FaTa^agl FRANS BOSMAN Jules Verne Voor uw BRUIDSREPORTAGE SOESTERBERG Nog even Dames Kapkunst Nieuborg ZONNEBRILLEN MET RAAD EN DAAD Fantast of helderziende 60 jaar geleden overleden 02955-3367 Heropening lunehroom De Bushalte Tot 1 april Soesterberg speelde 2-2 gelijk Gezellige middagen voor bejaarden Gratis voetadvies Nederlandse Katholieke V rouw enbeweging Ds J. Overduin spreekt K.V.0. blijft winnen Opbrengst collecte V.V.Z. verloor OPTIEK Zwart-Wit-Soesterberg 3-3 verloor opnieuw Wolff tsx3t,es Softbal in Soest 24 maart zal 'het 60 jaar geleden zijn, dat de „grootste fantast en helder ziende udt de wereldliteratuur" 'te Aimens overleed. Honderd jaar geleden publiceer de Jules - yeme zijn eerste boek, „Vijf wéken in een balion", dat het begin vormde van de lange serie „voyages ex- traordmaires", die zijn naam in vrijwel alle i-anden beroemd maakte, doordat hij naast -een--grote fantasie de gave bezat om ontwikkelingsmogelijkheden der tech niek te voorzien voordat deze werkelijk heid waren geworden. Portret van Jules Verne, die honderd jaar geleden al be schreef wat onze ingenieurs in deze eeuw zouden uitvinden. Verne schreef reeds over luchtschepen, onderzeeërs en radio voor er sprake van was dat deze ideeën ooit werkelijkheid zouden worden. Voor oude en jonge mensen Jules werd in 1828 te Nantes geboren. Het verging hem alss de meeste jongelie den met literaire ambitieszijn vader was het er niet mee eens. Deze wilde hem liever advocaat laten worden en daarom ging zoonlief rechten studeren in Parijs. Hij studeerde waarachtig ook af, maar toen schreef hij zijn vader dat hij wel een 'goed schrijver, maar nooit een goed advocaat zou worden. Na zijn publicatie van „Vijf weken in een luchtballon" sloot hij een contract af met de uitgever Hetzel, waarbij hij zich verplichtte om gedurende twintig jaar twee boekdelen per jaar af te leve ren. De uitgever verplichtte zich tien duizend francs per deel uit te betalen. Daar zal de heer Hetzel nimmer spijt van hebben gehad, want de tientallen deel tjes, hier te lande bekend in blauwe bandjes met de vergulde olifantskop op de rugzijde, werden de lievelingsboeken van talloze jongeren over de gehele we reld. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 15 - Telefoon 3917 De hoge opbrengst van zijn boeken is het soHfijvénischap van Verne alleen nog maar meer ten goede gekomen, want hij kon zioh de luxe permitteren een zeil jacht aan te schaffen, waarmee hij over de zeeën kruiste en tal van vreemde lan den bezocht. „Klassieke" namen Zijn Verne's boeken jeugdlectuur? Hij schreef de meeste voor jonge mensen met de bedoeling ze naast een spannend ver- haal ontwikkeling te geven. Maar waar is ook. dat veël volwassenen het hebben verslonden. Vaak hebben boeken, die in een bepaalde tijd algemeen gelezen wer den, de -nétgrrfg* oitt met de j aren te ver vallen tot jeugdlectuur. „Hobinson Cru- soë", „Gullivers Reizen", „Tom Sawyer" en „De negerhuit van oom Tom" zijn hier klassieke voorbeelden van. Hoe het ook zij, deze zoon van Frankrijk behoort aan de jeugd van alle landen, de hoofdpersonen uit zijn boeken zijn ons tot goede vrienden en kennissen ge worden. Miljoenen over de gehele wereld hebben in de loop der jaren kermis gemaakt met Philias Fogg en zijn knecht Passepatout, met Mary Grant, met Tom Hunter, met Robur en niet te vergeten met kapitein Nemo, die met zijn geheimzinnige duik boot Nautilus twintigduizend mijlen on der zee voer. Denkt u verder eens aan de kinderen van 'kapiteit Grant, die het zuidelijk halfrond afzoeken naar hun verdwenen vader; aan Hector Servadac, die op de planeet Gailia, maar tenslotte ook weer op de aarde belandt: aan Miohael Ardan die per afgeschoten projectiel maanwaarts reist en onderweg gewichtloos raakt; aan de wakkere koerier Michael Strogoff Het zijn slechts enkele namen uit de rij ke sohat die Jules Verne oras geschonken heeft. Fantast of uitvinder? Was Jules Verne een fantast? Neen. Althans niet in de zm, die men gewoon lijk aan dit begiió: verbindt. Verne bestu deerde^ voortdurend de vooruitgang der weterischap. hij beschikte over een heel kaartsysteem met gegevens en maakte voor sommige van zijn boeken een uitge breide studie Neem bijvoorbeeld het bekende „Twin tigduizend mijlen onder zee", waarin we kennismaken met de melancholieke kapi tein Nemo en zijn onderzeeër Nautilus. Tot in onderdelen beschrijft Verne de constructie van dit satap, dat omstreeks 1890 op dezelfde schaal werd nagebouwd door de ingenieurs Zédé en Goubet die de eerste bruikbare onderzeeërs voor de Franse marine hebben ontworpen. Verne's fantasie was meer dan een ver zinsel. Hij had de gave om met de fedlten, die anderen hem hadden verschaft, een koene gedaohtensprong te maken, die de lezer voerde naar gebieden, waar de offi ciële wetenschap pas veel later zou aan komen. Hij hield rekening met alle mo gelijkheden en gevolgen. Veel van zijn voorspellingen zijn later bewaarheid. De elektriciteit is inderdaad de kracht van de moderne maatschappij geworden. De onderzeeërs -presteren al bijna wat zijn Nautilus inÉhaoïdê De ra ketten zijn gekom-en. De tocht naar de maan wordt voorbereid. Jules Verne was vervuld van een blij moedig, typisch 19de eeuws vooruitgangs geloof. De ontwikkeling van onze tech niek heeft ons echter haar schaduwzijde niet bespaard. Men kan slechts hopen dat de vreugde, die Verne bezielde, eenmaal evenzeer het onvervreemdbare eigendom van de gehele mensheid wordt als de auteursroem van deze beminlijke Fransman voor aankoop/inruil/reparatie van uw TV. Hoogste inruilwaarde bij aankoop van een Erres, Philips en Blauw- punkt T V Soesterbergsestraat 20 - Soest Er was veel belangsteHing^ voor de her opening van de lunchroom ..„Dé bushalte" aan de Rademakers traat, cMenwerd uitge breid met een perceel en van bannen en van buiten geheel werd vernieuwd. Ge zellig en aantrekkelijk ingericht voldoet het interieur aan alle eisen, die men aan een modern comfort stellen mag. Men kan er rustig zitten onder 't genot van een kopje koffie of een lichte dronk, terwijl men zich ook tegoed kan doen aan een koude schotel. Dc heer en mevrouw E. Tammer-Voskui len mochten tal van felicitaties in ont vangst nemen en werden vereerd met een groot aantal fraaie bloemstukken. de natuurlijkste PEKMANENT-WAVE voor f 12,50 Met gratis creambehandeling. NIEUWE WEG 100 Bij station Soest-Zuid Telefoon 4026 De ontmoeting van Soesterberg in Utrecht met Rivierenwijkers leverde een 2-2 gelijk spel op. In de eerste helft zag het er voor Soesterberg niet erg roos kleurig uit, toen de middenvoor van de tegen partij de score opende en diaarna de rechtsbinnen de voorsprong vergroot te tot 2-0. Met deze stand ging de rust in. Nadat de keeper, die een blessure had opgelopen, vervangen was door Odijk, begon Soesterberg zich schrap te zetten. Die houding demonstreerde zich in het maken van een tegenpumt door links buiten Veenekamp Daarna zorgde rechts buiten Huisman voor de gelijkmaker 2-2. In deze stand kwam geen verandering meer. De bejaarden van Soesterberg hebben een paar gezellige middagen gehad. Op de algemene bejaardensociëteit kwam mevrouw Leibrandt kleurendia's vertonen van haar vakantiereis door België, Frankrijk naar de Riviera en terug door Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Duits land Men zag mooie natuur opnamen, historische monumenten en kijkjes op het bonte leven aan de Riivièra. Zondagmiddag hebben bejaarden van verschillende gezindten genoten van wat de verkenners van de St. Müchaelsgroep ten beste gaven. Men genoot van pak kende demonstraties, spel, voordracht, muziek en zang Allerleukst was de quiz met de zes bejaarde Soesterbergers. Het was echter jammer, dat de opkomst niet groter was. De beroemde zwemster Dawn Fraser, die voor tien jaar is geschorst wegens „wanordelijk" gedrag te Tokio, overweegt een rechterlijke actie tegen de nogal rigoureuze beslissing van de Australische Zwembond. Dawn Fraser (m.) met echtgenoot Gary Ware (1.) in gesprek met mr E. France, advokaat. Üp zaterdag 20 maart zal de gediplo meerde Orthopaedist, de heer J B Wel- mers. zitting houden bij Van Dam's Schoenen, Torenstraat 5 Gratis ad vies op 't gebied van Voetklachten, Steunzolen, Beugels, Schoenen enz. Ook voor uw kinderen Breng uw oude steunzolen mee, deze worden gratis gecontroleerd en gecorri geerd Maak, om teleurstelling te voorkomen, 'n afspraak telefonisch of aan de zaak. Dit wordt U aangeboden door VAN DAM'S SCHOENEN. Torenstr. 5, tel 3473 (Adv.) Op woensdag 17 maart is er voor de le den van het N K V een avondmis m de Petrus en Pauluskerk. Daarna worden in het St. Josephgebouw dia's getoond en zal gesproken worden over de nood in de wereld. Na de pauze spreekt mevr. Lambert over de belangen van meisjes. Ds J. Overduin, predikant te Veenendaal. spreekt morgenavond, woensdag, in ge bouw Elfheto voor de leden van de Ne derlandse Christenvrouwenbond Soest- Zuid Het onderwerp is „Hoe benaderen wij onze moderne medemens?". Onder ideale weersomstandigheden heeft K.V.O. zaterdag ha^r programma afge werkt. Het eerste sfteepte in Maartens dijk 2 punten uit het vuur. Er werd met 4-2 van Kameo 2 'gewonnen Het was Kameo. dat de score opende, maar Elma Rijper kon spoedig gelijk maken. De heer Torn braoht de stand op 2-1 en na rust op 3-1 Wijnand Brink liet 4-1 aanteke nen. Kameo kwam nog e>ven terug tot 4-2, maar dit leverde geen gevaar meer op K V O 2 behaalde haar eerste puntje Dit gelukte m Huizen op de club van die naam. Het werd 3-3 met doelpunten van mok Aalbertsberg en 2 van Hans van Dijk. De junioren wonnen ook en wel met 2-1 van Olympia 2. K.V.O. A ging thuis ten onder tegen Arena A De rust was nog met 2-2 ingegaan, maar na de rust gin gen de gasten door naar 8-2. K.V.O. B was m Rihenen de gast van Arena B Zij verloren op de Grebbe met 3-0. De collecte die alhier is gehouden ten bate van het t b c.-fonds Zonnestraal heeft 311,24 opgebracht. SPECIAALZAAK VOOR BRILLEN Burg. Grothestraat 8 - Soestdijk Telefoon 3859 ZATERDAGVOETBAL In Harderwijk heeft Soesterberg met 3-3 gelijk gespeeld tegen Zwart-Wit. Uit de op- en neergaande aanvallen, die door de verdedigingen aanvankelijk werden ge stuit, gelukte het de gastheren na een kwartier de score te openen (1-0). met .welke stand ook de rust aanbrak. In de tweede helft bracht na tóen minuten Zwart-Wit de stand op 2-0 en 3-0. Maar ■toen kwam Soesterberg in het geweer. Met een fraai schot maakte linksbinnen Van der Lee voor Soesterberg het eerste doelpunt (3-1), even later gevolgd door een voltreffer van mtctvoor Wdllems (3-2). Drie minuten voor het einde maak te rechtsbuiten J. Leijenhorst voor Soes terberg gelijk (3-3). Met deze stand kwam het einde van de wedstrijd. Een door invallers verzwakt en boven dien ongeïnteresseerd spelend V.V.Z. ver loor zaterdag opnieuw. Nu moesten de punten aan een over alle linies beter spelend Hertha in Vinkeveen worden ge lalten. Tegen de verhouding in nam V V.Z de leiding. Een strafschop wegens hands werd door H, van Kooij in een doelpunt omgezet. Met twee fraaie doelpunten kreeg Hertha loon naar werken (1-2), maar V.V.Z. zag kans nog voor de rust gelijk te maken door een doelpunt van invaller Van Wijk. Na de rust was Hertha sterker Menige goed opgezette aainval, waarbij vooral het spel van de beide buitenspelers opviel, werd echter door de V.V.Z.-defensde op gevangen. Doelman Demmers verrichtte hierbij enkele fraaie reddingen. Hij kon echter met voorkomen dat Hertha met een prachtig doelpunt de overwinning binnenhaalde. onroerende goederen y hypotheken* .fJPPT JPrV.i assurantiën V. Stéanhoffstraat 67 Soest Tel. 2769 Softbal - een damesachtige vorm van honkbal - zal in Soest beoefend worden en S.E.C. zorgt daarvoor, want na het oprichten van een bloeiende honkbalaf deling is thans een softbalafdeling opge richt. Dit vond plaats in de kantine van Foxboro, waar de heren M. Wilhelm en L. Rutteraberg het bestuur van S.E.C. vertegenwoordigden en de heer F. Nieu- wenhuis de S.E.C.-honkbalafdeling. De heer Wilhelm begroette de 20 aan wezige dames als leden van S.E.C. en de heer Niewerïhuis sprak over de honkbal afdeling en het softbal. Hij deed de toe zegging dat de dames kunnen rekenen op de steun van de honkbalaf deling Zij zullen voorlopig geen competitiewed strijden spelen, maar er wordt contact opgenomen met de verenigingen Qrnck in Amersfoort en U V.V. in Utrecht, die ook een softbalafdeling hebben. In Bus- sum is een afdeling in oprichting. Dertig leden hebben zich thans aange meld en van hen zijn enige dames ge kozen in het comité dat de softbalbelan- gen in Soest behartigen zal. Het zijn mej C. de Beurs, voorzitster; mevr. Ndeuwen- huis, secretaresse; mej M van Ginhoven, penningmeesteressemej. G Peet en mej H Rademaker Zaterdag zijn leden van de afdeling naar Haarlem geweest om de wedstrijd tussen het Nederlandse damesteam en het Ame rikaanse teaim dat wereldkampioen is bij te wonen. WETBOEKJE, Voor degenen die uitke ring a.o.w ontvangen en rijks- of ge meenteambtenaar zijn krijgen een ze ker bedrag, zogenaamde inbouw, afge trokken. Bestaat er een wetboekje met tabellen om zelf te kunnen berekenen hoeveel procent er voor inbouw en loon belasting afgaat, als men rijkspensaoen geniet. Zo ja, gaarne titel, adres uitge ver en pnjs, aldus T. R Antwoord: De korting op de pensioenen bedraagt per dienstjaar 2 van de uit kering a.o w. De loonbelasting is progres sief en hiervoor zijn tabellen, welke u in de boekwinkel kunt verkrijgen. De belastinginspectie bezit er echter ook een, die aan de werkgevers worden verstrekt- Wellicht zullen ze er ook wel een sturen als u dat vraagt. U moet er dan wel bij vermelden dat het om een rijkspensioen gaat, opdat u de juiste tabel krijgt. WILDE ANDIJVIE. Wat is wilde an dijvie? Waar komt het zaad vandaan? Heeft wilde andijvie in dit verband „nauwe relaties" met de gecultiveerde andijvie? Antwoord; De echte wilde andijvie - Senecio paluster (of Cinerasia palustris) komt vrij algemeen voor in moerassen en lage veenstreken, vandaar de naam moerasandij-vie Het is eenjarig en bloeit in mei-juli. Verspreiding van het zaad door het zaadpluis, op de manier van de paardebloem. De andijvie hoort tot de zelfde familie als de andijvie die wij eten, namelijk tot de compositen of sa- mengesteldbloemigen, de andijvie wordt 30-60 cm hoog, bloeit met gele bloemen. De gewone andijvie komt ook wel eens in het wild voor, maar dan kunnen we beter spreken van verwilderde andijvie. AUTOMOBIELFABRIEK. Is het moge lijk in het kort aan te duiden wat het verschil is tussen een volledige automo bielfabriek en een zogenaamde assem- blage-inrichtin g? Antwoord: Een autofabriek bouwt de auto helemaal zelf, de assemblage-in richting „assembleert", dat wil zeggen bij krijgt de verschillende onderdelen pasklaar binnen. RUSSISCHE SCHAATSENRIJDER. Hoe is de naam van de één-armige Rus, die voor enkele jaren terug aan verschil lende langebaanwedstrij den deelnam Ik dacht dat het Bons ShUkow was. Is dit juist? Antwoord: De door u bedoelde schaats- rijder is inderdaad Boris ShUkow. Te koop moderne Mut- saerts KINDERWAGEN. Wald. Pyrmontlaan 4 Het bej aardencentrum „Braamhage" vraagt voor zo spoedig mogelijk er varen 2e KOOKSTER voor halve dagen. Aan melden Braamhage, Insp. Sohreuderl. 2. Tel. 3851. Woninginrichting Serree, Oude Gracht 151 te Utrecht, vraagt voor spoe dige indiensttreding WO NINGSTOFFEERDERS Vakbekwaamheid vereist. Prettig afwisselend werk. Sollicitaties schriftelijk (of mondeling na telefo nische afspraak, tel. 030- 29041, toestel 08). Gevraagd, voor zo spoe dig mogelijk, WERKSTER voor de ochtenduren- Aanmelden „Braarhhage", Insp. Schreuderlaan 2, tel. 3851. Gewaagd geroutineerde HANDPERSER voor rok ken. Hoog loon. Cogema, Witte Paardestraatje t.o. Molenstraat. Tel. 4456 Dame, middelbare leef tijd, zoekt ZIT-SLAAP- KAMER m. warme maal tijd, in Soest of omgev. Genegen zeer goede prijs te betalen. Br. onder let ter E.V. 13 bur. S.Crt. Lampe Modehuis vraagt HULP-VERKOOPSTERS. Sollicitaties mondeling of schriftelijk Lampe Mode huis, Slotlaan 157, Zeist, Echtpaar v. middelbare leeftijd biedt zich aan, tijdens uw vacantie in de zomermaanden, als HUIS BEWAARDER. Goede ref., billijke prijs. Br onder letter WL 31 bur. S.Crt. PUCH '63 te koop Burg Grothestraat 15. Gevraagd gemeub. HTJIS/ ETAGE voor echtpaar, vanaf midden juni voor 3 maanden. Brieven on der no 682 bureau S Crt Aangeboden TUIN, alleen tegen onderhoud Van Lenneplaan 80, Soest. TE KOOP AG.A. olie radiator en kruiwagen. Birkstraat 67 Gevraagd HULP in onze fabriek voor licht werk, voor 's middags van 1 tot 5 uur. Aanmelden N V. J. V. Meijer, Vosseveld- laan 15A. WONINGRULL. Aangebo den zeer grote flat, 5 ka mers, zolder, schuur, hall, douche etc., met voor en achter vrij uitzicht, in Utrecht-Z. Gevr. woning in Soest of omgev. Huur geen bezwaar. Br. onder no. 689 bur. S.Crt. Huur een KOELKAST van 12,75 per maand zonder vooruitbetaling, met recht van koop. Vandaag be steld, morgen bij U thuis. Bel dan vóór 6 uur 020- 249767 en 's avonds 02964- 18664. Nette jonge Italiaan vr zo spoedig mogelijk net KOSTHUIS. Brieven p 'a Bakkersweg 10, Soest. Hoog loon en prettig werk voor nette MEISJES bij P. de Ruyter Zn. te Baarn. Licht inpakwerk (muisjes, hagel, anijsblok jes, chocoladehagel, enz.) Moderne werkruimten m muziek. Bedrijfskleding vrij, koffie en thee gra tis, volledige reiskosten vergoeding, 4 vacantie- toeslag. kerstgratificatie, gratis De Ruyter's artike len Melden bij cheffin, mevr. Post, overdag aan de fabriek, d'Aulnislaan 15, Baarn (telef. 02954- 4651), na 7 uur SparTe- laan 9, Baarn (telefoon 02954-4919). WERKSTER gevr. Schoon maakbedrijf J G. Koper, Beukenlaan 69. Voor en kele uren 's middags of 's avonds. P. de Ruyter Zn. te Baarn vraagt MANNEN v. ploegendienst in de cho colade-afdeling (hoofdza kelijk inpakken). Goed loon plus premie plus ploegentoeslag. Werkkle ding vrij, koffie en thee gratis, volledige reiskos tenvergoeding, 4 va- cantietoeslag, kerstgrati ficatie, gratis De Ruyter artikelen Gepensioneerd geen bezwaar. Melden aan de fabriek d'Aulnis laan 15, Baarn (tel. 02954- 4651). Na 7 uur bij J. van Oostrum, Malvastraat 11. Baarn (tel. 02954-4123),

Soester Courant | 1965 | | pagina 2