.- tot 150.- inruil-voordeel! Ruil nu uw TV-toestel van 7 jaar of ouder in! Anna van Buren DIA-ACCESSOIRES GARAGE STAM DE WITTE POMPEN M. TIJSSEN SCH0EMAKER aardolieprodukten. een speldje cadeau! Sport-agenda. De eerste van Willem de Zwijger Jong, maar bekwaam Oranjevrouw FoTa^as^ Renault dealer Rouw- en Trouwkleding NIMCO KINDERSCHOENEN Sportschoenen Programma van S.E.C. Handbalprogramma Hockeyprogramma Hercules-S.E.C. Bioscoopprogramma. Wedstrijden S.E.C. reserveteams Opstellingen van S.E.C. Schaaknieuws f run Van Weedestraat 72 - Telefoon 2792 Philips radio- en televisie-service Iedere scholier leert een rijtje van vier vrouwen van prins Willem van Oranje: Anna van Buren, Anna van Saksen, Charlotte de Bourbon en Louise de Co- hgny. Maar vraag niet, van elk van dit viertal nu eens iets te vertellen. We ken nen het rijtje, zoals we er zo vele andere kunnen opdreunen, maar we weten ei genlijk nauwelijks wat we zeggen. Misschien, dait van Louise of Charlotte een enkel feit ons nog bekend is. En mogelijk herinneren we ons, dat Anna van Saksen krankzinnig is geworden. VOOR AL ÜW SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Borg. Qrotheatraat 15 - Telefoon 3911 Willem echter naar elders en gedurende anderhalf jaar zag zijn echtgenote hem vrijwel niet. Deze gedwongen scheiding viel beiden zwaar. En dat betrof niet slechts de eerste periode, maar heel het huwelijksleven van beide groten. Wel onderhield Willem een uitgebreide brief wisseling met zijn echtgenote en uit deze brieven is het, dat wij iets uit ihet leven van Anna van Egmond, gravin van Bu ren, te weten moeten komen. Een stamhouder Anna vertoefde soms in Buren, maar meer nog op het machtige kasteel te Breda, waarvan de bouw door haar va der was begonnen en nog steeds werd voortgezet. Het leven aan het hof van de landvoogdes in Brussel kon haar blijk baar minder bekoren. Aan de betrekkelijke eenzaamheid kwaim voor Anna een einde, toen In december 1553 haar eerste kind, een dochtertje, werd geboren. En reeds een jaar later schonk zij het leven aan een zoon, Phi lips Willem de stamhouder. Het doch tertje werd genoemd naar Maria van Hongarije, de landvoogdes en zuster van I LEGE MAAT, AUTOVERHUUR «iCWfrfnn f N.V. Eemneaaerweg 22, Baarn, tel.: 0 2954-3100 lb.g.g.4344j Maar Anna van Buren, wie weet ons iets van haar te vertellen? En toch, de oude ren onder ons schiet misschien te bin nen dat koningin Wilhelimina graag in het buitenland vertoefde onder het in cognito „gravin Van Buren". En wist u, dat ook koningin Juliana deze titel nog voert? Wij willen het dus wel eens we ten: wie was Anna van Buren? Uit het geslacht van Egmond Keizer Karei V had een befaamd leger aanvoerder, Maximiliaan van Egmond, graaf van Buren en Leerdam. Hij was rijk, stond in hoog aanzien. In 1533 schonk zijn vrouw, Frangoise de Lannoy, hem een enige dochter Anna. Als Nederlands edelman was Maximili aan zeer bevriend met graaf Hendrik III van Nassau-Breda, een broer van Wil lem de Rijke van Nassau-Dillenburg. Toen de zoon van Hendrik III, René van Chalon, prins van Oranje, in 1544 stierf, kwam diens neef, de oudste zoon van Willem de Rijke, eveneens Willem gehe ten, naar de Nederlanden, om de erfenis der Bredase Nassaus te aanvaarden. De titels prins van Oranje en heer van Bre da werden dus door hem geërfd van zijn neef. De overkomst van de toen elfjarige, im mers eveneens in 1533 geboren, Willem was door MaximiMaan van Egmond zeer bevorderd. En dat niet zonder reden. Met lede ogen had Maximiliaan aangezien, dat hem geen zoon werd geboren en dat de gehele erfenis zijn dochter Anna ten deel zou vallen. Toen de zaken echter toch eenmaal zo stonden, was hem er alles aan gelegen, dat Anna een in zijn ogen passende echtgenoot zou krijgen. Welnu, de voor een huwelijk toen nog veel te jonge Willem van Nassau, even oud als Anna, leek hem een zeer geschik te partij. En in het besef, dat ook de keizer zijn goedkeuring aan deze verbin tenis niet zou onthouden, kon Maximi liaan in 1548 rustig op zijn slot te Buren het stervende hoofd neerleggen. Luisterrijke bruiloft In 1551 bereikten zowel Willem als Anna de 18-jarige leeftijd en m dat jaar tra den de prins van Oranje en Anna, gra vin van Buren, in tegenwoordigheid van wederzijdse familie en tal van voorname edelen, te Buren in het huwelijk. Het werd een luisterrijk feest. De bruiloft duurde niet minder dan acht dagen en de feestgangers prezen om strijd de fiere jonge bruidegom. De bruid stond klaar blijkelijk minder in het centrum der be langstelling, maar dat wil niet zeggen, dat zij een onbelangrijk figuurtje was, zoals spoedig zou blijken. Op 29 maart 1552 deed het jonge paar zijn feestelijke intocht in Breda. De stad bood de prins 20.000 gulden ten ge schenke aan. Al spoedig riep zijn taak in het leger Renault R 8 van t 5595,af Renault Dauphlne van f 4600,af Renault R 4 van f 3995,— af. Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdljk Telefoon 2850 Reeds meer dan 25 jaar het goedkoopste adres voor Bij grote afname van Petroleum of Huisbrandolie no. 1 speciale prijzen. Wij leveren uitsluitend merkprodukten. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 de keizer, die zelf bij de doop aanwezig was. Het doopfeest deed in schittering niet voor de bruiloft onder en de stad Breda, blij met de aanwezigheid van zulke voorname personen binnen haar muren, schonk opnieuw een aanzienlijk bedrag, namelijk 500 karolus iguldens. Het meisje Maria is hoogstwaarschijnlijk op 2-jarige leeftijd al 'gestorven, maar het in februari 1556 geboren dochtertje kreeg de zelfde naam Hoewel Philips Willem te Buren werd geboren, werd ook hij in de slotkapel van Breda gedoopt. Koninginnelaan 76 - Telef. 4145 in diverse kleuren. Bij aankoop van een paar schoenen Eerste klas reparatie-inrichting. Wij verstrekken Contant zegels. Weelde en taak Willem van Nassau-Qranje had als edel man en trouw dienaar van keizer Karei V een paleis in Brussel. En zowel hier als op het kasteel te Breda werd een staat gevoerd van weelde en overvloed als niemand, die alleen het latere povere leven van de vader des vaderlands kent, maar had durven vermoeden. Wat zegt u er van, dat de prins, toen hij eens wdde bezuinigen, niet minder dan 28 kc-ks tegelijk ontsloeg? Hoe groot het complete personeel dan wel moet zijn geweest, valt slechts te vermoeden. De slotvrouwe, Anna, had een verant woordelijke en moeilijke taak. Omdat de prins meestal afwezig en ook niet op korte termijn te bereiken was, moest zij als regel zelfstandig beslissingen nemen in dikwijls zeer belangrijke aangelegen heden. Bijvoorbeeld wanneer het aan wijzingen betrof omtrent de bouw en in richting van het kasteel Ook beheerde zij volledig het prinselijk vermogen, evenals dat van haar zelf. Bovendien stond zij aan het hoofd van de hofhouding en had zij een belang rijke taak als gastvrouwe. Aan !het hof werd gemalen en gebakken, geweven en gesponnen, geslacht en gebrouwen. En aan dat alles wist de jeugdige, immers nog maar goed twintiig-j arige, slotvrou we een gedegen leiding te geven. Dat werpt wel een duidelijk licht op haar rijke gaven en grote bekwaamheid. Aanzien en einde Juli 1553 benoemde de keizer de prins van Oranje tot generaal. Dat was een zeer eervolle onderscheiding voor een jongeman van 20 jaar, maar Willem be twijfelde, of de hem nu toegekende belo ning navenant was en hij liet daarom door zijn vrouw onderzoeken, of neef Réne indertijd in de zelfde functie niet meer uitbetaald had gekregen! In 1555 deed Karei V afstand van de re gering en prins Willem werd ontboden naar het Hof, om bij deze plechtigheid tegenwoordig te rijn. De prins spoorde rijn echtgenote aan, te zorgen eveneens aanwezig te rijn bij de overdracht der regeringsbevoegdheden aan Kareis zoon Philips en zo is het ook gebeurd. Zondag: Hercules 1-S.E.C 1, 2 uur. Vriendenschaar 3-S.E.C. 2, 11.30 uur. A.P.W.C. 2-S.E.C. 3, 12 uur. Odi '58 2-S.E.C. 4, 2.30 uur. Zaterdag: S.E.C. A-L.V.V. A, 4 uur. S.E.C. C-Amsvorde C, 4.1S uur. S.E.C. a-Quick a, 2.45 uur. Pupillen: S.E.C. 1-ED.C. 1, 1.30 uur. S.E.C. 2-Cobu Boys 1, 1.30 uur Teams van de handbalvereniging B.D.C. spelen zondag in de sporthal te Amers foort de volgende wedstrijden: Dames-senioren: BJ3 C. 2-F. M M 2, 2.25 uur. Dames-aspiranten: BJD.C.-Amers foort, 11.55 uur. Dames-aspiranten: B.D.C. 2-U D. 2, 12.30 uur. Heren-senio ren: B.D.C. 2-Celeritas 2, 3 uur. Voor zondag staan de volgende hockey wedstrijden op het programma, te spelen door teams van M.H.C.: Heren 1-Schaerweijde 2, 2 uur. Heren 3-Good 7, 2.30 uur. Heren 5-Schaerweajde 8, 11 uur. Heren 6-Amersfoort 11, 11 uur Heren 4-Hilversum 10, 11 uur. Gooise H.C.-Heren 2 uur. Veteranen: Hilversujn-Soest, 12.30 uur. Good 2-Dames 1, 11 uur. Randwijk 3-Dames 2, 130 uur. Be Fair 5-Dames 3. De heren-veteranen komen in de volgen de opstelling uit: doel J. Tiedema: ach ter Ph. Bakker en H. v. d Dussen. mid den C. van Asselt, R Hoek en J. van Galen: voor R. Wessels Boer, C. Huis man, H. v d. Weijdert, C. Dobben en G. Geytenbeek. Een krachtproef staat SEC zondag te wachten. Om 2 uur wordt in het Utrecht se stadion aangetreden tegen het op ge lijke hoogte staandé Hercules. Het team dat zondag verliest zal namelijk de goede kansen op het kampioenschap aanzien lijk zien kelderen. S.E.C. speelt de laatste weken vrij con stant en is door de goede resultaten een ernstige kandidaat voor de titel gewor den. Bovendien moet nog tegen de huidige leider „Zeist" in eigen huis gespeeld worden. Het Zeisfcteam staat zondag de moeilijke wedstrijd te wachten tegen Veenendaal, dat haar kansen eveneens met overtuiging zal verdedigen. Hierna staat Zeist nog slechts één thuiswedstrijd te wachten, de derby tegen CT.N., ter wijl het zware uitprogramma voor de leider vermeldt wedstrijden tegen Hol land, J.S.V., Saestum en S.E.C. S.E.C. zal zondag moeten winnen, maar krijgt het tegen de technische Hercula- De klucht „Met de drie Stooges de wereld rond" draalt van heden tot en met zon dag in het City-theater, Zij rijn de drie superdwaze bedienden van meneer Fogg, een brave man die ten onrechte gezocht wordt wegens bankroof. Met de Stooges maakte hij een reis om de wereld om een weddenschap te winnen en hij be leeft de vreemdste avonturen. Zijn dwaze bedienden trouwens ook. In India bevrij den rij een meisje dat meereist, in Amerika en Oanada komen ze in grote moeilijkheden en tenslotte wordt Fogg gearresteerd en per vliegtuig naar Lon den overgebracht. De Stooges en het meisje gaan mee als blinde passagiers. Alles loopt goed af en het einde is een dollemansrit per auto naar Londen, die gemaakt moet worden om de wedden schap te 'kunnen winnen, want de reis om de wereld moet op een bepaald mo ment achter de rug rijn. Het gaat priina, al belandt het gezelschap dwars door een rrvuur op de plaats van afspraak- Zondagmiddag „Drie revolverhelden", waarin een complot verijdeld wordt dat gesmeed is om een onschuldige te laten terechtstellen. Drie gevreesde schutters knajopen dat zaakje op, ondanks de last die ze van Indianen hebben Van maandag tot en met woensdag „Verpleegsters zonder masker". Die mas kers werken zo afdoende dat van deze film niets bekend is. De maatschappij zond namelijk geen 'gegevens. De ver pleegsters blijven dus tot maandag com pleet gemaskerd. De donderdagcyclus vervalt en vanaf donderdag draait „Eddy Constantine op het spoor der verdwenen vrouwen". Lente 1558 werd Willem v. Oranje afge vaardigd naar Frankfort, om in verband met de aanstaande kroning van keizer Ferdinand de rijksinsigniën daarheen te brengen. Opnieuw bleef Anna eenzaam achter. En juist in deze dagen kregen haar toch al zwakke gezondheid een de finitieve knauw. Willem ontving bericht, dat rijn vrouw ernstig riek was. Hij schreef, zo spoedig mogelijk naar huis te zullen terugkeren en inderdaad kwam hij op 24 maart 1558 in Breda aan. Hij vond er Anna stervende. Vier dagen 'later overleed rij. De prins was diep geschokt en werd door zware koortsen overvallen. De herinne ring aan de bekwame, zo jeugdig ge storven Anna, rijn eerste echtgenote, moet voor hem echter van duurzame be tekenis rijn geweest. nen wel bijzonder moeilijk. In het stadion won Hercules de volgende wedstrijden L.V.V. (2-01. Veenendaal (1-0), Vriendenschaar (4-1) en V.V.Y. (3-1). Gelijk werd thuis gespeeld tegen C.D.N. (1-1), Holland (1-1) en Zeist (2-2). Zo te zien een indrukwekkende lijst van de thuisresultaten. Thuis speelde S.E.C. destijds gelijk tegen Hercules (0-0). De stand in de 3e klasse D luidt: Zeist 16 21 Veenendaal 15 17 S.E.C. 16 20 Victoria 16 16 Hercules 16 20 Vriendens. 15 14 C D_N. 17 19 L.V.V. 16 13 Hollain'd 16 18 V.V.Y. 16 10 Saestum 16 18 JB.V. 15 5 S.E.C. 2 speelt zondag, om 11.30 uur, in Culemborg tegen Vriendenschaar 3. De S.E.C.-reserves, die de laatste 4 wedstrij den verloren met de doelcij fers nul voor en 13 tegen, lijken ons bijvoorbaat kans loos. Vriendensohaar 3 heeft, ondanks de zon dag geleden 2-1 nederlaag tegen Veenen daal 2, de beste 'kampioenschapkansen. Thuis won S.E.C. 2 van de Culemborgers verrassend met 2-0, maar sedert die tijd is het spel van de S.E.C.-ers hard achter uit gegaan. Het mankeer de S.E.C. re serves aan stootkracht. Misschien zorgen aanvoerder D. Hooijer, Evers, Strumpel en Aalberts zondag eens voor een ver rassing. S.E.C. 3 verloor zondag de belangrijke wedstrijd tegen V.V.OG. 2 met 4-2 en staat zondag as, om 12 uur, voor de moeilijke opgave A.P.W.C. 2 in Amers foort te bestrijden. Wordt door het derde S.E.C.-team echter gespeeld als in de 2de helft tegen V.V.OG. 2 dan moet er voor Pothoven, Lüschen, Lenarduzri, de Jong en aanvoerder De Vries winst in ritten. S.E.C. 4 bleef ook tegen A P.W.C. 5 on geslagen en leidt thans met 5 punten voorsprong op haar concurrenten A.P.W.C. 4 en K V V A. 4. De kampioenschapskansen stijgen met de week, maar zondag staat om half drie de moeilijke strijd te wachten tegen Odi '58 2 in Amersfoort: een strijd die S.E.C. 4 niet moet onderschatten. Keeper Van Rossum, Bob van Servellen, Nico Baptist, Gerard Beyer en Frans Roest, de steunpilaren van dit team, zullen ho pelijk weer de beschikking hebben over de geblesseerde Baltus De voorwaartsen Lagemaat, v. di Heyden en Kramer zullen wel voor de doelpun ten zorgen. De stand in de afdeling van S.E.C. 2 luidt: Saestum 2 12 18 Vriendens. 3 11 15 Zeist 2 13 15 S.E.C. 2 15 14 U.V.V. 3 11 13 Nijenrodes 2 13 13 H.M.S. 2 13 12 Veenendaal 2 11 11 Ultrjectum 2 13 9 Stichtse B. 2 14 6 Hercules 1-S.E.C. 1. 2 uur in het D.O.S.-stadion te Utrecht. Doel Van Es sen: achter Krijt en A. Hooijer: midden De Rooij, Ruttenberg en J. Brouwer: voor Hanasbei, Van Breukelen, De Bruin, Duijst en v. d. Broek. Reserves Adarns, Dorrestein en Van Bericel. Vriendenschaar 3-S.E.C. 2. Doel v. d. Broek, achter D. Hooijer en Rodermond: midden Strumpel, J, A. Brouwer en Rijk aart: voor Dettmer, Aalberts, E. Brouwer, Evers en Van Rijn. Reserves Kanters. A.P.W.C. 2-S.E.C 3. Doel v. d. Heu vel: achter Ten Hove en Nus: midden De Jong, De Vries en Pothoven: voor Lenarduzzi, Valk, Blanken, Luschen en Veldhuizen. Reserve Bazoer. O.D L '58-S.E.C. 4. Doel Van Rossum: achter v. d. Heijden en Baptist; midden v. d. Linden, Servellen en Van Ginkel; voor Roest Bei j er, Veenendaal, Lage maat en Kramer. Reserve Baltus De wedstrijd N.S.F. 2-Soest 2 heeft een 5-5 gelijkspel opgeleverd. Hiermee heeft Soest 2 haar 2e plaats behouden, zonder evenwel kans te hebben op het kampi oenschap. De Pion 2 heeft alle wedstrij den gewonnen. Zij moeten echter nog tegen Soest 2 spelen, maar hebben vóór de laatste ronde reeds 4 wedstrij dpunten meer. Overigens een fraaie prestatie van Soest 2, dat vorig jaar degradatie-wed strij den moest spelen en zich nauwelijks kon handhaven. In Hilversum werd gewonnen door Beu ken, Van Veen, Coeverden jr en Altink, terwijl Blom en v. d. Wal remise bereik ten. Als Verkerk remise had kunnen hou den had Soest gewonnen Het zat er de ze keer echter niet in. Amersfoort 2 heeft de te arbitreren par tij aan bord 2 van Van Zijtveld, zonder verder spelen, opgegeven, waardoor de voorlopige stand V-k-Vh wordt. Wed strijdleider Samsom heeft voor rijn eigen partij remise geclaimd, terwijl hij voor de andere partijen (4 stuks) winst ver wacht. Er moet dus wel een kleine over winning inritten. Voor het regionaal kampioenschap te Utrecht heeft Samsam helaas van kop loper De Ruijter verloren. Een eventueel kampioenschap rit er dus niet in. Het is overigens een fraaie prestatie van onze plaatsgenoot, dat hij zich kan handha ven onder de allersterkste schakers van de S.GS.B. Voor de onderlinge competitie (9e ronde) zijn nog belangrijk: Verkerk-Beuken 1-0 en A. van Dijk-Huiser %-%. Hedenavond begint de tiende en laatste ronde met een reeks beslissende partijen. Hierbij worden o.a. gespeeld de partijen Timmer - Huiser, Henze-Gaasbeek en Van Zijtveld- Veldhuis. De diverse spelers hebben nu een laatste kans om hun positie te ver beteren. Kom nu bij ons zo'n schitterend moderne Philips TV-ontvanger kopen. Dan krijgt u voor uw verouderde apparaat - hoe oud 't ook is - heel veel geld terugl En u boekt een enorme vooruitgang wat uw kijkavonden betreft. Met grotere beeld buis zonder hinderlijk beschermglas, auto- matie In bediening, rapidovision en 2e programma. Al die toepassingen van hypermoderne TV-techniek maken dat u van televisie méér geniet dan ooit tevoren! Philips ftuperontvanger 59 cm dlrect-vlsion beeld buis, Philips gradatie- filter, rapidovision en tal van automatische functies. 998.- Nu extra aantrekkelijk! Bij aankoop van dit toestel tijdelijk hoge Inrull- nraarde: f 150.-

Soester Courant | 1965 | | pagina 6