I FoToS^a9 Blauwbaard stierf 150 jaar voor zijn geboorte DOORSMEREN Rentevergoeding op spaarbankboekjes met aiwijkende opzegtermijn 1 XÊen „riks" voor een onderschrift [(laar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM Meer geweld, minder hoop in Vietnam DIA-ACCESSOIRES Een Landru met een koningskroon Hendrik VIII, slachtoffer van „geloof" en „liefde" W% BEYEROL SMEERSTATION Eiermarkt Mixed Hockey Club Bijkantoor Soest Steenhoffstr. 56 - Tel. 2691 Het zou 1697 worden voor Charles Per- rault zijn bekende sprookje van moeder die gans ter wereld bracht en dus de beruchte ridder Blauwbaard het levens licht aanschouwde, die zeven vrouwen tot zich nam en daarna vermoordde. Maar reeds anderhalve eeuw eerder, in 1547, sloot Hendrik VIII, koning van En geland, voor goed zijn ogen. Hij was 28 juni 1491 als zoon van Hendrik VII te Greenwich geboren en huwde op acht tienjarige leeftijd met Cathanna van Aragon, weduwe van zijn broer Arthur en tante van Karei V. In het zelfde jaar 1509 besteeg hij de Engelse troon. Mede dank zij een goed verstand en de uitstekende opvoeding, die hij had ge noten, wist hij zich een brede ontwik keling eigen te maken. Kunsten en we tenschappen genoten zijn belangstelling. Hij wilde Engeland doen meegenieten van de moderne cultuur, streefde naar vestiging van de absolute macht en ver gat zijn eigen portemonnee niet. Onder tussen „versleet" hij niet minder dan S echtgenotes 'T KAN VERKEKEN Hendrik wilde zijn land groot maken, door beurtelings voordeel te trekken van de elkaar bestrijdende partijen Habs- burg en Valois, door nu eens de zijde te kiezen van de Duitse keizer, dan weer die van de Franse koning In 1513 verbond hij zich met keizer Maximlldaan I tegen Lodewijk XII Het tweetal behaalde de overwinning, maar Henry kwam tot de onaangename ont dekking. dat oorlog duur is en dat zijn partner met de buit ging strijken Dus sloot hij vrede met Louis. Ja, de vroe gere vijand kreeg een cadeautje toe: zus Mary werd Lodewijks gemalin. Zelfs trad Hendrik met Lodewijks opvolger Frans I later in een defensief verbond, ditmaal gerichttegen de Duitse keizer. Karei V. DM, laatste bleek met naar 't zin van Hendriks gunsteling en eerste minister, kardinaal Woisey. Deze was namelijk pro-keizer omdat Karei hem mogelijk in een niet al te verre toekomst op de pauselijke stoel zou beuren. Dus stookte Lastig zoeken hoor tussen al die aardappelen Vit het grote aantal inzendingen is het bovenstaande gekozen als het meest bijpassende. De inzendster Mevrouw Visser-v. d. Voort, Vermeerlaan 24, ontvangt een dezer dagen de waardebon. hij bij Hendrik tegen Frankrijk Dit leidde in 1521 tot het stoten van een geheim verdrag tussen de keizer en de koning van Enigeland. En het volgende Jaar al begon de oorlog tegen de Franse bondgenoot. Maar wat gebeurde, Wolsey werd geen paus. Hij werd wel boos. Nu moest de keizer het ontgelden. Daar kwam bij, dat Frans I in 1525 na de slag bij Pavda door de keizer gevangen werd genomen. En nu bewerkte Wolsey, dat zijn koning in 1527 opnieuw een verbond met Frankrijk sloot en het volgend jaar de keizer ging bestrijden. Maar 't werd spoedig weer vrede. Verdediger des geloofs? Van nu af aan werd Hendriks buiten landse politiek geheel beheerst door zijn huwelijksleven. De koning wilde schei den van Catharina. Reden: zij had hem wel een dochter geschonken, de latere Maria de Bloedige, maar Hendrik wenste een zoon. Daar kwam bij, dat 's korungs ocg gevallen op de bekoorlijke Anna Boleyn, wier schoonheid Catharina bij lange na niet evenaarde Maar voor de rooms-katholieke kerk is het huwelijk een sacrament en dus onontbindbaar. Kardinaal Wolsey moest nu de zaak met de paus in orde maken. Dat wou maar slecht lukken en nu was het Hendrik die in toorn ontbrandde, terwijl de kardinaal het slachtoffer werd, hij verloor zijn ambt Hendrik had zich steeds een trouw aan hanger van Rome getoond. De volgelin gen van Wycliff en de hervorming had hij met kracht bestreden en een tegen Luther gericht geschrift had de paus zelfs doen besluiten hem de titel „defensor fidei", d.i. verdediger des geloofs, te verlenen. Maar nu de vrouw en boven dien de macht m 't geding kwamen, stonden de zaken anders. Hendrik wist door afpersing van de geestelijkheid een aanzienlijke som geld los te krijgen en tevens de verklaring, dat volgens de al oude instelling de koning „de bescher mer en het opperhoofd" is van de kerk in Engeland. In januari 1533 trad Hendrik m het hu welijk met Anna Boleyn. Dat gebeurde blijkbaar op voorschot, want pas in mei sprak een geestelijke rechtbank, onder leiding van aartsbisschop Cramer, het vonnis der echtscheiding uit. In 1534 volgde het officiële besluit van het par lement, het pauselijk gezag te verwerpen en aan de koning de inkomsten der kerk, de rechtspraak in kerkelijke zaken enz. toe te wijzen. Op eigen benen De koning maakte van zijn nieuw ver worven macht een gretig gebruik (lees: misbruik). Thomas More en bisschop Fi sher, die zich verzetten tegen het abso lutistisch drijven van hun vorst, vonden hun emde op het schavot. Anna Boleyn werd valselijk van echtbreuk beschul digd en terechtgesteld. Elf dagen later trouwde de koning met Jane Seymour, die de moeder werd van de latere koningin Ehsabeth, de grondleg ster van het Britse imperium. De kloos ters werden opgeheven, eerst alleen die van minder rang, later ook de aanzien lijke Als gevolg hiervan deed de paus de „verdediger des geloofs" in de ban. In 1539 Met de koning door het parle ment de „zes artikelen" aannemen, die als de leerstellingen van de Engelse kerk '.verden afgekondigd en bezworen. Verzet hiertegen werd in bloed gesmoord. Bloed en tranen De geboorte van prins Eduard, de latere opvolger van Hendrik VIII, kostte het leven aan zijn moeder. Haar onwaardige echtgenoot begon anmiddeUijk aan het smeden van tal van nieuwe huwelijks plannen Anna van Kleef werd de vierde ion)gelukkige. Maar daar zij al onmid dellijk na haar aankomst aan de wel- De Amerikaanse negerleider ds Maarten Luther King is in Washington geweest voor overleg betreffende het stemrecht der negers in de zuide lijke staten van de V.S. Ds Maarten Luther King had een gesprek met de vice-presidcnt Hubert Humphrey. Ds Maarten Luther King (1.) en Ilubert Humphrey (r.). lusteling met beviel, werd de scheiding na een half Jaar een feit. En kanselier Oromwell, die het huwelijk had bevor derd, werd beschuldigd van hoogverraad en onthoofd. Hetzelfde jaar trouwde de koning voor de 5e maal en opnieuw met een Catharina, de rooms-katholieke Catharina Howard. Op haar aanstoken werden nu de protes tanten te vuur en tie zwaard vervolgd. Velen vielen onder beulshanden. Dan kwam de koning het praatje ter ore, dat Cathanna een losbandig leven leidde. De „hoogstaande" Hendrik deed diep be droefd en zeer verontwaardigd En zonder dat het bewijs, van haar schuld geleverd is. het hij op 13 februhri 1542 zijn vrouw miet haar aanhang ter dood brengen Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan Vakkundig personeeL Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL 3256 Het volgend J aar huwde hij als zesde eega de derde Catharina, de protestantse Catharina Parr. Deze zag karis, haai ei genzinnige gemaal op schrandere wijze te leiden, het vermdeden van ketterij bij haarzelf af te wimpelen en zo de zestaekde-eeuwse Landru eh Blauwbaard te overleven. Het einde In Wales en noord-Engeland, die altijd nog in het bezit van een zekere zelf standigheid gebleven waren, voerde Hen drik nieuwe wetten in, waardoor elke uiting van nationalisme met kracht de kop kon warden* ingedrukt. Met Schot land voerde hij oorlog en Ierland werd onderworpen. Tenslotte verbond Hendrik zich nog één maal met keizer Karei V tegen Frans I. De keizer sloot al in 1544 vréde, maar de eigenzinnige koning pas in '46. Tegen het einde van laatst genoemd jaar werd de koning aangetast door een slepende koorts. Mede door de mvloed van zijn zesde vrouw kwam hij opnieuw de pro testanten enigszins nader. Zijn zoontjje was pas 9 jaar Hij vrees de de invloed van de rooms-katholieke Gardiner en de hertogen van Norfolk en Surrey. Pas nadat de eerste was onthoofd en de laatsten waren veroordeeld, kwam voor de heerszuchtige, wispelturige, wre de en sensuele heerser het einde. Het leek er veel op of de Noordvietna- mezen hun gast Kosygin, de sowjet- premier, eens goed wilde laten zien hoe de zaken er in Achter-Indiê bijstaan. Eerst een paar sensationele en zeer suc cesvolle aanvallen van de Viet Korag op Amerikaanse luchtmachtssteunpunten in Zuid-Vietnam en daarna de vergelding: bombardementen door Amerikaanse en Zuidvietndmese /iiegtuigen op Noordviet- namese militaire bases Dat laatste is dan een Amerikaanse bijdrage om Ko sygin goed te laten beseffen wat er aan de hand is. Het is uiteraard geen toeval dat de Viet Kong de laatste tijd stelselmatig Ame rikaanse eenheden als doelwit uitkiest. Het doel is vooral om de strijd een aspect te geven van: Aziaten tegen Ame rikaanse imperalisten. Niet alleen voor gebruik onder de Aziatische massa's is dit propagandistisch goed bruikbaar, maar het maakt bovendien voor Kosygin de zaak nog'eens extra moeilijk. Hij kan zich onmogelijk permitteren niet in felle woorden van zijn afkeuring blijkt te ge ven, of hij laadt de schijn op zich met Amerikanen onder een hoedje te spelen Noordvietnams leider Ho Tsji Minh beeft dit geraffineerd uitgedacht: hij dwingt de sowj et-unie zich achter hem te scha ren, zonder dat dit direct nodig maakt dat hij van zijn kant de concessies doet waartoe Kosygin hem wenst over te halen: op de aanstaande wereldconfe rentie der communistische partijen Mos kou te steunen legen Peking. Hij bereikt er bovendien mee dat Kosy gin in een moeilijk parket komt, wan neer hij dit jaar ook met Johnson gaat praten Immers, wanneer Kosygin zich nu te buiten gaat aan anti-Amerikanis men, dan komt van dat gesprek ook geen stéék terecht. De rekening De Amerikanen van hun kant hebben door hun repressailles ook een nieuw element in de strijd gebracht: m feite een verplaatsing van de oorlog - al thans ten dele - naar Noord-Vietnam. De eerdere vergekhngsbombardementen kwamen na een zeegevecht tussen Noord- Vietnanaese en Amerikaanse schepen, waarbij de Viet Kong dus helemaal niet betrokken was. Ditmaal stelt Amerika vast dat de Viet Kong een verlengstuk is van Noord- Vietnam dat er dan maar rekening mee moet houden dat het thuis de rekening krijgt voor de streken die het bij zijn buren uithaalt. De fictie van de burger oorlog in Zuid-Vietnam is hiermee over boord gezet en het conflict heeft er een grotere schaal door gekregen: dat van een strijd inderdaad tussen twee landen, waarbij de VS de partij van het ene kiezen. Hun les aan Kosygin daarbij is dat de U.S.S.R. een zeer zware last op zich laadt als ze voor Noord-Vietnam de rol wil spelen due de V.S. nu voor Zuid- Vietnam heeft op zich genomen en dat hij het risico loopt dat dan de Amerika nen en Russen op elkaar gaan schieten, met andere woorden dat dan de twee grote kernmachten met elkaar in gewa pend conflict komen, een allesbehalve aantrekkelijke gedachte voor de Russen, zcwel als de Amerikanen. Geen papier President Johnson is overigens net zo goed als Kosygin in een onaangename positie gedrongen. Hij moest eigenlijk wel terugslaan zoals hij deed, anders was vanuit Peking over de hele Aziatische wereld uitgekraaid: zie je wel, Amerika is maar een papieren tijger zoals we al tijd al hebben gezegd. Maar aan de an dere kant is deze vergelding in geen enkel opzicht een oplossing. De guerilla in het zuiden roei je er niet mee uit. Het is geen geheim in Washington dat men daar steeds minder lust heeft de oorlog voor de Zuidvietnarraezen op te knappen. Hoe gering de strijdvaardig heid daar ds, bleek uit het falen van de bewaking der vliegbases en hoe het met de politieke weerstandskracht staat valt op te maken uit de voortdurende chaos in het burgerlijk bestuur Alleen om zijn prestige kan Washongton zich niet ver oorloven zich uit Zuid-Vietnam te laten slaan, maar het zou graag van de gele genheid gebruik maken als die er was om zich zonder gezichtsverlies los te maken van de affaire. De hoop daar is dat Kosygin inziet dat Russen en Amerikanen er beide belang bij hebben dat de zaak aan de onder handelingstafel wordt geregeld. MoSkou is dan namelijk cok van de misère af het of Ho Tsji Minh stevig helpt en daarmee de ontspanningspohtiek ten op zichte van de V.S. in gevaar brengt, of lauw reageert en dan door Peking te kijk wordt gezet als een de wereldrevo lutie verloochenende bangerd die de Amerikaanse kapitalisten in de kaart speelt. Of Kosygin echter iets dergelijks kan voorbereiden is zeer de vraag. Tenslotte is Peking in dit hele gebied in het offensief - de guerilla in Thai land is nu gelast - en Mao Tse-toeng is waarschijnlijk niet van zins de Russen ter wille te zijn. En zonder de Chinezen is weer geen oplossing mogelijk. De hele situatie in dit stuk wereld wordt steeds gespannener zonder dat er maar een sprankje meer hoop op een goede uitkomst ontstaat. VOOR AL UW SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 Telefoon 3917 Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 190.000 stuks in prijzen van f 11,tot 11,75. Mldd'enprijs 11,40 Prijs per kg 1,81. Het eerste herenteam van de Mixed Hoc key Club speelde zondag in Amsterdam een snelle en goede wedstrijd tegen F I T. 2. Het werd een 4-0 overwinning voor de Soester spelers, dank zij snelle aanvallen over de vleugels. Uitblinkers waren Wim van Es, Dick Stroband en Hans van Es, De doelpunten werden gescoord door Stroband, Eijsink (2 x) en André Bolhuis. De dames speelden een thuiswedstrijd tegen Hilversum 1 Soest was lang in de meerderheid maar kwam niet tot scoren! omdat de speelsters elkaar in de wegj liepen. Voor de rust werd het 1-0 uit een straf corner voor Hilversum. Nu ging Soest nog meer in de aanval en zeven minuten voor het eindsignaal scoorde Marjolein Schutte. op spaarbankboekjes met een opzegtermijn van 6 maanden op spaarbankboekjes met een opzegtermijn van 3 maanden op de zogenaamde bijzonder gepremieerde spaarregelingen

Soester Courant | 1965 | | pagina 6