Wending in Vietnam Crisis Rector E. Stolwijk is „erekanunnik44 HET OOG GERICHT OP STRAF Soester E.H.B.O.-ploeg won rayonwedstrijd Opstelling van B.D.C. Opstelling van Hees Bakkers blijven zes dagen bakken Jaarvergadering P.T.T. Toga in raadhuis Geen spreekuur Balletuitvoering voor A.V.0. Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting Korfbalprogramma VRIJDAG 5 MAART 1965 44e JAARGANG no. 18 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Washington heeft een nieuw element in de Vietnamese strijd gebracht: de lucht aanval op de noordelijke haven Quang Khe was geen vergelding voor een met name genoemde Viet-Kong-actie, waar voor Noord-Vietnam aansprakelijk werd gesteld, maar een nagenoeg opzich2elf staande operatie. Er is wel een vage aanleiding genoemd: uit de haven war en wapens verscheept naar de rebellen in Zuid-Vietnam - maar het is wel duidelijk dat de V.S. voornamelijk beogen het bewind in Hanoi te overtuigen dat het zelf de schade thuis bezorgd krijgt als het een oorlogje bij de buren inspireert en leidt, zoals Washington uitgebreid aan de Ver. Naties heeft berioht. De Amerikaanse Zevende Vloot heeft een bataljon mariniers aan land gezet, Ame rikaanse piloten bombarderen Viet Kong- eenheden (voorheen heetten ze slechts niet-strijdende „adviseurs") en er komen steeds meer geruchten over grotere Ame rikaanse deelneming in de 'gevechten. „Aanmaning" Vermoedelijk voorziet Washington hier van niet dat het daarmee de strijd in het nadeel van de communisten kan be slechten. Maar wel moet Ho Tsji Minh duidelijk gemaakt worden dat hij even min kan hopen cp deze manier de zege te behalen: een aanmaning om werkelijk maar liever met een gesprek te proberen van de oorlog af te komen wat ook de V.S. in principe liever ds. Of men Ho Tsji Minh op die manier tot onderhandelingsgezindheid brengt, is overigens de vraag. De poging van Mos kou en Parijs om bemiddeling op ganig te brengen, heeft bij de strijdende partij en weinig instemming geoogst. President Tito van Joego-Slavië wil dat de niet-gebonden naties een initiatief nemen, maar daarop is ook lauw gerea geerd. Secretaris-generaal Oe Thant van de VN. heeft gezegd dat hij nog wel een weg zag om de zaak in der minne te schikken, maar daar hoort men ook al niet veel van. Enige weg Peking onderkent - blijkens een artikel in het Volksdagblad - dat de Amerika- _nen door hun vertoon van geweld voor namelijk een onderhandelingspositie trachten op te bouwen en is daar begrij pelijk niet enthousiast over Dat dit echter in vrij nuchtere termen werd ge constateerd, kan er op duiden dat deze weg wellicht ook door Peking als de enige wordt gezien. Meer hoop dat het Vietnamese conflict aan de conferentietafel wordt geneutrali seerd zou men echter kunnen koesteren, wanneer niet in het zuiden zelf mi steeds meer bewegingen en beweginkjes de kop opsteken die propageren dat alle vreeimde troepen moeten ophoepelen op dat de Vietnamezen zelf de zaak kunnen uitpraten. Dat komt er m de praktijk dus op neer dat een zonder de Ameri kanen machteloos gebleken Zuid-Viet nam maar heeft te slikken wat het noor den dicteert. En dat blijft bij alle onderhandelingen het netelige punt: zolang de zwakte en verdeeldheid van Zuid-Vietnam zo duide lijk blijkt, is het voor iedereen moeilijk er een meetellende gesprekspartner in te zien. Een vonnis Het proces tegen Erioh Rajakowitsch, voornaam medewerker van Jodenvervol ger Adolf Eichmann, is geëindigd met Niet door de hoge prijzen Voor boter en voor brood. Die elke keer weer stijgen Kwam 't kabinet in nood: Er zou genoeg ts doen zijn Om onze port'monnee, Doch het gaat uitgerekend Nou net om de tee-vee. Geen mens behoeft te kijken Wanneer hij dat niet wil Door aan een knop te draaien Is 't duurste toestel stil Het gaat niet om de N.A.V.O. Noch om de E.E.G.: Hier struikelen ministers Zelfs over de t.v. Zoiets is wel kenmerkend Voor 't kleine Nederland. Men denkt: hoe duurder jongens. Hoe kleiner het verstand: Zowat 6.000 gulden Per maand neemt ieder mee, Toch staakt men het regeren Om wille der t.v. Het blijkt ons niets te helpen, Ons kabinet is duur, Men levert nu slechts ridders Der droevige figuur. Een zwijgende Marijnen Tobt op zijn legerstee: Mijn Brandpunt is geworden Tot brandhout der t.v.! JAAP MIJDERWIJK een vonnis van twee en half jaar. Nu was dit bepaald geen rechtszaak waar voor de Weners zeer warm liepen; men kan wel zeggen dat het geding hun min of meer was opgedrongen door nazi jager Simon Wiesenfhal en onder druk van de wereldopinie. Zelfs al zou 'het overlijden van de zeld zame, beminde president Adolf Scharf het proces niet op de achtergrond heb ben gedrongen, dan nog was 'de belang stelling gering gebleven. Bovendien ls de Oostenrijkers niets liever dan zoveel mogelijk de maar gedeeltelijke juiste visie in leven te houden dajt de Duitsers oe kwade pieren waren en de Oostenrij kers eigenlijk niets anders 'dan lijders onder een bezetting. Alsof er geen en thousiaste nazi-beweging in dit land was geweest. En dan het vonnis. Het is enigszins ver bluffend om te horen dat iemand die schuldig wordt geacht aan dingen waar van Rajakowitsch is beticht, bestraft wordt alsof bij een 'kruimeldief was ge weest. In dit lloht is het weer de vraag of het wel zoveel aanbeveling verdient om in Duitsland de termijn van verja ring van oorlogsmisdaden maar weer te verlengen opdat men door kan gaan met dit soort rechtszaken. Men kan ook het standpunt huldigen dat het heter is met dergelijke processen liever op te houden, omdat zulke vonnissen eigenlijk een be spotting zijn van de slachtoffers die de S S. op zo groote schaal maakte. Rector E Stolwijk van Huize Nieuw- Mariënburg is woendagavond door mgr. Dodewaard, bisschop van Haarlem, be noemd tot erekanunnik van het Bisdom Haarlem. De bisschop kwam geheel onverwacht dit helemaal niet verwacht omdat ik er nooit aan gedacht heb ooit tot erekanun nik benoemd te worden". Op zijn borstkruis wijzend zei mgr. Dode waard: „Ik ook niet". Zijn benoeming tot bisschop was blijkbaar voor hem een Pastoor Smit van de parochie Soestdijk is de zojuist benoemde kannunik be hulpzaam bij het omhangen van het „paars". Geheel links de bisschop, recht moeder-overste van Rusthuis „Nieuw-Mariënbure". naar Soestdijk en aanvankelijk dacht men in het tehuis dat hij alleen maar gekomen was om de rector geluk te wen sen met zijn 63-ste verjaardag. Spoedig bleek echter dat het om een bijzonder eervolle onderscheiding ging. Mgr Dodewaard deelde rector Stolwijk mee dat hij tot erekanunnik van Haar lem benoemd was wegens zijn uitzon derlijke verdiensten als directeur van de congregatie der Augustinessen. Een half jaar geleden legde hij zijn taak neer en volgde de benoeming tot rector van Nieuw-Mariënburg. De rector toonde zich geroerd. „Ik had even grote verrassing geweest als de be noeming van rector Stolwijk tot ereka nunnik. Directeur F. Jansen van de congregatie der Augustinessen te Heemstede volgde rector Stolwijk op. Hij woonde deze plechtigheid bij en zei dat hij na het aanvaarden van het directeurschap al spoedig had kunnen merken dat zijn voorganger belangrijk werk verricht had. De plechtigheid werd ook bijgewoond door pastoor mgr. A. G. Smit van de parochie Soestdijk, door het hoofdbe stuur van de congregatie en door de moeder-overste van Mariënburg. De wedstrij dploeg van de afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging „Eerste hulp bij ongelukken" blijkt uit het goede E.H.B.O.-liout gesneden te zijn. Het bewijs leverden de drie dames (mevr. Beens, mevr. Kok en mevr. Ver kade) deze week op de jaarlijkse rayon- wedstrijd, uitgaande van het district Utrecht en georganiseerd door de afde ling Zeist. De in opdracht te verlenen eerste hulp bestond uit de verzorging en het ver voer van twee schilders, keurig in witte overall, die van een stellage gevallen waren en met diverse Ietsels op de grond lagen. Schilder Visser kwam voor over op zijn linker arm en zijn neus terecht. Schilder Van Dijk liep een ge broken knieschijf op. De beide mannen speelden het ongeval griezelig echt, zoals het goede Lotus-paitiënten betaamt. Ze kreunden van pijn. De j ury, bestaande uit de artsen mevrouw M. J C. de Graaf-Heemstra en dr. J. A van der Hoeven en de heer G. de Rover van de Zeister G.G.D., had geen een voudige taak om de punten zo eerlijk mogelijk te verdelen. Met medewerking van de heer C. Knegjens als wedstrijd leider van het district Utrecht was het echter niet moeilijk om de Soester ploeg als winnaar te onderkennen, hetgeen bleek uit het puntenverschil (20) op de ploeg van Bilthoven die als tweede ein digde. De uitslag was: 1. Soest, 325 punten; 2. Bilthoven 130513. Soesterberg (288); 4. Zeist (2833); 5. Baarn (235). Van de 5 ploegleiders (sters) was de Soester leid ster mevrouw Beens de beste en behaal de 83 van de 100 punten. Het ongeval werd ontworpen en de pa tiënten geschminkt door de heer W. J. van Diermen, leider van de districts-Lo- tus-cursus. De Soester ploeg zal nu op zaterdag middag 10 april a.s. in het Soester St. josephgebouw uitkomen in de districts wedstrijd voor de provincie Utrecht, wel ke wedstrijd wordt georganiserd door de afdeling Soest. Mocht er voor deze en thousiaste damesploeg winst in zitten, dan behoren zij tot de tien beste wed- strijdploegen van het land en moeten zij in mei te Middelburg uitkomen op de nationale wedstrijd om uit te maken wie van de tien landskampioen wordt. B.D.C. speelt zondag de uitwedstrijd tegen Kampong in de volgende opstelling: doel Smink; achter Hühorst en v. d. Mast. midden Van Asch, v. d. Hengel en Bak ker. voor M. v. d. Lugt, (wordt van avond aangewezen). Gros, J. v. d. Lugt en Dorrestein. Hees speelt morgen de uitwedstrijd tegen S.V.M.-Boys in de volgende opstelling: doel Muis; achter Van de Beek en De Jong; midden Jekel, Geijtenbeek en Kok: voor Budding, Van Veen, Bosman, Sak kers en De Bree. Wanneer er in Soest een dag vastgesteld wordt waarop niet gebakken en bezorgd zal worden dan zal dat geen maandag of zaterdag zijn maar waarschijnlijk woensdag. Het ligt in de bedoeling van de Soester bakkers voorlopig door te gaan met bezorgen, ondanks het feit dat 'het bezorgloon inmiddels is gestegen tot 5 cent per minuut. De bakkers vindien het jammer dat bij de nieuwbouw in Soest geen rekening ge houden is met de middenstand. Zo krijgt de „warme" bakker geen kans zich in nieuwe wijken te vestigen en worden de leveranaiers van fabrieksbrood bevoor deeld. Hiervoor zal contact opgenomen worden met het gemeentebestuur. Uit huisvrouwerikringen is aan de bak kersvereniging verzocht een verkooppunt van brood bij een winkelier in Soest- Zuid onder te brengen, omdat daar wei nig bakkerswinkels zijn en het brood vaak in de middag bezorgd wordt. Dit zal in overweging worden genomen. De vakantieregeling, zoals deze thans is, zal gehandhaafd blijven omdat wijziging op grote moeilijkheden stuit. De Soester bakkers verzoeken de huis vrouwen er rekening mee te houden dat het aan huis bezorgen van brood bijzon der veel kost en daarnaar te handelen bij het afnemen van brood en andere bak- kerijprodukten. De sport- en ontspanningsvereniging van de P.T.T. heeft de eerste jaarvergadering gehouden. Het belangrijkste punt van de agenda was de bespreking van deelname met een elftal aan de zaterdagmiddag- competitie. Een probleem vormt het terrein, en van de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest is bericht ontvangen dat geen terrein beschikbaar rs. Het bestuur van de vereniging heeft toen zelf een veld gezocht en gevonden. Het is in middels door de K.N.V.B. goedgekeurd. Een bezwaar is het gebrek aan kleed gelegenheid. Aan de gemeente zal ge vraagd worden toestemming te verlenen voor het bouwen van een kleedlokaal. Secretaris B. Vonk bracht verslag over het eerste verenigingsjaar uit. Er zijn thans 48 leden. Het voetbalelftal heeft diverse oefenwedstrijden gespeeld en er werden kaartwedstrijden gehouden. Voorzitter A Brugman deelde mee dat getracht zal worden te komen tot het samenstellen van een jeugdelftal. Thans is hiervoor echtea nog niet voldoende belangstelling. Het bestuur van de vereniging is thans als volgt samengesteld: A. Brugman, voorzitter: B Vonk, secretaris; J. Hil- horst, penningmeester; J. Verwoerd en P. Majoor. Tijdens een raadsvergadering welke m januari gehouden werd, gaf mevr. Walter van de K.V.P. te kennen dat velen het op prijs zouden stellen als de ambtenaar van de burgerlijke stand huwelijken zou voltrekken, in toga gekleed. Naar de me ning van het college van B. en W. zou er niet veel animo voor deze toga zijn bij hen die in onze gemeente huwelijken voltrekken, maar het tegendeel blijkt het geval te zijn. De kosten van de toga, waarop een gemeentewapen aangebracht zal worden, bedragen f 600,Hiervoor wordt een toga aangeschaft welke door personen van verschillende lengte ge dragen kan worden De kleur is blauw grijs met zacht rood. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld een krediet van 600,ter beschikking te stellen. Aan belanghebbenden wordt meegedeeld, dat wethouder De Haan verhinderd is dinsdag a.s., 9 maart, zijn wekelijks spreekuur te houden. Bij het bezoek van Prinses Beatrix op Aruba aan het jeugdcentrum Tanki-Leendert kreeg zij een bos bloemen aangeboden door een pad- vindster, onder grote belangstelling van de aanwezigen. Zes jaar gevangenisstraf is geëist tegen een zeventienjarige jonigen die in Den Haag een kerk in brand stak; schade 1 miljoen. Tevens was hij medeplichtig aan het plegen van een overval op een win kelierster en aan het plegen van kleine inbraken op eigen houtje. De jongen is van huis uit rooms-kathohek en hij mocht geen omgang hebben met een gereformeerd meisje. Haar ouders wensten dit niet. Het leek hem dus wel aardig een gereformeerde kerk in brand te steken en hij deed het goed, want van de kerk is niets meer over. Zes jaar is wel een erg kinderachtige straf voor zo'n wandaad. Als ze om zijn wordt de jongeling ter beschikking ge steld van de regering. Dan zal hij wel weglopen en mogelijk een hervormde of katholieke kerk in brand steken als hij een hekel had aan een hervormde of ka tholieke bewaker in de gevangenis, die tegenwoordig bewaarder heet. In Meppel stierf een klein pmchertje van uitputting. Zijn baas en bazin gingen drie dagen weg en ze bonden het beestje zo aan een korte lijn dat het met kon gaan liggen en steeds met het kleine kopje omhoog stond. Drie dagen stond het zo, zonder eten en zonder drinken, toen stierf het aan een maag- en darm bloeding. Omwonenden vonden het üjkje. Dat van de kerk is erg, maar ik vindt dit nog erger. Die zes jaar is niet veel voor zo'n mis daad en het tientje boete dat die beest mensen in Meppel straks krijgen is ge woon lachwekkend KANTMAN Op 6 februari werd in Musis Sacrum te Baam door Gabrielle Destrée en haar leerlingen een balletuitvoering gegeven ten bate van het spastische kind. Alle kaarten waren voor deze uitvoering uit verkocht en zeer veel personen moesten worden teleurgesteld. Het grote aantal verzoeken om deze voor stelling te herhalen heeft Gabrielle Des trée doen besluiten een tweede uitvoering te geven op 13 maart as., wederom in Musis Sacrum en nu in samenwerking met de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, voor eenzelfde mooi doel, namelijk de A.V.O. De A.V.O. is de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Valid<en. Naast het beeldige sprookje: „De groene vogel" van Anton Coolen, met muziek van S. Prokovief, brengen Gabrielle Des trée en Irene Destrée-Haeck na de pauze een prachtig gevarieerd programma. Spaanse dansen door kinderen uit te voeren) in authentieke Spaanse cos- tuums, Jazz-ballet, Egyptisch ballet en drie Kaukasische dansen. Gabrielle Destrée en Irene Destrée-Haeck zullen -ook deze avond enkele malen op treden. In de pauze zal wederom een loterij wor den gehouden met enkele mooie prijzen. Op maandag 8 maart is er in het Anna Faulownahuis een stekkenbeurs, geor ganiseerd door de Stichting Huishoude lijke- en Gezinsvoorlichting. Er wordt een inleidend praatje gehouden over stekken, snoeien en verpotten. Daarna kan ieder een dit zelf in praktijk brengen. Wie tijdens deze bijeenkomst verpotten wil moet aarde en potten meebrengen. De bedoeling is aan deze bijeenkomst een ruilbeurs te verbinden. Bezoeksters die hiervan gebruik willen maken moe ten stekjes van huis meebrengen. Zij kunnen die dan ruilen met de stek jes van andere bezoeksters. Op dinsdag 16 maart is er een voor lichtingsavond van het Nederlands Zui- velbureau te Rijswijk in het Anna Paulownahuis. Het wordt een gezellige en leerzame bijeenkomst. Er is een praatje over zuivel- en zuivelproducten, er worden kleurenfilms gedraaid, men kan kaas proeven en tijdens de pauze wordt een consumptie aangeboden. Het bezoeken van deze voorlichtings avond kost niets. Kaarten kunnen af gehaald worden aan het Anna Paulowna huis., Burgemeester Grothestraat 51. Er is een prijsvraag met 3 hoofdprijzen en voor elke twintigste oplossing een extra prijs. Iedere bezoekster ontvangt een surprise. Dames die hiervoor belangstelling heb ben kunnen iedere morgen, van 10 tot 12 uur, behalve op zaterdag, inlichtingen krijgen in het Anna Paulownahuis over cursussen: Indisch koken, kook eens wat anders, bloemschikken, tuinieren, naaien, ziekenverzorging enz. Ei- zijn zelfs cursussen voor bejaarden, die aan gymnastiek willen doen om lang lenig te blijven. Zaterdag: Soesterkwartier 3-Mefceoren 2, 2.15 uur. Zondag: Junioren: Tovers 1-Meteoren 1, 2 uur. Meteoren 3-S.K.V. 3, 12 uur. Meteoren 1-Soesterkwartier 2, 2 uur.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1