FaTaS^a3' v.v.v. ,Dr. Hulst verrichtte de sectie' DOORSMEREN [(laar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM Voor uw BRUIDSREPORTAGE nieuws. SOESTERBERG Omroep malaise bracht minister op de vuist Voorjaarsmodebladen Smit's Pockethall TWEEDE BLAD Een „riks" voor een onderschrift BEVEROL SMEERSTATION Geen spreekuur burgemeester Vleesverkoop De E.E.G. Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Ruime keuze monturen Medische dienst Carnaval in Soesterberg, optocht en feesten Competitieprogramma voor a.s. zaterdag A.G.A.V.S. Bijna tienduizend leden Lenssen+de Wolff Fa. C. J. v. d. Wiel Gedurende vele tientallen jaren heeft men vele malen per week deze zin in de dagbladen kunnen lezen: „Dr Hulst ver richtte de sectie". Het noemen van een voornaam was niet nodig, want er was in ons land maar één man die voor de justitie secties ver richtte en dat was dr. Hulst, die een dezer dagen in het rusthuis Nieuw-Ma- riënhurg 90 jaar wordt. Thans doet zijn leerling dr. J. Zeldenrust dit, maar hij wordt geassisteerd door twee artsen, dus men zou haast menen dat dr. Hulst eerder de naam van zijn opvolger had moeten dragen dan dr. Zeldenrust, want de zeer bejaarde des kundige had zelden rust. Daarom is bij zo blij dat hij dit nu wel heeft en aan zijn verjaardag wordt dan ook op zijn verzoek weinig aandacht geschonken. Zelden staan we erbij stil hoe belangrijk het is dat onze justitie het woordje „dus" nooit hanteert. Jansen wordt ver moord, Pietersen haatte hem, dus Fie- tersen heeft hem vermoord. Deze of gene man houdt het met een andere vrouw, zijn eigen vrouw verdrinkt, „dus" hij heeft haar verdronken, want hij wilde met die andere vrouw trouwen. Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 In de loopbaan van dr. Hulst zijn véle frappante voorbeelden van de gevolgen die de „dus-theorie" kan hebben. Na een moord werd een gewonde man gear resteerd die enorm zenuwachtig was. Velen kwamen tot de conclusie dat hij de moordenaar moest zijn en dat hij gewond was in het gevecht met zijn toekomstig slachtoffer. Het zag er hele maal naar uit dat dit wel aardig klopte, want de bewuste man had geen alibi- Dat kwam echter niet door het plegen van een moord, maar door het plegen van een inbraak waardoor hij letsel kreeg. Angst voor ontdekking van deze wandaad deed hem zo zenuwachtig bij de politie zijn en niet de angst voor de moordenaar gehouden te worden. Bij een ander geval van moord werd een man gearresteerd die al gauw als de dader ontmaskerd kan worden, want hij had bloed van het slachtoffer aan zijn kleding. Dat dacht men althans, maar dr. Hulst toonde aan dat dit bloed af komstig was van verdachtes kind, dat een bloedneus gekregen had. Dr. Hulst studeerde te Leiden medicijnen en aanvankelijk was hij arts voor gees teszieken. Daarna studeerde hij te Jena en Wenen. Nadat hij aan het Leidse Boerhaavelaboratorium verbonden was geweest werd hij politiedeskundige en al SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3911 Vorige week vestigden wij uw aandacht op Twente en omdat wij ons eigen land nog eens weer in het zonnetje willen zetten, vragen wij uw belangstelling voor Zeeland. Behalve de hoofdstad Middelburg, het gezellige middelpunt op het eiland Wal cheren, zijn er nog schilderachtige plaat sen en kleine dorpen, die de moeite waard zijn om er een heerlijke vakantie door te brengen. En ook de Zeeuwse badplaatsen zijn niet te versmaden. Het nieuwe boekje Zeeland, waarin U de gegevens vindt over hotels, restaurants, pensions en campings hebben wij voor u klaar liggen. In het vakantiebJad „Zeeland" zegt de heer De Zeeuw: „Zeeland heeft een over schat aan gezonde lucht". Dat klinkt bemoedigend voor wie al een plaatsje heeft besproken op een van de eilanden. U zult hartelijk ontvangen worden en de Zeeuwse bevolking, die eenvoudig en gemoedelijk is, zal het u zeker naar de zin maken. De sportminnaars zullen een bezoek aan de nieuwe sporthal in Middelburg niet mogen overslaan. Maar 'het meest aan- treikkelijk zult u de stranden vinden naast het bruisende water met daarach ter de duinen. Nog niet geslaagd met een vakanbie- plekj e? Dehkt u dan eens aan Zeeland 1 spoedig een deskundige van grote ver maardheid. Als professor dr. J. P. L. Hulst doceerde hij criminologie aan de Leidse universi teit. Tegelijkertijd was hij echter „ge woon dr. Hulst", die de secties verrichtte. Zeer grote misdaden zijn mede door zijn werk tot klaarheid gebracht. Hij was het die in 1920 seotie verrichtte op het stoffelijk overschot van de arbeider die uit de in aanbouw zijnde Majellatoren te Amsterdam viel, overleed en reeds lang in het graf lag toen de justitie het no dig oordeelde zijn stoffelijke resten te laten opgraven voor een onderzoek door dr. Hulst. Deze kwam tot de conclusie dat aan de val een slag op het hoofd met een ha mer vooraf gegaan was. Deze slag was hem toegediend door zijn werkgever, die een hoge verzekering op zijn leven afge sloten had en op deze wijze zijn slag letterlijk sloeg en figuurlijk slechts trachte te slaan, want dr. Hulst was de man die hem een hele lange welver diende straf bezorgde. De laatste zaak waarin dr. Hulst als politiedeskundige en getuige optrad was de zaak tegen de Berkelse arts Obdam. die zijn vrouw vermoordde. Als grote te genspeler had dr. Hulst de beroemde strafpleiter mr. M. H. Huygens, die het moest afleggen tegen de argumenten van dr. Hulst. Het werd geen vrijspraak maar levenslang. Een middenweg was er in deze zaak niet. „Ik geloof dat de misdaad toegenomen is, en zeker het aantal moorden", aldus de deskundige, die daarin van mening verschilt met hen die steeds volhouden dat er nu per jaar evenveel moorden ge pleegd worden als bijvoorbeeld in 1920 of 1930. Ons lijkt het waarschijnlijk dat dr. Hulst gelijk heeft. Hard en ongeregeld werk hebben dr. Hulst geen schade toegebracht. Hij is nog gezond van lichaam en geest. Met het lopen gaat het echter wat moeilijker dan voorheen. Toch wandelt hij graag in het park van Nieuw-Mariënburg en de geschikte tijd voor het maken van deze wandelingen breekt weer aan. Moge bet dr. Hulst gegund zijn nog heel veel wandelingen te maken. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat de burgemeester verhinderd is op woensdag 3 maart a.s. spreekuur te houden te Soest en Soesterberg. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor 'de houders van de nummers 156 tot 205 der gele kaarten en 1 tot 65 der groene kaarten. De lieer J. M. P. Wolfhage, adjunct-se cretaris van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond, heeft in 't St. Joseph- gebouw gesproken over de Europese Economische Gemeenschap, die hij noch Europees, noch Economisch, noch een Gemeenschap noemde. Hij werd ingeleid door vice-voorzatter A. van Klooster, die in het bijzonder de spreker en de heer G. L. A. Nijhuis, technisch adviseur, verwelkomde. Leverancier van alle ziekenfondsen Gn noorSPUKER TEL. 2982 50E5TERBERGSESTR 26 Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoortse- straat 3, Soesterberg. tel. 03463-1432, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voot de artsen J. C. Lucas te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jefllema te Den Dalder Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696. neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Hage- doorn te Soesterberg. Het carnavalsfeest wordt dit jaar in Soesterberg groter dain ooit. Het begint al vrijdagavond in Toni Boltini's Circus- residentie, waar dan de Junior Rockets uit Driebergen zullen optreden. Zaterdagmiddag trekt er een grote car navalsoptocht door Soesterberg, waaraan het personeel en dieren van Circus Bol- tini een apart cachet zullen geven, ge heel in de carnavaleske sfeer. Maandagavond a.s. tenslotte zal er een groots carnavalsfeest worden gehouden in Toni Boltani's CircusresiiJentie. Ver wacht wordt dat alle bezoekers gecostu- meerd zullen zijn. Voor de beste creatie van die avond is een prijs van honderd gulden beschikbaar gesteld, voor iedere honderdste bezoeker tien gulden en zo zijn er nog vele prijzen. Tijdens dit carnavalsfeest zal niet alleen het be kende oiikest van Johnny Russel optre den, maar wordt er ook stemmingsmu ziek gebracht door het Belgische ensem ble „De Bietiekriekers". K.V.O. 1-S.V.M.N. 1, 15.30 uur. Altius 3-K.V.O 2, 16 uur. K.V.O. 1 Jum-Altius 1, 16 uur. D.O.S.C. A-K.V.O. A, 15 uur Soesterkwartier B-K.V.O. B, 15.30 uur. K.V.O. C-Austerlitz B, 15 uur. In verband met de overgang van kleu ters naar de jeugdafdeling kunnen op de afd. kleuter-gymnastiek, des woens dags van 15.45 tot 15.30 uur, weer kleu ters vanaf 4 tot en met 6 jaar worden aangenomen. Opgave in de zaal bij de leidster mevr. Van der Steen-Verheuvel of schrifte lijk bij het secretariaat Buys Ballotlaan 8. Op de afdeling jeugddrumband kun nen weer leerlingen worden geplaatst. Opgaven schriftelijk bij het secretariaat, Buys Ballotiaan 8 of na 19 uur bij de drumband-commissie, Plesmanstraat 57. De fanclub van Circus Toni Boltrni en zijn circusresidentie nadert gestadig de tienduizend leden. Men streeft er naar dit getal bereikt te hebben bij de lan delijke première, donderdag voor Pasen in Den Haag. Dan zal de fanclub tevens een Sikorsky helicopter aanbieden, die zal landen op het Malieveld. Deze heli copter zal worden gebruikt bij het op trekken van de masten, en nu ze eigen dom is geworden van het circus, voor reolamevluchten boven plaatsen waar wordt gespeeld. De heer Wolfhage achtte veertien dagen achtereen praten wel voldoende om de moeilijkheden en mogelijkheden van de E E.G. volkomen duidelijk uiteen te zet ten. Hij wilde proberen het wat minder volkomen duidelijk in een uur te doen. Zes landen traden op 25 maart 1957 door ondertekening van wat later ongetwijfeld „Het verdrag van Rome" zal heten tot de Europese Economische Gemeenschap toe. De regeringen van die landen be grepen dat het slechts mogelijk was Europa een toonaangevende plaats tus sen Amerika en Rusland te geven door eendracht op velerlei terrein. Door de Marshallhulp was de energie in het verwoeste Europa op gang gebracht en daarna kwam de Kolen- en Staalge meenschap tot stand. Europa, dat door de oorlog „van de kaart geveegd was", begon zich te herstellen. Militair kwam Europa goed op gang, economisch door de E.E.G. eveneens, al ging het langzaam, maar van een Europa als politieke eenheid valt nog niet veel te bespeuren. In de zes landen van de E.E.G., Duits land, Italië, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg, wonen 170 tot 180 mil- j oen mensen. De grondstoffenvoorzie- ning in deze landen samen is redelijk goed en er behoeft niet zoveel ingevoerd te worden. Zuidslnoel 3 Amersfoort Er is export aan industriële produkten en behoefte aan import van landbouwpro- dukten. Zc importeert Nedrland voor een mil jard gulden aan voerprodukten om tot een goede export te kunnen komen. On der de import van de zes landen komt heel veel graan voor. De E.E.G. geldt voor alle produkten waarmee de bevolking van de zes landen te maken heeft. Het oplossen van de landbouwproblemen van de E.E.G. kostte heel wat hoofdbre kens, want alle landen hadden verschil lende belangen. De gelijkschakeling van de prijzen -ging niet gemakkelijk. Erussel geeft nu de toon aan voor de zes landen. Daar is besloten dat de lan den van de E.E.G. bij elkaar voorkeur hebben boven de landen die niet tot de E.E.G. behoren. Hierna behandelde de heer Wolfhage de problemen die in de drie grootste landen van de E.E.G. het meest op de voorgrond treden. In Duitsland is dat de weinig rooskleurige positie van de landbouw en het feit dat nagenoeg alle landbouwpro- dukten geheel of ten dele geïmporteerd moeten worden. Daarbij komt dat Duits land veel machines en produkten op technisch gebied te leveren heeft en daaraan is juist in de landen van de E.E.G. niet zo'n grote behoefte. Italië heeft te kampen met de tegenwer king van de communisten, met nood lijdende landbouwbedrijven, al zijn er welvarende tuinbouwbedrijven, de ont volking van het land doordat Italianen naar het buitenland trekken, en de on stabiliteit van de regering. Frankrijk meent de grote voedselleveran- cier van Europa te kunnen worden, maar dat zal niet zo gemakkelijk zijn, want er zijn heel veel armoedige landbouwbedrij ven, die hun inkomen krijgen van het geen de boer en zijn gezin op de markt verkopen. Frankrijk is tegen hoge prijzen omdat de animo van andere landen voor de land bouw zou stijgen ais de prijzen aantrek kelijk zouden worden en dan was het uit met de droom de leverancier van Europa te kunnen worden. Na de pauze beantwoordde de heer Wolf hage vragen. Het radio- en televisievraagstuk heeft opnieuw aanleiding gegeven tot een breuk in de boezem van onze toch al niet zo stabiele regering. Toen dit kabinet indertijd de toezegging deed dat het vóór 1 maart met een plan zou komen met betrekking tot het radio- en televisiebestel, kreeg men de indruk dat de leden ellcaar hadden gevonden. Deze indruk blijkt echter niet juist te zijn geweest. De afgelopen weken gonsde het in Den Haag van geruchten, en daar bij is het woord kabinetscrisis dikwijls gevallen. De meest gekritiseerde man van deze week was zonder enige twijfel mr. Th. H. Bot, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, van wie men de in druk kreeg dat hij voordurend wetsvoor stellen moet doen over zaken, die hij niet beheerst. Meer en meer vraagt men zich trouwens af, wat deze minister dan precies wél kan. In elk geval de radio- en televisiekwestie niet, en het is wel een heel ongezonde toestand, dat de Kamer straiks van gedachten zal moeten wisselen over een toch zeer belangrijk materie met een man, die er zelf zo wei nig van afweet. Ook de tegenstellingen tussen de -kabi netsleden der verschillende partijen lij ken onverzoenlijk, maar men zal goed doen hieraan vooralsnog geen conclusies vast te knopen, want het zou niet de eerste keer zijn wanneer uit de tover- hoed van minister-president Marijnen een comrprimis tevoorschijn kwam. Prijsbeheersing voor huizen? De prijzen van woningen zijn in vijf jaar met liefst 114 proeent gestegen. Ook de grondprijzen vertonen een dusdanige stijging, dat het onbegrijpelijk is dat een regering, die toch de mond vol heeft van prijzenbeheersing, hier geen paal en perk aan stelt. Het initiatiefwetje van de heer Vonde ling dat ook huizen en -grond onder de mogelijke werking van de prijzenwet wil brengen, geeft de regering nu de kans om in het geweer te komen tegen onge wenste prijsontwikkelingen en tegen ex cessen. Uit oogpunt van sociale rechtvaardigheid is het juist onroerende goederen op ge lijke voet te behandelen als roerende goederen en diensten Deze gedachte ligt aan dit wetsvoorstel ten grondslag Waarom zou een evenwichtsstoring niet evenzeer bestreden moeten worden door een ongewenste prijs ontwikkeling van huizen tegen te gaan als door op te treden tegen de prijzen van melk, boter en brood? De vraag is echter of er dan toch niet clandestien in de vorm van sleutelgelden en andere omweggetjes wordt doorgegaan met de zelfde specu latie. Eerst vrij, daarna arrest Er is het laatste jaar nogal veel te doen geweest over het zjg. voorarrest. Volgens verschillende hoogleraren in het straf recht zou de justitie te licht besluiten een delinkwent in bewaring te stellen Deze kritiek op een gang van zaken, die tot dan toe vrijwel automatisch ge schiedde, heeft sommige rechter-commis sarissen en dienaren van de staande ma gistratuur kennelijk zo doen schrikken, dat zij nu wel eens geneigd zijn figuren in vrijheid te stellen, die men juist in het huis van bewaring in arrest had moeten zetten. Terwijl de huizen van bewaring tjokvol zitten met kruimeldieven en honderden andere, echt niet zo gevaarlijke delin- kwenten, besloot de rechter-commissaris van de Amsterdamse rechtbank de direc teur van het Centropa Ghalêt op vrije voeten te stellen. Deze man, verdacht van oplichting en verduistering van een half miljoen gulden, had nu juist wel in bewaring dienen te blijven. Gelukkig is de officier van justitie in beroep gegaan bij de raadkamer en is de man alsnog gearresteerd, maar wat hij in de tien dagen dat hij vrij was nog allemaal heeft gedaan om zijn malver saties te camoufleren, blijft in het duis ter. Voor naar Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. Vooruit bekeuren! De korpschef van de gemeentepolitie in Den Helder schijnt de mening te huldi gen, dat een politieagent die per jaar minder dan 150 bekeuringen uitdeelt, feitelijk niet voor zijn taak geschikt is De man heeft dit bedenkelijke stand punt echt niet voor de televisie of de radio verkondigd, maar hij had de pech, dat een van zijn ondergeschikten rucht baarheid aan de opvattingen van zijn superieur gaf. Willem Frederik Hermans, onze naoor logse Multaituli, vergeleek op zijn eigen sarcastische wijze in zijn nieuwste boek (Het sadistische universum) de Neder landse politiemannen met „een stel pum mels, die achter een boom of struik staan te loeren of iemand niet zonder achterlicht rijdt of de maximumsnelheid wel in acht neemt." Wij zouden beslist niet zover willen gaan als deze strijdlustige romancier, maar het is ook waar dat een korpschef, die zo het accent legt op bekeuringen, het er zelf naar maakt dat enkelen het politie korps uitsluitend gaan zien zoals Her mans het geschilderd heeft. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 Uw onderschrift, vermeld op een briefkaart, dient 's maandags voo 9 uur, of met de le postbestelling in ons bezit te zijn. -> onroerende goederen Mjd taxaties rHv hypotheken wÊr assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Bovendien zullen de agenten gaan den ken, dat zij met het geven van bekeurin gen uitstekende staatsdienaren zijn ge worden. Daarmee kweekt men 'n gevaar lijke mentaliteit, die met name niet be vorderlijk is voor een goede verstand houding tussen publiek en politie. En wij dachten, dat de politionele autoriteiten met zulk een goede verstandhouding óók zijn gebaat. Veronica II De heer Schmelzer heeft tijdens een par tijraadsvergadering van de K.V.P. de sug gestie gedaan dat er een Nederlandse zender zou moeten komen, die de gehele dag lichte muziek uitzendt. Kennelijk heeft de katholieke fractieleider gezocht naar een volwaardig equivalent van ra dio Veronica, die dit immers al jaren doet. Het staat hem vrij om een „zuil" op te richten tegen de piratenzender, maar anderzijds rijst toch wel de vraag of wij in Nederland nu werkelijk zo'n behoefte hebben aan een station dat de ganse dag lichte klanken verspreidt. MAKELAAR Soest, Vredehofstraat 19, tel. 4551 A'dam, Herengracht 226, tel. 241093 Zowel direct als via AMSTERDAM vraag naar Eengezinswoningen, Villa's en Bun galows in Soest en omgeving. Ook voor uw VERZEKERINGEN directe verbinding met de Beurs in Amsterdam. Het is een bekend feit, dat juist de meer klassieke programma's een Assepoesters- plaats in ons radiobestel hebben gekre gen en dat er vooral behoefte is aan een zender die een Nederlandse equivalent zou kunnen worden van het derde pro gramma van de BBC. Hiervoor ijveren de meeste kamerleden niet zo erg, omdat men met zo'n zender slechts een klein deel der bevolking gerieft. Een deel van bevolking evenwel welks wensen meestal bijzonder weinig gehoor vinden bij de Haagse parlementariërs, die zich vooral op de grote massa rich ten, ofsohoon zij in glanzende redevoe ringen zo graag spelen met woorden als „intellectuele vorming" en „cultuur". Schiphol verhoogt tarief Na de Ned. Spoorwegen heeft nu ook de luchthaven Schiphol haar tarieven ver hoogd. Die verhoging is niet zuinig, te weten 15 procent. Nu zit Schiphol ongetwijfeld op hoge kosten. Het vliegveld wordt enorm uit gebreid en geheel gemoderniseerd en dat kost uiteraard een flinke duit. Maar of het nu verstandig is deze uitgaven te compenseren door een forse prijsstij ging, valt te bezien. De buitenlandse maatschappijen, die een groot aandeel hebben in het verkeer, hebben onmid dellijk geprotesteerd tegen de tarieven- verhoging en zelfs te kennen gegeven die prijsverhoging niet te zullen betalen. Men kan op Schiphol het hoofd natuur lijk in de wind steken en persisteren bij het eenmaal genomen besluit. Maar de kans is niet gering, dat men hiermee een kuil graaft, waar men straiks zelf invalt. Schiphol is niet de enige goede luchthaven in Europa. De buitenlandse concurrentie is groot. En die concurren tie zou wel eens zijde kunnen spinnen bij deze, o.i. ietwat ondoordachte poli tiek.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5