Purol MARCHAL «HAARMODE D00RSMEREN Nieuwjaarsrede van de burgemeester, DE WITTE POMPEN aardolieprodukten. Klaar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM FRANS BOSMAN DERDE BLAD WASSERIJ GELRIA EDE De avonturen van Gertjan en Maartje. uitgesproken voor de raadsvergadering van woensdag 20 januari 1965 VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. BEVEROL SMEERSTATION BLAUPUNKT TELEVISIE dient heel de huid Dames en Heren, Alvorens bij onze arbeid de blik op de toekomst te werpen wil ik terugzien om uit enigie in cijfers gecomprimeerde ge gevens met betrekking tot het afgelopen jaar enigszins de richting te bepalen waarin wij als gemeente gezamenlijk op trekken, en door welke factoren deze richting beïnvloed wordt. Naar gelang men deze als 'n wenselijke of niet wen selijke beschouwt, zuilen maatregelen be raamd moeten worden om op bepaalde punten hierin wijziging te brengen Voor alles wil ik u allen evenwel mijn beste wensen voor 1965 doen toekomen. Moge het ons gegeven worden om in ge zamenlijk overleg en beraad voor onze gemeente en haar inwoners gunstige beslissingen te nemen. Steeds meer zal LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 daartoe van u gevraagd worden u te oriënteren omtrent en studie te maken van vraagstukken en problemen die zich aan ons opdringen en waaromtrent on ze houding bepaald en een beslissing ge nomen moet worden. Ik wil daarbij een beroep op u allen doen om alleen bij uiterste noodzaak de commissievergaderingen te verzuimen. In deze toch wordt u de gelegenheid geboden om van de problematiek der vraagstukken kennis te nemen en tot een beter inzicht te komen in de om vang en de konsekwenties van door u te nemen besluiten. De wereld waarin wij leven is bezig zich in een snel tempo te wijzigen. Het zijn juist de gemeentebesturen die in de ze tijd voor een wijde toekomst bepalen hoe het toekomstige gezicht van een samenleving zal zijn, de toekomstige .leefbaarheid" - om een vaag modewoord te gebruiken - van hun plaats en - in bredere samenwerking - van hun streek beïnvloeden. Daarbij moet met ontelbare, dakwij Ls tegenstrijdige, belangen van meestal meer dan plaatselijk gewicht re kening worden gehouden. Voor het af wegen dezer belangen dient men de zwaarte hiervan te kennen. Hiervoor is een brede oriëntering vereist. Waar een zo grote verantwoordelijkheid en de zorg voor zovele en gewichtige, onmiddellijk het leven onzer mwoners Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor Bij grote afname van Petroleum of Hulsbrandolie no. 1 speciale prijzen. Wij leveren uitsluitend merkprodukten. SteenhoffstTaat 25 - Teleloon 2185 2IIKENFONDSUVEMNCIER SOESTERBERGSESTR.WEG 26 TEL2S82 rakende, belangen op onze schouders zijn gelegd, dient de centrale overheid ervoor te waken, dat althans in finan cieel opzicht ons de mogelijkheid gela ten wordt om, m het kader van de nationale mogelijkheden, te doen wajt van ons verwacht mag worden. Dat er te dien opzichte in ons land grote ongerustheid bestaat en er reeds thans sprake is van een relatieve achter uitgang van de mogelijkheden tot ver zorging der gemeente is voldoende be kend en door de gemeenten ook reeds in gezamenlijk verband genoegzaam ter kennis van de regeling gebracht. Indien hier van regeringszijde geen maatrege len worden getroffen zal er onnodig een niet verantwoorde spanning ontstaan tussen wat op rijksniveau mogelijk is voor verzorging van belangen en wat op gemeentelijk niveau mogelijk is voor de verzorging van die belangen die de in woners het meest direkt raken. Wij ■kunnen niet anders dan verwachten, dat de regering begrip zal tonen voor de gerechtvaardigde verlangens der ge meenten. Het spijt mij bijzonder dat deze eerste vergadering van het jaar tevens de laat ste betekent van een bijna 20-jarige pe riode van het wethouderschap van de heer Van Zadelhoff. Aan het einde dezer vergadering hoop ik hierop nog nader terug te komen. Dan wil ik u thans enige cijfers geven welke voor u een hulpmiddel kunnen zijn om u een beeld van het afgelopen jaar te vormen. In 1964 vonden 634 (609) geboorten plaats en overleden 248 (273) personen, derhalve een geboorte-overschot opleve rende van 386 (336). Er vestigden zich 2668 (2187) personen, terwijl er 2127 (2032) vertrokken, derhalve een vest igingsoverschot opleverde van 541 (155). Als resultaat van een en ander vermeer derde de bevolking met 927 491) zielen van 30.447 tot 31.375 In deze cijfers zijn die van Soesterberg begrepen. Hier vonden 142 (152) geboor ten plaats en overleden 19 (39) perso nen, een geboorteoverschot opleverende van 123 (123). Tegenover de vestiging van 619 (537) personen stond het vertrek van 649 (657). Een negatief vestigings overschot opleverende van 30 (120). Het resultaat was een aanwas van de bevol king met 39 (3) zieden van 6157 tot 6250. Voor de tweede achtereenvolgende maal had Soesterberg ten gevolge van een vertrekoverschot slechts een beperk te bevolkingsaanwas. Dit feit, gecombi neerd met het gereedkomen van 45 wo ningen aldaar vindt zijn gunstige weer slag in het aantal woningzoekenden, zoals u straks zal blijken. Er werden 206 (205) huwelijken voltrok ken. Het aantal verhuizingen binnen de ge meente, zowel van gezinnen als van al leenstaande personen bedroeg 763 (765). 121 (125) woningwetwoningen, waarvan 16 (0) te Soesterberg, kwamen gereed en 286 (176) andere, waarvan 30 <3)t te Soesterberg. een totale vermeerdering EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 door nieuwbouw opleverende van 407 (301) woningen. Van de 286 andere (met woningwet) woningen werden er 42 (109) met premie, waarvan 8 (0) Soesterberg en 244 (67) zonder premie, waarvan 22 (0) te Soesterberg, gebouwd. 7 (6) woningen werden onbewoonbaar verklaard, 10 (12) onbewoonbaar ver klaarde woningen werden ontruimd en 9 (9) werden gesloopt. Daar naast werden 7 (11) met onbewoonbaar verklaarde woningen gesloten. Als gevolg van deze wijzigingen ver meerderde het aantal woningen met 392 1284) van 7688 tot 8080. In 1964 werden voor Soest 673 (621) ves tigingsvergunningen uitgereikt en wel' 288 (350) aan personen ter plaatse, van wie 97 (89) hun eigendom konden be trekken, 298 (134) aan personen van el ders door koop en 87 (137) aan personen van elders voor huurwoningen. Voor Soesterberg werden 192 (112) vesti gingsver gunningen uitgereikt en wel 86 (43) aan inwoners dezer gemeente en 106 (69) aan personen van elders. Deze 106 vergunningen voor personen van el ders omvat de volgende categorieën: a 74 (53) vergunningen aan personeel van het ministerie van defensie, waar van 14 (18) met woningruil; b. 11 (9) vergunningen aeun burgers, waarvan 4 (4) met woningruil; c. 21 (7) vergunningen tengevolge van aankoop. Het aantal ingeschreven woningzoeken den bedroeg per 1 januari van dit jaar tc Soest 886 (769) en te Soesterberg 515 (605), totaal 1401 (1374). De gelukkige vooruitgang te Soesterberg is helaas meer dan gecompenseerd door de toename van het aantal woningzoe kenden te Soest. De woningzoekenden zijn te verdelen m de volgende categorieën: a. zelfstandig wonenden, waar verhui zing gewenst is wegens te kleine of te slechte woonruimte of op medisch advies: 82 (42) te Soest en 44 (72) te Soester berg, totaal 126 i114) b. onhoudbare samenwoningen: 168 (195) gezinnen te Soest, 52 (58) te Soester berg, totaal 220 (253); c. zij die wensen te huwen of gehuwd zijn en afzonderlijk wonen: 302 (231) te Soest en 29 (38) te Soesterberg, totaal 331 (269); d. noodzakelijke krotopruiming 6 (8) te Soest en 1 (1) te Soesterberg, toaal 7 (9); e. dreigende uitzettingen: 69 (70) te Soest en 27 (23) te Soesterberg totaal 96 (93); f. zij die een bej aardenwoning wensen 13 (11). Het is bekend dat een veel gro ter aantal een bej aardenwoning wenst. Dit getal heeft alleen betrekking op de bij het bureau huisvesting ingeschreve nen; g. alleenstaanden welke een gehele wo ning wensen: te Soest 21 (13); h. zij die zich van elders ter plaatse wensen te vestigen: te Soest 225 (199) en te Soesterberg 362 (413), waarvan 304 (360) ten behoeve van het departement van defensie, totaal 587 (612). Deze cijfers globaal overziende valt het op dat de situtie 'te Soesterberg, zowel ten aanzien van de eigen inwoners als van militairen van elders, behoorlijk ver beterd is. Wat deze laatste categorie be treft: in twee jaar Hjds is het aantal woningzoekenden van het departement van defensie van 463 verminderd tot 304. Het is te verwachten diat de situatie dit jaar nog verder zal verbetoren door het gereedkomen van de in aanbouw zijnde woningwetwoningen te Soester berg en de flats voor militairen bij Co- lenso. Hoewel door het gereedkomen van flats op de Eng de groep van onhoudbare sa menwoningen te Soest afgenomen is, blijft de situatie aldaar nog steeds bij zonder zorgelijk door toename van prak tisch alle andere categorieën, resulteren de in een aanmerkelijke stijging van het totale aantal wocningbehoevenden. Bij het gereedkomen van huisvesting voor bejaarden zal dan ook in beginsel de eis gesteld moeten worden, dat de hierdoor vrijkomende woonruimte be schikbaar komt voor Soester woning zoekenden. In totaal rukte de brandweer te Soest 73 (50) maal uit en te Soesterberg 34 (12) keer, waarvan voor loos alarm in Soest 4 maal en in Soesterberg 5 maal. Bij de branden vallen in het bijzon der te onderscheiden: bos-, heide- en ruigtebranden te Soest 2 (12) en te Soes terberg 18 (7). 0,25 ha natuurgebied ging door brand verloren in tegenstelling tot 1963, waar in 3 ha verloren ging. Schoorsteenbranden te Soest 2 (4) en te Soesterberg 1 (0). Uitslaande branden Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 te Soest 3 (5) en te Soesterberg 0 (0). De direkte schade door brand bedroeg te Soest 95.585,— 117.077,—). Door de verder gaande industrialisatie en mechanisatie van onze samenleving, het veelvuldig en dikwijls onachtzaam gebruik van hoogst brandgevaarlijke en in bepaalde situaties explosieve stoffen is het brandgevaar enorm vergroot. Dit komt ook tot uiting in de cijfers van de brandschade in Nederland. Deze bedroeg in 1958 39 miljoen, in 1961 58 miljoen, in 1962 74 miljoen en in 1963 140 miljoen gulden. Het nationale belang van een behoorlijke brandpreventie en -bestrijding is evident. Zowel bedrijven als particulieren dienen zich dit meer te realiseren. Het is mij opgevallen dat de brandweer zo vele malen gealarmeerd wordt voor een niet goed functionerende of onoordeelkundig behandelde z.g. oliekachel. Dit jaar vonden 604 (561) verkeersonge vallen plaats. Verdeeld over Soest met 444 (391) en Soesterberg met 160 (170). Hierbij waren te Soest 262 (147) ernstig en te Soesterberg 102 (78) Het aantal doden tengevolge van verkeersongevallen bedroeg 10 (8) waarvan 8 te Soest en 2 tc Soesterberg. Te Soest werden 168 piersonen gewond tengevolge van een aanrijding en te Soesterberg 52. In vergelijking met het vorig jaar is het aantal verkeersongevallen wederom met 10 procent toegenomen, welke toename wederom geheel m Soest plaats vond. Mede verontrustend is de zeer grote stijging zowel te Soest als te Soesterberg van het aantal ernstige verkeersongeval len. Enerzijds zal door de gemeente voortge gaan moeten worden met het aanbrengen van verbeteringen aan de wegen, ander zijds zullen de deelnemers aan het ver keer zich meer moeten realiseren dat het met de huidige verkeersfrequentie onmogelijk is zich in het verkeer te be wegen zonder zelfdicipline, kennis van de verkeersregels en oplettendheid. Het is zeer te betreuren dat de rijkswa terstaat ondaks de bekend gevaarlijke situatie op de rijksweg te Soesterberg en ondanks de reeds jaren geleden geda ne toezeggingen om verbeteringen aam te brengen, nog steeds nalatig blijft in het aanbrengen van elementaire en plaatselijke voorzieningen. Ik denk hierbij in het bijzonder aan de situatie bij de uitmonding van de Van Weerden Poelmanweg op de Amensfoort- sestraat, waar de m uitzicht gestelde middenberm en de verbetering van de verlichting nog steeds niet gerealiseerd zijn. Tengevolge van de bijzonder gevaarlijke situatie over de gehele lengte van deze rijksweg door de gemeente, moet het Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 Prijzen vanaf f948,-; 59 cm. DEALER VOOR SOEST Soesterbergsestraat 20A - Soest Telefoon 3367 verkeer zich aan steeds verder gaande beperkende bepalingen onderwerpen Ek vraag mij af of op deze overbelaste tweebaansweg niet een mhaalverbod, hetzij over de gehele lengte, hetzij over bepaalde gedeelten van kracht zou moe ten worden. Het is duidelijk dat dit een belemmering betekent voor het vlot af werken van het verkeer. Het volkomen met aangepast zijn van deze weg en het nalaten van het aanbrengen van plaatselijke verbeteringen dwingt hier evenwel toe. Het aantal door de politie opgemaakte processen-verbaal wegens misdrijven be droeg 206 (198). Wegens overtredingen 2719 (2488). Hiervan konden 876 491) als „transactie in handen der politie" worden afgedaan. Op 1 januari stonden 683 (507) vreem delingen bij de vreemdelingendienst ge registreerd, verdeeld over 26 (23) natio naliteiten. Het aantal ingekomen en uit gegane stukken bij de vreemdelingen dienst steeg in 1 jaar van 925 tot 1380. Het is bijzonder teleurstellend, dat on danks de aanzienlijke uitbreiding van werkzaamheden, reeds blijkend uit de enkele door mij genoemde cijfers, de totale sterkte van het politiecorps niet mocht worden uitgebreid. Op de algemene begraafplaats te Soes terberg zijn 16 (15) personen begraven. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 JANUARI 1965 openbare lagere school in de Kerkebuurt. Eij de Van der Huchtschool kwam een noodschool met 3 lokalen gereed, twee hiervan zijn bestemd voor de kleuter school en één voor de ul.o. Hierdoor komt het permanente gebouw van de Van der Huchtschool wederom geheel beschikbaar voor lager onderwijs en U.1.0. Door het zo spaarzaam beschikbaar-stel len van bouwvolumen voor scholen is herhaaldelijk gebruik gemaakt van het middel der noodlokalen om in de meest urgente lokalennood te voorzien. Feite lijk zouden alleen daar noodlokalen zin vol en verantwoord zijn waar de situatie ten aanzien van de schoolgaande jeugd zich nog niet geconsolideerd heeft. Verwacht wordt dat het nieuwe gebouw van de lagere technische school op de Eng m de loop van dit jaar m gebruik zal kunnen worden genomen. De bouw vordert geheel overeenkomstig het sche ma. Aan de Tatmalaan kwamen twee nieuwe kerkgebouwen gereed. De rijksgoedkeu ring voor een nieuwe brandweergarage annex ruimten voor de dienst van ge meentewerken werd in 1964 niet verleend. Indien deze niet in 1965 zal afkomen zullen de thans reeds bestaande, wel haast onoverkomelijke moeilijkheden ver der toenemen, en een belemmering vor men voor een goede taakvervulling. Ook dit jaar organiseerde de Soester Zakenkring bedrij fs-sportwedstrij den die wederom een groot succes waren. Het jaar 1964 was het eerste dat de sportstichting een vol jaar werkzaam was en reeds thans kan gezegd worden dat deze stichting aan de verwachtingen vol doet. Een begin is gemaakt met de uitvoering van werkzaamheden voor een totaal be drag van rond f 460.000,waarvoor u een krediet verleende. Met het einde van het jaar 1964 kwam ook een einde aan de werkzaamheden van de heer J. van Leeuwen als hoofd Zelfbescherming B.B Een bijzonder woord van dank aan de man, die de Bescherming Bevolking met ernst, toewijding en trouw diende, is hier zeker op zijn plaats. Het werken in een organisatie, die voor een groot ge deelte op vrijwilligers berust, die niet op iets spectaculairs kan wijzen, eist van de man die er voor zorgt, dat deze or ganisatie niet inslaapt, dat men paraat blijft, dat men tijd en aandacht geeft aan cursussen en oefeningen, veel geduld, veel tact, veel overredingskracht, maar vooral het zich verantwoordelijk weten en dat deed de lieer Van Leeuwen. Hij stond voor de B B. en was in zijn een voud en bescheidenheid een voorbeeld voor allen. Ik hoop dat dit voorbeeld zo zeer zal trekken dat de bemanning van de B.B. in de toekomst geen moeilijkhe den zal opleveren. In het jaar, waarm wij ons opmaken om de herdenking van de bevrijding 20 jaar geleden met meerdere luister te vieren, mag toch wel een bezinning op de bur gerplichten van de vrije Nederlander verwacht worden: mede te werken aan en zich te bekwamen voor een nationale hulp- en reddingsorganisatie. SCHRIK SLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3998 en wel 6 (1) kinderen en 10 (14) vol wassenen. De nieuw 3-klassige R.K. kleuterschool met welks bouw in 1963 begonnen was, kon in 1964 te Soesterberg in gebruik genomen worden. Met bet grondwerk van een 2-klassige kleuterschool aan de Driehoeksweg werd een begin gemaakt. De lagere school aldaar werd met 2 noodlokalen uitge breid. Van de gereed gekomen twee lokalen omvattende noodschool aan de Albert Cuyplaan werd één lokaal beschikbaar gesteld voor het openbaar kleuteronder wijs en het andere ten behoeve van de Na het eten gingen Gertjan en Maartje plaatjes kijken op een bankje achter het huis. Ze zaten heerlijk in het zonnetje en Gertjan zou zijn zusje wat voor gaan lezen. Plotseling ging de keukendeur open en daar kwam tan-te gekleed en wel, aangetrippeld met een mandje aam haar arm. „Kinderen, ik moet nu boodschap pen gaain doen in de stad, blijf maar lekker in het zonnetje zitten lezen en ga af en toe eens naar Lorre kijken, ik kom zo gauw mogelijk terug en dan krijgen jullie een glaasje limonade," beloofde tante en opgewekt liep ze het tuinpad af. Terwijl Gertjan verder ging met lezen, volgde Maartje aandachtig het spannen de verhaal. „Oehoe hier is Lorre Lorre wil spelen!" „Hoor je dat, Gertjan?" riep Maartje uit. „Lorre roept ons, ik zal maar eens even gaan kijken'' en vlug glipte ze naar binnen". Dag lek kere dikke tante!" krijste Lorre toen hij Maartje ontdekte. „Ik ben tante toch niet, ik ben Maartje, zal ik met je gaan spelen?" .Lorre wil eruit, Maartje je moet deurtje open maken. Lorre wil naar buiten." „Dat mag niet van tante, Lorre, je moet in je kooi blijven!" „Eventjes maar Maartje, Lorre zal heus niet weg vliegen!" en hij keek Maartje zo sme kend aan dat ze medelijden kreeg en voorzichtig het deurtje openmaakte. Op 1 januari jl. hield de instelling voor Maatschappelijke Zorg ingevolge de Algemene Bijstandswet van rechtswege op te bestaan. De uitvoering van de Al gemene Bijstandswet is op grond van uw besluit in handen gelegd van een college voor de verlening van Bijstand. Een woord van dank aan allen die in de afgelopen 35 jaren vrijwillig en zonder enige tegemoekoming deel uit hebben ge maakt van het bestuur van de instel ling is hier bijzonder op zijn plaats. Gaarne spreek is de wens uit dat de le den van het nieuwe college en de be trokken ambtenaren de weg zullen vin den om overeenkomstig de opzet en de bedoeling van de Algemene Bijstandswet hun taak in de gemeente Soest in het belang van de bijstandsbehoevenden te vervullen. Ondanks personele moeilijkheden was de exploitatie van het rust- en verzor gingshuis „De Malvahoeve" bevredigend. De samenwerking met andere gemeenten met betrekking tot het regionale woon wagenkamp en de werkplaatsen voor gehandicapten leverde bevredigende re sultaten op. Het uitgestelde massa schermbeeld on derzoek zal dn de loop van 1965 plaats vinden. Het stemt tot voldoening dat de gun stige situatie op de arbeidsmarkt in ruime mate arbeid garandeert. Ik hoop met deze enkele opmerkingen en gegevens u een globaal panorama over het afgelopen jaar te hebben gege ven. Niet om hier verder bij te ver wijlen, doch om ons te oriënteren om trent de richting waarin wij op weg zijn en welke factoren op die richting in vloed hebben. Tevens om het jaar 1965 bij de aanvang zoveel mogelijk in perspectief te zet ten, opdat wij bij onze in talloze beslui ten verbrokkelde arbeid toch het geheel van het beeld waaraan wij werken voor ogen houden.

Soester Courant | 1965 | | pagina 9