$Snez0» GELDERSE ROOKWORST SIMON DE WIT Frédéric Chopin bij iedere f 2.50 aan vers vlees een Voor al uw FOTO-OPDRACHTEN FoTo£(jj°9e'" papiersnijder SLAGERIJ VAN GINKEL MEISJES gevraagd voor HALVE PRIjS dus van 109 voor Officiële mededelingen. consumptie aardappelen moderne tussenwoning, Makelaarskantoor Van Ee Winkeljuffrouw gevraagd, ENZYPHARM C.V. „Het Groene Kruis" Soest Verpleeghuis De Malvahoeve De weergaloze schepper an het pianominiatuur N.V. PHILIPS' PHONOGRAPHISCHE INDUSTRIE 1M SU BROMFIETSEN LSKin&tn R. WESTRA J OOK IN E UW HUIS EEN ventilator W. N. Nieuwenhuis Soesterberg voor het inpakken van ampullen. a. waarneemster voor de wijkverpleegster b. gedipl. Gezinsverzorgster Gezinshelpster, gediplomeerd verpleegster of ziekenverzorgster. alleen bij: Op 22 februari 1810 werd te Zeiazowa bij Warschau Frédéric Chopin geboren. Tus sen zijn geboorte en zijn dood in 1849 liggen slechts negen en dertig jaren. Maar in die korte spanne tij dis schonk de meester van de witte toetsen die wereld een oeuvre, dat heden ten dage de sna ren van het menselijk gemoed nog even zeer beroert als een eeuw geleden. Zijn polka's, mazurka's polonaises en préludes behoren nog steeds tot de meest geliefde werken uit de pianoliteratuur. Deze muziek, die vervuld is van de rein ste poëzie en de meest verfijnde aristo cratie, heeft de naam Chopin voor altijd gegrift in de muren van het Pantheon der Onsterfelijkheid. EEN WONDERKIND Via Wenen naar Parijs Op negentienjarige leeftijd waagde Cho pin de grote stap, een concertreis naar Wenen, Wenen was in die dagen het centrum van 'de muziekcultuur. Binnen haar muren hadden de grootste compo nisten hun meesterwerken gewrocht. Haydn en Mozart waren de leeuweriken, die Wenen's roem als muziekstad het eerst verkondigden, na hen zou Beet- hoven's machtige stem opstijgen en Schuberts pril gezang de Weense lucht vervullen. Het kritische Weense publiek bereidde Chopin een grootse huilde. In de Weense pers werd Chopin af geschilder d als „een door de natuur begunstigde vir tuoos, die als een schitterende meteoor aan de horizon is verschenen." Zijn leven werd een tragedie. In de kunst een meester, was hij in het dage lij ksle ven een kind. Hij stamde uit een 'goed milieu. Zijn va der doceerde Frans aan een lyceum, zijn moeder was een vrouw met arti stieke aanleg. De huiselijke deugden van het gezin bewaarden hem voor ern stige, botsingen met de werkelijkheid. De jonge, overgevoelige Frédéric werd door het gezin stegen alle beproevingen bevei ligd zodat hij volkomen afhankelijk van de steun van anderen werd. Zijn gebrek aan praktisch inzicht en wereldwijsheid, die hem later zoveel parten zouden spe len, sproten uit deze onjuiste opvoedings- taktnek voort. Spoedig openbaarden de grote gaven van Frédéric zich. Reeds heel vroeg was hij aan het klavier gezet en aamgetrokken door de toetsen wierp hij zich op de muziek. Op achtjarige leeftijd gaf hij zijn eerste concert, een jaar later speel- die hij voor de broer van de toenmalige tsaar. Zijn leermeesters stonden ver stomd. De jonge Frédéric begreep iedere* bedoeling als bij intuïtie, na korte tijd kon hij de moeilijkste partijen uit het hoofd spelen. De eerste eigen noten Op de muziekschool te Warschau werd Chopin ingewijd rn de geheimen van de compositieleer en dra componeerde hij enkele pianowerken, de eerste stenen van een machtige beeldengalerij In alle muzieksalons werd Chopin per- sona grata, overal werd hij toegejuicht. En toch kon al die bijval Frédéric niet gelukkig stemmen. Zijn zwaarmoedige natuur, zijn nerveus overgeprikkeld ka rakter stonden een 'gezonde ontwikkeling van zijn persoonlijkheid in de weg. Heen en weer geslingerd tussen ,diimmelhoch jauchzend" en „zum Tode betrübt" was hij een man, wiens vlinderachtig wezen te ijl bleek voor dit aardse bestaan. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon JS17 In 1830 reisde de componist andermaal naar Wenen Hij zou Polen nimmer te rugzien. Enkele weken na zijn vertrek brak de Poolse opstand uit, Polen werd door Rusland onderdrukt. Chopin voelde er niets voor „Russis.sh onderdaan" t>e worden. Maar het afscheid van zijn geliefde vaderland viel hem zwaar. Heim wee was de bittere droesem, die in zijn hart achterbleef en die hij uitte in vele smartelijke, muzikale bladzijden. Wenen stond hem spoedig tegen. Hij reisde naar Parijs, dat zijn tweede vaderstad zou worden. In de lichtstad zou Chopin de toppen van zijn kunstenaarschap bereiken. Hij ontmoette daar de grote mannen van zijn tijd, Frans Liszt, Rossini, Berlioz, Heinricht Heine en vele andere. Spoedig sprak heel Parijs over de vreemde kun stenaar, die 's avonds in de salons de schemering met feeërieke gestalten be volkte. Chopin gaf talloze concerten, componeerde veel, en werd een bekend en gezaghebbend muziekpedagoog. George Sand De liefde! Geef haar de kunstenaar en hij krijgt een ziel, onthoud haar hem en hij is een ongeïnspireerd wezen. Cho pin kende geen liefdeloze dagen. Als jongeling raakte bi) verliefd op de zan geres Constance Gladkowska, een liefde die hem jarenlang in bezit nam en die hem tot menig schone compositie zal hebben geïnspireerd. En waarschijnlijk ook tot menig droef thema, want uitein delijk jginig ze er met een andere man vandoor. In Parijs was Chopin lange tijd bij de dames in de mode Artistieke successen spreken de vrouw aan. Ook toen al Maar de omgang met verschillende vrou wen, waaraan wij zo menig schone idylle te danken hebben, bracht Chopin weinig geluk. Zijn gevoelens grensden te veel aan aanbidding. Alles, wat hij begeerde, bleef te veel onwezenlijk. Beroemd is zijn verhouding met George Sand. de begaafde Franse romancière, die zijn leven beslissend heeft beïnvloed Deze vrouw, even lichtzinnig als gemaal, bracht hem al de vreugden en alle smar ten, die de liefde in zich herbergt De trieste ondergang Toen Chopin in 1838 naai' Maliorca reis de voor herstel van zijn zwakke gezond heid, week zij niet van zijn zijde. Enkele jaren later kwam het tot een definitieve breuk, tussen hen beiden, toen George er achter kwam, dat Chopin haar dochter het hof maakte. De laatste levensjaren van Chopin ver liepen zeer triest. De tering sloopte zijn lichaam, geldelijke beslommeringen baar den hem toenemende zorgen. Niettemin ondernam hij in 1848 een reis naar Londen, waar hij overdag ziek te bed lag en 's avonds concerten gaf. Deze reis heeft waarschijnlijk te veel van zijn krachten gevergd. De zeven tiende oktober 1849 stierf Chopin te Pa rijs. De ziel van de muziek had de we reld verlaten. In negenendertig jaar tijds had Frédéric Chopin een weergaloos oeuvre voltooid. Een reeks meesterwerken, waarin vele kleurrijke aspecten van de romantiek zich weerspiegelden als de goddelijke gratie van een driekleurig vuur. Meester van het miniatuur Chopin had weinig zin voor grote con structies. Zijn pianoconcerten zijn zwak ke werken. Symfonieën, oratoria en kwar tetten bezitten wij met van hem. Chopin was te zeer romanticus om zich te hou den aan de geijkte vormen van sonate of concert. Zijn penseel leende zich niet voor grote schilderijen. Hij was de meester van het pianomirua- tuur Maar in deze beperking toonde hij zich de onovertroffen meester. Zijn pre ludes, etudes en ballades zijn wonderen van bondig samengevatte, poëtische ge dachten, zijn nocturnes en inpromptu's sublieme novellen, waar in enkele gesty- leerde volzinnen 'n menigte van gevoels- ontroeririigen wordt opgeroepen. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebben den, zulks ter voldoening aan het be paalde in artikel 5, 6e lid van het We genverkeersreglement, dat zij bij hun besluit van 26 januari 1965 hebben ge sloten verklaard voor alle motorrijtuigen in één richting het gedeelte van: a. de Prof. Lorentzilaan, gelegen tussen de Simon Stevinlaan 'en de v. Angeren- straat en wel in de richting van de Si- ariion Stevinlaan naar de Rademaker- straat b. de Chr. Huyg'enslaan, gelegen tussen de Prot. Lorentziaan en de Ant. van Leeuwenhoeklaan, en wel in de richting van de Ant. van Leeuwenhoeklaan naar de Prof. Lorentziaan: e. de Chr. Huygenslaan gelegen tussen de Ant. van Leeuwenhoeklaan en de Si mon Stevinlaan en wel in de richting van de Ant. van Leeuwenhoeklaan naar de Simon Stevinlaan: de Ant. van Leeuwenhoeklaan gelegen tussen de Chr. Huygenslaan en de Prof. Lorentziaan en wel m de richting van de Prof. Lorentziaan naar de Chr Huy genslaan c de Ant. van Leeuwenhoeklaan gelegen tussen de Chr. Huygenslaan en de Buys Ballotlaan en wel in de richting van de Buys Ballotlaan naar de Chr Huygens laan: f. de Buys Ballotlaan gelegen tussen de Chr. Huygenslaan en de Ant. van Leeu- venhoeklaan en wel in de riohting van de Chr. Huygenslaan naar de Ant. van Leeuwenhoeklaan g. de Fokkerstraat gelegen tussen de Prof Lorentziaan en de Plesmanstraat er wel in de richting van de Plesman straat naar de Prof. Lorentziaan. Voorts hebben zij bij hun zelfde besluit een wachtverbod ingesteld voor: a. het gedeelte van de Prof Lorentziaan gelegen tussen de Simon Stevinlaan en de Van Angerenstraat en wel gaande naar de Simon Stevinlaan aan de linker zijde; b. het gedeelte aan de Prof. Lorentziaan gelegen tussen de Rademakerstraat en de Van Angerenstraat, aan beide zijden. c. de gehele Plesmanstraat en de gehele Chr Huygenslaan en wel gaande naar de Simon Stevinlaan aan de rechter zijde. Van dit besluit staait voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan H.M. de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer provin cie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de rijkswaterstaat, de Ko ninklijke Automobielclub, de Konink lijke Ned Motornjdersverenaging en aan gedeputeerde staten dezer provincie. Soest, 5 februari 1965 GRONDWATERWET waterleidingbedrijven Burgemeester en wethouders van Soest brengen ten verzoeke van gedeputeerde staten dezer provincie ter openbare ken nis dat gedurende de periode van 9 fe bruari 1965 tot 9 april 1965 voor een ie der ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een afschrift van een door het gemeente bestuur van Amersfoort tot de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gericht verzoek om een vergunning in gevolge de Grondwaterwet Wateleiding- bëdrijven voor het onttrekken aan de bodem van water in de gemeente Amers foort, dat bestemd is tot drinkwater voor menselijk gebruik, vergezeld van de bij voegsel, alsmede van het terzake uitge brachte advies van de commissie Grond waterwet Waterleiding bedrijven. Gedurende de termijn van tervisielegging kunnen belanghebbenden schriftelijk be zwaren tegen het verlenen van de ver gunning bij ons college indienen Voorts wordt ter openbare kennis ge bracht dat de zitting, bedoeld in artikel 11, eerste lid, van voormelde wet, zal worden gehouden op maandag, 3 mei 1965, des voormiddags om 10.00 uur, ter secretarie der gemeente Amersfoort, op welke zitting gelegenheid bestaat de schriftelijk ingediende bezwaren monde ling toe te lichten en overleg te plegen met de aanvrager der vergunning Soest, 5 februari 1965. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Soest, brengen ter openbare kennis, dat bij het gemeentebestuur van Amersfoort is in gekomen en ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt eer. verzoek met bijlagen van burgemeester en wethouders der ge meente Amersfoort om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van een zweminrichting op het perceel plaatse lijk bekend Barchman Wuytierslaan 230, kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie D, nr 3039. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebe stuur van Amersfoort. Bovendien zal op woensdag 24 februar 1964, des voormiddags te 10.15 uur. in het gemeentehuis. Grote Koppel 1 te Amers foort, 'n openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van het verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan op genoemde secretarie l"ennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Soest, 5 februari. 1965. B A A R N Voor de huisdrukkerij wordt gevraagd een die tevens belast zal worden met diverse bijkomende werk zaamheden. Leeftijd: boven 23 iaar. Goede sociale voorzieningen, vakantiegeld, winstuitkering, reisgeld- of rijwielvergoeding. Sollicitaties aan de afdeling Sociale Zaken, Torenlaan 19 te Baam, tel. 02954-3551, toestel 216. QUIOQT-r TEL.Z870 KR0MMENEG 28 -r.SOEST koopt LOMPEN, IJZER PAPIER en METALEN Mleuweweg 69 Soest Telefoon 3288 Zaterdags Da 4 uur gp#,IotAn i'r-.* V- verkrijgbaar bij: Van Weedestraat 23 Telefoon 2577 Te koop prima 16 ct. per kg Per mud thuisbezorgd J B Lan- ser, Soester Engweg 8, te lefoon 2557. KLEINE ADVERTENTIES uitsluitend bij vooruit betaling. Geen zakenadvertentles. Tot 10 woorden ƒ1.75 Elk woord meer 0,10 Br. onder nr 15 ct. extra Voor dinsdagkrant tot maandag 14 uur Voor vrijdagkrant tot donderdag 14 uur. O Te koop een bevattende gang, kamer en suite, keuken, kelderkast, toilet. Ie verd 3 slaapkamers. Voor- en achtertuin met stenen schuur In goede staat van onderhoud Spoedig leeg te aanvaarden. Koopprijs 30.000, Inlichtingen Slotlaan 294. Zeist, telefoon 03404-18731, b.g.g. 03463-1581 BERKSTRAAT 49 TELEFOON 2477 Aangename werkkring Goed loon. Zaterdags vrij. Melden Soester Engweg 4 - Soestdijk - Tel 02955-2447 Vereniging vraagt tijdens weekends (eenmaal per 14 dagen- die uitsluitend voor spoedgevallen daad werkelijk in dienst behoeft te komen, tenminste vereist het bezit van het di ploma A voor ziekenverpleging. Of die bereid is op kosten der vereniging de opleiding voor gezinsverzorgster te volgen. Salaris nader overeen te komen. Gelegenheid tot persoonlijke aanmelding bij de secretaris der vereniging, Bilderdijklaan 30, Soest-Zuid, die tevens nadere inlichtingen kan verstrekken ('s avonds na 7 uur». Bosstraat 2 - Soest - Tel. 3481 vraagt een voor het verrichten van nachtdiensten voor onregelmatige invalbeurten. Ook gehuwde vrouwen komen in aanmerking. Aanmelden bij de directrice. )n 4e gemeend winkel

Soester Courant | 1965 | | pagina 6