De moderne Pimpernel Meer realiteitszin in het woningbeleid TWEEDE BLAD Krijgt u er ook Een pullover voor meneer een maagzweer van? 20 jaar geleden verdween Ranul Wallenberg redde 130.000 mensen uit de klauwen der Nazi's B.D.C.-handbal Leermiddelen voor school S.V.V.-volIeybal Onder invloed van het tele visiekijken treden belangrij ke veranderingen op in de maagsapproduktie TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 te- Op woensdag 17 januari 1945 nam Raoul Wallenberg, legatie-secretaris van de am bassade te Boedapest van het neutrale Zweden, afscheid van enkele vrienden en collega's om een bezoek te gaan bren gen aan het hoofdkwartier van maar schalk Malinowski, die enige dagen daar voor de Hongaarse hoofdstad op de Duit se troepen had veroverd. Na de bezetting van de stad door de "Russen ontving de diplomaat een drin gende uitnodiging, het hoofdkwartier van de maarschalk te bezoeken. Deze invita tie was zo vaag gesteld, dat Wallenberg bij het afscheid opmerkte zelf niet te weten of hij als „gast" dan wel als „ge vangene" van de maarschalk kwam. Hij ging en Kwam nooit meer terug! Doch de Zweedse regering ontving op haar tientallen diplomatieke nota's een voudig geen, of een nietszeggend ontwij kend antwoord. Tot zelfs voor kort is dit onderwerp weer door de Zweedse rege ring aangesneden en wederom is zij niets wijzer geworden. Waar is Wallenberg? En waarom verdween hij Potentiële vijand. Ingewijden behoeven niet lang te raden naar de reden van het verdwijnen van Raoul Wallenberg. Deze moderne Pimper nel, die zich in de periode dat de Duit sers baas waren in Hongarije, ontpopt had als een waarlijk fantastisch verzets man, ondergronds strijder en zeer groot organisator met ongelooflijk veel, zeer belangrijke internationale relaties, was geen communist, dus voor Stalin een potentiële vijand, die gezien zijn gewel dige kwaliteiten zo snel mogelijk moest worden geëlimineerd. Toen Boedapest werd bezet, was het in handen krijgen van Wallenberg een van de eerste en be langrijkste punten die op de Russische marsorder stonden Toen in maart 1944 de Hongaarse natio- naal-socialisten zich met Duitse hulp van de macht meester maakten en daar door de band tussen Hongarije en Duits land nauwer maakten, was het met de rust in het land gedaan. Drie maanden later waren er van de 800.000 Hongaarse Joden reeds 500.000 op „transport" ge steld, hetgeen concentratiekamp en gas kamer betekende. De rapporten uit Hongarije maakten de geallieerden ernstig ongerust en zij be sloten alles in het werk te stellen om te redden wat er te redden viel. De Amerikaanse gezant m Zweden nam contact op met belangrijke Zweedse per sonen en hierdoor kwam hij in contact met Raoul Wallenberg, een jonge Zweed, directeur van een grote export- en im portfirma die vlot een aantal talen kon spreken en al heel wat van de wereld had gezien. Zijn handelshuis deed veel zaken op de Balkan en wel hoofdzake lijk met Hongarije. De Zweed bleek da delijk voor het Amerikaanse plan te vinden. Hij kreeg de beschikking over grote bedragen aan geld en vertrok als Zweeds diplomaat naar Boedapest, voor zien van de nodige adressen van Hon garen en buitenlanders die de geallieerde zaak waren toegedaan. Dertig gebouwen gereed. Begin juli 1944 kwam hij in Boedapest aan en begon dadelijk aan de gigantische taak, die hij zich gesteld had. Hij wist verschillende hooggeplaatste Hongaarse ambtenaren over te halen met hem mee te werken en de bezitters van Zweedse paspoorten bescherming te verlenen. Zelfs wist hij te bereiken, dat tijdelijke depor tatie van Joden werd stopgezet. Hij huurde ongeveer 30 gebouwen, die hij het voor zien van de emblemen van de Zweedse legatie, waardoor zij beschermd terrein werden. In samenwerking met zijn collega's op de- legatie wist hij honderden, die be dreigd werden met deportatie, van Zweedse papieren te voorzien, waardoor zij met rust gelaten werden en een veilig onderkomen konden vinden in de ge huurde gebouwen. Zijn grote Pimpernelstunt leverde hij, toen hij onverwacht vernam, dat hon derden Joden bij een grootscheepse raz zia waren opgepakt en bij het station op het punt stonden naar Polen te wor den getransporteerd, waar hun een wisse dood wachtte. Hij sprong in zijn auto en snelde er heen. Hij blafte de schildwach ten af en wrong zich tussen de soldaten door naar voren, steeds schreeuwende om de commanderende Duitse officier. Toen bij deze gevonden had, ging hij tekeer als een razende en brulde hem toe, dat hij ver buiten zijn boekje ging en dat er onder de arrestanten vele Zweedse onder danen waren. Met pokkenbriefjes. Ogenblikkelijk maakte hij van de ont hutstheid van de Duitser gebruik om te commanderen dat alle bezitters van Zweedse papieren uit de veewagen moes ten stappen. Toen er slechts enkelen schoorvoetend aan zijn verzoek voldeden riep hij m het Hongaars: „Kom, vooruit, ik bedoel iedereen. De meesten hebben toch voorlopige Zweedse legitimatiepapie ren in de Hongaarse taal!" Op dat moment speculeerde Wallenberg er op, dat de officier geen Hongaars zou kunnen lezen en hij had geluk. De slachtoffers overhandigden hem allerlei papieren, vrachtbrieven, pokkenbriefjes en andere stukken die er nogal officieel uitzagen. En terwijl de Duitsers de rare gang van zaken nog even moesten ver werken, bracht hij met veel tam-tam de geredden in veiligheid. Zijn gebouwen raakten op die manier propvol, maar de Joden prefereerden dit boven het tran sport! Natuurlijk bleven zijn aktiviteiten niet onopgemerkt voor de Gestapo, en dag en nacht joegen de agenten hem achter na, om maar een klein houvast te kunnen krijgen, waardoor zij hem konden arres teren. Zolang dit niet het geval was, genoot hij als Zweeds diplomaat on schendbaarheid en konden de Duitsers niets tegen hem ondernemen. Maar zij vonden niets, want daarvoor was Wallen berg een te gladde vogel. Welke vallen zij hem ook zetten, steeds bleef hij de uitgekookte Gestapo-agenten te handig af. Internationaal ghetto. Geholpen door Zwitsers en de pauselijke nuntius wist hij liet zelfs zover te bren gen, dat er een internationaal ghetto werd ingericht. Zijn moed, vindingrijk heid en geluk grensden aan het ongelooflijke. Keer op keer en op ver schillende manieren redde hij duizenden van de dood en wist hen in veiligheid te brengen. Hij ontwikkelde een uitste kend spionagestelsel en organiseerde een ondergrondse, die zich door overvallen voorzag van wapens, munitie, Duitse en Hongaarse uniformen. Voorzien van prima vervalste papieren redden deze groepen onder zijn leiding mensen uit tran sporten en gevangenissen. In januari 1945 werd de toestand even zeer gevaarlijk De Russen lagen voor Boedapest en de Duitse commandant gaf bevel om de vluchtelingenkwartieren van Wallenberg op te blazen, trachtende hem zodoende de overwinning te onthouden. Maar Raoul Wallenberg greep m. Hij ging persoonlijk naar de generaal en vertelde hem, dat wanneer hij dit bevel zou laten uitvoeren, hij, Wallenberg er voor zou zorgen, dat de generaal zonder vorm van proces door de Russen zou worden opgehangen als oorlogsmisdadi ger. Weer won Wallenberg De generaal besloot van zijn plan af te zien. De Russen kwamen en bezetten de stad en dat betekende voor Raoul Wallenberg niet 't einde van zijn prachtige werk, maar wel een einde van zijn vrijheid. De Russen vonden hem gevaarlijk en zo \erdween één van de grootste helden van de tweede wereldoorlog, de moderne pimpernel. Het eerste herenteam van B.D.C.-hand bal heeft zijn eerste nederlaag geleden na 14 wedstrijden. Toch staat de ploeg nog bovenaan de ranglijst. Na 'n geüjkopgaande strijd moest B D.C zijn meerdere erkennen in het goed combinerende Amersfoort. Aan beide kan ten werd goed geschoten maar bij B.D.C. wel eens iets te vroeg. De B D C.-heren kunnen uit deze neder laag wel de conclusie trekken dat men voor elk puntje in de competitie zal moeten vechten, wil de kans op promotie behouden bhj ven. De dames-junioren speelden een sportie ve wedstrijd tegen Olympia, die met 3-4 verloren werd. Er kwam al gauw een Soester doelpunt dat door Nel Smeeing gemaakt werd. Olympia bracht de stand op 1-1 en bij de rust was het 2-1 in het voordeel van B.D.C. Na de rust maakte Mieke van Leeuwen nog een doelpunt maar het was duidelijk dat het geen overwinning voor de B.D.C -ers zou wor den. De eindstand werd dan ook 3-4 De dames-aspiranten wonnen met 4-1 van Fidelitas in een wedstrijd waarin de Soester speelsters uitstekend voldeden. Na 5 minuten nam B D.C. de leiding en het werd een 4-0 voorsprong- Tenslotte redde Fidelitas de eer met 1 doelpunt Poes houdt ook U in de gaten Als U voor het weekend met de boodschappen thuis komt, reken er dan op dat ook de dieren kijken of er wat extra voor hun gading bij is. Zoals deze poes die kennelijk wil zeggen vergeet je mij niet? De regering begint eindelijk wijs te wor den met betrekking tot het woningvraag stuk. Aan minister Bogaers de eer dat hij de huïzenkat de prijzenbel mag aan binden. want deze bewindsman is van plan om met ingang van 1 januari 1966 via de huurprijs een sanering van wo ningen en woonruimten tot stand te brengen. De slag zal beginnen met een eerste fer me huurverhoging van 15-20 per ge noemde datum. De minister is de mening toegedaan dat wij ons in een ernstige impasse bevinden en dat de enige oplos sing is gelegen in het „terugbrengen van het ecart tussen de huren van de be staande voorraad en van de nieuwbouw tot een bedrag, dat door een verschil in kwaliteit wordt gemotiveerd." In de aangehaalde zin schuilt de kern van een huurvraagstuk, zoals ook wij reeds lang hebben betoogd. De nood wordt niet opgelost met een sociaal mee leven noch met subsidies en „ach-en- wee"-geroep maar alleen met economi sche waarde-maatstaven, zoals wij die in het geld vinden. Dat zal nu eindelijk ge beuren en wij hopen maar dat er geen politieke bezwaren tegen komen, die dit voornemen verhinderen. De juiste dosis. Vanzelfsprekend moet het prijzen-genees- middel in de woningbouw op de Juiste wijze worden toegediend. Minister Bogaers wil jaarlijks een huur- aanpasing docrvoercrt die aangepast wordt aan de nominale stijging van de lonen. De minister vindt dat er toch moeilijk bezwaar tegen kan worden ge maakt dat de prijs van een goed wordt aangepast bij het stijgen van de lonen wanneer dat goed beneden kostprijs ter beschikking word gesteld. Ziehier een waarheid waaraan men al de jaren van de woningmisére is voorbij gegaan. Waarom is die voortdurende huurprijs- aanpassing nu zo van eminent belang m ons huizen probleem, waarvan de mi nister zeer juist stelde dat het niet al leen een kwantitatief maar ook een kwa litatief probleem is? In de eerste plaats blijven bij een voort durende huuraanpassing de voor de ge leverde woonruimte te betalen prijzen die van de nieuwbouw volgen. Alom zal worden gezien dat het gebrui ken van woonruimte een kostbare zaak is. Veel mensen, die zich nu achter de be- De heer der schep ping ziet er graag sportief uit Ook op wat oudere leeftijd laat hij er zich veel aan gelegen liggen vlot en jongensach tig voor de dag te komen. Dit is een heel natuurlijk ver schijnsel, want een vrouw ziet graag een vlotte man. En om het zwakke ge slacht niet teleur te stellen in Kaar ver wachting zal de man zich trachten te kleden zoals de vrouw hem graag ziet Een sportieve com binatie doet het al tijd weL Een trui of pullover wordt graag gedragen. Niet alleen omdat men in deze kledij er zo vlot uitziet maar ook - en dit is een van de vele belangrijke rede nen - omdat een trui graag wordt aangetrokken, want het is een bij zonder handige kleding. De pullover die wij u hier tonen, is een toonbeeld van mannelijke sporti viteit De kxaagloze trui met een beige-zwarte rand-versiering langs de hals en ritssluiting op een smaragdgroen veld doet het uitstekend. Het grote voordeel van de ritssluiting die halverwege de borst begint en tot aan de hals loopt, is dat hij ook open kan worden gedragen op een overhemd met stropdas of sjaaltje. Voor de goede breisters onder ons moet zo'n vesttrui toch echt geen probleem opleveren, (Nadruk .verboden) WILLY MAENS scherming van te lage huren verschuilen, beseffen dat onvoldoende. Zij kunnen zich daardoor de luxe permitteren om goedkoop een groot huis te bewonen. Wij gunnen hun dat graag, maar op 't teveel aan woonruimte dat zij bezitten, zitten duizenden in grootste nood te wachten. Beperking nodig. Bij het brengen van een groter huuroffer zal men er spoediger van doordrongen worden om zich inzake de woonruimte te beperken. Door deze bewustwording en de financiële konsekwenties zal er reeds ruimte worden prijsgegeven. Dat is het eerste winstpunt. Het tweede gevolg zal eveneens duidelijk zijn. Veel van onze landgenoten kunnen goed rekenen. Zij zoeken voor een deel een huis en proberen in de eerste plaats een oude woning te bezetten omdat die goedkoper is. Daardoor ontstaat een extra druk op de bestaande woningvoorraad en een geringere vraag naar nieuwbouw. Bij een geringer prijsverschil zullen de genen die het betalen kunnen meer be langstelling krijgen voor nieuwere maar ook duurdere woningen. Hierdoor komen er goedkopere woningen vrij en daar is nu juist zo'n behoefte aan voor mensen met lagere inkomens. De maatregel is dus ook uit sociaal gezichtspunt zeer aan te bevelen. Nu kunnen wij tegenwerpen dat die goed kopere woonruimte toch ook in prijs stijgt. Dat is juist, maar wij zullen moe^ ten leren een hoger percentage van ons inkomen voor een woning uit te geven. Die hogere prijzen leiden naar een beter onderhoud van de bestaande huizen en naar een beperking in de vraag, die heel normaal is. Kostbaar bezit. Wanneer wij een kostbaar juweel wil len bezitten, kopen wij dat niet omdat ons de prijs te hoog is. Zoals het nu gaat kan iedereen elke woonruimte hu ren omdat hij daar dank zij de huur- stop gemakkelijk bij kan. Ook woon ruimte behoort echter tot de kostbare bezittingen in een overbevolkt land. Wij zijn dat een beetje vergeten in de ach ter ons liggende jaren. Er zijn meer voordelen te vinden in de plannen van minister Bogaers. Als de subsidies door prijsstijging spoediger af lopen, kan het vrijkomende geld weer voor nieuwbouw of andere subsidie wor den aangewend. Bij een beter prijspeil kan er een hetere kwaliteit woningen worden gebouwd. Met name ons nage slacht zal dat waarderen. Voorts is er onmiskenbaar een tendens om een deel van de welvaart aan meer woonruimte te besteden. Die behoefte zal er blijven. Zij heeft echter nu meer dan eens een economisch onnatuurlijke omvang gekregen. Bij hogere huurprij zen zal dit proces trager verlopen, het geen het aanbod van woningen ten goede komt. Meer keuze. Tenslotte wil minister Bogaers een groter assortiment woningen. Hij krijgt dit stel lig wanneer voor alle soorten woningen een bepaalde subsidie wordt gegeven. De minister wil bij bouwkosten boven de 40.000 tot 50.000 geen subsidie geven maar wel een garantie voor een daarop af te sluiten lening tot bijvoorbeeld 90 procent van. de stichtingskosten. Deze laatste gedachte zou hij nog moeten prijsgeven, want behalve de garantie ver dient zo'n huur huis ook wel subsidie. Er komt immers een goed huis en er wordt meestal andere - goedkopere - woonruimte prijs gegeven. Het Bogaers-plan houdt veel goede belof ten in. Laat de volksvertegenwoordiging deze bewindsman de kans geven het uit te voeren. Onze hoop op een einde van de woningnood in of nabij 1970 is stij gende. Niet om dit eindpunt alleen maar omdat daarna de bouwprijzen en de huren een normaler beeld zullen vertonen. Naar on ze mening dikwijls in benedenwaartse richting Zou dit binnen tien jaar mo gelijk zijn? De lagere school in de Kerkebuurt heeft leermiddelen nodig en het hoofd van deze school heeft verzocht hiervoor medewer king te verlenen. De leermiddelen zijn nodig voor de vakken rekenen, taal en kennis der natuur. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht hiervoor een bedrag van 320,15 ter beschikking te stellen. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 12 JANUARI 1965 Drie dames- en drie herenteams speelden de afgelopen week hun le kompetitie wedstrijd in het nieuwe jaar. De dames waren daarbij minder succesvol dan de heren, want alleen het tweede dames team slaagde erin een punt te bemachti gen, terwijl de heren 4 punten mee naar Soest mochten nemen. Zo speelde het tweede damesteam van de rood-witten tegen hun plaatsgenoten Olympia 2. De twee eerste sets waren voor de rood-witten, terwijl de derde en vierde voor de groen-witten waren. Een verdeling van punten dus. Het derde damesteam moest het opne men tegen koploopster N.V.C. 1, dat de ranglijst in de tweede klas aanvoert. De rood-witte dames boden in alle sets goed tegenstand, maar konden niet verhin deren, dat de Nijkerkse dames alle punten mee naar huis namen. Het vierde damesteam moest in Vios 3 zijn meerdere erkennen en verloor alle sets met ruim verschil Het eerste herernteam van de S.v.v.-ers behield zijn ongeslagen positie aan de kop van de ranglijst door van S.S.S. te winnen. De eerste set was voor de Soes- tenaren, waarna de tweede set door het team uit Barneveld gewonnen werd. Wel iswaar slaagden de rood-witten erin om een grote achterstand vrijwel geheel weg te werken, maar dit was niet vol doende om de set in winst om te zetten. Door de derde en vierde set wederom op hun naam te brengen legden zij beslag op de volle winst. Het derde herenteam speelde een goede wedstrijd tegen L E.A. Een flinke voor sprong in alle sets bleek evenwel steeds met voldoende om ook maar in een set de winst te grijpen. Dat het overigens spannend toeging moge blijken uit de setstanden t.w. 15-12, 17-15 en 15-13. Het vierde team won reglementair van Vios 3 dat verstek liet gaan, waarna een vriendschappelijke wedstrijd werd ge speeld tegen Spirit 4. Voor aanstaande donderdag staan de volgende wedstrijden voor de S.V.V.- teams op het programma: Dames: V.I.O.S. 2-S.V.V. 2. VIOS 4- S.V.V. 4. Heren: Olympia 3-S.V.V. 1. SVV 2- S.V.V. 4. Er zijn reeds verschillende malen onder zoeken ingesteld naar de invloed van de televisie op de mens en wel in het bijzonder naar de directe werking op geest en lichaam. Iets wat daarbij bijvoorbeeld is opgeval len is wel, dat de ogen van de mens bij het televisie kijken sneller moe worden dan bij het kijken naar toneelopvoerin gen Het blijkt, dat die verband houdt met het „éénogig" zijn van de televisie camera, die ons eigenlijk maar een on volledige informatie geeft en ons dwingt dit tot een „werkelijksgetrouw" beeld aan te vullen. Ook de strak gefixeerde blik op een be trekkelijk klein beeldoppervlak en de onmogelijkheid om buiten de televisie regisseur om, een bepaald deel van het beeld waarvoor we speciaal belangstel ling hebben, goed m detail te zien, be vorderen de vermoeienis en geven de kijker dikwijls het gevoel alsof hij door een (te) nauw gaatje in een kijkdoos blikt, in plaats van dat hij een bepaald gebeuren echt helemaal meebeleeft. Meer zuur. Het blijkt, misschien tot veler verwon dering, dat televisie kijken ook de af scheiding van maagsap beïnvloedt. In 'n kliniek in west-Duitsland heeft men op dit gebied proeven genomen met 24 vol komen gezonde proefpersonen, waarvan het maagsap vóór en na het televisie kijken op het gehalte aan zoutzuur werd onderzocht. Men heeft proeven genomen met diverse soorten programma's en hieruit kwamen zeer interessante resultaten naar voren. Het bleek, dat ook hier geestelijke fac toren van invloed zijn op de produktie van zoutzuur in het maagsap. Hoe opwindender en spannender het ge boden programma, hoe hoger het zout- zuurgehalte in het maagsap. Bij pro gramma's van weinig belang, waarbij de toeschouwers geen geesteüjke prikkels ondergingen, bleef het gehalte zoutzuur normaal op peil. De opwinding. Bekend was reeds, dat mensen die zich veel opwinden, ergeren, kwaad maken en wat al niet meer aan negatieve facto ren, op den duur door een teveel aan zoutzuur in het maagsap kans lopen 'n maagzweer te krijgen. Theoretisch zou dit nu ook mogelijk zijn bij personen die daarvoor gevoelig zijn en die voortdurend opwindende, span nende televisieprogramma's zouden kij ken. Zowel een teveel aan negatieve als aan positieve prikkels verwekt namelijk een hoger gehalte aan zoutzuur In het maag sap, met alle mogelijke konsekwenties van dien.

Soester Courant | 1965 | | pagina 15