Afscheid met weemoed en vreugde HET OOG GERICHT OP ULBRICHT Te royaal geweest! Kleine vier Opstelling van B.D.C. Carnavalsoptocht Zilver Tetra Opstelling van V.V.Z. Ik doe er niet meer aan Kaarsenverkoop Een TV-toestel voor een bejaarde of chronische patiënt Bioscoopprogramma. Eenzame dood Auto gleed door Baldadigheid in dronkenschap Carnaval in gebouw St. Joseph VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 44e JAARGANG no. 16 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Allerwegen klagen de gemeenten over hun financiële situatie. Ten aanzien van de normale uitgaven heeft men lang zamerhand de tering naar de nering weten te zetten, hetgeen echter wel inhoudt, dat het noodzakelijk ver- zorgmgspeil in de meeste gemeenten slechts nauwelijks wordt gehaald. Vooral de verkeers- en de recreatie voorzieningen kunnen slechts zeer mond jesmaat worden uitgevoerd en veel blijft hierbij te wensen over. Wat de uitvoering van de grote objec ten betreft, waarvoor grote kapitaals investeringen nochg zijn, is er vooral voor de grote steden een noodtoestand ontstaan. De regering heeft het nodig geacht een lenimgplafond in te stellen. De gemeentebesturen mogen dus niet meer kapitaal lenen dan de regering voor die gemeente heeft vastgesteld. Dat heeft reeds tot een gezarnelijk pro fest geleid van de burgemeesters der drie grote steden, waar immers kapi tale werken in uitvoering zijn waar van de voortgang door het regerings besluit wordt geremd. Dat brengt na tuurlijk grote moeilijkheden teweeg, het veroorzaakt meer last en er worden meer belangen door geschaad dan alleen de gemeentelijke. Rotterdam wil er nu toe overgaan gemeentelijke eigendommen te verko pen, om daardoor toch nog iets meer in de kapitaalsbehoeften te voorzien. Maar deze uitverkoop zal de gemeente uiteindelijk toch weer op hogere lasten komen te staan, waarvoor dan de ge wone dienst misschien weer uit haar evenwicht wordt getrokken. Men denkt daar blijkbaarkomt tijd, komt raad. Nu Jterljgt de regering natuurlijk de schuld van de overlast, die veroorzaakt wordt door de instelling van het lening plafond. Maar de regering heeft te waken voor de gezondheid van de alge hele economische toestand en is wel genoodzaakt de rem aan te zetten wan neer er blijkt veel imeer te worden uit gegeven dan er wordt verdiend. En Nederland heeft in 1964 ongeveer een miljard gulden meer uitgegeven dan door ons volk in dat jaar is verdiend, al thans is overgehouden. Wij zijn in 1964, vooral door de loon explosie, nogal royaal geweest. Willen we de inflatoire tendens, d.w.z. de ont waarding van onze gulden, niet nog sterker zien toenemen, dan dient er met de investeringen zeer bedachtzaam te werk worden gegaan. Er wordt wel opgemerktwaarom dan een belastingverlaging Als we de belastingen niet verlagen, komt er toch meer geld binnen Maar dat geld moeten we juist besparen. Of de burger dat zal doen is een tweede, maar als de regering het ontvangt, zou het ook worden uitgegeven De kamerleden zit ten immers vol met wensen, die men graag uitgevoerd zou ziien. Bij een rui mere inkomst zou de aandrang tot het doen van deze uitgaven zeker niet te weerhouden zijn en daaruit ontstaat dus geen bezuiniging. Ook het rijk moet zich in zijn kapitaalsuitgaven beperken en worstelt in zekere zin met dezelfde problemen als die waarvoor de gemeenten komen te staan. Er zit niets anders op dan enige tijd piano aan te doen met de kapitaalver- slindende werken. In elk gezin dient men nu eenmaal de tering naar de ne ring te zetten en kan men niet door gaan met grote bedragen uit te geven als er niet in het zelfde jaar ministens evenveel wordt verdiend. De gemiddelde zeventien procent loons verhoging in 1964 heeft onze economi sche situatie sterker beïnvloed dan de optimisten het wilden doen voorkomen. Wij zijn er ook individueel niet zo heel veel mee opgeschoten en voor wat de algemene voorzieningen betreft dragen we er nu de lasten van. We zullen in dit jaar weer wat moeten bijspijkeren om de balans weer in evenwicht te brengen. We kunnen wel aan het eisen blijven, maar de lasten er van blijven niet uit. Het gaat er om de grote lijnen in het oog te houden en die wil men soms maar aj te gemakkelijk opofferen aan de klei ne, individuele belangen van het ogen blik, omdat die naar getalssterkte zo wel sprekend zijn Mevr. M H. B. Muurling-Voorthuis heeft vorige week afscheid genomen als raads lid voor de protestants-christelijke frac tie omdat zij aan een lange rustperiode toe is. Tien jaar heeft zij geijverd voor de Soester gemeenschap als raadslid. Zij was bestuurslid van de kieskring C.H.U. afdeling Soest, presidente van de Er zijn dertien ministers. En bii benadering Zegt vader Vondeling. Wij noemen hen bij name. Daarvan vier onbekwame. Als eerste is Van Aartsen Beslist geen steunpilaar. Bot is de slechte tweede, Pa is ook niet tevreden Met mevrouw Schouwenaar. De vierde is Marijnen, minister-president Geen lijn en ook geen visie. Zijn leiding een illusie, Met sóms een goed moment. Zij moeten gauw vervangen, Gezwind naar huis toe gaan; Vraag het de kamerleden, Zij wijzen het omstreden En zelfde viertal aan! Het zal je maar gezegd zijn. Die arme kleine vier. Eén man uit 't hoge noorden Bederft in een paar woorden Hun excellent plezier. JAAP MIJDERWIJK NC.V.B Soest-Zuid, lid van de propa- ganda-commissie van de CH.U in de provincie Utrecht en had zitting in vele commissies en comité's, terwijl zij de motor van diverse akties was. Kort is zij mstructrice 'geweest bij de zelfbescherming, maar we hebben het allemaal zo druk gekregen en de televisie is zo belangrijk, dat zelfs de zelfbescher ming erbij inschiet. Als uitvlucht wordt dan het bekende zinnetje „Als er een atoombom valt kun je toch niets doen" gebruikt. Mevr. Muurling rust veel en ze vindt het heerlijk- In haar rust weet ze zich beschermd door de sterke wakers over haar welzijn, haar man en twee zoons, die ieder voor zich het moeten afleggen tegen Anton Geesink, maar als trio in hem een zacht eitje zien. „Ik houd van paarden en ik heb altijd het idee gehad dat ik als een renpaard geboren ben. Ik vond het heerlijk zo te rennen, maar nu niet meer. Nu lijkt het me prettig als een paard dat rust nodig heeft heerlijk te staan dromen naar wijde verten. Ik heb het gevoel alsof ik mijn hoeven tegen de woning- misere kapot geslagen heb, maar ik ben er niet verdrietig om, omdat ik weet dat ik met een hele kleine pink aan het stuurwiel van Soest maar weinig kon doen aan al die ellende waarmee ik zo vaak geconfronteerd werd. Dat doen van mij behelsde een minimum aan zakelijkheid en een maximum aan enthousiasme Mentaal ben ik voor dit werk niet geschikt. Ik houd niet van sudderen, want sudderen eist vitaminen. Ik hield van rennen als een paard. Ik was echter niet zo sterk als een paard en toen ik op bed kwam te liggen was ik misschien wel even verdrietig, maar toch ook gelukkig. Ook heb ik heel hard om mezelf moeten lachen toen ik de schone regel uit een psalm declameerde die ik op een boeren schooltje bij Apeldoorn leerde ,,'t Brie send paard zal eindelijk sneven". Dat ben ik. Ik ben gesneefd of gesnoven of hoe heet dat, maar ik kom weer over eind. Niet heel snel, want ik wil het ook doen zoals een paard het doet, omdat ik zo van paarden houd. Heel langzaam krab belen ze overeind. Dan kan iedereen weer merken dat ik niet helemaal ge sneefd of gesnoven ben. Dan zal ik wel weer veel doen, maar in de eerste plaats als onbezoldigd sociaal werkster in het bedrijf van mijn man" „Hoe vond U het werk in de gemeente raad mevrouw 7" „Heerlijk en de vreugde om dit werk en veel ander werk naast de taak voor mijn gezin is nu op mijn eigen hoofd neergekomen. Ik had nog meer willen doen en zou medewerking verlenen aan het N C R V.-radioprogramma „Onder de hoogtezon". Men had mij gevraagd of dk daarvoor mezelf en mijn. gedichten beschikbaar wilde stellen. Dat vond ik heerlijk, want ik acht me zelf als dichteres heus niet zo bekwaam. Misschien komt het er later nog eens van." Mevr. Muurling vindt het jammer dat zo weinig vrouwen in de politiek werk zaam zijn. In het dagelijks leven doen ze nagenoeg allemaal niets anders dan politiek bedrijven, al is het dan in ande re vorm, meent zij. „Ik ben zelf helemaal geen politica, maar als je ziet hoe ontstellend veel proble men er zijn dan moet Je iets doen. Ik heb in mijn tijd als raadslid het col lege van B en W. bekogeld met brieven waarom misschien wel eens gelachen is omdat ik zo totaal a-ambtelijk ben. Ook commissies heb ik gebombardeerd. Vaak heeft mijn hart bij het schrijven hiervan waarschijnlijk meer gesproken dan mijn verstand, maar bij het be strijden van misère - en ik denk nu in de eerste plaats aan die vreselijke woningnood - heb je niet alleen Je verstand, maar ook je hart nodig. Het kan me dan ook helemaal niets schelen of ze vinden dat ik wel eens wat onstuimig uit de hoek kwam. Ik heb door het werk in de gemeenteraad heel veel geleerd en ook heel veel afge leerd" „Mevrouw, weet U wat een lid van het college van B en W van U zei nadat U in de raad afscheid genomen had?" „Dat zal wel wat moois zijn". „Hij zei Het is jammer dat mevrouw Muurling weggaat want door haar eigen stijl was ze waardevol voor de gemeen schap" „Nee 1 „Ja mevrouw en ik was zo brutaal er aan toe te voegen (En ze werd gelukkig nooit geremd door deskundigheid" Die dag had mevrouw Muurling beslist nog niet zo gegierd van het lachen en het was 't bewijs dat ze er heus weer helemaal bovenop komt. Dat moet wel met zo'n plezier in het leven, ondanks een lange periode met een minder goede gezondheid. V/ij wensen het ex-raadslid mevrouw Muurling, de harde werkster voor de gemeenschap en de dichteres een spoedig algeheel herstel toe. Daarbij voegen we geen dichtregelen van Geerten Gos- saert of Jacquelme v. d. Waal, due haar, wat de religie betreft, na verwant zijn, maar andere, in de overtuiging dat ze deze straks graag gebruiken zal „O zon, gij komt mij weer genezen, o geurenvolle zomerwind, ik wil in U gelukkig wezen, een diep gelukkig mensenkind" Die zon is onderweg en al heel dichtbij B.D.C. zou aanvankelijk zondag een uit wedstrijd tegen Actif spelen maar het wordt toch een thuiswedstrijd. De op stelling luidt: doel Smink; achter E Hilhorst en v. d. Mast; midden M. van Asch, v. d. Hengel en Bakker; voor B. v. d, Lugt, A. Brouwer, Gros, J v. d Lugt en Dorrestein. Morgen om kwart voor vijf (elk ander tijdstip is onjuist) start bij het St. Jo- sephgebouw de carnavalsstoet die Prins Leut V bij Nieuwerhoek zal afhalen. De route is: Steenhoffstraat, Dalweg, Albert Cuyplaan, Prins Bernhardlaan, Juliana- laan, Nieuwerhoek Met de prins in hun midden gaan de carnavalsvierders over de rijksweg terug naar het St. Joseph- gebouw, dat twee dagen De Soester Knollentuin heet Morgenavond zal Toon Hermans bijna 3 uur lang op de televisie te zien zijn in een volledige One-manshow. Zilver Tetra, de Soester aquariumverenl- girug, hield woensdag een bijeenkomst in restaurant Zonneheuvel, waarvoor de belangstelling niet erg groot was, omdat de leden de voorkeur aan de wedstrijd van D.W.S. gaven. Na opening door voorzitter K. Zeldenrust werden door de aquariumveremging Pro Aqua te Amsterdam vele dia's met toe lichting vertoond. Tropische, zout- en zoetwatervissen en terrariumdieren wer den getoond en besproken. Ook werd aangegeven welke vissen voor „huis houdelijk gebruik" geschikt zijn. Ten slotte werd erop gewezen dat het aqua rium voor de verfraaiing van het in terieur belangrijke diensten kan bewij zen. Vooral flatbewoners, due vaak geen honden of katten kunnen houden zijn zeer gebaat met een aquarium, een klein stukje natuur thuis Morgen 'krijgt V.V.Z. bezoek van S.V.M.- Boys De uitslag van deze wedstrijd is voor V.V.Z. niet van bijzonder belang meer. Voor het team uit Maartensdijk is dat echter wel het geval, want de S.V.M.- boys kunnen het Hees nog lastig maken De opstelling van V.VZ luidt: doel Van Kooij, achter Van der Vlekkert en Van der Munt: midden: Van Kooij, Van Kooij en v. d. -Bosch. voor Demimers, v. d. Kraak, v. d. Bovenkamp. Timmer en Floor. Het tweede elftal gaat op bezoek in Amersfoort bij Posthoorn De junioren B zijn de gasten van AP.W.C. in Amers foort. Over dit onderwerp spreekt de bekende radiospreker ds Jac. van Dijk, Hervormd predikant te Nijkerk, op woensdag 3 maart, in de Iahtuskerk, Aan deze samenkomst werken mede het Julianakerkkoor en de Gitaarbrigade van het Leger des Heils. Men zie de advertentie in dit blad De balans van de kaarsenverkoop ten bate van het sanatorium Zonnegloren is opgemaakt. In de laatste maanden van 1964 zijn 300.000 kaarsen ten bate van het sana torium verkocht. Dat is 70.000 meer dan in 1963 en zelfs 295.000 meer dan in 1P58, het jaar waarin de kaarsenverkoop startte. Tweede verantwoording tot 25 februari Saldo le verantw. 276,— Mevr R. v Kn.-Bl. 10,Mevr L. J. B.-E. 10, H. H. 25,— Mevr. C. B. v. M.-K. 5,—. D. en M. J. 10,— Mej. Bl.-v. d. V t 10,—. Totaal f 346 Een „halve TV" is er Lieve mensen help ons verder. Welk bedrijf organiseert iets voor ons doel? Het is voor een medemens uit uw eigen woonplaats, die niet zo gelukkig en gezond is als u U hebt zo heerlijk gekeken naar de wed strijd D.W.S.-Vasas op uw scherm. Kunt u zich voorstellen wat zo iets kan betekenen voor een chronische zieke? Maar geld voor een TV is er niet Drie sterren van formaat „Robert Mit- chum, Elsa Martinelli en Jack Hawklns vervuilen de hoofdrollen in de film „De tijger van Malakka", welke van heden tot en met zondag in het City-theater draait. Twee mannen, jagers op groot wild, jagen tevens op een vrouw en om haar leveren zij een gevecht op leven en dood. ZondagmiddagRandolph Scott in „Kruit damp boven Arizona", waarin hij als keiharde vechter net zo lang strijdt tot de kruitdamp opgetrokken is en het recht gezegevierd heeft. „Wat is er toch van baby Jane terecht gekomen" draait van maandag tot en met woensdag. De bekende sterren Joan Crawford en Bette Davis vervullen de hoofdrollen. Het 'is een schokkend, zelfs soms luguber verhaal, dat hoge eisen aan de zenuwen van de bezoekers stelt. „Huis voor ontspoorde meisjes", in de donderdagcyclus is geen prettige film, want vrouwelijke gevangenen komen in op stand om een einde te maken aan een wreed regiem. Naar de aneedote wil zei een Oostduit ser verheugd tegen zijn vriend: „Mor gen beginnen ze aan het slopen van de muur". „Hoe komt dat zo ineens?" „Volgende week is Ulbrieht jarig en hij wil zijn verjaardag alleen met zijn vrouw vieren". Deze gehate Ulbrieht, die een veel slech ter leider van een deel van het Duitse volk schijnt te zijn dan Hitier van het gehele Duitse volk was tot het moment waarop hij dacht dat hij de wereld ver overen moest, is op bezoek bij Nasser. Waarom de baas van de Egyptenaren hem ontvangt is hem een raadsel, want de man die door zijn landgenoten heel oneerbiedig „de geitesik" genoemd wordt, heeft niets anders te bieden dan een muur en slaafse onderworpenheid aan de Russen. Bonn heeft Nasser verzocht Ulbrieht niet te ontvangen, maar- Nasser heeft zich van dit verzoek niets aangetrokken er Ulbrieht ging toch. Resoluut heeft Bonn nu alle economische hulp stop gezet. Ut vind die houding wel flink en ik geloof dat we een stuk verder geweest zouden zijn als meer regeringen zo flink opgetreden waren tegen alles wat ach ter het ijzeren gordijn verblijft en een regering vertegenwoordigt. Ik hoop dat onze regering zo'n flinke houding zal aannemen als Soekarno (al komt hij niet vanachter het gordijn) een bezoek aan ons land wil brengen. Gewoon zeggen: „Nee". KANTMAN. Het lijkt niet mogelijk dat een jonge man in een grote stad overlijdt zonder dat iemand dit merkt en dat zijn stof felijk overschot 10 dagen in een woning ligt waar hij alleen verblijft. In Schie dam is dat echte." gebeurd en de jonge man die dit trieste lot toebedeeld werd was de 21-jarige Soester J. G. Hij ver bleef sinds korte tijd in Schiedam, woon de in een pension, waarvan de pension houder en de medebewoners lange tijd afwezig waren. Hij had nog geen werk en geen kennissen, zodat aanvankelijk niemand hem miste toen hij ruim tien dagen geleden, na het nemen van een bad, onwel werd en overleed. Toen men hem tenslotte toch miste forceerde de politie enige sloten om op zijn kamer te komen. Daar werd het stoffelijk over schot gevonden. De ouders zijn van dit tragisch gebeuren op de hoogte ge bracht. Gistermorgen reden 2 jongens, C d. J. en C W„ beiden 16 jaar, per fiets op de Waldeck Pyrmontlaan. Toen zij een ge parkeerde vrachtauto passeerden remde H. V„ die in een personenauto van de andere kant kwam, af. Zijn auto begon te glijden in de richting van de jongens die stopten. C. W kon tijdig op de stoep komen maar C. de J. niet en de auto reed tegen hem aan Het glas van een koplamp brak en door de scherven werd de jongen ernstig aan een knie gewond. Dr. Stroband verleende de eerste hulp waarna het slachtoffer per ziekenauto van de E.H.B.O naar Zonnegloren is gebracht. De bij de politie overbekende E. v. d. B is werkzaam in Den Dolder. Hij was een week niet op zijn werk geweest en eiste toch loon. Zijn werkgever weigerde dit en Van der B bedreigde hem. Daarna ging hij weg met de belofte dat hij zou terugkomen. De werkgever belde de Soes ter politie, die hem terecht naar de Zeister politie verwees. Intussen was v. d B. naar Soest teruggereden en uit balo righeid sloeg hij bij slagerij S. in de v. Weedestraat een winkelruit in. Hij mocht daarna de nacht in de cel doorbrengen De afdeling Soest van het Katholiek Vrouwengilde heeft woensdagavond in het St. Josephgebouw carnaval gevierd. Mevr. Blok, mevr. Wubbe en mej. v. d. Sterren beoordeelden de costuums. Zij waren plechtig m het zwart gestoken, maar op carnavalswijze. De uitslagen waren: Origineelste costuums: 1. Indiaan, mevr. Kruis, Amersfoort: 2. Slaapwandelaar ster, mevr. Zelderathuis3. Duiveltje, mevr. Kok-van Roomen. 4. Swiebertje en Bromsnor. Het best gemaakte costuum: 1. Robot, mevr. Wantenaar: 2. Piraten, mevr. Van Doorn en mevr. Kruis; 3. Rattenvanger van Hameien, mevr. Fugers: 4. Poes, mevr. Brouwer-Traa. Groepen: l. Tweelingen, met hele lange halzen, kleine koppies en enorme hoe den, mevr. Bosboom en zusje; 2. Zigeu nerinnen, dames Hilhorst; 3. The Fhnt- stones, grote groep; 4. The Beverley Hill- billies, fam. Van Breukelen.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1