i mm: Bonaparte is terug Onheil over Europa DOORSMEREN Koerswijzigingen in Europa Klaar terwijl U wacht GARAGE BOSBOOM Een „riks" voor een onderschrift Officiële mededelingen. 150 jaar geleden BEVEROL SMEEKSTATION S.V.V .-volleybal BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijsclioo] Tempo vierde feest B.D.C.-handbal Korfbal R.K. Openbare Bibliotheek „Het teek of duizend kaarsen tegelijk werden uitgeblazen." Zo tekende een schrijver uit die dagen de stemming in Europa toen het bericht de ronde deed:-Napoleon heeft Elba ver laten en is in Frankrijk geland' Het was het begin van de „honderd da gen". Het einde was: Waterloo. En voor Bo naparte: Sint Helena. Napoleon was veilig opgeborgen op Elba en in Wenen vergaderde het roemruchte ..dansende" Congres om de buit te ver delen. De machtige Oostenrijkse minister Met- ternioh kreeg midden in de nacht een spoedboodsohap, maar hij vond het niet de moeite ervoor uit zijn bed te komen, 's Morgens om half acht opende hij de brief en was meteen klaarwakker Napoleon was niet meer op Elba' Waar was hij dan? De Franse staatsman Talleyrand zei het hem zonder aarzelen: „Op weg naar Parijs"! Geen langdurige wachttijd daar er twee smeerbTUggen ten dienste staan Fakknndic personeel, lente klas smeermiddelen. BIRK8TRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 Koninkje spelen Op Elba had Napoleon een operette- koninkrijk gesticht Hij had zijn beroem de „oude garde" (met de beremutsen) mogen meenemen Hij had er zijn eigen marine (één oorlogsbrik, maar dat bleek later genoeg). Een hofhouding werd ge- recruteerd uit de „notabelen" en heit leek er op, dat de keizer zich voorbereidde op een rustige oude dag. Maar dat was slechts schijn. Niet al leen verkeerde hij in voortdurende on rust, dat de geallieerden hem een eind verderop (Sint Helena was al genoemd!) zouden deporteren, niet alleen kon hij de grote hofstaat, die hij voerde, niet langer financieren, maar tot hem kwa men de berichten over de grote onte vredenheid in Frankrijk onder het be wind van Lodewijk XVIII, bijgenaamd de Lamme Koning. De Bourbons, die volgens het befaamde gezegde „niets vergeten, niets vergeven en mets geleerd" hadden, probeerden de klok terug te zetten. Tal van officieren, op half soldij gezet, probeerden tever geefs de eindjes aan elkaar te knopen. Zij, die onder de keizer weelde en aan zien hadden gekend, de nieuwbakken graven, hertogen en prinsen, werden minachtend opzij gesohoven door de met Bourbon meegekomen oud-adelijke buit jagers Van alle schone beloften kwam niets terecht en men begon te spreken over de goede, ouwe tijd toen de keizer er nog was. Door dit alles was het voor Bonaparte nogal gemakkelijk tot de conclusie te komen, dat hij de enige was, die Frank rijk van de ondergang kon redden, en hij maakte van de afwezigheid van zijn cipier" Campbell gebruik om de over steek te wagen. Op 1 maart 1815 betreedt Napoleon bij Fréjus opnieuw de Franse bodem en het welkom is niet zeer hartelijk. De eerste de beste douanier, die hem ontmoet zegt tot hem: „Het werd nu net zo heerlijk rustig, nu komt u alles weer in het hon derd sturen!" De ijzeren kooi Was er in Wenen een steen in de vijver geplonsd, dat was nog niets vergeleken bij de herrie in Parijs. Maarschalk Ney, de „dapperste der dap peren", nahr de Bourbons overgelopen, stelde Lodewijk XVIII gerust. Hij zou „de avonturier" in een ijzeren kooi naar Parijs voeren! In Auxerre ontmoet hij zijn oude meester, zij vallen elkaar in de armen, heel dramatisch. Hij kan zijn noodlot niet ontlopen. Later zal hij het „dubbel verraad" voor het vuurpeloton boeten. Lodewijk XVIII neemt nog even 'n moe dige pose aan. Hij verklaart te zullen „sterven bij de verdediging van de troon". Iedereen is diep ontroerd en pakt dan2 haastig de koffers. In de donkere nacht sluipt hij op vilten pantoffels het paleis uit en verdwijnt naar Gent. De weg naar Parijs ligt open. Dan beginnen de „honderd dagen". Napoleon is de oude niet meer. Heit Franse volk is hetzelfde niet meer. Het volk heeft genoeg van het bloedver gieten, het wil vrede, rust en óók iets te vertellen hebben. Napoleon speelt de constitutionele vorst, een rol welke hem helemaal niet ligt. Hij is zijn gevoel voor verhoudingen kwijt. Tijdens het grote feest op het Meiyeld verschijnt hij niet als „de kleine korporaal" in het befaamde groene ja gersuniform. zonder onderscheidingen en met de driekante steek, maar in een toneel gewaad, met een hoed met plui men, witzijden kousen, rozetten op zijn schoenen Weer ziet hij kans een leger van 250.000 man op te stellen, want hij weet nu, dat hem geen rust wordt gelaten. De ge allieerden willen definitief afrekenen en daarna zal het geen Elba Meer zijn. Het ligt even gevaarlijk dicht bij Frankrijk als de Vesuvius bij Napels. De mislukking In de Dauphiné herinnert de „route Napoleon" nog aan deze tocht, de mis lukte gang naar de overwinning. Het is een tocht met velerlei romantiek omge ven. Maar de werkelijkheid! is hard en onverteerbaar. Talleyramd, de enige minister In wiens schelp inzicht Napoleon gelooft, al ver trouwt hij hem (terecht) voor geen cen time, blijft in Wenen en complotteert met de bondgenoten tegen zijn meester. Fouohé, de minister van politie, altijd te koop voor de meest-biedende, is in Parijs zijn verbindimgsman. Het zal weer op oorlog uitdraaien. Uit het Oosten naderen de Oostenrijkers en de Russen, in het Noorden staan de En gelsen, de Nederlanders en de Pruisen. Eerst in het Noorden afrekenen, dan in het Oosten overwinnen. Zó zal het gaan. Eér de vijand verenigd is, toeslaan. Zo gaat Bonaparte naar het Noorden. Naar Waterloo. Honderd dagen van ver geefs pogen de oude bezieling weer te doen herleven. Honderd dagen van teleurstelling om zo veel verraad, zoveel lafheid. Honderd dagen van kortzmnsge misken ning van de werkelijkheid, dat niet al leen Frankrijk, maar geheel Europa het bloedvergieten en de bloedvergieter beu was, de man, die eens had uitgeroepen: „Wat maal ik om een miljoen mensen levens!" De Route Napoleon, van Fréjus naar Pa rijs, bleek niet de weg naar de triomf, maar de weg naar het einde. De toekomst moet leren of het Westduit- se besluit om te „streven naar diploma tieke betrekkingen met Israël" het ver standigste is dat het kabinet in Bonn ken nemen. Zeker is alleen dat het ver standiger is dan de beslissing die men aanvankelijk overwoog, namelijk om de relaties met Egypteaf te breken naar aanleiding van het groots ontvangen van de Oostduitse Walter Ulbricht. Minister Sohröder was daartegen onder meer omdat het geen zm heeft posities te ontruimen waar Pankow dan op zijn gemak m kam stappen. Maar het voor naamste bezwaar was dat men vreesde (Amerika, Frankrijk" en Engeland waar schuwden er voor) dat andere Arabische landen wellicht zo'n aanstoot zouden nemen, dat ook zij relaties jnet oost- Duitsland zouden aanknopen, waardoor de communistische invloed in dit deel van de wereld nog zou toenemen. De vraag is nu of dit toch niet zal gebeuren, want de idee van Israëlische Westduitse diplomatieke betrekkingen sohokt de Arabische wereld zeker zeer diep. Het bedenkelijke in de zaak is voorlopig vooral dat Bonn, voor het be sluit vieL het beeld vertoonde van een ijverig delibererend kabinet vol inner lijke verdeeldheid met een kanselier die niet weet wat hij wil. Dat Erhard geen kans heeft gezien dit althans nog te be mantelen, heeft zijn status in het de verkiezingen naderend Duitsland en ook daarbuiten geen goed gedaan. Teleurstelling Ronduit teleurstellend is het Oostenrijk se vonnis van 2Vz jaar voor Erich Raja- kowitsoh, voornaam medewerker van jo- denvervolger Adolf Eichmanm in een pro ces waar geen Wener erg enthousiast over was. Maar het geding was hun min of meer opgedrongen door nazi jager Simon Wiesenthal en onder druk van de wereldopinie. Het overlijden van de zeldzame bemin de Adolf Scharf verdrong het laatste restje belangstelling in dat land. Bo vendien is de Oostenrijkers niets liever dan zoveel mogelijk de visie m leven te houden dat de Duitsers de kwade pie ren waren en'de Oostenrijkers eigenlijk met anders dan lijders onder een be zetting. Alsof er geen enthousiaste nazi beweging in dit land was" geweest. EsfSJÏëSe stap De drie Europese gemeens3happen - E.E.G. (economie, Euratom (kernonder zoek) en K.S.G. (kolen en staal) zullen hun uitvoerende organen laten samensmelten. Dit besluit van de raad van ministers betekent in de eerste plaats dat het werk geconcentreerd wordt en wellicht wat efficiënter-kan verlopen. Maar bovendien mag men er^van hopen (en daarom pleitte minister Luns er zo lang voor) dat een krachtiger gemeen schapsbeleid tot stand kan komen als in 1967 alle sociaie-economische kwesties onder één orgaan komen. Brussel wordt nu de Europese hoofdstad. De invloed van de nationale regeringen wordt wellicht wat teruggedrongen. Daarom is het enigszins verbazend dat Frankrijk met deze gang van zaken heeft ingestemd. Immers De Gaulle is niet zo voor dergelijke supra-na/tionale instellingenin zijn „Europa der Vader landen" moeten liever de regeringen on der elkaar maar overeenkomen wat ge daan moet worden. Luxemburg Onhoudbaar bij het nu genomen prin cipe-besluit is, -dat Luxemburg ter com pensatie - als over twee jaar alles in kannen en kruiken is - voor het verlies van de Hoge Autoriteit der K.S.G. een stel Europese instituten krijgt, plus een aantal bijeenkomsten van diverse Euro pese instellingen, die dan in Luxem burg zullen vergaderen, maar alle stuk ken uit Brussel moeten laiten halen en daar weer naar toe moeten laten terug brengen. Dat zal op de duur wel weer afbrokkelen. Het besluit van nu is geen geringe stap. Maar de voornaamste stap zou toch pas zijn, wanneer het Europese parlement van Straatsburg ook werkelijk zeggen schap krijgt. De topstand van nu is ender meer zo onbevredigend omdat het werk van de raad van ministers en de commissies - waarbij financieel zeer in grijpende beslissingen vallen - gebeurt zonder effectieve controle door dit par lement. een van de eerste vereisten voor een democratische gang van zaken. Franse voorronde Twee zondagen achtereen kiezen de Fransen nieuwe gemeenteraden, waarbij wordit uitgemaakt of Marseilles burge meester Gaston Defferre een kans heeft het bij de presidentsverkiezingen op te nemen tegen generaal De Gaulle. De taktiek van Defferre was zoveel mo gelijk bij de middengroepen steun te zoeken. Hij zou dan waarschijnlijk toch wel een massa communistische stemmen erbij krijgen omdat men daar zeker niet voor De Gaulle zou kiezen. Natuurlijk kan ook de communistische partij een kandidaat het veld insturen, maar die zou alleen kans maken een belachelijke derde te worden - een blamage die de partij waarschijnlijk liever voorkomt - met als nare konsekwentie dat deze der de man misschien net zoveel stemmen aan Defferre zou aftroggelen dat de gaullistische kandidaat wint en dat is geenszins wat de communisten wensen. Begrijpelijk is dat d'è U.NR (de gaullis tische partij i daarentegen wel graag zou zien dat het volksfront tot stand kwam: in dat geval zou de door het „rode ge vaar" afgeschrikte middengroep zich lo gischerwijs tot haar moeten wenden. Om dit bij de gemeenteraadsverkiezingen alvast te bewerkstelligen, greep men naar het beproefde middel van kieswetwijzi ging. Zal hij slagen? Bepaald werd dat de groep die op zondag 14 maart de absolute meerderheid haalt - of de week daarop de meeste stemmen - alle gemeenteraadszetels krijgt. Dit al thans in de steden vain meer dan der tigduizend inwoners en bij de zeer grote steden in districten daarvan. Een aardig detail is nog dat tussen eerste en tweede stembusgang geen ver binding van lijsten meer is toegestaan: de aanlokkelijke buit van samen alles door een volksfront te behalen of bei den niets door apart te blijven, zou - zo hoopte de regering - socialisten en communisten er wel toe verleiden samen te gaan. En dus hun kansen bij de presidentsverkiezingen te verspelen, door de middengroepen uit angst "(mor al dat rode in de armen van de U.N.R. te drij ven. Deze opzet is niet helemaal opgegaan- In Marseille met name staat Defferres socialistische partij alleen en moet hij zovfel de U.N.R. ter rechterzijde als de communisten (met enkele afvallige so cialisten) ter linkerzijde zien te ver slaan. Lukt hem dat, dan heeft hij een basis om zo ook de presidentsverkie zingen in te gaan. Faalt hij, dan heeft haast hij bij voorbaat ook de presidents verkiezingen verloren. De wedstrijden van donderdagavond m de sporthal te Amersfoort hebben de damesteams van de Soester Volleybal Vereniging geen punten opgeleverd. Beter werk deed het derde herenteam van de rood-witten, die door een 3-0 overwin ning op S.S.S. 2 het eigen tweede team weer aan de kop van de ranglijst bracht. Het eerste damesteam moest de strijd aanbinden tegen het Amersfoortse V.I.O.S. Wisten de S.V.V.-dames aan vankelijk de sets gelijk op te doen gaan en in de derde set zelfs lange tijd een voorsprong te behouden, op het be slissende ogenblik keerde Vrouwe Fortuna hun de rug toe zodat beide punten in Amersfoort bleven. Het tweede team had de strijd op te ne men tegen koploopster SPIRIT 1 Hoewel de dames goed partij gaven konden zij niet verhinderen dat de tegenstandsters alle drie sets voor zich opeisten. Eenzelfde lot onderging het vierde team van de rood-witten tegen het Nijkerkse N.V.C. 1 Gingen de beide sets met ruim verschil verloren in de derde set wisten laatstgenoemden slechts op het nippertje de set op hun naam te brengen. Het derde herenteam kwam in de wed strijd tegen S.S.S. 2 met goed spel voor de dag. Ging in de eerste set de strijd gelijk op en werd deze slechts een kleine overwinning, in de tweede en derde set toonden onze plaatsgenoten zich duide lijk sterker. Door deze overwinning gaat het tweede herenteam van de rood-wit ten momenteel weer met drie punten aan de kop van de ranglijst. Voor de komende week staan de volgen de wedstrijden vcor de S.V V.'ers op het programma Dames: Dinsdag, Huizen 1-S.V.V. 1. Donderdag, S.V.V. 3-V.I.O.S. 3. Heren: Donderdag, Spirit 2-S.V.V. 1. S.V.V. 4-S.V.V. 2. C/1 00 GedipL A.B.A.N.-Instructenr PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. De ren- en tourvereniginig Tempo heeft m gebouw De Rank het 15-jarig bestaan gevierd. De belangstelling van de leden was niet zo groot. De toneelvereniging Kerkebuurt voerde e-en klucht op, de heer A van Lambal- gen trad met zijn akkordeonist op en The Rocking Gerosa's verzorgden de dansmuziek. Voorzitter A. J. Lamens schonk in zijn welkomstwoord in het bijzonder aan dacht aan de aanwezigheid van erelid S. v. d. Broek. Erevoorzitter J. v. d. Broek was wegens ziekte niet aanwezig. De voorzitter deelde mee dat de pres tatiebeker voor 1964 was toegekend aan de jonge renner Johnny Visser wegens zijn uitstekend gedrag tijdens en na ritten. De tweede plaats bezette veteraan Aad Post. perrit Ruttenberg, de meest succesvolle renner van Tempo, had zich ook succes vol getoond bij het inzamelen van gel den waarvoor geschenken voor het be stuur en hun dames gekocht werd'en: vlaggen, een chronometer, een rondebord, een tegel, asbakken en bloemen plus con tanten. Het totaalbedrag dat bijeenge bracht was bedroeg 350, '#- W Ojï één van de vele eilanden nabij de Engelse kust blijkt de zonnewarmte gaetl werk te hebben gedaan. Daar staan de narcissen al in bloei en met armen vol kan men er een dagtocht beslist zal lonen. mee naar huis gaan. De lente is dus in de buurt, wat ook in Bovenkarspel te zien is op de Westfriese Flora ten toonstelling, een prachtige verzameling, dat de moeite van „Hij wil nog wat genieten van zijn Catshuisje" (Min president Marijnen) De inzendster, mej Ria de Bes, Lange Brinkweg 38B. Soest, ont vangt een dezer dagen een waar debon. Het eerste herenteam van de handbalver eniging B D.C. begon aan de tweede helft van de veldcompetitie. Voor de rust was het nog wat onwennig spelen op zo'n groot veld, maar dit belette B.D.C. niet voor de rust 6 doelpunten te maken. Er werd goed samengespeeld en elke aanval werd goed afgerond, maar de D.E.S.- doelman voorkwam een grotere achter stand. Na de rust liep de B.D C.-machine als van ouds, waardoor de eindstand 12-4 werd. Hierdoor staat de ploeg nog steeds op de eerste plaats van de ranglijst in haar afdeling met 3 punten voorsprong op nummer twee. Misschien kan BJ3.C na het behalen van het zaalkampioen- schap ook het veldkampioenschap be machtigen. Het Meteoren A-team heeft met 9-0 ge wonnen van Huizen. Destijds werd de uitwedstrijd met 1-0 gewonnen Het B- team verloor met 0-4 van Qlymipia B Meteoren 1 verloor de thuiswedstrijd te gen Welgelegen 1, dat bovenaan de rang lijst staat, met 2-5. Welgelegen kon zich veroorloven twee strafworpen te missen Bij de rust stond Soest met 2-1 voor. De doelpunten waren gemaakt door Flip Brandsma en Trees van Dijk. Meteoren 3 verloor met 3-4 van Zwalu wen 3, eveneens leider in de afdeling en dat was eigen schuld, want het Soester team kreeg een 3-1 voorsprong en de speelsters en spelers dachten dat ze al gewonnen hadden. Enige fouten en goed spel van Zwaluwen veranderden de voor sprong in een nederlaag. De Soester doelpunten werden door P van RouwendaaL R. van Herwaarden en P. Verlinden gescoord. Nieuwe aanwinsten. Romans. Ashton, Het oude hospitaal. Bagley, De gouden kiel. Breedveld, Meerwijk. Brouwer, Springtij. Bruyn-Ouwehand, De Rijnmonders, I - De vrijbuiter terug. II. Dumas, De zwarte tulp. Fabricius, Wat u nodig hebt, mevrouw, is een vriend. Funke- Bordewijk, Sneeuw. Gahagher, Jeugd in de branding. Graham, Een vrouw verdween. Den Hollander-Bronder, Volwassen mensen huilen niet. Knight, Het huis aan het meer. Lofts, Huis in de stad. Marsh, Moord aan het feest diner. Marschmann, De dertiende. Merle, Doden is mijn beroep. - De oorlog in 'n weekend. Nieuwe kerstverhalen. Packer, Wanden van glas. Pattin - scn. Konvooi der verdoemden. Schid- del, Het schandaal. Simenon, Het eer ste onderzoek van Maigret. Singer, Spionage verhaten. Smitoh, Als de leeuw zijn prooi slaat. Stemmle, De zaak Blum. Tey, De geduldige dode. Thakazhi Sivasankara Pülai, Karoetham- ma en de zee. Troyat, De eer van de overwonnenen. Verissimo, De tijd en de wind. Wallace, Exclusief pension Wilson, Het huis dat wachtte. Woods, Proeven van angst. WEDER OPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan de Kerkvoogdij der Ned Her vormde Gemeente te Soest, op haar daar toe gedaan verzoek op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop- bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een pastorie op het perceel, gelegen aan de Regenitesselaan, kadas traal bekend gemeente Soest, sectie H, nummer 6790 ged., zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in onderdelen voor gronden gelegen in de wijken Soest- dijk en 't Hart, waar de in dit bouw plan begrepen grond de bestemming van achtererf heeft. Alvorens een definitieve beslissing te ne men stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van éèn week na de dagtekening van deze be kendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking heb bende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 16 maart 1965.

Soester Courant | 1965 | | pagina 6