OPRUIMING Hoppenbrouwers Even achter het bamboegordijn Koopjes in alle dames- heren modeartikelen WIJ WETEN VAN OPRUIMEN! G. VAN DE POL Toen kinderen slaven leken De nieuwe Postiljontas Oppervlakking merkt de vreemdeling niets, maar wie dieper kijkt Zie onze prijzen en bekijk onze etalages SCHOENMAGAZIJN 50 jaar geleden kwamen nog vele uitwassen voor Mensen verrichtten paarden- werk ZIE DE ETALAGES Oproep aan verenigingen Ruiling van grond Ruttenberg cycle cross kampioen van Tempo Interclubcross Ned. Christen Vrouwenbond Weer winst voor Olympia 4 Katholieke Vrouwenbeweging BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Als lid van een handelsmissie waren wij- in staat eens een blik te werpen achter het bamboegordijn, dat als waardig pen dant van het Europese ijzerengordijn, Azië in twee delen splitst. Veel is er over datgene wat zich in China af speelt, in het westen niet bekend en wanneer men zich door de straten van lie enorme stad Shanghai beweegt, krijgt men oppervlakkig bezien zeker niet de indruk, dat er in het „Hemelse Rijk" zulke wereldschokkende dingen gebeuren. Shanghai is een stad als vele anderen in de wereld, groot en druk, waar het krioelt van de mensen, een bedrijvige mieren hoop, met ruim 5 miljoen inwoners, een van de grote steden van de wereld. Van een kleine vissersplaats groeide Shanghai in een goede honderd jaar uit tot een wereldstad, gunstig gelegen aan de Jangste Kiang, gegroeid tot de voor naamste haven van China. Het is logisch dat deze stad in 1949 voor de legers van Mao Ts Toeng een begerenswaardig doel wit vormde. Het is een handels- en een industriecentrum van de eerste orde en juist nu het oude agrarische China bezig is aan de overschakeling naar industri alisatie, speelt Sjanghai in de rode re publiek een belangrijke rol Wij hadden de gelegenheid te spreken met Chinezen uit alle rangen en stan den en we hebben er veel van opge stoken De grote controverse. Tussen China enerzijds en de Sowjet- Unie anderzijds bestaat (nog steedsi een groot verschil van inzicht over uitleg en toepassing van „de leer", het zogenaam de „ideologische geschil". Reeds vele ja ren voor het uitbreken van dit geschil werd ons dit door Chinakenners voor speld. Velen denken ook nu nog, dat hier spra- se is van het feit, dat het grote China met zijn honderden miljoenen Inwoners geen satelliet wenst te zijn van de USSR. en ergens op de achtergrond speelt dit uiteraard wel mee, maar het is niet het kernpunt van de zaak. De werkelijke oorzaak ligt in het feit, dat de bolsjewistische gedachte niet past in de Chinese levensbeschouwing Er is namenlijk een groot principieel verschil in mentaliteit en cultureel niveau tussen Chinezen en Russen China is tenslotte een land met een reeds duizenden Ja ren oude beschaving, die zich ook in kritieke perioden wist te handhaven. Belangrijker is, dat deze culturele kracht niet beperkt is tot een intelectuele bo venlaag, doch door de eeuwen heen gees telijk eigendom is geworden van het ge hele volk. ALLES PRIMA KWALITEIT KINDERSCHOENEN vanaf 4,90 DAMESSCHOENEN vanaf 6,90 HERENSCHOENEN vanaf 9,90 LUXE LEDERWAREN le klas Reparatie-inrichting Koninginnelaan 76 - Telef. 4145 In Rusland lag de zaak geheel anders. Daar had men een kleine bovenlaag die ontwikkeld was en de rest van het volk leefde en dacht voor de revolutie ui terst primitief. Op deze maatschappij - vorm werd het bolsjewisme gebouwd. Door het geestelijk niveau van het ge le volk Is het nog geen veroveraar ge lukt zijn stempel op de Chinezen te drukken; het was eerder zo, dat de ver overaar geheel in de Chinese sfeer op ging. Zeker, Mao en zijn aanhangers zijn communisten, maar het land had al een revolutie beleefd vóór de bolsjewieken tot actie overgingen en Chinees communisten zijn heel andere mensen dan men in Moskou graag ziet. Zij verwerken het rood tot geel in een geheel eigen patroon en voor veel van deze oosterlingen is er maar heel wei nig veranderd sinds Mao Tsje Toeng heer en meester in het land werd. Eigen stempel. Duizenden jaren lang werd de Chinees voorgehouden, nuchter en realistisch te zijn, rekening te houden met de feiten, zonder het doel uit het oog te verliezen. Het volk is van oudsher gewend aan een niet te bekritiseren leiding van bovenaf, die het voetstoots volgt. Het doel bij alle Chinezen is nog steeds herstel en het weer tot grootheid brengen van het ou de Hemelse Rijk. Wat wij westerlingen zien als de communistische tirannie, wordt door de Chinees aanvaard als iets heel normaal. Zijn denken en handelen passen dan ook precies in de ontwikke lingsgang van China's historie. Er moest een nieuwe staatsvorm komen en die kwam toen het keizerrijk in 1912 sneuvelde. Als westerlingen staan wij verstomd wanneer we deze volgzaamheid en ge latenheid zien en we begrijpen het niet. Voor de massa der Chinezen is het ech ter heel gewoon. De leiders der volksre publiek gebruiken uit 't bolsjewisme dat, wat voor China geschikt is de rest gooien ze overboord, ongeacht het feit of het Kremlin daar tevreden over is of niet. Op die manier groeide er in het verre oosten een apart soort communis me, dat in veel opzichten soepeler is, doordat het zich volgens typisch oosters recept aan de omstandigheden aanpast en geen dogma's kent, zoals het Russi sche bolsjewisme Rijk van de toekomst Een en ander is de reden van de grote kloof die er in werkelijkheid tussen Mos kou en Peking gaapt, een kloof die nooit te overbruggen zal zijn, want de Chine zen gaan onverstoorbaar hun gang en Moskou vreest ter zijner tijd door dit rijk van zevenhonderd miljoen mensen te worden overvleugeld En de kans daar op wordt steeds groter, sinds China sterk aan het industrialiseren is. Het tracht zich zo snel mogelijk tot we reldniveau op te heffen Het tracht in de concurrentie met de sowjet-unle en het westen ln vele delen van de we reld zoals ln de nieuwe staten van Afri ka politieke invloed te krijgen, kortom bouwt zich uit tot een wereldmacht van formaat waarmee ln de toekomst beslist ernstig rekening zal moeten worden ge houden Het fs alles een kwestie van tijd en tijd hebben de Chinezen in overvloed: de ja ren spelen geen rol van betekenis. Met vallen en opstaan, met experimenteren wordt de weg gezocht en gevonden, ondanks de tegenwerking van het wes ten en van de rode kameraden. Het be wijs werd kortgeleden geleverd met de eerste atoomexplosie der Chinezen. De hele wereld volgt deze ontwikkeling met zorg Een nieuwe macht is in op komst en het ziet er naar uit, dat bin nen afzienbare tijd niet langer de US. S R. maar het Chinese Rijk met zijn honderden miljoenen het grote gevaar gaat vormen voor de vrije westerse we reld Aan het eind van de vorige eeuw begon nen de arbeidstoestanden door de voort gaande industrialisatie, vaak onhoud baar te worden Maar onhoudbaarder nog werd het leven van de mensen die geen werk meer konden vinden, wanneer werkloosheid een gezin bedreigde. In een dorp op het eiland Tholen, zo meldden de bladen van januari 1893, werd paardenwerk verricht door mannen en vrouwen. Voor het vervoeren van en kele honderden boomstammen, die van de plaats waar zij geveld waren, naar de haven moesten worden gesleept, werd aan bezitters van paarden voorgesteld, dat te doen voor 75 cent per boomstam. Werkloze arbeiders, die daarover hoor den, boden aan, de wagens naar de plaats van bestemming te slepen voor 70 ct. De paarden bleven op stal. De mensen liepen voor de wagens en waren er dankbaar voor. Het daglicht zagen zij niet In die dagen werd ieder lid van het ge zin, door de nood gedwongen bij te dra gen aan het wekelijkse inkomen. Kinde ren van tien jaar en jonger werden te werk gesteld in fabrieken, in weverijen, in de mijnen. Meisjes van 12 tot 14 jaar duwden de gehele dag zware kolenwagens door de schachten, zonder het daglicht ooit te zien. Jongens kwamen daar nog op jonger leeftijd werken. Een kind van vijf jaar werd neergelaten in hoge fabrieksschoorstenen om deze van binnen schoon te maken. Uit opgaven van industrieën zelf bleek dat kinderen van 7 jaar in 6 dagen tijds 85 a 87 uur arbeidden, dat is 14 tot 15 uur per dag. In een geschrift uit die dagen, lezen wij „Het kwaad is zo ernstig, dat men kin deren van 5 en 6 jaar, om ze 's morgens naar de fabriek te doen gaan, maar niet wakker kon krijgen, uit het bed moest nemen, in letterlijke zin wakker moest schudden en met water het, onschuldige hoofdje bedruipen om in dat reeds ge sloopte lichaampje weer enige beweging te krijgen. Zo sterk werd de fysieke toe stand van de kinderen onderdrukt dat men hen soms des morgens bij het uit gaan gezouten haring moest geven, zul len ze niet flauw vallen en de buiten lucht kunnen verdragen." Geen controle. Pas nadat in het buitenland maatregelen waren getroffen tegen de allerergste vor men van kinderuitbuiting, kwam ook in Nederland, in 1874, een eerste wet tot stand. Deze verbood kinderen beneden de twaalf jaar in dienst te nemen. Gemeen tebesturen werden gemachtigd vergun ningen te verlenen om onder zekere voorwaarden jongens van 10-12 jaar in de fabrieken te laten werken. Niet ver boden werd het verrichten van huiselijk werk en werk op de velden. In 1878 werd in de schoolwet een artikel opgenomen dat gemeenteraden bevoegd verklaarde verbondsverklaringen uit te vaardigen, voor zover dat niet dwingend in de kinderwet was voorgeschreven. Het aantal gemeenten dat zo handelde, heeft nooit meer dan 150 bedragen. Dat er nooit veel controle op de arbeids wetten werd uitgeoefend, blijkt uit het VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK feit dat in de jaren tussen 1899 en 1910 slechts negen processen-verbaal werden opgemaakt wegens deze overtredingen. Dan maar voor en na schooltijd. Vooral onder invloed van een sterker wordende arbeidsbeweging werden de meest schrijnende uitwassen op het ge bied van de kinderarbeid weggenomen. Een goede wet als de leerplichtwet, heeft ongewild het kinderleed op vele plaat sen nog vergroot. Want toen de kinderen gedwongen werden de scholen te bezoe ken, moesten zij - omdat vader en moe der hun verdiensten, hoe klein ook, niet missen konden - de dagelijkse werk zaamheden vóór, tussen en na de school tijden verrichten. Wanneer we nu naar onze gezonde kin deren kijken, die in hun lange schoolva kanties en daarbuiten - gelukkig - van werken nog geen idee hebben, dan is het moeilijk in te denken dat het nog maar net zestig jaar geleden is, in 1903, dat de Amsterdamse afdeling van de Bond van Nederlandse Onderwijzers, in een rapport naar aanleiding van een enquête over arbeid van schoolgaande kinderen, neer liet schrijven: „Het zi]n kinderen, lezer, van hoogstens veertien jaar! Met de meeste aandrang vragen wij u zich in te denken in een dagverdehng die bij 26 tot 30 schooluren soms nog meer dan 50 werkuren per week omvat. Begrijpt ge, dat deze slachtof fers op school komen om te rusten en te slapen?" Aan de secretariaten van in Soest en Soesterberg werkzaam zijnde verenigin gen (kerkelijk en cultureel charitatief, buurt- en sportverenigingen, jeugdbewe gingen, etc.) is een kaart gezonden met het verzoek het juiste adres van het se cretariaat aan de gemeentesecretarie op te geven. Mocht uw vereniging deze kaart niet heb ben ontvangen, dan wordt u vriendelijk verzocht ook uw correspondentie-adres aan de gemeentesecretarie, kabinet, door te geven. In verband met de verbreding van de Nieuwstraat gaat de gemeente een ruiling van grond aan, waarbij de heer A J. Blankestein een strook krijgt die aan de Nieuwstraat ligt en de gemeente een strook op de hoek van de Beckeringh- straat en de Nieuwstraat. De kosten zijn voor de gemeente 100, Voor de vierde achtereenvolgende maal is Gerrit Ruttenberg kampioen cycle cross van de ren- en tourvereniging Tempo geworden. Om dit kampioenschap is zaterdag in Soestduinen gereden. De amateurs en nieuwelingen reden 19,5 km. Ruttenberg nam direct de leiding en hij stond deze niet meer af. Achter hem streden Anton Lub en Johnny Visser om de tweede plaats, een strijd die door Vis ser gewonnen werd. Intussen vergrootte Ruttenberg zijn voorsprong steeds. Rob de Haas, die voor het eerst na lange tijd meereed, draaide goed. De uitslag was: 1. Gerrit Ruttenberg. 19,5 km. in 54 min. 2. Johnny Visser, op 7 min. 3 Anton Luo, op 8,5 min. 4. Wil van Barneveld, op 10 rrun. 5. Wout van 't Klooster 6 Rob de Haas. 7. Walter van Barneveld. 8. J v. d. Broek. 9. E. de Lange. De aspiranten reden 9.5 km. Jan Willem de Lange won in 32 mm. 30 sec. De tweede plaats was voor A Bakker. Hij fi nishte op 3,5 min na de winnaar. In Hilversum hebben leden van Tempo, Soest, De Adelaar, Hilversum en Ulysses, Amsterdam opnieuw deelgenomen aan een interclubcross van deze verenigingen. De Soester renners waren hierbij bij zonder succesvol, want Gerrit Rutten berg won bij de amateurs, Johnny Visser bij de nieuwelingen terwijl Jan Willem de Lange bij de aspiranten tweede werd De uitslagen waren: Amaterus: 1. Gerrit Ruttenberg, Tempo. 2. T v. d Tol, De Adelaar. 3. J. Seegers, De Adelaar. 4. W. Schaap, De Adelaar. Nieuwelingen: 1. Johnny Visser, Tempo. 2. C. Faber, De Adelaar. 3. J. Dijkstra, De Adelaar. 4. C. Hardeman, De Adelaar. .Aspiranten: 1. E de Graaf, De Adelaar. 2. Jan Willem de Lange, Tempo 3. A Bakker, Tempo. 4. W. Ligthart, Ulysses Donderdag a.s houdt de afd. Soestdijk baar maandelijkse bijeenkomst in het Anna Paulownahuis Aanvang kwart voor acht. Spreker is de heer Tieman uit Utrecht over „Humor en tragiek op het politiebu re au." 99 De eerste noviteit die de Nederlandse lederw arenmode in het nieuwe jaar 1965 lanceert is Jolita's „postiljontas". Dit is een goede tij ding; er blijkt uit dat de inspiratiebron die vorig jaar met zoveel succes werd aangeboord, nog lang niet is uitgeput. Het romantische verleden heeft reeds verschillende motie ven en ideeën opge leverd voor de leder- warenmode-ontwer- pers de citybag, de reticule en het „cuir ancien" De nieuwe „postil jontas" is afgeleid van de tas, waarin vroeger de koerier- te-paard en de koet sier-op-de-postwagen hun poststukken meevoerden. Opmerkelijk is, dat ook de tas waarin de postboden thans over de gehele we reld de goede wen sen voor het nieuwe jaar rondbrengen, daarop is gebaseerd. De handige tas, uitgevoerd in een splinternieuwe Jolitaruit, sluit met een brede klep die versierd is met koperen klinknagels en koddige kwasten. Een kolfje naar de hand van de moderne jonge vrouw die erg gemakkelijk véél in op kan bergen als ze naar haar werk gaat of aan 't winkelen is. Het 4e herenteam van Olympia is ook in de wedstrijd tegen V.I.O.S. 4 als over winnaar te voorschijn gekomen. De Viosheren werden met 2-1 verslagen. Olympia staat thans m de 2e klasse op de 2e plaats. Zonder strijd heeft Olympia zeker niet gewonnen. De le set werd door Olympia gewonnen en de 2e set door Vios. In de 3e set wist Vios met 14-12 voor te komen, maar Olympia slaagde erin de opslag over te nemen en vier punten te scoren, waardoor ook deze set met 16-14 werd gewonnen. Het 2e herenteam verloor kansloos tegen het wel zeer sterke Vios 2. Vios had enige routiniers in haar gelederen, waar door zij over een uitstekende aanval be schikten, waartegen de Cdympianen wei nig konden uitrichten. Vios won met 3-0 Het 2e damesteam kwam tegen S V V. 2 slechts zeer moeilijk op gang. De eerste twee sets eindigden in overwinningen voor S.V.V. maar daarna gaf Olympia de toon aan en legde eveneens beslag op winst van 2 sets, waardoor de ontmoeting eindigde in een gelijk spel. Het programma voor donderdag luidt: Dames. Olympia 2-B.G. en S. V.. 20.30 u. Olympia 3-Wilhelmina 2, 21.15 uur Heren. Olympia 2-S.S.S. 1, 10.30 uur. Olympia 3-S.V.V i, 21.15 uur. Op woensdag 13 januari houden de leden van de afdeling Soest der Nederlandse Katholieke Vrouwenbeweging een bijeen komst in gebouw St. Ludgardis. Philips zal elektrische artikelen demonstreren en er is een verloting. GEBOREN: Berdina Wilhelmina Maria, dochter van J. A. Brouwer en B. C Beijer, Kerkad Z Z. 45. Ingeborg, doch ter van P M. Slingerland en G J Bier- haalder Valk, Jacob Catslaan 27. Ve- ronika, dochter van J. C. A. van der Pol en H. J. Manders, Beetzlaan 127. Mathilda Jacoba, dochter van G. van Ooi jen en M. van Bloemendal, Wiekslo- terweg 0.Z. 83. Linda Charlotte Patri- cia, dochter van G. M. Hoogstraaten en G A E. A. G. Ronse, Chr. Huygenslaan 81. Caroline Marjolein, dochter van F. W. A. K. baron Knobelsdorff en M. Smits, Van Lenneplaan 20. Alexandra, dochter van M. Pattimaipau en E. S Tuwankotta, Van Weedestraat 58. Tom, zoon van K. de Jong en J. M. T. Stommel, Stadhouderslaan 47. Adria- nus Cornelis, zoon van L. C. Wijntjes en A. Kuijer, Klein Engendaalweg 86. ONDERTROUWD: Gerard Borg, Postweg 82 en Aartje van 't Hoog, Postweg 82. GEHUWD: Hermann Jozef Demmers, Ko ninginnelaan 53 en Comelia Gijsberta Haage, Vermeerlaan 10. Johannes Ge- rardus Petrus Jacobus Beekman, Leus- derweg 86 Amersfoort en Margaretha Evertje Maria de Bruin, Rademakerstraat 6. Marinus Veenvliet, Jan van Aem- stelstraat 46, Lopik en Dirkje Johanna van Roest, Klaarwaterweg 72. Willem Henricus Dijkman, Korte Hartweg 10 en Louisa Geertruida Venhuizen, Korte Hartweg 5. Dlr. H. W. Veiling» Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN: Johanna Margo van de Rotte, 77 jaar, weduwe van G. T. van Vliet, Verl. Talmalaan 3a. Anna Mar garetha Slothouber, 83 jaar, weduwe van E. W. Stork, Insp. Schreuderlaan 2. Barend Bantjes, 72 jaar, echtgenoot van H. S. Schimmel, Korte Bergstraat 2. Arie van Vark, 66 jaar, echtgenoot van G. Groenevelt, Andriessestraat 16. Jannetje van Ee, 74 jaar, echtgenote van G. G. Hol, Postweg 24. Henriëtte Gijs- bertha Willemina ter Kuile, 83 jaar, we duwe van W. van der Leek, Aagje Deken- laan 34. Maria Christine Josefine Zwickart, 58 jaar, Nieuwerhoekplein 10.

Soester Courant | 1965 | | pagina 9