FUGERS »oor «w FIETS 100 De gaande en de komende man „DE WITTE POMPEN" D. ENGEL Van Dam's Schoenen Malcolm X Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar". DIA-ACCESSOIRES Deux-Pièees GARAGE STAM STIPPER N.V. P jonge ARTIMETA CO VAN Achter het ijzeren gordijn Onrustige Zenuwen? Voor Auto- of Scooterrijles ^Sport-agenda Handbalprogramma UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Hockeyprogramma VERKOOP SERVICE Wedstrijden van S.E.C. V.V.Y.-S.E.C. j'3 sSckoemaker: Opstellingen S.E.C. Wedstrijden S.E.C. reserve elftallen BRANDWEER 3333 iifevïxX Gor-ray Rokken J. Hoppenbrouwers Hees en V.V.Z. Programma van B.D.C. Renault dealer Schaaknieuws HEDEN Profitee bijzondere WONING Automatisch Beeld mode zaeht of ext voor extra 1 1 Onder het Kasigm-bewind in de Sowjet Unie is de ster van Trofim Lyisenko ge daald tot beneden de horizon, terwijl de ster van Evzei Libeiman snel rijst. En uit dit alles blijkt de triomf van de nuchtere praktijk op het orthodox com munistische dogma, dat, onder Lendn nog flexibel, onder Stalin is verhard en ver komt en zowel charlatans als de bureau craten hun kansen gaf ten koste van de gewone man. MUnhord»*» Xenuwtabletton De stelling van Karl Marx, dat de om standigheden de mens vormen, werd op het gebied van de erfelijkheidsleer reeds aangehangen door de Franse geleerde Lamarck. Toen de Oostenrijkse pater Mendel met zijn erfelijkheidstheorie voor de dag kwam, kon Lamarck wel inpak ken. Behalve dn de Sowjet Unie. Daar ontdekte Lyseriko, dat Lamarck en Marx elkaar dekten, en toen hij boven dien nog een rasechte Rus, Mitsjoerin uit de vergetelheid naar voren kon halen als de man, die reeds in het verleden met Lamaxcks theorie geliefhebberd had, was de zaak in kannen en kruiken. Te genover de .„theorie van Mendel (niet alleen „kapitalist", maar ook nog pries ter!) kon het communisme zijn eigen erfelijkheidstheorie stellen. Russische geleerden, dae hun weten schappelijk onderzoek niet op marxisti sche dwaalpaden gestuurd wensten te zien, konden hun mond houden of de gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (00 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 De klant koning? Het is professor Liberman geweest, die reeds van Chroesjtsjow de kans 'kreeg, zijn ideeèn in de Prawda te spuien. Li berman heeft zich beijverd aan te tonen, dat dit geen afwijking van het commu nistische evangelie was, maar juist een versterking van het communisme, zich daarbij beroepend op Lenin. die een ui termate praktisch man was en wiens theorieën meer ruimte voor experimen ten laten dan die van de obsoleet gewor den Marx. Hij kwam op het idee, dat het goed zou zijn als de fabrikant zich richtte naai de behoeften van de detaillist (dus in laatste instantie de Mant). In het kapi talistische westen is de klant reeds lang koning, maar in Rusland wordt dat nu een communistisch idee. Men heeft de proef al genomen en die is in alle op zichten zó geslaagd, dat men het thans m enige honderden kleding- en schoei- selfabrieken 'gaat toepassen en dat men ook uit andere sectoren (ook de land bouw! i belangstelling toont. De satelliet- landen zijn trouwens al voorgegaan, ook daar begint de kapitalistische stel ling van „vraag en aanbod" terrein te winnen. Strijd tegen ketters Vanzelfsprekend komt er fel verzet van de orthodoxe planners al is het alleen maar omdat hun machtspositie (en hun boterham! in gevaar komt. Wil men vasthouden aan de Staat als Alvader, dan kan men niet buiten de planning! En natuurlijk heeft ook Peking vreugde vol vastgesteld, dat Rusland zich steeds verder verwijdert van het ware commu nistische evangelie, welks meest ortho doxe aanhangers thans de Chinezen zijn, zich daarmede bewijzend „de Chinezen van het Marxisme". Zal de nieuwe economie veld winnen? Of zal zij sitraks weer ten ondergaan zoals het eerste experiment, de Nieuwe Economische Politiek, die ook „nep" bleek? Enerzijds vreest men, dat de po- 1 Slechts de jeugd van de handbalvereni ging B.D.C. speelt zondag wedstrijden. De heren-aspiranten spelen om vijf over half elf in de sporthal te Amersfoort tegen de vereniging Amersfoort. De da mes-aspiranten spelen c*m kwart voor elf in de Expohal te Hilversum en de heren-junioren om vijf over drie tegen Limvdo. BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Voor teams van de hockeyvereniging M.H.C zijn de volgende wedstrijden vastgesteld Heren 6-Kampong 14, 11 uur. Voordaan 4-Dames 3, 12.30 uur Veteranen: Amsterdam-M.H.C. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s„ van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. KERKSTRAAT 3 TELEFOON 2030 mond werd hun gesnoerd in het con centratiekamp. Lysenko was in dat op zicht een echte stalinist. Na de val van Stahn leek het er even op, dat hij van 't toneel zou verdwijnen, maar Chroesjt sjow had agrarische successen nodig, géén verstand van-wetenschap, en hield het op Lysen&o. Nu is deze onwetenschappelijke dogma ticus, die jarenlang als dictator heeft geregeerd op het biologische erf, aan de kant gezet. En de man, die zijn verzet tegen deze .theorieën in een concentratie kamp met de dood moest bekopen (Wa- wilow),? wordt posthuum geëerd Weg met de formulieren! Is dit op zichzelf al een opmerkelijk feit, belangrijker wordt het in het kader van een omwenteling, die zich ook op het terrein van de economie aan het vol trekken is. Kosigin, de nieuwe leider, is zelf econoom van niet geringe reputatie: hij is geen man, die zich op dit terrein oksels laat ondernaaien. Héél hun leven gezonde, voeten, door Torenstraat 6 - Telefoon 3473 ELKE WOENSDAGMIDDAG GEOPEND. De Sowj et-economie kent geen concur rentie (alle ondernemingen zijn staats eigendom), maar wel planning op on gehoorde en bureaucratische schaal. Leiders van bedrijven en winkels kunnen geen stap doen zonder over de ambte naren te struikelen, de formulierenlawine is onoverzienbaar. En was het nu nog maar zo, dat men met één bureau te maken had, maar van vijf zes kanten komen de aanwijzingen, die soms elkaar overlappen en nog vaker elkaar tegen spreken. Alles was gericht op kwan tum ten koste van de kwaliteit. De mensen kochten wel, er zat niets anders op. Maar nochtans bleven er grote mas sa's goederen onverkoopbaar, temeer, naarmate de Mar.t meer welvaart ging genieten en hogere eisen stelde. Men maakte om de produktie te vergroten de produkten 'liefst in één model. Waar een gewichtsquotum was gesteld, fabriceerde men zo zwaar mogelijke materialen. Met een kachel, die 50 kilo woog, was je tweemaal zo gauw aan je kwantum als met een van 25 kilo! Zeker miljoenen mensen in de Sowjet Unie verdienen hun brood op zo'n planbureau. litoeke consequenties, welke hiervan het noodzakelijk gevolg zullen zijn, zullen leiden tot kappen met deze gevaarlijke theorieën. De optimisten geloven, dat de Russen nuchter genoeg zullen zijn om in te zien, waarvan zij tenslotte het meest profijt hebben, en dat door deze ont wikkeling ook nauwere contacten zullen ontstaan tussen de Sowjet Unie en het Westen, zoals die er trouwens met de sateüietlanden al zijn Krupp bouwt een fabriek in Polen! In ieder geval gaat de ontwikkeling m Rusland een kant uit, waarvan men tien jaren geleden nog niet had gedroomd. Teams van S.E.C. spelen zaterdag en zondag de volgende wedstrijden: Zondag: V.V.IJ. 1-S.E.C. 1, 2.30 uur. VVO.G. 2-S.E.C. 3, 12 uur A.P.W.C. 5-S.E.C. 4, 2.30 uur. S.E.C 5-B.D.C. 8, 12 uur. Zaterdag: S.E.C. B-Hoevelaken A, 4.15 uur. B.D C. a-S.E.C. a. 2.45 uur S.E.C. c-Quick f, 2.45 uur. Een kostbaar winstpuntje verspeelde S.E.C, zondag j.1. in Veenendaal, waar na een felle strijd de eindstand een 2-2 gelijk spel werd Zondag brengt S.E.C een bezoék aan V.V.Y. in IJselstein, het team dat alle moeite doet om de voorlaatste plaats, welke ook degradatie betekent, te ver laten. De IJselslc-iners zijn de laatste weken bijzonder succesvol en speelden o.a. 2-2 gelijk tegen het sterke Hercules; wonnen met 5-1 van Veenendaal, stuur den Victoria met een 2-1 nederlaag huis waarts en deden C.D.N. met 3-2 in het zand bijten. Redenen voor SEC. om de strijd tegen de degradatiecandidaat be vreesd tegemoet te treden. In Soest liet S.E.C. zich destijd door V.V.Y. lelijk verrassen door na een 3-1 voorsprong, met nog 20 minuten te spe len, toch nog mét 4-3 te verliezen. Een paar schoten hebben in een rokerige zaal van Newyorks negerwijk Harlem een eind gemaakt aan het leven van Mal colm X, verwoed blankenhater. Het werd nieuws voor de voorpaigdna's, hoewel de man eigenlijk maar weinig te betekenen had. Als negerleider tenminste. Hij was wel een voortreffelijk voorbeeld van de moedeloosheid over hun positie, die zich van tal van zwarte Amerikanen heeft meester gemaakt. En van heel wat meer dan alleen dat groepje aanhangers van deze 38-jarige zoon van een bap tistenpredikant. Hij had een persoonlijke reden om het „blanke bloed" te haten, dat voor een deel ook hem door de aderen vloeide. Zijn moeder was zeer licht gekleurd, nog lichter dan hijzelf: gevolg van het feit dat haar moeder door een blanke was aangerand. Daar is de haat begonnen, die door tal van andere feiten nog werd verhevigd. De vervolging door de Klu Klux Klan in hun witte spookhemden, het verbranden van hun huis, de vlucht naar het noorden en uiteindelijk de dood van zijn vader: doodgeranseld. Deze jeugd leidde hem eigenlijk voor niets anders op dan het vak van inbre ken, handelen in verdovende middelen en andere misdaad, waarvoor hij - ook weer logisch - in de cel kwam. De X Daar maakte hij kennis met de leer van Elijah Mohammed, de leider van de zwarte moslems, volgens wier gebruik hij van zijn achternaam Litrtle afstand deed en die verving door de X, het ken merk van zijn voorvaderen, als slaven naar de VS. gebracht, daarmee beroofd waren van hun menselijke identiteit. En nu werd de haat zijn beroep. Zozeer zelfs dat zijn uitlatingen van onverholen vreugde over de moord op Kennedy zelf de Black Muslims te gortig werden en hij zich met een groep moest afscheiden Hij propageerde een politiek van apart heid, waarbij de blanke en de gekleurde Amerikanen ook in gebieden werden ge scheiden. En die toestand moest des noods met geweld worden afgedwongen: voor de methoden van geweldloosheid als van dominee Martin Luther King had hij slechts verachting. Zoals King ervoor ijverde dat de bestaande toestand werd gezuiverd van misstanden, pro- pagerde hij het tot stand brengen van een volkomen nieuwe situatie, iets wat door zijn onmogelijkheid alleen maar kon leiden tot een verscherping van de tegenstellingen in plaats van een opheffing daarvan. Een vruchteloze agitatie, die verwonde ring wekt als men bedenkt dat hij be paald een goed verstand bezat. Scherper strijd Dat is juist het trieste aan zijn persoon: door zijn huidskleur en door de vooroor delen van de maatschappij waarin hij leefde, bleef er voor hem geen kans zijn talenten te ontwikkelen in een richting die wel voor hemzelf en de samenleving nuttig zouden zijn. Mocht SEC. er zondag in slagen re vanche te nemen dan stijgen de kansen op de leidersplaats aanzienlijk aange zien in het Utrechtse stadion de grote strijd tussen de twee eerstgeplaatste teams. Hercules en Zeist wordt gestre den. Een wedstrijd die voor S.E.C. slechts winst kan opleveren, aangezien een der partijen of beide punten zal verspelen. Om hiervan te profiteren zal S.E.C. zondag echter zelf voor beide winstpun ten moeten zorgen. De stand in de 3e klasse D luidt: Zeist 15 20 Veenendaal 14 16 Hercules 15 19 Victoria 16 15 S.E.C. 15 18 Vriendensch. 14 13 Holland 16 18 L.V.V. 16 13 C.D.N. 16 18 V.V.Y. 15 10 Saestum 15 17 J.S.V. 15 5 PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Was Malcolm X met zijn Afro-Ameri- kaanse Eenheidsbeweging voor de ont wikkeling van een nieuwe verhouding tussen de rassen van weinig betekenis - in ieder geval niet in gunstige, maar waarschijnlijk ook niet in ongunstige zin ondanks de publiciteit die hij kreeg - zijn dood openbaart een verscherping in de strijd van de 'negerrechten. Algemeen wordt aangenomen dat de zwarte moslems de moord geïnspireerd of wellicht gelast hebben. En zoals de negerauteur James Baldwin - ook een zcon van een baptistenpredikant - in Londen zei: de vraag is nu slechts wie de volgende zal zijn. Het door Malcolm gepropageerde geweld is begonnen, met hemzelf als eerste slachtoffer en de verbrande moskee met het hoofdkwartier der Zwarte moslems als weerwraak. De angstige vraag is nu, hoe het geweld zich zal voortzetten, waarvan men wel met zekerheid kan zeggen dat het de zaak der negers geen goed kan doen en ook met grote stellig heid verwachten dat het die zaak wel ernstig kan schaden. V.V.IJ. 1-S.E.C. Doel Van Essen, ach ter Krijt en A. Hooijer; midden De Rooij, Ruitenberg en J. Brouwer; voor Hanas- bed, Van Breukelen, De Bruin, Duijst en v, d. Broek. Reserves Adams, Evers, E. Brouwer en D Hooijer V.V.O.G. 2-S.E.C. 3. Doel v. d. Heuvel; achter De Jong en Nuss; midden Strom pel, De Vries en Pothoven, voor Lenar- duzzi, Luschen, Blanken, Rijnders en Veldhuizen. AP.W.C. 5-S.E.C. 4. Doel Van Rossum; achter Beijer en .Baptist; midden v. d. Linden, Servellen en Van Ginkel; voor v d. Heijden, Roest, Baltus, Lagemaat en Kramer. S.E.C. 5-BD.C. 8. Doel v. d. Brink; ach ter Jagtman en Van Klooster; midden Dasselaar, Belt en De Jong. voor Hei- nen, Veenendaal, Kareisen, Westerveld en Hoed. S.E.C 2 heeft zendag vrij af, terwijl S.E.C 3 zondag de zeer belangrijke uit wedstrijd tegen V.V.O.G. 2 in Harder wijk zal spelen. Om 12 uur zal S.E.C. 3 aantreden tegen ae afdelingsleider en zal, om nog een rol te kunnen spelen in deze compe titie, beslist deze wedstrijd moeten win nen. Bij winst op dit team komt S.E.C. 3 namelijk in aantal winstpunten gelijk met de Hardewijkers. Bij verlies van S E.C. 3 is V.V.O G. 2 praktisch kampioen. Zaak voor aanvoer der Wim de Vries en zijn mannen otn zondag het be9te beentje voor te zet ten. Het leidende en nog ongeslagen S.E.C. 4 met o.a. Nico Baltus, Bob vam Servellen en Rinie v. Ginkel zal zondag trachten in Amersfoort. A.P.W.C. 5 2 winstpunten te ontfutselen. S.E.C 5 blijft meedoen gezien de 6-3 zege van het team j.1. zondag behaald op Quick 6. Jan van Veenendaal scoorde 5 maal en is met Maas Heynen de ge vaarlijkste aanvaller in dit team. Zondag speelt S.E.C. 5 thuis tegen B.D.C. 8 en afgewacht moet worden of o.a. J. Belt, Ton Dasselaar en Eb Kareisen zich door de plaatsgenoten niet laten verras sen. MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN TAXATIES m £f 'l-' 1 - SOFS.TERBERGStSTRA AT 8 JSPEST ILUFOON 2064 02950:1 77,27 VOOR AL UW SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon J917 voor Voorjaar en Zomer nieuwe collectie Van Weedestraat 80 Soestdijk Hees is zaterdag vrij en kan rustig af wachten wat de concurrenten doen, want deze vormen geen bedreiging meer. V.V.Z. 1 speelt thuis tegen S.V.M.-Boys uit Maartensdijk. Het tweede team van Hees speelt een uitwedstrijd tegen Altius 3. V.V.Z. a speelt urt tegen A.P.W.C. c. Teams van de voetbalvereniging B.D.C. spelen zondag de volgende wedstrijden: B.D.C.-Actif, 2.30 uur. B.D.C. 3-'s-Graveland 4, 12 uur B.D.C. 4-Soesterberg 2, 12 uur H.V.C. 5-BD.C. 5, 12 uur. S.E.C. 5-B.D.C. 8, 12 uur. B.D.C, 6-Velox 7, 1230 uur. Quick C-B.D.C. C, 4.15 uur. B.D.C. D-Amsvarde C, 3 uur. B.D.C. E-QuiCk E, 4.15 uur. B.D.C. a-S.E.C. a, 4.15 uur A.P.W.C b-B.D.C. ee, 2 45 uur B.D.C. f-C.J.V.V. d, 2 45 uur. Renault B 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4000,af Renault R 4 van f 3995,af Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2860 Voor de aanvang van de belangrijke wedstrijd Soest 1-Amensfoort 2 wees voorzitter Hilhorst iedere speler persoon lijk op het belang van de te spelen wedstrijd. Bij een nederlaag zou Soest in zeer grote moeilijkheden komen i.v.m degradatiekansenbij een overwin ning had men zich echter in veiligheid gesteld. Voor Amersfoort gelde dezelfde motieven in nog iets sterkere mate. Omdat Amers foort 1 niet speelde beschikte dit team over bijzonder sterke secondanten De strijd zelf heeft de volle 4 uur ge duurd en toen waren nog slechts 3 wed strijden beëindigd Zes wedstrijden moes ten dus gearbitreerd worden, omdat A. van Dijk reeds vooruit gespeeld had. Dat zes partijen opgestuurd worden is een abnormaal groot aantal. Dit wijst er wel pp dat de spelers elkaar weinig in kracht ontlopen. A. van Dijk, C van Dijk en Henze speelden remise, waardoor de stand U'2-l ié was. Veldhuis liet in een zeer voordelige stand z'n paard a prise staan en verloor toen snel. In de afgebroken partijen staat Soest, totaal gezien, zeer gunstig, zodat een kleine overwinning verwacht mag wor den. Typerend voor deze stelling was hel voorstel van de Amersfoortse wedstrijd leider, om met een 5-5 eindstand genoe gen te nemen. Soest ruikte echter de winst en captain Samson ging niet ak koord. Aan bord 1 zal de arbitrage wel remise opleveren. Een fraaie prestatie van Sam son, omdat 'hij tegen nummer 2 van Amersfoort speelde. In deze partij is er geen materieel verschil. Beide be schikken over 2 torens en evenveel aan gesloten pionnen. Soest claimde remise Aan bord 2 staat Van Zijtveld ge wonnen. Hij heeft een paard en twee oer-gezonde pionnen meer. Soest claim de uiteraard winst Aan bord 4 staat Timmer vrij gunstig, zoals hij trouwens de gehele partij gestaan heeft Direkte winst is echter niet eenvoudig te reali seren: toch claimde Soest winst. Huiser staat een pion voor. Zijn tegen stander heeft echter een sterke vrij - pion op h 5. Deze pion zal de achtste lijn waarschijnlijk niet kunnen halen, want Huiser kan z'n loper offeren voor twee sterke pionnen, waarmee de partij beslist is. Ook hier verwacht Soest winst Aan bord 8 staat Gaasbeek materieel gelijk. Alle grote stukken zijn van het bord verdwenen, zodat de positie be langrijk is. We zijn geneigd deze voor Soest hoger aan te slaan. Gaasbeek kan de partij op tempo beslissen. Een remise- i oorstel van Amersfoort werd afgewezen Aan bord 10 is Hilhorst bezig een be langrijke pion te bemachtigen. Als hem dit mag gelukken is de partij voor Soest gewonnen. Na oppervlakkige arbitrage bleek dit mogelijk te zijn Gezien het bovenstaande werd ook aan bord 8 en 10 door Soest winst geclaimd. Om niet achter te blijven claimde ook Amersfoort al haar borden winst. In het verleden bleek wedstrijdleider Samson een uitstekende kijk te hebben op afgebroken partijen. Wij volgen hem daarom in z'n visie en verwachten een kleine Soester overwinning, waarmee het le klasseschap voor Soest behouden zou zijn. Een ander succes behaalde de Soester vertegenwoordiger Samson deze week bij het Bondstournoci in Utrecht. Hij zag kans te winnen van Cailjé van SC Utrecht. Een massale afruil van grote stukken, door Caljé uitgelokt, wisrt Sam son om te buigen in een machtig pdon- neneondspel- Caljé gaf toen onmiddel lijk op. Samson heeft nu 1 verliespunt en ont moet zaterdag a.s. de ongeslagen leider De Ruijter. Bij winst zou Samson een goede kans maken op dit kampioenschap Hij kent echter zijn tegenstander te goed om al te optimistisch te zijn Een gelijk spel zou echter al een voortreffelijke prestatie zijn. Soest 2 speelt hedenavond een uitwed strijd tegen N.S.F. 2 te Hilversum. Helaas zijn er een 4-tal invallers. N.S.F. behaal de echter geen grootse successen, zodat een overwinning mogelijk moet zijn. Voor onze st wij een Onze stippm ploeger), var van 1430-23 ploegendiens Het loon is dien een fli dlend. Aanmelden bij Steenhoffstraat 52 B 1 1 Voor de afd zoeken wij die gewend dlg te werf Hoog loon Brieven aan Braamweg bekleed met skai rood en wit. Wij neden de prijs, w; zaten vol en de 100 Zolang de voorraad strekt ALLES VO Winkelverkoop Bet Meubeltoonkan Laanstraat na;

Soester Courant | 1965 | | pagina 6