Een reisensemble van Een glimp Nasser's Luchtmacht Bronchi letten What's in a name? Voor al uw rijbewijzen VIERDE BLAD GARAGE STAM V.V.V.-nieuws. „VAN BUUREN" MET RAAD EN DAAD Vliegtuigen en helicopters uit Rusland Wintersport-opnamen roTo^ay Kompost Dubbele symboliek in de naam Margriet Inkoop en Verkoop Lenssen+de Wolff Renault dealer Auto- en Scooterrijschool ATTENTIE Als eerste kennismaking GRATIS Wij vlogen in een viermotorige Douglas DC-7 boven de Middellandse zee op weg naar Cairo, toen we al een Mig-straal jager van de luchtmacht der Verenigde Arabische Republiek vlak boven onze Douglas zagen hangen. En ln het lucht ruim boven Cairo wemelde het van de Russische vliegtuigen. Er vliegen geregeld formaties van zes 11 Joeshin H-28 straai- bommenwerpers of zes Mlg-21 straalja- Hoestdrank in tabletvorm. 9Sct gers laag over de stad. Op een keer scheerde een Mi-4 helikopter rake ling over mijn hoofd en draaide op slechts enkele meters hoogte boven de Nijl. De vroegere Almaza luchthaven van Cai ro is thans militaire vliegbasis. Ik zag er grote rijen Mi-1 en Mi-4 helikopters, twemotorige H-14 en viermotorige AN-12 transportvliegtuigen en ook nog een aan tal gecamoufleerde Curtiss C-46 comman do thansportvliegtuiigen van Amerikaans fabrikaat met de rood -wit- blauwe cirkel van Nasseris luchtmacht. Tal van nieuwe vliegvelden zijn ln de afgelopen vijf jaar ln Egypte aangelegd. De modernste straaljager die Nasser heeft ls de Mlg-21, een toestel met delta-vleu gel dat prestaties heeft die niet onder doen voor die van onze Starfighters. Egypte moet ongeveer SO twee-motorige n-28 „Beagle" straalbommenwerpers be zitten die in Tsjecho-Slowakije zijn ge bouwd. Van de Tu-16 „Badger" zouden er ongeveer 24 aan Nasser gegeven zijn, maar onlangs verklaarde president Nas ser dat hij er nog veertig meer wilde hebben. Van de Mlg-21 „Flshed" moeten er circa veertig vliegen. Eigen produktle. Op 25 juli 1962 opende Nasser een nieu we Egyptische vliegtuigfabriekde Hei- wan Air Works ln Helwan. Deze begon de Spaanse Hispane HA-200 Saeta straal- tralner ln licentie te bouwen. Zowel Spaanse als Duitse vliegtuigbouwers wer ken ln deze fabrieken om de Egyptena- ren te helpen bij de vliegtuigbouw. In Egypte wordt deze HA-200 de Al-Ka- hlra genoemd. Thans wordt gewerkt aan de ontwikkeling van een Egyptische straaljager, die als HA-300 is betiteld en Thans een voordelige apparatuur voor het projecteren van uw Een FILMPROJECTOR vanaf 155.— Een DIAPROJECTOR vanaf 75.— SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 Telefoon SS17 Imponerende mannen met een vracht wagen vol kamipost hebben op verschei dene plaatsen in de gemeente Inwoners van Soest door intimidatie veel te veel kompost voor veel te hoge prijzen ver kocht. Deze kompost is bovendien van inferieure kwaliteit. De waarnemend korpschef van de Soester politie waarschuwt tegen de praktijken van deze lieden en wijst erop dat men goede kompost teglen redelijke prijzen bij het kompostbedrijf aam de Maatweg kan kopen. Een Antonov AN-12 vrachtvliegtuig zoals Nasser die van Rusland kreeg. Op de nieuwe luchthaven van Caïro ont waarde Ik in een hoek een zevental An tonov AN-12 hoogdekkers, waarvan er vier waren gecamoufleerd en drie voor zien waren van een witte romprug. Deze machines gingen geregeld de lucht in en het was een merkwaardig gezicht om te zien hoe hier, in Cairo, zo'n Antonov AN- 12 van Russische makelij rakelings langs een C-124 Globemaster transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht taxiede. Raketten. De Verenigde Arabische Republiek, die gedreigd heeft Israël te zullen vernieti gen, werkt hard aan de bouw van eigen raketten. Er werken zoals bekend 500 Duitsers in Egypte aan raketten en straalvliegtuigen. In 1962 werd voor de pers de eerste ln Egypte gebouwde raket afgevuurd. Se dertdien hoort men er niet zoveel meer van, maar enkele collegae hier vertel den mij, dat een keer in de richting van Alexandrië een afgevuurde raket dreigde te gaan welke moest worden ver nietigd. Onlangs verklaarde Nasser dat de rakettenproduktie nog zal worden worden uitgebreid. -tUGELS P3G ri s P'pIf van nieuwe en bespeelde INSTRUMENTEN REPARATIE STEMMEN VERHUUR kennelijk ontwikkeld wordt uit de su- persone HA-300 van Hispane. Een straal motor voor dit toestel wordt in Egypte geconstrueerd door de Oostenrijkse in genieur prof. Ferdinand Brandner. De straaljager van Egyptische fabrikaat zal Mach 2 moeten halen, tweemaal de geluidssnelheid. Het ontwerp is van Willy Messerschmitt. Er vliegen nu twee van deze HA-300 straaljagers in Egypte en in 1966 moet de seriebouw beginnen. Een andere Egyptische vliegtuigfabriek is de Heliopolis Air Works, die de bekende Duitse Bücker Bestmann schroef trainer uit de oorlog in licentie bouwt onder de naam Gomhouria. „What 's in a name?" laat Shakespeare zijn beroemd gebleven Julia zeggen als zij Romeo haar liefde verklaart, terwijl ze bespreken dat hun families gezworen vijanden zijn en zij daarom misschien nooit zullen mogen trouwen. Wat betekent een naam? En voor vele meisjes moge tegenwoordig de naam bij een huwelijk niet zo door slaggevend zijn als in vroeger dagen, toch wordt er heus nog wel een grote betekenis gehecht aan de zinvolle bete kenis van onze namen, vooral aan de voornamen. En zeker bij die van prinsen en prinsessen! Donkere dagen Margriet is een symbolische naam. Deze derde telg van ons vorstenhuis is im mers geboren ln de donkerste dagen van de oorlog, toen haar moeder met de oudste zusjes in Canada verbleven en 't vaderland diep leed onder de verdruk king door de nazi-terreur. Dat was de verschrikkelijke tijd waarin de Joden werden weggevoerd, stakers en opstandi- gen werden gefusilleerd, verzetshelden werden gemarteld, voedselvoorraden ge vorderd voor bezettingstroepen en Duit se bevolking. De tijd van de concentra tiekampen, ook op Nederlandse bodem. Heel Europa zuchtte onder de Duitse laarzen, een invasie was nog niet in zicht, laat staan van de mogelijkheid van een bevrijding. En toen werd er, op 19 januari 1943, in dat verre Canada, op een heel klein plekje Nederlands gebied (de kraamka mer van het ziekenhuis) een prinsesje geboren. En dat prinsesje ontving de namen Margriet Francisca. Symbool De margriet is het verzetsteken geweest in Engeland. Koningin Wilhelmina zocht in de oorlog naar een symbool, dat ieder zcu dragen die het op zich nam te strij den tot het uiterste voor de bevri j ding van ons land en al wandelend in haar tuin van haar tijdelijke verblijf in Lon den overwoog zij, welk teken dat moest worden. Het moest wit zijn, dat stond bij haar vast. Rem en smetteloos. Maar ook een gewoon voorwerp, geen insigne zoals dat van een club. Het moest hoop uitstralen. Toen zag zij opeens de mar grieten. Witte, met een wit hart. En zij besloot deze als symbool te kiezen, om dat het stuk voor stuk kleine zonnetjes leken en de margrieten haar herinnerden in de tuin van Het Loo in 't nu onbe reikbare vaderland. Tijdens de opening van „Oranjehaven", een tehuis voor Engelandvaarders die soms met uiterst primitieve scheepjes de Noordzee overkwamen om aan de nazi's te ontvluchten of boodschappen over te Ook bezit de V.A.R. Russische afweerra- ketten van het type „Guideline". Voorts heeft Nasser één squadron dat is uitge rust met de tweemotorige Mig-19 straal jagers en twee squadrons die zijn voor zien van Mig-lTs. Vroeger heeft hij ook Mig-15's gehad maar deze verouderde straaljagers zijn nu vervangen, hoewel er berichten zijn dat sommige Mig-15bis toestellen nog als jachtbommenwerpersin gebruik zijn. Hoe sterk Ik hoorde van ingewijden dat Nasser's luchtmacht thans een sterkte heeft van 300-350 vliegtuigen in de eerste lijn. Er zijn nu vier jachtwings, één lichte bom- menwerper-wing, uitgerust met tweemo torige Toepolev Tu-16 Badgers. Deze straalbommenwerpers, ontwikkeld uit het bekende Tu-104 verkeersvliegtuig, hebben we bij Caïro niet gezien. Er moet één squadron zijn met zware transportvlieg tuigen en drie spuadrons moeten middel zware transportmachines hebben (H-14). netje sterf knïgt, boenen bon eerste knoppen durven to nen, de vroege voorjaars bloemen schichtig ham kopje boven de grond ste ken, blijven wij niet lan ger in huis zitten. Zn gauw het weer het maar even toelaat, trekken wij er vooral de weekeinden op xut Thans kunnen genieten van het ontwa ken van de natuur. Een wandeling door een glin sterend twinkelend ba» kan heerlijk zijn. Het is meestal nog ta melijk fris zo aan bet be gin van het voorjaar, maar wij hullen ons toch niet meer in dikke winter mantels en wanne wollen shawls. Het is nu veel eer der de tijd voor een warm prettig zittend costuumpje waaronder desgewenst een truitje met lange mouwen kan worden go- dragen. Wij tonen hier een dergelijk pakje. Het is een leuk reisensemble, dat U zowel in de trein of auto kunt dragen alsook op mr sportieve wandelingen. Het is vervaardigd van Trevira Cardé dus zeer kreukherstellencL De fris se ruit doet vlot en lente achtig aan. Het model op zich is hij zonder aardig. Het jasje met de revers-kraag, dub bele rij knopen en opge stikte zakken staat fris en vrolijk. De iets dikkeren onder ons zouden misschien de opgestikte zak-kgm kunnen laten vervallen. De rok is ook iets aparts. Zij is vrij wijd en doet wat aan een kilt zonder plooien denken, vanwege de brede kruisoverslag. Het geheel compleet met hoedje uit dezelfde stof maakt dit ensemble zo geslaagd voor hen die er zeker van willen zijn er tijdens de reis of wandeltocht er vlot en charmant uit te zien. brengen van het verzet, droeg hare ma- jestein een witte margriet met wit hart en verklaarde zij. welke betekenis zij wilde hechten aan die bloem. Spoedig droegen de Néd erlaiiders de margriet, zij het dan de meer bekende variëteit met het gouden hart. Alleen in ons eigen land kon men de margriet niet zichtbaar dragen. De Duitsers zouden de uitdaging met de kogel of erger hebben afgestraft, Dubbele betekenis Margriet werd dus genoemd naar het verzetsteken van de Nederlanders bui tengaats. Zo kreeg zij een naam met dubbele betekenis. Want Margriet is af geleid van de naam Margaxetha, die stamt van het latijnse margarita, dat parel betekent. Ook de meisjes die Mar ga, Margreet, Gretha, Greetje, Grietje of Marretje he ten, zijn naar de parel vernoemd. Na tuurlijk zijn er sinds de geboorte van onze derde prinses vele borelingen naar Margriet vernoemd. Vooral in die don kere oorlogsjaren kregen vele meisjes de ze zinvolle naam met de dubbele inhoud Maar alras gingen de Duitsers ook in deze „persoonsverheerlijkmg van het oranjehuis" ingrijpen. Zij gaven de amb ten ar en van de burgerlijke stand op dracht, dat geen namen van levende leden van het koninklijk huis meer mochten worden aanvaard bij geboorte- aangiften en zij gingen de galgen na van de vaders die het hadden gewaagd een kind naar Wilhelmina, Juliana, Bea trix, Irene of Margriet te vernoemen Heel moeilijk kregen de ouders het, die een dochter deze 5 namen tezamen had den gegeven. E onroerende goederen taxaties hv hypotheken H r assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Te). 2169 Het aardige is, dat de naam Margriet niet zo'n uitzondering is in onze Euro pese geschiedenis. De Fransen kermen nl. ook deze naam, zij het dan gespeld als Margueriete, naar het woord margue- rieten dat fijne glaspaarlen aanduidt. Ook wel margriettes en margrietinen ge naamd. Piet I Begin juni 1943 stak koningin Wilhel mina voor de tweede maal de oceaan over, dit keer per „bomber". In „Storno- way", aan de Acacia Avenue in Rock cilffe Park te Ottawa, zag zij haar klein dochter voor het eerst. De doopdienst werd een grote Neder landse gebeurtenis. Van alle kanten kwa men er Nederlanders over. Natuurlijk was er een grote afvaardiging van de „peet oom", de koopvaardij. De andere peten VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 12 MAART 1965 Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4600,af Renault R 4 van f 3995,af Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 waren president Roosevelt, koningin Ma- 17 en mevrouw Roël. De vlootpredikant dr. Winfleld Burg- graaff, een Fries van origine, ging de dienst voor in de Nederlandse taal en verrichtte de doop. Toen de kleine Mar griet voor het eerst in Nederland aan kwam, bleek zij door haar ouders ge woon Piet te worden genoemd! Piet H De heer Van Vollenfhoven draagt een echt Nederlandse voornaam, waar zelfs een destijds veel gezongen liedje aan is gewijd, namelijk Piet. Maar deze is af komstig van de apostel Petrus en bete kent „rotsman" ofwel onwankelbare. Wie de verloofde van de prinses met een been in het gips voetje voor voetje zag stappen, zal even twijfelen aan die onwankelbaarheid, maar het gaat hier om het karakter en niet om een toe vallige verwonding. Het getuigt integen deel van moed en rots-vaste wilsuiting, om niettegenstaande deze tijdelijke han dicap toch het Nederlandse volk tegemoet te treden en zidh aan de camera's van fotografen, filmreporters en televisie bloot te stellen. Pieter van Vollerihoven heeft daarmede bewezen de naam van de onwankelbare apostel met ere te dragen en wij mogen ons gelukkig prijzen met een echtgenoot voor een onzer prinsessen die zelfs op zo'n moeilijke en ongetwijfeld wat pijn lijke wijze de eerste stap naar een nieuwe toekomst durft te zetten. Nu we deze week in de feeststemming zijn geraakt beseffen we ineens weer hoe verkwikkend het ls eens overmoedig te zijn, te kunnen genieten van de vreugde Wat tilt een mens meer omhoog dan blijdschap? We zijn altijd weer verrukt, wanneer 2 jonge mensen het met elkaar eens zijn geworden. We zien in hen het mooiste vertegenwoordigd, dat het leven schen ken kan, het fundament van ons be staan, de liefde. Jongeren, ouderen, we hebben behoefte een beetje mee te doen. De kinderen steken hun lampions c>p, de tieners dansen, de twintigersde der tigersja, wat doen zij? Misschien gaan ze een dolle film zien om te la chen? naar Eikenlaan 1 - Telefoon 4685 Soest Onze wagens zijn all-risk verzekerd. EéN RIJLES (60 min.) mmbhba EéN THEORIELES (120 min) In elk geval, ieder wil eens uit de sleur weg. Wij V.V.V.-ers helpen mee. Wij zijn er nu eenmaal voor de tips. Nu de Toon Hermans show afscheid heeft genom-en, bieden wij u de spran kelende musical „No.No.Nannet- te!" Leuke muziek, verrassende scenes en vooral liefde, waarvoor we nu juist in de stemming zijn. U weet het, gemakkelijke plaatsbespre king via ons V.V.V.^kantoor. Fijn, een avondje uit.... of misschien een matinee op zondag? Wat dichter bij huis, als u uw kinderen wilt laten genieten, komt Gabrielle Des- trée met haar leerlingen in Musis Sa- chum (Baarn), dansen. Kaartverkoop verzorgen wij. Wij zagen deze uitvoering een paar weken geleden. Bewonderens waardig, wat deze danseres met haar vele leerlingen weet te bereiken! Weet u, dat het voornamelijk de Soester bal letafdeling is, die het sprookje van An- toon Coolen danst? Dansen is een van de meest levendige uitingen van onze emo ties, vooral van de vreugde. Dat past op het ogenblik zo goed in de sfeer, vindt u niet? De dansavond is aan staande zaterdag. De musical in Carré blijft voorlopig nog enige weken. Let u ook eens op onze vitrines, waarin we u met vrolijke reclameplaten attent maken op vakantie-mogelijkheiden m binnen- en buitenland. Ook onze kunstfotograaf toont u weer nieuwe scheppingen, als steeds origineel. ZANGERES ZONDER NAAM. Kunt U mij het adres geven van de Zangeres zonder Naam? Antwoord: Mary Bey, zoals de „zangeres zonder naam" heet, woont in Leiden, maar zij stelt er prijs op haar fanmail via haar grammofoonplatenmaatschappij te ontvangen. U kunt haar bereiken via het volgende adres: Mary Bey, p/a n.v. Dureco, Beursstraat 21, Amsterdam. KINDERBIJSLAG. Als een ongehuwde dienstbode boven de 45 jaar in huishou delijke betrekking is, moet zij dan nog premie betalen voor de Algemene Kin derbijslagwet? Zo ja, waarom dan wel in huishoudelijke betrekking en niet daar buiten? Antwoord: Er moet onderscheid worden gemaakt tussen de premie welke de be lastingplichtige zelf moet betalen en de premie welke een werkgever voor een werknemer moet afdragen. Voor de eerste geldt dat een ongehuwde vrouw die geen recht op kinderaftrek heeft (b.v. dus ook een weduwe zonder kinderen) met ingang van het kalender jaar nadat zij 45 is geworden geen pre mie meer behoeft te betalen. Voor de tweede groep geldt dat wanneer zij loon geniet (zoals dus in uw geval) er wel a.o.w.-premie voor haar moet worden afgedragen, tenzij het pensioen en dergelijke betreft. Voor u moet dus wel degelijk A.K.W.- preinie worden afgedragen, doch het mag niet van u worden ingehouden, maar de werkgever moet het dragen. Dit alles geldt voor huishoudelijke betrekkingen zowel als voor andere dienstbetrekkin gen. FILMMUZIEK. Kunt u mij vertellen of de muziek in de film „Thérèse De- queyroux" op de grammofoonplaat is vastgelegd Wie was de componist Antwoord: De muziek voor de film „Thé rèse Dequeyroux", naar de gelijknamige roman van Frangois Mauriac, werd ge componeerd door Michel Mange, een Franse musicus en componist. Helaas is deze muziek niet op de grammofoon plaat verkrijgbaar in ons land.

Soester Courant | 1965 | | pagina 13