K®^?Dampo Menselijke solidariteit DOORSMEREN Walt Disney MARCHAL «HAARMODE van Klaar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM BLAUPUNKT TELEVISIE FRANS BOSMAN Soest voor dertig jaar. V0LV0 Veilig D. ENGEL Firma G. van de Pol DERDE BLAD Krabbels van Knelis GARAGE STAM PRISMA-BRIL VOOR ZIEKEN REVEROL SMEERSTATION VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Schepper van illusies VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. PARKGARAGE A. v. d. Hoef Zilver Tetra UW- SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Loodgieters- werkzaamheden. Renault dealer Openbare Bibliotheek Appelflappen en oliebollen hebben het beeld in Nederland de laatste weken be paald en de belangrijkste gebeurtenissen die er in ons land rondom de jaarwisse ling plaatsvonden waren die, welke reeds lang waren voorzien. Zij lagen op het vlak der sociale voorzieningen en betrof fen onder meer de optrekking der A.O.W.-uitkeringen en de invoering van de Algemene Bijstandswet. Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 Met de invoering van die laatste wet is het gebouw van sociale voorzieningen vrijwel voltooid. Zoals als bekend mag worden verondersteld wordt het verlenen van financiële bijstand aan Nederlanders, die niet in de noodzakelijke kosten van hun bestaan kunnen voorzien, nu een rechtsplicht van de overheid. Dat wil ech ter niet zeggen dat er geen ruimte meer zou zijn voor particulier en kerkelijk initiatief. Terecht worden in de nieuwe wet financiële bijstand en dienstverlening gescheiden en hierop zouden wij nog eens de nadruk willen leggen. EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Immateriële nood. De overheid kan in geval van financiële nood bijstand verlenen, maar veel ern stiger in deze moderne wereld is de im materiële nood. Wij realiseren ons dit vaak onvoldoende, omdat de gebeurte nissen welke in onze maatschappij plaats grijpen op politiek en economisch gebied door de moderne communicatiemiddelen uitvoerig worden uiteengezet, terwijl de „kleine' menselijke drama's, die in wezen wellicht veel belangrijker zijn, zich ach ter de coulissen afspelen. Het zijn die menselijke drama's, die me nig gezinsleven of huwelijk verstarren, die alle mogelijke andere menselijke verhoudingen zo gecompliceerd maken of een mens in botsing brengen met zich zelf die vaak meer dan allerlei uiterlijk wellicht gewichtiger gebeurtenissen, een rol kunnen spelen in ons leven. De gees telijke nood die hieruit zo dikwijls voort vloeit, kan niet met overheidsuitkeringen worden geheeld. Men kan hier het beste de grote Franse romanschrijver Albert Camus citeren: „Wij moeten ons solidair verklaren met hen, die in deze wereld moeten lijden". Deze menselijke solidariteit reikt verder dan in de Bijstandswet geformuleerd kon worden maar zij vormt de grondslag van een gezonde samenleving. Prijzen vanaf f948,-; 59 cm. DEALER VOOR SOEST Soesterbergsestraat 20A - Soest Telefoon 3367 Dappere agent. Een Utrechtse politieman heeft de afge lopen week getoond, wat er onder die menselijke solidariteit verstaan kan wor den. Op een gegeven moment zal iemand zich zelfs solidair moeten verklaren met degene die een bedreiging voor hemzelf vormt. Dat wil zeggen, wij moeten zelfs onze tegenstanders tot op zekere hoogte ontzien. Voorwaar een moeilijke opdracht, die deze politieagent echter bijzonder goed heeft verstaan Toen hij door een dronken bruut werd aangevallen en met een mes werd bedreigd, trok de agent niet zijn pistool (wat hij gerust had kunnen doen) maar wist hij zijn belager met enkele judogrepen te bedwingen. Daarmee nam hij een hoop risico voor zichzelf. Deze dappere agent zal hopelijk een voor beeld kunnen zijn voor sommige collega's die het afgelopen jaar vaak zo luchthar tig mgt hun pistool zijn omgesprongen. Terecht werd hij door de burgemeester van Utrecht ontvangen en waarderend toegesproken. Aan zo'n man moet de overheid op Lintjesdag eens denken! Soekarno en Nederland. Menselijke solidariteit is nimmer een slo gan geweest, waarmee Soekarno de har ten van zijn onderdanen heeft willen ste len. Nu de Indonesische dictator in de toch reeds zo broeierige politieke sfeer van het turbulente zuidoost-Azië de jonge staat Maleisië naar het leven staat en zijn samenwerking binnen het raam der Ver. Naties heeft opgezegd, zullen vele Nederlanders de wenkbrauwen fronsen. Wij droomden immers al van vriend schappelijke betrekkingen met Indonesië maar het vertrouwen hierin zal nu toch wel weer ernstig zijn geschokt. Misschien zullen hierover in de kamer nog wel eens vragen gesteld worden. Er is een sterke stroming in ons parlement, die altijd fel geopponeerd heeft, tegen Spanjes toetre ding tot de E.E.G., hoewel Franco zich althans vergeleken met Soekarno, op het vlak der buitenlandse politiek vrij correct pleegt te gedragen, 't Zal ons eens be nieuwen, of deze parlementsleden nu ook bezwaren koesteren tegen samenwerking met een dictator, die de vrede in zuid- oost-Azië in ernstig gevaar brengt. P.T.T. verhoogt tarief. De PTT. heeft een nieuwe tariefverho ging aangekondigd. Straks zullen de porto voor brieven en drukwerk respec tievelijk 20 en 10 cent gaan bedragen. Zal de gemiddelde Nederlander die enkele keren per maand en dat soms nog niet eens zijn liefje, moeder of tante schrijft, niet zoveel hinder van deze verhoging ondervinden, voor sommige bedrijven be tekent deze tarievenverhoging een aan zienlijke lastenverzwaring. Dat geldt in het bijzonder voor uitgeverijen, drukke rijen, persorganen ed„ die vaak toch al moeite hebben het hoofd boven water te houden. Hoe het ook zij, na de Ned. Spoorwegen LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 zal ook de P.T.T. zijn tarieven verhogen. Waar blijft minister Andriessen nu, die toch zo tegen prijsstijging is?, zal menig Nederlander zich afvragen. Maar dat achten wij een flauwe vraag. Als er weer eens iemand een pierprijs met een paar kwartjes wil opslaan, laat deze minister ons heus niet in de steek. Voorts heeft de P.T.T. aangekondigd dat het lokaal telefoneren in de toekomst duurder zal worden. De stadstelefoon krijgt nu ook een tijdtarief. Daaraan zit in elk geval één prettige kant. Wij wor den nu niet onnodig lang aan de tele foon gehouden door mensen, die graag kwebbelen en in de stad hoeven we geen kwartier meer te wachten bij de tele fooncel op mannen of vrouwen, die in een eindeloos lijngesprek met hun gelief de zijn gewikkeld. Voor eigen parochie. In Bussum houdt men er eigenaardige gedachen op na. Toen de omroepmede werkers niet hun zin kregen bij de loon onderhandelingen, kwam een van de be stuursleden van hun vakbond voor de televisie om een stukje demagogie weg te geven, waarbij zelfs niet geschroomd werd om de kijkers min of meer te chanteren. Opmerkingen als „wij vrezen dat de moeilijkheden bij de omroep bin nenkort naar buiten zullen treden" en „wij willen u kijkers, gaarne deze moei lijkheden hesparen" doorspekte deze toe spraak, die ons inziens geheel achterwege had moeten blijven. Dit gesprek voor eigen parochie maakt een belabberde indruk en door het op zo'n smakeloze wijze te doen, hebben de omroepmedewerkers weinig begrip voor hun werkelijke moeilijkheden gekweekt. Misleidende reclame. In het j anuari-nummer van „De consu mentengids" wordt aan de hand van verschillende voorbeelden uit de reclame praktijk nog eens geïllustreerd dat de kunst van het verkopen dikwijls de kunst van het bedriegen is. Ernstig bezwaar wordt vooral geuit tegen reclamemetho den, waarbij wordt gesuggereerd dat er een genezende werking uitgaat van het te verkopen artikel. Momenteel wordt er in ons land een soort honing verspreid met de schone belofte, dat dit produkt helpt bij hoge koorts, hartziekte, aderverkalking en wat al niet meer. Genezing valt echter van honing niet te verwachten en reclame, die dat. toch suggereert, is ronduit ge vaarlijk. Men kan dit soort reclame tot in het absurde doorvoeren. Wanneer honing goed voor hartzwakte zou zijn, kan men evengoed beweren dat corned beaf aam beien en likdoorns geneest en dat nassi- ballen bij uitstek geschikt zijn om ons centrale zenuwgestel een sterkere condi tie te geven. Er zijn reeds veel artikelen in de handel, die een „genezende werking" zouden heb ben en veel mensen trappen er in. Het is toch wel een leemte in de wet, dat niet opgetreden kan worden tegen dergelijke laaghartige reclamepraktijken. Men kan stellen dat de mensen zelf wijzer zouden moeten zijn maar helaas, niet iedereen is even wijs. Wellicht is niemand ter wereld zo vaak onderscheiden als Walter Ellas Disney. Negenentwintig Oscars en zevenhonderd andere prijzen zijn hem in binnen- en buitenland toegekend en hoewel hij nim mer de middelbare school heeft voltooid, hebben vijf belangrijke universiteiten in de Verenigde Staten, waaronder Harvard en Yale, hem eredoctoraten verleend. Hij is in 62 jaar een belangrijk en alom bekend man geworden. Hij is heerser over een gigantische fantasiewereld, welke zijn basis heeft in de uitgestrekte stu- dios in Burbank, Californië en waar de beroemde Disney tekenfilms, speelfilms, documentaires over de natuur, boeken en tijdschriften en niet te vergeten de tal loze beeldverhalen voor totaal duizend dagbladen en tijdschriften ontstaan. Ook via de televisie heeft Walt Disney grote suksessen geboekt. Sinds hij in 1950 voor dit medium begon te werken, heeft niemand de kijkdichtheid van zijn programma's weten te overtreffen. Sinds die datum produceert hij maar liefst 26 televisieshows per jaar. De door hem geschapen Mickey Mouse, die hij Mortimer had willen noemen, als zijn vrouw Mickey niet beter had ge vonden, is zonder enige twijfel de be kendste getekende figuur ter wereld. Zijn aktiviteiten hebben hem overigens geen windeieren gelegd, want in de laatste tien jaar is de jaarlijkse bruto opbrengst van alle Disney werkzaamheden gestegen van 11.641.408 tot S 81.922.127. Wonderlijke wereld. Hoewel Walt Disney over een uitgebreide staf van deskundige medewerkers be schikt, is hij het, die met zijn broer Roy de leiding van zijn fantasiewereld heeft. Hij werkt van halfnegen in de ochtend tot een uur of zeven, half acht 's avonds in zijn studio en weet precies wat er in zijn bedrijf gaande is. Voor de arge loze bezoeker is Disney's bedrijf een vreemd avontuur. Soms vliegen krijsende vogels aan een draad rond of staan grijnzende dinosaurussen een bosje „pre historische" plastic planten te eten, ter wijl op hetzelfde moment op fietsen voorbij snellende studio-medewerkers een plastic gorilla trachten te ontwijken. Dat gebeurt allemaal in de wonderlijke wereld van de geniale Disney. Disneyland. In 1955 opende Walt Disney zijn, door groot en klein bewonderde Disneyland, Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 vankelijk door velen als belachelijk ver worpen, blijkt een goudmijn te zijn, want het Jaarlijkse aantal bezoekers neemt nog steeds toe. Vanzelfsprekend komen zijn studiomen sen vaak voor vreemde situaties te staan. Zo had Disney bijvoorbeeld voor zijn film „Het zwaard in de steen" de stem van een uil nodig. Honderden mensen legden stemproeven af, die overigens nog al teleurstellend verliepen Toen kwam hem ter ore, dat een zekere Junius Mat- thews in een toneelstuk eens de rol van aardappel had gespeeld. „Iemand die als een aardappel kan praten, kan ook een uil nabootsen", was Disney's mening. Matthews werd er bij gehaald, sprak als een uil en werd aangenomen voor de rol. Het is slechts één voorval uit het fanta sierijke leven van een man met zijn on begrensde mogelijkheden tot het schep pen van een droomwereld, die daarom vrolijker, romantischer en vooral zorge- lozer is. Zou dat misschien de reden zijn waarom niet alleen kinderen zo graag met deze Disney-wereld worden geconfronteerd? Een jochie liep wat al te parmantig op straat te stappen en een agent hield hem aan. Hij vroeg zijn naam, waar hij woonde en hoe cud hij was. Achteraf bleek dat de naam niet klopte, maar ook de woonplaats, het adres en de leeftijd niet. Dat was wel 'n veelbelovend knaap je. Misschien zit hij nu wel in de een of andere cel van de een of andere ge vangenis. Een politieverordening maakte uit dat je binnen de gemeente niet harder mocht rijden dan 20 km per uur. Nu is het vijf tig km maar de eerste automobilist die zich hieraan houdt moet nog altijd arri veren. Overigens duurde het zo'n klein half uur om de gemeente van af het paleis tot aan Birkhoven door te rijden maar 30 jaar geleden hield zich natuur lijk ook niemand aan de maximum snel heid. waarin hij een bedrag van zeventien mil joen dollar had geïnvesteerd Thans ge ven ieder jaar vijf miljoen mensen uit alle delen van de Verenigde Staten en daarbuiten het drievoudige uit om zijn schepping te bezoeken. Zijn idee, aan- Amaüalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 De aquariumvereniging Zilver Tetra houdt op 12 januari een bijeenkomst in restaurant Zonneneuvel. De heer A. v. d. Nieuwenhuizen zal spreken over het on derwerp „De natuur in beeld". BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 JANUARI 1965 As je 't ming vraogt dan mok zeige da wul- lie mit 't verkeer de goeje kaant op gaon in Soest, maor dan 'n heul klein bietje, 't Veurig jaor waore d'r heul gin minse die dochte, kom ikke gao us naor die kursus van Veilig Verkeer, waant allegaor wiste zullie 't veuls te best. Jao amme klompe, waant jonges, jonges, d'r komp nog heul wat veur kieke om bie ongs op die hoofdweege rongd te scharrele zangder dajje ongder de bus van Tense komp. Mojje reekene datter 't veurig jaor tien dooje int Soesder ver keer waore. Das gin kattedrek, maor das beul bar. In de Gouwe Ploeg kreege zo'n kleine dartug minse 'n deplomao omdat 't heule boasjes int verkeer binne. Noeng mojje veural nie denke datter veul jon ges of deeres bie waore, waant die ken alles heul niks scheele, alleenug de bie tels en Stiefbeen en meer van die flau wekul waor de lommerd gin sent veur geeft. Haost allegaor ouwere manne en frommesse en ikke ok, maor ikke bin ezakt omdak altied zee Knelis aster evra- ge wier wie hetter veurraang. Da gong dus nie slecht, maor wat die kérel in die auto dee was ne- tuurlek weer heul niks. Die ree 'n brom mer an. die veurrang had en de man van die brommer kwakte op straot. Die man in die auto ree deur en as ikke 't noeng veur 't zeige had dan kwam die onterik van die auto in gin vief jaor meer achter 't stuur. Noeng laotie 'n brommer leige die niks mekeert maor marrege 'n deeretje of 'n jochie dat mis schien dood leit te bloeje. Zee ikke vief jaor? Da moet netuurlek tien weeze. Zo'n onterik. SCHRIKSLAAN 19 SOES TD IJK TELEFOON 1998 Benault B 8 van f 5595,af Benault Dauphine van f 4600,af Renault B 4 van f 3995,af. Nleuwerhoekpletn 1 - Soestdljk Telefoon 2850 Er werd over een melkhandelaar ge roddeld dat hij zijn melk aan de Co- operatieve Soester Zuivelfabriek leverde en dat was bhjkbaar zo'n halsmisdaad dat hij zich per advertentie van deze las ter bevrijdde. Daarin zette hij o.m. dat als iemand dit nare gegons hoorde hij schriftelijke bevestiging moest vra gen. Ik krijg zo de indruk dat niemand dat gedaan heeft. De burgemeester waarschuwde tegen oplichter X die met mevrouw IJ op pad was om Soester ingezetenen te flessen. Nu doet de burgemeester zoiets niet meer. Een net en ambitieus volontair kon op een kwekerij geplaatst worden. Zoiets geks bestond dertig jaar geleden. Je kreeg geen stuiver of hoogstens een zakcent en er waren zelfs nog volontairs die geld toe moesten betalen. Boodschappen kostten dertig jaar ge leden in een kruidenierswinkel haast niets en pinda's ook niet, want wie voor 1,50 besteedde kreeg een pond pinda's cadeau. Weet u nog dat die apenootjes 4 cent per pond kostten? Tussen Soest en Baarn boterde het dertig jaar geleden niet zo best al was de tijd van knokken voorhij. Natuurlijk was het paleis de grootste twistappel omdat het in Baarn staat maar „Soestdijk" heet, zodat menig Nederlander denkt dat het in Soestdijk, dus in Soest staat. Een Duitse dienstbode kreeg een maand gevangenisstraf omdat ze gejat had. Tien jaar later heeft ze misschien Nederlandse Vrouwen in een concentra tiekamp afgeranseld. Momenteel is in ons land verkrijgbaar een zogenaamde prisma-bril, die een eind maakt aan het isolement van de vele tienduizenden patiënten, die in verband met bepaalde rugaandoeningen (hernia e.d.) gedwongen zijn, volkomen vlak te blijven liggen. Door middel van deze bril zijn zij in staat om, zonder het hoofd op te richten, niet alleen een boek te lezen en het t.v.-programma te vol gen, maar ook echt deel te nemen aan hun direkte omgeving. PHILIPS SPECIAALZAAK SPRRRZRRM SOEPEL SCHOON SNEL SOESTERBERGSESTRAAT19 TEL :2945 SOEST Nieuwe aanwinsten. Romans. Bristow, Morgen is voor eeuwig. Bacher, Schone vogel Quetzal. Baklanov, De doden schamen zich niet. De Beauvoir, Uitgenodigd. Ben- chley. Wat moeten ze op ons eiland. Bradbury, De laatste Martiaan: en andere verhalen. Brophy, Vrouwen die het te ken dragen. Claus, De koele minnaar. Clift en Johnston, Vissers van Ka- lymnos. Coolen, Keur omnibus. Douglas, Een huis in Homochitto. Els- schot, Verzameld werk. Freeling, Lief de in Amsterdam. Fruchter, De dorpel- wachter. Gilbert, Het tweede lijk. Halbertsma, Het heksershoL Hame link, Het plantaardig bewind. Japrisot, Michèle Isola. Kaus, Catharina de Grote. Lampo, De belofte aan Rachel. Van Mancius, De bezoeker uit de West. Mansfield, Millie; en andere verhalen. Mayroing, Pieter Stuyvesant Me chanicus, In dépot; dagboek uit Wester- bork. Mens, Mens en engel. Mirriën, Het klein verschil. Olujic, Geteisterde jeugd. Price, De dood van Achilles. Rand, De vrijheid gloorde. Ruhen, Onder de sterren van Caprieornus. Si- menon. De klokken van Bicetre. - Mai- gret en de luie inbreker. - De merel in de tuin. Troyat, Keizerlijke luitenant in Parijs, dl. 1. - Vrouwe van Kachtoanow- ka. dl. 2. Tuchilsky, Verhalen. Up- dike, Hazehart. Verburg, Kleine oase. Boeken over allerlei onderwerpen en tijd schriften. Bibliotheekleven, 1961-1962- 1963. - De Blauwe wimpel, 1960. Deut- scher, Stalin; een politieke biografie, 2 dln. Du: kulturelle Monatsschrift, 1961- 1962-1963. Elk vist op zijn getij. 25 tekn. Forbes, De Oudhollandse keuken. Heemschut 1963. Kroniek van kunst en kuituur, 1959-1960. De kunst der vrijagie, 24 tekn. Packard, De naakte maat schappij. Ruiter en paard, 25 tekn. Spie- ghel der jonckheydt, 31 tekn. The Unesco courier.

Soester Courant | 1965 | | pagina 10