Winkel vijf-daagse Gerstebrood A. P. M. Hoott ten grave gedragen AFSCHEIDSRECEPTIE WETHOUDER VAN ZADELHOFF HET OOG GERICHT OP OUD WORDEN SOESTERRERG Een t.v. toestel voor een bejaard eenzaam medemens c.q. een chronische patiënt(e) R.K. Charitatief Centrum Kath. Vrouwengilde Korfbal Los lopende hond Feestavond brandweer Koninginne- en Bevrijdingsdag Geslaagd Medische dienst. R.K. Harmonie wordt algemene vereniging Frontale botsing Opstellingen VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 44e JAARGANG No. 10 soester|[ourant 11X x O IA X X Cl PIP \7 OPOoV» I 1 n f iaiIapa rï n r A n rv A*l m£4.3s,.v Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Reeds geruime tijd doen de vakbonden pogingen om de vijfdaagse werkweek ook ingevoerd te krijgen voor het perso neel van winkelbedrijven. Maar men komt er niet zo gemakkelijk uit, zodat de behandeling van een ontwerp-verorde- ning hiervoor ui het hoofdbedrijfschap detailhandel derhalve is uitgesteld. Er is wel een compromis-regeling tot stand gekomen met het grootwinkelbe drijf en de coöperaties, waar de confes sionele middenstandsbonden rich echter niet bij hebben aangesloten. Voor de grootwinkelbedrijven met hun meervou dige personeelsbezetting ligt deze zaak natuurlijk ook wel wat eenvoudiger dan voor de kleinere middenstandszaken. Zij kunnen nog in zekere mate een rouleer systeem toepassen, waarbij ze hun werk- nemers(sters) vrijwel volledig een vijf daagse werkweek kunnen garanderen, al is hierbij niet iedere week de zaterdag als vrije dag inbegrepen. Voor de middenstandszaken, met hun meestal veel kleinere aamtal werknemers en dus niet of veel minder de mogelijk heid tot instelling van een rouleersy steem, ligt dit veel moeilijker. Temeer, omdat de zaterdag nog altijd als een van de beste koopdagen wordt erkend, terwijl men lang niet in alle plaatsen tot ge zamenlijk sluiten op een andere dag kan komen. De aandrang, die de vakbonden desal niettemin uitoefenen, wekt in midden standskringen vooral nogal irritatie op wegens het feit, dat slechts een gering aantal van het winkelpersoneel lid is van een vakbond. Deze ongeorganiseerden aanvaarden meest de konsekwenties van hun baan in een winkel: zij weten dat ze zeker op zaterdag niet gemist kunnen worden, zij stellen natuurlijk ook wel prijs op een vijfdaagse werkweek, maar willen de vrije dag ook wel op maandag of een van de andere werkdagen riemen of eventueel in twee halve dagen en daar is met de ondernemer altijd wel tot over eenstemming over te komen. Maar de vakbonden blijven het als hun taak _zi£n_i3ra_mciL het winkelpersoneel op zo mogelijk een vrije zaterdag en an ders minstens op een vrije maandag aan te dringen. Door deze aandrang is men er in enkele branches al toe overgegaan om dan op maandag gezamenlijk de win kels te sluiten, maai" in de eerste plaats houdt iedereen er zich niet aan en in de tweede plaats liggen de omstandigheden per plaats vaak verschillend. En een ver ordening moet natuurlijk voor het gehele land gelden. In de kringen van vooral de kleine win keliers bestaan tegen zo'n verordening natuurlijk grote bezwaren. Hun personeel bestaat vaak uit niet meer dan één of twee dames, die juist op de zaterdag broodnodig zijn in de winkel. De instel ling van een vrije zaterdag voor hun be drijf zou hen zeker m hun bestaan be dreigen. Een bestaan, dat juist ook gebouwd is op het verlenen van service, op een goede persoonlijke behandeling van de cliënt, zodat men deze op een drukke koopdag als de zaterdag niet te lang behoeft te laten wachten. Zelfs wanneer deze win kelier zijn zaak op een andere werkdag de gehele dag gesloten zou moeten hou den, betekent dat voor hem een benade ling in zijn verkoopmogelijkheden. En dat alles terwijl het er in deze tijd voor de kleinere middenstandsbedrijven toch al niet gemakkelijker op wordt om zich te genóver de grootwinkelbedrijven en de warenhuizen te handhaven. Er is één roep naar gerstebrood Door heel ons lage landje, De bakker die nog nee verkoopt Verliest soms al een klantje. De fabrikant loopt het niet vóór, Geworpen voor de leeuwen, Zoals ze door de telefoon Om gerstemeel staan schreeuwen. Waarom klinkt deze roep naar gerst Steeds vrijer en ook franker? Men zegt: Het is goed voor het hart En het voorkomt de kanker. Een middel tegen jicht en spilt, Da's voor de ouwe mensen: Je krijgt er mooie oogjes van. Wat jongedames wensen. De bakkers willen er best aan En gaan er niet om 'grienen: Wat in de vrije sector valt, Daar kun je aan verdienen: Andriessen houdt de broodprijs vast. Hij is zo'n handenbinder. De omzet van het bruin en wit Werd bovendien steeds minder. De rage om het gerstebrood Kan, nog maar net begonnen. Gevaarlijk zijn voor 't potje bier, Ook uit de gerst gewonnen: Er dreigen overuren voor De schouten-met-hun-rakkers. Zodra de rel om gerst begint Van Horecaf met bakkers! JAAP MIJDERWIJK Het aandringen van de vakbonden op een vrije zaterdag voor het winkelperso neel vormt daarom een wezenlijke be dreiging voor het .bestaan van vele mid- denstandsbedrijven. Helaas werkt het grootwinkelbedrijf er in zekere mate toe mee, dat uiteindelijk zo'n verordening toch afgedwongen zal worden. Als een vijfdaagse week voor de winkels onver mijdelijk is, dan zou men het compromis wellicht het best 'kunnen vinden in een algehele sluiting op maartdag, al schikt dit ook weer niet alle branches, zeker niet in de 'levensmiddelensector. Maar een algehele sluiting op zaterdag wordt toch ook door vrijwel niemiand als een goede oplossing gezien. Het is een uiterst moeilijk dilemma, waarvan men de op lossing eigenlijk liet best aan de winke liers zelf'kan overlaten. In de nacht van zondag op maandag verongelukte de 21-jarige postbode A. P. M Hooft toen hij op de Nieuweweg met zijn bromfiets tegen een auto botste. Gisteren is hij met korpseer ten gTave gedragen. In de kerk van dé H.H. Petrus en Paulus werd door pastoor mgr. S. Th. Visser een requiemmis opgedragen, waarna 38 r.T.T -beambten deel uitmaakten van de stoet die zich van de kerk naar de be graafplaats aan de Dalweg begaf. Aan het hoofd hiervan bevonden zich de heer H G. Bolhuis, directeur van de P T T-Soest, de heer P. Zijlstra, waarne mend directeur en de heer W J. van Diermen, hoofdbestöller De directeur sprak aan het graf woorden van af scheid en troost, waarna kapelaan A. J. Spit de absoute verrichtte De afdeling bejaardenzorg van bovenver melde vereniging heeft de bejaarden van Soest een prachtige middag aangeboden, waaraan medewerkte mej. Paula van Alphen met haar meisjeskoortje met pia nobegeleiding van de heer Arie Snoek. Na het zingen van enige liederen werd tot de pauze een Don Bos co film ge draaid. Na de pauze, waaronder een verversing werd aangeboden, liet het meisjeskoor zich weer op uitstekende wijze horen, hetgeen door de aanwezigen met een langdurig applaus werd beloond. Naast nog een kaartmiddag zal er op dinsdag 23 februari een carnavalsfeest georganiseerd worden. Op uitnodiging van het Kath. Vrou wengilde, afd. Soestdijk, hield de heer Tieman, oud-rechercheur van de Zeden politie te Utrecht, een causerie over zijn jaren lange ervaringen daar opgedaan Zijn woorden maakten grote indruk op de ouders, welke hij erop wees aan welke gevaren hun kinderen bloot staan. De heer Tieman drong aan op goede en tactvolle voorlichting maar ook op grote waakzaamhei'd. In de pauze vroeg mevr. Lambert even het woord om in dit verband' de aan dacht te vestigen op de vereniging tot bescherming van meisjes en -gaf de raad om zich alvorens in de stad of het buitenland een betrekking aan te nemen, zich in verbinding te stellen voor het verkrijgen van inlichtingen. Het eerste en het derde team van de korfbalvereniging De Meteoren spelen zondag t micro-wedstrijden in de Bern- hardhal te Utrecht. Het eerste speelt 3 wedstrijden tegen Excelsior, Biko en S.K.V., het derde tegen teams van de vereniging De Zwaluwen en Amersfoort. De Hilversumse automobilist G. D V week op de Bartolottiiaan uit voor een overstekende hond. Hij kwam tegen een boom terecht en zijn auto werd totaal vernield. De eigenaar van de hond is gevonden. De vereniging „Vrijwillige Brandweer van Soest" biedt de leden en donateurs op 15 februari in de grote zaal van res taurant Eemland een feestavond aan. Van de Oranjevereniging „Wilhelrmna" te Soesterberg, het Oranje Comité Soest en de christelijke nationale oranjever eniging „Beatrix" te Soest heeft het college van B en W. verzoeken ontvan gen om toekenning van een extra sub sidie voor de viering van de koninginne dag en de bevrijdingsdag 1965. De Oranjevereniging te Soesterberg heeft een tekort geraamd van 1500,Voor deze vereniging was reeds een subsidie van 500,geraaimd, dus er is een aanvullend bedrag van 1000,nodig. De Christelijk Nationale Oranje Vereni ging „Beatrix" heeft 700,kosten en kreeg reeds 200,zodat een aanvul ling van 500,nodig is. Het Oranje Comité beschikt over geen enkele financiële bron. Voor dB viering van Koninginnedag is 2800,gevraagd en voor de viering van de bevrijdings dag 12.000.— Tevens heeft dit comité aan het gemeen tebestuur verzocht de kosten van het jaarlijks terugkerend défilé voor het pa leis voortaan rechtstreeks voor eigen re kening te willen nemen. Voor dit jaar worden de kosten op 200, geraamd. Het college van B en W. is van mening dat het Oranje Comité en de beide ge noemde oranjeverenigingen aan de vie ring van koninginnedag en bevrijdings dag een werkelijk feestelijk karakter willen geven, zodat aan de raad voorge steld is een aanvullend krediet van f 15.500,te verlenen. Voor het doctoraal examen aan de eco nomische hogeschool te Tilburg slaagde de heer J. P. H. Stalenhoef. Nu de heer Drs W. G. van Zadelhoff bijna twintig jaar het ambt van wethouder in de gemeente Soest heeft vervuld, heeft het ge meentebestuur besloten hem een receptie aan te bieden. Daarbij wordt een ieder die daaraan behoefte gevoeld in de ge legenheid gesteld persoonlijk van de heer Van Zadelhoff afscheid te nemen. Deze receptie zal worden gehouden op vrijdag 12 februari a.s., des namiddags van 4 tot 5.30 uur, in de raadzaal van het gemeente huis. Als u zich mocht verbeelden dat de men sen tegenwoordig zo verschrikkelijk oud worden dan bent u echt wél abuis, want dat schijnt maar voor weinigen wegge legd te zijn en de kans op een rede lijke leeftijd schijnt pas een reeële kans te worden als je maar eenmaal aan je A.O.W. toe bent. In de vorige maand zijn elf mensen van geringe tot grote faam overleden. Onder hen was de stokoude Churchill. Generaal Weygand werd nog acht jaar ouder dan de negentigjarige Churchill. terwijl T. S Eliot, Hans Strassburger, Evert Kupers en Jack Hylton boven de zeventig kwa men. Wat moeten we echter denken van Jea- nette MacDonald (nog geen zestig), Wim Poppink (net boven de zestigI, Theo Uden Masman (nog geen vijenzestigl, Johan Fiolet (nog geen vijfenzestig) en de Rus Koslow (nog geen zestig). Aan de hand van statistieken zullen knappe koppen kunnen aantonen dat die januarimaand 1965 wel heel ongelukkig uitpakte voor hen die nog geen 65 zijn, maar dan ben je toch maar het slacht offer als je je net niet gehouden hebt aan die statistieken en stierf terwijl je volgens de rekenaars nog lang had moe ten leven. KANTMAN Dokter W. F. van den Helm, Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404- 31574, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempel laan 6, tel 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. O O O De R.K. Harmonie „St. Jozef" heeft een besluit genomen, dat van verstrekkende betekenis is. Op haar laatst gehouden ledenvergade ring werd met grote meerderheid beslo ten om de vereniging om te zetten in een algemene vereniging, waarvan een ieder van elke richting üd kan zijn. In overeenstemming hiermede werd be sloten de vereniging een andere naam te geven en wel „Muziekvereniging Soes terberg". Een ieder kan nu musicerend lid worden van deze vereniging en van alle anderen zal steun daarbij dankbaar worden aanvaard. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de be stuursleden de heer C. Merts, voorzitter; Gen. Winkelmanstraat 90; mej. Tr. Suk- king, Rademakerstraat 5, de heer A. Schouten, penningmeester, Chr. Huy- genslaan 121; de heer H. van Besion, Chr. Huygenslaan 137. Op de Steenhoffstraat reed de Soester automobilist G. v. H. Hij kwam uit de richting Baarn. Zonder te letten op de Amersfoorter W. S., die per auto uit de richting van zijn woonplaats kwam, sloeg de heer v H. linksaf om het Kerkplein op te rijden. Er ontstond een frontale botsing. Beiden auto's werden zwaar beschadigd. Koningin Elisabeth en Prins Philip van Engeland zijn voor een statie- bezoek in Ethiopië, waar zij de gast zijn van de nu 73-jarige keizer Haile Selassie. Een van de bezienswaardigheden van de hoofdstad Addis Abeba is Tojo, de lievelingsleeuw van de keizer. Gewoonlijk staat hij aan de ketting bij de ingang van het Menelik Paleis, dat door de k. izer als kantoor wordt gebruikt. Maar op dit moment mocht hij even uit hollen. Zijn vriendin Maga heeft enige tijd geleden vier mensen vi - wond, maar Tojo is een schatje zeggen ze. Reeds jaren gaan door de zorg van de plaatselijke afdeling van heit Nederl. Roode Kruis chronische patiënten uit onze gemeente tweemaal per jaar met de „Henri Dunarat" een week varen op de Nederlandse wateren. Wij willen echter nu ook trachten een eenzame bejaarde of (en) een chronische bedpatïent(e) een TV-toestel te verstrek ken indien zijzelf de middelen tot aan schaffing niet hebben. Uw Roode Kruis wil daartoe gaarne het initiatief nemen. Het zal een actie moeten worden, die door de inwoners van Soest moet worden gedragen. De plaatselijke afdeling zal gaarne uw giften in ontvangst nemen. Heit Roode Kruis zelf begint ter opening van het te vormen fonds met een gift van 100, Inwoners van Soest, verenigingen enz. stort uw bijdrage voor bovengenoemd doel op giro 466784 t.n.v. de penning meester van het Nederl. Roode Kruis, afd. Soest, de heer H. de Graaf, Soester- bergsestraat 34 te Soest. In deze rijd van wélvaart moet het mo gelijk zijn een minder gelukkig mede mens wat vreugde te verschaffen. Geef van uw eigen geluk een klein beetje en doe dat in de vorm van een storting op bovengenoemd gironummer. Weeit u wat het zeggen wil altijd aan bed te zijn gekluisterd of als een een zaam mlens te verkommeren? Geen uit richt, afgesloten van de buitenwereld. Als u dat beseft dan twijfelen wij er niet aan of u grijpt uw giroboekje of ander zins. Zet op uw biljet of gift-enveloppe (in de brievenbus van Soesterbergsestraat 34): „Voor een bejaard en chronische patiënt een TV toestel present". Hoeveel toestellen er nodig rijn zult u vragen. Maakt u zich daar geen zorgen over, het rijn er altijd meer dan u denkt. Doe het vlug want snelle hulp is dub bele hulp. Per week zal in de kolommen van deze courant de verantwoording van de bin nengekomen gelden worden vermeld met initialen van de gevers B D.C. speelt zondag tegen R.KB.V.V in de volgende opstelling: doel Smink. achter Van Asch en v. d. Mast: midden Voet, v. d. Hengel en Bakker: voor Van Megen, M. v. d Lugt, Gros, J. v. d. Lugt en Dorrestein. Hees speelt morgen tegen Avance in de volgende opstelling: doel Tempelaar: achter Van Beek en De Jong; midden JekeL Geijtenbeek en Kok; voor Budding, Van Veen, Bosman, Sakkers en De Bree. V.V.Z. speelt morgen een uitwedstrijd tegen P U.EM. in de volgende opstelling: doel De Hiep: achter Snijders en v. d. Munt; midden v. d. Bosch, Van Kooij en Floor; voor Dammers, V. d. Kraak, Hament, v. d. Bovenkamp en Van Doorn. De wedstrijd P.U.E.M.-V.V.Z. wordt op het B.V.C.-terrein in Bilthoven gespeeld De thuiswedstrijd werd met flinke cijfers gewonnen, maar het is de vraag of het nu weer zo gemakkelijk zal gaan.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1