Opening vergroot clubgebouw WINSTON CHURCHILL IN MEM0RIAM CHURCHILL HET OOG GERICHT OP KRITIEK Auto in rioolsleuf De laatste .John Buil" Eiermarkt Dronken echtpaar Geen voorrang Wie was getuige? Toelage voor dichter S.T.C. vierde feest 44e JAARGANG no. 7 fOURANT DINSDAG 26 JANUARI 1965 SOESTER Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,15 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Door burgemeester rnr S. P. baron Bern- tinck is zaterdagmiddag het vergrote clubgebouw vain de Mixed Hockey Club Soest aan de Schrïkslaan geopend. Hierbij waren onder anderen aanwezig de oud-wethouder van Soest drs. W. G. van Zadelhof!, thans lid van Gedepu teerde Staten van Utrecht, afgevaardig den van het district.Gooi-Utirecht van de jaren geleden, aan alle eisen voldeed, maar de laatste tijd niet meer, want het was veel te klein geworden. Het bleef op de oude historische plaats staan maar werd vergroot. Deze vergroting kwam tot stand door sa menspel tussen de gemeente en de hoc keyclub Gelegenheid tot het bieden van sport is een zaak van verenigingen Bij 't De burgemeester feliciteert in de persoon van Cor- smit de M.H.C. met de vergroting van het clubhuis. De negentig levensjaren van Winston Churchill omspanden een beslissende pe riode in de geschiedenis van het land, dat hij, met inspanning van al zijn krachten, in tal van leidende functies heeft gediend. Op het moment van zijn heengaan voer de Engeland in het verre Oosten een achterhoedegevecht tot het behoud van zijn positie; een positie, die slechts een schimmige overeenkomst vertoonde met die van het Engelse Imperium ten tijde dat de jonge Churchill zijn loopbaan aanving'. Churchill hoewel zonder 'titel afkomstig uit een oud adelijk geslacht met de gro te Mariborough (Malbroek sal vaeren ten oorlogh, zong men eenis in de lage lan den) als voorvader, trok als huzarenof ficier met Engelands legers mee toen het in alle werelddelen zijn macht deed gel den. Hij streed in Indië en in de Boeren oorlog, stond als goed en populair officier te boek tijdens wereldoorlog I. Zijn gedurfde ontsnapping uit Mafeking, de door de Boeren belegerde stad, droeg tot zijn populariteit bij. Oorspronkelijk behorend tot de Conser vatieve Partij, de „blauwbloedige Tories", sluit hij zich later aan bij de liberalen. Hoewel nn zijn hart nog immer Tory, kan hij zich met het conservatisme dn de par tij niet verenigen- In deze jaren heeft hij een open oog voor sociale misstanden en wijdt zich in het bijzonder aan het werkloosheidsvraagstuk. Later gaat hij toch weer naar de conservatieven terug, komt in de regering en het oude krij- gersbloed kruipt waar het niet gaan kan hij wordt Eerste Lord van de Admiraliteit, Minister van Marine. Hij vindt daar een ander ongemakkelijk mens, de Eerste Zee-Lord Fischer, die Engeland geen rust gunt op zijn lauwe ren en klaar wil zijn voor een eventueel conflict In Churohill vindt hij zijn man. En in de eerste wereldoorlog behoudt de Engelse vloot, ondanks zware slagen, de overmacht. Tussen de twee wereldoorlogen valt de periode van tien jaren, waarin Churchill zijn politieke draai niet kan vinden. Dan ook ontpopt hl]-ach als schrijver, hij, die als oorlogsverslaggever reeds toonde het vak te verstaan. Een indrukwekkende lijst meerdelige werken staat op zijn naam. Bloed, zweet en tranen Hij is 65 jaar wanneer de periode aan vangt, the hem voor altijd een plaats in de historie zal verzekeren als staats man en leider van zijn volk in het uur van zijn grootste nood. Wanneer het ministerie-Chamberlam, na faillissement van de München-politiek, moet aftreden, wordt Winston Churchill de premier van het oorlogskabinet. Reeds terstond toont zich de werkelijk heidszin van deze man, die leuzen en kreten verafschuwt, het begrip voor de werkelijke aard van de Brit, de trage bulldog, die maar moeilijk tot actie is te brengen, maar. eenmaal begonnen zich vastbijt en volhoudt tot het laatste. Daaraan appelleert hij in zijn onvergete lijke rede, waarin hij zijn volk geen triomf, maar slechts „bloed, zweet en tranen" belooft Daarmede weet hij zijn landgenoten duidelijk te maken dat het gaat om een „zijn of niet zijn", niet van het Britse Imperium, maar van hun eigen eiland en alles wat daarmee voor hen verbonden is, allereerstde vrijheid Hij spaart niemand en allerminst zich zelf Hij moet samenwerken met de altijd achterdochtige Stalin, met de soms wat U hebt de strijd thans opgegeven, Uw immer sterke hart staat stil, Uw lang en veelbewogen leven Brak af op 's Heren tij d en wil. Wij zullen u niet licht vergeten Als stoere, vastberaden man, U hebt u van uw taak gekweten Zoals slechts zelden iemand kan. U droeg de last van zware jaren Vol onheil, ramp en tegenspoed; Doch zonder ooit uzelf te sparen Gaf u de onderdrukten moed. Van Britse zonen een der besten. Hebt u uw vaderland gediend. Doch meer nog voor het vrije westen Was u de hoop en trouwe vriend. Miljoenen zijn u dank verschuldigd In Engeland en 't continent; Wat bij uw leven werd gehuldigd Wordt bij uw dood een monument. U hebt geleden en gestreden, Ook met Gods hulp gezegevierd; In Zijn huis wacht u immer vrede. Hij is het, die het al bestiert. Wij zullen ondanks rouw nieit klagen Of treurig rond uw groeve staan, U wenkt de grote Dag der dagen: Als held is Churchill ingegaan! JAAP MIJDERWIJK. jrreëele idealist Roosevelt, met de trotse en koppige De Gaulle. Hij leidt zijn volk door de zwarte nacht van Duinkerken, door de vlammen van Londen en Coven- try, door de ontmoedigende periode van de Duitse opmars in Afrika. Hij weet de natie tot ontzaglijke inspanningen op te zwepen, hij verenigt de conservatieven, liberalen en socialisten in de regering. Hij denkt niet aan wapenstilstand, het is overwinnen of sterven voor deze ver persoonlijking van Engelands oude sym bool John Buil. Ieder verwondert zich over zijn uithoudingsvermogen. De dik ste en zwartste sigaren waren zijn on afscheidelijke metgezelllen zijn „eeuwi ge sigaar" werd tot een mascotte, het V-signaal zijn herkenningsteken. Hij spaart zichzelf niet, zoals hij zich nimmer heeft gespaard. Als hij denkt, dat z'n persoonlijke verschijning de man nen aan het front, de burgers in de ge bombardeerde steden nieuwe moed kan geven, is hij present Hij maakt lange reizen naar de fronten, naar de confe rentie-oorden. waar de leiders van de vrije wereld de toekomst ontworpen. Afgedankt Wanneer de oorlog voorbij is, is de staatsman ChurcMlï een man van het verleden Labour wint de verkiezingen, Churchill weigert de Orde van de Kou senband, wil niet vervreemden van het parlement, waar voor hem altijd het hart van Engeland heeft geklopt En dan wordt „Good Old Winnie" lang zamerhand tot een symbool, zoals eens, vóór hem, koningin Victoria dat gewor den is. Het komt er met meer op aan of men het politiek met hem eens is, zijn inzichten deelt. Naarmate Engeland zijn vroegere positie verliest, teruggedrongen wordt op zijn eilnd, wordt hij steeds meer de levende herinnering aan het ver leden, waarin Engeland zich op zijn best toonde. Hij moet het aanzien hoe India, waar hij eens als luitenant het Britse gezag hielp handhaven, zelfstandig wordt, hoe Zuid- Afrika, waar hij tegen de Boeren vocht, zich losmaakt, hij ziet Engelands positie in Afrika verdwijnen, ziet de Dominions steeds zelfstandiger worden. Niet Enge land, maar Amerika beheerst de zeeën. Roosevelt is dood, Stalin is dood. Aan de overkant van het Kanaal staat nog slechts één herinnering aan die grootse lijd koppige generaal De Gaulle, natio naal symbool geworden, zoals hij Dan is er af en toe nog een schim voor de ruiten. Een oude hand, moeizaam geheven, de vingers gespreid, het aloude teken van de victorie. Nog altijd krinkelt de blauwe rook van een sigaar. Dan is ook deze eik geveld. Met Churchill is een tijdperk afgesloten. En met slechts Enigeland, maar geheel de vrije wereld gedenkt in eerbied de man wiens stem, over duizenden mijlen, telkens weer bezielde ot volhouden in de strijd om de 'grootste waarden. De jonge officier, de ambitieuze politi cus, de begaafde schrijver, de verbeten vechter, de gTote staatsman en tenslotte „Good Old Wilmie" is negentig jaren barstensvol met activiteit voor zijn land, voor de vrijheid, voor de wereld. Zijn leven was een monument. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 190.000 stuks m prijzen van 11,25 tot 12,Middenprijs 11,50. Prijs per kg 1,82. Zondagavond kwam de Soester automo bilist H. K. uit de richting Soesterberg. Hij reed op de Soesterbergsestraait en had bij de Eikenlaan de keus rechtsaf of linksaf te slaan. Rechtdoor kon hij niet, want diepe rioolsleuven en zware hoge stutten versperden hem de weg. De ver lichting die op dit obstakel moest wijzen brandde niet. Wel waren twee rode lan taarns aangebracht en een straatlantaarn gaf verlichting. Blijkbaar was dit niet genoeg, want H. K. reed door. Hij kwam Hockeybond en van het hoofdbestuur, de heer Th M. Peet, directeur van de Stich ting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest, directeur K. J. v. d. Dussen van gemeentewerken en de heer Hulshof van deze dienst, die een öeianigiijk aandeel in de vergroting hadden, aannemer E. v. d Hengel en architect H. Beekman, afge vaardigden van zusterverenigingen en ereleden van de M.H.C. Soest. Het welkomstwoord werd gesproken door voorzitter J. P G. F. Corsmit, die dank bracht aan het gemeentebestuur, de pro motor van het tot stand komen van deze vergroting, aan architectenbureau P. en H. Beekman, aan aannemer E. v. d. Hen gel, die dit alles „in zo korte tijd voor treffelijk uit de grond gestampt had", aan de „Verlichtingsspecialist", aan de leden van de inrichtingscomrnissie, die avond aan avond vergaderd hadden en aan zijn mede bestuursleden mevr. P. Fe- üx en de heer J. M. Hoppenbrouwers. De heer Corsmit noemde het vergrote club huis zeer sfeervol en een echt huis voor een hockeyclub. De burgemeester was van mening dat deze middag niet ailleen voor de Mixed Hockey Olub een feestelijke middag was maar voor geheel Soest omdat er op nieuw een belangrijke stap gedaan is op de weg die leidt naar een betere outillage voor de sport De Mixed Hockey Club heeft zich op een gunstige wijze ontwik keld. Dat blijkt onder meer uit het feit dat het clubgebouw bij de opening, enige in een rioolsleuf terecht niadait hij een schrikhek ondersteboven gereden had en na het vernielen van enkele stutbalken. Mej. I. O., een zeventienjarig meisje uit Amersfoort, dat naast de bestuurder zat, kreeg een hersenschudding. Per zieken auto van de E.H.E.O. is zij naar Zonne gloren gebracht. De bestuurder kreeg snijwonden in het gezicht. Zijn zwaar- beschadigde auto is door de firma Hil- horst en De Bruin uit de sleuf getakeld. financieren van de akkomodatae moet de overheid bijspringen omdat de verenigin gen dart niet meer zelf kunnen bolwerken. Er kan echter slechts hulp geboden wor den als er sprake is van een gezonde ver eniging, ene her vertrouwen van het ge meentebestuur verdient. Dit vertrouwen is graag geschonken aan de M.H.C. Soest en het gemeentebestuur is dankbaar dart de vereniging de mogelijkheid tot hockey spel biedt. De burgemeester bracht hulde aan het bestuur en allen die zich succesvol be moeien met het .ingewikkelde wel en wee van een bloeiende hockeyclub" en hij dankte voor de wijze waarop de hockey- sport in korte tijd 'tot bloei gebracht is. Een gunstige voorwaarde voor de bloei van de Vereniging is een goede outillage, want voor een gezond en gezellig cluble ven heeft men deze nodig. Met de beste wensen voor de hookeyclub verklaarde de burgemeester het clubgebouw voor geo pend. De heer Corsmit dankte de burgemeester en bood hem een aandenken aan. Ook werd dank gebracht aan de verenigingen S.C.H.C. en Amersfoort, die de M.H.C Soest de weg gebaand hadden en daar mee de gelegenheid boden tot bloei. Ir. J J. Blij denstein, voorzitter van S.C.H.C., van het distarict Gooi-Utrecht, en afge vaardigde van de hockeybond wenste de M.H.C. Soest geluk met de vergroting van het clubhuis, maar ook met het feit dat gerekend kan worden op de steun van het gemeentebestuur. Hij bood een lan taarn aan bestmd voor het clubhuis Er is een commissie van jeugdleden be noemd, die als clubhuiscommdssie ervoor zal zorgen dat de leden van de vereniging zich m het clubgebouw zullen gedragen zoals het leden van de hockeyclub be taamt. Deze commissie bestaat uit Ingnd Schouten, Ans Beyen, Marion Kuyper, Diek Stroband, Erwin HinderdoeL Wim van Es, Tjeerd van Weering en Marius Meyer. Ingrid Schouten ontving uit han den van de voorzitter een clubvlag en daarmee werd het officiële deel van deze bijeenkomst beëindigd en brak het gezel lige deel aan. Dronken Puttenaar C. M. plus zijn even min nuchtere echtgenote, reden zaterdag avond per auto op de Gallerikamp Pels- weg in de richting van de Soesterbergse- sfcraat. Plotseling ging bestuurder M. naar links om naar een huis te rijden. Hij gaf hierbij helemaal geen richting aan. Naast hem reed het busje van de heer H. C. J K., die net bezig was de auto van M. te passeren. Hij werd in een heg gedrukt en zijn busje werd beschadigd. De Soester automobilist A. A. H. reed in een personenauto op de Van Weedestraat in de richting Soestdijk. Hij sloeg rechts af de Korte Melmweg in zonder voorrang te verlenen aan de bromfietser M. M. S. uit Amersfoort, die op het rijwielpad in dezelfde richting reed. S. reed tegen de auto, viel en werd aan een knie gewond. Dokter Borst verleende de eerste hulp. De brommer werd beschadigd. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Een zeer groot man werd deze maand 90 jaar. Zij naam is Albert Schweitzer. Een ander zeer gToot man stierf zondag als negentigjarige, Winston Churchil. Beide mannen hebben in hun leven veel meer kritiek over zich heen moeten laten gaan dan u en ik oodt zullen krijgen, omdat ze veel meer deden dan u en ik ooit zullen ipresteren, al zouden we nog zo graag willen. Deze kritiek kon vaak ongezouten gege ven worden omdat wij in een heerlijke vrijheid leven, die het ons toestaat kri tiek te leveren, ook als deze niet ingege ven is door deskundigheid. Veel is geschreven en gezegd over Albert Schweitzer, de man die zo'n eerbied voor net leven heeft dat tegenstanders hem wel eens te zachtzinnig vinden in zijn strijd tegen het ongedierte Veel is gezegd en geschreven over Win ston Churchill, die op zijn manier moge lijk evenveel eerbied voor het leven had maar niet aarzelde te offeren als hem dit nodig leek ten einde andere levens te redden. Als u en ik betrekkelijk kleine fouten maken dan kan ons dat heel veel kosten omdat het goede dat wij tegenover die fouten kunnen stelen niet zo ernom veel voorstelt. Groten als Schweitzer en Churchill kon den het zich veroorloven grote fouten te maken zonder hun gezicht te verliezen omdat het goede dat zij boden zo enorm veel was. Dat geldt natuurlijk in de eerste plaats voor Churchill, die bekend staat om zijn blunders van formaat, maar die het toch maar presteerde als oorlogsleider van een zeer nuchter volk een op hol geslagen volk met een leider, die heel wat meer beloofde dan bloed, zweet en tranen, van de kaart te vegen met een zelfvertrou wen, een vertrouwen in zijn volk en een minachting voor het andere volk en zijn leider, die alleen een heel groot man kan opbrengen. Het lijkt me gepast dat er nu slechts plaats is voor hulde en dank. Niet voor kririek. KANTMAN. O O De heer W Broerze, Balistraat 6 te Baarn, werd op 15 oktober 1964, te 17.15 uur, op de hoek van de Soesterbergse- straat en de Gallerikamp Pelsweg, waar hij per bromfets reed, bijna aangereden door een militair in een personenauto, die g en voorrang verleende. De heer Broerze week uit, viel voor de auto en werd gewond aan de rechter knie. Deze verwonding liet zich niet ernstig aanzen en de militair bleek bereid alle kosten, voortvloeiende uit zijn onacht zaamheid voor zijn rekening te nemen, maar wijzigde zijn mening toen bleek dat het slachtoffer 12 weken niet tot werken in staat was en thans slechts voor halve dagen werkt. In lerband met moeilijkhe den, die de heer Broerze met zijn verze kering krijgt, verzoekt hij ooggetuigen van dit geval zich aan zijn adres te ver voegen of hem te schrijven. Drs. L. J, M. v. d. Laar, staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen, heeft een toe lage toegekend aan de Soester dichter J. Visser, de jonge letterkundige die leraar is aan de technische school aan de Mo lenstraat. Hij kreeg deze toelage voor zijn gedichten. Er is zaterdagmiddag in gebouw De Rank feest gevierd door 250 jeugdige leden van de Soester Turnclub. De gezellige show „Zet 'm op, ozo" werd gebracht door het gezelschap van Coos v. d. Velde, met medewerking van Emmy Rijnsbergen, Nick Nieholls en Henk Baving. Oom Coos toonde zich de fijnste oom vn de wereld, Sheila was het tovervrouwtj e in het pa leis, Largo de ondeugende clown met zijn klarinet] e, Ben-Ali Ko de goochelende maharadja, er was een sprookjesachtige bloemenweelde uit 1001 nacht, oom Henk speelde gezellige deuntjes op een gezellig instrument, oom Nick maakte geintjes met lijntjes, Nicky de clown knoeide met verf en Henk Baving speelde fantastisch op de piano. Gisteravond zijn vele leden van S.T.C naar Hilversum geweest. Er werd een bezoek aan de Avro-studio gebracht. Daar werd onder leiding van voorzitter Piet Ekel, het radioprgramma opgeno men dat ter gelegenheid van de verjaar dag van prinses Beatrix uitgezonden zal worden. De medewerkenden waren heit Cascade orkest onder leiding van Johnny Ombach, het kinderkoor „De Merels", het teener koor „De Krekels", het cocktailtrio o.l.v. Ad v. d. Gein, Trea Dobbs. Conny Stuart, Rob de Nijs, Piet Ekel, De Wama's, Cees de Lange, Berry Kievits en Gerard Wal den.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1