Indonesië blijtt revolutionair Etherstaking? Bouwen in Colenso HET OOG GERICHT OP DE GEMEENTEN V.V.V.-nieuws. Aischeid van wethouder W. G. van Zadelhoff? Paard op hol Verkeersheer Ned. Reisvereniging Nederl. Motet- en Madrigaalkoor zingt weer Ruitersuccessen Veteranenlegioen Nederland Huizenverkoop I VRIJDAG 8 JANUARI 1965 44c JAARGANG no. 2 OURANT SOESTER Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Wederom heeft Soekarno de wereld dui delijk gemaakt, dat Indonesië nog al tijd volgens revolutionaire denkbeelden wordt geleid. Het aangekondigde uittre den uit de Verenigde Naties, omdat de republiek Maleisië voor een jaar lid van de Veiligheidsraad zal worden, is weer zo'n revolutionaire daad waarbij het be lang van het land minder telt dan de spontane daad voor het eigen prestige. Het uittreden kan voor Indonesië bepaald geen voordeel betekenen, want in de eerste plaats ontvangt het land nog fi nanciële steun via instellingen der Ver. Naties, in de tweede plaats kan het nu zijn standpunt ten Sanzien van het ge schil met Maleisië minder goed tegen over het wereldforum verdedigen. Wel licht vreesde Soekarno daarin toch geen gelijk te zullen krijgen en denkt hij hiermede een echec in de algemene ver gadering van de U N O. te voorkomen. Dat zal hem echter niet helpen, want wanneer de strijd tegen ivialeisië zich uitbreidt, dan zullen Algemene Verga dering en Veiligheidsraad zich toch met de zaak moeten bemoeien en kan een ontbreken bij de beraadslagingen van Indonesië voor dit land alleen maar na delig werken. Ongeveer vijftien jaar na het verkrijgen van de onafhankelijkheid "is Indonesië nog altijd niet toe aan de economische opbouw van het land. Na het geharrewar met Nederland, de strijd tegen de Zuidmolukkers en de oorlogsdaden om het bezit van Nieuw- Guinea, heeft Soekarno het tot stand komen van de staat Maleisië gretig aan gegrepen om tot nieuwe agressieve daden te kunnen overgaan. Het leidt geen twijfel, dat communis tisch China hier achter de schermen voortdurend zit te stoken, om daardoor de westelijke belangen in Azië zoveel mogelijk afbreuk te doen. Soekarno laat zich daarvoor gebruiken mede omdat zijn regering niet eigenhandig kans ziet de deplorabele economische situatie van Indonesië grondig te verbeteren en al deze onrust daarom goede afleidingsma noeuvres betekenen. Het scheppen van een soort oorlogstoestand met Maleisië nog maar weer zwaardere klappen, waar bezorgt de Indonesische economie alleen ook later, bij een eventueel maar nau welijks denkbaar succes, geen enkele winstmogelijkheid tegenover staat. Het wordt daardoor steeds duidelijker, dat Soekarno deze voortdurende onrust lijkt nodig te hebben om zich te kunnen handhaven. Maar het volk vervalt er door in steeds grotere armoede, wordt daardoor steeds rijper voor het com munisme en dat zou juist tot de on dergang van de huidige regering leiden. Deze politiek van het land steeds in on rust te houden is haast onbegrijpelijk en kan weinig optimisme wekken ten aanzien van de naaste toekomst van Indonesië. Dit moet ook een domper be tekenen voor de nieuwe handelsrelaties die men bezig is tussen Indonesië en Nederland weer op te bouwen. Men is in Australië van oordeel, dat de drieste stap van Indonesië ook zou be tekenen, dat het zich niet meer gebon den acht aan de overeenkomst inzake Nieuw-Guinea en dus ook niet aan het houden van een volksstemming aldaar in 1969, omdat bij deze overeenkomst de U.N.O. was betrokken en toezicht zou houden op die stemming. Wij hebben nooit veel vertrouwen gehad in het doorgaan van die stemming en zeker niet, dat daardoor de situatie ook maar enigermate zou veranderen. Maar bovendien zal het nakomen van deze Nog maar net is Vijf en Zestig, eventjes op gang geraakt, of daar is de eerste dreiging: daar misschien de omroep staakt. 't Gaat om drie en 'n half procentjes-; als men die niet geven wil staan straks alle hoogtezonnen en de Dick van Dykes stil Laten we er niet aan denken: Swiebertje niet op de buis, het stadhuis niet meer op stelten, zelfs geen nieuwsbericht in huis. Geef die kerels toch hun centjes, het is hun rechtmatig deel, want hun baasjes-kamerleden nemen zélf vijfmaal zoveel. Redt zc onze epilogen, Lassie en Buffalo Bill, met de hooggeroemde forums voor en op en ïond de pil. Stuur ons zonder Rijk de Gooyer toch niet troosteloos naar bed. Vader zal het beter weten, al blijft moeders wil toch wet. Anders moet minister Scholten straks nog roepen uit zijn boot aan Verolme op zijn eiland: „Help ons éven uit de nood!" JAAP MIJDERWIJK. overeenkomst zeker meer afhangen van het feit hoe dan de verhouding tussen Nederland en Indonesië is dan van het lidmaatschap der V.N. Intussen kan een uittreden uit de volke renorganisatie van een land als Indone sië zeker ook niet als een wissewasje worden beschouwd. Het zou een ketting reactie tot gevolg kunnen hebben. En al is de U.N.O. zeker geen instelling waar- Het ziet ernaar uit dat wethouder drs. W. G. van Zadelhof! benoemd zal worden tot lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Dit zal eventueel plaats vinden tijdens de vergadering van Provinciale Staten op 13 januari. Als deze benoeming een feit is - en het ziet er wel naar uit dat dit gebeuren zal - dan betekent dit het einde van een bijna 20-jarig wethouderschap van de heer Van Zadelhoff die als zodanig in november 1945 benoemd is. Hij was voor de K.V.P, in de gemeenteraad gekozen en werd direct wethouder van openbare wer ken. De benoeming van de heer Van Zadelhoff houdt verband met ernstige ziekte van mr. J. A. de Vink die voor goed of tijdelijk vervangen moet worden. Hij heeft zijn taak echter niet neerge legd zodat de heer Van Zadelhoff als vervanger beschouwd moet worden. Mocht de heer De Vink zich terugtrekken clan is herbenoeming van het nieuwe lid van Gedeputeerde Staten een wat hache lijke zaak want de zetel van mr. De Vink is bestemd- voor een K.V.P.-vertegenwoor- diger van de kieskring stad-Utrecht en wethouder Van Zadelhoff woont in Soest- dijk. Wie de opvolger van de scheidende wet houder zal zijn iS een vraag die de K.VP.-Soest in samenwerking met de K.V.P.-fractie zal moeten oplossen. Mogelijk wordt dit de heer A. P. Hilhorst, fractievoorzitter, die reeds eerder wet houder van Soest was. Als gemeenteraadslid zal de heer Van Zadelhoff waarschijnlijk opgevolgd wor den door de heer A. van Balkom, onder wijzer te Soesterberg. De heer Van Zadelhoff zal het betreuren als hij geen wethouder van Soest meer is maar als K.VP.-er acht hij het zijn plicht de nieuwe functie die in het ver schiet ligt te aanvaarden. De heer Van Zadelhoff werd in 1908 te Arnhem geboren en natuurlijk was hij als sportlievend man supporter van de voet balclub Vitesse. In zijn jeugd heeft hij de legendarische doelman Just Göbel nog cnder de lat zien staan. Studie in Utrecht en daarna vestiging te Soestdijk, hetgeen niet zo verwonderlijk was, want de heer Van Zadelhoff trouw de met een dochter van wijlen dokter Rupert. Voor de oorlog bemoeide hij zich niet of nauwelijks met politiek, want de Soester politiek deed aan gooi- en smijtwerk en een vergadering van de Soester raad had veel weg van een Poolse landdag. Soest stond dan ook heel slecht aange schreven in Den Haag, want meermalen was een Soester gemeenteraadsvergade ring een landelijk gebeuren met veel dei ning en nog meer schelden. De eerste apotheek van de heer Van Za delhoff werd in 1936 in Soestdijk geo pend. Een jaar later werd hij bestuurslid van het Algemeen Ziekenfonds Amers foort en omstreken. In 1938 werd een apotheek in Soest-Zuid geopend, die sinds enige jaren in een prachtig pand aan de Kerkstraat gevestigd is. In de oorlog was de heer Van Zadelhoff door het Militair Gezag aangesteld als lid van de politiezuiveringscommissie en korte tijd later verzocht burgemeester Des Tombes hem met mevr. Landweer-De Visser, dr. Veldhuizen van Zanten, dr. Splinter en de heer Van Dalen een kies college van 51 leden samen te stellen, waaruit een nood-gemeenteraad van 17 leden gekozen kon worden. De heer Van Zadelhoff wist niet dat hijzelf ook op deze lijst voorkwam en het was dan ook een grote verrassing voor over men zich tevreden kan betonen, het blijft toch een gelegenheid scheppen tot overleg in dreigende situaties en zo lang men praat kan de vrede worden bewaard. Soekarno zal zich echter be driegen, wanneer hij meent door uit treden de vrije hand te krijgen Dat hij zich toch aan de wereldopinie dient te storen zai de praktijk hem zeker duide lijk maken. hem toen hij voor de KV.P. tot gemeen teraadslid gekozen werd. Op 15 november 1945 werd hij wethouder van openbare werken. In deze hoedanig heid heeft hij gedurende bijna 20 jaar zijn stempel gedrukt op de dynamische ontwikkelingsgang van Soest. In 1958 werd de heer Van Zadelhoff op grootse wijze gehuldigd omdat hij 12% jaar wethouder was. Eenzelfde huldiging viel wethouder K. de Haan ten deel. Deze heeft een groot aandeel gehad in het bin nenleiden van de heer Van Zadelhoff in de gemeentepolitiek. De mogelijk scheidende wethouder be kleedt vele functies. Twee belangrijke daarvan zijn het voorzitterschap van het kcmpostbedrijf Baarn-Soest. Dit bedrijf is enige jaren geleden door Prins Bern- hard geopend. Sinds kort is hij tevens voorzitter van de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest. Ondanks al het belangrijke werk dat de heer Van Zadelhoff voor de gemeenschap verricht heeft is hij een bescheiden fi guur gebleven. Pochen op eigen verdiens ten of deze zelfs maar aanroeren ligt hem niet. Wij willen dus graag even op deze ver diensten wijzen, ook al omdat we ze straks zullen missen als de wet een schei ding tussen een lidmaatschap van Gede puteerde Staten en het wethouderschap van Soest nodig maakt. Deze verdiensten liggen op velerlei ge bied en op velerlei gebied zal gemerkt worden dat een bekwaam en ijverig man zich niet meer direct met Soester za ken kan bemoeien, nis lid van G.S. zal hij dit indirect wel blijven doen. De rust van het park Colenso is reeds lange tijd verstoord door de aktiviteit van nijvere bouwlieden, die bezig zijn een woonwijk van 120 huizen neer te zetten Nu is die rust natuurlijk wel prachtig, maar huizen ter bestrijding van de nog altijd zeer grote woningnood in Soest zijn belangrijker. De huizen zijn in aanbouw naast het park en achter de huizen van de Vre dehofstraat. Het ligt in de bedoeling dat de eerste huizen in het voorjaar gereed zijn. Deze geheel nieuwe wijk bestaat uit een drie tal flatgebouwen met in totaal 72 wonin gen en 49 herenhuizen die in rijtjes van zeven staan. De flats zullen in de eerste helft van 1965 gereed zijn evenals 21 van de een gezinswoningen. De overige 28 eenge zinswoningen wachten nog op de bouw vergunning. In het plan zijn tevens twintig autoboxen opgenomen. Tien hiervan zijn in aan bouw en voor de andere tien is de bouw vergunning nog niet aanwezig. De bouw wordt uitgevoerd door de N.V. Garantbouw uit Hilversum, die ook de bouw van de „militaire" flats op de Eng voor haar rekening nam. Deze zien er keurig uit, dus aangenomen mag worden dat de nieuwe wijk, naast de Eng, een fleurige wijk zal worden. De flats in Colenso zijn bestemd om te verhuren, terwijl de herenhuizen koop woningen zijn. Het zijn allemaal wonin gen die in de vrije sector gebouwd worden. Op de benedenverdiepingen van de flat gebouwen zijn bejaardenwoningen ge projecteerd. De andere flats tellen vier kamers, die centrale verwarming zullen krijgen. In de herenhuizen is rekening gehouden met de mogelijkheid te ver warmen met aardgas. De hoekhuizen hebben een garage, de bewoners van andere huizen moeten het eventueel met een box doen. Van de vier slaapkamers die iedere eengezinswoning heeft zijn er drie op de eerste etage en een op zolder. Deze is met een vaste trap te bereiken. Het zijn vrij ruime woningen met een inhoud van ruim 350 m3. Deze flats zullen de eerste in Soest zijn die van een deurtelefoon voorzien wor den. Er komt tevens een centraal an tennesysteem. Liften ontbreken omdat er maar vier etages zijn. De flats krijgen douches en de herenhuizen een badka mer. Op de benedenverdiepingen van de flats bevinden zich niet alleen de bejaarden woningen maar ook de bergruimten. De bejaardenflats hebben een woonka mer, een slaapkamer, een keuken en een gecombineerde douche-toilet. In de be- j aardenwoningen en andere flats is op ruime schaal rekening gehouden met berg-, hang- en legkasten. Aan de achterzijde krijgen de flats een balkon over de gehele breedte. Hierop worden drooglijnen aangebracht. Van de eengezinswoningen krijgen de hoekhuizen een L-vormige kamer. Het gehele plan omvat drie flatgebouwen en drie rijtjes huizen waaraan later nog drie blokken worden toegevoegd. Daarmee zal echter geen einde gekomen zijn aan de bouwaktiviteiten bij park Colenso, want er is nog ruimte en er zijn nieuwe plannen. Een paard, gemend door H. van D., ging met de wagen achter zich aan op hol in de Koninginnelaan. Het dier kwam ech ter niet ver, want het kwam in botsing met een rijdende bestelauto, zonder veel schade voor de auto en het lichaam van het paard. Een automobilist reed vanaf de Van Weedestraat de Prins Bernhardlaan in zonder voorrang te verlenen aan de brom fietser J. v. B. uit Soest. Deze viel en beschadigde zijn brommer en kleding. De automobilist toonde weinig fatsoen door niet te stoppen, maar gelukkig is zijn nummer opgenomen zodat deze „heer" in h'et verkeer wel opgespoord zal worden. Op maandag 18 januari is er in het City theater een bijeenkomst van de afde ling Soest van. de Nederlandse Reisver eniging. Er worden films over Oostenrijk getoond welke worden toegelicht door fraulein Jarl. De films zijn van het Oos tenrijks Verkeersbureau. Men krijgt fees telijk Wenen te zien, reizen in de zomer, een winter in Saizburg, seizoenen in Ka- rinthië, lente en herfst in Voralberg. Klederdrachten van Steiermark en na- tuur- en wildopnamen. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Een gemeente is heel wat en een ge meentebestuur wekt de indruk ook heel wat te zijn maar het is eigenlijk allemaal maar schijn. U en ik hebben thuis heel wat meer te zeggen dan de gemeente besturen in eigen huis, want dat is niet veel. Goede gemeentebesturen kijken vooruit en ze maken plannen met de bedoeling deze zo snel mogelijk te verwezelijken. Soms denk je echter wel eens dat het allemaal geen zin heeft, want het rijk doet wei nig meer dan de zaak torpederen. In Soest is dat bijvoorbeeld heel goed te merken aan de twee rijkswegen door de gemeente. In Soest is de rijksweg overbelast en in Soesterberg zwaar overbelast, maar dank zij de remmende aktiviteiten van het rijk komen er echt geen nieuwe rijkswegen in onze gemeente voor 1970 en mogelijk ook niet voor 1975. En toch is het zo dringend nodig dat er iets voor het ver keer in Soest gedaan wordt. Het gemeentebestuur heeft getracht een beetje vaart achter de zaak te zetten door de weg over de Eng te poneren, maar het rijk heeft al laten weten dat die weg er niet komt. Welke weg er dan wel komt is niet bekend. U en ik kunnen in onze gezinnen naar nartelust rondrommelen maar de ge meentebesturen kunnen dat in de ge meentelijke gezinnen niet. Die zitten voortdurend in de houdgreep van het rijk die nog straffer is dan de greep van Anton Geesink. KANTMAN. Het Nederlands Motet- en Madrigaal koor geeft zondag a.s. in de parochiekerk van de H. Familie te Soest-Zuid, om 10.30 uur, 'n uitvoering van de „Missa Brevis K.V. 275" van W. A. Mozart. Het koor staat onder leiding van Carel Laöut. In Nederhorst den Berg zijn testwedstrij den gehouden. Jongelui uit het gehele land namen hieraan deel. Bij de jeugd tot 18 jaar werd Paul Wilten tijdens de dressuurwedstrijden eerste met Fiola, tweede met Nonius Chlum II en derde met King Master. Bij de strijd om de Prix Capriili werd hij eerste met Fiola en tweede met Nonius Chlum. Het Veteranenlegioen Nederland, afdeling Eemland, stelt zich voor in de maanden januari, februari en maart 1965 een avond te wijden aan een gesprek over communisme. De eerste gespreksavond zal plaats vin den in ,ha Bordelaise" op 21 januari te 20.00 uur. Als inleider zal optreden de heer C. Klaai, bestuurslid van de afdeling Eem land van het V.L N., die op deze eerste avond zal behandelen de onderwerpen: „Wat is communisme?" en „Hoe kon communisme ontstaan?" Het huis Koniginnelan 135 is gisteravond in De Gouden Ploeg verkocht door nota ris M. van Veeren. Het werd ingezet op 19.200,door W. Tolboom, door hem zelf afgemijnd op 750,zodat hij ko per werd voor 19.950, Het begin van het jaar geeft ons veel te denken. Nee we bedoelen niet de worsteling met een levensvernieuwing, maar doodgewoon de praktische dingen van: denk eraan, dat je je lidmaat schap weer voldoet, je jaarabonnemen ten, je toegangsbewijs enz. Daarom her inneren wij u aan de wandelkaarten van Kroondomein en voor het landgoed Pij nenburg. Nieuwe inwoners van Soest willen wij me dedelen, dat voor de bossen van het Kroondomein een toegangskaart ver plicht is, die 0,50 kost plus een dub beltje voor het Natuurfonds. Voor het landgoed Pijnenburg heeft u een kaart nodig, die 1,— kost met eveneens de toeslag van een dubbeltje voor het Natuurfonds. Wie op beide ter reinen wii wandelen is dus voor 1,70 liet hele jaar klaar en hoeft niet meer bang te zijn „gesnapt" te worden. Het is de moeite waard om met een rustig ge weten te kunnen genieten van het bos rijke natuurschoon rond Soet" Komt u de kaarten halen? Vel spellingen wordt het een vroel dus tippelen maar! Kreelt is een heerlijk eten, maar voor vele mensen Is het wennen aan vorm en kleur. Dit jonge meisje keek vreemd op toen zo'n engerd haar in de neus wilde bijten, maar de jonge kok verzekerde haar dat de kreeft niet veel kon doen hij was al gekookt.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1