Prik Onderwijs van dove kinderen HET OOG GERICHT OP CULTUUR Naar een nieuw bestel V.V.V.-nieuws. Vleesverkoop Rundveefok- en controlevereniging Munitie gevonden Extra Prinsenhal Overtreding Vogelwet Oproep door politie Ontvangst nieuwe parochianen Verkoop van grond Geschaakt Prins Leut V komt VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 44e JAARGANG No. 12 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Mmdtster Bot van o.k. en w heeft toege zegd vóór 1 maart a.s. met een plan te komen over het verdere televisiebeleid. In alle kringen kijkit men daar met spanning naar uit. Het gaat er hierbij niet alleen om of er reclame in de televisie zal worden toe gelaten en zo ja ten baite van wie of wat, maar ook of er nieuwe zendge machtigden zullen worden toegelaten en zo ja voor hoeveel uren en op welk net. Met het verschijnen van „Veronica" en van de R.E.M. op de Noordzee, kwam ook de roep naar voren om een zoge naamd onafhankelijke uitzendorganisa tie, maar dan een officiële, met toe stemming dus van de regering. Dat woord „onafhankelijk" is echter wat misleidend, want het gaat er maar om waarvan men die onafhankelijkheid wil zien. In wezen zijn de bestaande omroepor ganisaties onafhankelijk, d.w.z. binnen de grenzen van de wet kunnen zij, als ie der persorgaan ook, uitzenden wat zij willen. Daarop kan van regeringszijde geen invloed worden uitgeoefend. De bestaande organisaties echter zijn, op de A.V.R.O. aa, alle min of meer ver want aan een religieuze of politieke in stelling of gedachte. Aan die bindingen zitten ze dus vast en daarvan kunnen en willen die omroep organisaties zich, zeer begrijpelijk, met afwenden. Wat zij op religieus en poli tiek gebied als inlichtend en voorlich tend willen laten zien en horen, draagt dus het kenmerk van hun visie. Het is deze afhankelijkheid van religi euze en politieke binding, die menigeen ten aanzien van klank- en beeldradio niet wenst. Vooral de komst van de televisie heeft (üt proces aan. de gang gebracht, terwijl ook de politieke belangstelling inmiddels sterk, is verminderd. Die verminderde belangstelling bij een groot deel van ons volk leidt tot zekere onlustgevoelens wanneer in het gewone Vajkprogramma een bepaalde tijd wordt ingeruimd voor een politieke spreker of in ieder geval een zuiver politiek onder werp wordt behandeld. Men wil in het als verstrooiing geziene medium televisie over het algemeen niet worden lastig gevallen met poli tieke onderwerpen. Hoe langer hoe meer gelooft men de politiek wel. De oorza ken daarvan vormen een .hoofdstuk op zichzelf en zullen we in het kader van dit artikel niet aanwijzen. De roep om een „onafhankelijke" uit zendorganisatie is uit deze gevoelens ontsproten Men vraagt nu een „onaf hankelijk" t.v.-programma eni bedoelt daar eigenlijk mee een programma dat zich uitsluitend op amusement en ont wikkeling instelt, misschien echter toch ook wel een programma waarin politieke uitzendingen onder de loep worden ge nomen en de tegenkant er van wordt belicht, de controversen worden aange toond, Dat zou velen juist weer belang gaan doen stellen in wat er politiek te koop is. Er zal dus een nieuw radiobestel komen. Over 't communistisch ijzeren gordijn wint de rooie A-griep nog maar steeds terrein Als u vrij wilt blijven, evengoed als ik, geeft een keer de dokter in uw arm de prik. Grotere bedrijven, bang voor griepverlet, hebben blote armen op een rij gezet. Dokter en drie zusters, 't kost een. ogenblik, in een uur driehonderd krijgen er de prik. Europese legers treden ook ai aan, moeten voor injecties m de houding staan. Zelfs de generaals, die oorlogszuchtig dik, dromen van. raketten, ondergaan, een prik. Economisch is de griep een schadepost, vraag niet aan uw dokter wat zo'n spuitje kost Fondspatiënten zingen als een leeuwerik; zij gelukkig krijgen voor een prik de prik! JAAP MIJDERWIJK De vraag is in hoeverre minister Bot en de gehele regering durft in te gaan te gen de gevestigde beiainigen der zuilen en in hoeverre de met deze verbonden poli tieke partijen zendtijd aan nieuwe gega digden willen toestaan. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor de nummers 1 tot 65 der grijze kaarten en 1 tot 155 gele kaarten. In Voorburg is het instituut Effatha, een christelijk tehuis voor dove kinde ren, waar zij spreken leren en hun ver dere opleiding ontvangen. Ondoordacht noemt men dit wel eens het instituut voor doofstomme kinderen, zonder te weten dat de kinderen die daar les ontvangen wel doof maar niet meer stom zijn. De heer C Terpstra, leraar aan dit instituut, heeft een bijzonder boelende en tevens ontroerende causerie gehou den over het werk dat in dit tehuis ver richt wordt. De kinderen komen er jong als doofstomme kinderen, nadat zij als baby wel doof maar niet stom waren. Omdat zij zichzelf met kunnen horen komen de heel jonge dove kinderen niet verder dan wat brabbelen, maar dit gaat voorbij en zij zijn stom. Gelukkig niet voor altijd, want leer krachten van dit instituut beginnen al met hun arbeid ten behoeve van het do ve kind als het nog veel te klein is om het instituut als leerschool te krijgen. Naet zij ontvangen dan les maar hun ouders, die ervan op de hoogte ge bracht worden dat niet de gebarentaal het kind tot spreken brengt maar het leren van de lippen te lezen. Naar de memrug vain de heer Terpstra is een dove meer gehandicapt dan een blinde. In beide gevallen wordt een zin tuig gemist, maar de blinde heeft een grote steun aan het brailleschrift, ter wijl de dove slechts steun van het lip- lezen heeft als liij medewerking krijgt. Wie bijvoorbeeld tegen een dove spreekt met een sigaret in zijn mond maakt hem het liplezen onmogelijk. Blinden maken vaak door hun blind heid een verdieping van het geestes leven door, terwijl doofheid dikwijls misvormt, korzelig en wantrouwend maakt. Meestal heeft een dove het moeilijker in de gemeenschap dan een blinde. Voor de dove is het namelijk veel moeilijker het contact met de medemens te onder houden. Een blinde kan zichzelf gemak kelijker ontwikkelen dan een dove, die heel veel moeite heeft zich een taal schat te verwerven, terwijl hij deze juist nodig heeft voor zijn ontwikkeling. Aan de hand van bandopnamen maakten de leden van de N.C.V.B.-Soest-Zuid, Ook tijdens de jaarvergadering van de rundveefok- en controlevereniging is gebleken dat het met de agrariërs in Soest niet zo best gaat, want het aan tal koeien dat de vereniging m controle heeft is teruggelopen van 1400 tot 1000. Leden werden genoodzaakt hun bedrijf aan de kant te doen omdat bouw- en weideland plaats moesten maken voor grond weike beschikbaar moest zijn voor woningbouw. De vergadering, welke onder leiding van voorzitter L. J. van Dooper stond, werd bijgewoond door rijksveeteeltconsulent Ir W. van Ooyen, doe mededeelde dat pinken naai- Italië en andere landen uitgevoerd kunnen worden. Hij besprak de waarde van het fokken en de melk- controle, nu ons land deel uit maakt van de E.E.G. De heer P. R. van Logtenstein werd her kozen tot bestuurslid. De heer H. Hil- horst bracht namens de kascomimissie verslag uit. Het uitvoerig jaarverslag 1963-1964 be vat vele gegevens. Onder meer de op brengst van koe Beatric van de heer W. C. F van Hofslot. Zij behaalde de hoogste produotae met 7332 kg. melk In een jaar. Het aantal melkdagen was 277, het gewicht aain vet 306 kg., het vetgehalte 4.23 en het aantal vet- grammen 1105 per dag. Ook in het afgelopen verenigingsjaar was de heer J. Maatman controleur- stamboekhouder. Er waren 5 monster nemers voor de vereniging werkzaam. Het productiejaar 1963 was slecht. Niet alleen door de weersgesteldheid maar ook door de prijzen van de pro ducenten en van het rundvee. De hooi oogst viel eveneens tegen. Aan. de fokveedag te Amersfoort namen 25 stuks vee van de leden der vereniging deel. Zij wannen tien eerste, zeven tweede en acht derde prijzen. Er werden 78 koeien in het stamboek opgenomen, waarvan enige in het keurstamboek. Het jaarverslag bevat een vermaan aan de leden zich niet teveel met kritiek zonder opbouwende strekking bezig te houden. Samenvattend kwam men tot de conclusie dat er. gezien de slechte weersomstan digheden toch nog minder reden tot klagen was dan aanvankelijk verwacht werd. voor wie deze causerie in gebouw Elthe- to gehouden werd, kermis met de moei zame strijd vatn leerkrachten en leer lingen die in Effatha de handicap van de dove willen terugbrengen tot propor ties die het hem of haar mogelijk maken een volwaardige plaats in de samenle ving in te nemen. Het kind dat voorheen naar het insti tuut kwam en dat er moest achterblijven terwijl de ouder tervg gingen naar huis, kon zich vaak heel eenzaam voelen Dit heeft men grotendeels ondervangen door leerkrachten reeds lang voordat het kind naar het instituut gaat de ouderlijke woning te laten bezoeken Later is er dan Iemand tot wie ze zich in hun een zaamheid kunnen wenden. De eerste twee-drie jaar van het dove kind zijn beslissend voor de spreek- en taalontwikkeling, zodat al heel vroeg contact met de ouders en het dove kind opgetnomen wordt. Reeds vroeg wordt de ouder geleerd hoe ze met het kind moeten omgaan om een gunstige basis te leggen voor vruchtbaar onder wijs aam het instituut. De grootste handicap voor de leerkrach ten en de leerlingen is het feit dat de dove geen taalgevoel heeft. Deze handi cap is niet het grootst als gesproken moet worden over datgene wat getoond kam worden. Heel moeilijk wordt het als gesproken wordt over datgene wat niet te zien is, zodat godsdienstonderwijs tot de zeer moeilijke vakken van de school behoort. Toch doen er regelmatig oud leerlingen belijdenis van hun geloof. De heer Terpstra, die na de pauze dia's toomde, werd ingeleid door de presi dente van de afdeling, mevr. Oosterveen- Wielinga, die tevens een dankwoord sprak. Aan het begin van de bijeenkomst hield zij een meditatie over een sclrrift- gedeelte. Dinsdag j.I. berichtten wij dait de heer C. S. bij het graven in zijn tuin aan de I.aanstraat op vreemde voorwerpen stuit te. Hij stopte direct, waarschuwde de politie en deze schakelde de hulpverle ningsdienst in. Deze heeft in de tuin lichtspoorpatronen en stukjes trotyl ge vonden die verwijderd zijn. Als voorproefje van het karnavalsfeesit zal er op zondagavond 14 februari, een extra priiiiSenhal in het St. Josephgebouw gehouden worden. Prins Leut V, zijn adjudanten en zijn raad van elf zullen düit feest bijwonen. Mjxi.v The Rhythm-specials Twee „vogelliefhebbers", E. de N. en E. v. N. uit Amersfoort, zijn bij die sin tel-cokescenitrale aan de grens van Den Dolder aangehouden. Ze waren in het bezit van een lokvogel in een kooi en enige lijmstokken. Daarmee vingen zij beschermde vogels. De waarnemend korpschef van Gemeen tepolitie te Soest maakt bekend, dat van januari 1964 tot en met januari 1965 een tweetal peTsonen zich in diverse gemeen ten in het Gooi bij bewoners van perce len heeft vervoegd om een abonnement af te sluiten voor het wassen van ramen van de woning van betrokkene Het abonnement moest dan bij vooruitbeta ling worden voldaan. Na betaling van het abonnement werd door bovenbedoelde personen een kwi tantie afgegeven, die zij met verschil lende namen ondertekenden. Wanneer zij het geld hadden ontvangen, lieten zij niet meer van zich horen Het is eohter ook mogelijk dat 1 persoon op de hierboven omschreven wijze is opge treden. In geval in deze gemeente ook gedupeerden mochten zijn, verzoekt de waarnemend korpschef hiervan terstond mededeling te doen aam de afdeling re- cherce van de Gemeentepolitie te Soest, Kamer no. 6, zulks in verband met h%t feit dat inmiddels 2 verdachten zijn aangehouden. Nieuwe parochianen van de parochie der Petrus en Pauluskerk zullen vrijdagavond in het St. Josephgebouw ontvangen wor den. De gemeente zal aan N V. Nesolas te Amsterdam 360 m2 grond verkopen wel ke gelegen is aan de Laanstraat De prijs is 10.800,Op de grond zal een in dustriegebouw geplaatst worden. De reispTogramma-boekjes van onze reis- bureaux. Lindbergh en Ebato, waarover wij al eerder iets hebben vermeld, zijn in aantocht! Men beloofde ons, dat ze deze week afgestuurd zouden worden. Iets kunnen we al verklappen, dat de firma Ebato ditmaal een jubileum-pro gramma heeft samengesteld. Zij, die aan één van de reizen zullen deelnemen, kunnen van enkele attracties profiteren Men ontvangt' dan een mapje folders over de verkozen reis, een paspoortom slag of een houder voor de toeristen- kaart, het afscheidsdiner, dat jubileum- diner wordt en een extra verrassing, die écht een verrassing blijft. Behalve naar Italië, Zwitserland en Oos tenrijk is er een 6-daagse reis naar De nemarken uitgestippeld. Standplaats is Kopenhagen. Lokt het u met het Pa rijs van het noorden eens te bezoeken? Een sprankelende stad, waar u zich on middellijk thuis voelt en die, behalve het lieve zeemeerminnetje, veel beziens waardigheden biedt. Wie het programmaboekje al eens bij ons wil doorneuzen, is hartelijk welkom, want het dienstexemplaar van de firma Fbato is al binnen Wat krijgen we zin in een reisje, wan neer het zonnetje zo baldadig schijnt. Denkt u eraan, dat u voor de Rijn-reis jes van de firma Den Herder tijdig be spreekt! Bouwvakkers, wacht niet te lang! Zo af en toe krijg ik de indruk dat we met elkaar steeds dommer worden, of misschien Is het beter te zeggen voor steeds dommer aangezien worden. In ons midden hebben we een bewierook te Anneke Grönloh, die m.i. meer schreeuwt dan zingt, maar zeg dat asje blieft niet tegen de jeugd. Anneke maakte de een of andere plaat die bij duizenden, tienduizenden of mis schien wel honderdduizenden verkocht werd. Daarop kwam de schone zin voor: „Als wij samen bruiloft vieren zal de liefde Segevieren". Ja, met een s, heel duide lijk met een s. Geen mens bij de maat schappij waar die plaat opgenomen is kwam blijkbaar op het idee Anneke te vertellen dat je zegevieren niet alleen met een z schrijft maar ook uitspreekt. Er is een plaat van een andere juffrouw die ons ook allemaal voor achterlijk ver slijt. Ze zingt daarop een liedje van een clown en laat heel duidelijk de zin ho ren „Van je houden doeT ik niet". Ja, u hebt het goed gezien, ze zingt het met een t. Als de plaat wat langer duurde zou ze misschien ook nog zeggen „Ik heeft nooit van je gehouden". Gisteravond zong Gert Timmerman, de jongeling die zo'n machtige eerbied voor grijze haren heeft. Hij zong dat hij het lichtSpunt (inderdaad met een s) van zijn leven was en in mijn onnozel heid dacht ik dat hij zich versprak. Hij liet het lichtspunt echter nog driemaal oplichten en toen drong het pas goed tot me door dat we ook ditmaal voor ach terlijk werden aangezien, door allen die Iets met dit programma te maken heb ben. En zo schrijdt de cultuur in ons land rustig voort. KANTMAN Ridderlijkheid past bij de berijders van vurige paardjes. Ook als die paardjes bromfietsen zijn. In het kader van zijn le kernthema 1965 doet het Verbond een beroep op de ridderlijkheid van de bromfietser jegens overstekende voet gangers. „KALM AAN - GOED ZO" De romantische fabrieksarbeider W. R. uit Utrecht schaakte het 16-jarige meis je T. K. dat in Soest woont en in Zeist werkt. Hij haalde haar van haar werk en voerde haar naar onbekende verten in een auto die hij gekocht had van het geld dat hij zijn vader onstal. De ouders van het meisje kwamen bij de Soester politie vertellen dat hun dochter niet thuis gekomen was. De po- litietelex zorgde ervoor dat het avon tuurlijke paar in Nijmegen aangehouden kon worden. Het meisjes is weer thuis en de jongen zit in de cel. In 1961 kwam Prins Leut de eerste naar Soest om het carnaval van de Instuif R.K. Jong Soest te leiden en op 27 fe bruari. 1965 komt hij voor de vijfde maal, maar nu als Prins Leut de vijfde Hij zal weer vergezeld zijn van zijn trouwe adjudanten en worden ingehaald door vele carnavalsvierders en zijn Raad van Elf. Ieder jaar wordt het carnavalsfeest in gebouw St. Joseph gevierd dus dit jaar natuurlijk ook. De zaal waarin gehost en gezongen wordt zal herschapen worden in een Soester knollentuin, waarin vrouwelijke en mannelijke knollen enige dagen plezier zullen hebben. Aan de bui tenzijde zal een verlichting enige dagen wijzen op het grootse feest rond prins Leut. De voorzitter van. de raad van Elf heeft het hoofd gebroken op een nieuw car navalslied en dat zal zondagavond a.s ingestudeerd worden tijdens het extra prinsenbai dat in het St. Josephgebouw gehouden wordt. Op zaterdag 27 februari vertrekt er om kwart over vijf en kleurrijke stoet, waar in de stemmig gekleede leden van de Raad van Elf, vanaf het St. Josephge bouw. Het wordt een grootse optocht, waaraan circus Boltrni extra luister zal bijzetten. Over de Dalweg, de Albert Cuyplaan, de Prins Bernhardlaan en de Julianalaan gaan de feestelingen naar garage Stam, waar de prins op zijn on derdanen wacht. In hun midden trekt hij naar de Soester knollentuin, waar hij als doorluchtige opperknol het feest zal openen. P.V.O. en de drumband St. Caecilia zul len tij dens de tocht door de gemeente spelen. In de St. Joseph-knollentuin speelt de boerenblaaskapel, die dit op kosten van hotel „De Soester Duinen" doet. The four just man uit Ledden en Les Garantos uit Woerden spelen even eens, maar minder luidruchtig dan de boerenblaaskapel. Op zaterdag is het feest voor de leden van de Instuif en op zondag voor ieder een die interesse heeft. Costumering is verplicht en ook dit jaar zullen mevr. Ekel en de heren Taris en Verpoort uit genodigd worden als jury prijzen toe te kennen aan individuëlen, paren en groe pen. Vanaf 15 februari zijn kaarten voor dit dubbele carnavalsfeest in voorverkoop te krijgen bij B. v. d. Linden, Soesterberg- sestraat 49, A. Fugers, Kerkstraat 3, Foto Flapper, Nieuwerhoekplein, Th. v. d. Mast, Schrikslaan 31 en aan het St. Jo sephgebouw in de Steenhoffstraat.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1