FORD CONSUL CORTINA Jaarvergadering Volksonderwijs Politieke verschuivingen in de U.S.S.R. FoTaS^a3' Tsjoe en lai streelt Soekarno's oren AUTOMOBIELBEDRIJF BOSBOOM Voor al uw FOTO-OPDRACHTEN fr"TolSüJa3' Firma G. van de Pol TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis Voor uw BRUIDSREPORTAGE VAART EN VERMOGEN! FORD VOOR AL W WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Bioscoopprogramma. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Nederlandsche Reisvereniging Geslaagd VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. Loodgieters werkzaamheden. Verbetering Korte Hartweg en Krommeweg <S> port-agenda Voetbalprogramma senioren Handbalprogramma Hockeyprogramma Jeugdvoetbal B.D.C. Opstellingen van S.E.C. Prestatievermogen naar het huiselijke idee van een familie-auto Stap in de Cortina en binnen 23 seconden is dat idee vervlogen. U rijdt dan namelijk al 100 km per uur. Even doordrukken en U zit tegen de 130 - top snelheid voor een wagen die weet wat zuinigheid Is. Een vering die triomfen vierde in Safari-rally's. Feilloos in de bocht. 5 maal gelagerde krukas. Extra groot rem- vermogen (remvoeringsoppervlak 640 cm2), dat U te allen tijde feilloos tot stilstand brengt. VERKOOP Birkstraat 105 Soest SERVICE Telefoon ■3256 BEVEROL SMEERSTATION De afdeling Soest van de vereniging Volksonderwijs heeft in gebouw De Rank de jaarvergadering gehouden Be langrijk tijdens deze bijeenkomst was het aftreden van mevr. B. J. Esch en de heer C. v. d. Schoor als bestuurslid. Zij heb ben deze functie 20 jaar bekleed. Ook mej A. C. Schuiling trad af. Zij stelden Steenhoflstraat 64 Telefoon 2551 zich niet herkiesbaar. Mevr. Van Vloten, dochter van mevr. Esch, werd in het bestuur gekozen, maar voor het ver vullen van de twee andere open plaat sen waren geen kandidaten. Voorzitter C. v. d. Schoor sprak in zijn openingswoord met voldoening over de aktivi'teit van het Soester gemeentebe stuur ten aanzien van het openbaar enderwijs, al moet helaas met nood- lokalen gewerkt worden. Minder goed te spreken was hij over de aktiviteit van de regering, die wel veel belooft maar met veel doet. De klassen zijn veel te groot en daarin laten wij slechts Spanje en Portugal achter ons Er is gebrek aan leerkrachten en met de scholenbouw is het droevig gesteld. De verlaging van de leerlingenschaal was in het vooruitzicht gesteld maar deze gaat voorlopig niet door. „Zo tobben we rraaar wat door", aldus de beer v. d. Schoor, die sprak van mis dadigheid ten aanzien van het grote aantal leerlingen per klas Volksonder wijs strijdt tegen de onvolkomenheden op het gebied van het onderwijs. Soms lijkt het een nutteloze strijd, maar zij zal voortgezet worden. Het is daarom gewenst de vereniging, die het volgend jaar 100 jaar bestaat, zo groot mogelijk te maken. Het geschenk aan de honderdjarige moet een zo groot mogelijk aantal nieuwe leden zijn. Thans zijn het er al meer dan 150.000 Aan het dot van zijn openingswoord sprak de heer v. d. Schoor de wens uit dat er meer samenwerking zal komen tussen de vereniging, de ouders en de hoofden van scholen. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3911 Secretaris W. Burgerhout gaf verslag over het afgelopen verenigingsj aar Hij bracht de twee toneelvoorstellingen in herinnering die leerkrachten voor de kinderen gebracht hebben. Het jaar is niet ongunstig geweest en het versprei den van een cirkulaire had een gunstig resultaat. Er is een vergadering geweest van de hoofden van scholen en de wethouder van onderwijs Het ligt in de bedoeling dat dit nog eens zal plaats vinden en la ter zal er een schoolraad ontstaan, waar in de ouders meer zeggenschap hebben. Dat kan nog wel even duren, want het instellen van deze raad is afhankelijk van het in werking treden van de mam moetwet en dit zal wel in 1968 worden. Billy Wilder's film Irma la Douce trekt overal volle zalen en mogelijk ds dat ook in Soest het geval gedurende de verto ning vain deze attraktieve film tot en met woensdag 10 februari. Jack Lemmon en Shirley MacLaine ver vullen de hoofdrollen. Jack is een arge loze politieagent die in zijn eentje een raid organiseert op een beruchte Parijse straat. Hij komt in aktie tegen de klan ten van zekere dames, maar heeft pech dat zijn chef zich onder hen bevindt en dat kost hem zijn baantje. Bij het arresteren van vele aardige meis jes ontmoet hij Irma, de alleraardigste en hij wordt verliefd op haar. Dat brengt hem in confliot met haar „beschermer", Hyppolite, die zo sterk als een os is. Er ontstaat een enorm gevecht en tegen ■ieders verwachting in wint de ontslagen agent, die daarmee de „meester" van Ir ma wordt. Grappige gebeurtenissen, angst om het lot van de „agent", die in de gevangenis terecht komt omdat hij van een moord verdacht wordt, maar tenslotte een hu welijk tussen hem en Irma en daarmee het slot van een oergezellige film. Zondagmiddag de oude vechter John Wayne in „De ruiters van de Mississipi". Het is een spannende episode uit de Amerikaanse burgeroorlog, waarin Wayne als kolonel bijgestaan wordt door ma joor Kendall iWilliam Holden). Met hun mannen vechten zij zich door de hel een weg naar de overwinning en deze bete kent het einde van de burgeroorlog. Het ligt ln de bedoeling dat ook psy chologen en pedagogen deel uitmaken van deze raad. De heer C. F. van Vliet gaf het finan cieel overzicht van het afgelopen vereni gingsjaar. Er zijn than 238 leden. Hij sprak over de aktivólteiten bij het open baar onderwijs en van de vereniging en wekte tot aktiviteit op. De aftredende bestuursleden werden toe gesproken door mej. Van Luin, voor zitster van de federatie Utrecht en door de voorzitter, terwijl de heer Van Vliet met lof sprak over het werk dat de heer LIMONADES enz. Steenhoflstraat 64 Telefoon 2551 v. d. Schoor in de afgelopen 20 jaar voor Volksonderwijs deed. De scheidende bestuursleden on/tvingen een boekenbom. Na de pauze werden gedichten gedecla meerd en liederen 'gezongen van de Vlaamse dichter Réne de derq, dae lang in ons land woonde en in 1932 ui Lage Vuursche begraven werd. Op maandag 15 februari wordt het win terseizoen van de afdeling Soest der Ne derlandsche Reisvereniging begoten met een kleurenfilm over „Mensen en Dieren in Donker Afrika". Deze film is door de heer Lod'e van Gent in het hart van de Afrikaanse Jungle opgenomen. Men krijgt wilde dieren te zien maar ook primitieve negerstammen die verborgen in de wil dernis leven Onder hen de Massi, de melk- en bloeddrinkende herders van Kenya. Deze laatste bijeenkomst van de N.R.V wordt in het Cityrthearter gehouden Voor het rijbewijs A of B-E zijn geslaagd oe dames en heren G van Kooten-Jan- sen, J Spermon, T H W Alkema-Mar- tens, A. H M. Beijen, G H. Lagemaat, F van Groningen. H. C. Ramakers-Ver- degaai en S. Schut. Zij werden opgeleid dioor auto- en scoo terrijschool „De Witte Pompen", Steen- hoffstraat 25, Soest. EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De lezers van de Prawda wreven onlangs hun ogen uit: in de kolommen van de stem van het Kramlin prijkte een ano niem ingezonden stuk. Is dat al vreemd, de inhoud van de brief is dat niet min der, al verklaart ze wel degelijk waarom de schrijver zijn identiteit geheim houdt, ook voor de redactie. De man vreest namelijk de wraak van partij functionarissen in zijn dorp en waarschijnlijk terecht, want hij doet een boekje open over onkunde, bemoeizucht, dwingelandij, verspilling enzovoorts van het plaatselijke partijapparaat. De Praw da schrijft er bij dat deze bnef er maar eentje is van een massa gelijkgestemde die de laatste maanden naar Moskou zijn gestuurd, kennelijk in de overtui ging dat het blad ook het oor van het Kremldn is. Dat deze anonieme brief geplaatst werd is een teken te meer dat er in de sow- jet-unie een bepaalde stemming van on behagen is ontstaan over de macht van de partij. Eb en vloed De inleiding vormde een artikel in de Izwestija, geschreven door de minister president van Wit-Rusiand, Tichon Kis- seljow, twee weken na de herfstzitting van het centraal comité der K.P.S.U. Hij beklaagt zich er over dat in de laatste jaren de rol van de staatsorganen is teruggedrongen. Hij noemt geen namen, maar heeft het ever kleinzielige bevoogding van de eco nomische instanties, die zich de inmen ging door onbenullen moet laten welge vallen. Voor de lezer is het duidelijk dat dit regelrecht slaat op de partijfunctio narissen, de enige che zoiets zouden kun nen bestaan. Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Er zijn legio voorvallen te noemen waar uit blijkt dat de staatsorganen zich er geren aan de inmenging door de partij- instanties. Tussen die twee heeft al lan ger een strijd bestaan, die na Stalins dood duidelijk bleek toen minister-pre sident Malenkow probeerde onafhanke lijkheid van ministerraad en opperste sowjet (het parlement) ten opzichte van het centraal comité der partij te beves tigen. Chroesj tsj ow, partijman in hart er. nieren, maakte hier een eind aan en in zijn tijd was het gewoon dat de in grijpendste politieke besluiten bekend werden in de plenaire vergaderingen van het centraal comité. Partij verloor Het getij schijnt nu weer een beetje te verlopen ten gunste van de staatsorga nen. Het communiqué van de laatste centraal-comitévergadering verscheen zo bijvoorbeeld niet met een kop over de volle breedte op pagina één van. de Prawda - wat gebruikelijk was - maar met een driekolomskop. En in december bleek niet alleen dat premier Kosygin het artikel van Kisseljow had gelezen, maar het er ook roerend mee eens was. Voor de veertienhonderd afgevaardigden in de opperste sowjet gewaagde hij ook van de kleinzielige bevoogding van de staatsin- stamties en de economische instellingen. Tegen deze en dergelijke stemmen klinkt de verklaring van partij-secretaris Brezn- jew dat de suprematie bij de K.P.SU behoort te liggen, wat leitjes. Het touwtrekken tussen partij en staats apparaat is wellicht ook een diepere oor zaak van Chroesj tsj ows val geweest, waarvoor immers politiek amper een ver klaring bestaat: B. en K. zetten de koers van de afgezette leider trouw voort. Alleen de door Nikita voorgestane supre matie der partij is aan het tanen. Specialisten De nieuwe mannen zijn voor een groot deel van het managerstype, dat in principe niet verschilt van de leiders van grote bedrijven in het westen: vak lui op een bepaald terrein. En zij lusten het niet dat ondeskundigen uit het par tijapparaat zich op hun gebied begeven. Niet alleen met raad maar zelfs met be velen. Tenslotte is zich in de U.S.S.R een maat schappij aan het ontwikkelen die steeds ingewikkelder, steeds technischer wordt. Daarin meepraten vergt grote specialis tische kermis, die niet in het partijap paraat wordt opgedaan maar op de universiteiten en technische hogescholen. Toen de maatschappij nog lang met zo ingewikkeld was als nu, kon de partij het zich permitteren niet alleen in politieke zaken, maar ook in de economie op hoog en laag niveau leiding te geven. De ontwikkeling die nu gaande is duidt er op dat de specialisten in het leiden van industrieën en het besturen van de ingewikkelde samenleving, van deze cu ratele der partij functionarissen af wil len. Diepgaande verandering En het lijkt er sterk op dat ze succes hebben, wat de sowjet-gemeenschap dan tot taak geeft zich in te stellen op een geheel andere taak verdeling, waarbij aan de partij het zuiver politieke en ideologische werk blijkt toebedeeld, maar die zich buiten de zaken moeten houden die allereerst industrieel of bestuurstech- nisch zijn. Dat betekent een terugdringen van de partij, die zich dat niet van harte laat welgevallen. Vandaar de brief in de Prawda en al die andere uitingen. Een belangrijke ontwikkeling is aan de gang met diepgaande veranderingen in het politieke systeem, dat daardoor wat meer op dat der westelijke landen gaat lijken. Waarbij men echter wel in het oog dient te houden dat de technocraten dan wel in de clinch leggen met de partij, maar dat zij desalniettemin nog overtuigde communisten kunnen blijven. In de Korte Hartweg zal een hoofd riool gelegd worden aan de onevenzijde en er komt een riool in de rijweg van de Korte Hartweg. Deze riolering wordt van kolk- en huisaansluitingen voorzien Er komen tegeltrottoirs en de verharding van de rijwegen krijgt een slijtlaag. Er zullen parkeerstroken aangelegd worden en de verlichting van de Krommeweg en de Korte Hartweg wordt verbeterd. De kosten worden op 109.000,geraamd. In dit bedrag is 24.000,begrepen welke verband houdt met de wijziging van de uitmonding van de Korte Hart weg op de Beckeringstraat, met het oog op de voorgenomen bouw van 12 bejaar denwoningen op dit punit. Het college van B. en W. heeft de rand voorgesteld een krediet van f 109.000, ter beschikking te stellen. Zondag: Holland 1-S.E.C. 1, 2.30 uur R.K.B.V.V. 1-B.D.C. 1, 2.30 uur S.E.C. 3-Barneveld 2, 12 uur. Actif 4-B.D.C. 3, 12 uur S.E.C. 4-Hoogland 3, 2.30 uur. Amersfoortse Boys 6-B.D.C. 8, 2.30 uur. V.V.Z.A. 4-S.E.C. 4, 12 uur. BD.C. 7-Quick 6, 12 uur. Zaterdag: Hees-Avance, 3 uur. P U.E.M.-V.V.Z., 3 uur. V.V.Z. 2-Laren 2, 3 uur. S O V.A. 2-Hees 2, 3 uur. Zondag 7 februari, Amersfoortse sport hal: Dames-senioren: B.D.C.-Oranje, 12.30 u. Heren-senioren: Fideilitas 2-B.D.C 2,14.55 uur. Heren-Junioren B.D.C.-Laren. Heren-aspiraniten: Fidelitas 2-BD C. Expohal Hilversum: Dames-Junioren: E.M.M.-B.D C13.50 u. Teams van de Mixed Hockey Club Soest spelen zondag de volgende wedstrijden: Heren 1-Gooi 3, 2 uur. Heren-veteranen-Amsterdam, 12.30 uur. Heren 4-Beverwijk 1, 11 uur. Voordaan 3-Heren 2, 12.30 uur Laren 3-Dames 2, 11 uur Laren 2-Dames 1, 11 uur. De veteranen komen in de volgende op stelling uit: doel Tiedema: achter Van der Dussen en Bakker, midden Hoek, Hinderdael en Bakker, voor Huisman, Wessels Boer, De Cneudt, v. d. Weyden en Dobben. Junioren BD.C. D-S.E.C. C, 3 uur Quick B- B.D.C A, 3 uur. Don Bosco A-B.D.C B, 3 uur Aspiranten BD.C a-C.J.V.V a, 3 uur. B.D.C. b- SE.C. b, 2 uur. Quick c-B.D.C. c, 2 uur B D C. ee-A.P.W.C. b, 2 uur S.E.C. 1 speelt zondag een uitwedstrijd tegen het Utrechtse Holland in de vol gende opstelling: doel Van Essen, achter Krijt en A. Hooijer: midden De Rooij, Ruttenberg en Van Breukelen; voor Hanasbei, J. Brouwer, De Bruin, Duijst en v. d. Broek. Reserve E. Brouwer. S.E.C. 2 is vrij. SE.C. 3 speelt thuis tegen Barneveld 3 in de volgende opstelling: doel Van Ros- sum. achter Ten Hove en Nuss: midden De Jong, De Vries en Pothoven, voor Lenarduzza, Bazoer, Blanken, Luschen en Veldhuizen. Reserve Rijnders. S.E.C. 4 speelt thuis tegen Hoogland 3 en S.E.C. 5 speelt uit tegen V.V.Z.A. 4. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 5 FEBRUARI 1965 As je 't ming vraogt dan mok zeige dak staopelgek bin op dirn- mekraosie, waant ik heb 't nie op die man- ne die je 's nachs uut huus laote sleure en veur je raop laote schlete, zongder dajje eiges in de gaote heb, waorom dajt beure mot. Jao, dimmekraosie is wat veur ming en veur Gart ok. Lekker zeige dat die of die groote baos nie goed snik is en dan nog nie in 'n konsetraotiekamp komme, das net wat veur ongs, want ikke en Gart hebbe al- tied wat te kaankere en as wulhe nie 'n dimmekraotisch laand woonde zaote wul- lie alsimaor in de kast of laoge gauw ongder de groene zooje. Dimmekraosie is alles, zee Gart lest teuge ming, maor dat huus van ming das niks. 't Beroerde is, zeitie, dajje daor mit dimmekraosie niks an doen ken. Wullie hebbe bouw- en woning- toezich, maor veur ming hoeftie d'r nie te weeze Ming huus zakt zo'n bietje in mekaor, de huusbaos denk lekker laote zakke en ikke huur vange en die manne van bouw- en womngtoezich kenne niks doen. Ikke naor die manne van wat de huur- advieskemissie heet, zee Gart, om te zei ge dak heulegaor gin varf meer op ming huus heb, maor dak wel altied ming huur betaol. Die manne doen 'n bietje van de huur of, maor wat koop ikke veur die haan del, zee Gart. Iikke zat veur schut in dat krot waor de schoonheidskemmissie al- laang naor had motte kieke, maor die kieke ok nie. De dimmekraosie is meraokels best, maor veur zukke dinge nie. Zo'n huusbaos, die de zaok maor laot rotte en die denk, lao maor in mekaor zakke, as ikke ming sente maor krieg, die mos toch in zien kladde enoome worre. Wa koopie veur al die kemissies en toe zien zus en toezich zo as die manne al les maor in mekaor kenne laote zakke en toch nog sente wille beure. Heul mks. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 De levenskunst der hoffelijkheid is eeu wenlang in China gecultiveerd en de Indonesische minister van buitenlandse zaken Soebandrio heeft ervaren hoezeer daardoor een welkom hartelijk gemaakt kon worden. Tsjoe en-lai prees de Indo nesische acties tegen Maleisië en vooral het verlaten van de V.N., geluiden die Soekarno's oor moeten strelen en die hij elders niet hoort, Tsjoe haakte ook direct in bij een idee dat in Djakarta eerder werd gelanceerd om een nieuwe organisatie te scheppen voor de jonge naties nu - althans vol gens Soekarno - de Ver. Naties daarvoor een ongeschikte c-pzet blijken te heb ben. Veel bijval oogstte de Indonesische president daarvoor tot dusver niet, om dat alle naties voor wie zijn opwekking bedoeld was weliswaar moeten erkennen dat de VN. wel gebreken hebben, maar dat het tenminste nog een plaats is waar over problemen gesproken kan worden en lang niet altijd zonder resultaat. Maar goed: Peking heeft zich dan als eerste gunstig uitgelaten over deze idee en er zelfs al een wait breder cachet aan gegeven: Tsjoe sprak over een soort tweede Ver. Naties, een forum waar de zelfde zaken aan de orde komen als in de Newyorkse instelling maar dan beter. Een marionet Peking acht de V.N. evenzeer slecht, maar dan omdat dit een instrument zou zijn van de Amerikaanse machtspolitiek - een vreemde conclusie wanneer men ziet hoeveel moeite Washington heeft om door te zetten dat Rusland en Frankrijk hun V.N.-contributies betalen Een machtspolitiek die volgens Peking haar hoogtepunt heeft in de omstandig heid dat door Amerikaans toedoen For- mosa het lidmaatschap plus dat van de Veiligheidsraad behoudt dat rechtens aan Peking toekomt. Het is trouwens een Chinese gewoonte om al wat slecht is in de wereld aan de VS. toe te schrijven, vandaar dat ook Maleisië een marionet van de V S. wordt genoemd, al is dit iets wat bijvoorbeeld de Britten die hier de zwaarste last dra gen met verbazing zullen vernemen. Er zit trouwens nog iets verbazends in de Chinese haat jegens Maleisië die Tsjoe opeens belijdt. Singapore - het voornaamste deel van de federatie - is een voornamelijk Chinese stad en ver plettering van deze Chinezen als door Soekarno aangekondigd kan Peking nooit erg lief zijn. Trouwens ook bij de plan nen voor een tweede V.N. kan men maar moeilijk geloven iri de ernst van Tsjoe. Hij weet te goed dat er door gebrek aan enthousiasme elders toch niets van komt. En bovendien zou hij veel liever als leider van de Afro-Aziatische landen in de organisatie van de V.N. zelf op treden om het de Amerikanen werkelijk zuur te maken. De eerste viool De hoffelijkheid van Tsjoe is dan ook met ernstig bedoeld geweest om deze twee ideeën daadwerkelijk te bevorderen, maar alleen om de Indonesische presi dent te paaien. En niet zonder succes, gezien de uitnodiging aan Mao om naar Djakarta te komen. Peking is nu zo'n beetje de enige vriend van Djakarta en dat kan Mao bijzonder goed uitkomen. Tenslotte is Indonesië een belangrijk land in het zuidoosten van Azië waar Peking de eerste viool wil spélen. De macht daar met Soekarno of zijn opvol gers delen, daarvan is geen sprake, maar al was het alleen maar door onrust te zaaien kunnen zij wel helpen de Chinese zaak te bevorderen. Waarbij er voor Peking een extra attractie in zit dat men elders kan gaan zitten piekeren hoe ze toenadering tussen Peking en Djakarta kunnen neutraliseren zonder belangrijke principiële zaken als Malei sië op te offeren, een probleem dat haast onoplosbaar lijkt.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5