FnT°S^a3l Sterk gewijzigde 5 °|0 regeling Voor al uw FOTO-OPDRACHTEN D00RSMEREN Officiële mededelingen. Klaar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM Op veelzijdigheid komt het aan De avonturen van Gertjan en Maartje. DERDE BLAD Krabbels van Knelis Voor uw BRUIDSREPORTAGE De nieuwe belastingwetten In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT REVEROL SMEERSTATION N.C.V.B. Soest-Zuid Concert van P.V.0. s* a sa BATENBURG's Erkende Auto- en Seooterrij school Hinderwet Vermakelijkheidsbelasting De jaarovergang ls uit belastingkundlg gezichtspunt steeds van groot belang. Immers na afloop van 31 december ma ken niet alleen wij de rekening op van de Jaarresultaten, maar de vertegen' woordigers van de minister van finan ciën rekent ook en hij doet dit niet voor niets. Toch betekent de jaarwisseling dit keer fiscaal meer. Wij stappen tevens over de drempel van een drietal nieuwe wetten voor de inkomsten-, loon- en vermo gensbelasting, die op menig punt een verandering brengen in de bestaande re gelingen. Alle belastingdeskundigen zul len zich opnieuw moeten oriënteren, maar niet alleen zij, ook de belasting plichtigen dienen het een en ander te weten over hetgeen hen ten deze weldra boven het hoofd hangt. Wij zullen trachten enkele punten uit de nieuwe wet aan een nadere beschou wing te onderwerpen en richten daartoe eerst het oog op de welbekende 5% -re- geling, die vooral voor werknemers van groot belang is is er zeker een naar uw keus Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Verbetering verwervingskosten. Wij weten al dat thans werknemers de werkelijke kosten, aan hun dienstbetrek king verbonden, mogen aftrekken met 'n minimum van 100,waarbij reis- en verblijfkosten buiten beschouwing blij ven Werkt de vrouw afzonderlijk dan mag ook zij 100,verwervingskosten aftrekken. Zodra aangetoond kan worden dat deze kosten meer dan 100,be dragen mag men 5 van de totale in komsten uit werkzaamheden aftrekken tot een maximum van 600, Deze regeling wordt nogal ingrijpend ge wijzigd, waarbij het voordeel aan de zij de van de belastingplichtige is. De mini male aftrek wordt op 150,gebracht en zij zal bijvoorbeeld gelden voor ge pensioneerden. Zij geldt eveneens voor man en vrouw afzonderlijk. Daarnaast krijgt de 5 -regeling een wettelijke basis. Zij zal iedereen gelden die werkt, omdat hiermede begrepen zullen worden de kosten voor vervoer naar en van het werk tot een afstand van 10 km. Men hoeft dus de 5 -rege ling niet meer aan te tonen, maar zij wordt aangenomen met een minimum van ƒ240,- en een maximum van ƒ600,-. De regeling geldt voor man en vrouw afzonderlijk. Vrouwen 15 Voor de loonbelasting zal de nieuwe re geling in de nieuwe tabellen voor de loonbelasting - welke vermoedelijk van 1 juli a.s. zullen gelden - worden in gebouwd. In feite betaalt men dan tot 12.000,belasting over 95 van het loon. Bij de werkende vrouw zal de loonbe lasting worden berekend naar een vast percentage van 15 nadat op haar jaarloon een korting is toegepast van 500,voor het minimum belastingvrije loon en ƒ240,voor het minimale 5 %- regeling. Voor de inkomstenbelasting ligt deze regeling iets gemakkelijker, omdat voor de loonbelastingplichtigen immers tot 12.000,(voor het echtpaar samen) geen aanslag in de inkomstenbelasting wordt opgelegd. Naast genoemde 5 -regeling geldt voor degenen, die van 10 tot 40 kilometer van hun werk wonen, nog een extra te gemoetkoming in de reiskosten, te stel len op de kosten van openbaar vervoer. Wie dus met een auto gaat. krijgt niet meer dan tram- of treinkosten afge trokken Tot heden konden belasting plichtigen de werkelijke kosten in reke ning brengen, dus ook voor de auto, maar daar wordt een einde aan ge maakt. Daar valt niet meer met de fis cus over te praten. Voor de afstand bo ven 40 km kan men aangaande de kos ten ook in de toekomst rustig met de inspecteur gaan keuvelen. Verblijfkosten. Buiten de 5 -regeling tot 600,blij - ven uiteraard de verblijfkosten aftrek baar tot het werkelijk bedrag. Er zul len hiervoor ook wel richtlijnen komen. En zelf daarmee is de koek niet op. Voor de mensen die meer dan 600, verwervingskosten kunnen aantonen, zal een bedrag tot 1000,aftrek juist zijn, zonder dat zij die 1000,tot op de laatste cent aantonen maar wel moeten zij bewijzen dat zij de ƒ600,over schrijden. Ook verwervingskosten boven 1000,zijn geheel aftrekbaar, maar zij moeten tot de laatste cent worden aan getoond. Aan de sterk gewijzigde 5 %-regeling is reeds duidelijk te zien dat er op be paalde punten voelbare veranderingen in de wetgeving zijn gekomen. Wij zouden bijvoorbeeld een uitgebreide beschouwing kunnen wijden aan de veranderingen met betrekkingen tot de buitengewone lasten maar wij hopen daar nader op terug te komen. De auto. Vermelden wij ditmaal nog een enkele eenvoudige verandering. Wij waren al aan het reizen op kosten van onze be lastingrekening. Meestal zal dat niet per auto gaan, maar voor tallozen zal dit vervoermiddel toch wel op de fiscale aangifte terecht komen. Wij weten hierover dat alle inspecteurs er van uitgaan dat per Jaar 10 van de cataloguswaarde van de auto voor privé-gebrulk wordt gerekend. Dit ls een fictief bedrag maai- het is zelfs versterkt gehandhaafd Tot heden moest alleen een ondernemer aantonen dat hij voor minder privé reed dan deze 10 Wie in loondienst is, kon tot op heden een nader bewijs aan de inspecteur overlaten. Straks moet leder een, die deze 10 aanvalt, dat bewijzen. 2de hands wagens. Er is echter een meevallertje gekomen voor kopers van tweedehands auto's. Worden zij (aantoonbaar bij kwitantie), later aangeschaft dan drie jaar nadat zij in gebruik zijn genomen, dan wordt voortaan het privé-gebruik gesteld op 6 van de catalogusprijs. De fictie van 10 voor zeer dure wagens, die later voor een appel en een ei naar een nieu we eigenaar gaan, vond men wel wat te gortig. Behalve de opgesomde veranderingen zijn er nogal wat te vinden in de sfeer van de persoonlijke verplichtingen, de buitengewone lasten, de hertcapltalisatie, de rentespaarbrieven en verzekeringen en verzekeringen, de aftrekbare giften enz Wij hopen deze nog te bespreken. De uitgeplozen wijzigingen kunnen vin gerwijzing zijn om van de nieuwe wet geving (enige) studie te maken. AARDAPPELMOEHEID De burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat op het gemeentehuis voor een ieder ter inzage ligt de be schikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 ok tober 1955, no. L 'PA 670, zoals deze is gewijzigd bij de beschikkingen van 24 november 1965, no. L/PA 3001 en 15 de cember 1961, no. L/PD 921, alsmede de bij eerstgenoemde beschikking behorende, op deze gemeente betrekking hebbende kaarten en lijsten, zoals deze op 1 novem ber 1964 opnieuw zijn vastgesteld en waarop zijn aangegeven de thans krach tens artikel 3, tweede lid, van het Besluit bestrijding aardappelmoeheid aangewezen gebieden en/of terreinen. Op deze gebieden en terreinen is ver boden de teelt van: 1. aardappelen en tomaten; 2 bloembollen en -knollen, boomkwekerij- produkten, koolraapplanten, koolplanten, stekbieten en andere planten, die met de ondergrondse delen worden gerooid, een en ander voorzover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant. Bij eerdergenoemde beschikking L/PD 921 is bepaald dat in tuinen gelegen binnen als besmet aangewezen gebieden en/of terreinen, de teelt van aardappelen van „AM.-resisente rassen" is toegestaan. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 mits daarbij onderstaande bepalingen in acht worden genomen. 1. de in enige jaar in de tuin met A.M.- resistente aardappelrassen beteelde op pervlakte mag niet meer bedragen dan 1/3 gedeelte van de totale beteelbare cppiervlakte van de tuin; 2. indien 1/3 gedeelte van de totale be teelbare oppervlakte van de tuin groter zou zijn dan 3 are, mag de in enig jaar met A M.-resistente aardappelrassen be teelde oppervlakte niet meer bedragen dan 3 are; 3. op dat gedeelte van de tuin, waarop in enig jaar A.M.-resistente aardappelras sen worden geteeld, mogen eerst in het derde daaropvolgende jaar opnieuw aard appelen van A.M.-resistente rassen wor den geteeld. Onder AM.-resisente rassen" worden verstaan: de aardappelrassen, welke voor het betreffende teeltjaar door de Rijks commissie voor de samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen zijn aangemerkt als met resistentie tegen het aardappelcystenaaltje. De desbetreffende lijsten liggen op werkdagen van 9.00- 12.00 uur voor belanghebbenden ter inza ge op de eerste afdeling van het gemeen tehuis, alsmede op de districtskantoren van de Plantenziektenkundige Dienst. Soest, 8 januari 1965. VERKEER IN ééN RICHTING Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid van het Wegenverkeersreglement; maken bekend, dat hun college heeft besloten; a. het noordwestelijk gedeelte van 't on langs aangelegde Nassauplantsoen, gele gen tussen de Beatrixlaan en de rijksweg, gesloten te verklaren voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting van de Beatrixlaan naar de rijksweg; b te bepalen dat op rijbanen ter weers zijden van het Nassauplantsoen voor het gedeelte tussen de Beatrixlaan en de Prins Hendriklaan verkeer in beide rich tingen geoorloofd is. Van dit besluit staat voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan Hare Majesteit de Koningin gericht doch in gediend bij de commissaris der Konin gin van deze provincie die een bewijs van ontvangst afgeeft. Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL 3256 Het besluit is in afschrift toegezonden aan de betreffende hoofdingenieur- di- rekteur van de rijkswaterstaat, de Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond A N.W.B de Koninklijke Automobielclub, de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging en aan gedeputeerde staten van deze pro vincie. Soest, 8 Januari 1965 VERGUNNING VERVOER VAN PERSONEN Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 29 december 1964 de geldig heidsduur van de vergunningen voor ver voer van personen met huurauto's als bedoeld bij artikel 46 van de Wet Auto vervoer Personen, staande ten name van: B. A de Bruin, Gallenkamp Pelsweg 1, H. Gorissen, Kerkstraat 1, .1. Tak, Ferd. Huycklaan 24, J. Timmer, Beukenlaan 80 en W Vervoerd, I.aanstraat 54, allen te Soest en H. Pul, Postweg 47 en G. Spaan, Amersfoortsestraat 24, beiden te Soesterberg, welke vergunning laatstelijk werden ver lengd tot 1 januari 1965, wederom zijn verlengd en wel tot uiterlijk 1 januari 1968 Soest, 8 januari 1965. Op woensdag 13 januari houden de leden van de Ned. Chr. Vrouwenbond Soest-Z. de feestelijke jaarvergadering in gebouw De Rank. Enkele leden zullen een blij spel opvoeren. Mevr. Van het Hul zal aftreden als be stuurslid en zij zal opgevolgd worden door mevr. W. Elemans-Eland. Op vrijdag 15 januari geeft de harmonie P.V.O. het jaarlijks donateursconcert in het St. Josephgebouw. Dirigent is de heer Theo Hulleman. Het volgende programma wordt uitge voerd: Het licht tegemoet, mars, E. Lua- kien-P. J Molenaar. La Festa Splendora, ouverture, Joh. B. Kok-P. F. de Kort. Selection: The Mikado, A Sullivan-Ge- rard Boedijn. Punjaub, mars, Payne-Mol. Chanson Hindou, Rimski-Korsakow, arr. L. Christol. Solo voor altsaxofoon J. H. Paerel. Servus Wien, Liederenpotpourri, Dostel-Molenaar. Marche Victorieuse, H. L. Blankenburg-Molenaar. De toneelvereniging „Kerkebuurt" zal medewerking verlenen aan deze uitvoe ring met het vrolijke blijspel „In een klein hotelletje". Ook de danslustigen zullen aan hun trek komen want er is bal na. De krachtige wijze, waarop de Neder landse Industrie zich na de laatste we reldoorlog van een belangrijke plaats op de Internationale markt heeft verzekerd, heeft tot ver over onze landsgrenzen be wondering afgedwongen. Deze opkomst van onze nationale nijverheid dwingt des te meer bewondering af, als we beden ken dat Nederland steeds heeft gestreefd naar een zeer liberale invoerpolltiek en dus zijn concurrenten zonder veel be lemmeringen op de binnenlandse markt toeliet. De Industriële groei sedert 1945 is niet tot stand gekomen dank zij een inkrimping van de vrijhandel, maar dank zij eigen kracht en Initiatief. De Nederlandse markt staat praktisch open voor ledereen. Onze Industrie heeft steeds de strijd moeten aanbinden tegen een scherpe concurrentie op alle mark ten. In de meeste andere Industrielan den ligt de toestand geheel anders. Daar wordt de binnenlandse markt door al lerlei maatregelen als hoge invoerrech ten en kwantitatieve beperkingen tegen al te grote concurrentie beschermd. De Nederlandse Industriële ondernemin gen moeten zich dus teweer stellen te gen een krachtige Internationale con currentie, zowel op de eigen binnenland se markt als op de buitenlandse afzet markten Men drijft geheel op eigen kracht. Dat vergroot de risico's, maar het prikkelt ook tot voortdurende strijd baarheid. De Nederlandse Industrie ls de strijdbaarste industrie ter wereld I Onder de druk der naoorlogse omstan digheden heeft de Nederlandse Industrie voor de oorlog, daarnaast valt er een grotere veelzijdigheid ln vergelijking met zich vergroot en versterkt. Er is een steeds toenemende verfijning van het produktleproces te constateren. Ned. Industrie op nieuwe wegen. De eenzijdigheid van voor de oorlog, toen men zich voornamelijk concen treerde op de veredelingsindustrie, ls doorbroken Men produceerde voor 1940 hoofdzakelijk consumptiegoederen. Op de ze wijze werden onze mogelijkheden op de internationale markt zeer klein en raakte Nederland bij de andere Westeu- ropese landen achter. Thans, 15 jaar na de wereldoorlog, zien we echter dat de ijzer- en metaalindustrieën ln ons land krachtig zijn uitgebouwd en dat Neder land een van de grootste exporteurs van aardolieprodukten ls geworden. Ook de chemische Industrie heeft zijn vleugels wijd uitgeslagen. Wel zal Nederland, wil het zijn belang rijke positie op de internationale markt niet verspelen, op technisch gebied „bij" moeten blijven. De mogelijkheden der kernsplitsing en automatisering eisen alle aandacht. Nu doet zich het merk waardig feit voor dat de meeste Neder landse ondernemers, van hoeveel initia tieven zij de laatste jaren ook hebben getuigd, veel innerlijke weerstand hebben tegen de nieuwste vindingen der moder ne techniek. De Nederlander is individualistisch van aard, hij zal altijd op de bres staan voor de waarde der menselijke persoonlijkheid, die voor hem een groot stuk zekerheid vertegenwoordigt. Door de automatisering en andere Ingrijpende technische vindin gen voelt de Nederlander zijn zekerheid bedreigt. Doelbewust kwaliteitsstreven. Ondanks de hoge kosten, die aan auto matisering verbonden zijn, ligt de weer stand van de meeste ondernemers meer ln het psychologische dan ln het econo mische vlak. De tijd en drang der bui tenlandse concurrentie zullen op de duur de weerstand van de Nederlandse onder nemers wel breken. De eerste sympto men hiervan heeft men reeds kunnen bespeuren. Na de oorlog ls de Nederlandse Industrie zich steeds meer gaan toeleggen op het voortbrengen van steeds hoger gekwa lificeerde produkten. De kwaliteit van onze produkten werd beduidend beter. Steeds meer gaat de Nederlandse in dustrie zich op de produktie van kwali teitsgoederen toeleggen. Voortdurend tracht men de kwaliteit nog te verbe teren. Geheel ln de lijn van de ontwik keling werd in 1964 de Stichting Kwa liteitsdienst voor de Industrie opgericht Sinds 1959 is het in ons land zelfs mo gelijk opgeleid te worden voor „kwali teitsanalist". Uit een en ander valt af te leiden, dat te onzent de belangstel ling voor een modern, efficiënt kwali teitsbeleid zeer groot ls. DU-i-"— Juichend en uitgelaten sprongen ze het bed uit. Maartje maakte in haar nacht pon sierlijke danspassen, maar Gertjan leek meer op een indiaan, die met luide kreten een krijgsdans uitvoerde. Moeder maande lachend tot spoed, wamt de kof fers moesten nog gepakt worden. Wat hadden ze het plotseling druk. Zingend pakten ze hun kleren in en ook zochten ze een goed plaatsje voor het speelgoed Vol inspanning trachtte Gertjan zoveel mogelijk in zijn koffer te persen en aan alle kanten puilden zijn kleren uit. Aan het ontbijt drukte moeder hen nog eens extra op het hart om tante vooral niet tot last te zijn. Zij knikten ijverig met hun hoofd en deden ondertussen hun best om een sneetje brod naar binnen te krijgen, want o, ze waren zo zenuwach tig. Moeder bracht ze naar het station en vol trots, omdat ze helemaal alleen moch ten reizen, zochten ze een gemakkelijke plaats uit bij het raam. Toen klonk 't fluitje en de trein zette zich in beweging, terwijl moeder hun nawuifde tot de trein steeds kleiner en kleiner werd om dan, in een bocht, uit haar gezicht te verdwijnen. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 12 JANUARI 1965 As je 't ming vraogt dan mok zeige dak blie bin dat al die feesdaoge veurbie bin- ne waant ikke ken dan de zaok nie uut me- kaor houwe. Ak 'smar- reges in bed blief leige omdak denk dat 't zon dag is dan mok d'ruut omdat 't gin zondag is en ak 's marregcs loop te runne as 'n wilde beer omdak denk dak warreke mot dan zeit Kneliao, doe toch kallem an Knelis, 't is vedaog zondag. Goed wullie hebbe dan de eerste week van viefenzestig achter de rug en d'r is hier en daor weer zo'n bietje an warreke edaon. Veul stelt dat netuurlek nie veur, want wat doen wullie mit mekaor nog veur wark datter weeze mag. Haos niks. Op duuzend ketoore zitte hongderdduu- zend ambtenaore en as ze vedaog ziek worre dan zeige de manne die bie 'm zitte, zou die ziex weeze, wullie hebbe 'm gisitere nie ezien. Nee, warreke is crT haos nie meer bie. Wel tillevisie kieke en auto rieje en als- maor an voeballe en vekansie denke. Das groote flauwekul, waant as ikke al les wou doen waor ikke zin in heb hek wel 'n meljoen in 'n jaor nodig. D'r binne geele minse en zwarte minse en bruune minse en dan binne wullie, witte minse d'r ok nog. As je 't ming vraogt dan gaon al die witte minse binne vieftug jaor de biete- brug op omdattie alsmaor meer wille autorieje en vekaansie houwe en niks doen. Die gele minse en die zwarte minse en die bruune minse wille heul hard warre ke om net zo wiet te komme as wullie: autorieje, vekaansie houwe en niks doen. Ikke ken 't nie meer vollege, maor das niks bezongders, waant die kop van ming stelt nie zoveul veur. 'J-A GtedlpL A-B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. De heer A. W. v. d. Dijssel heeft ont heffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet gevraagd voor het uitbreden en wijzigen van zijn chemische industrie aan de Grote Melmweg door het laten aanbrengen van tve ondergrondse tanks, elk met een inhoud van 12.000 liter, res pectievelijk bestemd voor terpentine en kerosine. Het college van Q. en W. is van mening dat tegen nwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat, daat de bestaande vaten plats zullen maken voor onder grondse tanks. Dit zal de brandveilig heid van het bedrijf ten goede komen. Het is aan het college van B. en W. be kend dat de Nederlandse bioscoopbedrij ven niet zo'n beste tijd doormaken. Ook de enige exploitant van een bioscoop in onze gemeente moet ervaren dat de be langstelling voor het kleine witte doek van de televisie groter is dan voor het grote witte doek in zijn bedrijf. Om hem terwille te zijn, zijn de tarieven van de vermakelijkheidsbelasting reeds enige malen gewijzigd. Thans is het 10 pro cent van de bruto-opbrengst. „Culturele" films zijn zelfs geheel vrijgesteld van be lasting. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Deze belastingverlaging leverde de exploi tant van het City-theater in 1963 een voordeel van 3000,op. Toch heeft hij zich opnieuw genoodzaakt gezien de hulp van het gemeentebestuur in te roepen omdat de recettes blijven teruglopen. Het wordt dan ook steeds moeilijker de ex ploitatie lonend te houden. In een schrijven aan het gemeentebe stuur geeft hij naar de mening van het college van B. en W. een duidelijk en redelijk beeld van de financiële moeilijk heden waarin het enige Soester bioscoop bedrijf verkeert. Burgemeester en Wethouders zijn dan ook van mening dat er opnieuw aanlei ding bestaat het City-theater financieel tegemoet te komen. In 1963 bedroeg de vermakelijkheidsbe lasting 3900,terwijl de opbrengst van 1964 3600,zal zijn Als men de exploitant werkelijk afdoende wil helpen dan dient de vermakelijk heidsbelasting gehalveerd te worden. Het college van B. en W. heeft de ge meenteraad geadviseerd hiertoe te beslui ten. De vermakelijkheidsbelasting word/t derhalve 5 procent van de bruto-op brengst.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5