Straatterreur in Soest De trein wordt ouderwets Wasserette in Soestdijk HET OOG GERICHT OP VEILIGHEID Leuk toneel van Ons Genoegen De toekomst van de mens Eiermarkt Tweede rit interclubcompetitie Hees won met 4-1 S.E.C speelde vriendschappelijk Vereniging van Bijenhouders Gewonden in het verkeer Boiler op stap Olympia 2 verspeelde kostbaar punt 100 kilometer per uur niet snel genoeg GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD DINSDAG 16 MAART 1965 44e JAARGANG no. 21 SOESTERjtjOURANT Abonn. p. kwart, 2,40 - per post 2,75 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zondagavond, om half tien, hebben de gebroeders J. J. B. en P. R B. de Baarn- se automobilist F. A. K. in het bijzijn van zijn vrouw en dodhter op de Lange Brinkweg zo zwaar mishandeld dat hij met een hersenschudding, een kaak- fraotuur en een gebroken neusbeen in het Baarnse ziekenhuis opgenomen is. Er was geen enkele reden voor deze wandaad maar wel een aanleiding. De heer K. reed over de Lange Brinkweg. Ter hoogte van de woning van de fam. B. versperde een auto hem de weg. Hij stapte uit en verzocht de chauffeur ruimte te maken. Het antwoord was een gemene aanval van de gebr. B die de 'heer K. schopten en sloegen tot ze het blijkbaar welletje vonden en hem met rust lieten. De zwaar gewonde heer K. strompelde naar zijn auto en reed naar het politie bureau waar hij het verhaal van de laf fe daad vertelde. Dokter Schutte werd gewaarschuwd. Hij verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer per ziekenauto van de E H.B.0 naar het Baarnse ziekenhuis brengen. Uiteraard wist de heer K. niet door wie hij aangevallen was maar de politie had een vermoeden dat juist bleek te zijn. Drie agenten begaven zich naar de wo ning van de fam. B. A. B deed open en hij bekende vlot dat hij bij deze terreurdaad betrokken was. Zijn broer J. J. deed hetzelfde. Tien jaar geleden had Spest acht toneel verenigingen maar ze verdwenen alle op twee na: Ons Genoegen en Kerkebuurt Enige jaren was de strijd om de V.V.V.- wisselbeker tussen Soester toneelvereni gingen een aardige strijd, maar dat be hoort tot het verleden. Deze strijd werd een strijd om het be staan en de worsteling met de televisie wordt nu alleen nog maar gevoerd door twee verenigingen. Ons Genoegen, die zaterdagavond het leuke blijspel „Een baby van 2000 weken" opvoerde en door door Kerkebuurt, de vereniging die vrij dagavond voor het jubilerende Tempo optrad. De heer W. van Daselaar was zaterdag in het St Josephgebouw de grote gang maker als de hotelhouder-pantoffelheld en zijn vrouw, mevr. J. Wehmann-Praag, gaf hem als helleveeg goed partij. Hun dienstmeisje, mej M. Verwoerd moest dcor bedrog van het echtpaar voor hun dochter doorgajan, wamt oom uit Ameri ka, J. van de Lee, die trouw geld stuurde voor het dochtertje dat niet bestond mocht niet merken dat zijn centen ver spild werden aan het hotelletje met ex ploitatieverlies. G. Veldhuizen, de postbode, ruziede met werkster mevr. Saarloos, student Henk van Waveren, T. Saarloos. deed hetzelfde met Julia, mej. C. Verwoerd, en regisseur M. J. ter Hoeven was een zakenrelatie van de rijke oom uit Amerika. Een volle zaal heeft genoten van deze klucht die met huwelijken besloten werd. Over een miljoen jaar is er geen mens meer op aarde. Dit heeft prof. dr. E. J. Slijper in hotel „De Bosvijvert' gezegd tijdens een causerie voor het Departe ment Soest van de Maatsohajppij tot Nut van 't Algemeen. Prof. Slijper is verbon den aan het Zoölogisch laboratorium van de Amsterdamse Universiteit Astronomen hebben uitgerekend dat over 20 miljoen jaiar de energie vain de zon uitgeput zal zijn en dat er dan geen le ven op aarde meer mogelijk is. Lang voor die tijd is de mens te gronde ge gaan aan zijn eigen degeneratie, die te gen gegaan kan worden, maar dan moe ten we de artsen afschaffen en alles wat zwak of mismaakt is vernietigen en dat is het ware odk niet. „Wij sterven als soort uit omdat wij erbarmen en medeleven bezitten en om dat wij - naar de woorden van Nietsche - aan onze deugden tegronde zullen gaan". Een mens bezit aan handelswaarde niet veel. Wat walter, fosfor, ijzer, kalk, vet en koolstof, samen voor 2,75. Anderhalf miljoen jaar geleden kwam de mens op aarde nadait zo'n slordige 2500 miljoen jaren eerder van het eerste le ven sprake was. Volgens prof. Slijper stammen we niet van de apen af ai is de chimpansee een achterneef van ons. Naar de mening van de professor is niet de mens de kroon van de schepping wat het lichamelijke betreft. Wij zijn de enige zoogdieren die niet van nature kunnen zwemmen en met hardlopen en klimmen komen we maar povertjes voor de dag vergeleken bij de dieren. Ons hart ligt te hoog en onze wervelkolom is veel te zwak. Op de Amersfoortse eiermarkt werden 'aangevoerd 190.000 stuks in prijzen van 12,75 tot 1 13,50. Middenprijs f 13,10. Prijs per kg. 2,08. Zij weigerden in de politieauto te stap pen Een schermutseling en enige rake klappen waren het gevolg en gelukkig ze gevierde het gezag, zodat ze in de cel terecht kwamen. Korte tijd later vervoegde zich P R. B een broer van de ingesloten gebroeders aan het bureau om te zeggen dat A. onschuldig was en dat hij met J. J. bij de zaak betrokken was. Dit bleek juist en A. B is op vrije voeten gesteld. De tweede rit van de interclubcompetitie is op het parcours van Tempo verreden Het weer was niet zo best maar de be langstelling van renners en publiek groot. Bij de aspiranten moest Riphagcn al spoedig afhaken Na een valpartijtje viel de groep uiteen. De eindspurt leverde de volgende uitslag op: 1. W. Kotterer, Adelaar. 16 tal in 25 min. 2. E. Hulsken, Adelaar. 3. G. v. d. Pluim, Amersfoort 4. Jan Willem de Lange. Tempo. 5 A. Schuurink, Amers foort. 6. H. Smeek es. Tempo. Bij de dames nam Ineke van IJken een liohte voorsprong. Zij won de 11% km m 22 min. Tweede werd mej. W Albert en derde mej. T Hardeman. Bij de veteranen bouwde H Stouten een voorsprong op en hij won de 11% km in 22% min. Tweede werd H. Bos van de Adelaar en deTde diens clubgenoot D. Verboom. Zesenveertig nieuwelingen reden 29 km G. v. d. Top van de vereniging Amers foort won in 46 min. 2. A. v. d. Ploeg, Adelaar. 3. R. de Zoete, Adelaar. 4. J Vonk, Adelaar. De 33 amateurs reden 30 ronden. Het werd een strijd tussen Peter Kisner van de Adelaar en W van Middelaar van de vereniging Amersfoort. Zij gaven hun concurrenten een ronde achterstand. De uitslag was: 1. Peter Kisner, 35 km. in 52 min, 2. W. van Hiddelaar, Amers foort. 3. Thijs Hendriks, Adelaar. 4. Hans Wimmer, Tempo. Hees is met nog vier wedstrijden te spelen en 5 punten voorsprong op num mer 2 van de ranglijst nagenoeg kam pioen. Tegen H-ertha in Vinkeveen moet nog een uitwedstrijd gespeeld worden, evenals tegen S.V.M-Boys in Maartens dijk en tegen Avance in Hilversum. Tegen Radiostad sitaat nog een thuiswed strijd op het programma. Hees kan reeds zaterdag kampioen zijn als de concurren ten een steek laten vallen. Zaterdag werd tegen Nijenrodes 'gespeeld en het begin was sensationeel wamt de mannen uit Breukelen maakten een doel punt voordat een speler van Hees, inclu sief keeper Muis, de bal aangeraakt had. Na 10 minuten bracht Sakkers de stand op 1-1. Een kwartier later -bracht de uitstekend spelende De Bree de bal uit een corner hoog voor het doel. De keeper van Nijenrodes greep in maar hij kon de bal slechts wegslaan. Deze Icwam bij Je- kel die beheerst scoorde (2-1). De Bree bracht na een solo-actie de stand op 3-1 en vijf minuten voor tijd werd het 4-1. S.E.C. heeft zondag een vriendschap pelijke thuiswedstrijd tegen Uithoorn 1 gespeeld en het is igeen beste wedstrijd geworden. Ruitenberg, Hanasbei en De Rooij speelden niet mee. Van Berkel, Aalberts en E Brouwer namen hun plaatsen in. Tijdens de wedstrijd viel Hooij er met een lichte blessure uit. Hij werd vervangen door Dettmer. Uithoorn speelde veel aktiever dan S.E.C. dat er maar een slappe vertoning van maakte. De gasten werden na een kwar tier beloond met een doelpunt dat door Van Leuven gescoord werd. Na een half uur glipte rechtsbuiten Win ters langs Hooijer heen en scoorde het tweede doelpunt. S.E.C. kon weinig uit richten. In de vooithoede had De Bruin niet veel interesse, v. d. Broek speelde te traag en Aalberts blonk evenmin uit. In de tweede helft speelde S.E.C. beter en de hard werkende Duijst maakte een doelpunt Bij Uithoorn viel een speler uit. Er was geen invaller maar met een tien tal ging het ook tegen de zwakke S.E.C.- ploeg, waarin J. Brouwer als spil goed speelde. De afdeling Soest tot Bevordering van de Bijenteelt heeft de laatste vergadering m restaurant Zonneheuvel gehouden. De bijeenkomst werd geleid door de heer J. O Buitendijk omdat de voorzitter af wezig was. De uitvin te ring en de reini gingsvlucht welke gisteren gehouden is zijn besproken. Deze vond onder prima weersomstandigheden plaats. Er werd een kort verslag gegeven van de Stiohtse bestuursvergadering, waarna besloten werd deel te nemien aan de ho- mngten-toonstelling in Zeist en aan de imkermiddag welke op 10 april in Zeist gehouden wordt. De leden hebben zich opgegeven voor de reis naar het koolzaad Voor de eerste maal zal naar de dopheide in de buurt van Stroe en het Uddelermeer gereisd worden. Ook gaan de bijeen van de le den naar het fruit in de Betuwe. Op 10 april is er een bijenmarfct in Drie bergen. Na de pauze is n ;quiz gehouden, welke geleid werd door de heer G. H. Grijze. Twee groepen imkers en drie groepen cursisten namen eraan deel. Dat de cur sisten na 4 lessen reeds redelijk onder legd zijn op het terrein van de bijen- houderij bleek uiit het feit dat ze van de 36 vragen er slechts 1 onbeantwoord lie ten. De heer R. de J reed per scooter op de Kerkstraat. De heer B. van K. stak per fiets de straat over en hij werd aan gereden. Hij kreeg schaafwonden aan het hoofd en is behandeld door dokter Stro band. De 72-jarige automobilist S. R. kwam van de Dalweg en hij wilde linksaf de Steenhoffstraat inrijden. Hij verleende daarbij geen voorrang aan miej. M. P. die per bromfiets op het rijwielpad reed. Zij werd aan het hoofd gewond en haar brommer was ernstig beschadigd. Mevr. M. P van de Plasweg kreeg bet afgelopen weekend de schrik van haar leven toen ze een enorme klap hoorde en meende dat de boiler, die zich op zolder bevindt geëxplodeerd was. Ze waarschuwde de politie die consta teerde dat de boiler, die zich op twee balken bevond, losgeraakt was en met een enorme klap op de zolder terecht gekomen was. Lekkage en overstroming was het gevolg. Loodgieters en elektriciens herstelden de schade. In de wedstrijd Olympia 2-Olympia 3 heeft het tweede team een kostbaar punt verloren aan het derde team. De kansen op een eerste plaats in de eerste klas zijn daardoor aanmerkelijk gedaald. Het der de team deed zijn sportieve plicht en speelde voor wat het waard was. De eerste set werd zelfs verdiend gewonnen. In de tweede en derde set gaf de betere techniek en tactiek van het tweede team de doorslag. Beide sets werden gewon nen. Het was een levendige en aantrek kelijke wedstrijd. Het eerste herenteam kreeg van het Amersfoortse V.IO.S. een 3-0 nederlaag te slikken. In een regelmatig gespeelde wedstrijd waarin die aanvallen van de Amersfoorters door een slechte netver- dediging gemakkelijk doel troffen, won V.I.O.S. met 15-10, 15-9 en 15-13. Het derde meisjesteam maakte korte metten met het tweede team van S.S.S. Met 3-0 zegevierden zij over de Barne- veldse meisjes Programma. Heren: Olympia 1-S.V.V. (Utrecht), 8.30 uur. Olympia 4-N.V.C., 8.30 uur B G. S.V. 1-Olympia 2, 9.15 uur. Dames: Olympia 2-V.V.A. 1, 7.45 uur Olympia 1-S.OB. 1, 8.30 uur Onze goede, oude trein, die nog niet zo dan wij nu voor mogelijk houden. Vooral lang geleden zijn honderdste verjaardag vierde, lijkt te bejaard geworden om in onze jachtige tijd nog te kunnen mee komen. In de technisch meest ontwik kelde landen - Amerika en Japan - wordt al naarstig gespeurd naar nieuwe, aan vaste banen gekluisterde vervoer middelen, die honderden passagiers kun nen vervoeren met veel hogere snelheden Sri Soestdijk heeft sinds gisteren een wasse rette, welke in de Van Weedestraat ge opend is en direct na de opening bleek dat de vestiging van dit bedrijf een uit komst is voor vele Soester huisvrouwen, want het is druk geweest. De gebr. A. W. en W. de Bree bieden de gelegenheid dagelijks van 8 tot 7 en op zaterdag van 8 tot 4 uur de was te doen op een bijzonder gemakkelijke manier. De wasserette bevat 12 volautomatische wasmachines en iedere bezoekster krijgt de beschikking over zo'n machine, zodat elke was apart behandeld wordt. Het wasgoed komt dan ook niet in aanraking met het wasgoed van andere bezoeksters. Een kind kan in deze wasserette de was doen maar zelfs dat kind is niet nodig, want de huisvrouwen die druk zijn kun nen boodschappen gaan doen terwijl de wasmachine van het vuile goed helder goed maakt. In drie kwartier is de zaak geheel en al bekeken. Het vuile goed wordt tweemaal gewassen en viermaal gespoeld en centrifuges zorgen voor het drogen. In de wasserette zijn steeds assistentes aanwezig om de helpende hand te bieden aan hen die kennis komen maken met deze nieuwe service, die de gevreesde wtasdag verandert in een uitstapje. in deze twee uitgestrekte landen - waar de afstanden naar Nederlandse begrip pen ongekend groot zijn - verliest de trein steeds meer reizende klanten aan de luchtvaartmaatschappijen, die met snelle straalvliegtuigen tegen redelijke tarieven de verbindingen tussen de grote steden onderhouden. Ook de moderne, comfortabele bussen, die langs brede autowegen snel van stad tot stad zoemen, trekken steeds meer reizigers aan. Hoewel de verhoudingen in ons kleine land heel anders zijn, begint ook in de ddchtbevölk'te landen om ons heen de vraag naar snelle treinen toe te nemen. Nederland zit er overigens nog wel warm pjes bij. De Nederlandse Spoorwegen werken met modern materiaal. Juist op dit moment werkt men op geleidelijke invoering Van moderne, snellere en com fortabele treinstellen. Toch blijft het hier een topprestatie wanneer een snel heid van iets meer dan honderd kilo meter kan worden bereikt. Duitsland is er minder goed aan toe Daar kan men nog zich moeizaam en puffend voortsle pende stoomlocomotieven tegenkomen, een wijze van railvervoer, welke al hele maal niet meer thuishoort in onze tech nische wonderjaren. Bliksem trein Het meest gevorderd op het gebied van railvervoer zijn op dit moment nog de vooruitstrevende Japanners. In oktober zullen de Japainse spoorwegen op het traject Tokio/Osaka - een lijn, waarover wekelijks honderdduizenden passagiers worden vervoerd - de „Bliksem" inzetten. De gestroomlijnde trein moet de afstand van bijna vijfhonderd kilomeiter afleg gen in drie uren, zo nu en dan zelfs voortrazend met snelheden, die de 200 kilometer per uur nabij komen. Dit be tekent een absoluut nieuw wereldrecord. En de Japanners zouden geen Japanners zijn als zij daarop niet bijzonder trots zouden zijn. De Amerikaanse spoorwegen willen het hierbij overigens niet laten zitten. Zij golden tot nu toe als de meest moderne ter wereld. De ingenieurs van Uncle Sam werken hard aan plannen voor een trein, die nog veel sneller dan de „Bliksem" over de rails moet denderen. Zij willen de grens van maar liefst 300 kilometer per uur doorbreken De technische moei- Ongetwijfeld heeft het u verbaasd dat ook in onze gemeente lieden wonen die het de gewoonste zaak van de wereld vinden een argeloze voorbijganger zonder reden zwaar letsel toe te brengen. Als hij geluk heeft dan krijgt hij .slechts" een hersenschudding, een gebro ken kaak en een gebroken neusbeen, als hij pech heeft dan wordt hij over enige dagen naar het kerkhof gebracht. Wat geeft het trouwens ook dat dit voor dp ogen van vrouw en dochter van het slachtoffer gebeurt Zo denken de daders er waarschijnlijk over en het schijnt dat de officier van justitie te Utrecht een zienswijze heeft die hiervan weinig verschilt, want de lieden die zondagavond deze wandaad uithaalden en graag het risico liepen een vrouw van haar man te beroven en een kind van haar vader zijn weer op vrije voeten. Straks moeten ze natuurlijk voorkomen en misschien krijgen ze dan wel een tientje boete We hoeven dit alles niet aan Wim Kan te melden want die heeft reeds gezegd: „Wat een land, wat een land, waar dat allemaal maar kan". Tussen twee haakjes, als u vanavond zo maar op straat in elkaar geslagen wordt dan moet u niet gek opkijken, want dat kan in Soest. KANTMAN Abonné's, die het abonnementsgeld voor het 2e kwartaal 1965 van ons blad (f2,40 voor Soest en Soester- berg en f 2.75 voor andere gemeen ten) wensen te gireren, verzoeken wij beleefd dit nu te doen met ver melding van 2e kwartaal 1965, Ter voorkoming van veelvuldig voorkomende dubbele betalingen (per giro of bank en aan incas seerder) wordt men verzocht na 1 april geen overschrijving meer te doen doch aan incasseerder te be talen. ADMINISTRATIE SOESTER COURANT. lijkheden bij dergelijke ontzagwekkende snelheden zijn verschrikkelijk gecom pliceerd. De Japanse „Bliksem" moet al gebruik maken van speciaal geconstru eerde rails, welke rusten op rubber blok ken en volgens een bijzonder procédé vervaardigde betonnen dwarsliggers. Zou dit niet het geval zijn dan zouden de passagiers op een vreselijke manier door elkaar worden gerammeld door de hevige trillingen. De nieuwe spoorweg tussen Tokio en Osaka kent bovendien alleen maar zeer flauwe bochten en ongelijk vloerse kruisingen om een zo hoog mo gelijke veiligheid te waarborgen. Blaaspijp De Amerikaanse regering is nauw be trokken bij de pogingen de Amerikaanse treinen sneller te laten voortrazen, wel bewust van het grote economisch belang van goede en snelle spoorwegverbindin gen. President Johnson wil vijftig mil joen gulden uittrekken om de komende drie jaren de zaken eens nauwgezet te bestuderen. Als eerste stap zal binnen kort op het traject New York-Washing- ton een trein worden ingezet, die het lieve vaartje van 160 lolometer per uur haalt. Hoe indrukwekkend ook, de trein blijft nog altijd een boemeltje vergeleken met de Japanse „Bliksem". De Amerikaanse ingenieurs weiten, dat zij, als zij de droomgrens van 300 kilo meter willen doorbreken, letterlijk nieu we wegen moeten vinden. De gewone spoorstaven zullen bijvoorbeld bij derge lijke snelheden niet in staat zijn een trein in bedwang te houden, bovendien zouden de eleetrische leidingen smelten door de wrijvingshitte van de beugel. Maar wat dan als de békende zaken niet meer voldoen? Geen zorg, de Ameri kanen hebben heel ingenieuze plannen op de tekentafels gebracht, die de stout ste dromen overtreffen. De meest sen sationele toekomsttrein is wel de „lucht- eter". In plaats van over rails moet dit voertuig zich voortbewegen door een gi gantische buis. Een krachtige motor zorgt er voor, dat aan de voorkant lucht wordt aangezogen, die aan de achterkant met grote kracht wordt uitgespoten. Als in een blaaspijp beweegt de trein zich dan voort met, naar de ontwerpers veronder stellen, mogelijke snelheden van liefst 800 km/u. Net zo snel dus als de jacht vliegtuigen uit de tweede wereldoorlog. Speciale „blazers", die de lucht ook naar de kanten uitstoten, zorgen er voor, dat de trein de wanden van de buis niet raakt, Of deze torpedotrein het rail-, pardon buisvoertuig, van de toekomst wordt? Men durft het in Amerika nog niet te zeggen. Het zal helemaal afhan gen van de kosten. Want, zo zeggen de ingenieurs, een spoorkaartje moet ten slotte altijd betaalbaar blijven.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1