Meten met twee maten HET OOG GERICHT OP THEO EDEN MASMAN Bezwaren tegen streekplan Utrechtse Heuvelrug Wij laten ons verdringen Churcliill "j* A. J. van Balkom geen raadslid Melkwagen in diggelen Artiestenpalet Israël, Gods teken in de tijd Kerkrat Stoffenhuis Ralph Polak brengt Boussac Modeshow VRIJDAG 29 JANUARI 1965 44e JAARGANG no. 8 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Langzaam maar zeker begint de politie ke situatie in de wereld er voor het westen minder rooskleurig uit te zien. We merken dat niet zo op, omdat de symptonen nog zo verspreid en zo licht zijn, de welvaartsconjunctuur ons in be slag neemjt, we een onbegrensd vertrou wen hebben in -de kracht van Amerika en we gemakshalve maar aannemen, dat „het onze tijd wel zal duren". Maar we dienen -toch verder te zien dan onze neus en ónze tijd lang is. En wie de symptomen nauwlettend gadeslaat, ziet het oosten langzaam maar zeker sterker worden en daar dus een agressiever hou ding ontstaan, waartegenover het vrije deel der wereld zoal geen verzwakking dan toch niet een zelfde versterking toont en dan ook geneigd ds of zich ge dwongen voelt naar een compromis te streven, in fei-te zich iets teru-g te trek ken. De Ver. Staten van Noord-Amerika doen wanhopige pogingen om Zuid-Vdetnam voor het westen te behouden, maar alles duidt er op, dat na Frankrijk ook hen dit uiteindelijk niet lukken zal, evenals Laos en inmiddels ook Cambodja in dit deel van Azië aan de westerse invloed zijn ontvallen. Indonesië drijft, ondanks de ook door Amerika geschonken financiële en tech nische hulp, een zelfde kamt uit. Nog poogt het wresten door de vorming van de staat Maleisië enkele steunpunten in zuidoost-Azië te behouden, docli deze kunstmatige poging stoelt niet op een economische binding tussen de delen van Maleisië noch op een volksbinding en kan daardoor alleen middels een kracht van buiten, in dit geval Enge land, met militaire middelen in stand worden gehouden. Dat duurt maar zo lang als de tegenstander - nu Indonesië maar straks wellicht ook China - nog niet militair sterker is dan wat Enge land in het veld kan brengen, hetgeen echter niet zo veel is. In het nabije oosten spitst de conflict situatie tussen Israël ën de Arabische staten zich toe. Ondanks de steun voor zijn onafhankelijkheid die Israël is toe gezegd door Amerika en andere weste lijke staten, dus van Egypte, Syrië en nu ook weer Jordanië, gesteund door andere Arabische staten, toch steeds agressiever op te treden en zich steeds meer te be wapenen voor een 9trijd tegen Israël. Ook in Afrka komen steeds meer onaf hankelijk geworden staten onder de in vloed van Chinese en Russische „hulp". Zo ergens een terugtocht van de wes terse macht en invloed: merkbaar is, dan is dat zeker het geval in Afrika. Het belang van invloed in dit werelddeel wordt door het oosten beter verstaan dan door het westen, dat er zich te vroeg en te gemakkelijk uit heeft laten verdrin gen. Dit zal uiteindelijk blijken een van de domste streken van onze tijd te zijn geweest. Verder heeft Amerika moeten toestaan, dat op Cuba zich een communistisch regiem vestigde en handhaafde, als het ware in het zicht van zijn eigen kustlijn. Dergelijke veranderingen in andere Zuidamerikaanse staten kunnen nog slechts met de grootste moeite worden voorkomen. We zien dus, dat het vrije deel van onze aardbol op verschillende punten invloed en posities prijs moet geven, die alle ten voordele komen van -thans vijandige machten, in het bijzonder China en Rusland. Het oosten dringt op, het westen -lijkt - ondanks zijn economische expansie - vermoeid, voldaan en niet meer tot strijd bereid. Zijn ideaal van vrijheid en onafhankelijkheid wordt verdrongen Churchili, die zo'n optimisme En zo'n vast, vertrouwen had, Churchili, die de V van Vrijheid Stééds m zijn twee vingers had, Churchili, deze wereld-veldheer. Niet alleen maar op papier. Niet alleen met woorden, maar ook Als een dapper officier. Met een open hart en ogen Voor het heil van 't algemeen, Ging, na een zéér vruchtbaar leven. Uit 't publieke leven heen. Allen, vóór- en tegenstanders, Brengen dankbaar van gemoed. Deze staatsman, held en schrijver Een eerbied'ge ere-groet. CLINGE DOORENBOS. door politieke onenigheid in een wor steling om welvaart. Het is de hunkering naar welvaart, die het westen dreigt te verslappen en zich terug doet trekken. Het gaat haast on merkbaar Ergens in ons achterhoofd weten we nog, dat alleen militaire kracht de dicta tuur kan weerstaan. Desalniettemin ver minderen we onze weerstand. De heer A. J. van Balkom, hoofd van de Titus Brandsmaschool te Soesterberg, die als negende op de groslijst van de K.V.P. door de voorzitter van het stem bureau aangezocht is die opengevallen plaats van de afgetreden wethouder W. G van Zadelhoff in te nemen, is ge zwicht voor de ar,gumenten van het Soester K.V.P.-bestuur en heef zijn plaats beschikbaar gesteld voor de heer A J van Vloten. Naar de mening van het K V P -bestuur Soest dient een Soester ingezetene een Soester ingezetene op te volgen en een Soesterberger een Soesterberger Oud-wethouder Van Zadeihoff woont in Soesrt en de heer Van Balkom woont in Soesterberg. Deze beroept zich op een afspraak van 'twee jaar geleden, waarbij overeengekomen zou zijn dat de negende plaats van de groslijst als „algemene re serve" beschouwd zou worden. Het K.V.P.-bestuur weet hiervan echter niets en beroept zich op een afspraak die al twintig jaar geldig is. H.K.H Prinses Beatrix, die zondag a s. haar 27ste verjaardag herdenkt. Foto A.N.P. G. v. d. Werff Het staatsbedrijf van de PTT wordt toegestaan binnen één jaar het tarief voor het verzenden van een brief met 50 procent te verhogen, van 12 op 18 cent; dat voor drukwerk zelfs met 100 procent, van 4 op 8 cent. Evenzo kreeg de Ned. Spoorwegen toe stemming om kort na elkaar twee ta riefsverhogingen in te voeren. Ook de lagere overheden trachten naarstig de prijzen van provinciale en gemeentelijke diensten met flinke percentages verhoogd te krijgen, al zijn zij daarvoor dan wel gebonden aan toestemming van de mi nister van economische zaken, welke nog weieens op zich laat wachten. In elk geval is het opmerkelijk, dat de overheid zijn prijzen vrij gemakkelijk flink verhoogd, maar dat dit aan het bedrijfsleven maar nauwelijks wordt toe gestaan en dan nog maar mondjesmaat Als ergens de verhogende lasten van de loonsverhogingen te merken zijn. dan is dit wel in de stijgende tarieven van de overheidsdiensten. Nu is dat enerzijds wel begrijpelijk, want het zijn juist de dienstverlenende bedrij ven die het zwaarst door de loonstijgin gen worden getroffen Opvoering van de iroduktie door verdere mechanisering of automatisering is bij deze dienstverle ningen slechts in zeer beperkte mate mogelijk Het voornaamste deel van het werkt blijft aankomen op voldoende mankracht, zodat de post salarissen op de uitkomsten van het bedrijf de voor naamste factor blijven uitmaken. De achtereenvolgende loonstijgingen heb ben de dienstverlenende bedrijven daar door in een steeds ongunstiger positie gebracht tegenover de bedrijven die op mechanische wijze iets produceren en de pi'oduktie vaak konden opvoeren door modernisering van machines en hande ling. Desalniettemin voelt het publiek de ver hoging der overheidstarieven, temeer daar het monopoliebedrijven betreft, als een eenzijdig gebruik maken van moge lijkheden die aan anderen worden ont houden. Men vergelijkt percentages en merkt dan op, dat de tariefsverhogingen wel bijzonder groot zijn in verhouding tot de percentages van de loonstij gingen. Dat oordeel speelt ook een psychologische faktor mee. En we hebben de indruk, dat regering en gemeentebesturen hier mede weieens te weinig rekening hou den. Aan de ene kant stemt de regering pas na jarenlang aanhouden en veel aarze len toe in een belastingverlaging, die nog slechts een aanpassing betekent aan de gestegen looninkomsten. Aan de an dere kant wordt die verlaging grotendeels teniet gedaan door de tariefsverhogingen der dienstverleningen, om van de ver hoging der sociale lasten in dit verband niet te spreken. Het leven van de Nederlander wordt niet alleen steeds ingewikkelder maar, mede daardoor, ook duurder. De regering zegt de inflatie te willen bestrijden, maar werkt er zelf toe mee om die spiraal weer te doen opschroeven. De nogal ingrijpende verhoging der post- tarieven bezorgt ieder bedrijf en ieder mens een verhoging van lasten. Dat werkt ook prijsverhogend op de kosten van levensonderhoud, dat kan niet uit blijven Bij de voortdurende krappe ar beidsmarkt zullen dan al spoedig ster kere looneisen weer het gevolg zijn. Nu het rijk de prijzen der dienstverle ningen zo drastisch verhoogt, zal men des te gemakkelijker zeggengooi de prijzen dan maar omhoog, als de lonen er maar niet bij ten achter blijven. Wanneer tegenover de drastische over- heidsverhogingen de producerende be drijven onder dwang worden gesteld en slechts met grote moeite hun prijzen enkele procenten mogen verhogen, dan zal de ontevredenheid groeien. Het moet nu al niet uitgesloten worden geacht, dat we spoedig voor een periode van stakingen zullen komen te staan. De verwarring op loon- en prijzengebied wordt eigenlijk steeds groter. Het is der halve de vraag of men het aan banden leggen hiervan op den duur kan hand haven. De overheid werkt er met haar rigoureuze prijsverhogingen zelf toe mee om de vrij heid en wildheid in dit opzicht te be vorderen. Gisteren stond de bestelwagen van de melkhandelaar C. V. op de Soesterberg- sestraat, niet ver van een straatlantaarn, die nog brandde. Toch werd de wagen niet opgemerkt door de Soester automo bilist P. L. H Een fikse botsing maakte van de bestelwagen nagenoeg schroot, terwijl alle melk- en melkprodukten ver loren gingen. Het artiestenpalet komt maandag 1 fe bruari weer naar Sanatorium Zonneglo ren. Medewerking verlenen ditmaal: accor- deoniste Kathy Verdonck, The Lion Sisters, conferencier Bert van Schaik, Rita Groesbeek met internationale volks liedjes, de pianiste Emmy de Heus en Iienny van Rooyen, tenorsolist van het operettegezelschap „Grinzing" Hierover spreekt ds D W. Veldkamp, predikant Vrije Evangelische Gemeente te Hilversum, in lokaal Prins Bernhard- laan 2, op 3 februari a.s. Theo Uden Masman is op 64-jarige leef tijd gestorven en insiders menen dat liefde voor zijn vak, het op verantwoorde wijze brengen van ontspanning in de vorm van dansmuziek, zijn dood ver haast heeft. Dertig jaar stond hij als leider van The Ramblers aan de 'top van de amuse mentswereld, maar de laatste jaren ging het snel bergafwaarts met zijn positie. Men erkende zijn groot vakmanschap maar had die niet meer nodig, want met onbenul en een hele grote mond breng je het tegenwoordig veel verder. Je hoeft niet meer te kunnen spelen en je hoeft niet meer te kunnen zingen, het wordt toch wel geslikt. Deze week hebben we weer eens kunnen merken dat men zich bij televisieuitzen dingen vaak helemaal niets aantrekt van de vakmanschap die een uitzending aan trekkelijk of zelfs groots kan maken. Voor vele duizenden was de uitzending van de verkiezing van sportman en sportvrouw een gebeuren van betekenis Het werd een bijzonder slechte uitzen ding, met een presentator die zijn enor me papierlast, waarvan hij voorlas ter wijl er niets voorgelezen behoefde te worden, zo'n slordige, twee meter van zich afhield omdat hij verziende is en zich ondanks gevorderde jaren een jongeling voelt die geen bril wilt dragen. Die papieren hield hij met zijn linker hand vast en met zijn rechter hand stond hij de typische bewegingen van declamerende kinderen te maken, die echt niet weten wat ze met dat handje doen moeten. Ter afwisseling van dit gestuntel stuntel de een groepje meisjes met ballen - nota bene kampioenen van Nederland. Theo Uden Masman moet zich al te veel geërgerd hebben aan het toenemende geklungel in zijn vak en dat kwam zijn gezondheid niet ten goede. Laten wij trachten onze gezondheid te behouden en ons niet ergeren aan het geklungel, het alleen maar constateren en ons toestel afzetten. „U luisterde naar het dansorkest The R-amblers. Wij nemen nu afscheid van u, maar wij komen terug. Theo Uden Masman, de vakman die niet meer paste in deze tijd die steeds min der vaklieden op amusementsmuziek ver eist, komt met meer terug. KANTMAN. Het lijvig boekdeel bevat de bezwaren dieingebracht zijn tegen het streekplan Utrechtse Heuvelrug, dat op 29 mei 1962 vastgesteld is door Provinciale Staten van Utrecht en dat vervolgens aangebo den is aan H.M. de Koningin. De voornaamste doelstelling van het plan is de instandhouding van het nog aanwezige natuur- en landschapsschoon van de Utrechtse Heuvelrug, met de be doeling dit onvervangbare gebied, dat nog veel ongeschonden natuurterrein beziit, in nabije en verre toekomst een creatieve functie te laten vervullen. Het gebied van de Utrechtse Heuvelrug, waartoe ook een groot deel van Soest gerekend wordt, is door zijn nabije lig ging ten opzichte van de grote bevol kingscentra zeer in trek bij hen die re creatie zoeken. Naarmate de vrije tijd toeneemt kan steeds meer van een ware invasie ge sproken worden. Ten dele komt dit omdat het vervoer nagenoeg geen rol meer speelt In de opzet van het streekplan heeft het belang van de dagrecreatie dan ook zeer zwaar gewogen. De meerdagsrecreatie is dan ook verschoven naar het gebied ten oosten van de weg Amersfoort- Doom. De voortgaande verstedelijking en de toe name van de welvaart roepen bij steeds bredere lagen van de bevolking de be hoefte aan een tweede woning op In het landelijk gebied van de Utrechtse Heuvelrug is hiervoor geen plaats, want met grond moet als bouwgrond zuinig omgesprongen worden. Dit leidt tot een intensivering van de bebouwing, hetgeen onder meer blijkt op de Eng. De bedoeling van het streekplan is bouwaktmtedten van stedelijke aard waaronder landhuisbouw, bungalowbouw en industrievestiging zoveel mogelijk te weren. Stedelijke elementen hebben in het verleden reeds te veel geleid tot aan tasting van het natuurschoon. De Utrechtse Heuvelrug en het Gooi vormen samen de smalle corridor waar binnen de voornaamste verbindingswegen van het westen met het oosten en het noorden van ons land gelegen zijn Zoals meestal het geval is liggen de oude dorpskernen aan de rijkswegen. De omvangrijke uitbreiding van de be bouwing en de intensivering van het lo kale en doorgaand verkeer dwingen ertoe het interlokale verkeer langs nieuwe we gen langs deze kernen heen te leiden. Gebruikmakend van de ten tijde van het vaststellen van het plan voorhan den zijnde gegevens is met dit facet re kening gehouden. De ontwikkeling van het verkeer is dermate dynamisch dat steeds nieuwe waarnemingen en voortdurende studie van gegevens en mogelijkheden nood zakelijk zijn. Zo biedt het streekplan twee verkeers- oplossingen ter vervanging van de rijks weg lb door Soestdijk en Soest. Inmid dels mag aangenomen worden dat het plan van een rijksweg over de Eng van de baan is. Er zijn tegen het plan 161 bezwaar schriften en adressen binnengekomen. Elf hiervan zijn afkomstig van gemeen tebesturen. De van particuliere zijde in gediende bezwaarschriften betreffen voor een groot deel de veelbesproken en veel- beschreven weg over de Eng. Bij de vast stelling van het streekplan is op verzoek van de gemeente Soest het tracé van een rijksweg over de Eng opgenomen. Elders in dat blad behandelen wij de Soester bezwaarschriften. Zij zullen op 15, 16 en 18 februari in de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State ter sprake komen als in Den Haag het Streekplan Utrechtse Heuvel rug openbaar behandeld zal worden. Een onbekende heeft zich via de toren van de Oude Kerk toegang tot deze kerk verschaft. Hij gooide psalm- en ge zangboekjes door elkaar, smeet een ko peren kandelaar door het kerkgebouw en een bloemenvaas ging aan diggelen. Ds Roest meldde het bezoek van de vandaal aan de kerk en de politie zou graag weten of er mensen zijn die ver moeden wie het geweest kan zijn. Koster Epskamp deelde de politie mee dat ook een bezoek gebracht is aan de r.k. kerk aan de Steenhoffstraat. Er is een stoel voor het altaar gezet en door daarop te klimmen kon de indringer een groot koperen kruis wegpakken en neer gooien. Twee kandelaars ondergingen hetzelfde lot. Zij. die hierover inlichtin gen kunnen verschaffen, wordt eveneens verzocht zich met de recherche op het bureau van politie in verbinding te stel len. c Een der belangrijkste internationale mo deshows - het modefestival Printemps- Eté 1965 van het bekende Franse huis Boussac de Paris - welke heden (29 jan uari) gehouden wordt in het Amster damse Hilton Hotel, zal op woensdag 10 februari a.s. gepresenteerd worden in de stoffenzaak van de heer Ralph Polak aan de Laanstraat te Baarn. Deze modemantfestatie, dde gebracht wordt door 7 internationale topmanne- auins en toegelicht zal worden door een Nederlands sprekende francaise, is een bijzondere gebeurtenis omdat Stoffen huis Ralph Polak de eerste zaak in Ne derland is waar de Etablissements Bous sac creaties presenteren van befaamde Franse haute-couture huizen zoals Guy Rouff, Madeleine de Rauch en Jacques Heim. Tot nu toe werden de Boussac- shows alleen in hotels en speciaal voor dergelijke evenementen geschikte zalen gehouden. Dat het de heer en mevrouw Polak gelukt is de voorjaars- en zo mercollectie 1965 van Boussac naar Baarn te laten komen danken zij voor een belangrijk deel aan de grote show oppervlakte van hun zaak. Dat neemt niet weg, dat de belangstel ling voor dit mode-défilé, dat twee maal - 's middags om 2.30 uur- en 's avonds om 8 uur - zal plaats vinden, wel zódanig zal zijn, dat de heer en me vrouw Polak ruimde te kort zullen komen om alle belangstellenden een plaatsje te kunnen bieden. De show wordt de clientèle van het Stoffenhuis gratis aangeboden. 'Van he den af zijn toegangskaarten in de zaak, Laanstraat 50, verkrijgbaar.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1