V s Soester Courant Jl De gulle hand van de aarde Nigeria, toneel van tegenstellingen In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT f 180.000.- Postbus 10 - Rotterdam Klaver jastournooi Scheidsrechter bij S.E.C.-C.D.N. gemolesteerd Jaarvergadering N.C.V.B, Het communisme Gelukkig met gas, maar hoeveel?? De reusachtige gasbel van Slochteren is de kroon geweest op jarenlang moeizaam aftasten van de Nederlandse bodem. De vondst van de eerste olie - in de twin tiger jaren - was een goede aanwijzing voor de mogelijkheid, dat er heel wat meer in de schoot van de aarde verbor gen kan zijn. De zee, die zich een hon derd miljoen jaren .geleden over dit deel van Europa uitstrekte, kon wel eens voor meer verrassingen hebben gezorgd. Vooral na de oorlog is er veel werk ver richt om de mogelijkheden hiervan na te gaan. Gemakkelijk is het zoeken naar olie en gas niet. De lagen, waarin zij zijn gevormd, zijn in de loop der eeuwen door aardverschuivingen en bewegingen in het aardoppervlak van plaats veranderd. De len braken af en verplaatsten zich naar boven, verscholen zich tussen andere la gen en maakten het werk van de geolo gen tot een minitieus napluizen van een gigantische zoekplaat. (III) enorme gasbel voorkomt. Het 'gas is op geborgen in de uiterst kleine poriën tus sen de gesteenfcelagen. Wie zo'n steen monster ziet, dat bij Slochteren naar boven is gekomen, kan vrijwel niet ge loven, dat in dat brok „mannier" dat hem wordt voorgehouden, nog ruimte voor gas zou zijn. Het lijkt een stevig stuk samengeperst steen. Toch zitten in deze gesteente lagen met gas, olie en water in deze van boven af geziene volgorde. Een van de belangrijkste igegevens voor de „reserve-ingenieurs" van de NAM (of welke maatschappij dain ook) is de plaats van het water. Het water volgt direct on der het gas en/of de olie. Het is, heel simplistisch gezien, als met een litervat, dat men vult met olie en water. De olie drijft boven. Heeft men eenmaal aan d'e stand van het water ontdekt hoe dik die laag is, dan weet men ook wel hoe veel olie er in het blik zit. Die waterlaag ontdekte men pas anderhalf jaar geleden ls er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Nederland is nu van Groningen tot Maastricht nageplozen. De voornaamste hulpwerkituigen hierbij waren het seismo logisch en gravimetrisch onderzoek. Bij het seismologisch onderzoek vergelijkt men de tijd. die het geluid van een on dergrondse ontploffing nodig heeft om door bepaalde steenlagen te dringen. Bij het gravimetrisch onderzoek speurt men naar minieme verschillen in de zwaarte kracht, welke worden veroorzaakt door afwijkende situtoties in de gesteentela- gen. Dergelijke onderzoekingen kosten duizen den guldens per kilometer. Daar komt dan als laatste hulpmiddel de boring bij. Voor elke boring kan men rustig een paar miljoen uittrekken. Het onderzoek wees uit, dat vooral in het Noorden rond Groningen, in het Noord-Oosten in de buurt van de conces sie Schoonebeek, en in het Westen de omstandigheden heel gunstig waren, In 1951 vond men de eerste sporen gas in Groningen. Het was nog niet om direct over te gaan juichen, maar voldoende om de boringen met enig enthousiasme voort te zetten. Zo langzamerhand zijn wij nu in Nederland m het stadium ge komen van het gekibbel over wat er nu eigenlijk' 'tótiWéZig 'ik'. De NAM is heel voorzichtig met haar schattingen (waar bij zij overigens niet afwijkt van hetgeen bij de andere grote maatschappijen ge bruikelijk is). Voor Groningen is officieel 1100 miljard kubieke meter gas opgege ven. Daarmee is dit nog altijd het groot ste gasveld van Europa en misschien zelfs van de wereld. FINANCIËLE RADIO- EN TELEVISIE AKTIE AAN PRIJZEN in vijf radio-bekendmakingen laatste avond ook T.V. GIRO 1100 Prijs per lot f 1.25 Overigens moet, dit tussen haakjes, wel even worden verteld, dat het aardgas van Slochteren toch weer een andere herkomst heeft .dan. de olie, die in Ne derland wordt aangeboord. Het gas is namelijk gevonden in lageru welke zo'n 250 miljoen jaren oud zijn. Nederland is gelukkig met het gas Het heeft een enorme economische betekenis. Het is welhaast onvermijdelijk, dat er dus prompt ruzie over ontstaat. Over de opgegeven hoeveelheid in de bel van Slochteren kan men het maar niet eens worden. In de loop van de afgelopen ja ren lijkt er ook wel aardig mee te zijn gespeeld. Eerst was het: „Och, er zitten een paar miljard kubieke meters". Toen werden het „enkele tientallen miljarden", later „enkele honderdtallen miljarden" en nu is men uiteindelijk terecht geko men bij meer dan duizend miljard. Geen wonder, dat men maar al te gemakkelijk zegt.' „Het zal wel meer worden." Die mo gelijkheid is overigens ook best aanwezig Directeur Brcngaers van de NAM sluit dat ook helemaal niet uit. Maar. zo zegt hij, het zal echt niet zo sensationeel kunnen zijn Hij heeft er een aanneme lijke verklaring voor- Bij het bepalen van de hoeveelheid gas moet men gebruik maken van een groot aantal gegevens, zoals druk. temperatuur, poreusheid en omvang in en van de laag, waarin het gas voorkomt. De „bel van Slochteren" is een wat misleidende naam. Er-is geen sprake van, dat maar, op drie kilometer onder de oppervlakte, een bij een boring in het Gronings Bierum Na de daarop volgende herziene bere keningen volgde het getal van elfhonderd miljard. Zeg niet, dat de NAM er geen idee van had, diat het wel eens zoveel zou kunnen worden. Natuurlijk had men diat, maar het is niet bepaald zakelijk om zijn ver moedens de wijde wereld in te sturen. Afnemers vragen om bewijzen. Zij willen zeker weten, dat zij wat zij bestellen ook werkelijk zullen ontvangen. De olie- en gasindustrie werkt dan ook met „bewe zen", „waarschijnlijke" en mogelijke" re serves. De NAM maakt alleen de bewezen reserves bekend, de andere gegevens (met een statische mogelijkheid, dat zij er ook werkelijk zijn van 50 tot 25 pro cent i zijn wel aan de regering gegeven maar niet aan de openbaarheid prijsge geven. Jn Duitsland wordt beweerd; dat de aardgasvoorraad bij Slochteren wel eens 4000 miljard kubieke meter kan zijn, viermaal zo veel dus als officieel bekend is gemaakt. Het antwoord van de NAM (en van minister Andriessen van econo mische zaken) is: „Onzin". AANSPRAKELIJKHEID VAN WERKNE MER. Kan een werknemer aansprake lijk gesteld worden voor schade welke door zijn schuld aan een andere auto dan van de werkgever is toegebracht, tijdens het uitvoeren van een opdracht? De werkgever is W A. verzekerd, doch de verzekeringsmaatschappij wil de schade niet betalen, daar het schade-formulier niet op tijd is ingestuurd, aldus abonné. Antwoord: Uw vraag is te eenvoudig ge steld. Zij vermeldt niet wie aansprake lijk stelt. 1. Degeen die schade heeft ge leden, kan zich rechitens wenden tot de werkgever, doch ook tot de werknemer 2. De werkgever kaïn de werknemer aan spreken voor de door deze aangerichte schade. (Dit moet dan evenwel geregeld zijn in het reglement, dat de werknemer bekend is.) Over die verzekeringskwestie kunnen wij ons niet uitlaten. Kennelijk heeft de werkgever hier een fout gemaakt. NIEUWJAARSCONCERT. De geniet elk jaar van het nieuwjaarsconcert uit We nen. Kunt u mij „het zwevende ballet" verklaren? Zij moeten toch een grote ruimte m beslag nemen die ook gezien kan worden door het publiek in de zaal?, aldus F. L. Antwoord: Tijdens het nieuwjaarscon cert van de Wiener Philharmoniker ziet het publiek in de zaal niet anders dan het orkest. Het ballet heeft plaats in een andere ruimte van het gebouw en kan dank zij de moderne techniek zodanig ??n de televisiekijkers worden gepresen teerd, dat die de indruk krijgen dat het ballet in plaats van buiten de concert zaal in dezelfde zaal plaats vindt. Als u goed kijkt, kunt u trouwens toch wel zien dat het een technisch foefje is. Zo ziet u dan op een gegeven moment het ballet ergens boven het orgel zweven. Stelt u zich eens voor, dat dit in de concertzaal zelf plaatsvond! Dan hadden de bezoe kers er nog niets aain, want ze zouden een stijve nek krijgen van het naar bo ven kijken. De vijfde ronde van het klaverjastour- nooi om de O. L. Zimmermannbeker le verde de volgende uitslag op: 1 Blokland 4732 put.2. H. Kollen 4700; 3 A. W. van Veenendaal 46714. mevr. C. v. d. Heiden 4648 5 mevr H Donk 4640; 6. W. 't Lam 4601; 7 L. van Hornsveld 4563. 8. W van Drie 4520 9. D. Tuenter 4484. 10. J. Veld huizen 4478. 11. mevr. Schrijvers 4439 Troostprijzen: J. Duijst 2462 en mevr. Brons 3847. Op 29 januari is er een kla verjas tournooi dat georganiseerd wordt door hotel Bos en Duin en op 5 februari wordt de zesde ronde van het O. L. Zim- mermamn-tournooi gespeeld. Er steekt een zekere ironie m dat juist Nigeria plotseling in eein diepe politieke crisis is geduikeld. Het leek van alle Afrikaanse landen het rijpst voor zelf standigheid toen de Britten in Lagos het bestuur overdroegen aan politici die ook in de volgende jaren bewezen zeker bekwaam te zijn. Het ging het land onder hen ook niet bepaald slecht en de vrije economie kon er zich zeer behoorlijk ontplooien. En ock met de burgelijke vrijheden bleek het niet kwaad gesteld de meningsuiting was er vrij en is dat trouwens nog. In al deze opzichten steekt Nigeria uiter mate gunstig af bij landen als Ghana bijvoorbeeld. Het ontbrak echter niet aan spanningen. De staatsmstellingegin waren tot de prui ken van de rechters een getrouwe na bootsing van wat men in Engeland vindit en dat veroorzaakte een zeker misnoegen tussen de in Engeland opgeleide politici en de oogst uit eigen land. Geloof en geld. Er bestaat ook een tegenstelling in gods dienst islamieten in het noorden en al lerlei met-mohammedanen, in de kust streek. Er is vooral een tegenstelling in entwikkeling de kuststreek door jaren lang contact met de wereldhandel en steeds meer industrieën bij de steden danig verwesterd het noorden nog vrij primitief Dit laatste ging de bewoners van de eerste twee, daarna dirie kuststaten ver drieten. Hoeveel ook te waarderen viel in premier Alhaji Sir Aboekadax Tafawa Balewa, zijn noordelijke partij bleek niet van zins iets anders dan een formele oppositie toe te laten. Het grote noordelijke gebied had daarbij niet alleen zijn inwonertal mee, maar ock het feit dat de politieke leiders ook ce geestelijke leiders waren, mohamme danen die de politieke groeperingen uit het niet-islamietische zuiden geen kans gaven. Als het moest kwamen de knok ploegen er aan te pas De oppositie kreeg dus geen redelijke kans zich in het hele land aanhang te verwerven, wat onder meer leidde tot een poging tot staatsgreep onder Chief Awo- lowo. Naar burgeroorlog. Ditmaal protesteerde de premier van de oostelijke deelstaat, Michael Okpara, te gen deze gang van zaken en hij wenste uitstel van de verkiezingen tot deze mis stand uit de weg was geruimd. Dat hij niet zo ten onrechte bezwaar maakte, bleek uit de poging van de president Azikwe om inderdaad de gang naar de stembus te verschuiven, al had hij daar toe niet de bevoegdheid. Maar het college dat de verkiezingen uit schrijft was het ook voor de helft met hem eens. Dat was net geen meerderheid en daarom kon Aboekadiar Tafawa Belewa de stembusgang door laten gaan, ook al wist hij dat die door Okpara's aanhang geboycot zou worden. Dat bleek zeer effectief en het is moreel eigenlijk niet mogelijk de uitslagen als enigermate re presentatief te beschouwen. Hoe de zaak -gelijmd moet worden, is de zorg van president Aazikwe, die daar bij rekenen moet op een streven naar afscheiding van de oostelijke provincie en wellicht ook de twee andere kustpro vincies. Als dat zou gebeuren, zou het op een burgeroorlog uitdraaien. De basis Daar komt bij dat de kustprovincies de basis zijn voor de welvaart van Nigeria, vooral in de toekomst De olievondsten in het oosten zijn al gekarakteriseerd door de voorspelling dat Nigeria het Ve nezuela van de toekomst wordt. Juist dat deze rijkdom op hun gebied wordt gevonden, maakt het voor de kust bewoners onverdraaglijk dat hun in vloed op de regering wordt gekortwiekt Fn het verhoogt de animo om het des noods maar zonder de „achterlijke bin nenlanden te doen Een chaotische mixture van tegenstel lingen die misschien net iets meer staats manswijsheid voor een oplossing vraagt dan zelfs in Afrika's pronkstuk Nigeria op te brengen is. ledereen in de omgeving heeft hel gelezen. De familie Hendriksen U weet wel, vlak bij de bushalte, heeft een baby gekregen. De geboorte-aankondiging stond in het plaatselijk nieuwsblad en dan kan men er zeker van zijn, dat het algemeen bekend is. Elke advertentie in deze krant wordt gelezen. Vandaar dat steeds meer adverteerders er gebruik van maken. \<i.i Jcze krant wil men niets missen, qeen TeOer Publlkalle van do Nederlandscho Nieuws bied per* Voetbal vlegels hebben scheidsrechter J Moos uit Amsterdam zondagmiddag na de wedstrijd S.E.C.-C.D.N. dusdanig toe getakeld; dat hij maandag niet naar zijn werk kon gaan. en met een gekneusde knie op bed ligt. Pogingen van drie Soester politieagenten en het bestuur van S.E.C. hem dit lot te besparen liepen op niets uit. De heer Moos kreeg bij de kleedkamer diverse klappen en trappen. Hij kon in zijn eigen auto het S.E.C.-terrein verla ten, maar een agent zat naast hem om hem te beschermen en bracht hem tot buiten de gemeente. De heer Moos is in de tweede helft vain de wedstrijd beslist niet gelukkig geweest met enige beslissingen en hij bracht het publiek op kookhitte doordat hij twee maal een strafschop liet overnemen nadat het schot door Van Essen gehouden was omdat deze zich bewogen zou hebben voor er geschoten werd. De vlam sloeg totaal in de pan toen de derde strafschop een doelpunt opleverde en C.D.N. kort daarna gelijk kon maken uit een vrije schop, welke naar de mening van. het publiek aan S.E.C. toekwam. Hanasbei speelde ditmaal linksbuiten en Van Breukelen rechtsbuiten, maar een oplossing van het voorhoedeprobleem bleek dit niet te zijn. Van de Broek deed het op de middenvoorplaats niet onver dienstelijk, maar hij had- het nadeel dat hij als kleine man kopduels moest leve ren met de boomlange spil Engelenburg en die verloor hij steeds. Duijst blonk uit door het maken van twee fraaie doelpunten. Het eerste scoorde hij uit een hoge voorzet van v d. Broek, het tweede uit een pass van Hooijer, waarbij hij de bal prachtig met zijn hoofd het doel insloeg. In de achterhoede was Krijt ditmaal slecht. Ruttenberg, Hooijer, J. Brouwer en De Rooij stonden hun mannetje uit stekend en dat was in de tweede helft wel nodig want C.D.N. kwam met de wind in de rug fel opzetten. Keeper Van Essen toonde zich echter betrouwbaar Een goede kans van v. d. Broek ging ver loren toen keeper Achterberg hem m pa niek bij zijn shirt beetpakte en de S.E.C.- middenvoor van een schot niets terecht bracht. Aan de andere kant bracht Hooij er met een sliding redding toen keeper Van Essen zwaar bedreigd werd. Krijt haakte linksbuiten Donkervoort en daarmee begon de rel die de scheidsrech ter klappen en trappen bezorgde. 2 maal nam middenvoor Bies een strafschop en tweemaal hield van Essen het schot, maar de penalty s moesten overgenomen worden en de derde maal was het raak Korte tijd hierna scoorde Donkervoort onhoudbaar uit een vnje schop en niet lang daarna floot de scheidsrechter voor de laatste maal. Neg had hij niet in de gaten dat het publiek hem te lijf wilde gaan, maar dat zou hij helaas spoedig ervaren. Nee, het was geen middag waarin de sportiviteit erg hoog gehouden werd. De scheidsrechter deed zijn best en fouten dienen niet met slagen en trappen afge straft te worden. De N.C.V.B. Soest-Zuid heeft onder lei ding van de presidente, mevr. Oosterveen de jaarvergadering gehouden. Er werden verslagen uitgebracht door de secreta resse, d-e penningmeesteresse, de propa gandiste en de ziekencommissie. Mevr. N. van 't Hui-Biesheuvel trad af als be stuurslid en zij werd opgevolgd door mevr. W. Elemans-Eland. Door de leden is onder regie van mevr. Van 't Hul het blijspel „De aardappelen" opgevoerd. De heer C. Klaui, vice-voorzitter van de afdeling Eemland van het Veteranen Le gioen Nederland, zal op donderdag 21 januari, in hotel La Bordelaise, spreken over het communisme. Dit is de eerste causerie van een serie van drie.

Soester Courant | 1965 | | pagina 6