken. De engel zegt niet alleen maar, dat de Zaligmaker geboren is en dat Hij in doe ken gewonden ligt in een kribbe. Hij zegt er bij, dat dit een „teken" is. Dat teken brengt verwarring Met de herders wachtte heel het volk der Joden op de Zaligmaker, de Messias. Men had daar zo zijn eigen gedachten over, die door geslachten van theologen waren gevormd. De Zaligmaker, de Messias, dat zou de zoon zijn van David En David was de schier legendarische grondvester van het krijk Gods is binnen in U". Het is aan onder bracht. De Messias, Davids zoon, zou dat rijk weer herstellen tot „een koninkrijk van alle eeuwen" zijn heerschappij zou zijn „van geslacht tot geslacht" en alle hei denen zou hij onder zijn voeten vertre den. De Joden behoefden naar die heidenen niet ver te zoeken, de Romeinen beheer sten het heilige land en vanuit hun burcht Antonia de heilige stad. Ze wacht ten maar tot Hij komen zou, die het Ko ninkrijk Gods zou vestigen. Wanneer dit kind in de kribbe een man geworden is, zal hij zeggen: „Het Konin- rijk Gods is binnen in U". Het is aan dovemansdeur geklopt. Herhaaldelijk pro beren de Joden Hem koning te maken, hun toekomstverwachting is aards „Mijn kracht wordt in zwakheid vol bracht", zegt Hij, die eens als kind in doeken in de kribbe lag. Maar het is orakeltaal voor hen, die wachten op de man die het zwaard zal trekken tegen de Romeinen. Het kind in doeken in de kribbe een teken. Een teken, dat wijst naar het woord van de profeet Jesaja „Mijn gedachten zijn hoger ~aan w gedachten, spreekt de Heer". Met dat teken hebben wij het ook in deze tijd en voor onszelf maar al te veel te kwaad. wachting hadden en het teken niet her kenden, zo hebben wij onze eigen ver wachtingen van God, ons eigen beeld van Zoals de Joden hun eigen messiasver- God. Wanneer wij tot God gaan, weten wij al van te voren wat wij nodig hebben en hoe ons gebed verhoord dient te worden. God is een goede God, wanneer Hij ons onze zin geeft. En we noemen dat met een vroom woord gebedsverhoring. God laat ons in de steek, wanneer Hij ons onze zin niet geeft. Als Hij onbegrij pelijk handelt, en dan klagen wij dat God niet antwoordt. Dan gaan we ons afvragen of Hij er wel is. Wij zoeken een God en gaan tot een God van ons eigen maaksel, volgens onze eigen concepties. Precies zoals de Joden zaten te wachten op een Verlosser naar eigen plan. Zelfs hun leidende theologen, die er alles van wisten, roeren zich niet wanneer de Wij zen uit het. Oosten komen vragen naar de Koning der Joden. Het klopt niet met hun theologie en niet met hun nationa lisme. Hij schuift de mensen als pionnen over de velden van de aarde; ze zijn voor hem van weinig waarde in 't spel dat hij zelf heeft verzonnen. Hij schuift. In 't verre land der Joden gaan daar een man, een vrouw te zamen, - hij kent hen niet, niet eens hun namen - naar 't dorp waarheen zij zijn ontboden. Dat zij al dra haar kind verwachtte, het deert hem niet 't doet niet ter zake, dat zij zo slecht de reis kan maken en niet weet waar te overnachten. Hij schuift. Zij worden slechts geschoven. Ze zijn toch enkel maar pionnen, in 't spel dat Caeser heeft verzonnen. Hij, tronend hoog en ver daarboven! Zo komen alle stukken samen, zo kennen wij thans hunne namen, zo wordt, als eeuwen van te voren voorspeld, in Bethlehem geboren. Hij, die de koningen en heren van alle eeuwen zal regeren, de Grote Meester zetelt boven. Ook Caeser wordt geschoven. L. VAN SCHOOTEN. Dit kind is een teken van het werken Gods in de wereld. Niet volgens onze verwachtingen. Niet naar onze plannen. Misschien bekruipt ons aanvankelijk een gevoel van diepe teleurstelling wanneer we ons afvragen: „Is dat alles"? En alleen wie ootmoedig, in geloof als de herders, komt en ziet, zal aanbidden, „Met begrijpen zal 't niet gaan; Grijp het onbegrepen aan". En zij gingen op weg om beschreven te worden In een volle kerk hebben het Hervormd Kerkkoor en het Jeugdkoor onder leiding van eantor-orgamst Maarten Kooij ge concerteerd. Het concert vond in de Oude Kerk plaats. Een strijkorkest en solisten verleenden medewerking. Er werd een goede uitvoering van de Missa Brevis van Mozart gegeven. Kinde ren zongen de soü voor sopraan en alt, Jan Jansen verleende medewerking als tenor en Rom Kalma zong bijzonder mooi als bariton. De begeleiding van het strijkorkest liet niets te wensen over. Jan Jansen zong niet alleen maar hij speelde een sonate voor orgel en orkest van Mozart, Het kerkkoor zong „Mache die Tore weit" van Teleman. Maria v. d. Slikke, sopraan. Wandert Jagtenberg, tenor en Rom Kalma, bas, waren de solisten. Tenslotte zong Maria v d. Slikke bijzonder fraai het mote „Exsultate, ju- bilate" van Mozart. Er wordt in Soest veel gedaan voor be jaarden die eenzaam zijn, maar toch hebben leerlingen van de chr. ulo begre- pen dat er nog altijd bejaarden zijn die tot de „vergeten groepen" behoren en aan wie niemand met kerstmis denkt. Zij kwamen op dit idee toen zij van school een stencil meekregen waarin stond dat iets voor deze mensen gedaan moest worden. De reactie was overweldigend, want voor 120 adressen kwam 425,ter beschikking. Er werden pakjes gemaakt en kinderen van de ulo-school brachten deze naar hen die dachten dat ze hele maal vergeten zouden worden. Dat is ge lukkig niet gebeurd. De jaarlijkse U.V V-kerstbijeenkomst voor de bejaarden van de beide U.V.V. sociëteiten Soestdijk en Soest-Zuid is ook ditmaal gehouden. Mevr. Kruik - moeder der bejaarden - had zoals gebruikelijk de leiding en zij zorgde voor de „taakver deling". Vele dames waren in touw voor het verzorgen van de broodmaaltijd, het bedienen van de bejaarde gasten, de af was en het verzorgen van kerststukjes. Na de koffie las mevr. D. J. P. Oranje het kerstevangelie, het zangkoor van de afdeling Soest-Baarn van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen zong onder leiding van mevr. C. Mehler, mevr. Oran je las een kerstverhaal en tenslotte dank te de heer E. de Lange namens alle be jaarden. De kerststukjes, die de bijeenkomst opge luisterd hadden, werden naar zieke be jaarden van de beide sociëteiten ge bracht. De jaarlijkse nationale kerstcross wordt ook ditmaal georganiseerd door de ren en tourvereniging Tempo. Er wordt gere den op een parcours achter hotel „De Soester Duinen". Deze cross wordt voor de vijfde maal op tweede Kerstdag ge organiseerd. Het programma begint om 10 uur met een vossenjacht voor de le den om vleesprijzen. Er wordt gestart bij hotel „De Soester Duinen". Daarna begin nen de wedstrijden op een parcours van 3175 meter achter het hotel. Om 11 uur starten de aspiranten en om half twaalf de veteranen, die voor de eerste maal aan deze kerstcross deelnemen. Om 1 uur starten de nieuwelingen en om 2 uur de profs en amateurs. In totaal zijn er 140 inschrijvingen, waaronder van Cor Rut- gers uit Naarden, de grote favoriet, die al enige malen de kerstcross won en die kampioen cycle cross van 1963 is. Huub Harings, lid van de Televizierploeg van Kees Pellenaars en Manus Brinkman, beiden oud-kampioen van Nederland, starten ook. Dan Gerrit Ruttenberg, de plaatselijke favoriet, de gebr. Van Kloos ter, Cor van Hulst, Jan van Dijk en de prof Jan Boog. Zij rijden om de eerste prijs van de gemeente Soest en de vele prijzen van AV1A, 1e grote sponsor van deze kerstcross. Avia-Nederland heeft ook een groot aandeel in de organisatie van het nationale kampioenschap cycle cross, dat in februari te Soestduinen georgani seerd zal worden. Vrijdagavond werden in de Officiers Mess van het Amerikaanse 32ste Onderschep- pings Squadron op Kamp Nieuw Amster dam de United States Air Forse Senior Pilots Wing uitgereikt aan piloten die allen in Amerika zijn opgeleid Kolonel James F. Mears, de Amerikaanse millitaire attaché in Nederland, reikte de onderscheidingen uit. Aanwezig waren onder meer Gen. Maj. J. W Thijssen, plaatsvervangend Chef Staf Gen. Maj. A. L. Cox, commandant Com mando Luchtverdediging; Commodore G. W de Zwaan, plaatsvervangend Chef Staf Koninklijke Nederlandse Lucht macht: Commodore G. Berlijn, comman dant Commando Tactische Luchtmacht en Commodore W. Bakker, commandant van het Luchtmacht Trainings Comman do. Luitenant Kolonel John H. Fowler vertegenwoordigde als plaatsvervangend commandant het 32ste Amerikaanse On- derscheppings Squadron. Het eerste herenteam van de handbal vereniging B.D.C. heeft de belangrijkke uitwedstrijd tegen Amersfoort 2 met 15-7 gewonnen. Het was een strijd om de eerste plaats van de ranglijst die door B D.C. glansrijk gewonnen werd. Deze spannende en sportieve ontmoeting gaf in het begin gelijkopgaahde strijd te zien, maar na de rust was B.D.C. in de meerderheid. Alle spelers waren stuk voor stuk in goe de conditie en elke speler nam één of twee doelpunt voor zijn rekening B.D.C. staat nu met 3 punten voorsprong op nummer 2 aan de kop van de ranglijst en moet nog vier wedstrijden spelen. De dames-Junioren wonnen met 2-1 van L.V.V. Het begin was wat rommelig en het duurde lang voordat het eerste doel punt gemaakt werd. Dat kwam buiten verwachting van B.D.C. Het team van L.V.V. was sterker maar Thea Spijker verdedigde haar doel goed. De ruststand was 1-1. Er werden goede pogingen ondernomen door Nel Smeeing en Mieke van Leeuwen om nog een doelpunt te scoren maar aanvankelijk was dat tevergeefs. Drie mi nuten voor het einde van de wedstrijd maakte Mieke van Leeuwen tenslotte een prachtig doelpunt, hetgeen voor B.D.C. de overwinning betekende. De uitslag zijn: Dames-junioren: B.D.C.-L.V.V. 2-1. Heren-senioren: Amersfoort 2-B.D.C. 1 7-15. Heren-senioren: B.D.C. 2-H.I.O.S. 2-10. Dames-aspiranten: B.D.C. 2-B.H.C. 6-1. Op le Kerstdag, te 10 uur, zal ln de St. Nicolaas kerk te Baarn de dubbelkorige 8-stemmige mis van G. P. da Palistrina worden gezongen door de koren Cantate Domino, Baarns Jeugdkoor en Ned. Mo tst- en Madrigaalkoor. Gezien de huidige liturgische ontwikke ling zou dit wel eens de laatste maal kunnen zijn dat men dergelijk zeldzaam juweel van de polyphonie in liturgisch verband kan beluisteren. De heer Laöut, onder wiens leiding de drie koren gezamenlijk zullen zingen, neemt met deze uitvoering officieel af scheid van het parochiekoor te Baarn, waarmee hij gedurende 27 jaar als mu zikaal leider de kerkelijke hoogtepunten verzorgde. SE.C. heeft zondag een thuiswedstrijd tegen het Jutfase J.S V. gespeeld en het is niet zo'n beste wedstrijd geweest. In de voorhoede deed Dorrestein het als links buiten niet naar wens. Met Aalberts ging het beter, maar niet tegen het einde van de wedstrijd. Toen kwam hij ten val en brak een pols. S.E.C. begon met enkele leuke aanvallen. Aalberts zette goed voor maar er was niemand voor het doel van J.S.V. om in te schieten. Ook J.S.V. had geen succes met aanvallen op het doel van Van Es sen. Een hard schot van de rechtsbuiten werd goed door de S.E.C.-keeper gestopt Aan de andere kant werden door S.E.C. drie corners genomen maar ze leverden niets op. In de 35ste minuut nam S.E.C. met een geluksdoelpunt de leiding en dit bete kende de overwinning want er werd niet meer gescoord. Van de Broek schoot van 30 meter afstand op het doel van J.S.V. De bal stuitte voor keeper Werkhoven op de grond en verdween over hem heen in het doel. Kort daarna hield Van Essen een hard schot van linksbuiten Kerkhof en direct daarna tikte hij een bal uit een schot van de rechtsbuiten corner. In de tweede helft zag het er even naar uit dat de voorsprong van S.E.C vergroot zou worden. Duijs: brak door maar kee per Werkhoven redde. S.E.C. werd nu in de verdediging gedrongen en J.S.V. ging forser spelen. De verdediging van de groenwitten kreeg het nu heel moeilijk, maar met Ruttenberg als sterkste speler loste de defensie alle moeilijkheden op, al ging dat wel eens op het nippertje. Tegen het einde van de wedstrijd kreeg S.E.C. een overwicht en zelfs De Rooij schoot op het doel van J.S.V. maar er werd niet meer gescoord. Meteoren 1 speelde zondag op eigen ter rein tegen Amersfoort 3. Het werd een 3-1 overwinning. Henny Hop, Flip Brandsma en Wim Wamsteeker scoorden de doelpunten. Het tweede verloor de thuiswedstrijd te gen het Soesterbergse K.V.O. met 1-4. Het was geen beste wedstrijd. Het enige Soester doelpunt werd door Piet van Rouwendaal gescoord. Het eerste juniorenteam won met 3-1 van Samos 2. Ries van Herwaarden (2x) en Corrie van Herwaarden scoorden de doel punten. Aanvankelijk was het veld hard en later werd het bijzonder glad. Kerstmis! Kerstlicht! Kaarslicht. Altijd als de dagen donker en mistroos tig zijn breekt een straal licht door het duister. En wij allen voelen de behoefte daaraan mee te werken. Kijkt u maar rond, ook in Soest. Overal hangen licht gevende sterren, branden kerstbomen met vele kaarsjes En wij voelen ons blij, we weten, dat al dat licht ons hoop en moed geeft Het is nodig dit ieder jaar op deze tijd te bele ven. Waar u het Kerstfeest viert, wij wensen u mooie dagen en wij hopen, dat u de innerlijke kracht ontvangt, die u nodig heeft de moeilijke levensopgaven het hoofd te bieden. Blijft u thuis of gaat u de dagen door brengen bij familieleden? Misschien een etentje buitenshuis? U weet, dat -er in Soest genoeg gelegenheden zijn, waar u bij kaarslicht uw kerstmaaltijd kunt ge bruiken. Maar dan wel tijdig bespreken. Verder vestigen wij de aandacht op een van onze vitrines, waar de jonge kunst fotograaf Fred Schilder zijn mooi werk exposeert Loopt u niet voorbij, maar bekijkt u deze prachtige opnamen eens aandachtig. Wij zijn blij met deze aanwinst in onze vi trine-ruimte en wij kunnen u alvast ver klappen, dat de heer Schilder zijn foto's steeds zal wisselen, zodat ons nog meer verrassingen te wachten staan. En nu nogmaals een blij en goed Kerstfeest toegewenst! Ik kan me heel goed voorstellen dat de overheid niet kan toestaan dat iedereen maar laat bouwen en gaat wonen naar eigen goeddunken, want als dat toege staan werd zou het binnen afzienbare tijd een grote bende zijn. Ik kan me echter niet voorstellen dat het nodig is een Jong echtpaar, dat in Haaks bergen 'n bungalow bewoont, enige dagen voor de kerst op straat te zetten omdat de jonge man en de Jonge vrouw, die bin nenkort een ouderpaar zullen vormen, niet in een huis maar in een „zomer huisje" wonen Dat mag alleen maar van 1 april tot 15 oktober. Het gemeentebestuur van Haaksbergen heeft het besluit genomen dat deze mensen de bungalow moeten verlaten en dc burgemeester van die gemeente heeft daarbij een toelichting gegeven. „Het is sneu dat het zo kort voor kerstmis ge beurt, maar daar kunnen wij niets aan doen. Wij kunnen niet toestaan dat men zomerhuisjes, hoe mooi ze ook zijn, per manent gaat bewonen. Dan kunnen we ons uitbreidingsplan wel verscheuren en dan komt er van enige gemeentelijke planning niets terecht" Allemaal tot je dienst, maar op 1 april mag dat huisje weer bewoond worden Daarvan schijnt de gemeentelijke plan ning helemaal geen last te hebben. Ik vind het geen werk dat die mensen vier dagen voor kerstmis op straat gezet zijn, gemeentelijke planning of niet. KANTMAN. Zondagmiddag heeft het Soester verkeer de negende dode in 1964 geëist. Het was mevr. K. Ester, die ernstig gewond werd toen de auto waarin haar man zat tegen een boom op de Nieuweweg terecht kwam. Ze werd naar Zonnegloren ge bracht en daar is ze overleden. Mevr. Es ter was 58 Jaar. De heer Ester kwam zondag omstreeks 12 uur als bestuurder van een personen auto uit de richting van de Beukenlaan. Ter hoogte van de Klein Engendaalweg kwam hij buiten de rijweg terecht. Hij reeds de 60-jarige heer C. de Jongh aan die daar wandelde. Hij werd gewond aan handen, geziclit en benen. De auto kwam tegen een boom terecht en werd ernstig beschadigd. De heer Ester en zijn vrouw werden ernstig gewond De drie slacht offers werden naar Zonnegloren ge bracht. De uitslagen van de zevende ronde van de onderlinge competitie luiden: Gor- deau-Pierik 1-0: Zwiers-Coevorden Jr 0-1 Altink-De Zoete 1-0; Blom-Bervoets 1-0; Timmer-Henze 0-1; Beuken-Van Veen 1-0; Veldhuis-Heyen 1-0; C. van Dijk- Hilhorst 1-0: Gaasbeek-Van Zijtveld 0-1, Heyen-Coeverden Jr 1-0; Leydes-Wolfs- wijk 1-0; Zwiers-Verkerk 1-0. Ey-Heyen 0-1. In verband met kerstmis en jaarwisse ling is de laatste speelavond van dit jaar gesteld op woensdag 30 dec. Dan kunnen tevens de laatste 7 partijen der 7e ronde verspeeld worden De stand bij de eerste zes is voorlopig: Van Zijtveld, Samson, C. van Dijk, Henze en Timmer. Vooral het resultaat van de jeugdspeler Henze is een verrassing. Opvallend zijn tevens de resultaten van de nieuwelingen Veldhuis en Zwiers. Voor de schoolmeesters Hilhorst en Gaas beek was het een zwarte dag. Beiden zagen door misrekening tegen zeer ster ke tegenstanders n kansrijke aanval ver loren gaan. De Amerikaan Heyen heeft kans gezien z'n achterstand in te spelen wedstrijden in te halen. Het gesprek van de avond was uiteraard de opname in Zonnegloren van de wedstrijdleider Sam son. Gelukkig blijkt een en ander niet van ernstige aard te zijn en hoopt Sam son kerstmis weer in eigen kring te kun nen vieren. Sekretaris Verkerk toonde zich een rustige plaatsvervanger en or ganiseerde één en ander op plezierige wijze. Daar Nieuwjaar in de tweede helft van de week valt, is het ons niet mogelijk om volgende week naast ons dinsdagnummer nog een tweede uitgave te verzorgen. Op dinsdag 29 december verschijnt ons ouder Jaarsnummer, waarin wij de gebruikelijke nieuwjaarsadvertenties opnemen. H.H. adverteerders verzoeken wij hiermede rekening te willen houden.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1