Afscheid van wethouder W. G. van Zadelhoff Tempo bestaat 15 jaar Aanslag op trein Getuige werd verdachte Duurder en slechter HET OOG GERICHT OP OPVALLEN Geslipt door gladheid Woningtoewijzing Naaldhakken niet gewenst VRIJDAG 22 JANUARI 1965. 44e JAARGANG no. 6 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Een belangrijk onderdeel van de raads vergadering welke woensdagavond gehou den is, was het afscheid van wethouder W. G. van Zadelhoff, die aftrad als ge meenteraadslid omdat hij benoemd ds tot lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht De wet staat niet toe dat een lid van G.S. tevens lid van een gemeen teraad is. De scheidende wethouder werd toegespro ken door de burgemeester, de heer Hom namens de K.V.P.-fractie, de heer Ber- kelbach v. d. Sprenkel namens de prot chr fractie, mevr. Polet namens de P.v.d.A. en de heer Oranje namens de V.V.D- Tenslotte voerden zijn oud-col lega's de wethouders van de Arend en De Haan het woord. Wethouder v. Zadelhoff dankte, waarna er een intiem afscheid bij hotel Van de Brink was. Daar bood mevr. Polet de scheidende wethouder namens de leden van alle fracties een zilveren sigaretten doos aan. De BURGEMEESTER heeft al-tijd wet houder Van Zadelhoff naasit zich gehad sinds zijn benoeming in 1946. Vanaf deze tijd was de ontwikkeling van Soest van grootse aard. Door zijn doelbewust be leid heeft wethouder Van Zadelhoff hier in een groot aandeel gehad. Hij werd bij zijn werk gesteund door zijn grote erva ring en zijn kennis van details. Ook zijn exacte denkwijze en zijn goed geheugen voor cijfers kwamen hem uitstekend van pas. Constructief denken en fantasie maakten hem bijzonder geschikt voor zijn taak, waarvoor men heel veel waar dering heeft. De burgemeester vond het zeer m de scheidende wethouder te prijzen dat hij altijd begrip had voor de opvattingen van anderen. Wethouder Van Zadelhoff stelde hoge eisen aan zichzelf omdat hij hoge eisen stelt aan de overheid waarvan hij in Soest deel uitmaakte en waarvan hij thans als lid van G.S. deel uitmaakt. Naar de mening van de burgemeester is aan het besluit tot het nemen van af scheid een moeilijke periode vooraf ge gaan Hij had ongetwijfeld wel verder willen werken aan zijn taak in Soest maar zijn plicht gebood hem een nieu we functie als bestuurder te aanvaarden en voor een dergelijk besluit kan men slechts respect hebben. De heer HOM had begrepen dat de heer Van Zadelhoff tij zijn benoeming tot lid van Provinciale Staten de basis legde voor zijn vertrek als wethouder, want als hij lid van Gedeputeerde Staten zou worden dan was dit vertrek een nood zaak. Zover -is het nu gekomen. De heer Hom noemde de heer Van Zadel hoff een kundig man van het college van B en W. Hij dankte hem voor alles wat hij m het belang van de gemeente en de K.V.P -fractie deed en hij sprak de wens uit dat hij zijn werk bij G.S. nog vele jaren in gezondheid zal mogen ver richten. De heer BERKELBACH VAN DE SPREN KEL sprak de wens uit dat de gemeen teraad zal voortbouwen op de fundamen ten die door de heer Van Zadelhoff ge legd zijn. Hij heeft bijzonder veel voor Soest gedaan. Als katholiek heeft hij reeds ,,vóór het concilie" getoond zeer ruim van begrip te zijn. Hij raadde de gemeenteraadsleden aan voort te gaan op de weg die door wethouder Van Za delhoff gewezen is Mevr. POLET roemde het in de schei dende wethouder dat hij steeds door drongen was van de geest waarmee men samen iets kon opbouwen en dat hij een voorstander was het „open gesprek". Het is erg spijtig dat hij weggaat maar het is verheugend dat hij zich krach- Vroeger heel veel dank verschuldigd Aan ons aller P T T Doen wij tegenwoordig niet aan De postale lofzang mee. Hoe je het ook wendt of keert, Het loopt verre van gesmeerd. Toen een brief twaalf centen kostte, Was hij nog zowat op tijd. Daarna kwam er een verhoging En men was drie stuivers kwijt. Ongeacht die drie cent strop Werd het er nog slechter op. Tegenwoordig reizen brieven, Met elkaar en eensgezind, Als een huisslak op een teerton, Bergje op en tegenwind; Het duurt zonder tegenslag Eén of anderhalve dag. Nog maar eventjes, dan worden Onze brieven achttien cent; Hoe lang zij dan onderweg zijn Is helaas nog niet bekend, Naar de huidige manier Wordt het wel een dag of vier. Eenmaal zal de dag genaken Dat een brief een gulden kost. Doch dan niet meer toevertrouwd wordt Aan de veertiendaagse post, Zo dat men hem, niet te laat. Dan maar zélf bezorgen gaat ten op ander niveau aan de overheid zal geven. Dr. ORANJE noemde het vertrek van de heer Van Zadelhoff een verlies voor de gemeente. Dit wordt niet alleen in de gemeenteraad zo gevoeld maai' ook daar buiten. Ook daar weet men het, „we ra ken iemand kwijt". Schertsend sprak de heer Oranje de wens uit dat de heer Van Zadelhoff, die Soest zo goed kent, als lid van G. S. „niet op een Soester raadszetel" zal gaan zitten. Wethouder DE HAAN vond het jammer „dat een boom uit de gemeentelijke tuin overgeplant wérd naar de provin ciale tuin". „U hebt uw werk uitstekend aangepakt", aldus de heer De Haan die de scheidende wethouder dankte voor de steun die hij altijd van hem ontvan gen heeft. Wethouder VAN DE AREND sprak even eens met lof over de wijze waarop wet houder Van Zadelhoff zijn werk verricht had. Veel deed hij „intuïtief" en daar door snel en doeltreffend. „Ik ben ervan overtuigd diat u ook bij G.S een goed figuur zult slaan en ik wens u Gods ze gen toe bij uw werk", aldus wethouder Van de Arend. De scheidende WETHOUDER dankte voer de vriendelijke wobrden, waarvan hij gaarne aannam dat ze gemeend waren. Als er waardering is voor het werk dat hij in een kleine 20 jaar als wethouder verrichtte dan is dat volgens de heer Van Zadelhoff grotendeels te danken aan het feit dat hij steeds kon rekenen op de steun van de leden van het college, de raadsleden en de ambtenaren. Hij wenste zijn opvolger deze steun toe nadat hij hem gelukgewenst had met zijn benoe ming. Tenslotte bekende de heer Van Zadelhoff dat hij zichzelf nooit als een „echte" be stuurder gezien had omdat hij geen voorstander is van de letter van de wet. Wie geen soepelheid betracht vergroot de kloof die er is tussen burgerij en over heid. aldus de scheidende wethouder, die bij Gedeputeerde Staten de plaats gaat innemen van mi. De Vink. Vijftien jaar geleden, op 22 januari 1950, werd ten huize van de heer J v. d. Broek een bijeenkomst gehouden die leidde tot de oprichting van de ren- en toer- vereniging Tempo, die vandaag 15 jaar bestaat. Evert Grift, toen een bekend wielrenner, gaf de stoot tot de oprichting. Hij woon de de eerste vergadering bij, evenals J. v. d. Broek, Sj v. d. Broek, J. Gerritse, C. van Rees, H Schlebaum, L. Schle- baum, H Dieters, A Schans en R. van Asch. Tot hen die direct veel belang stelling voor de jonge vereniging hadden behoorde de huidige voorzitter A J Lamens, maar hij werd pas lid in de zomer van 1950. De eerste voorzitter was de heer J. v. d. Broek, de tweede de heer J Gerritse en de derde de heer A. J. Lamens. Ook zijn er slechs drie secretarissen geweest: H. Schlebaum, O de Weerd sr. en O. de Weerd jr. Zelfs kon de vereniging het met twee penningmeesters af, Sj. v. d. Broek en C. van Rees. In de begintijd was Evert Grift de grote ster van de vereniging maar hij werd prof en gmg voor het Amsterdamse Olympia rijden. Rein van Asch en Kees van Schoor konden echter ook goed uit de voeten. Er werd begonnen met frainihgsritten op de Stompert. waar een snelle beton nen baan lag maar dat werd al gauw verboden omdat men op militair ter rein fietste. Een parcours bij de Bos straat werd gekozen en bij het rijden van een rit moest iedere ronde een on bewaakte overweg gepasseerd worden, dus dat was niet ideaal. Hierna is heel veel jaren gereden op een parcours waarin de Beetzüaam lag en toen verhuisden de renners voor twee seizoenen naar Soest-Zuid, waar altijd honden in de weg liepen. Het huidige parcours op het industrieterrein is nu al enige tijd in gebruik en het bevalt uit stekend. Lang zijn in het voor- en na jaar ritten m de Hooglandse polder ge houden. maar met het parcours op het- industrieterrein is dit nu niet meer nodig. Al vrij spoedig na de oprichting werd begonnen met cyclecross ritten in Soest- duinen. Enkele jaren later begon Genrit Ruttenberg aan een oross-cairriere die nu al heel lang duurt en nog niet geëindigd is al behoort hij tot de veteranen. Kampioenen heeft Tempo zien komen en gaan. Verschoor, Jan Schans, Adri v. d. Burgt. Jaap v. d. Burgt. Ruttenberg, Gerrit Bunschoten, Henk de Bree, Ge- rard van Wijk, Bep Kriek, Gert de Weerd en Otto de Weerd, die in 1 jaar zowel kampioen bij de sprint als op de lange afstand werd. En dan Lauri de Regt, die goed fietste en goed schaakte maar altijd de indruk wekte dat hij tij dens het fietsen met schaken bezig was en tijdens het schaken met fietsen. Gerrit Ruttenberg was de man die bijna altijd de recordritten won. Tweemaal heeft Tempo de avondvier daagse te Soestdijk georganiseerd en dat zal dit jaar voor de derde maal gebeu ren. Tweemaal ook was Rudi Liebrechts, onze grote schaatscrack, de favoriet van de jeugd, al zag die ook wel in dat hij beter schaatsen dan fietsen kan. In Baarn is de avondvierdaagse driemaal georganiseerd. Graag wil het bestuur eens een open wedstrijd organiseren voor nieuwelingen, veteranen en aspiranten, maar daarmee is veel geld gemoeid. Tempo is niet rijk en dat kan ook niet .als men bedenkt dat senioren al vanaf de oprichting 25 cent per week contributie betalen, junioren 15 cent en militairen mets, terwijl de do nateurs een dubbeltje per week betalen. Er zijn thans 60 leden en 100 donateurs. Vijfmaal heeft de vereniging met groot succes op tweede kerstdag een nationale cross georganiseerd en aan het eind van deze maand wordt de strijd om het nationale kampioenschap cycle cross door Tempo georganiseerd. Eerder is al een wedstrijd om het provinciaal kampioen schap op de weg verzorgd. De vereniging doet trouw ieder jaar mee aan het kampioenschap voor verenigin gen op de weg dat steeds in Wijk bij Duurstede gehouden wordt, ondanks het feit dat de kansen op een zege gering zijn. De beste prestatie is de 17e plaats geweest. De toerafdeling kan op belangrijke suc cessen terugzien en het oudste lid van deze afdeling, de heer V. S. ten Haaf, op een roemrijke carrière als toerrijder Veertienmaal werd de IJsselmeertocht ge organiseerd, zevenmaal de kastelentocht en enige malen de vier paleizentocht, maar die moest wegens overbelasting van de kalender prijsgegeven worden. Zevenmaal werd deelgenomen aan de rit van 600 km. Brussel-Parijs-Brussel en driemaal werd de eerste prijs - een enorme beker - gewonnen. Albert Semper en Aad Post namen vijfmaal aan deze rit deel en Anton Lub viermaal. In 1960 werd Tempo Nederlands kampioen van de toerploegen en in 1959 tweede. Anton Lub - die onder meer deelnam aan de rit van 1100 km Parijs-Nice - werd kam pioen van Nederland in het kilometer- Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben de woningen verdeeld die in 1965 in de provinoie gebouwd mogen worden. De regering heeft voor 1965 de bouw van 95.000 woningen in het gehele land op het programma staan. Het worden 45.000 woningwetwoningen, 25.000 premiewonin gen en 25.000 ongesubsidieerde wonin gen. Hiervan zijn aan de provincie Utrecht 4230 woningen toegekend, onderverdeeld in 2190 woningwetwoningen, 1160 premie woningen en 880 ongesubsidieerde wonin gen. Als het mogelijk blijkt in dit jaar meer te bouwen dan zal deze mogelijkheid ui teraard aangegrepen worden. Arbeids markt en kapitaalsvoorziening spelen hierbij een grote rol. Bij deze aantallen is de z.g geïndustriali seerde bouw buiten beschouwing gelaten. Deze bouw betreft woningen die voor een belangrijk deel in fabrieken worden ver vaardigd en waarvan de geproduceerde aan ah en uiteraard afhankelijk zijn van de produktiecapaeiteit van de fabrieken. Onder gebruikmaking van deze mogelijk heden zal het aantal van 4230 woningen naar gehoopt wordt kunnen worden ver hoogd tot ruim 5400 woningen Bij het opstellen van de verdeling heb ben Gedeputeerde Staten zich laten lei den door een aantal objectieve factoren, zoals het aantal samenwoningen, het aantal huwelijksluitingen en het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen in elk der gemeenten. In Soest zullen 215 woningwetwoningen en 75 ongesubsidieerde woningen ge bouwd worden. Baarn bouwt geen wo ningwetwoningen en slechts 35 premie- woningen en 14 ongesubsidieerde wonin gen. Aan de Utrechtse gemeenten Co- then, Leersum, Maarssen, Nigtevecht, polsbroek. Renswoude. Snelreivaard, Vreeswijk en IJsselstein zijn geen wonin gen toegewezen. Het college van B en W. heeft uitno digingen verzonden voor de opening van het noodlokaal bij de openbare kleuter school Duinweg 21, welke op vrijdag 29 januari zal plaats vinden. De dames is verzocht niet te verschijnen met schoenen welke van naaldhakken voorzien zijn om de linoleum-vloerbe- dekking te sparen. Anton Geesink ging niet naar Tokio om „op te vallen" maar om te trachten Olympisch kampioen te worden. Dat lukte hem en daardoor viel hij zo op dat men hem nu wel in de hele wereld kent In het jaar 356 voor Chr. wilde de Griek Herostratus ook opvallen maar hij was niet tot grote prestaties op sport- of ander gebied in staat. Hij zocht het in het negatieve en met het in brand steken van de beroemde Dianatempel te Efese slaagde hij er wonderwel in op te val len. Na zijn arrestatie zei hij dat hij dit gedaan had om op te vallen en ervoor te zorgen dat zijn naam voor het nage slacht behouden zou blijven. Dat is hem wonderwel gelukt. Een halve gare korporaal van de lucht macht liep vorige week patrouille op de vliegbasis en deze 21-jarige militair vond het tijd worden dat hij eens opviel. Hij zette een kinderlijke aanslag op een goe deren- en een personentrein op touw om na ontsporing van deze trein te kunnen opvallen door moedig gedrag en red dingsacties die hem in de krant zouden brengen. Hij heeft zijn zin. want nu staat hij als T. P in de krant en ook als een jonge man die waarschijnlijk te veel beeldro mans gelezen heeft en daardoor tot een daad kwam die vreselijke gevolgen had kunnen hebben. De domme jongen zou waarschijnlijk ook gearresteerd zijn als hij in zijn opzet ge slaagd was en hij al te veel opgeval len was door zijn zeer snelle en doel treffende hulpverlening Het zou hem dan vergaan zijn als de gewezen aspirant brandweerman van de Soester brandweer, die enige jaren geleden gegrepen werd omdat hij iedere keer wel wat erg snel aanwezig was als er geblust moest wor den. Die snelheid kon hij slechts ont wikkelen doordat hij zelf de man was die de branden veroorzaakte. T P. heeft zijn zin, hij is opgevallen. Reeds verzocht ik dn deze hoek of zijn straf eveneens opvallend zal mogen zijn Tevens verzoek ik het lot ervoor te zor gen dat Soest niet blijft opvallen in het landelijke gebeuren door negatieve za ken, maar eens heel positief uit de bus komt. Nu graag eens wat anders dan wissel trucs, treinaanslagen, schoten in de nacht en pyromanen. KANTMAN Korporaal T p, de 21-jarige Amster dammer, die de enige getuige was in de nare en mysterieuze affaire rond de aan slagen die vorige week op twee tremen tussen Soestduinen en Den Dolder plaats vonden, is zijn bevoorrechte positie kwijt, want hij zit nu als verdachte in de cel en heeft bekend dat niet de twee onbekende mannen, die hij gezien zou klassement, Albert Semper in het punten klassement en tweede in het kilometer klassement. Leden vain Tempo wonnen in Frankrijk een derde prijs bij een inter nationale rit Vijftien jaar is geen echt jubileum dus er zal geen uitbundig feest gevierd wor den, maar door het organiseren van het nationale kampioenschap cyele-cross krijgt dit derde lustrum toch wel een bijzonder wieiertir.tje. Veel weggebruikers dachten woensdag morgen dat het met de gladheid nogal meeviel omdat er niet gestrooid was en dat klopte ook wel, maar deze gedach- tengang werd onderwijzer C. Lips nood lottig. Hij reed op de Torenstraat In de rich ting van Soestdijk. Kort voor de kosters- woning van de heer s. J. P. slipte zijn' auto en reed het trottoir op. Voordat de wagen tegen de erker van het huis van de familie P tot stilstand kwam, werd het 14-jarige meisje J. Jon ker gegrepen en van haar fiets geslin gerd. Zij werd licht gewond en is per ziekenauto van de E.H.B.O. naar Zonne gloren gebracht. De heer L. mankeerde niets, zijn auto werd beschadigd en de pul van de erker werd ten dele ingedrukt. hebben de aanslagen pleegden, maar hij zelf. Tijdens een reconstructie van het mis drijf, waarbij korporaal P. aanwezig was, bleek al spoedig dat hij om tien minuten voor zeven in de miorgen helemaal geen mannen had kunnen zien omdat het nog veel te donker was, laat staan een vrij nauwkeurige beschrijving van hun kleding geven plus de verzekering dat ze blootshoofds waren. Toen bovendien bleek dat er wel 2 man nen nodig zijn voor het leggen van be tonblokken van 115 kilo op de rails, maar dat 1 man zo'n blok erop kon kantelen, was het gauw gebeurd met de verzinsels van de korporaal, die nu moet afwachten wat de krijgsraad met hem van plan is. Hij kan een maximum straf van 15 jaar krijgen. De eerste aanslag werd gepleegd in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks kwart voor 1. Korporaal P. kantelde een betonblok op de rails. Door een goederen trein werd het in stukken en brokken gereden. De korporaal, die patrouilledienst op de vliegbasis had, waagde in de vroege mor gen van zaterdag nog een poging. Dat kon omdat men 's nachts gemerkt had dat er iets niet klopte op de lijn, maar niet aan opzet gedacht had. Van de tweede poging moest een perso nentrein het slachtoffer worden. P. stond al klaar om op doeltreffende wijze de helpende hand te bieden en zo op te val len als de grote redder van de treinramp bij Soestduinen. Ook nu ging het beton blok aan stukken en brokken, maar de trein ontspoorde gelukkig niet. De dom me korporaal, die heel kalm had kunnen verdwijnen, moest zich zonodig als de belangrijke getuige naar voren schuiven om alsnog op te vallen en nu valt hij als de grote verdachte op. De Soester recherche, de spoorwegrecher che en de Marechaussee hebben een voortreffelijk staaltje speurderswerk ver richt en een heel gevaarlijk man uitge schakeld Vandaag wa meneer opvallen door het loten ontsporen van een trein en morgen misschien wel door een aan slag op de koningin te plegen. Door zeven rechercheurs en 5 man in uniform is een week lang hard en met succes gewerkt om dit mysterie op te lossen en het is gelukt. Enige inrichtingen van geestelijk gestoor den zijn onderzocht, zomerhuisjes zijn nagespeurd en er is zelfs 's nachts hij de spoorlijn gewaakt. Gelukkig is de da der nu veilig opgeborgen.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1