Opening S-markt Simon de Wit Rijk en gemeente HET OOG GERICHT OP TURKEN Meneer de voorzitter Grieken zonder zorg Wielrijdster gewond Brommer over de kop Gemeenteraadsvergadering Zilver Tetra VRIJDAG 15 JANUARI 1965 44c JAARGANG no. 4 SOESTER COURANT Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A - SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 vrn® De financiële verhouding tussen rijk en gemeente bezorgt de gemeentebesturen steeds grotere zorgen. Ze stamt uit een periode toen er van de dynamiek van deze tijd nog niets te merken was. Maar met de ontwikkeling van het verkeer, de voortgaande stadsuitbreidingen, de huizenbouw, de toenemende industriali satie enz. is ook de taak van het ge meentebestuur enorm toegenomen, zonder dat de financiële inkomsten daar gelijke tred mee hielden. De burgemeesters van de drie grootste steden hebben daar onlangs gezamen lijk hun nood ever geklaagd, maar die nood heerst niet minder bij vele kleinere maar groeiende gemeenten zoals ook hier en elders m onze omgeving. Terwijl 's rijks schatkist ieder j'aar meer geld ontvangt dan er is begroot, worden de uitkeringen uit het gemeentefonds daar mee niet gelijk opgetrokken. Bij het opmaken van de gemeentebegro ting weten de gemeentebesturen boven dien meest nog niet op welke rijksuitke ringen zij voor het komende jaar precies kunnen rekenen, zodat elke begroting min of meer een slag m de lucht blijft, zodat ook 't meestal geraamde tekort en noodzakelijke voorzieningen bierdoor worden gerand. Vooral nu de regering ook nog grotere beperkingen ten aan zien van kapitaalsuitgaven en leningen oplegt, nemen de moeilijkheden voor de gemeente nog in sterkere mate toe. Op herhaald aandringen heeft de rege ring nu een versneld wegenbouwpro gramma aangekondigd. Maar wat helpen meer en verbeterde rijkswegen wanneer ze bij de gemeentegrenzen waar ze naar toe voeren, doodlopen op door de finan ciële onmacht niet aangepaste bestra ting? Ook de wegen in steden en dorpen ver eisen verbreding en verbetering, waar kostbare voorzieningen, aankopen, door braken enz. voor nodig zijn. Meer huizen zijn nodig, meer uitbreidingsplannen, met alle nodige voorzieningen om zo'n nieuwe wijk leefbaar te maken. Tram- of buslijnen, riolering, elektrische kabels, gas- en waterleiding moeten wor den doorgetrokken, plantsoenen aange legd en onderhouden, er is ook daar po litietoezicht noodzakelijk en soms ook filialen van gemeentelijke diensten en wat dies meer zij. Nieuwe gemeentelijke belastingen passen niet meer in deze moderne tijd. We moe ten zeker niet teiug naar de tijd van vóór de oorlog, toen de gemeenten met elkaar concurreerden op belastinggebied om meer inwoners te trekken. Het gaat nu veel meer dan toen om de noodzakelijkheid van het wonen in de plaats waar men zijn werk heeft en dat kan men toch ook niet gaan bestraffen met hogere gemeentelijke belastingen. De regering dringt er wel zoveel moge lijk bij de gemeentebesturen op aan om de inkomsten uit dienstverlening zo hoog mogelijk op te voeren, hetgeen dus een verkapte belastingverhoging betekent, maar dat is in wezen onjuist. Eigenlijk is het zo, dat de ingezetenen voor die dienstverleningen al met hun belasting geld betalen, wamt mede daarvoor zijn die belastingen ingesteld. De financiële verhouding tussen rijk en gemieente dient op een nieuwe leest te worden geschoeid. In de eerste plaats dient zij volledig synchroom te lopen met de inkomsten van 's rijks schatkist, in de tweede plaats dient de regeling beter te worden afgestemd op niet alleen de grootte maar ook de dynamische positie van iedere gemeente. Men kan de ge meenten niet alle over één kam scheren naar grootte en inwonertal. In de ene gemeente vereist de moderne ontwikke ling een veel snellere voorziening en veel meer kosten daarvoor dain in de andere. Als de Kamer zelf akkoord gaat Is het nog dit jaar gedaan. Zullen er geen taaie sprekers Achter hun papieren staan. Want hun voorzitter Van Thiel Streeft er naar met hart en ziel Goeden niet te na gesproken, Want die zijn er ook nog wel De ontroering wordt nog meestal Voorgelezen van een vel Men heeft de verbolgenheid Op twee kantjes uitgespreid. Slechts drie woorden kent een ieder Uit het hoofd, wel overlegd, Als zo'n kamerlid wel tien maal „Meneer de voorzitter" zegt Tragisch dat juist deze man Het papier niet dulden kan. Wordt het voorstel aangenomen. Dan is men meer uren kwijt. Het wordt blokken en wij horen In de Kamer mettertijd 't Eerste uit her-hoofd betoog: „Ons salaris moet omhoog." Maar dan zal Van Thiel ook toezien Dat een elk zijn lesje kent Niemand zal meer preekjes lezen In ons statig parlement „Nee nee, Geertsema of Kieft, Niet meer spieken alstublieft." JAAP MIJDERWIJK. Het ware veel beter dat meer provinci aal te regelen dan uitsluitend volgens de voorschriften van Den Haag. Er zal van de gemeenteraden een ster kere druk op de regering moeten worden uitgeoefend om tot een verbetering in de verhouding te komen. Zo als het nu is, kan het zeker niet blijven. Het bederft de plaatselijke verhoudingen, omdat men zich niet altijd realiseert met welke grote moeilijkheden de gemeentebesturen heb ben te kampen. Gisteren is onder grote belangstelling de S-markt van Simon de Wit op de Van Weedestraait door mevr. J. v. d. Eyk, echtgenote van de bedrijfsleider, geo pend, nadat het woord gevoerd was door directeur B. Bleker, die de openings met de directeuren L. de Wit, A. Vijfschaft, J. Doorgeest en de oudste eommssaris, en zelfs melk in kartonnen verpakking. Koffie en thee van eigen merk, diepvries- artikelen maar ook grammofoonplaten. Br worden spaarzegels uitgegeven voor spaaracties op lange er. korte termijn en 'ter gelegenheid van de opening zijn er natuurlijk extra attracties. Voor de opening sjorak de heer Bleker de heer Keizer, bijwoonde. De heer Kei zer trad in 1898 bij Srmon de Wit in dienst. Het begon 100 jaar geleden met kaasver koop in de Zaanstreek door Simon de Wit sr„ die later een winkel in levens middelen opende in Wormerveer. Thans heeft het concern 20 S-markten en 145 filialen. Het aantal filialen neemt echter af omdat men het in grotere eenheden zoekt. Deze eenheid is op de Van Weedestraat met zo bijzonder groot met 180 m2, want er zijn ook wel S-markten die de beschikking hebben over 800 m2. Er zijn echter mogelijkheden tot uitbreiding en er is zo voortreffelijk gewoekerd met de ruimte dat men op een betrekkelijk klein gebied een enorme sortering en voorraad aantreft. De nieuwe S-markt heeft volledige zelf bediening, al is natuurlijk steeds per soneel bij de hand om van advies te die nen of de weg te wijzen. Alles is zeer overzichtelijk uitgestald en efficiënt on dergebracht. Wie iets op het gebied van soepen zoekt treft alles aan wat met soepen te maken heeft en dat is met alle levensmiddelen zo. Mandjes en wagentjes zijn ter beschik king om het gekochte te vervoeren en aan de kassa is voldoende personeel om klanten snel -te kunnen helpen. Pudding en wat daarmee samenhangt, bakartikelen m velerlei vorm, bindmidde len, maar ook reinigingsmiddelen, rijst en indische artikelen, te veel om op te noemen. Br is een afdaling vers vlees en vleesbeleg, die gefourageerd wordt uit de eigen centrale in Zaandam, er is brood en gebak, zuivelartikelen, aardappelen, groenten, fruit maar ook rookartikelen en alles wat de dorst lessen kan. Flesjes van dit en flesjes van dat maar ook wijn een welkomst- en dankwoord. Simon de Wit kan deze zaak best gebruiken, want de vertegenwoordiging van het bedrijf in 't Gooi en omgeving is nog niet im ponerend. Hij wenste «Je heer en mevr. Van de Eijk veel succes toe en gaf de verzekering dat zij ervoor zullen zorgen dat de Soester dames in dé S-markt van Simon de Wit prettig zullen winkelen. Hierna opende mevr. v. d. Eijk het be drijf. Gisteravond werd op de rijksweg een personenauto aangehouden waarin enige Grieken zaten. Bestuurder was de 27- jarige T. A. De auto had gladde banden, de voetrem werkte niet, de voorverlich ting was niet in orde, het kentekenbe wijs stond niet op naam van de eige naar van de auto, het kenteken was niet verlicht, er was geen wegenbelasting be taald en tenslotte was de auto niet ver zekerd. Mevr. A. D kwam ten val op de Juliana- laain toen ze daar fietste en geen voor rang verleende aan de auto van mevr. D. M. Zij bezeerde haar linker heup. Dokter Van Dorssen verleende de eerste hulp. De heer W. van D. reed per bromfiets over de Beetalaan. Door een oneffenheid in het wegdek sloeg hij over de kop en kwam ten val. De bromfiets werd ernstig beschadigd, de berijder mankeerde niets. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeengeroepen tegen woensdag 20 januari a.s., te 19.30 uur. De navolgende agenda komt in behan deling: 1. Vaststelling van de notulen vain de vergaderingen gehouden op 18 november 1964 en 2 december 1964. 2. Ingekomen stukken. a Schrijven d.d. 18 december 1964 van de Algemeene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie te Utrecht inzake het schen ken van. dranken op van gemeentewege te houden recepties en bijeenkomsten, met voorstel dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. b. Schrijven van de bewoners van een gedeelte van de Oranjeteam d.d. novem ber 1964, inzake de aanleg van een riole ring met voorstel daarop te antwoorden conform de brief van burgemeester en wethouders d.d. januari 1965, welke even eens ter inzage is gelegd. c Besluit van 18 november 1964, 3e af deling, nr. 830A/2567, tot wijziging van de „Regeling voor de ingevolge artikel 64 der Gemeentewet aan de leden van de raden der gemeenten in de provincie Utrecht toe te kennen vergoeding" (pro vinciaal blad 1961, nr. 52) met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te ne men. d. Besluit vam 25 november 1964, 3e af deling, nr. 353A/2720, betreffende de re geling van de jaarwedden van de wet houders met voorstel dit besluit voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel inzake de bouw van 16 gara ges nabij de Plesmanstraat te Soester- berg. 4. Voorstel tot het weigeren van de ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet", voor het uitbreiden van een bestaande reparatie- en herstelinrichting met een quick-ser- vice station alsmede het uitbreiden van een bestaande benzine-installatie aan de Koninginnelaan 37 door W. J. Sluyter. 5. Voorstel tot het beschikbaarstelien van een krediet voor de aanschaffing van meubilair ten behoeve van de openbare kleuterschool aan de Nachtegaalweg. 6. Voorstel tot verhuur van de avondte- kenschool aan de Molenstraat aan de vereniging tot bevordering van het nij verheidsonderwijs. 7. Voorstel tot het verlenen van een za kelijk recht aan de N.V. P.U.E.M. te Utrecht voor het leggen van 2 hoogspan mngskabels langs de Schrtkslaan en het sportveld. 8. Voorstel tot aankoop van grond, ge legen: a. aan de Rademakerstraat van Mafina N.V. te 's-Gravenhage; b met woning aan de Nieuweweg 42 van W. Wülemse, c. tussen de Soester Engweg en de Beu kenlaan van J. H. de Hantog; d. aan de Soesterbergsestraat van H Heins. 9. Voorstel tot verpachting van diverse gronden voor het jaar 1965. 10. Voorstel tot wijziging van de Ver ordening, regelende het toekennen van studietoelagen". 11. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan: a. het bestuur van de O.L. Vrouwestich ting te Amersfoort voor het wijzigen van de verwanrnngsmstaliatie m de R.K. kleuterschool te Soestdijk; b. het R.K. Schoolbestuur te Soester berg voor de wijziging van de verwar mingsinstallatie en het aansluiten op de gemeenteriolering van de St. Gabriël kleu Jarenlang heeft onze regering erop aan gestuurd mensen die lang niet tot de slechtste bevolkingsgroepen behoren naar het buitenland te sturen. Emigratie was je ware en in Australië en Canada lagen de grootse carrières voor bet ojjscheppen. Velen kwamen terug omdat het met de carrières niet altijd overal even goed zat, maar de meeste emigranten bleven weg en de krapte op de Nederlandse ar beidsmarkt nam steeds meer toe. Regeren is vooruitzien, maar het regeren van zo'n rijf tien jaar geleden is vooruit zien geweest en dan precies het verkeer de doen. Nu zitten we met de gebakken peren en moeten we mensen uit allerlei landen importeren om hier de boel een beetje op gang te houden. Turken zijn er zelfs bij en wie zich herinnert hoe Nederlanders en Turken enige maanden geleden op een Neder lands voetbalveld aan het slaan en knokken gingen, die zal zich nu wel kunnen voorstellen dat er op Schip hol de gekste dingen gebeurden met Tur ken, die het land uitgezet worden omdat ze hier als arbeidskrachten niet meer gewenst zijn. Wilde tonelen hebben zich daar afge speeld en meisjes die met alles en iedereen verkering willen hebben als het vooral maar geen Nederlandse jongen is, hebben zich schrikbarend aangesteld bij het vertrek van hun grote geliefden, die waarschijnlijk in hun vaderland getrouwd zijn en kinderen hebben. Het is me nog altijd niet duidelijk waar om de Nederlandse regering zo verzot was op emigratie, maar dat zal wel aan mij liggen, van regeren heb ik niet veel verstand. KANTMAN. terschool aan de Gen. Winkelmanstraat. 12. Voorstel tot bet verlenen van onthef fing van het bepaalde in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" voor: a. het oprichten van een wasserette in het perceel Van Weedestraat 52 door W. de Bree te Baarn: b. het uitbreiden en wijzigen van een bestaande chemische industrie met twee ondergrondse tanks op het perceel aan de Grote Melmweg 2 door A. W. v. d. Dyssel c. het oprichten van een benzine- en gasolie-installatie annex quick-serrice be drijf op een perceel aan de Birkstraat 9 door Caltex Petroleum Maatschappij Nederland N V. te 's-Gravenhage. 13. Voorstel tot het beschikbaarstelien van een extra krediet voor de aanschaf fing van leermiddelen ten behoeve van de openbare school voor gl.o. te Soest. 14. Voorstel tot wijziging van de veror dening op de heffing en invordering van een vermakelijkheidsbelasting in alge mene dienst. 15. Voorstel tot het beschikbaarstelien van een aanvullend krediet voor de ex ploitatie van het terrein „Achter Dam mers" ter uitvoering van het uitbrei dingsplan „Lazerusberg". 16. Voorstel tot het wijzigen van de ge meente- en bedrijfsbegrotingen 1964 ioverschrijving saldo en kredieten). 17. Voorstel tot ruiling van grond gele gen: a. aan de Nieuwstraat hoek Beckeringh- straat met A. J. Blankestijn: b. aan de Ossendamweg met K. Stulp. 18. Voorstel tot wijziging van de begro ting 1965 in verband met uit te betalen belas tingschade. 19. Voorstel inzake vaststelling van het tarief voor het leveren van een steno- analystisch verslag van het gesprokene in de raadsvergaderingen. 20. Voorstel tot het beschikbaarstelien van een krediet voor de inrichting van een tweede klas ten behoeve van de openbare kleuterschool in de wijk Soester Eng. 21. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. Dag en nacht patrouilleren schepen van de Britse marine in de zeeën rond Maleisië en Indonesië, die alle schepen, die niet onmiddelllijk zijn te identifi ceren, sommeren om zich te legitimeren. Ieder schip heeft een Maleisische en een Britse bemanning aan boord, zodat taalmoeilijkheden zo goed als uitge sloten zijn. De met machinegeweren uitgeruste boten nemen geen enkel risico. De heer A. v. d. Nieuwenhuizen, interna tionaal vermaard als spreker, heeft voor de leden van de aquariumver endging Zil ver Tetra een causerie gehouden in res taurant Zonneheuvel, waarbij hij prach tige dia's toonde. Eerst behandelde hij vogels, waarvan in het bijzonder de bosrietzanger met jon gen en de kluut met eieren en jongen, hij sprak over de diverse methoden van fotograferen van dieren in het wild. Daarbij heeft men altijd een schuilhut nochg en vaak is het nodig paden te kappen. Rupsen, poppen en vlinders werden be handeld en ook tropische spinnen, waar onder de bekende vogeispin. Na de pauze kwamen de tropische vissen aan de beurt. In het bijzonder werden de koraalvissen en de weinig elegante neus- hoornvissen onder de loep genomen. De opening van deze avond werd ver richt door voorzitter K. Zeldenrust, die ook een dankwoord sprak.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1