m K.V.P., wat nu? Erhard doet geen boete bij de Gaulle w HET OOG GERICHT OP TREINAANSLAGEN Nieuwjaarsbijeenkomst Soester Zakenkring r ft Msf, Dirigent verlaat P.V.0. w Auto's uit de koers Jubileum in Nw. Mariënhurg ernielingen op kerkhof Poging tot ontsporing van trein Neijoarsviside van Martini Boltini had weer pech DINSDAG 19 JANUARI 1965 44e JAARGANG no. 5 SOESTER (I) OURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Franse bladen, en niet alleen de gaullis tische, gewagen met zonder bewondering dat president De Gaulle een reeks diplo matieke overwinningen heeft behaald de laatste tijd, waarvan dan zijn beke ring van Erhard de grootste zou zijn. Dat is niet zonder reden. Het lijstje is imposantde generaal kreeg zijn zin over de graankwestie in de E.E.G., de multilaterale kernvloot waartegen hij zijn stem verhief is nu wel helemaal een dode idee, zonder dat hij in beide gevallen zelf noemenswaardige concessies hoefde te doen of zijn dreigementen uitvoeren. En dan is er de nogal vage afspraak over samenwerking met de Amerikanen over de verdeling van de doelen voor kernwapens, iets wat de Fransen toch vel op mogen vatten als een erkenning van Washington voor de „force de frappe". Bovendien is er nog de uit Johnsons Staite-of-the-Union) boodschap blijken de neiging van de Amerikaanse president om maar liever niet te veel initiatieven te ontwikkelen op het gebied van de bui tenlandse politiek. Daarin is een hoofd schotel dat de Europeanen hun zaken on derling maar moeten regelen, waarbij de Amerikanen geen pressie willen uitoefe nen. Dat laatste mag men haast lezen als een wens de Fransen niet voor het hoofd te stoten. Gelijk gekregen Nu vait er wel te debatteren of dit alle maal verdiensten zijn van De Gaulle. Wat de M.LF, betreft kan men ook goed volhouden dat het optreden van de Brit Wilson, die bepaald niet uit eerbied voor De Gaulle zo handelde, het idee van de multilaterale kernvloot de doodsteek heeft gegeven. En zo meer. Maar dat neemt niet weg dat de Franse president het prestige oogst van de man die het bij het rechte eind had en gelijk kreeg. En bij deze doorzetter komt de Duitse bondskanselier Erhard nu op bezoek. De Fransen schilderen dat af als een soort boetevaart, maar dat is wat over dreven. Wat niet wegneemt dat de twee noodgedwongen heel wat dichter bij el kaar zijn komen te staan. Dit voorname lijk omdat Erhard bij de Amerikanen en ook de Britten nogal in de kou is geraakt. En vanwege de ruzies in zijn partij. Erhard wacht dat najaar de gang naar de stembus en zijn kansen staan niet zo best. Zijn populariteit is danig geslon ken Waarbij komt dat de Strauss-vleu- gel m de combinatie C.D.U./C S.U. - in de wandeling de Duitse gaullisten - hem het leven zuur maken. Succesje gevraagd Voor de kiezer is die tweedracht geen aanbeveling kan men van een groe pering die onderling zo hevig twist, ver wachten dat ze een krachtige, doelbe wuste politiek voert Erhard en Schröder wilden met een stel successen komen om dit negatieve punt te overschaduwen. De kernvloot zou Duitslands invloed in het westerse kamp aanzienlijk doen toe nemen. Maar de V S die daartoe het ini tiatief namen, zien er niet zoveel meer in omdat het maar tot geharrewar met Fransen en wellicht Britten zou leiden. En dit zou de N.A.V.O. meer verzwak ken dan de hele M.L.F. waard is. Gevolg: Erhard en Schröder staan in de kou. Velen hebben gehoor gegeven aan de uit- nodigittg van de Soester Zakenkring de nieuwjaarsbijeenkomst in gebouw De Rank bij te wonen. Onder hen bevonden zich de burgemeerster en de gemeente secretaris met hun echtgenoten. Onder de genodigden bevond zich ook de radiosportverslaggever Dick van Rijn, die gehuldigd werd omdat hij een be langrijk aandeel leverde in het tot stand komen van de bednj fscompetitie, welke dit jaar voor de derde maal gehouden zal worden en die ieder jaar veel belang stelling trekt. De bijeenkomst werd geopend door voor zitter A. H Hoegen Dijkhof, die allen een voorspoedig 1065 wenste. Hij wees op de nieuwjaarsrede welke de heer A. van Nieuwenhurzen. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amersfoort en omstreken gehouden heeft. Enige passages uit deze rede waren be langrijk voor Soest. Zo wees de heer Vam Nieuwenhuizen erop dat men de Eem niet langer moet beschouwen als een „ontspanningsbeekje", maar als een be langrijk binnenwater dat voor handel en industrie van groot belang is Ook was de heer Hoegen Dijkhof het eens met de heer Van Nieuwenhuizen in zijn wens dat de gemeenten meer onderling contact zullen hebben. Mevr. Enny Mols-de Leeuwe verzorgde een kostelijk programma van eenmans- toneel. Zij bracht een gezellige Amster damse ruzie, twee Falklandjes van Her man Heijermans, een vertelsel van Al- phons Daudet en tot slot de miening van vele dames over nozems. De huldiging van Dick van Rijn vond door dr. M. van Driel, voorzitter van de evenementencommissie van de Soester Zakenkring plaats. Erhard heeft gepoogd een nieuw initia tief der westelijke grote drie uit te lok ken over Berlijn en de hereniging. De Fransen zeiden resoluut nee en de an deren ook, maar wat gecamoufleerd ondier vriendelijke woorden. In feite zien ze niets in een dergelijk initiatief daar mee is de afgelopen twintig jaar niets be reikt en niets wijst er op dat ze er nu wel succes mee zouden hebben. Maar voor Erhard is het weer een slag die hij verloor in het politieke kaartspel. De enige winst die hij nu kan maken is inderdaad wat meer naar De Gaulle te leunen. Dat is altijd naar de mn van de Strauss-vleugel en zal dus het onder linge geharrewar voorkomen. Dus een winstpunt met het oog op de verkiezin gen Bij gebrek aan beter Erhards en De Gaulles opvattingen over Europa lopen sterk uiteen, maar beiden zijn er wel van overtuigd dat iets van deze aard moet komen. Beide menen ook wel dat daarbij de nationale souvereini- teit geen schade moet lijden, al zijn ze het niet eens over hoeveel verlies al ernstig genoemd kan worden. Het is dus niet onmogelijk dat de twee straks in een gesprek althans gaan vaststellen in hoeverre ze het eens zijn en in het mid den laten wat hen nog verdeelt Dat zou voor Erhard tenminste weer iets zijn om mee aan te komen bij zijn kie zers. Erhard komt dus naar Rambouillet, ze ker niet omdat hij opeens zo gewonnen is voor De Gaulles ideeën in hun volle breedte, maar gewoon bij gebrek aan be tere middelen om zijn prestige thuis wat te schoren. Het lijkt dan ook voor barig van de Fransen al te zeker er van te zijn dat De Gaulle de bondskanselier bekeerd heeft. Tenslotte is Erhard - al is het alleen maar op economische gron den - nog lang geen aanhanger van de generaal. H.K.H- Prinses Margriet die heden haar 22ste verjaardag viert. Foto Max Koot. Morgenavond zal de heer W G. van Za- delhoff aftreden als wethouder en K.V.P.- gemeenteraadslid van Soest en verwacht inag worden dat de heer A. P. Hdlhorst zijn opvolger als wethouder zal worden. Reeds voor de oorlog was de heer Hil- horst wethouder. Volgens de groslijst is de heer A. J. van Balkom te Soesterberg de man die de heer Van Zadelhoff als gemeenteraads lid voor de K.V.P. zal opvolgen, want hij staat als nummer 9 op de lijst en de Soester raad heeft 8 K.V.P.-leden. Het be stuur van de K.V.P Soest heeft echter aan de heer Van Balkom - hoofd van de Titus Brandsmaschool - gevraagd zich te rug te trekken en zijn zetel ter beschik king te stellen voor de heer A J. van Vloten omdat deze als Soester ingeze tene naar de mening van het bestuur meer in aanmerking komt voor opvolging van de Soester heer Van Zadelhoff dan de Soesterbergse beer Van Balkom. Deze heeft echter nog niet verklaard dat hij hiermee akkoord gaat, wamt hij voelt weinig voor deze redeneertrant Als Soes- terberger is hij evenzeer Soester ingeze tene als de heer Van Vloten en het zou helemaal niet zo vreemd zijn als een tweede Soesterberger voor de K.V.P. zijn intrede in de raad deed. De kleine P.v.d.A.-fractie heeft ook twee S oester- bergers dus van overdaad is geen sprake als de grote K.V.P.-fractie er ook twee zou hebben. Er zijn besprekingen geweest tussen de besturen van de afdelingen Soest en Soesterberg en de heer Van Balkom en er is zelfs met royement gedreigd. Dit lijkt ons op z'n zachtst uitgedrukt beel vreemd, want hoe kan men een man die volgens de wet het recht heeft een zetel in de gemeenteraad te bezetten en daartoe straks uitgenodigd zal worden, royeren omdat hij zich niet wenst te houden aan een mogelijk wat verouder de denkwijze van het bestuur van een politieke partij. Dit dreigement heeft de heer Van Balkom dan ook naast zich neergelegd en hij wil nog eens rustig nadenken. Als hij lid wordt van de raad dan zal hij dit doen voor het algemeen belang van een groep, dus voorlopig is er naar zijn mening geen enkele reden te bedenken om de benoeming niet te aanvaarden, want als Soesterberger kan hij het Soester algemeen belang net zo goed dienen als een Soester ingezetene dit kan en hij acht zich voorlopig niet gebonden aan mondelinge afspraken die mogelijk vroeger wel eens gemaakt zijn over de verhouding van het aantal K.V.P -zetels in Soest en Soesterberg ten aanzien van het totaal aantal zetels. Het gaat helemaal ndet zo best met onze oude trouwe harmonie P.V.O., dóe al meer dan 60 jaar bestaat. Dat bleek onder meer tijdens het jaarlijks donateurscon- cert dat in gebouw st. Joseph gehouden werd, want daar deelde dirigent Theo Hulleman mede dat hij het bijltje erbij neerlegde en niet langer zijn tijd wens te te besteden aan oefeniavosnden, die slechts door enkele leden "bezocht worden. Naar zijn mening wordt het de hoogste tijd dat de leden van P.V.O. hun laks heid aan de kant doen, want de toe- stand van het korps is ernstig. Voorzitter J. H Paerel kon het de schei dende dirigent niet kwalijk nemen dat hij om deze reden bedankte. Naar zijn mening zou hij gebleven zijn als P.V.0 20 leden meer bezat. De heer J. K. de Bruin, voorzitter van de adviescommissie van P.V.O., was ook al niet erg optimistisch over de weinig roos kleurige toestand van de vereniging. Er is gebrek aan jonge leden. „Soest groeit en gaat steeds meer op een stad lijken, maar P V.O behoudt haar landelijk ka rakter", aldus de heer De Bruin. Toch is het beslist gewenst dat Soest een harmo nie behoudt, want die hebben we nodig. „Als we de harmonie in stand willen houden, dan zullen er jonge leden moe ten komen", was de mening van de heer De Bruin. De bezetting was aan de kleine kant, maar er werd toch goed gemusiceerd en opvallend was de solo van de heer J. H. Paerel op altsaxofoon in Chanson Hindou van Rimski Korsakow. Verder werden uitgevoerd de mars „Het licht tegemoet", de overture „La Festa Splendora", een selectie uit „The Mika do", mars „Pundsjab". een potpourri van Weense liederen, samengesteld door Nico Dostal en de Marche „Victorieuse" van Blankenburg. Na de pauze gaf de toneelvereniging „Kerkebuurt" een heropvoering van het gezellige blijspel ..In een klein hotelletje", spelend in "Crol. In de diergaarde Blijdorp te Rotterdam hebben de apen een geheim zinnige virusziekte. Er zijn reeds enkele apen gestorven, onder hen was de kleine oran Tom. De medicijn, die men de dieren te slikken geeft, blijkt erg lekker te zijn, want als de oppasser zich met de lepel en Hes vertoont wordt het meteen een enorm gedrang om hem heen. De heer H. de W. uit Utrecht reed met zijn personenauto op de Radema- kerstraat te Soesterberg. Hij wilde een andere auto inhalen, begon te slingeren, schoof de berm dn en kwam tegen een huis terecht. De auto werd zwaar be schadigd en een mede-inzittende van de heer De W., een invalide man, liep ver wondingen op. Dokter JeHema verleende de eerste hulp. Zuster Joachim van Nieuw-Mariënburg heeft zaterdag gerecipieerd ter gelegen heid van 't feit dat zij 50 jaar Augustines is. Zij is reeds 20 jaar in Nieuw-Mariënburg werkzaam en werkte voordien in Rotter dam, Voorburg, Alkmaar en Delft. De dag begon met een gezongen mis. opgedragen door reetor Stolkwijk. Na het feestelijk ontbijt kwamen de bewo ners van Nieuw-Mariënburg gelukwensen en geschenken aanbieden. Zuster Joa chim kreeg een Bijbel en een koffer. Dit laatste geschenk heeft zij ongetwijfeld gewenst omdat ze in het voorjaar een reis naar Lourctus als geschenk van de Orde der Augustinessen aangeboden terij gft. Tijdens het koffiedrinken kwamen de pastoor en de kapelaan van de parochie Soestdijk, rector Stolwijk en directeur Jansen van de Orde der Augustinessen gelukwensen. De pastoor en de rector spraken zuster Joachim toe. Namens de bewoners van het tehuis voerde mej Geerts het woord. Tijdens de receptie, die 's middags ge houden werd, bood men ook geschenken aan. Daaronder was een vulpen. Ruim dertig jaar geleden was Mafcuschka een gevreesd man in Europa. Hij was een stakker die ze niet helemaal op een rijtje had en hij was verzot op ellende en na righeid. Als daiarbij dan nog heel hard gekermd en gekreund werd dan kwam hij helemaal aan zijn trekken. Hij kwam op het idee dergelijke nare dingen te veroorzaken door een trein te laten ontsporen en <ie eerste ontsporing - met vele doden en gewonden - beviel hem zo goed dat nog heel wat treinen volgden. Gelukkig werd hij gegrepen en dusdanig goed opgeborgen dat hij on schadelijk geworden was. In onze gemeente en nog 'n andere plaats in ons land heoben onverlaten blokken beton op de rails gelegd om treinen te laten ontsporen. Dat is nog erger dan het aanranden van een kind of het ver moorden van een kind want door deze wandaad kan men een massamoordenaar worden. Nu is algemeen bekend dat onze justitie terecht wel fors weet op te treden tegen de man die met veel jenever in het li chaam achter het stuur van een auto kruipt, maar merkwaardig slap optreedt als fors opgetreden moet worden tegen lieden die kinderen aanranden of zelfs vermoorden. Het is echter te hopen dat er niet met 2 en 3 jaar straf gewerkt wordt als deze nnjtatie-Matuschka's gevonden worden maar met tientallen jaren, want het be gint ernaar uit te zien dat velen in ons land maar van alles uithalen omdat je in de gevangenis zo'n goed leven hebt en omdat het je niet kan gaan tegenstaan omdat het nooit lang duurt. KANTMAN. Pastoor P. J A M. de Bruin te Soester berg heeft de politie meegedeeld dat op het r.k. kerkhof aldaar vernielingen aan gericht zijn. Sierketrtingen van graven zijn door onbekenden kapot getrokken. Individuen zonder een grein verantwoor delijkheidsgevoel hebben zaterdagmorgen en in de nacht van zaterdag op zondag getracht treinen op het baanvak Utrecht- Amersfoort te laten ontsporen. Zaterdagmorgen reed een personentrein met matige snelheid in de richting Utrecht. De wagenbestuurder merkte dat er iets haperde aan de rails. Het vol gende moment botste de trein tegen een betonblok. Twee van deze blokken, die gebruikt worden bij het leggen van rails, waren op de spoorstaven neergelegd en de bielzen van de rails waren over een afstand van 60 meter vernield. De trein ontspoorde niet en had slechts tien minuten vertraging, maar als de snelheid groter geweest was dan zou een ramp niet ondenkbaar geweest zijn. Bij het politieonderzoek werd een militair betrokken, die surveillancedienst op de vliegbasis verricht had. Hij had wel enige mannen gezien, maar gedacht dat het spoorwegarbeiders waren en er verder geen aandacht aangeschohken. Bij de botsing met het betonblok, dat ge heel vernield werd, liep de trein aan de voorzijde lichte schade op. In de nacht van zaterdag op zondag deed zich hetzelfde geval voor. Ook toen bleef de trein im de rails en de schade aan de goederentrein was gering. Elders in het land zijn schurken met dezelfde praktijken bezig geweest. Zaterdagavond hield de Groninger Ver eniging in hotel La Bordelaise, haar jaarlijkse en traditionele neijoarsviside. Enkele leden waren wegens ziekte afwe zig. Nadat de voorzitter, de heer K. Veen- kamp Martini en de leden een goed 1965 had toegewenst, werd het Groninger Volkslied gezongen en het overlijden van enkele leden herdacht. Bij de koffie ont braken de „kniepertj es" en kouke niet. Daarna was het voord aan Bertus Bol- knak uit Baarn, die met imitatie en 'n zingende zaag de avond opvrolijkte. Ook als leider van verschillende spelletjes was Bertus op z'n plaats. Jan van Kooij, vergezeld van zijn zuster tonde zich bekwaam op het electrisch or gel, dat zij om beurten bespeelden. De eerste bijeenkomst van Martini in 1965 is bijzonder goed geslaagd Tony Boltini heeft weer pech gehad m het winterverblijf van zijn circus te Soesterberg. Enige weken geleden werden een paar leeuwenwelpen door volwassen leeuwen verslonden en dat kwam op dui zenden guldens schade te staan. Het af gelopen weekend waadde de grote neon reclamezuil, die naar zijn restaurant El Paradiso wijst, om door de zware storm en dit betekent- een schadepost van 10.000,want de zuil was niet verze kerd.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1