heyl-wensch Gedachten en verwachtingen Telefooncentrale geopend n De lege fles HET OOG GERICHT OP BESCHAVING J Geen Soestdijk meer Been gebroken Modernisering v. d. Salm slagerij Afscheid dr Oosterveld Auto in brand Loslopende honden „Brandjes" Veilig verkeer Ontvangst in Paushuize Tiende slachtoffer DINSDAG 29 DECEMBER 1964 43e JAARGANG no. 99 SOESTERfflOURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Een terugblik op het oude jaar Het heeft zo weinig zin. Wat het ons en de mensheid ook gebracht heeft, het is on herroepelijk en wij waren er te. nauw bij betrokken om er thans objectief over te kunnen oordelen. Een terugblik daarop krijgt pas weer zin als wij er afstand van hebben kunnen nemen, als het historie is geworden, als dan ook alle feiten en alle gevolgen heb ben kunnen nagaan. Dan pas kunnen wij er min of meer objectief tegenover staan, al blijft dit oordeel bepaald door onze geestelijke en in menig opzicht ook politieke inslag. Nu over 1964 oordelen of het een goed of minder goed jaar is geweest, blijft zeker doordrenkt van on ze subjectieve instelling, zowel wat de persoonlijke als wat de algemene zaken aangaat. We staan nu aan het begin van een nieuw jaar. Het getuigt van een opti mistischer geest om daarin een blik te durven slaan, dan nu te peinzen over wat geweest is Maar het optimisme van de mensen menen we te zien afnemen. In de om zich heen grijpende massificatie, steunende op almachtige staats- en be- drijfsinstellingen, waarin de mens zich laat leiden door een kleine groep van leiders, wordt steeds meer een geest van „ze doen maar" merkbaar. Ook in onze zich democratisch noemen de wereld wordt het persoonlijk initia tief en het persoonlijk oordeel steeds meer ondergeschikt gemaakt aan dat van de grote lichamen, de partijen, de or ganisaties, de departementen, de con cerns. Wat door dezen wordt beslist, lijkt steeds meer het enig mogelijke, het enig bereikbare. Ook al veroorzaken de ze beslissingen onrechtmatigheden, al komen ze in strijd met de democratische principes, de macht van het getal, van de meerderheid is het enig geldende. Er is een tijd geweest, dat er bij on rechtmatigheden heftige tegenbewegin gen ontstonden, dat er soms jarenlang srrüd werd .gevoerd om onrecht of mia-. - roc,ncen trale arm dc standen opgeheven te krijgen. Di tijd lijkt voorbij. De politiek en dus de partij bepaalt steeds meer wat recht en wat onrecht is en vechten daartegen, hoe wel nog een democratisch recht, wordt door het uitsluitend denken in partij belangen zinlozer. Tegen het principe van het democratisch denken in ont staat zo een geest van „laat maar waaien" en daarin is voor optimisme ten aanzien van het nationale- en het wereldgebeuren weinig plaats, althans niet bij de gewone man. zal 1965 zeker nieuwe spanningen dan de gebruikelijke te zien geven tussen oost en west. We kunnen verwachten, dat de Chinese macht in Azië langzaam maar zeker sterker wordt en dat dit in de eerste plaats voor het westen maar zeker ook voor Rusland tot uiterst moeilijke pro blemen zal leiden, waarbij ook hetgeen er in Afrika gebeurt betrokken zal zijn. Het behoud van de wereldvrede blijft bepaald door de militaire en economische kracht van het westen. Iedere verzwak king daarvan zal de situatie dreigender maken. Wat west-EUropa betreft achten we een verrassende stap van Frankrijk en/of Duitsland niet uitgesloten. Neen, rustig zal ook 1965 niet zijn. Door een gesprek met zijn gezinsleden i telefoon in het algemeen en van Soest in te voeren heeft burgemeester rnr. S. P. het bijzonder. Soes* in 1C33 463 baron Bentinck dinsdagmiddag de tele-1 nummers. Bij de uu ,o r„tisering in dat Als we toch een blik durven slaan in het nieuwe jaar, dan kan dit niet zonder te weten en te beseffen wat het afge lopen en voorafgaande jaren te zien heb ben gegeven. Wat het nationale betreft, gaan we politiek zowel als economisch gezien een moeilijk jaar tegemoet. De strijd op het loonfront, die zeker tot moeilijkheden zal leiden, zal politiek ge zien nog niet het zwaarste probleem gaan vormen. Dat zien we veeleer in hetgeen er ten aanzien van het radio- en televisiebestel zal gaan gebeuren. Dit is een zo nauw met de politiek verwe ven zaak, dat het niet onmogelijk ge acht moet worden, dat hierdoor in het komend jaar een politieke crisis in ons land ontstaat. Zien we naar het internationale toneel, dan verwachten we een situatie die niet zo heel veel zal verschillen van die in 1964. Veel hangt hierbij af van wat er in het Kremlin zal plaats vinden. Zou den de huidige Russische voormannen slechts 'n interimregering betekenen naar een weer harder éénmans gezag, zoals door sommigen wordt verondersteld, dan De laatste druppels uit de fles Gaan in het gTote glas; De drank is op, die zuur en zoet En zacht en bitter was. De één kreeg enkel zacht en goed En dronk in vrolijkheid, De ander proefde elke slok Slechts zure bitterheid, Een derde kreeg én zuur én zoet: Veel wolken en veel zon, Het is een feit, dat men de fles Vaak béter schudden kon Hoe het ook zij, de fles is leeg Van zuur, zoet, bitter, zacht; De één zucht: jammer, ze is leeg, De ander: 't is volbracht. Al was zij ook van hals tot ziel Eén harde levensles, Wij grijpen dankbaar en vol moed Weer naar de nieuwe fles. CLINGE DOORENBOS. rt Cu7plian 1c gebruik gesteld. De centrale werd door de genodigden bezichtigd, waarna er een bijeenkomst was in restaurant Eemland. Daar verwelkomde Ir. Th. S. ten Does- schate, directeur van het telefoondis trict Amsterdam, in het bijzonder de le den van het Soester college van B. en W., de voorzitter van de P.T.T.-kamer Utrecht, mr. C. Eenhorst, secretaris van de Amersfoortse Kamer van Koophandel en de directeur van de Soester dienst van gemeentewerken, de heer H. J. v. d. Dus- sen. De nieuwe centrale, die het werk van de oude - in het postkantoor - overneemt heeft 4000 aansluitingen. Helaas kon men nu nog niet tot 5000 ko men, maar dat zal spoedig gebeuren, mede dankzij de hulp van het telefoon- cistrict Utrecht. De heer Ten Doesscha- te dankte hiervoor ir. C. Broekmeijer, di recteur van het district Utrecht. Ook werd dank gebracht aan allen die de nieuwe centrale tot stand brachten. De heer J. Th. v. d. Feer ing. chef van projecten en montages, gaf hierna een overzicht van de ontwikkeling van de Jaar wüs act. .clectf mogelijk lokaal te kiezen. Voor interlokale gesprekken moest men de hulp van de telefoniste in Baarn inroepen. In 1936 werd de capaciteit 1000 nummers en kon men tevens interlokaal kiezen. In 1950 waren er 1500 nummers, in 1960 3000, thans 4000 en eind volgend jaar 5000. Het nieuwe gebouw is goed voor 8000 nummers en met uitbreiding voor 16000. Dit zal echter pas in het jaar 2000 bereikt worden. Een bijzondere verrassirfg wachtte de heer A. H. Wagenaar, die het langst - bijna 3 jaar - cp aansluiting gewacht heeft. De kosten voor de eerste aanleg worden hem geschonken. Het gebouw is vervaardigd onder archi tectuur van de heer H. Bunders te Hil versum door de aannemers Van Vlaande ren en Vreeswijk te Huizen. Het heeft 450.000,gekost en de apparatuur plus montage bijna een miljoen. Niet allen die in Soest op telefoonaan sluiting wachtten zijn thans geholpen, maar zij die nog niet aan de beurt kwa men voor een aansluiting zullen in 1965 een nummer krijgen. De borden met het opschrift „Soestdijk", die op vele plaatsen van de gemeente aangaven dat men de kom van Soest binnenreed mogen niet meer gebruikt worden. Voortaan zal men alleen „Soest" zien. De 42-jarige apothekersassistente mej. E. F. H. stak woensdag de Van Weede- straat over om naar de apotheek te lo pen. Ze zag een auto uit de richting Amsterdam komen en draaide plotse ling om. Daardoor schoot haar rechter voet uit de kom. De langs haar rijdende auto raakte haar niet, maar zij viel toch en brak haar rechter enkel. Per zieken auto van de E.H EO. is ze naar Zonne gloren gebracht, waar ze opgenomen is. Slager C. J v. d. Salm in de Soesterberg- sestraat is keurslager en behoort tot de 550 keurslagers in het land. Voor toetre ding tot de organisatie der keurslagers worden hoge eisen gesteld. De eisen die de heer v. d. Salm aan zijn zaak stelt zijn eveneens streng en hij heeft dit bewezen door reeds na 5 jaar zaken doen in Soest zijn winkel grondig te moderniseren en ervoor te zorgen dat deze geheel voldoet aan de eisen van de keuringsdienst. De betegeling is van 2 op 2,5 meter hoogte gebracht, overal zijn ronde hoeken aangebracht om de rein heid te bevorderen en er is veel nieuws in de winkel. Een koelkast, snijmachines en een diepvrieskast, terwijl de verlich ting gemoderniseerd en daarmee verbe terd is. Alles is nu veel overzichtelijker opgesteld dan voorheen en vele lekkere hapjes lokken tor kopen. Voor de heropening van de zaak was veel belangstelling. Dr W. Oosterveld, vrouwenarts te Amers foort, zal vanaf 15 januari niet meer ver bonden zijn aan het St. Elizabethzieken- huis te Amersfoort. Hij neemt afscheid met een receptie voor patiënten, oud patiënten en genodigden welke op 30 ja nuari, van- half elf tot twaalf uur, in het ziekenhuis gehouden zal worden. Dr Oosterveld is meer dan 25 jaar aan het St. Elizabethziekenhuis verbonden ge weest. Een auto met vier inzittenden en een hond, bestuurd door P. K uit Hilversum reed op eerste kerstdag op de Vrede- hoffstraat in de richting Amersfoort. De bestuurder rook een brandlucht, zag rook uit de motorkap komen en direct daarna laaiden de vlammen hoog op. Snel remde de heer K. en allen verlieten de auto, die geheel uitbrandde, ondanks verwoed blussen van politie en brandweer. Loslopende honden waren er de oor zaak van dat drie auto's beschadigd wer den. Op de Stadhouderslaan kwam de heer J. T. in botsing met de hond van de heer A. v. d. W. die losgebroken was. Zijn auto werd licht beschadigd. Op de Van Straelenlaan stak een hondje plotse ling de weg over en de heer J. L. M. R., die daar reed, remde krachtig af. Hij slipte en botste tegen de auto van de heer J. S. S„ die langs het trottoir gepar keerd stond. Beide auto's werden licht beschadigd. Het hondje was van de heer J. L. K In een flat aan de Van Goyenlaan werd gestookt om het mogelijk te maken door te werken tijdens de vorst. Een melding van brand in een flat, deed de politie en de brandweer snel uitrukken. De politie trof een brandende hetelucht-oliekachel aan, die met een enorme steekvlam brandde. Dit kon tijdig verholpen worden zodat de brandweer niet behoefde te blus sen. In het bejaardencentrum „Groot Engen- daal", dat op de Eng in aanbouw is, brandden enige kachels veel te hard. Op de benedenverdieping stond een olieka chel zo hard te loeien dat de vlammen tot aan het plafond kwamen en tegen de wanden sloegen. Dichtbij de kachel stond een vat met 200 liter petroleum. Twee jerrycans die bij de kachel stonden, be vatten eveneens petroleum. Met veel moeite kon de kachel getemperd worden, zodat ook hier niet geblust behoefde te worden. Door de afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer worden op 4 januari diploma's uitgereikt aan een dertigtal cursisten die een cursus veilig verkeer onder leiding van de heer B. Snijders gevolgd hebben. Na de prijsuitreiking, welke in De Gouden Ploeg plaats vindt wordt een film gedraaid. Iedereen is wel kom. De commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht en Gravin van Lynden van Sandenburg zijn voornemens ter gelegenheid van de jaarwisseling te ont vangen op dinsdag, 5 januari 1965, van 16.00-18.00 uur in Paushuize, Kromme Nieuwe Gracht 49, Utrecht. Er zijn nog altijd mensen die denken dat het hogelijk beschaafd is geaffecteerd te praten op een wijze die de toehoorder doet denken dat de spreekster of spreker een aardappel in de keel dwars zit, ter wijl er ook nog altijd mensen zijn die het duur vinden staan heel veel vreemde woorden te gebruiken terwijl ze het net zo goed met Nederlandse woorden zouden kunnen doen. Wie de kersttoespraak van de konjigi: gehoord heeft en deze goed beluisterde, die zal begrepen hebben dat juist dit heel eenvoudige spreken en dit gebruiken van louter Nederlandse woorden van bescha ving getuigt. Heel veel mensen voelen zich zo hoog dat ze echt niet meer gewoon kunnen praten en de hoogste van het land vindt het een vanzelfsprekendheid dat ze heel gewoon praat en zelfs nog minder vreem de woorden gebruikt dan u of ik plegen te doen wanneer ze tot haar volk spreekt, cnder wie er velen zijn die vreemde woorden niet zouden kunnen verwerken. „Eenvoud is het kenmerk van het ware" werd beslist niet door een domme jongen als spreekwoord aan ons nagelaten. KANTMAN. Het tiende slachtoffer in 1964 van Soes ter verkeersongevallen met dodelijke af loop moest helaas gisteren genoteerd worden, want mej. E. Kuyper, die op donderdag 17 december te Soesterberg bij het oversteken van de Rademakerstraat gegrepen werd, overleed aan haar ver wondingen in het ziekenhuis Zonne gloren. aangebooden door d'uytgeever en Opsteller van het Nleuws-bladt Soester Courant aan de ghe-eerde Burgherye, tei ~eleegendheyt van de inireede van het Jaer onses -eren luoülLXf. Verleeden Jaer, soo wel als eer-verleeden Jaer. waert ghy om deese Tydt gans vroolyck by elkaer. Ghy leefdet in de Hoop er sou verligting daeghen; Den Haegh hadt ons beloofd: wy gaen den Cyns veriaegen Ghy kent het spreeck-woort Veel belooven. weinigh geeven, dat doet alleen den Dwaes een Tydt in vreugde leeven. En wy syn seecker dwaes, de mans soo als de vrouwen, als wy ons Staetsbestier soo op Syn Woordt vertrouwen. Het wordt van ons ghe-eistEert Uwe Overheyt, maar als het soo gaet, raeckt sy haer Gezag tog kwijt We hadden oock verwagt, dat men dit Jaer sou gaan per pyl-snelle racket naer onse oude Maen. Men isser wel gheweest, heeft plaetjens opghenoomen, maer voorts is er nog niet veel van teregt ghekoomen. Al hadt men maer alleen dit Nieuwtjen kunnen haelen of men daer, net als hier, belasting moet betaalen Een gantse ploeg gespierd - en vlugge jongghesellen zag men op vleughelen naer Tokyo toe snellen. En Geesinck, die de kunst van af-weer goed verstaet, die won de Gouden Plack, Japan was desolaet. Van Neederland is de Victory dus begonnen, al gold het oock hier de grootste heeft ghewonnen. 't Japansche sport-idool door Neederlandt gebroocken en Karei Doorman tog, sy het postuum, ghewroocken Verlaging van de cijns men wil nog meer gaen heffen, door 't Weg-geldt wil men ons nog swaerder selfs gaen treffen. Ons Landt telt plotseling veel duysenden beswaerden, besitters altemael van waegens sonder Paerden. Kan dat er nog wel by Een ieder segge mee ja voor het Weegen-fonds, maer teegen 't Weggeldt Nee Hoe kenmerckt sich dit Jaer door 't schokkendste ghebeuren ging Kroestjow niet op 't Block Men sou er haest om treuren. Wy mogten hem tog wel, al sloeg hy met syn Schoen; dat is nu afghedaen, hy kan 'et niet meer doen ten sy by Moeder thuys. En oock met de Chineesen schynt het nog altyt maer geen koeck en ey te weesen. Schoon de Chinees eerst nog niet met d'Atoombom speelde, hy heeft er nu oock een, o menschen wat een weelde. In Engelandt ging voorts de Werck-party regheeren en ging de Graaf van Home dus maer pensionneeren. Prompt werd het Schot verhoogt, dat Englandt van ons scheyt, een hooger invoer-regt werd ons, wat vreugt bereydt. Al moet het wel, daer haest Brittanje naer de Maen is, de Brit beseft nog niet dat hy Europeaan is. In 't Ver Aamerika heeft Goudwater getragt met magtig veel geschreeuw te komen aan de Magt. Het is hem niet gheluckt, een zeegen voor dat Land, Hier zeegevierde tog nog het gezond Verstandt. Soo gaet het als maer door wat bloeyend scheen te staen, dat is maer kort van Duur, zijn Avondt spoedt snel aen. Soo gaet 't met ieder Mens, ondancks syn swoegent streeven; Gelyck 't vergankelyck Gras is ons kort-stondigh leeven, hoe sierlyck het oock pronckt, 't is krachteloos en teer. De Wind blaest oover 't Veldt en siet, het is niet meer. Tel dan Uw daegen. dat G'een wys Hert moogt bekoomen; één hartslagh, die daer faelt, ten eynde syn Uw Droomen. Maer moog dat soo niet syn, een langh, geluckig Leeven zij U en d'Uwen nog in Vreede en Vreugd ghegeeven. Ghy Ooverheeden al, gy wijse en vroede Heeren, Godt geef dat g'ons in rust en stilheydt moogt rhegeeren Gy saeckenmensen en gy nyvre ambagtslieden, vergun my U myn wensch voor 't koomend Jaer te bieden. Ghy jonge vrijsters en ghy oude mans en vrouwen, dat ghy het leeven en gesondheyt moogt behouwen. Ick sluyte met de Wensch, dat by al wat Ghy doet, Godts Zeegen U gheleyd' en Syn Handt U behoedt.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1