sg§ De gulle hand van de aarde DOORSMEREN Voor al uw FOTO-OPDRACHTEN Voor uw BRUIDSREPORTAGE FaTo^ag' utielaaï Klaar terwijl U wacht! GARAGE BOSBOOM FoTo£ujcig< TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis De avonturen van Gertjan en Maartje. KapsaiohG Het communisme Het Humanistisch Verbond in de samenleving BEVEROL SMEERSTATION Kerkconcert Olympia dames wonnen verdiend Wereldgebedsdag ,\11 India Women Conference In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Voetbal op 5 mei BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafeais-Onderneming (IV) Boren, maar wie? De run op het aardgas is in Nederland nog lang niet ten einde. Iedere voorspel ling over de uiteindelijke hoeveelheid gas, welke in Nederland zou kunnen wor den gewonnen, is op dit moment even betekenisrijk als de schatting hoeveel vo gels over tien jaar in Nederland een ei zullen leggen. Het is eenvoudig niet te berekenen. Vooral niet doordat tot Ne derland ook moet worden gerekend dat deel van het continentaal plat, dat vol gens de conventie van Gèneve aan Ne derland toebehoort. Het continentaal plat is dat deel van de Noordzee (in leite vrijwel de gehele zee tussen Engeland Noorwegen, Denemarken, Duitsland en Nederland), dat niet dieper is dan hon derd meter. Nederland heeft er een stuk van gekregen van liefst ruim 62 dui zend vierkante kilometer. Burg. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Grothestraat 45 - Telefoon 3917 De verwachtingen zijn, dat op dit conti nentaal plat - en vooral op het Neder landse gedeelte - nog aanzienlijke gasre serves zullen worden aangeboord. Op olie rekent men vrijwel niet. De geologen gaan hierbij uit van de gasvelden in het Westen en in het Noorden, die zich echt niet houd'en aan de aan de oppervlakte getrokken grenslijn tussen land en water. Het is heel waarschijnlijk, dat deze vel den zich voortzetten onder de Noordzee bodem. De grote vraag is wanneer kan worden begonnen met het gigantische werk, de bodem van de Noordzee te onderzoeken. Er is in de afgelopen jaren al een viertal proefboringen geweest vlak voor de kust van Zuid-Holland. De boringen zijn nu echter stopgezet doordat inmiddels de Mijnwet Continentaal Plat op komst is en geen enkele maatschappij op deze re geling vooruit kan lopen. Deze wet, die voor een gedeelte de oude mijnwet, wel ke nog door Napoleon is ingevoerd, moet vervangen, zal aanwijzingen moeten ge ven wie uiteindelijk op het Nederlandse deel van het Plat naar gas en olie zal mogen zoeken. Achter de schermen wordt hierom al "hard gevochten. De NAM, een combina tie van de Bataafse Petroleum Maat schappij, die weer een deel is van de Ko ninklijke Shell-groep, eh de Standard Oil Company (New Yersey), is een belang rijke kandidaat. Het is tenslotte de NAM geweest, die de belangrijkste aardgas- vondsten in Nederland heeft gedaan en die ook direct betrokken is bij de maat schappij, die het gas over Nederland moet verdelen, een organisatie, waarin overigens ook de staat een flink aande lenpakket heeft. Op de Noordzee di'eigt een ware gas rush te ontstaan. Vooral de vondst van zo veel gas bij Slochteren heeft de belang stelling doen toenemen. Nu al is een ze vental maatschappijen bezig met onder zoekingen op de Wadden. Men wil echter verder. Liefst zo snel mogelijk. De maat schappijen zijn dan ook nogal wat ver ontwaardigd, dat de Nederlandse regering zo lang heeft geaarzeld met het geven van regels voor het continentaal plat. Engeland is Nederland al ver voor. Al flinke delen van het Britse zeegebied zijn 5TEENH0FF5TH.53 vTEL Z84Z SOEST verdeeld. Rond 25 maatschappijen, waar van een flink aantal elk een vijftal olie trusts vertegenwoordigt, hebben al con cessiegebieden gekregen. Deze maatschappijen hebben hun con- cesssie gekregen op voorwaarde, dat zij in de komende zes jaren minstens twee en een half miljoen gulden per 250 vier kante kilometer uitgeven aan het zoeken naar gas en olie. Voldoen zij niet aan de verplichting dan verliezen zij elk recht op verdere exploitatie en eventuele winning. Door deze regeling zal de komende 6 jaren rond 800 miljoen gulden worden uitgegeven aan het zoeken naar energie- voorkomens op het Engelse deel van het plat. Men vreest nu, dat Nederland bij deze activiteiten ver achter zal blijven. De NAM rekent er op, dat ook dergelijke voorwaarden zullen worden gesteld voor het Nederlandse deel van het continen taal plat. Bij een dergelijke manier van werken is men er zeker van, dat werke lijk krachtige bedrijven op zoek gaan naar het gas. Hierdoor voorkomt men, dat vluchtig wordt gezocht in de hoop op een snel (financieel) succes. Bij een zelfde systeem als nu door Engeland is gevolgd zou men zeker stellen, dat in Ne derland in zes jaren rond zeshonderd miljoen gulden wordt besteed voor het speuren naar gas op de Noordzee. De be dragen geven wel aan hoeveel geld er nodig zal zijn om de Noordzeebodem op verantwoorde manier af te zoeken. Vol gens de NAM is dit al een afdoende aan wijzing, dat exploitatie door de staat niet mogelijk is. Waar zou het rijk 20- veel geld vandaan moeten halen? De heer C. Klaui, vice-voorzitter van de afdeling Eemland van het Veteranenle- gioen Nederland, heeft dn hotel La Bordelaise gesproken over het com munisme, het stelsel waarvan voorzitter D. de Winter in zijn openingswoord zei, dat het. evenals het nationaal-socialisme, door de leden van het Veteranehlegioen Nederland bestreden moet worden. Communisme bestaat eigenlijk niet, aldus de heer Klaui, wanst 'in een land ais de Sowj et-Unie spreekt men zelf over so cialisme. Men is op weg naar het com munisme, dat de heilstaat zal bieden. Door wat wij het communisme noemen is ongetwijfeld in Rusland heel veel tot stand gebracht en een groot stuk ach tergebleven gebied werd in vijftig jaar een wereldmacht Men mag zich echter afvragen ten koste van wat dit alles be reikt is. De eerste wereldoorlog gaf het commu nisme vaste voet, na de tweede wereld oorlog leeft een derde van de wereldbe volking onder communistisch bewind. Sommige communistische leiders zijn van mening dat een derde wereldoorlog het communisme over de gehele wereld zal verbreiden. Het begin van de „heilstaat" ligt in het westen van Europa, want Mant en En gels hebben de proletariërs gewezen op hun mogelijkheden. Volgens de echte communisten zijn deze enorm groot want de mens zal zich tenslotte zelf verlos sen zonder de hulp van God. Het heeft geen enkele zin een echte communist tot andere gedachten proberen te bren gen, want slechts hij kent de waarheid. Door zijn sociale bewogenheid werd Karl Max de strateeg van de revolutie Engels gaf aan zijn theorieën de weten schappelijke basis. Uit deze theorieën be stond de communistische ideologie, het gesloten systeem van gedachten en be weringen in eenvoudige vorm. Voor de echte communist is zijn ideologie een pseudo-religie. De heer Klaui noemde het communisme cp velerlei terrein een groot gevaar voor het westen. Het bedient zich van het imperialisme. Niet als doel, maar als mid del om het communisme te verbreiden. Dat „de oorlog het instrument van het communisme is", dient men altijd in het oog te houden. De heer Klai zal in totaal op drie bij eenkomsten over het communisme spre ken. De heer Th. W. Polet heeft in „De Kleine Witte" zijn derde en laatste lezing gehou den over de geschiedenis vn het Huma nistisch Verbond en de taak, die het zich heeft gesteld. Vanaf de oprichting is er voortdurend naar gestreefd belangstelling te wekken voor de humanistische gedachten in alle kringen vain de maatschappij. Natuurlijk bleken bepaalde groepen makkelijker toe gankelijk dan andere. Toch kan gezegd worden, dat het in de betrekkelijk korte tijd van het bestaan van het Verbond ge lukt is, tot in alle lagen door te dringen. De laatste jaren werden er pogingen ge daan om gespreksgroepen te vormen met arbeiders, die geen lid zijn van het Ver bond. Dit vereist een groot vermogen om zich in te leven in de situatie van ande ren en om op het eerste gezicht moei lijke zaken in eenvoudige bewoordingen uiteen te zetten. In deze groepen houdt men zich bezag met vragen als: Van waaruit leeft de mens, hoe Is mijn ver houding t.o.v. de maatschappij, het ge zin enz. Bij het Verbond zijn mensen .van heel verschillende pluimage aangesloten. Daar om zal zoveel mogelijk getracht moeten worden met de verschillend gerichte be langstelling en met het verschil in be vattingsvermogen rekening te houden. Dan zal het mogelijk blijken een groot aantal leden injterfflief in het Verbands- leven te betrekken In iedere gemeenschp van het Verbond blijken bijzondere mogelijkheden aanwe zig te zijn. Gelukkig weet men die vaak te gebruiken en zo vertoont het gemeen schapsleven in het Verbond een zeer ge schakeerd patroon. De tijd van grote openbare bijeenkomsten blijkt voorbij. Alleen bij heel bijzondere gebeurtenissen is er nog wel eens een kans van slagen. Toch zijn er gemeenschappen, die nog steeds op een grote belamgselling kunnen rekenen. In de meeste evenwel wordt steeds meer het accent verlegd naar de vaste gespreksgroepen mot daarvoor spe ciaal gevormde cursusleiders. Vele tien tallen van deze groepen funktioneren reeds uitstekend. Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 SOEST - TEL. 3256 Er is in het Verbond veel aan de gang. Lang niet alles komt echter voldoende naar buiten. Spreker drong er bij de le den op aan, de aktmteiten zoveel moge lijk te helpen bekend maken. Vaak komt bet b.v voor, dat emigranten niets weten van de mogelijkheid, om in landen ais C anada, Australië, Nieuw-Zeeland, direkt bij aankomst in kontakt te komen met geestverwanten, die bereid zijn hen naar vermogen te helpen bij het opvangen van de eerste moeilijkheden. Later ver zuchten ze dan: ..Had Ik dat toen maar geweten". Ook in het leger ligt het dikwijls nog zo. Het werk der humanistische raadslieden is nog maar pas begonnen en menig mi licien weet niet hoe hij er mee in aanra king kan komen. Trouwens, op heel veel andere terreinen blijkt eveneens, dat de gewone mens nogal eens verdwaald raakt in onze gecompliceerde wereld en dat er vaak toch maar weinig voor nodig is cm hem op het juiste spoor te zetten. Hieraan kan ieder lid meewerken, als hij zelf op de hoogte is van de mogelijkhe den, die o.a. het Humanistisch Verbond biedt. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Het maandelijks concert in de Oude Kerk wordt voor het eerst in 1965 op 29 janua ri gegeven. Het is een solistenconcert, met Mirjam Krieg als sopraan, Hans Neuberger als altviolist en de cantor-organist van de Oude Kerk, Maarten W. Kooij. Mirjam Krieg is bekend van diverse radio-uitzendingen. Haar vader, Hans Krieg. was een bekend componist van joodse liederen, waarvan zij er tijdens dit concert enkele ten gehore zal bren gen. Hans Neuburger keerde in 1963 vanuit Canada in Nederland terug. Hij was kort na de oorlog daarheen geëmigreerd. Hij was er altist in het Winnepeg Symphony Orchestra en het C.B.C.-Orchestra. Ook was hij solo-altist in het Niedersachsi- scher Symphonie Orcherster Hannover Sinds 1963 is hij als solo-altist aan het Radio Philharmonisch Orkest verbonden. Het is een voorrecht dat hij na zijn con certen in Amerika, Duitsland en Italië ook in zijn tegenwoordige woonplaats Soest zal optreden. Het programma vermeldt werken van Te- leman, Bach, Schneidt en Fiacton Het zag er voor het eerste damesteam van Olympia wat betreft de winstkansen in de eerste wedstrijd van het nieuwe jaar niet al te best ud>t. Drie speelsters en een reservespeelster moesten om diver se redenen de volleybalsport vaarwel zeg gen. En de wedstrij dleiding zag zich voor grote moeilijkheden geplaatst. Gelukkig beschikt Olympia over een sterk „achter land". Daardoor en door de terugkeer van oud-eerste team speelster Leni de Bruin werd op papier althans toch nog een sterk team gevormd. Het zag er in de eerste set tegen Huizen niet naar uit dat Olympia inderdaad de sterkste zou zijn. Vooral met de vaak harde opslagen van de meisjes uit het Gooi hadden de Olympianen nogal eens moeite. Maar langzaam kreeg het aan- valspa/troon meer vorm en raakten de speelsters op elkaar ingespeeld. Zelfs werd de eerste set gewonnen. De tweede set werd op het nippertje door Huizen gewonnen met 15-13. In de derde set bewees Leni de Bruin het volleyballen bij lange na nog niet ver leerd te zijn. En zij was het die vooral opbouwend uitstekend werk verrichtte Ook Alie Kamerbeek kweet zich uitste kend van haar taak als hoofdaanvalster. Deze set werd gewonnen met 15-9. De vierde set bracht Olympia ook winst, zij het minder overtuigend dan de vorige. De conditie van enkele speelsters liet in deze wedstrijd duidelijk afweten, maar het eerste damesteam van Olympia heeft bewezen dat zij beslist nog meetelt in de competitie van de overgangsklasse on danks het gedwongen vertrek van 4 speelsters. Het eerste herenteam speelde ook tegen Huizen. Zij wisten in de eerste set een 0-10 achtestand om te buitgen in 15-13 en daarmede deze set te winnen maar daar is het dam ook bij gebleven. In een matig gespeelde wedstrijd verloor het eerste herenteam van Huizen met 3-1. Het derde herenteam leverde een uitste kende presttie door de Spirit reserves een gelijkspel af te dwongen. Met iets meer durf in de aanval had er zelfs winst m gezeten. Vooral de keiharde smashes van Arie Muller troffen regelmatig doel. Met de setstanden 15-13, 11-15, 15-10 en 13-15 bereikten de Olympianen tegen Spirit 2 een 2-2 score. Programma donderdag 28 januaru: Dames. Olympia 3-S.S.S. 2, 7.45 uur Olympia 1-Unitas, 8.30 uur Olympia 2- Spint 1, 9 45 uur. Heren. Olympia 4-Spirit 4, 7.45 uur. S.V.V 1-Olympia 2, 9.45 uur. Op vrijdag 5 maart a.s. wordt de Vrou- wenwereldgebedsdg wederom over de ge hele wereld gehouden. Het onderwerp van de liturgie is: „Wat vraagt God van de mens". Ook de jeugd zal zich op die dag m woord, gebed en vertelling met hetzelfde onderwerp bezighouden. De jeugdliturgie behandelt de vraag die God ons stelt aan de hand van de woor den uit Micha 6 en geeft in 3 verhalen weer, hoe men rechtvaardig kan zijn, liefde kan geven en ootmoedig met God kan wandelen. Mevr. G. Huese-Laming, V.V.D-gemeen teraadslid van Bilthoven, heeft de natio nale vrouwenraad vertegenwoordigd bij de All India Women Conference, die is bijgewoond door vrouwen uit het hele onmetelijke India. Zij heeft hierover in het Oranje Hotel gesproken voor de leden van de vrou wengroep Soest-Soesterberg van de V.V.D.nadat zij was ingeleid door mevr. D J. P. Oranje. Het is een aantrekkelijke bijeenkomst ge worden want mevr. Huese gaf interes sante bijzonderheden over de positie van de Indiase vrouw, die op het terrein van de emancipatie op veel gebied resultaten met reuzenschreden behaalt terwijl de Nederlandse vrouw hiervoor vaak vele laren heeft moeten vechten. In rege ringskringen werken net zoveel mannen als vrouwen en de vrouwen ontvangen hetzelfde salaris. Helaas geldt dit alleen maar voor de bovenlaag van de bevol king, want een groot deel van het volk leeft nog in bedroevende omstandighe den.. De strijd tegen honger en analfa betisme wordt echter fel ter hand geno men en vele vrouwen leverden vrijwillig een aandeledn deze strijd. Het thema van de bijeenkomst in India was „De plaats van de vrouw in de ver anderde wereld". VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 26 JANUARI 1965 As je 't ming vraogt dan mok zeiige dak blie bin da wullie nie zo achterluk binne as veule van ongze opa's en overopa's en nog ouwere opao's, die vreuger zeeje, riejelee ring das maar groote flauwekul. Ajje wat mot dan gao je 't laand maor op en daor gao je dan maor erreges staon of zitte. De netuur zorregt d'r dan wel veur dat 't zaokie wog komp Noeng kejje netuurlek de netuur alles wel laote opknappe, maor ikke zie 't al beure dat de dartigduuzend minse die wullie noeng int darrep hebbe allegaor zeeje, ikke mot effe, 'k gao maor effies naor 't laand. Dat wouwe die ouwe opao's van ongs, die riejeleering flauwekul vongde en die zeeje, Soest mot laandelek blieve. Zuk stinke dat laandeleke Soest, heul bar. Wullie binne gelukkig mederner en wullie zeige, riejeleering motter komjne, maor dan ,asj eblief nie zoas noeng. Hejje die gaote in de Moolestraot wel us ezien? Jonges, jongas daor kojje je nek in breeke en daor kojje zo maor in neer- kwakke. En wa denkie van die knaop die zondag- aoved in 'n gat kwam mit zien dee- retje en zien auto om van zien leeves- daoge nie meer uut te komme. Wullie motte op die plekke gin losse rooje lantaores hebbe as nachpitjjes, die dan ok nog deur elleke drorike lor mette- sleep kenne worre, maor bar veul lich, veur ming part van ongze sente, dajje goed ken zien, hier mok meraokels uut- kieke, want hier ken ikke ming nek breeke. Waor of nae? „Hoera Lorre gaat vliegen, hoera!" en hij vloog met een ruk zijn kooi uit en bleef met klappende vleugels op de vensterbank zitten. O, wat schrok Maar tje toen ze ontdekte dat heit raam open geschoven stond. „Lorre, kom gauw te rug!", riep ze onzel, „kom asjeblieft gauw terug!" Maar Lorre scheen niet van plan te zijn hieraan gehoor te geven. Hij genoot van zijn Vrijheid 'en tuurde vanuit zijn vensterbank de wijde wereld in. „Kom hier Lorreriep ook Gert jan, die naai' binnen gesneld was, met schorre stem. „Lc-rre mag spelen van Maartje", krijste Lorre. „Maartje heeft kooi opengemaakt. Maartje is lief!" Gert jan vond Maartje helemaal niet lief en verontwaardigd liep hij uit: „Dom kind, hoe kun je dat nou doen, moet je alles weer bederven?" Oh, wat had Maartje een spijt, ze kon wel huilen, maar Gert jan pakte haar bij de arm. „Komaan, laten we voorzichtig proberen om Lorre weer te vangen voordat tante Neel thuis komt!" Maar helaas, het was al te laat. Met een grote boog vloog hij het raam uit, naar buiten, terwijl de kinderen hem onthutst nakeken. „O," jammerde Maar tje, „nu 2ijn we reddeloos verloren, nooit zal de papegaai meer terugkomen, arme tante Neel Is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Op woensdag 5 mei zal het eerste elftal van S.E.C., ter gelegenheid van bevrij dingsdag op eigen terrein 'n voetbalwed strijd spelen tegen het eerste elftal van de vereniging Baam. De aanvang is half drie. Vooraf spelen jeugdige leden in de leeftijd van 14-16 jaar van de verenigin gen S E C. en Baarn tegen elkaar GEBOREN: Stephan Karei, zoon van K. H. Ott en E. M. C. M. van den Brink, Soesterbergsestraat 122. Arjan Rolf, zoon van R. D Schuiling en P G. E. Schucking Kool, Van Lijndenlaan 14. Sylvia Willemina Johanna, dochter van R. van den Brink en B. C. Kok, Ruys- daellaan 13. Maria Bernadetta, dochter van G. A. Kok en M. Pasker, le Heeser laantje 58. Hendrikus Vincentius, zoon van R. W. Hoksbergen en G. A. A. Zwa- nikken, Birkstraat 27. Maaike Hen- drika, dochter van M. van Drie en G. E. de Rooij, Nieuweweg 60a. Esther The- rese, dochter van A. J. van Es en E. M. van Praag, Vermeerlaan 43. Jannetje, dochter van H. J. Walet en H. van der Linden, Bakkersweg 3. Saskia Maria, dochter van J. C de Graaf en J. M. A. A. Marüjn, Albert Cuyplaan 25. Erik Jan, zoon van J. Sleeking en A. Werkhoven, Vermeerlaan 59. Jeftha, zoon van B. de Wolf en S. M. Uiterwijk, Nieuwerhoek- plein 1. Jan Pauk zoon van P. de Vries en C. G. Zielstra, F. C. Kuyperstraat 26. ONDERTROUWD: Auke Hendrik Zeylstra, Prins Bernhardlaan 28 en Wilhelmina Klara Westerveld, Beetzlaan 100. Hen drik Willem Westeneng, Nieuweweg 40 en Evertje Cornelia van Schaffelaar, Juli- analaan 50. Hendrik Gerard Kamp horst, Korunginnelaan 65 en Wilhelmina Verwoerd, Wieksloterweg W.Z. 19. Harry Broer Boonstra, Laanstraat 79 en Pietemella Geertje Schouten, Oude Utrechtseweg 56. Cornelis Johannes van Rijn, Amersfoortsestraat 78b en Dina Hermina Wegkamp, Amersfoortsestraat 78b. GEHUWD: Hendrik Walther Doreleijers, Kruisstraat 18. Oss, en Antoinette Leo- narda Maria van den Breemer, Korte Melmweg 15. Gerard Borg, Postweg 82 en Aartje van 't Hoog, Postweg 82. Dir. H. W. Velling» Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN: Regina Petronella Chris- tina Westra, 76 jaar, weduwe van J. van Noord, Nieuweweg 104. Roélfina Al- berdina Jantina Bartelddna Hazewinkel, 66 jaar, Ir, Menkclaan 35. Johannes Zorn, 79 jaar, echtgenoot van J. Tijben, Lijstersraat 31, Utrecht. Evert van Looijeragoed, 63 jaar, echtgenoot van M. M. de Waard, Dorresteinweg 84.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5