AGTIEZWARTEZES m Stadhouderslaan „kaal" Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar". Franco remt het onafwendbare LOCHTENBERG U kunt niet alles weten MET RAAD EN DAAD |T?| sSckoe-maker: De mens op aarde R. DORREN Fa. C. J. v. d. Wiel S.E.C. helpt B.D.C. Programma van B.D.C. Nijenrodes-V.V.Z. Geslaagd Ongelukkige wapenhandel Zeepost Zware straf Medische dienst. PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Mensen met liefde voor de natuur en een voorliefde voor lanen met bomen hebben het de laatste weken slecht ge had als zij door de Stadhouderslaan kwa men, want alle populieren die van de Korte Brinkweg tot aan de Maatweg ston den, zijn verdwenen en van de vier rijen ten. Dat vindt vooral de politie niet prettig, want het is al een paar maal voorgekomen dat een boom omrolde en op de rijweg of het fietspad terecht kwairh. De gevelde reuzen leveren dan oök een voortdurend gevaar voor het verkeer op. beuken die de laan vanaf de Maatweg tot Baarn sierden zijn er twee verdwe nen. Dat is jammer maar het was nood zakelijk. De populieren waren ziek en de vier beuken-rijen maakten het voor de bewoners van de Stadhouderslaan moeilijk op de weg te komen met hun auto als ze die de garage uitgereden had- den. De bermen van de Stadhouderslaan en de bomen waren van het Koninklijk Do mein De gemeente Soest heeft ze over genomen, Aan een aannemersbdrij f is opdracht gegeven de bomen te rooien en de reuzen liggen nu geveld. Ze liggen er al veel te lang, maar het transport laat nog altijd op zich wach- De Stadhouderslaan heette veertig jaar geleden Nieuwe Steeg. Toen waren er in Soest vele namen die we nu weinig fraai vinden Zo heette de Waldeck Pyrmontlaan Turf- steeg en terecht protesteerden de bewo ners bij de gemeenteraad omdat ze deze naam lelijk vonden. Het S.D A P -raadslid S Besselsen stelde kenscherend voor de naam Antraciet- straat te gaan gebruiken, maar het werd Waldeck Pyrmontlaan. De Nieuwe Steeg werd Stadhouderslaan en dat beviel de bewoners best. De Stadhouderslaan is nu kaal, maar het kon helaas niet anders De eerstvolgende bijeenkomst van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal in De Bos- vijver gehouden worden op vrijdag 12 maart Prof. dr. E J. Slijper van het Zoö logisch laboratorium der Amsterdamse Universiteit zal over het onderwerp „Ver leden, heden en toekomst van de mens op aarde" spreken. Astronomen hebben berekend dat over 20.000 miljoen jaren de energie van de zon uitgeput zal zijn en dat er dan geen leven op 'aarde meer mogelijk is. Wij vragen ons echter af, of de mens deze ondergang zal meemaken of dat hij reeds lang voordien zal zijn uitgestorven, zoals zo ontelbaar vele diersoorten, die voor hem op aarde geleefd hebben, uit gestorven zijn. Allereerst zal in deze voordracht behan deld worden wat we weten van de ge schiedenis der levende wezens op aarde We zullen zien hoe tal van diersoorten ontstonden, tot bloei kwamen en ten gronde gingen. Vervolgens zullen de ge schiedenis van de mens, de zeden en gewoonten wan onze verre voorvaderen, hun strijd om de geleidelijke ontwikke ling van de cultuur ons inzicht ver schaffen m de opkomst der mensheid, maar tevens aanwijzingen voor een mo gelijk verval. KAMERBEEK ASSURANTIËN de pijler voor uw verzekeringsplan OLDENBARNEVELTLAAN 30 TELEFOON 1 21 -41 AMERSFOORT Inspecteur voor Soest-Baarn Van Goyenlaan 154 - Soest Tel. 5514 Wij bezien welke eigenschappen de he dendaagse mens een sterke positie onder de levende wezens versohaffen en waar zijn zwakke punten liggen. Vervolgens vragen wij ons af of ons nog een be staan van vele honderden of misschien duizenden miljoenen jaren gegund zal zijn of dat wij misschien binnen de tijd van enkele miljoenen jaren zullen uit sterven. En tenslotte wordt overwogen welke omstandigheden eventueel de mens noodlottig kunnen worden. Voor de Franse avond van Wina en Han Born was zo'n enorme belangstelling dat nog een tweede avond zal worden ge houden met hetzelfde programma op donderdag 22 april in de zaal van ge bouw De Rank aan de Soesterbergse- straat. Op dinsdag 30 maart en dinsdag 6 april zal de heer W. Maschhaupt spreken over „De ontdekking der moderne kleuren psychologie". MAKELAAR Soest, Vredehofstraat 19, tel. 4551 A'dam, Herengracht 226, tel. 241093 Zowel direct als via AMSTERDAM vraag naar Eengezinswoningen, Villa's en Bun galows in Soest en omgeving. Ook voor uw VERZEKERINGEN directe verbinding met de Beurs in Amsterdam. B D.C. heeft opnieuw door de houding van S.E.C ervaren dat een goede buur beter dan een verre vriend is. Tijdelijk hebben de B D.C.-ers geen oefengelegen heid Er mag echter gebruik gemaakt worden van het S.E.C.-veld als S E C. zelf niet traint. O Teams van B.D.C spelen zaterdag en zondag de volgende wedstrijden: Zondag: Kampong-B.D.C., 2.30 uur. Zebra's 6-B.D.C. 3, 12 uur. Amersfoortse Boys 3-B.D.C. 4, 12 uur B.D.C. 8-K.V.V.A. 6, 12 uur. B.D.C 7-K.V.V A 5, 12 uur Zaterdag: Quick C-B.D.C B, 4.15 uur. B.D.C. C-K.V.V.A. B, 4.15 uur. H.V.C. I-B.D.C. E, 1.45 uur. Quick E-B.D C. D, 2.45 uur. Amsvorde a-B.D.C. a, 2.45 uur. Don Bosco a-B.D.C. b, 4.15 uur. Hoogland b-B.D.C. c, 245 uur. B.D C. f-Quick g, 2.45 uur. Pupillen: S.E.C 1-BD C 1, 1.30 uur. O.D.I. 1-B.D.C. 2, 1.30 uur. B.D.C. 3-K.V V.A. 4, 1.30 uur. Morgen gaat V.V.Z. naar Breukelen om daar tegen Nijenrodes te spelen. Evenals in de vorige competitie staat Nijenrodes in het midden van de ranglijst. De laat ste weken heeft V.V.Z. niet zo best ge draaid omdat nogal eens van invallers gebruik gemaakt moest worden. Als V.V Z. zaterdag weer volledig is dan is de kans groot dat de punten mee naar Soest komen. De opstelling luidt: doel Van Kooij: ach ter v. d. Vlekkert en v. d. Munt: midden Van Kooij, Van Kooij en v. d. Bosch: voor Demmers, v. d. Kraak, v. d. Boven- kamp, Timmer en Van Doorn. Het tweede elftal krijgt bezoek van La ren. De junioren B spelen op eigen ter rein tegen Amsvorde. Daarvoor zullen de pupillen een wedstrijd tegen Quick spe len. Vcor het rijbewijs A of B E. zijn geslaagd de dames en heren L. L. Jedeloo-Vogele- sang, H C'. Tool-Tolhuis, A, H. C. M. Sprangers, H W. van de Worp, W. P. C. Fcnteijn, P A. Leenards, M H. F. Lies hout en H J. van Qs. Zij werden opgeleid door auto- en scoo terrijschool „De Witte Pompen", Steen- hoffstraat 25, Soest. v. WEEDESTR40 TEL436I Er is bijna geen land op de wereld dat geen Amerikaanse wapens heeft gekocht, en ook Franse ziet men in vele landen, en Britse. Dat wordt doorgaans als een normale zaak beschouwd: een staat heeft wapens nodig en hij koopt ze waar ze het voordeligst of het best verkrijg baar zijn. De leverancier pleegt men niet te verwij ten dat ze eventueel nog wel eens ge bruikt worden ook. Behalve uiteraard, wanneer wapens gorden geleverd aan een land dat al haast tevoren dreigt ze offensief te gaan gebruiken. Maar dat is maar zelden, want alle naties getuigen althans van zichzelf dat ze zeer vrede lievend zijn. De V.S., Engeland en Frankrijk horen zo ook maar zelden protesten dat ze grote exporteurs van oorlogstuig zijn. Behalve een enkele keer in gevallen als de Ara bische landen en Israël. In dat laatste geval schijnt dari de zaak een beetje be manteld te moeten worden, zoals Duits land met ongenoegen heeft ervaren. Nu Portugal Dat schijnt zich nog eens te gaan her halen. Bonn verkoopt aan Portugal zes tig - ietwat verouderde - sabre-jagers Dat is een handeltje tussen N A V O- partners onder elkaar, zou men zo zeg gen. Maar er zit nog een ander aspect aan. Portugal heeft ook zijn legers in Angola en Mozambique, twee Afrikaanse gebie den, waar bevrijdingsoorlogen in de jun gle zijn gevochten of zijn aangekondigd Vooral Tanzania - noorderbuur van Mo zambique - schijnt te willen vechten en er zijn al gevechten uit die grensstreek gemeld Zullen in die strijd de ex-Duitse Sabres gebruikt worden? Dan komt dit voor tal van Afrikaanse landen - in de Ver. Naties is dat meer malen duidelijk gezegd - neer op de hulp aan koloniale macht. Men zou zo zeggen: de beste manier om een massa vriendschap te verspelen. Verstandig? Men waagt zich af: had Bonn nu niet verstandiger kunnen wezen door met Lissabon allerlei afspraken te maken over hulp in de vorm van marken, kre dieten voor tractoren, het sturen van deskundigen op allerlei gebied, maar nu juist geen wapens? Het schijnt, dat men dat in Bonn wel heeft begrepen: men wilde voorkomen ooit uitgescholden te worden voor onder steuner van koloniale oorlogsvoerders en de jagers zullen daarbm volgens afspraak niet in de kolonieën worden gebruikt. Het heeft er de schijn van dat Bonn hiermee in de maling is genomen. Daar heeft men waarschijnlijk niet beseft dat Lissabon dit met een gerust hart kon toezeggen Volgens de grondwet heeft Portugal immers geen koloniën, slechts „provincies" die dan toevallig overzee liggen. En de Sabres kunnen dus rustig gebruikt worden als bijvoor beeld in de „provincie" Mozambique de orde moet worden hersteld. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Alnitak", 13/3 Australië: m.s. „Kulmerland", 10 3 en m.s. „Trianon", 11/3. Brazilië m.s. „Alnitak", 13/3. Canada m.s. .Maakefjell", 10/3. Chili m.s. „Buchenstein", 7/3 en m s. „Brecon Beacon", 10/3. Indonesië t.s. „Essen", 13/3. Kenya, Oeganda, Tanganjika m.s. „Fer- dinand de Lesseps", 7/3 en m.s. „Si- Kiang", 10/3 Ned. Antillen m.s. „Solon", 9/3. Nw, Zeeland m.s. „Karimata", 8/3. Suriname m.s. .Ladon", 10/3. Verenigde Staten van Amerika m.s. „Katsedijk", 10/3. Z.-Afrika (Rep.i en z.-W.-Afrika m.s. „Edonburgh Castle", 7/3 en m.s. „Oranje- fontein", 9/3. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Dat het rijden zonder WA.-verzekering niet alleen onverantwoord is, maar ook duur kan zijn, ondervond de chauffeur J. S. uit Veendam. Op 16 januari j.1. had hij in een auto gereden, die niet W A. verzekerd was. Door de officier van Justitie te Zuid broek werd geëist 500,boete of 100 dagen hechtenis, alsmede een onvoor waardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid voor een jaar. Jammer voor de chauffeur, dat hij niet even contact op had genomen met Assu rantiekantoor „SECURA", Waldeck Pyr montlaan 22, tel. 5721, voor een goede en betaalbare polis U kunt dit echter NU nog doen (Adv. i Spanjes leider generaiissimo Franco heeft thans grote moeite met de studen ten van de Madrileense universiteit. Trouwens ook met de hoogleraren, waar van al een viertal na korte arrestatie geschorst werd, voordat de hele univer siteit voorlopig werd gesloten. De aanleiding was dat de studenten eerst betoogden en toen kennis maakten met de knuppels van de politie en ver volgens een soort sit-down-staking be gonnen Die betogingen en stakingen komen natuurlijk niet te pas in een ordelijk land naar Franco's ideeën. En de aanleiding is voor de caudillo nog er gerlijker: de studenten stellen eigenlijk helemaal geen politieke eisen, maar ze willen zelf de bestuurders van hun eigen organisaties kiezen. Voor de buitenwacht een nogal vanzelf sprekende zaak, maar in Spanje ligt dat anders Aangezien daar alleen goed ge acht mag worden wat voor de staat nuttig is, zorgt de regering er voor dat studentenorganisaties en vakbonden, en wat er voorts nog aan clubs en bonden bestaan, zo geleid worden als de over heid wil en de leden hebben dat maar te slikken. Dit vormt dan bovendien het politieke element in dit soort studenten- verzet - zoals dat vorig jaar ook het geval was met de mijnwerkers van Azië - men wil van dit kenmerk van Franco's staat af Formeel betoogt men over een kwestie van clubstatuten, in feite fel tegen het beginsel van de Spaanse dic tatuur. SOESTE RBFRGSESTRAAT 8. SOEST -- TELEFOON 2064 8 G.G 02950 17727 ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN C ASSURANTIËN .'FINANCIERINGEN "TAXATIES MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR Tekens aan de wand Men behoeft niet te verwachten dat Spanje opeens een democratischer soort staat zal worden. Maar tekenend is wel dat de betogingen der studenten en van de mijnwerkers mogelijk zijn. En dat bepaalde manifesten die de regering heel onwelgevallig moeten zijn, door pries ters straffeloos zijn getekend. En dat het proces tegen de communist Justo Lopez de la Fuente - een republikeins bevelhebber tijdens de burgeroorlog - niet zal doorgaan, hoewel dit soort rechtszaken met zware vonnissen altijd als een goed wapen tegen eventuele op standige gedachten bij de burgerij werd beschouwd. Het zijn allemaal tekenen dat steeds meer Spanjaarden de falangistische dic tatuur zat zijn en dat Franco dit zelf beseft, waarschijnlijk reeds een veran dering van regiem voorziet voor de tijd dat hij er niet meer is. Een verandering die geweldloos zaJ moeten gaan, want aan de lange burgeroorlog zijn te pijn lijke herinneringen nog zo levend, dat niemand naar iets dergelijks terug ver langt. Toch zou die er waarschijnlijk weer komen als de opkomende andere gedachten hard de kop ingedrukt zou den worden. Franco poogt waarschijnlijk niet meer te doen dan te remmen zodat hij het aan zijn opvolger kan overlaten de Spanjaarden de vrijheden te hergeven waar ze nu zo duidelijk reeds om vra gen. Gebeitst houtwerk kan men zelf opknap pen door de was er af te halen met wa ter, waarin een scheut ammonia. Is het hout droog, dan beitsen met wasbeits in de goede kleur. Men moet snel werken om geen strepen te krijgen. Olievlekken op kokosmatten kan. men verwijderen met heet sop, waaraan ben zine is toegevoegd. Ook kan men pijp aarde gebruiken. Gevlochten biezen stoelzittingen kunnen worden schoongemaakt met een warm sopje als ze niet gevernist zijn. Nawrij- ven met schoon water. Een witkwast moet van zachte, maar niet te slappe haren gemaakt zijn. Zijn uw muren weer mooi wit, zet de kwast dan in water, spoel hem goed uit en be waar hem op een droeg plek. Witkalk kan men bewaren door er een laag water op te zetten. Doktoren. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen. J. W Tervoert, Beatrixlaan 1, tel 2705 en II. J. Stro'oand, H. Blaekweg 14, tel. 2434 Tandartsen. Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur M L Evers, Ir Menkolaan 75. Apotheek. Zaterdag na 1 uur en zondag apotheek „Soest", Kerkstraat Di en do., na 18 uur, apotheek Soestdijk Ma., wo. en vrijna 18 uur, apotheek Soest, Kerkstraat. Wit-Gele Kruis. Zr. C. Bijlard, Saenredamplantsoen 15, tel. 5425, b g.g. 2001 Oranje-Groene Kruis. Zr. Bettenhausse, Bosstraat 29, tel 4610 Groene Kruis. Zr. Boom, Braamweg 51, tel. 4365. HERVORMDE KERKEN. Oude Kerk. 10 uur ds J. Mettau. Bed. H. Doop 7 uur ds D M. Jalink, Jeugddienst. Emmakerk. 10 uur ds K. van Liere. 7 uur ds J. Mettau. Fleeskapel. 10 uur ds H Roest. Zonnegloren. 10 uur ds D M. Jalink Viering H A Eltheto. 10.15 uur Jeugdkerk (tot 16 jaari. Ichtus Kerk. 10 uur ds W. Rijnsburger van A'foort 5 uur J Fokkema Woensdagavond 10 maart, 7.30 uur, ds J. Fokkema. Bidstond voor gewas en arbeid. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 10 en 5 uur ds H J Lambers Heerspink Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds C. M. v. d. Loo GEREFORMEERDE KERK. 8.30 uur ds Borgdorff van Baarn. Voorb H Avondmaal. 13.30 uur dienst. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10 uur ds P. de Smit. fi uur ds Bouw van Eemdijk. GEREF. GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. Vrijdag 12 maart 7.30 uur, ds Schipaan- boord van Apeldoorn. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Afd. van de Ned. Protestantenbond. 10.30 uur ds J. F. Kruyt iN.H. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19. 10.30 uur ds P. H G. C Kok van Weesp ADVENTSGEMEENTE. Zaterdag 10 uur Bijbelstudie 11 uur ds P de Raad. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. i0.30 uur ds S. L. Verheus van Amster dam. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. 10.30 uur ds W. J. Manger. Elke zondag 10.30 uur Kinderkerk. KERK SOEST, Stoenhoffstraat. H. Missen te 7.30, 10.45 en 12 uur. Hoog mis te 9 uur. 's Avonds 7 uur lof. In de week de H. Missen te 8 en 9 uur. KERK SOESTDIJK. B. Grothestraat. H. Missen te 7.30, 10.45 en 12 uur. 9 uur Hoogmis. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) H. Missen te 7.45 uur en 8.30 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstraat. H. Missen te 7.30 en 9 uur. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof. CAROLINE KAART. Kunt u mij een korte levensbeschrijving alsook het adres verstrekken van Caroline Kaart? Antwoord: Caroline Raitt, van geboorte een Schotse, huwde in 1957 met de Ne derlandse acteur en operazanger J. F. Jansen izioh als toneelacteur noemende Hans Kaart*, dde in 1963 plotseling over leed. Voor haar huwelijk was Caroline actrice Zij was o.a. verbonden aan het gezelschap van de befaamde Schotse to neelleider Wilson Bareet. Bovendien be zat zij een mooie stem, zodat zij ook als zangeres optrad. Na de dood van haar man trad mevrouw Jansen-Raitt in ons land regelmatig op voor de televisie als zangeres onder de naam Caroline Kaart. Reeds zijn er verschillende gram mofoonplaten van haar in de handel. Onder andere is er een langspeelplaat van haar uitgekomen, waarop zij een selectie liefdesliedjes uit vele landen ten gehore brengt, begeleid door Cor Le- maire. Haar adres luidtWilliam Siniger- weg 9, Blaricum. PRESIDENT SOEKARNO. Wanneer werd president Soekarno geboren? Antwoord: President Soekarno werd op 6 juni 1901 te Soerabaja geboren BOND VAN NOTARISSEN. Wat is het adres van de Bond van Notarisen? Antwoord: Een „bond van notarissen" kennen wij niet, wat u bedoelt is waar schijnlijk de Broederschap der notaris sen in Nederland. Secretariaat: Jan van Nassaustraat 96, 's-Gravenhage.

Soester Courant | 1965 | | pagina 2