Gevleugelde „politiek"' feEEEEl DOQRSMEREN Vietnamese brok in Russische keel AARDGAS ©0 ra Klaar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM MET RAAD EN DAAD D. ENGEL DERDE BLAD Een „riks" voor een onderschrift De avonturen van Gert jan en Maart je. BLAUPUNKT FRANS BOSM AN Officiële mededelingen, I Snuif en wrijf i R. DOBBEX BEVEROL SMEERSTATION Bevrijdingsdag N.V. Interlas St. Theresiaschool Hinderwet UW SECCES IS ÖA'ZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool C. v. i. POL N.V. Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Rulnie keuze monturen TELEVISIE De ministers van het demissionaire kabi net schijnen het zozeer een landsbelang te vinden dat de huidige regeringscoali tie wordt gecontinueerd, dat alle bespre- kinen die drs Schmelzer de afgelopen week heeft gehouden, tenèlotte hiervan uiTgingen. Ondertussen traden tijdens deze bespre kingen niet alleen de spanningen tussen de politieke partijen onderling, maar ook de tegenstellingen in de boezem van de partijen aan het lioht. De meeste Ne- I Uw verkoudheid van neus. J keel of borat weg met derlandse partijen hebben een Coen Moulijn en een Pummy Bergholz, of te wel een linker en een rechter vleugel In de K.V.P is een stroming, de linker vleugel, die feitelijk meer voelt voor 'n regeringscoalitie met socialisten en ook in de A.R doen zich soortgelijke tegen stellingen gevoelen Zelfs in de Partij van de Arbeid is er een stroming, die sterk naar vernieuwing streeft, die slechts losse banden wil met de Vara en de vakbond, en die met deze opvattingen botst tegen de principes van een andere vleugel. Bij de C.H.U. en de V VD. schijnt op 't ogenblik meer eens gezindheid, maar wellicht werkt hier de schijn enigermate bedrieglijk. Politieke onverschilligheid. Wat in elk geval wel duidelijk is, is dat de afgelopen week meer Nederlanders hun gedachten naar de kansen van D.W.S dan naar die van drs Schmelzer hebben doen uitgaan. Er heerst een grote poli tieke onverschilligheid in ons land. ANNOI I B11940 KAMERBEEK ASSURANTIËN de pijler voor uw verzekeringsplan v. OLDENBARNEVELTLAAN 30 TELEFOON 1 21 41 AMERSFOORT Inspecteur voor Soest-Baarn Van Goyenlaan 154 - Soest Tel. 5514 Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbruggen ten dienste staan Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 overvol raken met mensen, die er eigen lijk niet thuishoren. Wellicht is de suggestie van dr F. Huy- gen, voorzitter van het Nederlandse Huisartsengenootschap, de moeite van het overwegen waard Hij stelde dat ook voor de arts wellicht de tijd van het eenmansbedrijf voorbij is en daarom acht hij experimenten wenselijk met het uit oefenen van groepspraktijk, vanuit een centraal praktijkgebouw met een staf van doktoren, verpleegsters enz. Zal ook in de medische wereld straks het groot bedrijf het kleinbedrijf overschaduwen Goed vaderlander. De directeur van de Utrechtse jaarbeurs, de heer Van der Kwast, heeft ons deze week voorgehouden dat we meer huizen zouden kunnen bouwen als we niet zo veel auto's kochten. Men heeft overal in den lande instemmend geknikt, want dat doen wij in Nederland altijd als iemand ons wijst op onze morele verantwoorde lijkheid. Ondertussen is een kwalijke zaak, dat het woningvraagstuk in de afgelopen jaren niet de prioriteit heeft gekregen, die men met de mond aan dit vraagstuk toekent Dc oranjevereniging Wilhelmma te Soes- terberg heeft de gemeente een aanvul lend krediet gevraagd voor de viering van koninginnedag en bevrijdingsdag. Dit is gedaan omdat de thans aanwe zige gelden geheel opgebruikt zullen wor den en men een reserve voor de komende jaren wil hebben. De vereniging heeft t 1800,gevraagd en het college van B. en W heeft voorgesteld 1500,— te verlenen. Een perceel grond dat toebehoort aan de N.V Interlas te Soesterberg, heeft een bestemming voor landhuizen. Het college van B. en W. acht het roet bezwaarlijk dat er kantoren, magazijnen en labora toria op gebouwd worden en heeft de gemeenteraad verzocht de bestemming te wijzigen. De St. Theresiaschool heeft een leerme thode voor het vak aardrijkskunde welke in 1957 ingevoerd werd. Zij voldoet niet en het college van B. en W heeft de raad verzocht 1000,ter beschikking te stellen voor het aanschaffen van een nieuwe methode. DENNETAKKEN. Met Kerstmis heb ik een paar dennetakken in een fles met water gezet. Onigeiveer 15 januari kwamen op vele plaatsen groene puntjes uit, die nu uitgegroed zijn tot een lengte van 5-6 cm. Nu is mijn vraag: Is dit iets zeldzaams en kan ik deze taikken in een grote pot met aarde doen en in de ka mer verder kweken? Antwoord: U bedoelt zeker takken van de kerstspar - Picca esielsa, de fijnspar. Deze kan gestekt worden, maar niet zo gemakkelijk, dus is het voor u als parti culier, een mooi succes. Pot ze op in potten (niet te groot) in vrij lichte grond. Houdt ze voorlopig op een lichte, doch koele plaats in huis. Naar behoefte gieten, zodra ze weer aan- geworteld zijn geleidelijk meer water ge ven. Eind april kunt u ze beter buiten uitplanten, daar het geen gesohikte ka merplanten zijn. Hebt u er ruimte voor, dan direkt op een flinke afstand uitplan ten, daar het flinke bomen kunnen wor den. HUUR COMPENSATIE. De huurcom- pensatie wordt door de werkgever uitge keerd aan de werknemer. Maar is het nu zo, dat de werkgever deze uitkeringen krijgt gesubsidieerd door het rijk of komit dit helemaal voor rekening van het bedrijf? Antwoord: De huurcompensatie komt geheel ten laste van de werkgever en er is geen sprake van subsidie in een of andere vorm. De gemiddelde burger kan er geen touw aan vast knopen De kabinetsleden gaan uit elkaar, omdat zij het over een prin cipiële zaak principieel met elkaar on eens zijn. Een week later komen zij tot de conclusie dat zij niet uit elkaar moe ten gaan om kost wat kost het over de zaak, die hen principieel scheidde, toch principieel eens te worden. Voor de gewone man is dit nog des te moeilijker te vatten, waar het radio- en televisiebeleid tenslotte het grote breuk punt vormde „The man in the street" redeneert im mers nuchter wat kan mij het schelen, welke omroepvereniging een programma brengt. Als het maar goed is Misschien is het een simplistisch stand punt, maar geef hem eens ongelijk. Uit de parlementaire discussies zou men ech ter de indruk krijgen dat het grootste deel van ons volk juist bijzonder gebrand zou zijn op levensbeschouwelijke pro gramma's. Al met al kan men stellen dat het veel Nederlanders weinig kan schelen wélke regering er uit de bus zal komen. En wij herhalen het - dit is een bedenkelijk verschijnsel, dat men in Den Haag ern stig zou moeten nemen Medisch grootbedrijf Slechts een klein deel van de medische studenten (naar schatting niet meer dan 20%) kiest later het beroep van huls arts. Aldus prof Muntendam tijdens 'n symposion dat door de vereniging van studenten aan de medische faculteit van de Nijmeegse universiteit was belegd. Een groot deel van de medische studenten geeft de voorkeur aan specialisatie, welke regelmatige werktijden en hogere inko mens garandeert. Dit tekort aan huisartsen kan op de duur wel eens desastreuze gevolgen heb ben Doordat het aantal specialisten toe neemt, komen de patiënten ook gauwer bij een specialist terecht en dit heeft er nu al toe geleid, dat de klinieken Jarenlang is de woningbouw min of meer opgeofferd aan sociale en economische belangen, was de woningbouw eigenlijk „bijzaak" Gelukkig is dit onder het be paald heilzame bewind van minister Bo- gaers wel ten goede veranderd maar de schadelijke effecten van een verkeerde woningbouwpolitiek kan men in korte tijd niet te niet doen Vreemd overigens, dat men in het bui tenland weinig oog heeft voor de wo ningnood in ons land. In een verslag van het Monetaire Comité van de E E G leest men dat Nederland te veel geld uitgeeft aan de bouwsector De voorzitter van het comité - schrikt u niet - is een Nederlander. Te weten jhr mr E. van Lennep, die tevens de rechterhand van minister Witteveen is als thesaurier-generaal. Pensioenwet. Bij de Tweede Kamer is een ontwerp ingediend voor een nieuwe pensioenwet voor het burgerlijk overheids- en semi- overhei'dspersoneel. Een der hoofdpunten is een belangrijke verbetering van de be rekening van het weduwen- en wezen pensioen. Zelfs het .weduwnaarspensioen' heeft een plaats gekregen in het nieuwe ontwerp Ongetwijfeld behelst dit nieuwe ontwerp een voorbeeldige regeling, die het werken bij de overheid voor velen zeer attractief zal maken. Voor het bedrijfsleven, dat aan de pensioenregeling tot dusver niet de aandacht heeft geschonken die hij zou moeten hebben, kan het een aansporing zijn ok met een aantrekkelijker regeling te komen. Anders kan men straks moei lijk met de overheid concurreren. En dat betekent vooral in een tijd, dat de werk krachten schaars zijn, een geduchte han dicap. Open brief. Een eenwording van Europa is reeds ja ren een essentieel onderdeel van ons buitenlandse buitenland. Generaal De Gaulle is echter bezig deze eenheid in groot gevaar te brengen en het siert met name onze minister van buitenlandse za ken, de heer Luns, dat hij tot dusver voor deze eigenzinnige eisen van de Franse president niet overstag is gegaan Verschillende prominente Nederlanders hebben echter kennelijk gedacht „Ook Luns kan wel eens onder de Franse druk bezwijken" Dus stuurden zij een open brief aan onze bewindsman, waarin zij hun bezorgdheid uitspraken over de be dreiging van het Atlantisch bondgenoot schap dat de hoeksteen is van het Ne derlandse buitenlandse beleid. Ook al bevat de brief alleen stellingen, die onze bewindsman de afgelopen jaren tot in den treure heeft verkondigd, het kan geen kwaad dat vooraanstaande Ne derlanders de noodzaak van een continu ering van deze politiek nog eens nadruk kelijk hebben geaccentueerd. Door Shell-Nederland N.V. is aan de ge meente ontheffing gevraagd voor het uitbreiden van de benzme-instaliatie op het perceel Van. Weedestraat 84 met een tank van 12.000 liter. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht deze ontheffing te verlenen. Peking acht de tijd gekomen om de tegenstelling met Moskou maar weer eens te verscherpen. De omstandigheden helpen Mao daarbij dan ook uitstekend. Eerst vindt daar - nog nooit vertoond - een betoging plaats voor de Russische ambassade in de Chinese hoofdstad. In de eerste plaats wordt het Kremlin af geschilderd als een beul voor de arme Aziatische studenten die voor de Mos- kouse ambassade der VS. demonstreer den tegen de bombardementen op Noord- Vietnam, En in de tweede plaats kan Pe king de Russen nu voorstellen als lie den die het kennelijk in hun hart wel eens zijn met Washington. Twee propagandabommen voor Aziatisch gebruik, die niet zullen nalaten grote uitwerking te hebben. Is dat al ellendig voor Kosygin en Brezjnew, nog droevi ger is dat tezelfdertijd de befaamde voorconferentie in het Kremlin misluk te. Van de 26 partijen die uitgenodigd werden om over de eenheid van de com munistische wereldbeweging te beraad slagen, Heten er zeven het afweten. En daaronder was buurman Roemenië. Tegen Moskou Dat land besloot de laatste tijd o.m. de Russische uniformen van het leger af te schaffen, het Riussisoh als leervak BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Steenhoffstraat 63 Tel. 2432, b.g.g. 4332 - Soest Aanleg van Gas en Waterleiding Sanitair Gasgestookte centr. verwarming Gashaarden - Fornuizen VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 12 MAART 1965 Jw onderschrift, vermeld op een briefkaart, dient 's maandags voor 9 uur, of met de le postbestelling in ons bezit te zijn. cp de scholen te vervangen door on derricht m hetzij Duits, hetzij Engels en voorts verdwenen allerlei instituten voor Roemeens-Russische samenwerking als mede straatnaambordjes met namen van sowj et-groten. Behalve veel andere zaken steekt hier ook achter dat men in Boekarest zeer gegriefd is dat vele Roemeens sprekenden uit de gebieden die het land na de oorlog aan. de U.SS.R. moest afstaan, zijn gedeporteerd naar Siberië. Het is een territoriale kwestie die onder com munisten kennelijk net zo veel nationa listisch kwaad bloed zet als in het wes ten zou gebeuren. Daal' komt nog bij dat van de delegaties naar de conferentie het gewicht door gaans zo licht was als maar kon: zesde of zevende garnituur, zodat een even tueel besluit alleen daardoor al geen groot belang kon hebben. De conferentie die eigenlijk een veroordeling van Mao moest inluiden, is er zo in feite een ge worden waarin de Chinezen gerust een overwinning kunnen zien. Onverteerbaar Wat de mannen in Peking nog het meest verheugt, is dat de Vietnamese kwestie nu zo'n dwarse brok in de Russische keel is geworden. Gaan de Russen daarin fors tewerk met wapenhulp aan Noord-Vietnam en drei gingen jegens de VS. dan scharen ze zich daarmee achter de Chinese banie ren en dat is voor Mao een zege die hij niet zal nalaten uit te buiten. Gaat Moskou door zoals nu - minimaal veroor delen van Washington en talmen met hulpverlening aan Hanoi - dan toont het daarmee naar Chinese opvatting dui delijk dat het Kremlin liever op goede voet staat met Washington dan een com munistisch land mee helpt verdedigen en dat kan Peking bij zijn beïnvloeding van de communistische partijen in Azië en Afrika ook best te pas brengen. De Amerikaanse landing van mariniers om de luchtbasis te verdedigen in Zuid- Vietnam betekent dat van het voor wendsel van „adviseurs" is afgestapt en dat de VS daadwerkelijk een strijdende partij worden, zoals ze het formeel nog altijd niet waren. Daarmee wordt voor dc Russen de keus neg pijnüjker of ze de ontsparmingspe- riode die Chroesjtsjow inluidde, willen voortzetten die voor hen van groot be lang is, of inderdaad een wereldrevolu tionair elan willen tonen, waardoor ze dan wel de ontspanning prijs geven maar niets winnen in de strijd om de hegemonie in de rode wereld omdat ze dan todh niet meer doen dan Peking volgen. En daarbij komt dat intussen het overwicht op de niet-Aziatasohe com munistische landen bHjkens de falende conferentie al geslonken is: een over wicht dat het Kremlin niet Hcht terug wint wanneer het al zijn energie aan een Aziatische zaak gaat. besteden. Het programma voor maart en april van de afdeling Soest-Baarn der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen ziet er als volgt uit: Donderdag 11 maart (gisteren) excursie naar het Smgermuseum waar de opname voor een televisieuitzending bijgewoond is. Dinsdag 23 maart: Weerase middag in „Het Brandpunt" te Baarn Don derdag 25 maart: Gewestelijke bridge drive in Boslust le Zeist. Vrijdag 26 maart: Herhaling excursie naar de Bens dorp chocoladefabriek te Bussum. Dinsdag 30 maart: Wandeling rondom „Zonnegloren". Dinsdag 6 april: Wan deling door het Beukenwoud bij hotel Groot Kievitsdal. Woensdag 7 april: Koffieochtend in Astoria te Baarn. Dinsdag 13 april: Excursie naar de mi litaire koksschool m Leiden. Dinsdag 27 april: Emkashow in „Het Brandpunt" te Baarn. Leverancier van alle ziekenfondsen Nadat de optocht uit het gezicht ver dwenen was zagen ze een man aankomen met een emmer en een enorme lange kwast. Hij droeg een rol papier onder zijn arm en stevende recht op de schut ting af. Nieuwsgierig bleven Gertjan en Maartje staan en keken toe hoe de man een keurig biljet met lijm bewerkte en op de schutting plakte. Hardop las Gert jan: „Vanaf morgen iedere middag een daverende voorstelling. Hierin treden op de wereldberoemde Pit en Pat. Verder enze bekende goochelaar Rirnsky en vele anderen." O, wat zal dat prachtig zijn en uitgelaten holden ze naar tante, die in het zonnetje aardappelen schilde. Ze vertelden van hetgeen ze gelezen had den en toen tante lachend beloofde dat ze morgen met z'n drieën zouden gaan kijken kende hun uitbundigheid geen grenzen: „O, maar dat is enig....!" ju belde Maartje en ze vloog tante om de hals en gaf een dikke klapzoen. „Malle meid," lachte tante vertederd en ze Het met een plons een aardappel in de em mer vallen. „Was het maar vast mor gen. zuchtte Gertjan. Prijzen vanaf f948,-; 59 cm. DEALER VOOR SOEST Soesterbergsestraat 20A - Soest Telefoon 3367 UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Soest, gelet op het bepaalde in artikel 36, Ud 4 van de Wo ningwet: brengt ter algemene kermis dat door de raad dezer gemeente in zijn vergadering van 17 februari j.1. is beslo ten dat het uitbreidingsplan zal worden herzien voor de gronden, welke op de bij dat besluit behorende kaart in rood zijn aangegeven en welke zijn gelegen nabij de Ossendamweg en de Soester bergsestraat. Soest, 9 maart 1965.

Soester Courant | 1965 | | pagina 9