Hoe sterk is China? FoToJïu>a9( Voor t &mmdje nét TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis De avonturen van Gertjan en Maartje, Veel zwakke punten in zware bewapening Wintersport-opnamen kruispunten A S.O.V.P.S. verslaat Dalco Kaarten bij Ceramiek B.D.C.-E.M.M. 2-2 In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Mixed Hockey Club as BURGERLIJKE STAND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming De gebeurtenissen in centraal-Aziê plaat sen de „volksrepubliek" China in het brandpunt van de belangstelling, vooral door de enorme gele propaganda, de ver scherpte strijd in Vietnam en de ideolo gische geschillen met Rusland. Mao Tsje Toeng, de ondoorgrondelijke rode leider, was de laatste tijd herhaal delijk „in het nieuws", o.a. door zijn be zoeken aan landen in noord- en midden- Afrika. Zijn invloed ook in Indonesië, bezoeken van de nieuwe Russische eerste minister Kosygin aan Peking (en wel tot twee maal toe) en het Chinese optreden ach ter de schermen in Zuid-Vietnam geven te denken. Zo komt haast vanzelfspre kend de vraag op: hoe sterk is rood- Chlna eigenlijk vanuit een militair oog punt bezien Thans een voordelige apparatuur voor het projecteren van uw Een FILMPROJECTOR vanaf 155. Een DIAPROJECTOR vanaf 75 SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 331? Peking gelooft blijkbaar onvoorwaardelijk dat een oorlog, met alle middelen te voeren, onvermijdelijk en onder alle om standigheden te rechtvaardigen is, zo lang er .klassen" zijn. Uit deze vorm van geloof ontstond de vordering aan al le „goede, rechtlijnige" communisten ge steld, onder alle omstandigheden mee te werken aan een totale vernietiging der .klassevijanden". Een vreedzaam naast elkaar voortleven, de zogenaamde co-exis tentie in Russische zin, is voor hen niet denkbaar. Zo onstonden de Chinese eisen. Op grond daarvan kwam het al tot een grensoor- log met India tot niet aflatende grens gevechten tussen Chinese en Russische grenswachten tot een bezetting van Ti bet en aanspraken op Nepal, Formosa, Hongkong (Eng.), Macao (Port.), buiten- Mongolië (U.S.S.R.), Bhutan, Sikkim, de Ryukyueilanden (V.S.) en op andere ge- bicden in zuid-oost-Azië. De landmacht. Voor de verwezenlijking van zijn eisen houdt Mao thans een „volksbevrijdings leger", groot 2.700.000 man, in gereed heid. De poütieke en militaire controle daarover is in handen van het „comité voor militaire belangen" en vormt een onderdeel van het centraal comité der Communistische Partij. Voorzitter is de minister van oorlog, maarschalk Lin Piao, die op zijn beurt persoonlijk ver antwoording schuldig is aan Mao Tsje Toeng. Het land is in dertien militaire distric ten verdeeld met aan het hoofd een in rang hoogste en oudste officier, die ook de „para-militaire volksmilitie", welke uit dienstplichtigen bestaat, commandeert. Ten opzichte van het hogere kader, de hoofd- en opperofficieren, zij opgemerkt, dat deze officieren niet alleen uitstekend geschoold zijn, doch ook voor 't regiem als betrouwbaar worden aangemerkt. Circa 200.000 manschappen van het „volksbevrijdingsleger" (infanterie) wor den voor speciale opdrachten ter beschik king gehouden, verdeeld in 40 legerkorp sen, terwijl elk legerkorps weer uit drie divisies bestaat. De bewapening der 2.000.000 bestaat uit automatische gewe ren, machinepistolen (voor officieren en onderofficieren), lichte en zware machi negeweren, lichte en halfzware, zoge naamde mortieren, rakettengeschut van 9 mm en lichte en halfzware artillerie. Dit wapentuig wordt in China zelf ver vaardigd en is van uitstekende kwaliteit. Het leger beschikt echter niet over zwaar geschut, terwijl het ook niet is uitge rust met moderne tanks. Die er nog staan zijn de verouderde (Russische) T-34- tanks. In de kinderschoenen. Het raketwapen staat in rood-China nog in de kinderschoenen, dit is trouwens ook het geval met de militaire berichtgeving per telefoon en radio (de verbindings dienst). In de Chinese krijgmacht be staat een ernstig gebrek aan voldoend, geschoold personeel (technische troepen), waaraan onder meer het hoge ongevals- cijfer valt te wijten. De verplaatsingsmogelijkheden (aan- en afvoer en soortgelijke militaire transpor ten) zijn ook door de lucht zeer beperkt. De zogenaamde tactische beweeglijkheid der Chinese troepen is goed te noemen, haar strategische is echter gering. De spoorwegverbinding in noord- en zuidrichting zijn uitstekend doch de ove rigen zijn totaal onvoldoende. Spoorweg knooppunten kunnen door luchtaanval len en vooral ook door een goedgerichte sabotage, op eenvoudige wijze worden uitgeschakeld. Snelwegen, zoals wij ze kennen, bestaan er in China eenvoudig niet. Vooropgesteld zij echter, dat zij desondanks kans zien troepenverplaatsin gen snel te doen plaatsvinden (Korea) en daarbij op een waarlijk doeltreffende wijze gebruik weten te maken van haar - naar onze begrippen - ondoelmatige v ervoersmiddelen. Luchtmacht verouderd. De luchtmacht bestaat momenteel uit circa 2600 vliegtuigen, te weten 70 Mig- 19: 1650 Mig-15 en 17, alsmede circa 400 Mig-straaljagers-bommenwerpers van verouderd type. De moderne Mig-21 bezitten de Chinezen niet. Het overige materiaal bestaat uit zeer verouderde types en uit hef schroef- vliegtuigen. Ten opzichte van haar soort genoten in het westen, kan deze lucht macht als verouderd worden gekwalifi ceerd. Ook de opleiding en training van de rode piloten is beperkt. Tegenover 20 trainlngsvluchten der Amerikaanse pilo ten staan 8 a 10 uren per maand aan Chinese vlieguren. De modernisering van het rood-Chinese luchtwapen is voor land en regering van rood-China een uiterst dringend pro bleem. Ook de brandstof voorziening is ontoereikend, verband houdende met het nijpend tekort aan aardolieprodukten in het land. Uit dit alles kan overduidelijk blijken, dat de aanvallende en de verdedigende kracht, waaronder mede begrepen de ver dediging van het eigen luchtruim tot op heden gering is te achten, met andere woorden verdediging van het eigen land door middel van de luchtmacht en het uitvoeren van luchtaanvallen op doelen in het buitenland heeft geen zin en zal op het moreel van een goed gewapende tegenstander, niet het minste effect boe ken. De Marine. De marine heeft de beschiking over cir ca twintig onderzeeboten en een aantal kustwachtschepen of politiekruisers. Ver schillende onderzeeërs zijn uitgerust met raketten voor korte afstand, welke eohter niet zijn voorzien van de zogenaamde atoom-springkop. Bij aanwezigheid van die atoomkop zou een vloot met raket ten een ernstige bedreiging vormen voor de Amerikaanse westkust. De (maritieme) kracht van deze rode vloot is derhalve beperkt en zal zich in hoofdzaak bezig houden met het beveiligen van de Chi nese wateren, zoals b.v. het leggen van mijnenvelden en het vernietigen van vijandelijke schepen voor de kust. De Chinese strijdkrachten zijn echter ook in vredestijd gemobiliseerd en immer met speciale taken belast. Zij zijn be hulpzaam in de industrie, in de land bouw (b.v. bij het binnenhalen van de oogst), bij de verbetering van het wegen net en de aanleg van spoorlijnen, het onderhoud van waterwerken, dijken en wat dies meer zij. Het volksbevrijdings leger voorziet in zijn eigen onderhoud, vervaardigt zelf zijn uniformen, verbouwt eigen graan, fokt varkens, eenden en kippen en behandelt alles wat daarbij komt zelfstandig. Van de naar schatting 6.000.000 Chinezen die per jaar 18 jaar oud worden, worden er 750.000 ingedeeld bij het volksbevrijdingsleger. De atoombom. Hoe staat het echter met de atoombom- produktie Voor zover na te gaan, wordt tot op heden één atoombom per maand geproduceerd, hetgeen zeggen wil, dat zelfs bij een zo geringe fabricage rood- China over enkele jaren beschikt over een dusdanige voorraad aan kernwapens, dat de luchtmacht in staat geacht kan worden, ook met verouderde vliegtuig typen, atoombommen af te werpen op het vaste land van Azië, Japan, For mosa en op de Philippijnen. Voor het overige zij gemeld, dat volgens de richtlijnen van de ondoorgrondelijke Mao Tsje Toeng „de partij het geweer commandeert, doch dat het geweer nim mer de partij zal bevelen". Maar de Chinese leiders zijn en blijven ondoorgrondeüjk en daarom al niet te veronachtzamen. Met dit land en zijn systeem moet rekening worden gehou den. leer komt dan toch bet voorjaar in richt. De natuur vertelt het ons maar al te duidelijk. De bomen die nog geen maand geleden doods leken, begin nen nieuw leven te tonen. Op de wei landen steken de eerste bloemetjes hun schuchtere kop je boven de grond terwijl de lammetjes dartel rondspringen. Een nieuwe lente betekent nieuw fris leven. Nieuw leven houdt tevens in ver- nie-uwing van het oude. In de modewereld is dit al precies het zelfde. De grote mo dehuizen over de gehele wereld, heb ben voor ddt jaar weer teruggegrepen op de oude stijl met een nieuw tintje. Dit komt heel goed tot uitdrukking in de avondtoiletten en galajaponnen. De rokken zijn over het algemeen gérend en wijd. Dit effect wordt door de ver schillende couturiers op diverse manieren verkregen. De 6tof wordt vaak in schui ne banen verwerkt tot klokkende pan den, stiksels worden aangebracht om plooien te suggere ren. Men ziet veel enveloppe-modellen brede of smalle waaiervormige plissé, losse beweeglijke panden over een rechte rok en natuurlijk ook vele platte plooien. Ons model nu toont u een werkelijk zeer gracieuze japon. De rok is op vallend wijd door de vele platte plooien. Het lijfje is enigszins bol ge houden terwijl de brede dubbelgestikte hals het juiste effect op het geheel geeft. Het totaalbeeld van de japon is uitermate sierlijk en majestueus. Deze avondjurk kan heel goed zondeT stola of sieraden worden gedragen. U kunt zich er als een koningin in bewegen. (Nadruk verboden). WiDLY MAENS. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 16 MAART 1965 As je 't ming vraogt dan mok zeige da veur ming die broers B. nie affleenug broers binnen, maor ok groote onte- rikke. Die trappe daor 'n ar- reme man uut Baorn mit zien tweeje 't zie- kehuus in waor zien wief en zien dochter bie waore Die areeme stakker wis netuur- lek nie wie die kérels waore en hie gong mit zien gepotte kaok, zien kepotte neus en nog 'n hersenschudding dk mit zien wief en zien deeretje naor de pelisie en die wiste wel waor ze moste weeze. Die twee kerels zeeje heul kallem, jao dat deeje wullie, mag 't messohien. Nee dat mooh nie en drie agente zeeje: met in de pelisiewaoge naor 't beroo. Amme klompe, zeeje die manne. Kiek, noeng hadde Gart en Riek en ikke daor motte weeze. Zo effies veur vief me- nuute pelisieagent. Hoechtum zuk ramme mit die gummilatte. Die manne waore van zien leevesdaoge nie in de sel van 't pelisieberoo tereoh ekomme maor ok in 't ziekerihuus. Die drie pelisiemarme gonge an 't kleune mit die manne en mit veul sleure kwao- me zullie in de pelisiewaoge en in de sel. Laoter kwam uut dattóe eene gin on- torik was, waant zien broer kwam zien eige melde. Ok al zo'n laffe kerel. Ikke hoop dattie zwerrevers 'n douw krie- ge da zullie de knop van de deur nie kenne vinde en denke datte maon 'n doedelzak is. De P.T.T.-sportveremgmg S.O.V.P.S. heeftj zaterdagmiddag weer eens een overwin ning aan de reeks toegevoegd. Nu werd het elftal van Dalco verslagen. Na een wat traag begin slaagde J. Ver hoeve erin de achterhoede te passeren en hij maakte het eerste doelpunt voor Dalco. Deze bal had keeper Veerman echt wel mogen houden S.O.V.P.S. liet het er niet bij zitten en de aanvallen kwamen steeds heviger op het Dalco-doel af. Na 17 minuten maakte F. Mastwijk met een hard schot een fraai doelpunt (1-1) Nog geen vijf minuten later bolde het net van Dalco weer op en het werd 2-1 voor S.O.V.P.S. door H Sengers. Met deze stand begon de rust In de tweede helft kreeg S.O.V.P.S. een overwicht en menigmaal moest de Dalco- keeper optreden om erger te voorkomen Ir. de 12e minuut van de tweede helft wist J. Hodde de keeper toch te passeren en het werd 3-1. Dalco vocht met alle kracht terug, maar de voorhoedespelers liepen zich steeds weer vast op de achterhoede waar A. Staal en E. Westerveld de zaak goed klaarden. Na een fraaie redding bracht Staal de bal ver over de helft. Hij be reikte de vrij gelopen Sengers en deze scoorde (4-1). Twee minuten voor het eindsignaal maakte C. v. d. Veer hands en er werd een penalty toegekend, welke door Ver hoeve dankbaar werd benut. (4-2). Met deze stand kwam het eindsignaal en S.O.V.P.S. had terecht gewonnen. De uit slag had met nog gunstiger cijfers voor de P.T.T. beslist kunnen zijn als de kan sen maar beter benut waren. In de kantine van de Ceramiek van Breugel is een klaverj astournooi gehou den waaraan 84 kaarters deelnamen. Er waren 30 prijzen. De uitslag was: Chr. Jagtman 4961 pnt. H. Stoel (4855). Mevr. v. d. Neut (4835) J. v. d. Neut (4818). W. van Dorsen (4778). N. Schoonheóm (4754) A. J. van Woerkom (4724). W. Seruter (4719). W. ICraay (4718). J. Geijtenbeek (4716). De thuiswedstrijd die B.D.C. tegen E.MM. speelde is een hele vreemde wedstrijd geweest. Er werden vier doelpunten ge maakt en drie hiervan waren een pre sentje van de scheidsrechter die voor rumoer onder het publiek en onrust in het veld zorgde door zijn vreemde beslis singen waarmee hij gelukkig niet partij dig was. De 2-2 uitslag was dan ook wel juist. ls er zeker een naar uw keus. Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancler. Het eerste damesteam van de Mixed Hoc key Club heeft zondag met 1-2 van Pi- noké verloren en het was een verdiende nederlaag, want Pinoké was beter en sneller, terwijl de voorhoede steeds met goede combinaties voor het doel van MH.C. kwam. Ook de defensie was uit stekend. Afra van Hofwegen kwam een kwartier te laat en er werd haar gezegd dat er op haar meespelen geen prijs gesteld werd. Weinig goed gemutst vertrok ze, maar erg was dat niet, want invalster mej. B. van Dorssen speelde een hele goede wed strijd. Ze bezette de reohtshalfplaats. Na 10 monuten was het 1-0 voor Pinoké en al spoedig 2-0. Dit werd mede veroor zaakt door het feit dat spil Loor v. d. Sterren niet genoeg aandacht aan haar verdedigende taak schonk. Na de rust slaagde mej. De Beurs er niet in een strafpush in een doelpunt om te zetten. Marjolein Schutte had meer ge luk toen een kwartier voor het einde een strafcorner genomen mocht worden en zij bracht de stand op 1-2. Heren 1 speelde thuis tegen Hurley 2. André Bolhuis was afwezig en hij werd uitstekend vervangen door Plm v. Doom. Hurley was technisch beter en ook veel sneller, terwijl effectiever gespeeld werd. Soest kreeg 6 strafcorners te nemen maar ze leverden niets op. Hurley heeft nog kampioenskansen en heeft deze verbeterd door met 3-1 te winnen. De kansen van M.H.C. gingen vorige week verloren. Het enige Soester doelpunt werd door Hans van Es gemaakt. In de 27-ste minuut nam Theo v. d. Mast de bal mee naar voren. Hij schoot en via de handen van de keeper werd het 1-0. In de tweede helft werd er wat steviger gespeeld en door de vreemde beslissingen van de scheidsrechter ontstond deining. De middenvoor maakte met een kopbal uit een voorzet van links gelijk. Niet al leen de B.D.C.-ers maar ook vele E.M.M.- ers hadden gezien dat het een zuiver buitenspel doelpunt was. Het publiek ging zich roeren en blijkbaar dacht de scheidsrechter dat hij B.D.C. nu van een douceurtje moest voorzien. Marcel van de Lugt werd door een volkomen correcte sliding van de bal gewerkt. De scheids rechter kende ten onrechte een straf schop toe en Tonny v. d. Hengel faalde niet. (2-1). Nu ging E.M.M. fors ten aan val. De bal werd vanuit de verdediging van de gasten helemaal naar de rechts buiten gespeeld die enige meters buiten spel stond. Hij doelpuntte in de uiterste hoek tot grote hilariteit van het publiek dat wel schik had m deze scheidsrechter met zijn vreemde beslissingen die voor een keurige verdeling van de punten zorgde. De volgende dag konden de kinderen hun ongeduld haast niet bedwingen. Ge regeld keken ze naar de klok en vroegen dan: „is het nog geen tijd om weg te gaan, tante? Hoelang duurt het nog? Komen we niet te laat?" Maar gelukkig eindelijk was het dan zover. Tante stop te een rolletje zuurtjes en een schone zakdoek in haar tas en opgewekt liepen ze de stad in. Al spoedig zagen ze in de verte de tenten staan, waarop de vlaggen feestelijk wapperden. Toen tante de kaartjes ging kopen, keken Gertjan en Maartje nieuwsgierig rond. Gedrieën lie pen ze de controle door en de mannen in blauwe uiniformen, die bedrijvig heen en weer hepen, deden hun verwachtingen nog verhogen. Doch Maartje bleef onge duldig totdat tante op het idee kwam een programma te kopen. „Zo," sprak ze „nu weet je tenminste wat je allemaal te zien krijgt, neem eerst maar een zuur tje, dat verkort de tijd," en tante grab belde bedrijvig in haar tasje. Ja, tante wilde het natuurlijk niet laten merken, maar ook zij was een beetje zenuwachtig en tuurde vol spanning op het program ma van Gertjan. GEBOREN: Albertus, zoon van K. Boek- lagen en L van Ginkel, Korte Hartweg 7. Gijsbertus, zoon van C. van 't Hoenderdaal en H R. van Velzen, Amers- foortsestraat 70. Pieter Gregorius Wil lem Johannes, zoon van K. R van Oordt en J. J. Kropff, Bartolottilaan 39. Mi- chael Allen, zoon van D M. Powers en S. A. Boyea, Van Straelenlaan 6. Ma ria Joarrna, dochter van H. Blaak en M. J. Veeren, Van Straelenlaan 36. Paulus Gerardus Andries, zoon van A. J van Breukelen en C. T. Natter, Kerkpad N.Z. 41. Hendricus Theodorus Jozef, zoon van H. W. van Breukelen en M. G. Demmers, Kolonieweg 7 Monique, dochter van J. Mulder en A P. Tammer, Andriessestraat 1. ONDERTROUWD: Wiebe Jacob de Vries, Coppelstockstraat 7, Brielle en Alberdina Snijders. Dorresteinweg 31. Hendrik Johan van Altena, Pijnenburgerlaan 3 en Klaasje Vogelsang, Dolderseweg 164 te Zeist. Johannes Eugenius Wolters, Orionlaan 5, Hilversum en Berendina Jo- hanna Maria Willemse, Lange Brinkweg 46. Rudolf Eduard Gustaaf Steffen, Jacques Perklaan 8, Voorburg en Mar tin a Hendrika Verdonk, Van Straelen laan 44. Maarten van der Veer, Beetz- laan 69 en Maria Catharina Pureveen, Hobbemaiaan 7. Johannes Dirk Tak, Van Weedestraat 41 en Clara Maria Ver baan, Nieuwstraat 20. GEHUWD: geen. Dlr. H. W. Veiling* Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN: Willem Hendrik Verkerk, 88 jaar, weduwnaar van W. van den Brink, Bosstraat 2. Emmd Enting, 59 jaar, weduwe van M. A. van der Hoek, Oranjelaan 10. Christdna Antonetta Hille, 70 jaar, weduwe van P. J. Voer man, Inspecteur Sdhreuderlaan 84.

Soester Courant | 1965 | | pagina 5