'S^a3' Hendrik-Jan de tuinman adviseert De zieke oude dame' van Pisa S0ESTERBERG t WA fsutielaar Officiële mededelingen. B.D.C. promoveert Wolff „Bezigheden buitenshuis" Jaarvergadering U.V.V. Wintersport-opnamen FoTo Olympia 2 (d) wint van Vios 2 TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL 4444 S.V.V.-voleybal Opening noodschool Carnaval op de bejaardensoos Voor de bejaarden In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Geslaagd Joh. Buitendijk D. Waal Beroemde toren 4,5 meter uit het lood Uit alle uithoeken van onze aardbol komen de toeristen kijken naar de be roemde scheve toren van Pisa, die door de inwoners van de stad de „lieve oude dame" wordt genoemd. Deze lieve oude dame is echter bijzonder ziek en het lijkt erop, dat zij elk ogenblik ten onder kan gaan. STEENHOFFSTR.53 - TEL 25*2 50EST De toren, een van de beroemdste bouw werken ter wereld, belt al achthonderd jaar over en hoewel er over het uitein delijke lot van deze belangrijke toeris tische trékpleister al vele sombere voor spellingen zijn gedaan, is het thans zover, dat men min. of meer zekerheid heeft, dat het vonnis over het bestaan van de toren over niet al te lange tijd zou kunnen worden geveld. Hij helt na melijk elk jaar meer over. Vrijwel voort durend verrichten deskundigen metingen om precies vast te kunnen stellen, hoe het met de ziekte van de oude dame is gesteld. De vooruitzichten geven weinig reden tot optimisme. Er hangen, aldus het maart nummer van „Het Beste uit Reader's Di- gest" een zevental zware klokken in de toren, waarvan er een zelfs drieënhalve ton weegt. Vroeger kon men bij plechtig heden hun geluid over de stad horen. Dat is allang niet meer zo, want ge leerden verboden dit, gezien de trillingen, •die daardoor teweeg werden gebracht. Ook het gemotoriseerde verkeer wordt om die reden niet meer in de direkte nabij heid van de toren toegelaten. Sinds 1911 meet een professor van de universiteit van de stad op de negentien de juni van elk jaar, hoever de toren overhelt. Zijn bevindingen zijn helaas altijd aan de sombere kant, want iedere keer blijkt de toren meer uit het lood te staan. Vorig jaar, toen men weer aan het meten ging, stond het vijfenvijftig meter hoge bouwsel precies vier meter en vierenvijftig centimeter uit het lood. Wonderlijke voorgeschiedenis De toren van Pisa kan bogen op een wonderlijke voorgeschiedenis. In 1173 leg de de beroemde bouwmeester Bonanno Pisano de fundamenten voor het bouw werk, waaraan hij tot 1185 werkte. Toen verdween hij spoorloos om een tot op deze dag onopgehelderde reden. Negentig jaar lang werd er niet meer naar de to ren omgekeken, totdat een andere archi tect zijn krachten op de toren beproefde. Hoewel hij er beter aan had gedaan, de toren eerst af te breken en de fundering bieder en dieper te maken, bouwde hij er nog drie ronde verdiepingen bovenaf). Het hellen trachtte hij te compenseren door de vloeren van de nieuwe etages recht te maken. Tachtig jaar later zette een derde architect de zevende en laat ste verdieping op de toren, die ruimte moest bieden aan. de zware klokken. Er was intussen bijna tweehonderd jaar ge werkt aan de scheve toren. Sommigen zijn de mening toegedaan, dat Pisano „zijn" toren met opzet scheef heeft gebouwd oin de toeristische tegen hanger van Pisa, Florence, te kunnen be concurreren. Er is echter ook een weten schappelijke verklaring voor, waar men gevoegelijk meer waarde aan kan hech ten. Het eerste herenteam van de handbal vereniging B.D.C. is zondag gepromoveerd naar de tweede klasse, ondanks het feit dat van de drie wedstrijden die gespeeld moesten worden er twee op een nederlaag uitliepen. Tegen R.H.C. werd zenuwachtig door de B.D.C.-ers gespeeld. Lang was het 3-3, maar in de laatste minuut benutte R.H.C. een strafworp en won daardoor met 4-3. Van Rossum, Demmers en Semper maakten de doelpunten voor B.D.C. Tegen B.H.C. 2 ging het een stuk beter. Keeper Smeeing was uitstekend op dreef en mede door zijn goede spel werd het een 9-6 overwinning voor de B.D.C.-ers, die zich zelfs konden veroorloven een strafworp te mossen. Tegen Spirit 2 bleek dat B D.C. in de voorafgaande wedstrijden te veel energie verbruikt had. Het werd een 4-10 neder laag. Het tweede herenteam won met 11-2 van Celeritas 2. Bij de rust was de stand 5-1. De doelpunten werden gescoord door Ton Valk, Hennie Steenman en Peter Tool. Dames 2 won met 4-1 van E.M.M. Een speelster van dit team moest geblesseerd weggedragen worden. In het B.D.C.-doel deed Wil Smeeing goed werk. Het eerste dames-aspirantenteam speelde een sportieve wedstrijd tegen Amersfoort. In de eerste helft doelpuntte Carla v. d. Dijssel voor B.D.C. Dind Kok stopte een penalty en ze was zo goed op dreef dat ze als beloning bloemen kreeg. Toch won Amersfoort met 2-1. Het tweede aspirantenteam van de dames verloor met 3-7 van U.D. en heeft nog maar weinig kans op het behalen van het kampioenschap. „Spons" De bodem vn Pisa moet men zien als een „spons" van alluviale klei en zand, welke voor zestig procent uit water be staat. Het fundament van de toren heeft men gebouwd in een oude lagune, waarin men zelfs de getijlijnen nog kan terug vinden. Ondanks het feit, dat de muren van de onderste verdieping meer dan vier meter dik zijn, kunnen zij het ver zakken van het fundament, dait niet dieper dan ongeveer drie meter in de zuigende grond is geplaatst, onmogelijk voorkomen. Zoals wel vaker gebeurt, staan talloze ideeënrijke mensen klaar met plannen om de toren voor een alles verwoestende val te behoeden. Zo zijn er plannen binnengekomen om hem met lokomotieven recht te trekken, terwijl een piloot van de R.A.F. 'heeft voorgesteld om hem aan kabelballons te verankeren. Vast staat, dat, wil men de toren behou den, de fundering verbreed en verstevigd moet worden. Het pompen van cement in de bestaande fundering is on voldoende, hetgeen een vroegere poging in die richting al eens heeft uitgewezen. Het merkwaardige is, dat alle plannen, welke tot nog toe bij het Ministerie van Openbare Werken zijn binnengekomen, oplossingen betreffen om de 14.500 ton zware toren te behouden in de oorspron kelijke staat, dus niet om hem recht te zetten. Vermoedelijk zijn redenen van toeristische aard hieraan niet vreemd. De toren is immers wereldberoemd en het is daarom, dat elk jaar drie miljoen toeristen een bezoek brengen aan de stad en het bouwwerk bezichtigen. Zeshon derdduizend mensen overnachten in Pisa en 120.000 personen betalen er nu nog graag de entreeprijs om de tweehon derdvierennegentig treden te mogen be klimmen. De inkomsten uit het toerisme bedragen niet minder dan drieëneenhalf miljoen gulden. Vandaar, dat de plaat selijke V V.V. weinig voelt voor een rechte toren van Pisa. Toch zal er iets aan moeten worden gedaan, want de metingen hebben onomstotelijk uitgewe zen, dat de toren in de staat waarin hij thans verkeert, zonder de minste twijfel ineen zal storten. Dat kan morgen het geval zijn, maar ook over vijftig jaar. Dat hij, indien men niet spoedig een op lossing voor dit bouwkundige probleem vindt, over niet al te lange tijd de geest zal geven, is voor deskundigen een vast staand feit. Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Onroerende goederen [AM-A. taxaties ['tafMpr.Vv'. hypotheken Wil; WÈgT: '4. assurantiën Vindt u het ook zo fijn om eens lekker „b.b.h.h." te zijn? Wij ook. Niet op de manier zoals het altijd in de advertenties staat van iemand die 'n kamer wil huren of 'n kamer wil verhuren. Wij bedoelen de bezigheden buitenshuis van de week enden, het wandelingen maken, het nou- es-niet-naar-de-teevee-kijken. Nu hoeft u natuurlijk niet midden in de winter de haringen van uw padvinders- tentje in de harde heidegrond te drij ven. Rustig aan. Wacht tot straks de zon schijnt, en ga met uw gezinnetje terug- naar-de-natuur U heeft gelijk, er zit nog geen blaadje aan de bomen, maar vindt u het silhouet van een kale tak te gen de zonnige hemel niet ontroerend? Bovendien vertoont de nederlandse flora in dit jaargetijde tal van knoppen. Katjes zijn er ook al. Wij zien pa al langs de sloten rennen, om katjes te plukken voor de jeugd. Laat hij het echter niet te bont maken, an ders krijgt 'hij het aan de stok met moeder Natuur en vadertje Staat. Die zijn wat toatjesplukken betreft vier-han- den-op-één-buik. Bij zo'n stoeierij onder de voorjaarshemel draagt u natuurlijk niet -die dure japon met dat décolleté-tot-hier. Als u verstan dig bent trekt u een lange broek aan, niet een lekker warme trui. Een dralon- trui bijvoorbeeld, die kan overal tegen, en als hij bemodderd en bestoft is ge worden, kunt u hem even gauw wassen, zonder dat hij krimpt of verkleurt. De afdeling Soest van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers heeft gistermiddag in het Oranje Hotel de jaarvergadering onder voorzitterschap van mevr. Van Ginkel gehouden. Zij deelde mee dal erepresidente mevr. Bentaick en de pro vinciaal presidente mevr. Wijnbeek be richt van verhindering gezonden hadden. Er werden inlichtingen gegeven over de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting en mevr. Knidk gaf bijzonder heden over de bej aardengymnastiek die cnder leiding van een deskundige kracht beoefend zal worden. De presidente wekte de leden op de landdag in Utrecht hij te wonen. Deze wordt op 11 mei gehouden. Mevr. Schou wenaar-Franssen, minister van maat schappelijk werk, zal spreken. Op 2 april wordt een ontspanndngsmiddag voor alle Soester bejaarden in Credo gegeven. Het cabaret artiestenpalet van Victor Consel- rraan zal optreden. Thans een voordelige apparatuur voor het projecteren van uw Een FILMPROJECTOR vanaf 155.— Een DIAPROJECTOR vanaf 75.— SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon S917 Het jaarverslag van secretaresse mevr. J. C. Wessels Boer-Van Mens behoefde niet voorgelezen te worden, want het is de leden toegezonden. Uit het financieel overzicht van pen- ningmeesteresse mevr. Werkhoven bleek dat er ruim 2000,in kas is. Dit is voor een groot deel te danken aan de opbrengst van de bazar, waarop hand werken verkocht zijn. De leden vervaar digden deze onder leiding van mevr. Van Staveren. De presidente bracht hiervoor dank. Mevr. Blom bracht verslag uit van de kascontrolecommissie en de dames v. d. Burg en Bickers werden in deze commis sie gekozen. Tenslotte wekt de presidente de leden op medewerking te verlenen aan de collecte voor het Reumafonds. Mevr. J. C. Wessels Boer-Van Mens, die brailleert voor het blindeninstituut te Bussum, sprak over braille voor studie doeleinden. Zij deed dit met grote liefde voor het werk dat ze zo graag ten behoe ve van blinden doet. Ze Is er zelfs niet voor teruggedeinsd een woordenboek in brailleschrift over te zetten. Lang heeft men gedacht dat blindheid en zwakzinnigheid samen gingen, maar ge lukkig werd men wijzer en in 1808 werd de blindenschool opgericht die thans als Koninklijk Blindeninstituut te Bussum bekend is. Mevr. Wessels Boer vertelde over het onderwijs dat blinde kinderen hier krij gen en het monnikkenwerk dat voor hen verricht wordt. Er zijn leerlingen die met ziende kinde ren een middelbare school bezoeken en voor hen en anderen worden studieboe ken in braille overgezet. Dit is een bij zonder secuur werk, want de boeken moeiten geheel foutloos zijn. Uit alles bleek echter dat mevr. Wessels Boer dit werk heel graag doet. Van de 5 wedstrijden gespeeld door Olympiateams in de afgelopen week werden er slechts 2 in winst omgezet. Olympia 1-Athlon (dames). Na 4 over winningen is het eerste damesteam van Olympia in Utrecht gestruikeld over Athlon. Beide teams konden niet impo neren en vooral Olympia faalde in de aanval, waardoor Athlon een 3-1 over winning kon behalen. Olympia 2-Vios 2 (dames). Het tweede damesteam van Olympia behaalde een beter resultaat door met 2-1 te winnen van Vios 2. Hoewel de Olympia-dames slechts langzaam op gang konden komen en praktisch de gehele wedstrijd bene den hun normale spelpeil bleven, hebben zij toch kans gezien de wedstrijd te winnen, waardoor zij vaster op de derde plaats in de le klasse zijn 'gekomen. Olympia 1-V.V.A. 1 (heren). Olympia had bij voorbaat weinig kans tegen het sterke V.V.A. De V.V.A.-ers hebben nog volop kans op de titel en namen weinig risico. Daarbij kwam, dat de Olymipianen hard nekkig probeerden met harde smashes de prima verdediging van. V.V.A. te door boren, hetgeen slechts sporadisch lukte, inplaats van wat meer aandacht te beste den aan de technische smash en plaats bal. Ziedaar de oorzaak van de 3-0 ne derlaag van Olympia. Olympia 3-V.V.A. 2 (heren). Olympia 3 zag in de ontmoeting tegen V.V.A. 2 slechts kans één set te winnen de overige 2 sets werden met gering verschil door V.V.A. 'gewonnen. De wedstrijd had een levendig verloop. Olympia startte goed en zag kans de eerste set te winnen. In de volgende sets deed de iets betere techniek van de V.V.A. reserves zich gel den, waardoor zij de volgende 2 sets op hun naam konden brengen, Olympia 4-Vios 4. Het beste resultaat werd ook nu weer behaald door Olympia 4. Zij wezen het 4e team van Vios duide lijk terug door met 3-0 te winnen De Olympia-heren behouden door deze zege hun kansen op de titel. Het programma voor deze week luidt: Dames. S.S.S. 2-Olympia 3, 20.30 uur. Heren. Olympia 2-Olympia 3, 19.45 uur. Vios 1-Olympia 1, 20.30 uur. Niet minder dan twee wedstrijden moest het eerste damesteam van. de Soester Volleybal Vereniging in de afgelopen week spelen en wel donderdag tegen Huizen en zaterdag in Woerden tegen Valbovol 2. Werd de eerste wedstrijd een 3-0 nederlaag en wel met 15-13, 15-7 en 15-11, in Woerden moest de 5e set de beslissing brengen over de vraag wie op de kostbare punten beslag mocht leggen. De eerste en tweede set waren voor het Woerdense team met resp. 15-10 en 15-8, Maar hierna wisten onze plaatsgenoten goed terug te komen en door de derde en vrerde set met resp. 15-11 en 15-9 te winnen kwamen beide partijen weer op gelijke voet. In de beslissende vijfde set liepen de Woerdense dames In eerste instantie tot 6-0 uit. De S.V.V.-dames brachten de stand evenwel weer op 6-6 en wisten uit te lopen tot 13-8. Wie ge dacht had dat de róód-witten de punten mee naar Soest konden nemen kwam evenwel bedrogen uit want zonder de service weer uit handen te geven maaikte een van de Valbovol-dames de set uit en hield daardoor de puniten in Woerden. Het derde damesteam van de Soester Volleybal Vereniging behaalde een vrij gemakkelijke zege op V.V.A. 4. Setstan den: 15-7, 15-6 en 15-6. Het eerste herenteam maakte tegen S.S.S. 1 geen fout en wist met 15-8, 15-5 er. 15-11 alle drie sets op zijn naam te brengen, waardoor het de leiding in de eerste klas behoudt. Ook het tweede herenteam behield -haar kans op een kampioenschap door tegen B.G. S.V. 2 met 3-0 te winnen. De set standen waren hier: 15-11, 15-2 en 16-14. Het vierde herenteam snoepte L.E.A. een puntje al door de tweede set met 16-14 op zijn naam te brengen. De an dere sets waren voor L.E.A met resp. 15-9 en 15-11. Het programma voor de volgende week omvat voor de S.V.V.-teams de volgende wedstrijden: Dames. Dinsdag: Jodan Boys-S.V.V. 1. Donderdag: V.I.O.S. 1-S.V.V. 1. Spirit 1- S.V.V. 2. S.V.V. 4-N.V.C. 1. Heren Donderdag: S.V.V. 3-S.S.S. 2. Op donderdag 25 maart wordt de nieuwe noodschool voor gewoon lager onderwijs aan de Molenstraat feestelijk in gebruik genomen. Het college van B. en W. heeft uitnodi gingen voor deze ingebruikname verzon den en de dames verzocht geen schoenen met naaldhakken te dragen om de vloer bedekking te sparen. De laatst gehouden ontmoeting in de rk bejaardensoos kreeg onverwacht het ka rakter van een oarnavalsmiddag. Vooraf gegaan door de speelman huppelden vier zingende boeren en vier blozende boerin- nekes de zaal binnen. Verrast en vol be wondering keken allen naar de Soester groep, die in haar originele dracht op witte klompen dansten en zongen. Iedereen was enthousiast en opeens was de hele zaal aan het dansen. Onder uitbundig applaus is het schilder achtige groepje na afloop weer naar Soest teruggegaan. De St. Michaelgroep geeft op zondag 14 maart, des middags 3 uur, in het gebouw aan de Kerklaan, een demonstratie van spel, voordracht enz., speciaal voor de bejaarden. Bejaarden van alle gezindten zijn welkom. Zij die moeilijk lopen kun nen per auto worden gehaald en ge bracht. Men gelieve zich hiervoor op te geven bij Majoor Koeken, groepsleider. Prof. Lorentzlaan 22, tel. 1680. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Voor diverse rijbewijzen slaagden de dames L. J. M. Demmers, H. Harskamp, N v. d. Munt, E. A. de Bree, M. A. de Jong, E. B. Swant, I. v. d. Weyde, L. P. v d. Wind, A. S. M Croes, G E. Hoegen- dijkhof, C. A. Belt, M. J. v. d. Laan, B. E. Kranenburg, B. v. d. Nee, en de heren B. van Drie, A. T. M. Hilhorst, H. Vet- kamip, H. W. Blom, E. Pieper, R. Roelof- sen, D v. d. Ward, C. Kuyper, J. Meyer, N. B. Kuyper, T Spelt, S. J. H de Vries, J. Brouwer, J. R. Hasselbach; C. J Stroomer, C. C. van Velzen, W v. d. Weeft, T. Koenen, P. van Alphen, P. Schafer, P. Smi't, H. J. Groen, T. N. van Fulpen, J P Heyster, W. D W, Gori, J van Hornsveld, H Rebel, L. P de Nobel, J. D. Caspers, D. P. J. v. d. Heuvel, A. B. v. d. Hoef en T. R. v. d. Burg. Zij werden opge'eid door auto- en scoo terrijschool „Van Buuren", Eikenlaan 1 DRANKWET Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 2 maart 1965 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Lin Hsien Shamg, van beroep restaurateur, wonende te Soest, Torenstraat 20, om een verlof A in de voor- en aohteriokaliteit van het per ceel, plaatselijk gemerkt nr. 20 en gele gen aan de Torenstraat, aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaiking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethou ders inbrengen Soest, 9 maart 1965. SLAAPKAMER gevraagd voor direct. A. van Selm, Hotel Eemland. Van 8 tot 1 uur, 1 x per week, HULP gevraagd. Geen jong meisje. Mevr. Diederik, Pr Hendriklaan 80, Soestdijk. Te koop demontabele GARAGE, nieuw: opvouw bare kinderwagen, z.g.a.n. Na 18 uur of zat. Smits- weg 10. Te koop BOUWTERREIN met goedgekeurde teke ningen, 2 dubbele en 4 garages. Te bevr. br. on der letter E G. 59 bureau Soester Crt. GEVRAAGD geroutineer de handperser, net meisje voor de lockmachine, als mede aankomende en ge routineerde naaisters voor roken. Hoog loon. Ge zellig atelier. Cogema, Witte Paardstraatje t.o. Molenstraat. Tel. 4456. Heeft U. KLUSJES waar de vakman geen tijd voor heeft Schrijf dan onder no. 679 bureau S.Crt. Gevraagd, voor zo spoe dig mogelijk, WERKSTER voor de ochtenduren. Aanmelden „Braamhage", Insp. Schreuderlaan 2, tel. 3851. Te koop lange witte BRUIDSJAPON, maat 40- 42. 50,Maatweg 4, Soestdijk. Te koop een ouderwetse BANK. Nieuweweg 47. Te koop aangeboden vrij staand HUIS met garage en flinke tuin. Vraagprijs 45.000. Ruilwoning (koop of huur) moet aanwezig zijn. Br. onder no. 680 bureau Soester Crt. Onze LAPJESPOES Trijn tje is in de omgeving van de Duinweg verdwaald. Haar thuis is Van Beu- ningenlaan 16, tel. 3298. Te koop gloednieuw En gels leder SHOWJACK, voor jonge leeftijd. Te be vragen F. C. Kuyperstr. 7. Te koop aangeb COM MODE. Steenhoffstr. 57 Te huur gevraagd onge- meub. ZIT-SLAAPKAMER voor alleenstaande dame, b.b.h.h., liefst omg. Soest- Zuid. Brieven onder letter J.B. 98 bur S.Crt Te koop gevraagd ma chientje om MUTSEN TE PLOOIEN. Mevr. Taal, Dr Lelykade 288, Schevenin- gen. Tel. 070-542127. Gevraagd MEISJE voor hele dagen (van pl.m. 8.30-16.00 uur), zelfstan dig kunnende werken. Mevr. Veenendaal, Van Weedestraat 78, tel 2483. Gevraagd, begin April, in gezin met klein kind. MEISJE als hulp in de huishouding, voor enkele hele of halve dagen per week Mevr. Rasch, Foe- kenlaan 20, tel. 4666. Hendrik-Jan de tuinman, bekend door zijn tuintips over radio Luxemburg en Veronica adviseert KOOP HIER UW TUINGEREEDSCHAPPEN Soesterbergsestraat 57 Koninginnelaan 22 Het adres voor de vakman tuinder en amateur

Soester Courant | 1965 | | pagina 2