roT"lS^a9t Willem I Koning der Nederlanden Gist het in het Avro-bestuur? Voor al uw FOTO-OPDRACHTEN TWEEDE BLAD De avonturen van Gertjan en Maartje. Krabbels van Knelis Voor 150 jaar Balling werd koning - koning werd balling cn r? w aa cc BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Ontvangst nieuwe parochianen S.E.C. won met 2-1 Gratis tekenles Wij spraken met Willem Vogt .,Ik ben nog steeds adviseur" Het communisme Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKESTAND „Wait zijn de ministers? Volstrekt niets. Ik kan zonder minister regeren, of wanneer ik het goedvind, wie mij goed dunkt aan het hoofd van de ministeriële departementen plaatsen, al was het ook een van mijn palfreniers; want ik, lk alléén ben de man, die handelt en voor de daden der regering verantwoor delijk is." Zou men laten raden van wie deze woor den afkomstig zijn, dan zou iedereen denken aan Napoleon en waarschijnlijk niemand aan Willem 1, die toch had ver klaard als „constitutioneel vorst" te zullen regeren Maar in die woorden ligt het gehele drama verweven van de Oranjeprins, die uit de ballingschap op geroepen werd tot de kroon en wie deze kroon zodanig tot een doornenkroon werd, dat hij deze 25 jaren later neer legde om in ballingschap te gaan en daar te sterven Willem, „de Erfprins", leek maar heel weinig op zijn vader, de besluiteloze stadhouder Willem V, maar veel meer ep zijn moeder, de bijdehandte „Prinses Willemijn", wier naam in de geschie denisboekjes wordt gekoppeld aan Goe- j anverwellesluis. Toen Willem V onder druk der Patriot ten besloot zijn waardigheden neer te leggen, was het de jonge Willem, die hem toesnauwde, dat hij dat alléén kon doen wat hemzelf betrof. „Uw ambten zijn erfelijk en ik ben er nog en heb een zoon!" Niet als stadhouder, niet als prins, maar als souverein vorst kwam hij in Neder land terug en dat ook het volk hem zo zag, bewees de begroeting van Dirk van der Duijn, de Scheveninger, die met zijn kar de zee inreed om zijn vorst vanuit de Engelse sloep op het strand te brengen: Welkom Majesteit". De koning Als souverein vorst verklaarde hij con stitutioneel te wallen regeren. In een grondwet zouden de plichten van de vorst, de rechten en vrijheden van het volk dienen te worden vastgelegd. Maar hij was nog mijlenver verwijderd van de gedachten aan een constitutioneel koningschap, zoals dit thans wordt ver staan. Op 16 maart 1815 aanvaardde hij de ti tel van „Koning der Nederlanden", zo wel om de positie van het Koninkrijk der Nederlanden tegenover het buiten land zeker te stellen, als om de vaste verbondenheid van de Noordelijke en Zuidelijke rijksdelen daarmede tot uiting te brengen. Dit laatste is hem uitein delijk niet gelukt. Rieeds vijftien jaren later scheidde het Zuiden zich af. Se koning- benoemde de ministers en de ministers waren verantwoording schul dig aan hem en aan hem alléén. GedlpL A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) L wordt gehaald en gebracht. De gedachte van de „onschendbare kroon", waarbij de ministers verantwoor delijk waren tegenover de volksvertegen- v/ocrrdigmg, leek hem revolutionair. Daarin lag een van de oorzaken voor zijn antipathie tegen Van Hogendorp, die de situatie in Engeland als uitgangs punt nam. Zijn trouwste ien schranderste) aan hanger vervreemde hij hiermede van zich, werd hij tot een vijand. Zij, die braaf met „de lamme Louis" en Napo leon hadden gecollaboreerd, zoals Van Maianen en De Stassart, werden zijn voornaamste medewerkers, die de kunst verstonden met hem om te springen, een kunst, welke de trotse Van Hogendorp o nooit had 'geleerd. Op eigen houtje „Ik alleen ben ae man, die handelt." Zo was het ook inderdaad. De koning handelde. Zijn activiteit stak gunstig al bij de laksheid en de lauwheid van velen zijner landgenoten. Willem I zou een prima minister van fi nanciën zijn geweest, maar een staats man was* hij niet. Hij liet zich ledden door de situatie van het ogenblik, staat kunde op langere termijn bedreef hij niet. Voor Van Hogendorp was de vrijhandel een principe, op den lange duur bevor- delijk voor Nederlands handel. Willem 1 zag alleen de bevordering der directe belangen van de Zuidelijke industrie en was derhalve proteotionist. Miaar doordat het altijd de koning was, die handelde, werd ook de koning di rect voor alles verantwoordelijk gesteld. Hij was niet het „bindend élement", hij veroorzaakte juist verdeeldheid. Want alle ontevredenheid, voortvloeiende uit zijn handelingen, richtte zich niet tegen de regening: Immers, de ministers waren „volstrekt niets". De koning werd de algemene wrijfpaal en aangezien hij er nimmer in slaagde zich populair te maken en daar ook niet naar streefde, vervreemdden vorst en volk steeds meer van elkaar. De kloof werd onoverbrugbaar toen de koning, weduwnaar geworden, zijn be sluit aankondigde opnieuw in het hu welijk te treden met een vroegere hof dame van de koningin, gravin Henriëtte (fOultremont. Zij was Belgische en rik. en dat deed de deur dicht. Het geschimp op „Willem Kaaskop en Jetje Dondermond" was niet van de lücht. Na 25 jaren aan de regering te zijn geweest, een .triest jubileum, legde de vorst de kroon neer en trok zich op zijn landgoederen in Sflezië terug. Zijn heen gaan werd slechts door weinigen be treurd. In ballingschap Niet alleen vóór zijn kroning en niet alleen na zijn heengaan leefde Willem I in ballingschap. Vele jaren reeds was hij voor zijn volk een vreemde Ook in de familiekring bleven de con flicten niet uit. Zijn zoon, de latere Willem n, even populair als de vader impopulair was, miocht een goedhartig mens en een dappere militair zijn, maar. hij deed vele onverstandige dingen en liet zich door duistere elementen tegen de vader gebruiken. Als kroonprins was hij meermalen verwikkeld in internatio nale schandalen, welke vader Willem veel kopzorgen gaven ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier ïï)e herinnerin'g aan 's kondiugs fouten verbleekte met de tijd. De vele goede dingen, welke hij had gedaan, hielden stand. Hij alleen was de man, die han delde, dat was zijn zwakheid, maar in vele gevallen ok zijn verdienste. En nie mand behoefde te twijfelen aan zijn va derlandsliefde. Het woord, later door zijn achterkleindochter gesproken Oranje kan nooit genoeg voor Nederland doen" had hij tot het zijne gemaakt. Zijn laatste daad was een deelname met 10 miljoen gulden in de poging van mi nister Van Hall, de staatsschuld te sa neren en het bijna bankroete Nederland weer op de been 'te helpen. Vader Willem" werd hij genoemd. Hij vaderde weliswaar teveel. Maar hij had zonder 'twijfel een vaderhart en kreeg ruim zijn deel van de vadersmart. Katholieken die zich de laatste twee jaar in de parochie Soest gevestigd hebben, zijn m het St. Josephgebouw ontvangen door een comité, dait, op initiatief van het Charitatief Centrum, gevormd werd. De heer H. F. A. Smoorenburg sprak als voorzitter van dit comité een welkomst woord tot de 160 belangstellenden. Hij gaf inlichtingen over de aiktiTtfteiten op kerkelijk terrein, zoals het kerkkoor, de Ecclesiagroep, de Radboudstichiting, het Motet- en Madrigaalkoor, het collec tantencollege, het parochiecomité en het parochieel missaegenootsehap, terwijl hij ook wees op de katholieke middenstands organisaties en de agrarische verenigin gen A.B.T B. en J B.T.B. Pastoor mgr. S. Th. Visser achtte het niet voldoende dat de parochianen sa men christen in de kerk zijn. Dit moeten zij ook samen in het dagelijks leven zijn en naar zijn mening kan met dergelijke bijeenkomsten de band, die de parochi anen ook buiten de kerk bindt, verste vigd worden. De heer W. Schimmel sprak over het onderwijs en de leesbibliotheek m de parochie Soest de heer N. H. Bredeveld over alles wat onder het Charitatief Centrum valt, zoals het Wit-Gele Kruis, het Maatschappelijk werk, het armbe stuur en de St. Vincentiusvereniging Mevr. Th. van Dijck sprak over de vrou- wenvereniginigen, de heer W. Th. Sehun- selaar over de spert en de heer J. v. d. Berg, voorzitter van de Instuif R.K Jong Soest belichtte het jeugdwerk. Het Bigt in de bedoeling het niet bij deze eerste bijeenkomst te laten. S.E.C. heeft zondag niet alleen geluk ge had met het winnen van de thuiswed strijd tegen Victoria, maar ook met het fed't dat de naaste concurrenten Hercules en Holland verloren, terwijl Saestum ge lijk speelde. Victoria is een technisch goede ploeg, maar er wordt ite veel gecombineerd en met het korte spel hadden de Hilver summers geen succes bij de achterhoede van S.E.C., die toch echt niet zo goed op dreef was. De wedstrijd begon met het aftasten van de verdedigingen. Wout de Bruin toonde zich al spoedig gevaarlijk en dat was voor de Victonaverdedigers aanleiding hem enkele malen tegen de grond te lo pen. Merkwaardigerwijs floot de scheids rechter hiervoor niet. In de tiende minuut verkeek rechts back P. Krant zich op een bal. De Bruin kon v. d. Broek een goede kans geven, maar diens schot ging net over. In de 13e minuut schoot Hanasbei net. naast. Toen er bijna een half uur gespeeld was nam Hanasbea een corner op rechts. De Bruin kon v. d. Broek een goede kans geven, maar diens schot ging net over. In de 13e minuut schoot Hanasbei net naast. Toen er bijna een half uur gespeeld was ram Hanasbei een corner op rechts. De Bruin kopte de bal boven keeper Visser het net in (1-0). Kort daarna schoot hij net naast het doel. Victoria combineerde veel te veel en dat leverde niets anders op dan enige scho ten van rechtsbuiten Eerenberg. Aan de andere kant was het zo af en toe een gooi- en smijtfiim met De Bruin als slachtoffer. In de tweede helft kreeg Hanasbei een fraaie kans, maar keeper Visser redde. Opnieuw werd De Bruin tegen de vlakte gelopen en hij nam keurig wraak door een pass van Duijst goed te benutten en het tweede doelpunt te scoren. Zes minuten voor het eindsignaal nam linksbuiten Sterk voor Victoria een cor ner. In de achterhoede van S.E.C. zagen drie man kans de bal te missen. Links binnen F. Krant deed dat niet en hij passeerde keeper Van Essen. Bijna werd het nog gelijk toen Rutten- berg de bal verkeerd op zijn schoen kreeg. Gelukkig kon Van Essen op spec taculaire wijze redden en daarmee redde hij de overwinning. Leerlingen van lagere scholen krijgen tekenles van hun onderwijzers Die les pakt heei goed uit aüs de onderwijzer zelf een kundig tekenaar is of tenmin ste van tekenen houdt, maar als dat niet bet gev-al is dian zijn de resultaten uit- teraard met geweldig. In de school aan de Beetzlaan hebben de kinderen echter een tekenleraar die geen onderwijzer is maar zijn tijd graag gra tis ter beschikking stelt om de kinderen tekenen en zelfs schilderen te leren. Het is de heer E. Moffie, die met en thousiasme te weiik gaat en dit enthou siasme overbrengt op vele leerlingen van de derde tot en met de zesde klas. Het schilderen met olieverf heeft reeds een bloemstukje opgeleverd dat het hijzon der goed doet. Er is weer enig rumoer ontstaan in en om de A.V.R.O., de omroep die geen zuil vil zijn en daarom een onafhankelijke positie poogt te zoeken in het zuilen- bestel; de omroep die naar nieuwe we gen zocht, maar een groots plan van een grote radiopiomer nieit durfde te propa geren of door te drukken; de omroep Burg. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Grothestraat 45 - Telefoon 3911 die aanvankelijk streed tegen de R.E.M., maar de programma's van de verzegelde T V. Noordzee snel voorzette om daar mee de aanhang van deze piraat ln zijn gelederen te scharen en het gedunde ledental uit te breiden; de enige om roep die zijn oprichter beurtelings Jui chend binnenhaalt en smadelijk ver jaagt. Wat ls er aan de hand bij de A.V.R.O.? Wat moeten wij nu denken van deze laatste ontwikkeling Wat gaat de heer Vogt beginnen Wij hebben de thans 76-jarige en nog altijd actieve secretaris van de N.O.Z.E. M.A. opgezocht in zijn „directiekeet", precies tegenover het trotse studioge bouw van „zijn" omroep en gebabbeld over deze gang van zaken. Jaar lang gezwegen. Herman Wlgbold van de Vara heeft hem ln de rubriek „Achter het nieuws" reeds gelegenheid gegeven zijn mening te zeg gen, maar deze uitzending kwam via Ne derland 2 en kon dius niet door iedereen worden ontvangen. Op Wigbolds vraag „Wat gaat u nu doen heeft de gewezen adviseur-hono rair geantwoord „Ik voel mij als een generaal die wil vechten voor de goede, oude zaak; maar een generaal heeft een leger nodig Ik zal onderzoeken of uit rondzwervende partlsanen een geregeld leger is te vormen. Lukt dat, dan ben ik er zeker van een goede kans op de over winning in uitzicht te kunnen stellen". Een andere vraaag van de commentator luidde ongeveer Kunt u, in dienst van de A V.R.O., nu wel - op nogal krasse wijze - de voorzitter kritiseren Wat was de eigenlijke zin van uw antwoord In formeren wij. Achter het grote schrijfbureau met de grote stapels dossiers, kranteknipsels, buitenlandse tijdschriften en radio-on derdelen spreekt de vertrouwde stem rus tig, doch zeer beslist. „Ik meen, dat ik duidelijk tegen de heer Wigbold heb la ten uitkomen, dat ik in geen enkele vorm van arbeidscontract aan de A.V R.O. verbonden ben en in geen enkele disci plinaire verhouding sta met wie ook van haar bestuursleden Ik mag dus zeggen wat ik wil. Als de vorm scherp is ge weest, is scherpte een afspiegeling van de provocatie van een jaar en meer ont wijken en zwijgen op mijn talrijke be tuigingen van ongenoegen en onvrede met mijn feitelijke positie van „wassen neus". Nog steeds in functie VAN DE SOESTER COURANT VAN DINGDAG 16 FEBRUARI 1965 „Maar met dat al bent u toch maar ont slagen uit uw functie van adviseur. Gaat U in hoger beroep T', vroegen wij „Voorlopig is dat niet nodig", klonk het zeer beslist. „Ik heb wel een brief ge had, ondertekend door de heren Slote- maker en Wassenbergh, waarin lk de bons kreeg, maar ik beschouw die brief tot nu toe als een emotionele slag in de lucht, die geen enkele uitwerking kan hebben. In verenigingsrechtelijke zin is het ontslagbesluit ongeldig, omdat een lager college uit de bestuurshiërarchie 'n benoeming van een hoger college niet ongedaan maken. Ik ben dus nog advi seur honorair, in leder geval tot aan het ogenblik waarop het algemeen bestuur van de A.V.R.O. mij ontslaat. Dat bestuur komt pas laat in de maand februari bij een, tenzij het eerder gaat vergaderen, want het gist in dat bestuur, dat vol strekt niet gelukkig is met 't beleid van mr. Slotemaker, die ik geen lang voor- zitttersleven geef Hier heeft de „eminence grise" van de A.V.R.O. - mr Wassenbergh - met wie ik overigens goed overweg kan - blijkbaar een juridische steek laten vallen". De reddingsbrigade. „Hoe zit dat nu met de z.g. werkcommis- sie, die als paraatheidscommissie is aan gekondigd en die, min of meer als red dingsbrigade moet fungeren „Het ware weet ik er niet van, omdat ik geen informatie krijg en geen stukken mag zien. Maar de humor - hoewel grim mig en tragisch - is, dat de reddings brigade abdicatie eiste van het gehele bestuur, om de handen vrij te krijgen voor een „regering per decreet". Dat ech ter heel anders uitpakte Deze eis be antwoordde het bestuur namelijk niet on geestig met de tegenhouding gij vraagt ons om af te treden, welnu, wij heffen u op En zo is alles weer bij het oude Deze dilettantische gang van zaken moet worden onderbroken door het optreden van de vakman. Er zijn aanwijzingen, dat het grote bestuur inzicht en moed gaat verzamelen om deze beslissende stap te nemen. „En wat zal dat zijn willen wij weten. „Wacht nog even af", zei de heer Vogt raadselachtig, „de nacht is het donkerst even voor het aanbreken van de dage raad". Zwijgend zaten ze aan tafel, zenuwachtig speelde de kinderen met hun vork en le pel. Ze konden geen hapje eten naar binnen krijgen. De afwezigheid van Lorre was nog duidelijker merkbaar doordat er door niemand een woord gesproken werd. De lege kooi gaf een trieste aan blik en de af geknauwde worteltjes, die op de bodem van de kooi lagen, getuig den weemoedig van Lorre's gezonde eet lust. Telkens als tante naar de kooi keek pinkte ze een traan weg. Ook zij kon blijkbaar niet eten, zodat alles koud en onaangeroerd op tafel bleef staan. Toen tante Gertjan en Maartje met een kaarsje naar bed bracht, werd de gespan nen sfeer een beetje gebroken door de stem van tante, die nu wat vriendelijker zei: „Welteruste kinderen, ga maar lek ker slapen. Jullie hebben je straf eigen lijk al gehad. Tanite zal niet langer meer boos op jullie zijn." Een beetje op gelucht kropen ze in bed en vielen, na al ö.e vermoe.enissen, al spoedig in slaap. Buiten werd het al donker en de wind ruiste zacht door de bladeren. „Tjoep-tjoep, daar sprong Pedro plot seling op de vensterbank. Even aarzelde hij, toen hij zag dat de kinderen zo heerlijk lagen te slapen, maar dan riep hij zachit: „Gertjan-Maartje, wordt eens wakker, ik ben Pedro," en met een sprongetje belandde hij op het bed van Gertjan. As je 'ft mirtg vraogt d'an mok zeiige dajje de leste tdedi ajlsmaor gekkere dinge in de kraante ken leeze. Voebaiüers cüe mekaor veur rotte vis uut- maoke, maor gelukkig is d'r 'n bond en die zeit teuige die kieper die 'n speuLer, die 'n joodeman is, veur alles wat lilluk is uut- maokrfce, gao jle maor us 'n poosie me ongder die lat staon. Noeng sting d'r zondag 'n kieper die 't nie zo best dee en laot die uuttescholde speuler noeng de schuld kriege van hal- leve gaore voebalgekke, die zien winkel in mekaor wille ramme. Lao wullie hoope datitde rnanne deur de pelisie nie geramd maor geremd worre as zullie ant verrinneweere wille beginne. Noehg ikke 't toch over ramme heb, d'r staon nog veul gekkere dinge in de kraante. Zo binne d'r in België wieve die mit zien drieje op roof uutgaon. 't Eene wief zit achter 't stuur van 'n auto, twee springe d'ruut as zullie 'n oud fromanessie zien en die slaon zullie dan teug de grongd en pikke dat an*eme ouwe wiefie d'r tas af. Maor veur 't zo wiet is hettie al heul wat dreune van die wieve ehad. Jonges, jonges, as d'r op straot twee manne muig wille vatte, dan kejje Kne lis harder zien loope as 'n perd, maor denkterom ak deur twee wieve annevalle zou worre dan timmerde ikke d'rop los, waant veur wieve op de loop gaon is wel 't leste wat wullie, kerels doen, waor of nde Wij je geleuve dak veurtaon elleke aovend 'n blokkie omloop en dan loop te wachte totter twee wieve komme die zei ge, Kne lis, kom op mit je portefullie. Dan zajje Knelis us dreune zien uutdee- le. Maor veur kérels gao ikke op de loop, waant die slaon veul harder as wieve En daor ken ikke beslas nde teu>ge. Enige weken geleden hield de heer C. Klaui, in hotel La Bordelaise, een cau serie over het communisme. Zijn tweede lezing over dit onderwerp zal hij op don derdag 18 februari in restaurant Astoria te Baarn houden. De heer Klaui zal de onderwerpen „Historisch materialisme en historisch dialectisch materialisme" be handelen. Dlr. H. W. Velling» Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN: Hennette, dochter van L. A van der Tuin en S: Wijnands, Postweg 44. Manon Elfride, dochter van H. de Bree en E. T. de Haan, Waldeck Pyr- montlaan 11 Herman, zoon van H van Essen en J. van Londen, Beetzlaan 35. Ellen Augusbina Maria, dochter van B. M. Borgts en A. F. M. van Schaik, Bosstraat 11. Joyce Susan, dochter van J. J Dandêls en P J. Go- vaërt. Prof Lorentzlaan 249. Jeroen Alexander. zoon van A. M. Brouwer en C I. Siem, Waleck Pyrmontlaan 15. Maurice Alexander, zoon van E. A Bloem en J. M. Kouthoofd, Plesmanstraat 130 Manon Mae, dochter van L A. Ver meulen en G. vau der Meulen, Prof. Lo rentzlaan 207. Ronald Hugo, zoon van F. A F. Cartens en E. H. Rijnbout, Chr. Huygenslaan 21. ONDERTROUWD: Petrus Joannes van Leeuwen, Koekoekweg 13 en Irene Jo- sephine Maria van Leerdam, Koningin- nelaan 25. Bomhard Rudolf Keijner, Malvahof 13, Tilburg en Anigelica Schet ter, Seanredamplantsoen 8. Jan van de Bovenkamp, Rembrand tl aan 16 en Aaltje van Essen, Wieksloterweg O.Z. 103. Peter Martbms Kanters, Sophialaan 14 en Apolina Henidnka Kürs, Dozresteinweg 24. Rudolf Mahu- lete. Vermeerlaan, 49a, Hilversum en Do- rotfhea ElBott, Saenredamplanteoen 9. Gijsbertus Wilhelmus Schimmel Noor- derderweg 2 en Margoretha Geertruida Sn kei Laanstraat 86. GEHUWD: Andries Kuiper, Laanstraat 51. Baarn en Constanbia Adriana Smits, Klein Engendaalweg 4. Harry Broer Boonstra, Laanstraat 79 en Pieternella Geertje Schouten, Oude Utrechtseweg 56 OVERLEDEN: Willem Fredierik Hendrik Tabernal, 59 jaar, echtgenoot van B Monasch, Van Lijndendaan 20 Frede- rich Trougott Bakker, 88 jaar, weduw naar van J. Boogert, Van Lenneplaan 76. Marcelis Mcolaas den Broeder, 60 jaar, echtgienoot van J. H Fleming, F. C. Kuyperstraat l'l. Jan Andries Schaafsma, 77 jaar, weduwnaar van B. C. van der Roest, Gen Wihkehnanstraait 104. Yda Balyon, 86 jaar, weduwe van A. Poldervaart, Eigendomweg 98. Hendrik van den Brink, 73 jaar echtge noot van A. E. Fischer, Koninginnelaan 94a. Maria Anna Ghristina van Zijst, 79 jaar, Talmalaan 28 Pietronella Coenradina van Merkestein, 73 jaar, weduwe van H. G. van den Hoek, Heu- velweg 41.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5