De wijk Colenso Europese stap vooruit HET OOG GERICHT OP C.P.N. Jaarvergadering N.K.V. Vals alarm Klaverjastournooi Inbraak Eiermarkt Uit de bocht Bromfiets contra auto Onze lieverdjes S.E.C. in jubileumtournooi Pastoor Lommerse 70 jaar Mixed Hockey Club Schooljeugd en tweede wereldoorlog Een T.V.-toestel voor een chronische zieke of een eenzame bejaarde 44c JAARGANG no. 19 Fourant DINSDAG 9 MAART 1965 SOESTER Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST De drie Europese gemeenschappen - E.E.G. (economie), Euratom (kernonder zoek) en K.S.G. (kolen en staal) - zul len hun uitvoerende organen laten sa mensmelten. Dit besluit van de raad van ministers betekent in de eerste plaats dat het werk geconcentreerd wordt en wellicht wat efficiënter kan verlopen Ma^r bovendien mag men er van hopen (en daarom pleitte minister Luns er zo lang voor) dat een krachtiger gemeen schapsbeleid tot stand kan komen als in 1967 alle sociaal-economische kwesties onder één orgaan komen. Een supra-natdonaal orgaan, wel te ver staan, waarvan men mag verwachten, dat het inderdaad zijn politiek bepaalt op kennis van zaken van de gehele gemeen schap en gerioht op de belangen daar van. De invloed van de nationale regeringen v.-ordt daardoor wellicht wat teruggedron gen. Daarom is het enigszins verbazend dat Frankrijk met deze gang van zaken heeft ingestemd. Imimers De Gaulle is met zo voor dergelijke supra-nationale instellingen in zijn „Europa der Vaderlanden" moeten liever de regerin gen onder elkaar maar overeenkomen wat gedaan moet worden. Dat juist Nederland een voorkeur heeft voor de supra-nationale idee, komt voor een groot deel ook omdat in die orga nisatievorm de belangen van de kleinere leden minder gemakkelijk in de verdruk king kunnen komen. Maar de basis? Overigens moet men nog afwachten of de zaken inderdaad zo zullen lopen. Im mers: het verenigen van de drie uitvoe rende organen houdt ook m dat men de drie statuten met elkaar moet zien te rijmen. En dat houdt in, dat vrij wat veranderingen aangebracht zullen moe ten worden in dè verdragen die aan de E.E.G., Euratom er. K.S.G. ten grondslag liggen. In Brussel leeft dan ook wel een beetje de vrees dat de Fransen bij die gelegen heid juist aan de bases voor de nieuwe Europese Commissie zodanig zullen willen timmeren -dair menig ander die dan niet stevig genoeg meer acht. Wat de vrees nog versterkt is, dat Parijs m de afgelopen jaren getoond heeft uit stekend de kunst te verstaan door het slingeren met veto's en het uiten van dreigementen zijn minderheidszin ge daan te krijgen van de door de knieën gegane meerderheid. Maar dat is van later zorg. Luxemburg Een absurditeit bij het nu genomen principe-besluit is, dat Luxemburg ter compensatie - als over twee jaar alles in kannen en kruiken is - voor het verlies van de Hoge Autoriteit der K.S.G. een stel Europese instituten krijgt, plus een aantal bijeenkomsten van diverse Euro pese instellingen. Sommige kunnen best cp een afstandje van Brussel zetelen, maar voor andere krijgt men dan het vreemde dat in Luxemburg wordt verga- Onder voorzitterschap van de heer G. v. d. Berg is gisteravond in het St. Jo- sephgebouw de jaarvergadering van de afdeling Soest van het Nederlands Ka tholiek Verbond, het voormalig K.A.B. gehouden. Secretaris N. p van Leeuwen, tweede secretaris A. v. d. Hoed en penning meester H. Spijker brachten verslag uit van het afgelopen jaar, het eerste jaar van het bestaan der N.K.V. Verslagen van Concordia, het K.A.V., Herwonnen Levenskracht en Volksgezondheid en het kerstboomcomité gaven een indruk van de werkzaamheden van het N.K.V. De voorzitter bracht dank aan allen die zich verdienstelijk gemaakt hadden voor de jonge afdeling van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond. De behandeling van het huishoudelijk reglement vereiste weinig tijd, want het werd zonder commentaar goedgekeurd. Bij de behandeling van de begroting 1965 deelde de voorzitter mee dat het tekort van 207,te wijten was aan het feit dat de afdeling als onderafdeling van de K.A.B. 6 cent per lid per week kreeg en als onderafdeling van het N.K.V. 5 cent. De heer J. C. Korte sprak over de ge wijzigde structuur van Herwonnen Le venskracht. Thans krijgt de afdeling 30 proeent van de ingezamelde gelden. Voorheen was H. L. Soest „postbode", nu wordt in de afdeling uitgemaakt of Ie mand aanspraak heeft op uitkering en hoe groot die uitkering is. Getracht zal worden de donaties van 25 cent per maand te verhogen. Kapelaan Weersink. de geestelijk advi seur, woonde voor het eerste een ver gadering van het N.K.V. bij. Hij wees erop dat de verantwoordelijkheid van de kerk ten aanzien van het aardse leven groot is en dat dit leven niet beschouwd mag worden als een springplank naar de eeuwigheid, zoals vroeger vaak ge beurde Het dagelijks leven heeft een eigen betekenis, die van grote waarde is. derd, maar alle stukken uit Brussel moe ten komen en daar weer naar toe moeten en dat daar de adviseurs zitten. Een beetje zinloos en duur op en neer van mensen en materiaal, dat ook het effi ciënt werken niet kan bevorderen. Het besluit van nu is geen geringe stap. Maar de voornaamste stap zou toch pas zijn, wanneer het Europese parlement van Straatsburg ook werkelijke zeggen schap krijgt. Aan de rand van Soest, naast het park Colenso en achter de huizen van de Vre dehofstraat, is er een nieuwe woonwijk in aanbouw, die de voltooiing nadert. De wijk bestaat uit een aantal flatge bouwen met in totaal 72 woningen en 49 herenhulzen in rijtjes van zeven. De flats komen spoedig gereed, evenals de eengezinswoningen, maar voor de bouw van 28 eengezinswoningen geldt dit niet wegens vertraging met verkrijging van de vergunning. Dat is ook het geval met 10 van de 20 autoboxen die in deze aantrekkelijke wijk komen. De N V. Garantbouw te Hilversum bouw de de „militaire" flats op de Eng en bouwt thans deze woningen. De flats in Colenso worden verhuurd, de herenhuizen zijn koopwoningen. De bene den verdiepingen van de flats zijn be stemd voor bejaarden. I De hoekhuizen van de herenhuizen zijn Politieagenten in een surveillancewagen zagen drie jongens die bezig waren in een telefooncel in Soest-Zuid. Ze gingen erheen en twee jongens namen de benen. De derde werd aangehouden en hij be kende dat hij met de twee vluchtelingen verantwoordelijk is voor de valse aan meldingen waarmee politie en brandweer een paar maal in alarmtoestand gebracht werden terwijl er niets aan de hand was. Vierenveertig leden en donateurs van S.E.C. hebben deelgenomen aan de vijfde rende van het klaverjastournooi om de O.L. Zimmermannbeker. Er werd in hotel Bos en Duin gespeeld. De uitslag was: 1 H. Stoel 4820 punten. 2. C. van Velzen 4776 3. L. v. Breukelen 4750. 4. B. de Rooij 4722. 5. J van Klooster 4642. 6. R. Cochius 4635. 7. Mevr. Van Klooster 4594 8. K. van Velzen 4584. 9. Mevr. v. d. Heiden 4563. De toestand van nu is onder meer zo onbevredigend omdat het werk van de raad van ministers en de commissies - waarbij financieel zeer ingrijpende be slissingen vallen - gebeurt zonder effec tieve controle door dit parlement, een van de eerste vereisten voor een demo cratische gang van zaken. Zoals het er nu uitziet, zullen er nog heel wat jaren verstrijken voor ook hierin wordt voorzien. voorzien van een garage Deze woningen hebben vier slaapkamers, drie op de eerste etage en één op zolder. Het zijn ruime woningen. De flats zullen van een deurtelefoon wor den voorzien. Er komt een centraal an tennesysteem, maar geen lift, omdat er slechts vier woonlagen zijn. De flats krijgen een douche en de eengezins woningen een badkamer. De benedenverdiepingen van de flats hebben niet alleen bejaardenwoningen maar ook bergruimten. Aan de achterzijde' lan de flats is een balkon over de gehele lengte. Daarop zijn drooglijnen aangebracht. Als een nieuwe rijksweg dicht langs Colenso zou gaan, dan is uitbreiding moeilijk. Is dit niet het geval, dan zal het ongetwijfeld niet bij deze kleine fraaie wijk blijven met de bebouwing. De troostprijzen waren voor mevr. Horns- veld (3112) en de heer H. v. d. Broek (3490). De heer W. de Bruin reikte de prijzen uit. Hij deelde mee dat er op 19 maart een vrij klaverjastournooi in Bos en Duin zal zijn en dat op 2 april ge speeld wordt voor de zesde ronde van de O. L Zimmermannbeker. Bij sloperij M v. d. B. is ingebroken. Een onbekende kwam het kantoortje van het bedrijf aan de Klein Engendaalweg binnen door het indrukken van een ruit Getracht werd een stalen schrijfbureau te forceren maar dit mislukte. Uit een boekenkast werd 500,aan guldens en rijksdaalders weggenomen. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 190.000 stuks in prijzen van 12,tot 12,50. Middenprijs 12,25 Prijs per kg 1,95. De heer A. de H. uit Hilversum reed per auto op de Soesterbergsestraat in de richting Soest. Toen hij de bocht bij Zonnegloren voorbij was raakte hij de sliprand van de weg. Hij remde, slipte en kwam dwars op de linker weghelft te staan. Uit de richting Soest kwam de heer J. de W. per auto. Hij botste tegen de auto van De H Beide auto's werden zo zwaar beschadigd dat ze moesten worden weg gesleept. De heer De W. had een hoofdwond en de beer De H. is met een hersenschud ding in Zonnegloren opgenomen. Vier kinderen, twee meisjes en twee jongens, die in de auto van de heer De W. zaten, mankeerden niets. De bromfietser J. H. is gisteren op de Wilhelminalaan aangereden door een auto, bestuurd door J. v. H. Hij brak zijn linker enkel, terwijl zijn bromfiets werd vernield. 2 jongens, E. K. en A. S., zijn op de Schaepmanstraat aangehouden en naar het bureau gebracht. Ze hadden een ruit ingeslagen van een lichtbak bij het Oranje Hotel. De Amersfoortse voetbalvereniging Ams- vorde bestaat 40 jaar. Ter gelegenheid van dit Jubileum wordt een groot tour- nooi georganiseerd, waaraan S.E.C als enige niet-Amersfoortse club zal deelne men. Het wordt gehouden op tweede pinksterdag, maandag 7 juni. Quick, A.P.W.C., Amsvorde, K.V.V AAmers foortse Boys, C.J.V.V., Cobu Boys en S.E.C. nemen er aan deel. Op zondag 30 mei is er een toumooi voor de jeugd. Aan dit jubileum-Groe- nenberg-tournooi wordt deelgenomen door jumofen en aspiranten van S.E.C., Soest. Allen Weerbaar, Bussum: Donar, Hilversum; Amsvorde, Amersfoort en de vereniging Zeist. Pastoor Rutger Gerardus Lommerse. pastoor van de parochie Soest-Zuid, wordt morgen 70 jaar. Hij is geboren op 10 maart 1885 te Ter Aar (Z.H.) en op 15 augustus door mgr. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, tot priester gewijd. Daarna was hij kapelaan te Delden en Utrecht. In oktober 1937 kwam pastoor Lommerse als bouwpastoor naar Soest. Op 16 augus tus 1962 vierde hij op luisterrijke wijze zijn 40-jarig priesterfeest. Pastoor Lommerse is geestelijk advi seur van de voetbalvereniging B.D.C. en „De Jonge Werkman" geweest en hij is dit thans van de afdeling Soest der Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond en van de Jonge Boeren- en Tuinders- bond. De spreekwoordelijke eenvoud van pas toor Lommerse en zijn zorg voor zieken en bijstandbehoevenden hebben hem in Soest een zekere faam bezorgd. In oktober 1964 werd het 25-jarig be staan gevierd van de parochie die hij stichtte. Van de Soester hockeyteams heeft zon dagmiddag alleen het eerste herenteam gespeeld. De tegenstander was Schaer- weijde. Het was een aardige wedstrijd, waarbij heide partijen goed spel lieten zien. Soest vergat daarbij echter geheel dat er gescoord moest worden om een wedstrijd te kunnen winnen. Er werden op het doel van Schaerweijde twaalf strafcorners genomen maar deze leverde geen doelpunt op. Intussen had keeper Van Hofwegen aan de andere kant niets te doen. Na de rust bleef het overwicht van Soest aanhouden. Wim van Es benutte een strafpush, en nu kwam Schaerweijde fel opzetten. De aanvallen hadden weinig succes maar in de laatste minuut was het raak. Keeper Van Hofwegen stopte een bal maar kreeg deze niet onder controle en tussen vele benen door werd gescoord. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Voor de oorlog hadden we in ons land een communistische partij die niet over belangstelling te klagen had en dat was niet onbegrijpelijk, want onze energieke regering accepteerde de werkloosheid als een vanzelfsprekendheid en piekerde er niet over iets te doen voor de mannen dit tot niets doen gedoemd waren. Direct na de oorlog zagen we ze met z'n allen vliegen en we noemden een fraaie Amsterdamse laan naar massamoorde naar Stalin om duidelijk te laten uitko men dat de communisten zulke dikke vrienden van ons waren. Gelukkig heb ben we die grandioze stommiteit onge daan gemaakt. De Communistische Partij Nederland was een bloeiende partij met een bloei ende krant. „De Waarheid" heet dat orgaan dat het met de waarheid niet zo nauw neemt. Van de bloeiende partij is na vele lach wekkende zuiveringen nagenoeg niets meer over en van die kramt ook niet. Er is echter nog een C.P.N. en in ons de mocratische land heeft deze partij even veel recht op zendtijd als meneer Koe koek, die niets nalaat om zichzelf be lachelijk te maken. De P.v.d-A. heeft een lans gebroken voor dc communisten en gevraagd of men de CPN. zendtijd wil geven. Ik zou zeggen dat we dit maar gauw moeten doen. Hoe meer de vrienden van Moskou de gelegenheid krijgen hun kol der uit te kramen hoe meer mensen zich grinnikend afwenden van de heden die massamoordenaars als hun leiders zien. KANTMAN Het is verheugend te bemerken dat de komende 20e herdenking van de bevrij ding van een dictatoriaal en onmense lijk bestuur vele mensen bereid doet zijn hun medewerking belangeloos te verle nen voor het slagen van deze herden king. Het is plezieriger te ervaren dat de schooljeugd haar steentje daartoe zal bijdragen. Eind april 1965 zal er een „schoolkrant" verschijnen, samengesteld door de jeugd van de scholen in Soest en Soesterberg, ongeacht- geloof en over tuiging. De inhoud van de krant zal laten zien hoe de schooljeugd van Soest de verhalen over de tweede wereldoorlog, zowel uit Soest als ver daarbuiten, heeft aangehoord en in zich heeft opgenomen. Een redactie gevormd uit enkele leer krachten van het voortgezet onderwijs, zal de organisatie voor de krant in goede banen leiden. Voorop staat echter dat de jeugd zelf voor omslag, naam van de krant, tekeningen, opstellen af te ne men interviews en gedichten moet zor- dragen. Elke school zal haar bijdrage leveren. Aan de samenstelling van de krant zullen alle kinderen van de 4e, 5e er. 6e klasse van het lager onderwijs en alle kinderen van het voortgezet onder wijs kunnen meedoen. Per school zullen de beste inzendingen worden geplaatst en beloond met een prijs. Alle kinderen vanaf de 4e klasse van het lager onder wijs zullen een exemplaar van deze jeugdkrant, welke in druk zal verschij nen en een inhoud heeft van plm. 60 pagina's, ontvangen. Het doet het Oranje Comité Soest veel genoegen zijn medewerking te verlenen aan dit initiatief van de leerkrachten van het onderwijs. Ook het gemeentebe stuur van Soest heeft veel waardering voor dit eendrachtelijk samenwerken van de scholen in de gemeente en heeft ook zijn medewerking toegezegd voor de totstandkoming van deze unieke school krant. Een aantal exemplaren zal extra worden gedrukt en tegen betaling van 1, verkrijgbaar worden gesteld. De jeugd gaat er een „feest" van maken! U ook? Oranje comité Soest. Hebt u ook zo genoten van Toon Her mans? Heel Nederland zat voor het televisie scherm. Maar niet die chronische zieke of die eenzame mens, Die had geen T.V.-toestel en geen geld om er één te kopen. Druk uw plezier dat u hebt gehad nu eens uit in een gift opdat bij een vol gende gelegenheid ook die chronische zieke of die vergeten eenzame kan genie ten. Al zou u het maar doen uit dankbaarheid voor uw gezondheid, uw welstand, uw ge zellige familiekring. U weet ons gironummer toch? Penningmeester Ned. Roode Kruis, afd. Soest, nr. 446784. U mag het ook brengen bij H. de Graaf Soesterbergsestraat 34. 3e verantwoording. Saldo 2e verantwoording 346,M. B 2,50. Mej. A. de Z. 10,Totaal 358.50. Te Kawana, ongeveer 60 mijlen ten zuiden van Tokio, jaagt men om streeks deze tijd op dolfijnen en tonijnen. Grote zwermen van deze vissen spelen dan niet ver uit de kust voor deze haven in het oceaan water. De geharde vissers weten ze met de handen uit het water te grijpen, waarna het nog een heel gevecht is om ze aan boord te krijgen. Elk seizoen hebben de vissers het met dit vermoeiende en spannende werk ongelooflijk druk, want de tijd dat de vissen in de buurt blijven duurt nooit zo erg lang.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1