m immm Ons leven onder nul 75 jaar geleden kwam er orde in een chaos van spoor wegbedrij ven VIJFDE BLAD Bevroren oren, neuzen, tenen of vingers Lenssen+de Wolff Eiermarkt Openbare bibliotheek naar bejaarden Kath. Vrouwengilde Soestdijk Verwarming voor kleuters DE GEVAARLIJKE 3 MEIER waaruit later de Nederlandse Spoorwegen groeide Koning Willem I stichtte zelf de Nederlandsehe Rhijnspoorweg Mij. ..si Imkers zoeken terrein Schaaknieuws Met de kerstdagen is het begonnen: een beetje sneeuw, een beetje ijs, veroorzaakt door een beetje vorst. Daarna dooiden sneeuw en ijs weg en kwam de Neder landse kwakkel winter met wisselende temperaturen. Maar velen willen wel wat langduriger en wat intensiever genieten van datgene wat de winter ons te bieden heeft. Waar blijft dit jaar de even beruchte als be roemde elfstedentocht? Ja, we weten wel, dat niet iedereen er even gelukkig mee is als het „flink gaat doorzetten", we hebben allang weer kun nen zien hoe de koude het leven van alle dag, het bestaan van velen, vaak op een onplezierige manier beïnvloedt. We dragen onze dikste kleren, liefst een paar stel over elkaar en we zien er daar niet erg voordelig mee uit. Kan toormensen schuiven hun bureaus dich ter bij kachel of radiator, maar ze blij ven bibberen en klagen. De dagindeling van de huisvrouw verandert, omdat ze werkjes in de warme huiskamer zoekt. Ongemakken. Ook in het verkeer is alles anders: het aantal bromfietsers vermindert ziender ogen, de motorrijders laten helemaal E onroerende goederen taxaties hypotheken r Wkr assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 verstek gaan, de automobilisten hebben met allerlei ongemakken - zoals bevro ren ruiten - te kampen, de leveranciers op de weg werken met grote vertraging Natuurlijk, ongerief is er genoeg: kranen afsluiten, water aftappen, kolenman op bellen, afvoeren omwikkelen, met straal kacheltjes slepen, elektrische dekens gaan kopen, zand strooien, sneeuw scheppen, kranten in de kozijnen leggen en allerlei andere ongemakken. Lichamelijke gevolgen. Vanzelfsprekend heeft niet iedereen evenveel van de koude te duchten Een aantal mensen werkt toch maar lekker binnenshuis en velen maken in deze tijd op weg naar hun werk gebruik van een openbaar vervoermiddel: trein, tram of bus. Zulke personen behoeven zich over be vroren lichaamsdelen geen zorgen te ma ken. Heel anders is het gesteld met de buiten werkers: loopjongens, wissellopers, melk- slijters, postboden, wegwerkers, brood bezorgers Hun lichaam is tijdens een vorstperiode lange tijd achtereen aan zeer lage temperaturen blootgesteld en dat kan schadelijke gevolgen hebben! De allermeeste kou vangen natuurlijk de schaatsenrijders. Daarbij denken we niet in de eerste plaats aan de vele kinderen die hun baantje rijden op de sloot achter het huis of in een keurig ingerichte ijs- club. De toehtenmakers. Als het om bevroren lichaamsdelen gaat, zijn bet vooral de toehtenmakers op de schaats die gevaar lopen. Wij bedoelen diegenen, die ver van moeders pappot, ver van alle koffie- en chocoladetentjes, hun weg zoeken door ons wijde en een zame polderlandschap. Geroutineerde schaatsenrijders dragen niet alleen krantenpapier onder hun kleding zij trekken voor lange tochten dikwijls wollen handschoenen en sokken aan, die gedrenkt zijn in vaseline Bo vendien beschermen zij de oren voldoen de tegen de snijdende wind die zij kun nen ontmoeten. Over het algemeen kondigt de bevrie zing zich aan door pijn in het betrok ken lichaamsdeel Het verdient dan geen aanbeveling om daar, uit een misplaatst heldendom, geen acht op te slaan, want het lichaam waarschuwt op die manier niet zonder reden. Goede eerste hulp. Het is goed om te weten, dat in zo'n geval knellende kieren of schoenen, door de plaatselijke druk die zij uitoefenen, een funeste invloed hebben. Het bewegen van de bedreigde lichaamsdelen is iets dat veel onheil kan voorkomen. Bij pijn in de tenen is afbinden van de schaatsen noodzakelijk, totdat men de voeten weer in goede konditie heeft ge kregen. Zijn er eenmaal lichaamsdelen bevroren, dan gaat het er vooral om, daar geen verkeerde dingen mee te doen Allerlei huishoudelijke recepten, zoals wrijven met vet, hebben een averechtse uitwerking. Ook moet het dringend wor den afgeraden de patiënten vlak naast de warme kachel neer te zetten om te „ont dooien". De beste eerste hulp wordt verleend door de getroffene in een vertrek te brengen dat een temperatuur heeft van twintig graden Celcius. Wanneer men dit doet er men laat het bevroren lichaamsdeel zelf met rust, dan zal het in het overgro te deel der gevallen bij deze eerstehulp- verlening kunnen blijven. Zuidpoolexpeditie. Zijn er, nadat de zieke weer zo'n beetje op temperatuur gekomen is, blaren, won den of verkleuringen te zien, dan is me dische hulp noodzakelijk, want ernstige bevriezingen moeten met grote zorg en met uiterste deskundigheid worden be handeld. In ons gematigd klimaat ziet men nau welijks uitgebreide bevriezingen: daar voor is het in west-Europa gelukkig nooit koud genoeg. In „Stalingrad", het be roemd geworden boek van Plevier, kan men lezen hoe in de Russische koude on gemerkt hele voeten kunnen afvriezen. In het dagboek van Kapitein Scott wordt beschreven, hoe tijdens een zuid poolexpeditie het vocht in de blaren van de bevroren handen tot ijs werd tijdens het optornen tegen een storm van zestig graden onder nul. Zoals gezegd, zulke ernstige bevriezingen zal men bij ons zelden of nooit zien ontstaan Hier te lande behoeft men tij dens een vorstperiode slechts rekening te houden met bevroren oren, neuzen, te nen of vingers. Deze minder ernstige vormen van bevrie zing komen, in een tijd dat er ijs is, herhaaldelijk voor. Het is nuttig dit goed in zich op te nemen, want het bevriezen van deze „uitstekende" lichaamsdelen is nog altijd ernstig genoeg, om alle maatre gelen te nemen die zulke zeer pijnlijke aandoeningen voorkomen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 190.000 stuks in prijzen van 10.75 tot 11.75 Middenprijs 11.25 Prijs per kg 1,82. De bejaarden van bejaardencentrum „Braamhage" behoeven voortaan niet meer naar de cpenbare bibliotheek te gaan om boeken te halen. De bibliotheek komt nu bij de bejaarden. Het boekenbezit van „Braamhage" werd uitgebreid met een kollektie boeken die door de openbare bibliotheek bij de pro vinciale bibliotheekcentrale in Utrecht was aangevraagd. J.l. vrijdagmiddag maakten de bewoners van het bejaardencentrum voor het eerst op deze manier kennis met de biblio theek. Onder degenen die zich lieten in schrijven bevond zich ook mej. Boerlage, die enige tientallen jaren geleden veel heeft gedaan met betrekking tot het jeugd bibliotheekwerk in Utrecht. Het Kath. Vrouwengilde Soestdijk gaf op donderdagavond voor haar leden een voorlichtingsavond over aardgas Deze avond werd verzorgd door het Gem. Gas bedrijf. Voor de pauze werden er een drietal films vertoond over het gebruik van gas en het verschil tussen stadsgas en aardgas. Wat zeer interessant was. Na de pauze maakte de heer Kamphorst de dames duidelijk hoe van stadsgas op aardgas zal worden overgegaan en de voordelen van het gebruik van aardgas vooral voor eventuele centrale verwar ming. Het was een leerzame avond. Jam mer dat de belangstelling van de zijde van de leden zo gering was. Het rk. schoolbestuur te Soesterberg heeft aan het gemeentebestuur medewer king gevraagd voor het wijzigen van de verwarmingsinstallatie en het aansluiten van het riool op de gemeenteriolering ten behoeve van de St Gabriëlkleuterschool aan de Generaal Winkelmanstraat De ruimten in de school worden thans ver warmd door afzonderlijke gaskachels. Met het oog op de toekomstige overscha keling op aardgas is het dienstig vroeg tijdig maatregelen te nemen opdat deze overschakeling zonder stagnatie kan ver lopen. Een ombouw van de bestaande kachels teneinde deze geschikt te maken voor aardgas is niet mogelijk, zodat deze moeten worden ingeleverd en vervangen door nieuwe. In verband met deze voorgenomen ver vanging van de huidige gaskachels zal van de gelegenheid gebruik worden ge maakt om ook een kachel te plaatsen in de toiletruimte. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht een krediet van 4500,ter be schikking te stellen. Ook de verwarming van de r.k. kleuter school te Soestdijk bestaat uit een aantal gaskachels die vervangen moeten worden door gasverwarmingselementen in de di verse ruimten. De kosten worden op 7600,geraamd en het college van B en W. heeft de raad verzocht een krediet tot dit bedrag te verlenen. Bij gebruik van slechte een weinig alcohol reageert men 1/10 seconde later dan normaal meïer 1/10 seconde later remmen bij een snelheid van*00km per uur betekent een 3meter_ langere remweg O De datum 21 januari 1890, nu vijfenze ventig jaar geleden - is in de Neder landse spoorweggeschiedenis van groot belang, want de toen tussen de staat en de drie voornaamste spoorwegmaatschap pijen gesloten overeenkomst, betekende in principe het begin van de eenwording, waaruit later na een steeds grotere sa menwerking de nv „Nederlandse Spoor wegen" ontstond. Na zo'n vijftig jaar railverkeer in Neder land, waarbij er fel werd geconcurreerd, bleek het echt wel nodig dat men tot meer eenheid en samenwerking kwam, zo wel in het belang van de maatschappijen zelf als in dat van het reizend publiek. In onze ogen bestend er in die tijd m ons land een ware chaos, waaruit drie be drijven als de grootste, de machtigste en de sterkste naar voren traden, te weten: de Nederlandsehe Rijnspoorwegmaat schappij. de Hollandse IJzeren Spoorweg maatschappij en de Staats Spoorwegen respectievelijk afgekort als N.R.S H.IJ.S.M. (later HS.M.i en SS. De overi ge waren kleine maatschappijtjes, die soms een bepaald spoorlijntje exploi teerden en in het grote totaal weinig in de melk hadden te brokkelen. Door de Belgen geïnspireerd. Zoals bekend waren de Engelsen de pio niers op spoorweggebied. Frankrijk, Bel gië en Duitsland volgden als eersten het Britse voorbeeld op het vasteland na. Daarna kwam Nederland. Internationaal gezien sloegen wij nog niet zo'n gek fi guur Zwitserland en de Scandinavische landen bijvoorbeeld legden jaren nadat de le treinen in Nederland reden een spoorlijn aan Van direct belang voor onze activiteit was wel het Belgische ini tiatief. Onze zuiderburen, die zich in deze be ginperiode van de spoorwegen konden verheugen in hun pas (in 1830) verwor ven zelfstandigheid, zagen als enthousi aste jonge natie 't belang in van 'n goede handelsverbinding met de Rijn. Zij maakten plannen om een spoorlijn aan te leggen van Antwerpen naar Keulen. Koning Willem I onderkende de betekenis van de transitohandel en toonde zich een fervent voorstander van de introductie der spoorwegen in Nederland. Er werd een staatscommisie gevormd die zich met het vraagstuk ging bezighouden. Willem 1 greep in. Na rijp beraad kwam het advies: de ccmmissie was van oordeel dat het in het algemeen niet de taak van de staat was om spoorwegen aan te leggen De con- missie adviseerde echter wel wegens de grote belangen van de Nederlandse tran sitohandel een spoorlijn aan te leggen van Amsterdam via Utrecht en Arnhem naar Keulen, dus een verbinding met de Rijn, die uit de schatkist zou moeten worden bekostigd Het project zou worden gefinancieerd uit koloniale baten. Met slechts twee stemmen voor werd het wetsvoorstel verworpen! De reactie van Willem I kwam snel. Hij verordonneerde (bij Koninklijk Besluit) de aanleg van deze spoorlijn op staats kosten. Hij stelde zich persoonlijk garant voor de aflossing en rente van de lenin gen. die zouden moeten worden aange gaan. Aldus kon men in 1838 starten met de aanleg van het eerste Rhijnspoortra- ject, dat van Amsterdam (net buiten de Weesperpoort) naar Utrecht. Het zou om streek vijf jaar duren voordat deze 35 kilometer baan waren gelegd Inmiddels was met veel Duits kapitaal de „Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij" opgericht Deze maatschappij opende al in 1839 de eerste Nederlandse spoorlijn en wel tussen Amsterdam en Haarlem, waarop de locomotieven (zon der tegenwind) een snelheid van 30 ki lometer per uur haalden. Deze lijn werd later doorgetrokken naar Rotterdam De Rhijnspoorweg kreeg in 1845 een ver lengstuk van Utrecht naar Arnhem. In datzelfde jaar had de „Nederlandsehe Rhijnspoorweg Maatschappij" met Engels kapitaal de lijn van de staat overgeno men Deze lijn bleek echter geen econo misch succes Veel vreemd kapitaal. In die eerste jaren toonde de spoorweg kaart nog maar een mager net In 1853 kwam er een nieuwe lijn bij: die van Maastricht naar Aken Met een zijlijn van Sïmpelveld r.aar de Dominale mijn. Deze zijlijn werd louter voor goederen vervoer gebruikt en met de exploitatie be lastte zich een nieuwe maatschappij, „De Aken-Maastrichtse Spoorwegmaatschap PÜ" „Rhijnspoor" werkte inmiddels verder aan ce uitbouw van haar net en in 1855 kwam de (later steeds verzakkende) lijn Utrecht-Gouda-Rotterdam tot stand en'n jaar later de zo lang nagestreefde ver binding met Duitsland, waar men bij Emmerich aansluiting kreeg op een Duitse lijn In die zelfde tijd kwam een lijn Antwer pen-Rotterdam klaar, onder Belgisch be heer. Toch bleef nog een groot deel van ons land verstoken van railverbindingen. De oorzaken hiervan waren de hoge kosten van aanleg, het bescheiden aantal Ne derlanders dat gezien de financiële kant van de zaak gebruik van de trein kon maken, de dunne bevolking in bepaalde delen van ons land en de grote rivieren, die kostbare bruggen noodzakelijk maak ten. Staatsspoorwegen. In 1860 kwam het voorstel om op kosten van de staat spoorwegen aan te leggen. Wie de lijnen zou gaan exploiteren werd in het midden gelaten. Van dat moment af, werden in snel tempo vele kilometers baan gelegd, door het gehele land. Toen de eerste lijn gereed kwam, werd de ex ploitatie in handen van een particuliere maatschappij gelegd die zich Maatschap pij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen noemde afgekort tot SS.) Elders in het land verrezen weer andere maatschappijen en rond 1880 telde men zo'n tien maatschappijen met als grootste N.R.S.H.M.S en S S Tussen deze verschillende maatschappijen werd een concurrentiestrijd op leven en dood gevoerd. Dit baarde de regering Dr. Theodorc Kazimiroff stond voor een ongewoon tandartsenprobleem, toen hij Sapiunik, de ca. 250 kg wegende walrus uit het New York's aquarium moest behandelen. De walrus had de gewoonte met de korte slagtanden langs de wanden van het bassin te raspen, waardoor de beschermende laag emaille afbrokkelende en het dier geïnfec teerd werd. De operatie was derhalve onvermij delijk en duurde onder narcose een half uur. Rechts tijdens de operatie en links controle van de patiënt na de operatie. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 12 JANUARI 1965 zorgen en er werd een commissie samen gesteld, die adviseerde tot grotere on derlinge samenwerking. Die werd 75 jaar geleden op 21 januari 1890 een feit. Het bleek het begin naar eenheid, al moest voordien een van de oudste maatschap pijen, „Rhijnspoor" het loodje leggen. H.S.M. en S.S. werkten zodanig samen, dat kort na het tot stand komen van de samenwerking „Rhijnspoor" reeds moest worden opgeheven. Naar de fusie. Eenheid was er echter nog niet, want pas in 1916 kwamen na likwidatie van diver- sr kleine maatschappijen, het overnemen van lijnen, enzevoorts. S.S. en H.M.S. tot een belangengemeenschap die een jaar later in een officiële fusie resulteerde De concurrentie was achter de rug, pre cies op tijd, want de spoorwegen als geheel kregen nu te kampen met de ont wikkeling van de automobiel, waardoor het wegvervoer snel in belangrijkheid steeg. Toen in 1920 de economische uitkomsten te wensen overlieten, besloot de staat de meerderheid van de aandelen te kopen en zich garant te stellen voor eventuele te korten De staat werd regelrecht belang hebbende. In 1937 liep een reorganisatiewet van stapel, die op de eerste januari 1938 in werking trad. De twee oude maatschap pijen die tot dan toe althans in juridi sche zin hadden bestaan, werden opge heven en de n.v. „Nederlandse Spoorwe gen" werd een feit. De staat kreeg het risicodragend (aandeel) kapitaal nu ge heel in handen. Tijdens de jaarvergadering van de af deling Soest der Nederlandse Vereniging van Bijenhouders, welke in restaurant Zonneheuvel gehouden is, deelde voor zitter A. van Breukelen namens het be stuur mee dat het in de bedoeling ligt te trachten een terrein te vinden waar kasten kunnen staan van bijenhouders die daarvoor thuis geen ruimte hebben. Naar de mening van het bestuur zal de belangstelling voor het imkeren sterk toenemen indien deze gelegenheid ge boden wordt De voorzitter noemde het afgelopen jaar als verenigingsjaar slecht en als „honing- jaar" goed. Het laatste is te danken ge weest aan het goede weer. In de ver eniging is men echter niet pessimistisch, want volgende maand begint een cursus van aspiranit-imkers, welke gegeven zal worden door de heer G. Grijze. De jaarverslagen van secretaris Dijkstra en penningmeester J. van Breukelen wer den goedgekeurd en de heren A. van Ereukelen en Buitendijk werden tot be stuurslid herkozen. Na de pauze hield de heer E. Heupers een causerie over de folklore van de bij enteelt. Er wordt al vele eeuwen ge- ïmkerd en elk gebied had zijn eigen me thode van bijen houden. De heer Heupers behandelde in hoofdzaak het imkeren in Eemland en lichtte het gesprokene met dia's toe. XflPSMON^ TEENH0FF5TR.-53 - TEL 2842 SOEST Soest 2 heeft het nieuwe jaar slecht in gezet. De mooie positie aan de kop van de ranglijst kon niet behouden worden. De uitwedstrijd tegen Huizen leverde een 5U>-4i^ nederlaag op. Over de wed strijd zelf kan men kort zijn De eerste 5 borden hebben niet alleen uitstekend partij gegeven, maar ze waren duidelijk sterker dan hun Gooise tegenstanders Met Veldhuis als grote uitblinker zorgden ze voor een voorsprong De borden 6 tot en met 10 stelden echter enorm teleur. Alle 5 spelers verloren hun partij Aan 2 borden werd zelfs onnodig de dame verspeeld, dat mag m deze klasse niet meer voorkomen. Door deze uitslag is de kans op een eventueel kampioen schap zeer klein geworden. Huizen-Soest 2. H. Toornstra-H A. Veld huis 0-1 J. Sharles-R E Henze 0-1. T Spijker-J. Leydes Vfe-14. J Visser-B Beu ken 0-1 Mr D Eggink-J. van Veen 0-1 J. Derks-J E. Coevorden Jr. 1-0. D. Schram-N. J Dontjes 1-0. L. Heremans- L. Verkerk 1-0. H Westland-H. Altïnk 1-0. H V. Harder-J. v. d. Wal 1-0 To taal uitslag 5V2-414. Vrijdag a.s. speelt Soest 1 thuis tegen het sterke B S.G. uit Bussum. Helaas zijn Van Zuijlen en Timmer niet van de partij. De verwachtingen zijn dus niet al te hoog gespannen Men heeft echter n 10-tal dat voor verrassing kan zorgen Voor de huiscompetitie speelden Coever- den sr en Gordeau gelijk, terwijl het nieuwe lid Baayens ook weer een verster king blijkt te zijn, want hij won z'n eerste partij van Bervoets. Hierdoor stijgt hij meteen op de ranglijst.

Soester Courant | 1965 | | pagina 13