i Daverend carnaval Len en rossen De onverenigde Naties HET OOG GERICHT OP ROKEN Herdenking Meidagen 1945 Soester Natuurbad Ruitersuccessen Jaarvergadering Dierenbescherming Kath. Vrouwengilde Aardg as Geen raadslid afd. Soestdijk B.D.C.-Actif 2-1 S.V.V.-volleybal V.V.Z. verloor DINSDAG 2 MAART 1965 44e JAARGANG no. 17 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Er heerst een crisis in de Verenigde Na ties en het schijnt de wereld nauwelijks méér te beroeren dan een regeringswis seling in een van de grote landen. Toch komt die crisis er op neer, dat de algemene vergadering thans niet meer in staat is een besluit te nemen, tot machteloosheid is gedoemd en daarmede het politieke, bemiddelende werk van de volkerenorganisatie momenteel officieel niet bestaat. Dat is een klap voor het aanzien van de V.N., welke er toe kan leiden, dat men zich nu minder dan ooit iets van dit wereldforum zal aantreikken en de wereld zodoende weer in dezelfde trage die zal vervallen als met de Volkenbond het geval is geweest. De crisis vloeit voort uit het feit, dat on der andere de sowj et-unie en Frankrijk weigeren bepaalde financiële verplichtin gen na te komen, waardoor volgens het reglement deze landen geen stemrecht meer hebben. Toepassing van deze be paling zou echter een scheuring in de V N. tot .gevolg hebben, waarom men thans genoodzaakt is een stemming te voorkomen en dus tot besluiteloosheid wordt gedoemd. Het enige hoopgevende in deze situatie is, dat Amerika noch Rusland het ken nelijk op een breuk willen doen aanko men en men dus mag verwachten, dat er in de loop van dit jaar toch wel on derhandeld zal worden om tot een op lossing van de puzzel te geraken. Uiteraard gaat het in de kwestie niet alleen om de achterstand in de betaling, maar wordt achter dit motief een poli tiek spel gespeeld om eigen posities te verbeteren en die van de tegenstander afbreuk te doen. Een voornaam punt hierbij is de nood zaak van toelating van China, waartegen de V.S. zich nog altijd verzetten. Een verzet, dat op den duur niet houdbaar is maar waar tegenover de V.S. dan concessies willen pogen te krijgen op an der gebied. Overigens is de laatste jaren steeds dui delijker aan het licht gekomen, mede door de toevloed van nieuwe naties, dat modernisering behoeft. Ook dit heeft het reglement van de V.N. nodig. Er is angst voor elkaar waardoor de par tijen in deze moeilijk tot elkaar kunnen komen en zelfs de eerste schrede op dit pad niet durven te zetten. Zonder de vernieuwing blijven de V.N. echter ze ker tot machteloosheid gedoemd, blijft het een instituut dat in naam bestaat doch waarvan in politiek opzicht geen invloed meer uitgaat. Nergens in de wereld is men tevreden over de huidige instelling en werkwijze van de V.N het machtige China behoort er niet bij, Indonesië is er uit wegge- Nog twee maanden scheiden ons van de 20ste herdenking van de bevrijding. De voorbereiding voor een waar dige en feestelijke herdenking zijn in volle gang. Het Oranje Comité Soest vergadert regelma tig en er staat een aantrekkelijk programma te wachten. Het comité heeft zich tot doel gesteld de jeugd zoveel mogelijk te betrekken bij de uitvoering van diverse punten van het program ma, in de hoop dat zij, bij con frontatie met de lijdensweg van ons volk van 20 jaren geleden, enig begrip daarvoor zal kunnen opbrengen. Eén van de punten van het pro gramma is het houden van een tentoonstelling. Voor het samen stellen daarvan is materiaal no dig. Vanuit de scholen in Soest is het initiatief gekomen de jeugd in te schakelen bij het verzame len van allerlei interessant mate riaal en gegevens voor deze ten toonstelling. In veel gezinnen met schoolgaan de kinderen zal het verzoek aan de ouders om materiaal te ver strekken veel stol geven tot over denking van de bezettingstijd en tot voorbereiding van de nade rende herdenkingsdagen. En dit nu is de bedoeling van het Oranje Comité Soest! Geef de jeugd al lerlei tentoonstellingsmateriaal mede, vertel haar over de bezet tingstijd en bereidt uzelf en de jeugd voor op een waardige en feestelijke viering van de mei dagen 1965. Apropos. Wat zou u zeggen van een eenvoudige stijlvolle versie ring en verlichting van uw wo ning? Maak er een „feest" van! ORANJE COMITé SOEST lopen, Rusland en Frankrijk verlammen het werk en het verdere beraad. Het heeft op deze wijze geen zin van een Verenigde Naties te spreken, temeer niet nu het zelfs als gesprekscentrum niet meer kan werken. Het ligt in de eerste plaats op de weg van de Ver. Staten en daarnaast van de U.S.S.R. om het instituut van de onder gang te redden. Zij zullen dit niet kun nen doen zonder overleg met en mede werking van China, Frankrijk en Enge land. Allereerst zal men in Washington dus het bezwaar tegen overleg met en toe lating van China tot de V.N. moeten la ten varen, wil een noodzakelijke vernieu wing inderdaad tot stand kunnen komen. De V.S. zullen de politiek ten aanzien van Azië toch moeten wijzigen, want die is allesbehalve succesvol gebleken. Zodra de kwestie Zuid-Vietnam door on derhandelingen - zoals we verwachten - zal zijn geregeld, ligt er een kans tot een gesprek met China te komen, waardoor dan wellicht een verjongde volkerenor ganisatie op stapel gezet kan worden. Ondanks de huidige agressieve taal van China behoeft men nog niet aan te ne men, dat dit land een atoomoorlog zou willen riskeren, evenmin ais een van de andere mogendheden. Maar dat is voor lopig dan het enige lichtpunt ten aan zien van de mogelijkheid tot voortbestaan van de V.N. Onder wederzijdse bedreiging van de atoombom blijft men genoodzaakt een gesprekscentrum en wereldforum te handhaven. Blijft slechts te hopen, dat het even wicht in deze bewapening niet verstoord wordt. Helaas blijft de vrede nog eerder bewaard door het bestaan van de ver nietigende bom dandoor de rede. Prins Leut V en honderden onderdanen beweerde „Met Soholten meer mans, hebben zaterdag en zondag voor uitbun- krijgt het eiland geen kans". Dan een dage lol gezorgd. Dat deden ze zaterdag- levensgrote beer, vele mooie meisjes, The middag tijdens de carnavalsoptocht op Rolling Stones en aantrekkelijke zee- Er is grote belangstelling voor het na tuurbad, al is het helemaal nog niet aantrekkelijk te gaan zwemmen. Het stichtingsbestuur van het bad heeft dan ook besloten de inzendtermijn voor de voorverkoop van abonnementen voor het seizoen 1965 te verlengen tot dinsdag 9 maart. Na 9 maart worden geen bestel lingen meer in ontvangst genomen. In de manege van de heer Zwolsman aan de Sparrenlaan te Hilversum zijn wedstrijden georganiseerd door de Gooise J Echtvereniging. Hieraan werd door enige jeugdige plaatsgenoten deelgeno men. Bij de dressuurwedstrijden B 3 voor seni oren werd Joke Duiser tweede op het paard Quarz. Paul Wilten werd bij de dressuur P 3 voor junioren eerste met Fiola en tweede met Nonius Chlum II. Derde werd Wanda Du Mee op Sylvan en vierde Mary Noë op Irisch Coffee. De afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren houdt op donderdag 11 maart de jaar vergadering in het Oranje Hotel. Er zul len verslagen over 1964 uigebracht wor den en er is bestuursverkiezing. Mevr. W. H. van Woerkom-'s-Gravendijk, de penrungmeesteresse, treedt af. Zij stelt zich herkiesbaar. Er zullen afgevaardigden gekozen wor den voor de algemene vergadering welke op 28 en 29 mei gehouden wordt. straat en zaterdag- en zondagavond in gebouw St. Joseph, dat voor deze gele genheid „De Soester Knollentuin" heette. Daar spoorde de prins zijn onderdanen herhaaldelijk aan tot het maken van grote pret en zij deden dit onder het georganiseerd lawaai dat de Boeren- blaaskapel St. Cecilia, The Four Just Men en Les Gerantos lieten horen. Zaterdagmiddag om kwart voor vijf startten de feestvierders voor een tocht van gebouw St. Joseph - juister de Soester Knollentuin - naar Nieuwerhoek, waar de prins wachtte. Gewone dwazen en superdwazen maak ten deel uit van de stoet, maar ook mensen die niet dwaas deden gaven fleur aan de optocht die veel belangstelling trok. Onder hen Dieky Boltind, aantrek kelijker nog dan de slee waarin zij reed en haar dochter Antoinette op een pony. Stiefbeen was er met Remantennes, er liep een beer mee en wagens van het enige Nederlandse circus, dat tevens een Soester circus is, hadden veel bekijks. De detectives i Jansen en Jansen ook, en de prins nog veel meer. De raad van elf met zijn illustere voor zitter, Zijne Majesteit Vorst Antonius I, de drumband van de r.k. gymnastiekver eniging Crescendo, de drumband St. Ce cilia en natuurlijk ons oude trouwe P.V.O., Ik Jan Cremer, The Beverley HUls en een wagen waarop een spandoek Over een maand begint de omschakeling van stadsgas op aardgas in onze ge meente. Flats op de Eng zijn het eerst aan de beurt. Zij maken deel uit van de 1400 woningen die behoren tot de eerste sector welke aardgas krijgt. Er zijn zeven van deze sectoren. Na de Eng komen huizen tussen de Beetzlaan en het industrieterrein aan de beurt, dan de rest van Soestdijk, vervolgens de wo ningen tussen de Nieuweweg en de Soes- terbergsestraat, oud-Soest, de Soester- bergsestraat en tenslotte Soestduinen. De heer A'. J. van Balkom te Soesterherg heeft de burgemeester meegedeeld dat hij zijn benoeming tot raadslid niet aanvaard. Hem was verzocht voor de K.V.P. zitting in de raad te nemen als opvolger van de heer W. G. van Zadel- hoff, die als raadslid en wethouder be dankte omdat hij lid van Gedeputeerde Staten werd. De heer A J. van Vloten wordt de op volger van de heer Van Zadelhoff. Hij woont in Soest, evenals de gewezen wet houder en het K.V.P.-bestuur Soest stond erop dat de heer Van Balkom de zetel voor de heer Van Vloten beschik baar stelde omdat het niet juist geacht werd dat een Soesterberger een Soester in de raad opvolgt. foto Swager meerminnen die het koud hadden op het gure droge, ruiters en amazones, een agregaat op wielen en wagens volgeladen met grote en kleine dwazen. Mevr. Ekel en de heren Verpoort en Taris kenden ook dit jaar als jury prij zen toen en ze hadden het bij de beoor deling van de costuums beslist niet ge makkelijk. De uitslagen waren: Zaterdag: groepen: 1. Neptunus met zee meerminnen, 2. The Rolling Stones; 3. Remeiland. Paren: 1. Ik Jan Cremer: 2. Siem Carne- ranza en vrouw; 3. Twee grote koppen. Individuëlen: 1. Indiaanse schone: 2. Spanjaard; 3. Arabier. Zondag. Groepen: 1. Verkeersgroep2 Kostschoolkinderen. Paren: 1 Robinson Orusoë en vrijdag: 2. Black and White; 3. Arabieren: 4. Spaans echtpaar: Individuëlen: 1. Anno 1885-1965: 2. De Lachende Keric; 3. Droste. Vrijdag a.s. wordt de jaarlijkse Vrou wenwereldgebedsdag gehouden. Tezamen met de andere christenvrouwen zullen vrij die avond samenkomen in de Emtna- kerk aan de Regentesselaan. Voor ver dere bijzonderheden, verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. B.D.C. heeft zondag de thuiswedstrijd te gen Actif met 2-1 gewonnen. Deze wed strijd was een getrouwe kopie van de stri]d tegen Hoogland, want ook nu had B.D.C. steeds de overhand. Vorige week leverde dit een gelijk spel op maar nu een verdiende overwinning. Nico Gros was weer de motor van de aanval, maar menigmaal liep hij zich vast in de verdediging van Actif. In de twintigste minuut van de eerste helft was een fout in de achterhoede van B.D C. er oorzaak van dat Actif kon scoren In de tweede helft maakte Mar cel v. d. Lugt een doelpunt en het be gon ernaar uit te zien dat het 1-1 zou blijven. Tien minuten voor het einde van de wedstrijd loste Jan v. d. Lugt een schot dat bijna doel trof maar een ach terspeler van Actif sloeg de bal over de lat. De scheidsrechter kende een strafschop toe en Tonny v. d. Hengel benutte deze onberispelijk. Actif zette nu alles op alles maar de winst was voor B D.C. Mannen berijden 84 procent van de brommers en 28 procent daarvan is 16 tot 24 jaar. Wij zijn er drie van. Ze noemen ons bromnozems. Ouderen vinden ons een gevaar op de weg, maar wordt de verkeers veiligheid bedreigd als wij soepel weten te manoevreren in het drukke stadsverkeer Behendiger dan heel wat volwassenen Opvoedkundige kreten lappen wij aan onze gepoetste laars. Waar wij ons wel aan willen houden is de maximum snelheid van 30 km in de bebouwde kom. En nogal glad dat wij onze glanzende brompaardjes inhouden voor een droom van een meisje dat een zebra oversteekt. Maar ook voor bejaarden, de kleuters en andere weggebruikers Over volwassenen gesproken misschien kunnen zij van ons wat meer behendigheid leren in het verkeer. Want met snel reageren is de ver keersveiligheid toch ook gediend Het roken is een nare gewoonte en da gelijks strijden duizenden om ervan af te komen. Ik niet, want ik vind dat ik langzamer hand op een leeftijd gekomen ben dat het geen enkele zin heeft te strijden te gen gewoonten die je beter niet kunt hebben, tenzij ze hinderlijk of schade lijk zijn voor de medemens, dus ik rook. Dat begon 's morgens heel vroeg in bed en dat eindigde 's avonds heel laat op bed. Zo was het 25 jaar geleden en zo was het gisteren. Nu echter niet meer, want een grote brandvlek op mijn schouder, een dito in mijn hals en een verbrande hand hebben mij duidelijk gemaakt dat je beter niet kunt roken als je op bed ligt. Dat weet iedereen en dat wist ik ook. Nu weet ik het helemaalT want ik viel in slaap en dat kleine puntje vuur zette het bed in vlam. Gelukkig maar, want nu kon ik schouder, hals en hand ver branden en nu kon in mijn sluimerend brein een sirene gaan om me te waar schuwen. Was dat niet gebeurd <ian had u mij misschien de eer aangedaan aandacht te schenken aan mijn overlijden door ver stikking, met de woorden: „Kantman lag te roken in bed en Kantman is gestikt". Ik vind me te oud om bepaalde gewoon ten af te leren, maar roken in bed doe ik niet meer. U kunt er natuurlijk rustig mee door gaan maar ik heb u gewaarschuwd. KANTMAN De kompetitiewedstrijden van de afge lopen week brachten de teams van de Soester Volleybal Vereniging weimg winstpunten op. Enkele teams zagen zelfs kostbare punten verloren gaan die voor de eindklassering van groot belang kunnen blijken te zijn. Het le damesteam aanvaardde de reis naar Gouda om koploopster M.V.C. in eigen home te gaan bekampen. De rood witte dames zagen geen kans om de aanstaande kampioenen ernstig te be dreigen en met een 3-0 nederlaag moes ten zij dan ook de thuisreis aanvaarden Na de goede wedstrijden tegen Wilhel- mina en Spirit stelde het tweede dames team wel enigszins teleur door tegen het Baarnse B G S.V. met 3-0 te ver liezen. Wel namen zij in de eerste set een vrij ruime voorsprong, maar hiermee hadden onze plaatsgenoten al hun kruit verschoten. Het vierde damesteam wist bet tegen S.S.S. 2 ook niet tot een overwinning te brengen. De eerste seft leverde weliswaar winst voor de S.V.V.-sters op, maar de tweede en derde waren voor de dames uit Barneveld. Het eerste herenteam wist de wedstrijd tegen B.G. S.V met 2-1 te winnen, maar zag hierdoor toch een kostbaar puntje verloren gaan, terwijl het tweede herenteam zijn fraaie positie aan de kop van de ranglijst verloren zag gaan door van S.S.S. 2 met 3-0 te verliezen. Beide teams staan nu met een gelijk aantal punten aan de kop, maar het zal voor onze plaatsgenoten moeilijk zijn in de tweede helft hun concurrenten voorbij te streven. Het derde herenteam wist zijn wedstrijd tegen V.I.O.S. 6 met een 2-1 overwinning te beëindigen, hetgeen stellig een goed resultaat genoemd mag worden. Voor de komende week staan voor de S.V.V.-teams de volgende wedstrijden op het programma: Dames: S.V.V. 1-Huizen. V.V.A. 4- S.V.V. 3. Heren: S.V.V. 1-S.S.S. 1. S.V.V. 2- B.G. S.V. 2. S.V.V. 4-L.E.A. Ondanks enthousiast spel heeft V.V.Z. het in de wedstrijd tegen S.V.M.-Boys niet tot winst kunnen brengen. De gast heren waren nogal wat verzwakt doordat drie spelers niet beschikbaar waren. Het tweede elftal van V.V.Z. staat vrij gun stig op de ranglijst dus werden spelers van het derde elftal als invallers in het eerste geplaatst. Demmers was in deze wedstrijd de doêl- man en hij heeft het bijzonder goed ge daan. Voor de rust was V.V.Z. enigszins in de meerderheid maar doelpunten wer den meermalen door hands van de te genstander voorkomen. In de veertigste minuut werd opnieuw hands gemaakt, nu in het strafschopgebied. Timmer be nutte de penalty. Twintig minuten voor het eindsignaal kregen de gasten wegens hands een strafschop te nemen. Hierdoor werd het 1-1. Direct daarna kreeg spil H. van Kooij een trap tegen zijn knie en moest uitvallen. In de verdediging ging het toen haperen waardoor de gasten de stand op 1-2 en kort voor het einde op 1-3 konden brengen.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1