1 januari treedt in werking Algemene Bijstandswet xto VOLVO - Veilig VIERDE B Krabbels van Kn: D. ENGEL Financiële hulp nu zaak van overheid altijd charmant in een pantalon J. Hoppenbrouwers OPTIEK Tenue voor honderdste S.V.V.-lid Afgetreden Olympia versloeg Gto PARKGARAGE A. v. d. Hoef Anton Geesinks De Lachende Kerk Cor Rutgers won nationale cycle cross Geslaagd Geen ontheffing Caragebouw bij Plesmanstraat UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Openbare Bibliotheek Soestdijk. 1 januari 1965 is een uitzonderlijk be langrijke datum in de sociale geschiedenis van ons volk. Op die dag treedt de Alge mene Bijstandswet in werking, die de van 1912 daterende Armenwet zal vervangen. Deze wet vertoont zovele aspecten, dat het onmogelijk is ze in kort bestek alle min of meer gedetailleerd te bespreken. De hoofdstrekking van deze wet is ech ter, dat van nu af aan de rechtsplicht tot het verlenen van bijstand recht streeks op de overheid rust. Tot dusverre trad de overheid wat de financiële bij stand betreft slechts subsidiair, aanvul lend op. De overheid verstrekte pas dan hulp als men die niet kreeg van familie, kerkelijke of particuliere instellingen van weldadigheid. Artikel 1 van de Algemene Bijstandswet bepaalt „aan iedere Nederlander, die hier te land in zodanige omstandigheden ver keert of dreigt re geraken, dat hij niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien, wordt bijstand verleend door burgemeester en wethouders." Hoeveel? De wet gaat dus uit van een begrip: „Noodzakelijke kosten van het bestaan". Wat daaronder moet worden verstaan, Van Weedestraat 80 Soestdijk Burg. Grothestraat 8 - Soestdijk Telefoon 3859 Voorspoedig 1966 wordt niet nauwkeurig omschreven en dat is ook moeilijk vanwege de veelheid van omstandigheden die zich kunnen voor doen. Toch is er wel iets van te zeggen. Over de grootte van de bijstand zegt de wet o.a. dat ze wordt afgestemd op de omstandigheden en mogelijkheden van personen en gezin, alsmede op het be toonde besef van verantwoordelijkheid van de voorziening in het bestaan. Het bedrag van de bijstand hangt dus af van de omstandigheden van de aanvrager en de bepaling daarvan is in sterke mate overgelaten aan degenen die de wet moe ten uitvoeren, tw, burgemeester en wet houders c.q. de diensten voor sociale zaken. Wel kunnen voor bepaalde groepen van personen van rijkswege regels worden ge steld voor uitkeringen (oorlogsslachtof fers, gerepatrieerden, blinden en andere minder validen), maar deze groepsrege lingen berusten thans ook op de Bij standswet. Beroep mogelijk. Er blijft echter altijd een zeer grote restgroep, die niet onder een groepsre geling valt. Deze groep is nu, wat de ma teriële bijstand betreft, aangewezen op de plaatselijke overheid. Hun rechtszekerheid is versterkt, doordat zij van een beslissing van b. en w. in be roep kunnen gaan. In 1912 bij de tot standkoming van de Armenwet heeft men dit beroepsrecht niet toegelaten, maar in de Algemene Bijstandswet is deze mogelijkheid wel opgenomen. Wanneer iemand het met een beslissing van b en w. niet eens is, kan hij een bezwaarschrift indienen bij deze situa tie. Wie met de ïeactie van b. en w. op het bezwaarschrift geen genoegen neemt, kan in beroep komen bij Gedeputeerde Staten, en van de uitspraak van Gedepu teerde Staten nog eens bij de Kroon. De toekening van dit beroepsrecht is een der belangrijkste punten van de nieuwe wet. V eran twoordelijkheid. Zou de bijstand le royaal worden toege kend, dan zou de prikkel tot werken ver loren gaan. Daaruit is het te verklaren dat verschillende artikelen van de wet en de memorie van toelichting zo sterk de nadruk leggen op de eigen verant woordelijkheid. Het betoonde besef van verantwoordelijkheid van de aanvrager van bijstand kan van invloed zijn op de grootte van de uitkering. U ziet dat deze wet draait om twee polen. Enerzijds is er de sociale gerech tigheid, die eist, dat iemand die in nood zit recht kan doen gelden op hulp van de gemeenschap waar hij deel van uit maakt. Anderzijds moet de betrokkene weten dat niet alleen anderen voor hem verantwoordelijk zijn. Hij is dit ook voor zichzelf en voor anderen. Verhaal beperkt. Een van de belangrijkste konsekwenties van de nieuwe wet is, dat het verhaal aanzienlijk zal worden beperkt. Zo wordt het verhaal op degene die bijstand heeft ontvangen, grotendeels afgeschaft. Als iemand echter onvoldoende verantwoor delijkheid heeft betoond, b.v. door geen ziektekostenverzekering te sluiten toen hij daarvoor in de gelegenheid was. kan de bijstand wél op de betrokkene worden verhaald. Dat geldt ook voor iemand, die onvolledige inlichtingen heeft verstrekt of een gestelde voorwaarde (bijvoorbeeld werk aanvaarding) niet heeft vervuld. Geen verhaal zal meer mogelijk zijn op ouders van meerderjarigen of op meer derjarige kinderen; wel op ouders van minderjarige kinderen, dit laatste behou dens afwijking bij groepsregeling, zoals ook thans het geval is. Het verhaal op de nalatenschap, de echtgenoot en de ge wezen echtgenoot blijft gehandhaafd. In menig gezin zal een zucht van ver lichting opgaan, nu de nieuwe verhaals- bepalingen van kracht zijn geworden. Het discriminerende karakter van het armen- wetverhaal viel inderdaad niet meer te verdedigen. Een particuliere hulp? De armenwet ging uit van het subsidari- teitsbeginsel, d.w.z. dat aan het kerkelijk en particulier initiatief voorrang moet worden verleend bij de hulpverlening. In de Algemene Bijstandswet is dit beginsel geheel losgelaten. Niettemin kan het ker kelijk en particulier initiatief ook nu nog veel hulp bieden. Maar de behoeftigen zijn niet meer aangewezen op diaconie of collectezakje. Dat verlicht de lasten van de kerken in niet geringe mate. Zij die bijstand willen aanvragen bij de overheid, maar niet weten hoe zij dat moeten doen en op welke gronden zij hun verzoek kunnen baseren, zullen daarbij natuurlijk door particuliere of kerkelijke organen worden geholpen. Ook is de financiële steun van deze organen toegestaan, zonder dat daardoor de bij standsuitkering direct gevaar loopt De Bijstandswet zal niet onder alle omstan digheden een zodanige voorziening ge ven dat andere mogelijkheden van finan ciële hulpverlening kunnen of moeten worden afgesneden. Verwanten of kerkelijke en particuliere instellingen mogen krachtens art. 7 der Algemene Bijstandswet ook daar nog fi nanciële hulp bieden waar de overheids- bijstand aan zijn grens gekomen zal zijn. Om een voorbeeld te noemen: als een bejaarde naar een bejaardentehuis ver huist, kan diaconie of parochie hem fi nanciële hulp verstrekken voor de in richting van zijn kamer. Op grond hier van zal de overheid de bijstandsuitkering beslist niet korten! In de Alg. Bijstandswet is geen regeling getroffen voor de immateriële hulpverle ning en juist op dit terrein kunnen ker kelijke en particuliere organen nog zeer belangrijke arbeid verrichten. Toen woensdagavond na afloop van een conditie-loop speelsters en spelers zich tegoeddeden aan heerlijke warme snert nam de voorzitter van de Soester Volley bal Vereniging het woord om bekend te maken wie als honderdste S.VV.-lid was ingeschreven. In verband met het for meren van een nieuwe dames-groep was de ledenadministratie dag voor dag bij gehouden en momenteel heeft de ver eniging al meer dan honderd en tien leden. Het honderste lid was Kees Kok. In verband met het bereiken van deze mijlpaal had het bestuur een compleet S.V.V.-teneu beschikbaar gesteld bestaan de uit een wit short en een rood shirt, dat voorzien was van een S.V.V.-embleem en het borst en rugnummer 100. De heer Kolthof complimenteerde de prijswinnaar en verbond daaraan de wens dat het nog lang en met ere gedragen zal mogen worden. Cok de latste wedstrijd van dit Jaar heb ben de Olympia-heren in winst weten om te zetten. Ditmaal was het Cito 2 uit Zeist, een zeer bekwame ploeg, die het onderspit moest delven. In een levendige eerste set nam Olympia, via uitstekende aanvallen en goed ser veren de leiding en liepen zij uit tot 8-3. Een moment dreigde Olympia overrom peld te worden door enkele goede sma shes van Cito-speler Becker maar de, voor al in de eerste set bijzonder goed op dreef zijnde Tijn Dijkstra antwoordde met een aantal keiharde smashes. Dit was teveel voor Cito en zij verloren de eerste set met 15-8. De tweede set leverde voor de Soester he ren ook nauwelijks problemen op. Moei lijkheden werden uitstekend opgelost en Olympia won dan ook met 15-5. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 2323 In de derde set wilde het allemaal plot seling niet meer zo goed. Goede smashes van Albert Roetman en Erik van Uche- len gingen net uit, de verdediging die in de eerste sets sloot als een bus, liet me nigmaal een steek vallen. Cito kwam be ter in zijn spel en won verdiend met 15-8. Ook de vierde set werd door Cito gewonnen. Het leek erop als zouden de Olympianen de wedstrijd toch nog gaan verliezen. De vijfde en laatste set echter was er weer een die er zijn mocht. Met geraffi neerd opgezette aanvallen werd de Zeis ter verdediging uit zijn verband gerukt. Hoewel Cito beide time-outs gebruikte en tweemaal een speler wisselde kregen zij de Soester heren niet op de knieen. Met ruim verschil werd de vijfde set ge wonnen. 15-5. De eindstand werd daar door 3-2 voor Olympia. Het tweede herenteam bracht het er te gen B.G. S.V. veel minder goed af. Hoewel zij de eerste set met groot ver schil wonnen en op dat moment dachten daarmede ook de wedstrijd te hebben ge wonnen kwam B.G. S.V. in de tweede set ongekend fel terug en won. 15-13. De De vierde set werd weer ruim door Olym pia gewonnen 15-6 maar in de laatste set hadden de Soester spelers geen moed om aan te vallen en verspeelden daar door hun kans op de overwinning. Eind stand 2-2. Het vierde herenteam verloor in een aan trekkelijke wedstrijd met 2-1 van S.S.S. Stand overgangsklasse: Heren Dames Valbovol 2 11-18 M.V.C. 11-18 M.v.C. 8-16 Athlon 9-14 V.V.A. 8-12 S.O.S. 2 9-14 Vios 9-12 Vios 10-12 Spirit 10-8 Unitas 10-12 S.V.V. (Utr.) 8-8 Jodan Boys 8-8 Cito 2 10-6 Olympia 10-8 Olympia 11-6 S.V.V. (Soest) 9-6 Huizen 5-2 Huizen 5-2 V.V.Z. 11-0 Valbovol 2 8-2 Panters 9-2 De heer J. Edelenbosch heeft zijn func tie als voorzitter van de korfbalvereni ging De Meteoren neergelegd. Het be stuur heeft voorgesteld de heer J. Tim mer tot zijn opvolger te benoemen. SCHOENHANDEk LUXE LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING wenst al zijn cliënten een voorspoedig 1965 Koninginnelaan 76 Telef. 4145 In sportschool C. Pouw vonden de eerste graduatie-examens plaats. Voor de gele slip slaagden L. van Wijk, N. van Wijk, W. Mudde, H. Poot, E. Heymans, L. de Bruin, B. de Bes, P. Visser, R. Vernet, H. Harkema, F Laseur, S. Detmers, A. van Reinieck Lijssius, R. Tabois. Voor de gele band zijn geslaagd L. Vis ser, H. Butselaar, E. v. d. Brink, J. van Velsen, J. Pattimapuua, R. v. d. Zwaan, F. Duijst, R. Pijlman, B. Berkel, F. Jan sen, H. van Oostenbrugge, W. de Bruin, P. de Bruin, J. de Bruin, D. de Bruin, A. Burgwal, L. v. d. Broek, H. v. Woere- kom, H. Kerkdijk, B. v. d. Broek en B. de Bes. Geslaagd voor oranje slip K. v. d. Broek; voor oranje band R. van Rossum en A. de Zoete; voor groene band W. v. d. Brink; voor blauwe band A. van Dalen: voor bruine band E. v. d. Hoek: voor le graad jiu jitsu: R. Nijssen en A. van Breuke- len. Evert en Jaap van de Hoek twee sterke broers, zullen nu zo snel mogelijk opgaan voor het examen eerste dan en als ze sla gen dan heeft Sportschool Pouw twee dragers van de zwarte band. Fons Jansen is al bijna aan de 200-ste voorstelling van zijn one-man-show „De Lachende Kerk" toe. Op donderdag 7 Januari treedt hij in het Grand-theater te Amersfoort op tijdens een K.R.O.- avond die gehouden wordt ter gelegen heid van het 40-Jarig bestaan van de Katholieke Radio Omroep. Van oktober 1964 tot november 1965 geeft de K.R.O. negentig voorstellingen van dit veelbesproken ontspanningsprogramma voor .kritische katholieken". Het wordt op onnavolgbare wijze door Fons Jansen gebracht. Hij dartelt om en door heilige huisjes, haalt alles overhoop wat er overhoop te halen valt - en dat is nog al wat - en is als zodanig een bijzonder charmant en spits exponent van een vernieuwingsdrift welke zich duidelijk baan breekt. U zult om Fons Jansen lachen en u be hoeft zich hiervoor helemaal niet te schamen, want de kapelaan lacht, de bisschop lacht en de kardinaal lacht ook om deze voorstelling voor mensen van het „houtje". Fons Jansen speelt tijdens zijn voorstel ling op een heerlijke wijze met de taal. Daarbij spot hij zonder te kwetsen. Dat gaat bijvoorbeeld zo: „Die geestelijke was stoffeerder en nu bekleedt hl] een leerstoel in de theologie, of hij heeft geen geld genoeg om de gelofte van ar moe af te leggen, of de pil wordt binnen kort als snoepje van de maand door De Gruyter verstrekt. (Het stond in de Volkskrant, maar de Tijd is er nog niet rijp voor.) De pastoor zei: „Ik zal vandaag niet pre ken, want ik heb iets te zeggen". En, zegt Fons Jansen: „Een engel is niet licha melijk maar zielig". Voor de vijfde maal organiseerde Tempo de nationale wieler-cycle cross te Soest- duinen, waaraan 140 renners uit het ge hele land in vier categorieën deelnamen Cor Rutgers uit Naarden won evenals het vorig jaar Populaire Gerrit Ruttenberg uit Baarn kon 't ditmaal door valpartij en niet verder brengen dan een tiende plaats. Dertig leden van Tempo hebben op eerste kerstdag het parcours uitgezet, maar de volgende dag was alles verdwenen wat de ïenners de weg wees, zodat in de vroege morgen van de tweede kerstdag het werk opnieuw gedaan moest worden. Het par cours lag ditmaal geheel in het bos om dat door de sneeuw niet op de verharde weg gereden kon worden Cor Rutgers nam direct de leiding en stond deze niet meer af. Slechts kort werd hij bedreigd door zijn grote con current Huub Harings uit Limburg, die tweede werd. Harings had hierbij steun van de renners Van Venrooij en Van Dijk. Rutgers deed de 21 Ion in 1.12.37 uur. Harings werd tweede op 2.03 min J. van Dijk derde op 3.07, Cor van Tol vierde op 4.02, Chr. van Looijen vijfde op 5.13, Manus Brinkman zesde op 5,30, Ver metten zevende, Pluimers achtste, Van Dordt negende en Gerrit .Ruttenberg tiende op 8.07 min. Bij de veteranen won de Amsterdammer C. Papavoine de 7,5 km in 29.34 min. De tweede plaats was voor D. Vroege uit Arkel en de derde plaats werd ingenomen door Aad Post uit Baarn, lid van de ver eniging Tempo. C. Duinker uit Amster dam was vierde en H. van Ouwerkerk uit Aalsmeer vijfde. P. Heijsten uit Schiedam won bij de as piranten. Hij reed 7,5 km in 29 min. De tweede plaats was voor het Tempolid Johnny Visser uit Baarn. H. van Zant- beek uit Vught werd derde, A. Versluis uit Lexmond vierde en J. Petit uit Apel doorn vijfde. Bij de nieuwelingen won Tonny v. d. Valk uit Voorschoten. Hij reed de 20 km in 56.7 min. De tweede plaats was voor P de Jong uit Roelof arendsveen, de derde voor H Buijs uit Rotterdam, de vierde voor D. van Wilgenburg uit Austerlitz en de vijfde voor J. Seegers uit Naarden. Voorzitter A. J. Lamens van Tempo reik te de prijzen uit in hotel „De Soester Duinen'. Voor het Uniepraktijkdiploma machine- schrijven slaagden de dames J, A. P. M Clarijs, W. M. C. Machielse en de heer C. Jansen (met lof). Het Vaardigheidsdi ploma machineschrijven werd behaald door mej M. J. van Burgsteden (met lof). Voor het Uniepraktijkdiploma kantoor- stenograaf Engels slaagden de dames I Dorland, J. Jansen, E. de Jong, M. de Klerk, N. Kool, R. Kroon, A. Middelveld en T. Schimmel. Zij werden opgeleid door Instituut, Houwers, Baarn Het college van B. en W. heft de raad verzocht geen ontheffing van de verbods bepaling in de hinderwet te verlenen voor het uitbreiden van de reparatie- en her stelinrichting en de benzine-installatie van de heer W. J. Sluyter, Koninginne laan 37, omdat dit perceel een woonbe stemming heeft. Het doorgaande verkeer ondervindt in Soesterberg bijzonder veel moeilijkheden van auto's welke dag en nacht op straat geparkeerd worden. Onderhouds- en re paratiewerkzaamheden worden veelal door de eigenaars van de auto's op straat verricht. Het college van B. en W. heeft dan ook aan de directeur van gemeente werken verzocht een plan te ontwerpen voor de bouw van een aantal garage boxen. Er zullen 16 garages worden ge bouwd op gemeentegrond aan de Ples manstraat, achter de woningen die van 45 tot en met 115 genummerd zijn. De totale bouwkosten worden op 51.590,geraamd. De huur zal 25,— per maand zijn. VAN DE SOESTER COUR VAN DINSDAG 29 DECEMBER 1964 As Je 't ming VTaogt dan mok zeige dak 't dit jaor maoh, weer heul niks vin mit dat verkeer in Soest. Als- maor auto's, skceters, stoomfietse en brom mers, heul bar en boos en dat kostte maor weer effetjes tien doo- Je. Veureg jaor neege en 't jaor daorveur ok neege en 't jaor daorveur maor liefst dartien. 't Liek nar- reges naor. Dit jaor tien minse naor de Veldweg, de Dalweg of de Kostverloore- weg omda wullie allegaor zo'n meraokelse haost hebbe. 't Begon mit 'n heel klein jochie en toeng 'n klein deeretje en toeng twee heule ouwe baosjes die van 't verkeer heul niks meer snapte en die dochte as wullie de weg oversteeke dan stoppe alle auto's zomaor. Da was nie waor en die baos jes binne dood. Toeng 'n jonge die teuge 'n trein opree. Die trein merrekte daor niks van, maor die arreme jonge was dood. Toeng 'n man die doch dattie de boch bie Zonne- gloore makkelek kon neeme astie tachen- tug of negentug of daoromtrent ree. Die kledderde teuge 'n boom en die was d'r ewest. Toeng 'n oud baosje op de Nieu- weweg en 'n man mit 'n skoeter in Soes- derbarg. Deuze maond 'n frommes in 'n auto en ok nog 'n frommes die overstak in Soesterbarg en deur 'n auto annereeje wier. Vedaog ist dinsdag en 't binne d'r 10 in dit Jaor. Wullie motte heul nie gek opkie- ke as 't d'r nog ellef of twaalf worre, waant wullie binne d'r nog nie en 't jaor duurt nog twee daoge. Gek worre wullie allegaor van 't verkeer, maor das ongze eige schuld. Zalle wullie mit mekaor us prebeere vol legend jaor 'n bietje kallempies an te doen as wullie rieje en beeter uut te kieke as wullie loope? BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 211K FONDS VEBAN CI£B SOESTERBERGSESTR.WEQ 26 TEL 2982 Nieuwe aanwinsten. Boeken over allerlei onderwerpen. Al- fred, Het land der Farao's. - Bachrach, Rondom Shakespeare. - Beets, De grote jongen. - Blankesteyn en Overbosch, Een hut om in te schuilen. - Bouwman, Goedenavond dames en heren. - Brandt, Keurschrift uit de hedendaagse Noord en Zuid Nederl. letteren. Buitenlandse letterkunde na 1945. - Bullock, Hitier: leven en ondergang van 'n tiran. Chris ten, Het, in de 20ste eeuw. - Clébert, De zigeuners. - Cousteau en Dugan, De le vende zee. De Dalai Lama, Mijn volk en mijn leven. - Domenach, Politieke propaganda. - Dony, Antiekgids voor verzamelaars. - Eliade, Het gewijde en het profane. - Galbraith, Politieke eco nomie. - Giedion-Welcker, Paul Klee; 'n inleiding tot zijn kunst. - Gogol, Ver zamelde werken. - Guardini, Christelijke bewustzijn. - Hartley, Kleuterspel. Hatch, Zijn naam was Joannes. - Heb- ly, Het proselitisme: verkenning van een oecumenisch vraagstuk. - Hooftman, Al les over de nieuwste straaljagers. - Van Ingen, Elsevlers schets- en tekenboek. KovAcs, Het drama Hongarije. - Kroes, Spelenderwijs; practisch bridge voor be ginners. - Luthuli, Vrijheid voor mijn volk. - Madelin, Napoleon Bonaparte. Mayne, De gemeenschappelijke markt. Otto, Het heilige. - Van het Reve, Op weg naar het einde. - Röttger en Klante, Punt en lijn. Skandinavië (Parool/Life serie). - Simons, Gezellig wonen. Spanje (Parool/Life serie). - Steinbuch, Mense lijk en machinaal denken. - Stuvel, Drie eiland één. - Timmers, Kleine atlas van de Nederlandse beschaving. - Tyrrell, Ontdekkingen van de parapsychologie. - Verbruggen, Zoeklicht op Oud-Perzië. Warmbrunn, De Nederlanders onder Duitse bezetting. - Warrack, Tocht door het duister. - Zechlin, Wat onze handen kunnen maken. Jeugdboeken. Nelissen, Een poppenthea ter, zelf bouwen en spelen. - Das, De tovertuin. - Mahuizier, Kamperend om de wereld. - Van Tol, Hoe werkt lucht vaart. - Preetorius, Haasje over; spelle tjes voor zomer en winter. - Van Leu nen, Hoe werk scheepvaart. Het Boek voor de jeugd. Engelse romans. Campbell, The Princess in England. - Dlckens, Oliver Twist. - Doyle, The hound of the Baskervilles. Godden, The battle of the villa Fiorita. Marsh, Dead water. - Meyer, 20th. centu- ry prose. - Queen, The black dog myste- ry - Shaw, Saint Joan. - Trevor, The flight of the Phoenlx.

Soester Courant | 1964 | | pagina 14