Jantjes 150 jaar „koninklijk" Boeddhisme als wapen! D. ENGEL S0ESTERBERG TWEEDE BLAD FRANS BOSMAN van Voor kwaliteitshorloges Klokken - Wekkers Reiswekkers \MdgoecU\ VOLVO - Veilig U kunt niet alles weten Krabbels van Knelis BLAUPUNKT V.V.V.-nieuws. Nederlandse Marine hield vlag hoog Peking liet Tibetanen opleiden voor agitatie in Zuid-Vietnam UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Ga NaanSP'JKER PARKGARAGE A. v. d. Hoef Medische dienst Jeugddienst „Op de man af" Voor de bejaarden Lenssen+de Wolff Vrouwen-Wereldgebedsdag K.V.O.-nieuws Het Dorpshuis Brandweer Soesterberg TELEVISIE „De marine zal herrijzen, sterker dan zij ooit is geweest." Het zijn legendari sche woorden, die koningin Wilbelmina kort na de tweede wereldoorlog spraik over het varende deel van onze krijgs macht. Wie onze huidige marinesterkte ziet en al de plannen, welke voor de na bije toekomst zijn gemaakt, wil graag beamen, dat deze profetische woorden bewaarheid zijn geworden. De Neder landse marine is nu sterker dan ooit te voren. rruGiu p\ van nieuwe en bespeelde INSTRUMENTEN REPARATIE STEMMEN VERHUUR Haar rol in de Westerse verdediging is van bijzonder grote betekenis. Nederland beschikt over een zeer moderne zee macht, met goed geoefende manschap pen en een technisch op hoog peil staan de uitrusting. Een beter cadeau kan de Koninklijke Marine zich niet denken bij het jubileum, dat zij nu kan gaan vie ren: dit jaar heeft onze marine ander halve eeuw lang het recht op de titel „Koninklijk". Het onafhankelijke Nederland van na de Napoleontische-bezetting bezat al in 1813 een marine, voor zover men ten minste die naam kon geven aan een verzameling totaal verouderde linie schepen en fregatten. Maar koninklijk kon deze strijdmacht pas worden toen ons land zijn eerste koning kreeg in de persoon van Willem I, die deze erenaam op 16 maart 1315 aanvaardde. Veel festiviteiten behoeft men overigens dit jaar niet te verwachten. Ongetwij feld zullen er wat plechtigheden zijn, maar de belangrijkste feiten zijn eigen lijk de verschijning van een aantal his torische werken over de prestaties van onze marine in de laatste anderhalve eeuw. Wie mag veronderstellen dat er - naast de beide wereldoorlogen - in die honderd en vijftig jaren niet zoveel is gebeurd, waarbij onze marine betrokken kon zijn, vergist zich deerlijk. Er is genoeg stof om- complete boekwerken mee te vullen. Teveel in ieder geval om hier allemaal op te sommen. SPRRRZRRM SOfPEL SCHOON SNEL S0ESTERBERG5ESTRRRTIS TEL:Z345 SOEST Het begin was overigens niet erg indruk wekkend. De eerste maal, dat een Ko ninklijk Nederlands eskader de haven van Nieuwediep verliet, liep het al direct op een ramp uit. In 1814 vertrokken twee linieschepen, twee fregatten, een korvet en een brik om in de Middellandse Zee de toen nog zeer actieve kapers te be vechten. De twee linieschepen brachten het echter niet verder dan de Engelse kust, waar een ervan maar direct voor de sloop werd verkocht. De taken, die op onze marine wachtten. Heten echter niet toe. dat men lang bij de pakken bleef neerzitten. Met het ver ouderde materiaal waagden de Jantjes zich toch in 1819 in Indië, waarzij een reeks vain opstandige plaatselijke poten taten met hun geschut tot de orde moes ten zien te roepen. Dat was lang -geen gemakkelijk werk. Het gevecht bijvoor beeld op de rivier van Palembang (Su- matra) tegen de plaatselijke Sultan - die krachtig door de Engelsen, die in Europa onze bondgenoten waren, werd gesteund, duurde liefst twee jaren. De schepen moesten op de nauwe rivier opereren, terwijl ze vanaf de oever wer den beschoten door liefst tweehonderd stukken geschut. Een belangrijke vernieuwing van onze marine diende zich aan in 1847, toen het eerste sehroef-stoomschip in gebruik werd gesteld: de Semarang. Voor die tijd had onze marine nog heel wat te stellen gehad met de Belgen op de Schelde tijdens de Tiendaagse Veld tocht. Tijdens deze veldtocht ontstond de legendarische naam Van Speyk. Het was de Buitengewoon Luitenant ter Zee der Tweede klasse (om de volle bena ming te gebruiken) J. C. J. van Speyk, die voor Antwerpen zijn kanonneerboot in de lucht liet vliegen toen het schip tegen de oever dreef en werd besprongen door een overmacht van Belgische sol daten. De vijftiger en zestiger jaren van de vo rige eeuw betekenden een nieuw keer punt. Niet alleen waren toen schroef- stoomschepen algemeen aanvaard, er dienden zich ook andere technische ont wikkelingen aan, zoals de pantsersche pen, de torpedo's en nieuwe kanonnen, die niet meer vajn voren, maar aan de achterkant moesten worden geladen. Al in deze periode klaagden de marinemen sen, dat zij veei te weinig geld kregen dan wei door de tijd werd geëist. In 1867 kwam hel eerste pantserschip in dienst: de Prins Hehdrik. Deze oorlogs bodem beschikte nog over een stevige ramtoren, waarmede men vijandelijke schepen kon „spietsen". Merkwaardige schepen zijn aan het eind van de vorige eeuw voor onze Koninklijke Marine ge bouwd. Vistorpedoboten bijvoorbeeld, kleiner nog dan loggers, maar zo dapper, dat zij de oversteek naar Indië waagd'en. Vermaard zijn de „strijkijzers", gebouwd rond de eeuwwisseling ter bescherming van de zeegaten. Het laatste „strijkijzer" heelt zelfs nog rn de meidagen van 1940 mee gevochten. Het is geen onderschatting, dat hier wei nig wordt gezegd oveT de prestaties van onze marine in Indië en Europa tijdiens de tweede wereldoorlog, of bij Korea tijdens het conflict daar. Deze wapen feiten zijn echter wel algemeen bekend. Hoe anders is het gezicht van de marine m die anderhalve eeuw geworden. Vroe ger vormden de zeilschepen de trots, nu zijn het de imposante kruisers, binnen kort de atoomonderzeeërs, waarvan ook Nederland er een aantal gaat bouwen. De romantiek van het zeilwant is ver dreven. Daarvoor in de plaats weikt on ze Koninklijke Marine nu met hoogge kwalificeerde technici. Zij zijn de mannen, die alles afweten van de doolhof van mansbrede buizen en ratelende wijzers in de machinekamers en van de duizenden opeengehoopte draadjes in de eleotronisohe breinen, waar ook onze marine niet meer buiten kan. De politiek van rood-Chma baart de wes telijke leiders vele zorgen. De grote mo gendheden, Rusland includs, hebben geen vat op Peking. De Chinese regering gaat ihaar eigen weg er. die weg voert onmis kenbaar naar het westen en naar het zuiden. China voelt zich sterk. Dat is reeds gebleken door de verovering van TUbet, bij de grensincidenten met India, bij de krachtdadige hulp aan staten als Noord- Vietnam en destijds Noord-Korea in een _poging om de vrije wereld stapje voor stapje te veroveren, ook al is het niet rechtstreeks dan toch met behulp van vazallen en infiltranten. BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Het is een guerillapolitiek in het groot. Op vele fronten wordt gevochten. De rode Chinezen hebben ook in Kongo en tal van andere Afrikaanse vrije staten een dikke vinger in de zwarte pap po gen te verkrijgen. Vergeefs streden de Amerikanen in Zuid-Vietnam tegen de opdringende comrnunistisohe gewapende groepen, tegen opstandige generaals en tegen de onlusten. Zij werden voor de voeten gelopen door misleide boeddhis ten, omgeschoold doorTibetaanse geestelijken. Vergeefse kreten In oktober 1950 klonk hulpgeroep uit Tibet. Maar dit afgesloten en voor me nigeen nog onbekende witte territorium op de landkaart klopte vergeefs op de poorten van de Verenigde Naties. Geen delegatielid deed open, geen land ter wereld sloeg acht op het waarschuwend geschrei. Kort daarop vielen de rode le gers Tibet binnen en zij staain er nog tot op de huidige dag. De bevolking kon zich nauwelijks ver zetten want de leer van het boeddhisme ■chrijft voor dat geen levend wezen mag worden gedood, en iedere vorm van ma terialisme verboden is. Het is de ideële theorie van de Voorindósche prins Gau- tama, die leefde omstreeks 560-480 v. C.hr. en de naam van Boeddha aannam. Dank zij de weerloosheid van het gele volk zonder leger vond Mao Tsje Toeng in het zuidwesten een groot terrein voor de vervuiling van zijp hartewens: een deel van Centraal-Azië onder controle te krijgen. Daarmee vernietigde hij ge lijktijdig het Britse streven om het neutrale Tibet als bufferstaat te hand haven tussen de belangensferen van de grote mogendheden. Peking drong de Dalai-Lama een uit ze ventien punten bestaand vredesverdrag op, waarin letterlijk stond vermeld dat dt geestelijke en wereldlijke leider zijn macht zou behouden en dait de autono mie van het land zou worden geëerbie digd. De Pancha-Lama Maar de Dalai-Lama heeft naituurlijk plaats moeten maken voor een figurant, die door de Chinezen naar voren werd geschoven. Het is de Pancha-Lama, die door de gelovige boeddhisten niet wordt erkend, doch dhnk zij de bezetter alle macht over de kloosters werd toege speeld. En d-e geestelijkheid is de enige macht in Tibet. De boze opzet is inmiddels wel geble ken. Door middel van de zogenaamde Pancha-Lama pogen de Chinese leiders d'e onderworpenheid van het volk en het geloof in Boeddha te misbruiken. De religieuze tradities worden door een niets en niemand ontziende terreur en door een tot in de perfectie uitgedachte rode propaganda aangewend voor het kweken van nieuwe communisten. De zwakkelingen onder de priesters en mon niken werden in de loop van de tijd, dank zij de toewijding van de Pancha- Lama aan de rode zaak, „omgedraaid" en opgeleid voor een hersenspoeling van hun collega's en leerlingen. Het westen deed niets. Rood-dhima was geen lid van de Ver. Naties. De Dalai- Lama vluchtte naar India. En vele ge lovige boeddhisten zijn, zo is intussen gebleken, thans de beste vertolkers voor het internationale communisme. Zij be heersen immers tot in de kleinste bij zonderheden de heilige teksten en riten van Boeddha en interpreteren deze naar Pekings zin. Naar Viet-Nam! Daarom, daarom alleen werden deze boeddhisten gedirigeerd naar Zuid-Viet nam, dat thans zo in het brandpunt van de publieke opinie staat omdat het voor het westen verloren dreigt te gaan. In Zuid-Vietnam prediken de boeddhis ten de weerloosheid! met ais levensge vaarlijke slagzin „vrede, vrede en geen gevaar". Onderwijl maakt Mao Tsje Toeng verdere plannen m samenwerking met de rode regering van Noord-Viet- nam, met Ho Tsji Minh en de Viet- kong. De (rode) boeddhisten bereiden de weg voor de partisanen die later ko men in het verscheurde vrije deel van Vietnam. Na de moord op president Diem en diens broer Ngo Nhu volgde staats greep op staatsgreep. In alle gevallen hebben ontevreden generaals op de ach tergrond overleg gepleegd met de boed dhisten. Met „omgekeerde" boeddhisten wel fe verstaan, zoals thans aan het licht is gekomen. Het zijn deze in priestervermomming gestoken Chinese agenten die langs slinkse wegen zorgden voor de anti-Ame rikaanse demonstraties, de hetze tegen voortzetting van de slopende burgeroor log en de godsdiensttwisten met de ka tholieken. Zij weten goedgelovigen zelfs op te stoken tot zelfverbrandingen, ten einde indruk te maken op de rest van de bevolking en mede druk uit te oe fenen op de publieke opinie in het bui tenland- De beloning Het vreemde van het geval is, dat de laatste regeringen en met name de lui tenant-generaal Nguyn Khan, de boed dhisten (of de communisten?) in Zuid- Vietnam heeft beloofd dat er een nieuwe grondwet voor het land zal worden sa- in goud - doublé - staal en chroom. in alle prijsklassen. TEL.2382 SQESTERBERGScSTR. 2 6 Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 - 2323 Dokter W. F. van den Helm, Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404- 31574, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoom, Oude Tempel laan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. Zondag 7 maart is er een jeugddienst in het Hervormd wijkgebouw aan de Lt. Koppenlaan. Ds J. Wiersma, legerpredikant te Ede, is bereid gevonden in deze dienst voor te gaan. Naast zijn geestelijke vormings werk voor de militairen is ds Wiersma ook zeer bekend door zijn korte doch boeiende praatjes voor de radio, getiteld „Op de man af". De dienst zal beginnen om 7 uur 's avonds. Op zondag 14 maart geven de verkenners van de St, MichaeLgroep. een middag met demonstraties voor de bejaarden. Alle bejaarden van alle gezindten worden hiertoe uitgenodigd1. Men hoopt van har te dat het clubhuis aan de Kerklaan te klein zal zijn. onroerende goederen taxaties hypotheken assurantiën x Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Ook in Soesterberg wordt deelgenomen aan de Vrouwen-Wereldgebedsdag, he denavond te 8 uur, in de R.K. kerk aan de Rademakerstraat. mengesteld. Geregeld worden boeddhis tische kloosterzusters en monniken in vrijheid gesteld, die in verband met on lusten werden opgesloten. Zowel in de Ver. Staten alsook in Engeland wint de mening veld, dat de rode kliek de Ame rikanen zal verzoeken zo spoedig moge lijk het land te verlaten. De voorspel ling is gebaseerd op de toenemende an ti-Amerikaanse stemming in Zuid-Viet nam. Wat zal de nieuwe grondwet inhouden? Hoe zal een Zuid Vietnamese regering nog kunnen blijven regeren indien al het Amerikaanse oorlogsmateriaal en de talrijke „adviseurs" en „instructeurs" worden weggehaald? Het land ligt dan volkomen open voor de communistische noorderburen en Peking schuift op het Aziatische schaakbord zijn pionnen, zijn paarden, zijn raadsheren en kastelen weer iets verder op. Welke zetten zullen daarna nog volgen? Competitieprogramma voor zaterdag: K.V.O. 1-Samos 6, 16 uur. K.V.O. 2-Welgelegen 2, 16 uur. Viko 1-K.V.O 3. 16 uur. K.V.O. A-Viko A, 14.45 uur. R.D.Z. B-K.V.O. B, 15 uur. K V.O. C-Soesterkwartier C, 15 uur. De commissie Dorpshuis heeft m haar laatst gehouden vergadering besloten om, ten bate van de bouw van een Dorps huis, een feestavond te organiseren, waaraan zowel de sport- als de amuse- ments- en culturele verenigingen hun bijdrage zullen leveren. De commandant van de vrijwillige brandweer te Soesterberg heeft het col lege van B. en W. verzocht te willen bevorderen dat op korte termijn maatre gelen worden genomen voor de vergro ting van de brandweergarage te Soester berg en voor het treffen van voorzienin gen waardoor de verwarming van het instructielokaal verbeterd wordt, het meubilair in dit lokaal vervangen en uitbreiding van de betegeHng, van het nabij de garage aanwezige terrein, tot stand komt. De uitbreiding van de garage is bijzon der urgent geworden door de aanschaf fing van een poeder-aanhangwagen. De aanwezige ruimte in de garage laat niet toe dat deze aanhangwagen, gekoppeld aan de nevelspuit, wordt gestald, zodat bij het uitbreken van brand met een volledige uitrusting onmiddellijk kan worden vertrokken. De betrokken voer tuigen moeten nu eerst buiten de garage worden, gekoppeld, hetgeen kostbare mi nuten vergt. De overige brandweerwagens kunnen ook slechts na lang passen en meten in de bestaande garage een plaats krijgen. De verlangde uitbreiding zal moeten worden verkregen aan de achterzijde van het gebouw. Het verzoek om een betere verwarming voor het instructielokaal acht het college van B. en W. eveneens billijk. In de winter kunnen de manschappen slechts verkleumd van kou de instructielessen bijwonen, hetgeen als een ongezonde si tuatie jnioet worden gezien. De noodzaak van een vernieuwing van het in dit instructielokaal aanwezige meubilair, alsmede enige uitbreiding van de betegeling op het nabij gelegen ter rein, kunnen B. en W. eveneens onder - streipen. Aan de raad is dan ook ver zocht voor genoemde voorzieningen en aanschaffingen 26.000,beschikbaar te stellen. Indien een matras te dun of te hard is, leg er dan een stuk schuimrubber van het zelfde formaat op, en de geplaagde slaapt heerlijk. Een goede mottenval maakt men van een kartonnen doos met deksel. In de kanten van de doos enige gaatjes snij den (ongeveer 2 bij 3 cm). Als lokmiddel stofresten van zuivere wol gebruiken, waarop de motten afkomen. Regelmatig vernieuwen. Echt bont kan men niet wassen met wa ter en zeep, want dan zal de huid niet alleen hard maar ook stug worden. Warm, zeer fijn zand is een heel goed middel om bont schoon te maken. Dit zand moet men stevig door het bont wrijven en vervolgens moet men het weer uitkloppen met een rietje tegen de achterkant van het bont VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 5 MAART 1965 As je 't ming vraogt dan mok zeige dak niks teuge menisters heb en dak ok wel menister zou wille weeze, maor jao, mit die paor herses van ming haol ik zo'n baon van zien leevesdaoge nie. Ikke wil nie aiieenug menister weezë c-mdajje dan 'n best baontje heb mit veul sente maor ok om- dajje ken zeige ikke doe 't nie meer, zoas ongze menisters dat ezeid hebbe. As ikke zou zeige ikke wil nie meer wer- reke as dit of datdan krieg ikke gin sente en dan ken ikke prebeere of Kne- liao mit veeters laangs de huuze wü, maor daorveur is Kneliao netuurlek te groos en dan kom ikke mit veeters laangs de deur. Bie de ministers gaot dat nie zo. Lao wullie anneeme dat ikke marrege zou zeige ikke wil nie meer en <Tr wier evraog waorom nie, dan zeig ikke no. tuurlek daorom nie of daorom nie. Menisters nie. Die zeige wullie houwe op mit menister weeze. Dan zeige wullie, die zuilie mit stemme ekooze hebbe, en waorom houwe jullie op. Daor hei je niks met te maoke zeit dan dc baos van de menisters. Klaor bejje d'rmee. Die menistef-s worre betaold van ongze sente, maor as wullie wille weete waorom zuilie de laon uut wüle dan kriegie niks te weete. Is da flauwekul of nie. Kneliao en ikke zaote veur de tillevisie toeng die manne van de kaomer ant klassineere gonge. De baos van de me nisters zat aiieenug achter de taofel. Hoef die man nie te werreke, zee Kne liao. Die werrek, zee ikke, waant die zit zoge- zeid te regeere. En die man zat daor maor van ongze sente niks te zeige. Moj- je weete dattie nie betaold wordt veur niks zeige maor veur praote. Da zou 'n baontje veur joe weeze, Knelis. zee Kneliao. Lekker zitte, lekker niks doen en lekker niks zeige. Cfzette die kiekkast zee ikke, waant veur die flauwekul gif de lommerd geen sent en ikke ok me. Zo ken ikke ok regeere Waor of nie. Prijzen vanaf f948,-; 59 cm. DEALER VOOR SOEST Soesterbergsestraat 20A - Soest Telefoon 3367 Achterhoek „Vakantieboek" Dit aller aardigste boekje, voorzien van mooie foto's en kleine tekeningemvertelt u over de Achterhoek, land van verrassingen. Wij kunnen u deze uitgave van stichting V.V.V. Achterhoek warm aanbevelen. Om even te citeren: het land van bossen, kastelen, beken en bergen, hei en dennen, vogels en vlinders, bomen en bloemen, orchideeën en reeën, waar het oogsttijd is in vakantietijd. Mocht dit lieflijke deel van Nederland in uw vacantieplannen opgenomen zijn. dan kan deze kleine gids u te pas komen. Naast de kleinere plaatsen en dorpen vindt u ook een korte beschrijving van Zutphen, deze oude stad, vroeger een drukke handels- en marktstad. De ver maarde Walburgskerk, het raadhuis met Louis XIV-wenteltrap, de Sint Janskerk met fraai smeedwerk. U kunt dit alles lezen. Mocht de Achterhoek uw doel zijn,- neemt u er dan een dagje van om Zut phen te bezoeken. Het ligt in onze bedoeling, nu de dagen naar de vakantie gaan aftellen, telkens een mooi plekje van ons land of een schilderachtige streek onder uw aandacht te brengen. Wij hopen dat de uitspraak „de liefde voor zijn land is ieder aange boren" u blijft aansporen, tussen alle buitenlandse reisjes door, af en toe in liet eigen Nederland rond te dolen. U kunt nog veel ontdekken. Materiaal over diverse delen van ons land kunnen wij u verstrekken. Ditmaal is het het boekje Achterhoek „Vacantie- hoek", dat echt de moeite waard is.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5