1 Middelman Indes B T c. 150 jaar Militaire Willemsorde moed,beleid en trouw" Het Bolshoi-theater een klasse apart ing OVERHEMDEN Prijs 137,50 Kenmore erko Dit seizoen kiezen grote maten kamgaren - bouclette in een modieuze zomerkwaliteit L0CHTENBERG (door 9V Vleesverkoop J. Hoppenbrouwers TEXTIEL - CONFECTIE Torenstraat 19 - Tel. 2424 Fotobal Ned. Vrouwen Elektr. Ver. Overdracht commando Zilver Tetra Anti-Rheuma aktie Bioscoopprogramma. Gevraagd vo Loo Het aut VAN DA Gratis a<| Steunzo Op 30 april a.s. zal het 150 jaar geleden zijn, dat Koning Willem I de militaire Willemsorde Instelde. Het lijdt geen twijfel of het jubileum vam onze hoogst geMassifïoeerde ridder orde zal feestelijk warden gevierd. Want het is een zeer seleote groep, die met dit ereteken begiftigd is, dat alleen wordt uitgereikt voor „uitstekende da den van moed, beleid en trouw", hetzij die verriciit zijn door een luitenant-ge neraal dan wel door een gewoon soldaat. Eretekenen voor moedig gedrag in de strijd zijn reeds zeer oud. Bij de Ro meinen gold bv. de .dialmerücrans" als een zeer hoge militaire onderscheiding Onder het feodale systeem werden daden van moed vaak beloond met verheffing in de adelstand, waarbij de nieuwe ridders hetzij een gebied in leen ontvingen dan wel zich een gehied veroveren moesten. Napoleon strooide Ytog heel kwistig met prinsen-, hertogen- en graventitels voor zijn krijgsheren, maar stichtte daarnaast het Legioen van Eer, dat echter niet al léén voor militaire verdiensten werd uit gereikt. Koning Lodewijk Naipalean stelde de eer ste Nederlandse ridderorde in (als men de Doggersbank-medalje niet meerekent) en legde daarmee de grondslag voor, het .systeem" van ridderorden, dat in het latere Koninkrijk der Nederlanden tot gelding kwaim De eerste in dit Koninkrijk ingesteld rid derorde was de Militaire Willemsorde, ingesteld om hen te belonen, die tijdens de strijd tegen de franse overheersing blijken van uitzonderlijke moed hadden gegeven. Vier klassen Vele regelen zijn vastgesteld, waaraan de voordracht voor deze onderscheiding moet voldoen. Verklaringen van getuigen beneden de rang van officier, nodig om de voordracht te staven, moeten bijvoor beeld door twee officieren worden vast gelegd. Benoeming zowel als bevorde ring tot een hogere klasse kan zowel geschieden op voordracht van militaire autoriteiten als op verzoek van de be trokkene zelf, indien deze meent recht op deze onderscheiding te hebben. De MWO kan posthuum worden toege kend, en ook burgers kunnen met deze orde worden begiftigd. De orde kent vier klassen, de eerste (Grootkruis), de tweede (Commandeur) het ridderkruis der derde en der vierde klasse. Het lint der arde is oranje van kleur met twee smalle, donkerblauwe zijstrepen. Op de vier armen van het achtpuntige kruis staan de woorden „Voor-Moed-Beleid-Trouw". ingestelde Orde van Oranje Nassau kan aan militairen woren uitgereikt „met de zwaarden" Koning Willem III stelde de onderscheiding van de Eresaibel in voor ridders van de MWO, die zich op nieuw hadden onderscheiden. Verder kende men eretekenen, uitgereikt aan vrijwilligers in de oorlog van 1813- 1815, de tiendaagse veldtocht, het Kruis voor Belangrijke Krijgsverrichtingen, de Eervolle Vermelding, het Lombok-Kruis enz. Langer dan een eeuw was het Konink rijk bij geen andere krijgsverrichting be trokken dan die ter vestiging of hand having van het gezag in de Kolonieën Maar tijdens Wereldoorlog II werd de noodzaak gezien, meer variatie te bren gen in de uit te reiken onderscheidings tekenen. Zo werden ingesteld o.a. de Bronzen Leeuw, het Bronzen Kruis, het Vlaegerskruis, het Kruis van Verdienste, maar in rangorde zijn ze alle onderge schikt aan de thans 150 jaar bestaande Militaire Willemsorde Hoewel de MWO militaire .status" ver leent, is ze aan geen militaire rang ge bonden Men kan het tot de hoogste rang in het leger, bij de vloot of de lucht macht brengen en een borst vol orde tekenen dragen en nochtans niet in de gelegenheid zijn geweest, zich de Mili taire Willemsorde te veroveren. Maar in Bronbeek kan men een stokoude korporaal tegenkomen, diie trots cht an derscheidingsteken draagt. Rang noch stand beinvloeden de toeken ning van deze allerhoogste kominiklijke onderscheiding en waar men soms de nigrerend spreekt van een „lintjesregen'' moet men de Militaire Wdlemsarde hier van uitzonderen. Niet alleen is de toe kenning van dit ereteken een zo zeld zame gebeurtenis, dat men nimmer van een „regen" kan spreken, maar de strin gente eisen, welke voor de toekenning worden gesteld, verhinderen, dait anderen dan die de orde werkelijk verdienen, haar ontvangen. De enigen van wie men de verdienste zou kunnen betwijfelen, zijn bepaalde buitenlanders (zoals indertijd Keizer Wilhelm II), die de orde als „be leefdheid" kregen opgespeld. Maar deze enkele uitzonderingen bevestigen de re gel, dat de Militaire Willemsorde haar hoge waarderingskoers, door honderdvijf tig jaren heen, onverzwakt heeft weten te bewaren. Morgenochtend, 9 uur, heeft aam het slachthuis verkoop van vlees plaats voor de houders van gele kaarten, genummerd van 1 tot 100. Het beste in kwaliteit en pasvorm moderne pasteltinten 2 mouwlengten 15.90 - 19.15 - 22.50 Van Weedestraat 80 Soestdijk Het Bourgondische kruis met vuurslag, in het ordeteken opgenomen, is een herinnering aan de aloude orde van het Gulden Vlies, door Philips de Goede van Bourgondië in de 15e eeruw gesticht. De orde wordt uitgereikt door de hoog ste bevelhebber van het krijgsmachton derdeel, waartoe de geridderde behoort, voor het front vam de troepen, terwijl de regerende vorst(in) zich het recht voorbehouden heeft de orde persoonlijk uit te reiken. De uitreiking geschiedt im mer met groot en tot in détails voorge schreven ceremonieel en wordt besloten met een défilé voor de nieuwe ridder Eerbewijzen Aan het bezit van deze hoge onder scheiding, die zowel wat datum van in stelling als wat rangorde betreft de hoogste is in het Koninikrijk, zijn be paalde eerbewijzen verbonden, die zelfs voor de teraardebestelling punctueel zijn voorgeschreven. Ridders in de MWO moet door hum gelij ken en minderen in rang het militair saluut worden gebracht, schildwachten moeten hun de voor officieren voorge schreven eerbewijzen brengen. Waar mi litairen de erewacht betrekken, hebben de ridders MWO van 't onderdeel daartoe het eerst recht. Worden zij uitgenodigd bij openbare plechtigheden, dan worden hun vanwege het Koninklijk Huis hun ereplaatsen aangewezen. Zij hebben recht op een militaire uitvaart geëscorteerd door hun wapenbroeders, waarbij mede- ridders als slippendragers fungeren, ter wijl de versierselen der orde op het lijkkleed zijn gehecht. Hoogste van alle Lange tijd was de Militaire Willemsorde de eerste en enige ridderorde van het Koninkrijk, verleend voor militaire hel dendaden. Ln datzelfde jaar werd de Orde van de Nederlandse Leeuw gesticht voor burgerlijke verdiensten. De in 1892 Het optreden van het wereldberoemde Bolshoi-ballet voor de Nederlandse tele visie betekende stellig een culturele' ge beurtenis van de eerste orde. De Russische dans is geen oppervlakkig en frivool tijdverdrijf; de aandachtige toeschouwer ontdekt er treffende karak teristieken in van het Russische ras en de wijze waarop het aan zijn gevoelens - of die nu vrolijk of melancholiek zijn - uiting weet te geven. Hoofdballetmeester Juri Grigorowitsch, die reeds menig tournee met zijn troep heeft gemaakt, verheugt zich ten zeer ste over de belangstelling, die zijn ge zelschap ook in Nederland geniet. Gaat het Bolshoi-ballet veel op tournee? De heer Grogorowitsoh zegt, dat er geen dag voorbij gaat, of een gedeelte van zijn troep zit in het buitenland. „Er zijn weinig plekken op de wereldkaart aan te wijzen, waar ons gezelschap nog nooit is geweest. Wij maakten onze grootste tournees tot dusver naar de Ver. Staten, Frankrijk, België, Canada, Engeland, Australië en Brazilië 40 tegelijk Heeft het ballet een groot repertoire? „Zeer zeker. Wij hebben ongeveer 40 verschillende uitvoeringen in ons reper toire opgenomen Het zijn balletten die zeer verschillen in thematiek, muzikale Een fijne mantel voor grote maten, lek ker licht van gewicht en een ideale pas vorm door de aangesneden mouw Slank afkledend door 't kraag-revers- model met steekzak. De manchet heeft een leuke knoopgarnering Russisch ballet toonaangevend De namen van talloze beroemde choreo grafen, sterdansers en ballerina's leggen er getuigenis af, dat Rusland op het gebied van de dans en het klassieke bal let in het bijzonder de toon aangeeft. Met de Russisohe balletten was inder daad een uniek hoofdstuk begonnen in de historie van de dans, waarvan de invloed zich nu nog over de gehele wereld laat voelen. Sinds het einde der vorige eeuw hebben de Russen een bijzonder aandeel gehad in de stichting van nieuwe scho len en formaties. Men behoeft hier slechts te denken aan Serge de Diaghilef (1872-1929), die met zijn ballet naar Parijs trok. Wereldberoemde sterren had de Russische danswereld m Alexander Volinine, Preo- bajenska en natuurlijk Anna Pawlowa. De balletten hebben Rusland ingepalmd en de huidige situatie, die ginds in de danswereld heerst, is van die aard om te geloven, dat zij toonaangevend zullen blijven. Er bestaan ruim 40 theaters, welke zich bezighouden met de opvoering van bal letten en er zijn minstens 2000 choreo grafische groepen werkzaam in het uit gestrekte Rusland. Veel tournees In de aan balletgroepen zo rijke sowj et- unie vormt het ballet van het Bolshoi- theater echter nog een klasse appart Balletmeester Juri Grogoriwitsoh, een nog vrij jonge man met een sympathiek, open gezicht vertelt ons dat zijn troep sedert 1956, toen een tournee naar Enge land werd gemaakt, geregeld uitvoeringen in het buitenland verzorgt. „Wij hebben 230 balletkunstenaars in dienst. Maar daaronder is zoveel groot talent, dat wij onze groep gemakkelijk in tweeën kunnen splitsen. In oktober vorig jaar was een deel van ons gezelschap op tournee in Roemenië en Bulgarije. Onder meer voerden we daar „Het Zwanen- meer" op in een zeer sterke bezettong. Maar tezelfdertijd brachten we dit ballet ook in Moskou, maar onze keus is zo groot, dat ook deze uitvoering aan alle verwachtingen beantwoordde." gestalte en eerlijk gezegd in kwaliteit". Tot dit repertoire behoren klassieke bal letten als Zwanemmeer, Notenkraker, Doornroosje (alle op muziek van Tsjai- kofsky), Strawinsky's Vuurvogel en Pe- troeska en het romantische Giséle, waar mee destijds Anna Pawlowa haar naam vestigde. Sterren? Bezit het Bolshoi-theater sterren, die bo ven hun collega's uittorenen?" Juri Grigorowitsch pareert onze vraag met een tegenvraag: „Wat zijn eigenlijk sterren? Hier in het westen worden al leen de hoofdrolspelers sterren genoemd. Met deze definitie ben ik het helemaal niet eens Natuurlijk beschikken wij over grote ballerina's als Maja Plissez- kaja en Galina Ulanowa, maar zij spelen niet altijd hoofdrollen. O nee. Zij krijgen die rollen, waarin zij hun talenten het beste kunnen ontplooien en dat kunnen heel goed bijrollen zijn. Wij hebben een uitstekend danser in Wladimir Lewasohow. Toch treedt deze man, die vooral in karakterrollen van bijzonder grote klasse is, bijna noodit in hoofdrollen op. Meestal vervult hij kleine rellen, zoals Tybalt in Romeo en Julia, maar hierin bereikt hij dan ook een zel den geëvenaard meestersohap. Wij zorgen er dus voor dat wij ook de kleine rol len goed' bezet hebben, zodat geen cri ticus een zwakke plek in onze cast zal kunnen bespeuren". U hebt ook Westeuropese en Amerikaanse balletten aan het werk gezien? Hoe denkt u nu over uw eigen gezelschap, als u ver gelijkingen gaat trekken? Heel zelfverze kerd antwoordt de Moskouse balletmees- ter: „Onze Bolshoi-troep is rijker aan karakteristieke talenten dan welk ander dansgezelschap ook." Op zondag 14 maart is er een „Fotobal" voor de leden van de Instuif R.K. Jong Soest. De foto's van het carnaval kunnen dan bekeken worden. Het Raihbow Kwartet zal spelen. De N.V.EV. afd. „Eemland" hield haar 28e jaarvergadering in zaal „Brandpunt" te Baarn. De presidente, mevrouw Van Veeren, opende deze middag met woor den van welkom aan de talrijke dames die aanwezig waren. Zij vond het prettig dat de leden door hun komst met de vereniging medeleven, wat een garantie voor de toekomst geeft en voor het be stuur een stimulans door te gaan met het geven van goede lezingen ondanks stij ging der kosten van zaalhuur, bussen en honoraria. De opengevallen plaatsen in het bestuur zijn weer geheel bezet en de verzorging van het maandblad „De Scha kelaar" is nu in goede handen van me vrouw Groot, met hulp van mevr. Pierik en de Baarnse bestuursleden. Ieder be stuurslid heeft in het afgelopen jaar haar taak met groot plezier en in gezellige teamgeest volbracht. Dienen is nu een maal het parool van iedere huisvrouw, die zo nu en dan ontspanning nodig heeft door een lezing bij te wonen of een excursie mee te maken van de afde ling „Eemland". Het bestuur ziet met groot vertrouwen het nieuwe verenigingsjaar tegemoet, te meer daar een stroom van nieuwe le den genoteerd kon worden. Daarna werden de notulen van de ver gadering van 13 febr. 1965, het jaarver slag 1964 en de plannen voor het ko mende jaar voorgelezen door de secreta resse. Vervolgens hield de permingmees- teresse, mevr. v. Goor, haar financieel verslag over 1964, dat door de kascom- missie in orde was bevonden. Bij de rondvraag werden door de aanwezige da mes enige suggesties gedaan voor te hou den excursies en werd de kascomimissie benoemd voor 1965. Na de gebruikelijke pauze kregen de le den prachtige films te zien over Londen, de parade ter gelegenheid van de ver jaardag van de koningin, kleurrijke par ken, indrukwekkende parlementsgebou wen, winkelcentra en musea en Schot land met de bekende tradities. Ook de films over Wales met bergen, ka stelen en de mooie kuststreek waren boeiend en schitterend van kleur. Mevrouw Van Veeren dankte de propa gandist de heer W. v. d. Burg en zijn assistente mej. v. d. Harst voor het ver zorgen van deze middag met het aanbie den van de gebruikelijke attentie. Op 26 april hoopt de vereniging met haar Soester en Baarnse leden een be zoek te brengen aan het Bouwcentrum en de Unileverfabriek, .Europoort en nieu we brug te Rotterdam. Op dinsdag 16 maart 1965 zal de Com mandant Commando Luchtverdediging, de Generaal-Majoor A L Cox, op de Vliegbasis Soesterberg het commando overdragen aan de Commodore G. W. de Zwaan. De plechtigheid zal onder meer worden opgeluisterd door een grondparade en een luchtdefdlé, waaraan alle bij Ci.V. in gebruik zijnde vliegtuigen zullen deel nemen. De overdracht zal te 14.30 uur aanvangen. De aquariumvereniging Zilver Tetra komt maandag 15 maart bijeen in Oranjehof aan de Prins Bernhardlaan. De heer J. v. d. Bosch uit Delft zal een lezing houden die getiteld is „Van stap tot stap". Hierbij worden dia's getoond. De causerie behandelt het leven van iedere aquariumliefhebber voorzover het te maken heeft met zijn liefhebberij. Ook het zeeaquarium en importplanten worden behandeld. Max Tailleur is een bekend man als moppentapper maar ook als bestrijder van de rheuma op een manier die anders is dan die van de artsen, maar toch succesvol. Zo ontving hij het vorig jaar onder meer 3000,— voor zijn anti- rheuma-alctie van K.P.S., de voetbalver eniging van paleis Soestdijk. In april 1964 ijverde een Soester comité in onze gemeente om gelden bijeen te brengen waarmee de rheuma bestreden kan worden. Het respectabele bedrag 4700,werd bijeengebracht dank zij de alktiviteit van mevr. H. van Lokhorst en de heer H van Dorp, die daarbij ge steund werden door hun medecarrtitéle- den. Er was aktie op de markt, op straat en huis aan huis. Dit zal ook nu weer ge beuren en wel van 22 tot 27 maart. Op 25 maart kan men op de markt zijn aandeel leveren in de strijd tegen de rheuma, die niet alleen bejaarden treft maar ook mensen in de kracht van hun leven en zelfs kinderen- Het nationaal Rheumafonds bestrijdt de rheuma, die vaak oorzaak is van hart ziekten, misvormingen en een ernstige invaliditeit Ook worden door het Fonds patiënten in staat gesteld een vakantie door te brengen m 'n eigen rheumava- kantiecentrum van 't Nationaal Rheuma fonds. Drie Soester ingezetenen hebben hiervan het vorig jaar gebruik kunnen maken. Het Nationaal Rheumafonds heeft veel geld nodig en ook de inwoners van Soest kunnen hierin een bijdrage leveren. Dat zullen ze ongetwijfeld ook doen, want het vorig jaar werd bijna f 5000,bijeen gebracht. Het Soester comité bestaat uit de heren Van Dorp, Hoegen Dijkhof, Hilhorst en dokter Rjip en de dames Van Lokhorst, zuster Senden en zuster Bijlard. Gisteren is de film. „Eddie op hot spoor der verdwenen vrouwen" in het City- theater gestart. Daarmee is een einde gekomen aan de donderdagcyclus, die jarenlang voor een extra film zorgde. De belangstelling liep echter steeds terug. Eddie Constantine dreunt er in deze film weer lustig met zijn vuisten op los. Hij komt in contact met handelaren in verdovende middelen maar ook handela ren in blanke slavinnen spelen een grote rol. Eddie werkt als bedri j fsledcter in een fabriek van cosmetische artikelen maar bemerkt al gauw dat verdovende mid delen een belangrijker plaats in het be drijf innemen. Als zijn dochtertje Oathy ontvoert wordt raken de poppen hele maal aan het dansen. Heel veel speuren doet hem ontdekken dat een mooie vrouw de leidster is van een bende en dat zij het is die meisjes als blanke sla vinnen verkoopt. Eddie, die niet veel moeite heeft met het overwinnen van MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN TAXATIES mannen speelt het ook met deze feeks klaar. Als zij met een aantal meisjes op weg is naar Zuid-Amerika maakt hij schoonschip en aan de praktijken van de slavinneruverkoopster komt een einde. „Mars door de hel" heet de film die zon dagmiddag draait. Deze mars wordt gemaakt door Amerikaanse soldaten in de tweede wereldoorlog. Zij maken deel uit van een kleine patrouille die zich door de Duitse linies werkt en ze heb ben maar één keus: doden of gedood worden. Van maandag tot en met woensdag „Po litiedossier". Een Duitse film met Mat- thias Wieman. Het is een film rond de vraag: „Hoe beschermen wij onze kin deren -tegen aanranding, de gesel der mensheid en het ergste bijversdhijnsel van de welvaartsstaat?". Aanmelden ORA? A Op zaterdag ORTHOPAE Torenstraat Ook voor uv deze worder Maak om te telefonisch Dit wordt L TOREll

Soester Courant | 1965 | | pagina 6