De Zwarte diamanten H. REGNERY OLIEBOLLEN Het staat in de sterren H. REGNERY Een heerlijke winterjapon H. REGNERY GARAGE STAM DERDE BLAD Zonder commentaar Nieuwjaarskaarten Kalenders Smit's Pockethall Uw Perzische-lambontjas groeit in dorre, droge steppen 'M - Renault dealer Verandering spreekuur Burgemeester Zakelijk recht Wandeltochten Gepromoveerd 35 Jaar Maatschappelijk Hulpbetoon sa 3 OS BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrij school Stadhouderslaan afgesloten voorspoedig nieuwjaar. „Coiffures" - H. J. Niessen 2É8& fT'l <Schoemaker Op de nieuwgekomen Europeaan maakt het larjd van zuidwest-Afrika, de vroe gere Duitse kolonie, een afschrikwekken de indruk. Zo dor, zo droog, zo dood, zo dreigend, een barre landstreek, een kleur loos gebied van kameeldoringbomen, ver laten vlakten en verweerde bergen, waar je niet zou verwachten mensen aan te treffen. Wie dit land ziet, verwondert er zich niet over, dat daar in het oosten de afschrikwekkende Kalahari-woestijn begint. Het is hier droog en de mensen maken van het zand gebruik om water te be waren. Over een rivierbedding wordt een betonnen muurtje gebouwd. De dam ach ter het muurtje vult zich op met zand en daarna wordt de muur hoger ge bouwd. Op die manier ontstaat een zand- wal, waarachter men slechts in het zand behoeft te graven om water te vinden. Maar water is hier bijzonder schaars en dat is overal duidelijk zichtbaar. De eerste indruk die men krijgt is, dat dit land onbewoonbaar is, maar wie dat denkt is abuis en kent de geest niet van de taaie pioniers, die hier leven en wonderen presteren. Duitser begon. De geschiedenis van deze schapenteelt gaat tot in de verre oudheid terug en verliest zich dan in duistere nevelen. Vanaf de oudste tijden dragen de sjahs van Perzië astrakan hoofddeksels. Ook in Rusland heeft deze bontsoort een reeds van ouds bekende naam. Heel aardig is UW GEZELLIGHEID MET OUDEJAARSAVOND ÏS ENORM GESLAAGD MET ook te weten, dat de beroemde herme lijnen mantels, die vorsten en andere adelijke personen dragen, vroeger niet van hermelijn werden vervaardigd, doch van wit eekhoorn met er op gestikt stuk jes zwart persianer. Twee mannen hebben de stoot gegeven tot deze succesvolle schapenteelt. De eerste was de Duitser Paul Thorer, die enige jaren voor de eerste wereldoorlog, toen dit land nog een Duitse kolonie was, hier de eerste honderd karakoulschapen importeerde. Zijn eerste kudde is uitge- Karakoulschapen rustend onder een boom. 3 miljoen Perzische schapen. Zuidwest-Afrika is een belangrijk dia- mantland, trouwens ook andere edelste nen worden hier in dit barre gebied ge- vonden, daarnaast is...eiunüg metaal belangrijke visindustrie. Maar de grote roem gaat toch wel uit van de „zwarte diamanten", de bijnaam die men hier geeft aan de waardevolle huiden van de karakoulschapen, waarvan er zo'n 3 mil joen in dit gebied gehouden worden. Bij ons is dit bont ook bekend onder de naam perzisch lam De teelt van deze dieren vindt men hoofdzakelijk in het oostelijk deel van het land, het gebied tegen de Kalahariwoe- stijn aan, droog steppenland, waardoor nog enkele rivieren stromen, zoals de Nosob en de Olifantrivier. Renault R 8 van t 5595,al Renault Dauphine van f 4600,af Renault R 4 van f 3995,af. Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Wij trokken er door op een reis. Dit grotendeels vlakke, dorre en droge step penland met hier en daar een kameel- doringboom of kokerboom en wat ver spreide harde struiken en gras, blijkt geschikt te zijn voor het houden van de ze schapen. We vinden ze in geweldige kudden bij diverse farms en wel vanaf het bronnengebied ten noorden van Windhoek oostelijk langs de bergrug tot in het zuiden bij Bloemfontein. Uit Afghanistan. In de omgeving van Windhoek bezochten we enkele farms, zoals die bij Neudam, die een voorbeeld is in zijn soort en waar men op wetenschappelijk verantwoorde wijze schapen teelt, met als gevolg dat hier ook prachtige huiden vandaan ko men. Uiteraard wist men ons veel over dit interessante bedrijf te vertellen. Bijzon der opvallend is wel, dat zuidwest-Afrika de belangrijkste leverancier van karakoul is, doch dat de schapen hier niet oor spronkelijk thuishoren Zij staan onder verschillende namen te boek, zoals kara koul, perzisch lam en astrakan. De dieren stammen trouwens niet uit Perzië, zoals men zou kunnen vermoeden, doch uit Afghanistan. Het karakoulschaap is orgi- neel afkomstig uit het gebied van Kara koul, tussen Bokhara en de rivier O zus. De naam Karakoul stamt van 't Assyri- sche kara-gjull, dat verschillende beteke nissen heeft, zoals „zwarte bloem", „zwarte roos" en waarschijnlijk ook „zwarte zee". Dat de huiden ook de naam „perzisch lam" dragen komt, doordat ze vroeger hoofdzakelijk door Perzische kooplieden werden verhandeld en naar het westen werden gebracht. groeid tot zo'n drie tot vier miljoen ka rakoulschapen, en deze bedrijfstak levert zuidwest-Afrika per jaar zo'n 5 miljoen pond op in buitenlandse valuta. £rLl De tweede belangrijke figuur was A. D. rTliompson, die" in 1960 overleed en die aanvankelijk onder grote tegenwerking van veel boeren hier rasverbetering in voerde. Hij ontwikkelde „Water-silk" en „Shallow curl", twee typen, die het mo menteel bijzonder goed doen op de markt. De resultaten van zijn jarenlange arbeid konden wij zien op de farm bij Neudam die wij bezochten en waar men op de stoeterij over prachtige Water- silk schapen beschikt. 2.000 per boer. De gemiddelde schapenboer heeft zo'n 2.000 schapen, doch er zijn ook grote kudden van zo'n 5.000 stuks. Men schat, dat de produktie van elk vel gemiddeld zo'n 30 tot 35 shilling kost. Speciale soorten kosten natuurlijk meer, zeker wanneer men met prijswinnende ram men fokt. Zo'n ram kan wel een zeshon derd pond kosten, terwijl een gewone ram gemiddeld op een honderdvijftig pond komt. Wel een klein verschil, maar voor het verbeteren van de kudde is een goede ram bijzonder belangrijk. De gemiddelde leeftijd van een ooi is vier tot vijf jaar en in die tijd kan zij zeven tot negen lammeren voortbrengen. Om de beste pelsen te krijgen, dat wil zeggen waarvan het leer niet te zwaar en het haar niet te lang is, moeten de lammeren worden geslacht, wanneer ze nog erg jong zijn. Dankzij de vergevorderde research en de grote veterinaire aandacht die aan de schapenteelt worden ten koste gelegd, beschikt de voormalige Duitse kolonie momenteel over een collectie prachtige schapen, die zijn weerga in de wereld niet kent. Uiteraard leveren de pelsen goede prijzen op en zo bhjkt, dat een land, waarvan men zou denken dat het door hitte en watergebrek onbewoonbaar is, toch leefbaar en produktief kan zijn. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat het spreekuur van de burge meester is verplaatst van woensdag naar donderdag 31 december, te 11 uur. Het gemeentebestuur heeft aan de P.U.E.M. een zakelijk recht verleend voor het leggen van twee hoogspanningskabels langs het sportveld en de noordzijde van de Schrikslaan tegen betaling van een eenmalige vergoeding van 52,50. De plaats van de te leggen kabel zal door de dienst van gemeentewerken worden aan gewezen. De volgende wandeltochten van de win- terserie der Kring-Mldden-Nederland van de Nederlandse Christelijke wandelsport- bond zullen op 16 januari en 13 februari door de wandelsportafdeling van Olym- pia georganiseerd worden. De vakanties van de Christelijke Vereni ging voor Lichamelijke Opvoeding Olym- pia zullen tot en met 6 Januari duren. Dan zijn er weer lessen in de gymna stiekzaal van de Kerkebuurtschool en in de zaal van de r.k. ulo. Onze vroegere plaatsgenoot Ir. J. Dam mers promoveerde vorige week te Leuven tot doctor in de landbouwwetenschap een op een proefschrift over de verteer- ONZE HEERLIJKE baarheid der aminozuren in de veevoe ding. Dr. Ir. Dammers is wetenschappelijk hoofdambtenaar aan het instituut voor veevoedingsonderzoek te Hoorn. Hij is oud-leerling van de Van der Huchtschoot te Soest en van het Baarns Lyceum. Op 1 januari 1965 zal „Maatschappelijk Hulpbetoon", die de laatste jaren „Instel ling voor Maatschappelijke Zorg" heette, van rechtswege ophouden te bestaan. Dan treedt de algemene Bijstandswet in werking. Het gemeentebestuur zal dan de taak van het voormalige „Maatschappe lijk Hulpbetoon" overnemen. Dit bestuur heeft een deel van deze taak gedelegeerd aan het onlangs ingestelde college voor de verlening van de Bijstand. Reeds gaven wij een overzicht van de in stelling die na 35 jaar geruisloos ver dwijnt. In het sociaal patroon van de ge meente heeft „Maatschappelijk Hulpbe- yj 3 SS -d GedlpL A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht toon" een belangrijke leidinggevende rol gespeeld. Het bestuur is er steeds in ge slaagd de ontwikkeling op het terrein van de maatschappelijke zorg op de voet te volgen. De evolutie van bedeling tot ar menzorg en later yan armenzorg tot maatschappelijk werk heeft bij het be palen van de koefftin het bestuur van de Instelling voor M; atschappelijke Zorg een leidende rol gespoeld. De inschakeling van particulieren als re presentanten van de verschillende godsdienstige en maatschappelijke groe peringen heeft in het verleden groot nut afgeworpen. De samenwerking met de diaconieën, armbesturen en particuliere verenigingen was uitstekend. Ieder jaar moest steeds meer geld aan de overheid gevraagd worden omdat onder meer de kosten van verzorging in inrich tingen en verpleegtehuizen onrustbarend stegen en nog stijgen. In 1929 besloot het gemeentebestuur tot oprichting van een burgelijke instelling van weldadigheid en deze verdwijnt nu. Gelukkig verdwijnt daarmee de welda dig heid niet. In verband met het rooien van bomen is de Stadhouderslaan tót nader order voor alle verkeer gesloten. HOROSCOOP VAN 3 TOT EN MET 9 JANUARI MAAGD. (22 augustus tot 22 september.) Een belangrijke verbetering in uw finan- cieën is aanleiding om deze week te vieren. U zult nieuwe mensen ontmoeten en daarmee vriendschap sluiten. Een brief zal nieuws van een oude vriend bezorgen. WEEGSCHAAL. (23 september tot 22 ok tober.) Dit is de goede tijd voor een openhartig gesprek. Lange discussies zullen aanlei ding zijn voor nieuwe problemen en u slechts van uw werk afhouden. Neem eens voorzichtig een gelegenheid in ogen schouw voor een reis overzee. OOK APPELBEIGNETS, APPELBOLLEN, APPELFLAPPEN enz. SCHORPIOEN. (23 oktober tot 22 novem ber.) Uw „vijand" schijnt deze week moe te worden. Tracht u zoveel mogelijk te ont spannen en geef routinewerkjes uit han den. Zorgen in de familie zullen vermin deren en de financiële vooruitzichten zijn veelbelovend. EOOGSCHUTTEK. (23 november tot 20 december.) Een drukke week, boogschutter, die u de nodige opwinding brengt, maar boven dien nieuwe verantwoordelijkheden en meer geld. Er worden initiatieven en ideeën va nu gevraagd, dus wees op uw hoede en sta klaar. STEENBOK. (21 december tot 19 janu ari.) Voorzichtigheid is geboden waar het fi nanciële avonturen betreft. De verande ring op het laatste nippertje van een plan zal een gelukkige wending büjken. Doet uw best een collega met behulp zame raad bij te staan. WATERMAN. (20 januari tot 18 februari.) Vermijdt partij te kiezen in een me ningsverschil tussen twee vrienden. Fami lieruzies kunnen toekomstplannen serieus en gevaarlijk beïnvloeden. Zorgen over geld zullen door een kleme meevaller worden opgelost. VISSEN. (19 februari tot 20 maart.) Een oude romance zal opnieuw vlam vatten bij toevallige ontmoeting. Op het werk zult u van hogerhand waardering merken en een kans krijgen uw finan ciële stand te verbeteren. In het week einde een opgewekt huiselijk leven. J|^.an het einde van dit jaar wen sen wij onze cliënten een Wij danken U voor het in ons gestelde vertroujwen en' verheugen ons ook in 190» weer uw kapwerk te mogen verzorgen. Burg. Grothestr. 18 - Telef. 2755 RAM. (21 maart tot 20 april.) U zult deze week een belangrijk plan tot een geslaagd einde brengen. De finan ciële zaken verlopen m uw voordeel. Ge bruik deze gelegenheid om het geld voor u te laten werken en beleg een gedeelte, zonodig op de spaarbank. STIER. (21 april tot 20 mei.) De eigenwijze opstandigheid van iemand Veel vrouwen zijn over het algemeen in het geheel niet gecharmeerd van 'n echte winterse ja pon. Zij geven dan als reden op dat een winterjurk stijfjes staat, hele maal niet sptortief is en wat dies meer zij. Zij geven veel al de voorkeur aan een rok met daarop een sportief jum- pertje of een viot twin-set. Nu is dat wel heel begrijpelijk. Een winterjapon is over het algemeen hoog gesloten, heeft lange mouwen, ter wijl ze vaak uit één stuk genr-aakt is, waardoor de taille niet speciaal zoals dit bij zomer jurkjes wel het ge val is, wordt ge accentueerd door 'n vlotte ceintuur. Ons model toont u echter een winters japonnetje dat wer kelijk bijzonder jeugdig, en daar door vlot aandoet. Het is vervaardigd van pied-de-coq van trevira-cardé met 45*/# scheerwoL De kleur is berken wit, zwart en walnoot bruin met een iets rood effect, over het algemeen een donkere tint, maar door die accentuering van ver schillende kleuren beslist niet saai- Een mooie ceintuur onderbreekt het patroon en ook al hierdoor krijgt het japonnetje een heerlijk vlot voorkomen. Met zo'n warm zittende jurk met aangesloten hals zonder kraag behoeft ar beslist niet stijfjes of saai uit te zien. «v. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 29 DECEMBER 1964 op het werk zal u hoogüjk irriteren. Houdt deze tegen u gerichte onverzette lijkheid zorgvuldig in het oog. Er kan meer achter zitten, dan u aanvankelijk aannam. TWEELINGEN. (21 mei tot 20 juni.) Vrienden zullen een zwaarwegend beroep op u doen en u zult enige van hen moe ten teleurstellen. U zult delen in het succes dat iemand in uw naaste omge ving heeft. Een geldelijke schenking ver eist serieuze overweging. KREEFT. (21 juni tot 21 juli.) Neem niet te veel verplichtingen aan op het moment. Uw werk kan u niet uit handen worden genomen door een ge vaarlijke situatie die op uw werkkring kan ontstaan. LEEUW. (22 juli tot 21 augustus.) U zult een vastberaden houding aan moeten nemen tegenover uw collega's als u uw plannen tot resultaat wilt brengen. Blijf buiten de moeilijkheden van andere mensen, tenzij zij werkelijk serieuze om vang aannemen. Bestelt U s.v.p. tijdig, dit voorkomt teleurstelling Nieuwerhoekplein 6 Telefoon 2774 De 18-jarige student Larry Denham uit Kentucky heeft het gepresteerd om een geheel etmaal onder de douche te blijven staan. Het oude record was slechts 18 uur. Studenten aan de universiteit van Zuid Californië hebben als nieuwste vorm van sport uitgevonden het dragen van een auto over een afstand van 100 yards. Wanneer men het eindpunt heeft be reikt, stapt men zo snel mogelijk weer in de auto om dan in volle vaart naar het startpunt te rijden. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Politie-beambten in Salvador hadden geen gemakkelijke opgave, toen zij de buit van een juwelendiefstal moesten op sporen. De daders hadden de kostbaar heden namelijk in bijenkorven verstopt. Eerst nadat men de adviezen van ver schillende imkers had ingewonnen, slaag de men er in de buit weer te voorschiin te halèn. Toen de 35-jarige mevr. Helen Kinsel- la ergens als babysit fungeerde drongen drie mannen het huis binnen. Mevr. Kinsella zei: „Als jullie niet onmiddellijk weggaan, val ik flauw". Daarop verlie ten de indringers zonder buit 't huis, na dat een van hen haar nog een glas water had aangeboden. Een Westberlijnse grammofoonplaten- maatschappij maakt op de volgende ma nier reclame voor zijn nieuwste plaat: „Teenager Love" - niet geschikt voor Jongeren. Een notaris, een onderwijzer en een arts hebben hun zetel in de gemeente raad van Joppolo Gianxio op Sicilië ver loren, omdat zij verzuimd hadden te be wijzen, dat ze konden lezen en schrij ven. Toen hun geloofsbrieven werden aangeboden konden zij wegens deze „technische formaliteit" worden wegge stemd. De gemeenteraad van Parijs heeft een plan goedgekeurd om op de wereldten toonstelling van 1967 in Montreal een toren te bouwen, die 25 meter hoger zal zijn dan de Eiffeltoren. Zoals bekend werd de Eifeltoren in 1889 opgericht, ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling in Parijs. Zij is 300 meter hoog. en STEENHOFFSTRAAT HOEK RAADHUISSTRAAT G.N. Voor de „koude oorlog" geven de sta ten van het oostelijk blok per jaar ca. 8 miljard Duitse marken uit. Een half miljoen betaalde agenten behartigen de communistische belangen in niet-commu- nistische landen. Omstreeks het jaar 800 leefden er op de aarde 600 miljoen mensen, omstreeks 1850 al 1250 miljoen. Omstreeks 1980 zul len tenminste 4,2 miljard mensen de aar de bevolken, waaronder 2,2 miljard Azia ten. Bij het bureau gevonden voorwerpen van de Nederlandse spoorwegen zijn het vorige jaar 24.000 paar handschoenen ontvangen, meer dan 9500 parapluus, 4000 mantels en jassen, 4800 aktentassen, 2200 brillen, 8650 dassen en 6000 hoeden. En onder de rijke verscheidenheid van andere gevonden voorwerpen bevonden zich verder nog een glazen oog, een koffer vol met schedels, zes gebitten enz. „Het is verbazingwekkend tot welke hoogte de mens kan stijgen door met beide benen op de grond te blijven staan", aldus Duncan Caldwell.

Soester Courant | 1964 | | pagina 7