Vivo-Voordeel A.s. zaterdag FaTalS^a9t 4 Tompoucen De doem van Ahasverus rust op het Joodse volk MARCHAL «HAARMODE 1 heel kilo verse Bladspinazie 98 150 gram magere Ham 250 gram Kalfsleverworst 79 G. VEENMAN Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar". VOLVO Veilig M. TUSSEN VIERDE BLAD Nuttige visite in Bonn Een elegant lentepakje Vz kilo schoongemaakte Spruitjes, diepvries 98 VIVO-SUPERMARKT DALWEG 75-77 Jodenvervolging door de eeuwen heen PARKGARAGE A. v. d. Hoef Wintersport-opnamen Rouw- en Trouwkleding Onrustige Zenuwen? Kerkconcert Schaaknieuws Koop van Domeinbezit De Savornin Lohmanschool Leden van commissies Het anti-semibisme is een van de afschu welijkste sentimenten, 'die de mensheid in onze jaartelling heeft gekend. Miljoe nen mensen zijn in de loop der eeuwen zó beïnvloed door deze rassenwaan, dat zij in koelen bloede en onder de meest perfide voorwendsels miljoenen andere mensen de dood inzonden. Eeuwenlang zijn de Joden vervolgd en ofschoon de gruwelijkste program aller tijden, die van 1933 tot 1945 duurde, het wereldgeweten danig heeft beroerd, ziet men ook thans nog hier en daar deze verfoeilijke haat herleven. Kunstmatige misverstanden In een oud verhaal uit de Talmoed wordt verteld van een Romeinse keizer, die op een dag een Joodse boer liet doden, om dat die hem niet had gegroet. Maar de volgende dag gaf hij bevel een andere Jood te doden, die hem wél had gegroet, omdat deze door zulk een groet blijk had gegeven van „verwaandheid". Met andere woorden: wat de Jood ook doet, heit is nooit goed. Men heeft het oude volk altijd verweten dat het zich van de andere maatschap pelijke groepen afzonderde, dat het zich geheel toelegde op bepaalde beroepen enz., maar wat men het verweet, dat had men het eerst zelf opgedrongen. Wat men de Joden sinds de middeleeu wen steeds euvel heeft geduid is. dat zij zich overal van de handel meester zouden hebben gemaakt. Zij zouden voor een ambacht niet geschikt zijn, en daar om als „Shylock" aan de kost proberen te komen. Veelzeggend Nu is. in onze tijd, deze opvatting reeds afdoende weerlegd door hetgeen de Jo den in de staat Israël hebben opgebouwd. Trouwens, ook de Bijbel laat ons de Joden zien als een volk van landbouwers en ambachtslieden. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 - 2323 Onder de discipelen van Jezus treft men nog verschillende ambachtslieden aan. Daarom is het veelzeggend dat men de misverstanden over de Joden, tegen alle historische feiten in, toch steeds in stand probeerde te houden. Het is wel duide lijk dat men behoefte aan deze misver standen had1 Ahasverus, „de wandelende Jood" is het oersymbool geworden, de mens die ner gens meer rust vindt en gedwongen Thans een voordelige apparatuur voor het projecteren van uw Een FILMPROJECTOR vanaf 155.— Een DIAPROJECTOR vanaf 75 SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3911 wordt, door innerlijke en uiterlijke om standigheden steeds verder te trekken. De verstrooiing Na de verwoesting van Jeruzalem in 70 na Christus door de Romeinen, begon de grote zwerftocht van het Joodse volk, die bijna negentien eeuwen zou duren. Tot straf voor de hardnekkige verdediging van hun godsdienst moesten zij hun land verlaten: zij werden verspreid over ihet gehele Romeinse imperium. In het rijk van Karei de Grote golden de Joden als vreemdelingen, die onder de persoonlijke bescherming van de ko ning konden staan. Dit kon grote voor delen opbrengen, wat met name onder het bewind van Lodewijk de Vrome ook inderdaad het geval was. Het kon eöhter ook leiden tot willekeur. Pas in de middeleeuwen werd de Joden het leven voorgoed onmogelijk gemaakt. Zij mochten geen grond bezitten, geen overzeese handel drijven, geen lid zijn van gilden, zodat praktisch ook alle handwerk uitgesloten was. Slechts de geldhandel bleef voor hen geoorloofd. In verscheidene landen moohten zij geen wapens bezitten, zoals bijvoorbeeld in Engeland een wet van 1187 uitdruk kelijk bepaalde. In deze tijd ontstond het ghetto en in verschillende steden moes ten de Joden een Jodenlap dragen. Verbanningen Tegen 't einde der middeleeuwen worden de Joden uit verschillende landen ver bannen. Uit Engeland in 1290. uit Frank rijk in 1307, uit Spanje en Portugal in de jaren 1492-1497, uit Napels in 1540, en zo kan men nog wel even doorgaan. Talrijke Joden zochten toen een heen komen in Nederland, maar er is toch weinig reden om ons hierover ook te (231%), Visser (231), Veldhuis (228), Coevorden Jr. (212%), Halhorst (205), Beuken (204%), Wolfswijk (185), Verkerk (172), Coevorden Sr. (158%), v. d. Wal (157%), Zwiers (157), Gordeau (157), Gerth (154%), Veen (153%), Dontje (151), Altink (144%), Baayens (142), Wamsteeker (142), Eij (117), Bervoets (108%), Mevr. Pierik (108), De Zoete (107), Blom (102). De ontbrekende com- petitiesohakers dienen nog ingevoegd te worden. De indeling in groepen van 6, naar sterkte, voor de as. zomercom petitie wordt t.z.t. bekend gemaakt. Het bestuur is naar Amersfoort geweest om getuige te zijn van de wedstrijd Amersfoort-Huizen, De eindstand werd hier 6-4 voor Amersfoort, zodat de voor Soest 1 belangrijke clubs waarschijnlijk tot het volgende eindsaldo komen: Amersfoort 4 punten, Huizen en Denk v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Op het graveren kunt U wachten. hard op de borst te slaan. Zo bleven da, ambachten in ons land grotendeels voor dc Joden gesloten en alleen het feit al, dat een zo eminent rechtsgeleerde al£ Hugo de Groot in 1615 voorstellen deed om de staatsrechterlijke positie van de Joden te beperken, duidt er reeds op dat ook te onzent het antó-semltisme wel degelijk af en toe de kop opstak. De werkelijke emancipatie kwam veel la ter. Ze was een vrucht der Franse revo lutie, en kreeg in Nederland reeds in 1814 kracht en wet. De progroms Veel grilliger verliep de geschiedenis in oost-Europa, waar de Joden een finan cieel draagkrachtige middenklasse vorm den tussen de adellijke grootgrondbe zitters en de boerenpachters. In Polen worden zij in de loop der vorige eeuw herhaaldelijk het slachtoffer van de woede der verarmde en uitgezogen be volking en de zelfde economische ach tergrond leidde tot de progroms van 1881 in zuid-Rusland. In 1903 was er in Kisjinef een slachting, die dria volle dagen duurde en in de daarop volgende jaren zijn er in Rusland 288 progroms geweest, die bijna 75.000 mensen het leven kostte. Berucht maat regel van de Russische machthebber was, dat Joodse jongens 25 jaar lang(!) mili taire dienst moesten verrichten. Antisemitsme leeft nog De felste herleving van het anti-semitis- me vond plaats in de jaren 1933-1945. Zoals elke dictator had ook Hitier een en Zet ieder 3 punten. Soest heeft reeds 3 punten en gaat waarschijnlijk de af gebroken partij tegen Amersfoort win nen. Voeg hieraan toe dat Soest 1 te een thuiswedstrijd tegen Oud Zuylen 1 te goed heeft, dan is de stelling dat Soest ook dit jaar veilig is voor degradatie wel op z'n plaats. Soest 2 speelt hedenavond een thuiswed strijd tegen de leider in haar aideling De Pion 1. De volgende spelers zijn aangewezen: Altink, Beuken, Coverden Jr, Dontje, Gordeau, Leydes, /een. Veldhuis, Ver kerk en Wolfswijk. Met dit team moet een goed resultaat mogelijk zijn. Puntenwinst zou echter een bijzonder fraaie prestatie zijn. Aan vang 19.30 uur. Zaterdag a.s. speelt Samsom voor de 5e ronde van het Stichts-Gooise kampioen schap tegen drs. Dekker. Gezien de stand op de ranglijst moet er winst mogelijk zijn. Vergeet echter niet dat hier de allersterkste schakers van ons rayon uit komen. Mljnhardfs Zenuwtabletten Voor het maandelijks concert van de Muziekkring de Nederlandse Cantorij was de belangstelling ditmaal wat geringer dan gewoonlijk, maar de aanwezigen hadden er beslist geen spijt van dat ze SCHRIK SLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 399» zondebok nodig en dus waren „die Juden an allem Schuld". Meer dan 6 miljoen Joden werden gedood, een diep bescha mende en treurige oogst van de kunst matig opgestookte rassenhaat. De gaskamers, de concentratiekampen, de folterplaatsen waar miljoenen van onze medemensen een gruwelijke dood vonden liggen nog zo vers in het ge heugen dat ieder weldenkend mens een herhaling van zulke gebeurtenissen als onbestaanbaar beschouwt. Maar helaas is ook na het nationaal- socialistisch bloedbad het anti-semitdsme niet uit de hoofden en harten van de mensen verbannen. In tal van landen, waaronder Amerikaanse staten en Duits land zelf, hebben ziioh weer anti-joodse incidenten voorgedaan. In de sow] et-unie verkeren de Joden in een discriminerende positie. En in het turbulente nabije oosten zijn de violen der Arabische haat op Israël gericht. Het anti-semitdsme is nog lang niet dood en dat is, 20 jaar na de bevrijding van west-Europa, een som bere constatering. De nog resterende uitslagen van de voor dc zomercompetitie beslissende 10e ronde luiden: Zijtveld-Veldhuis %-%: Sam- som-Visser %-%; Gordeaju-Leydes 0-1; Van Veen-Blom 1-0; De Zoete-Mevr. Pie rik 1-0; Gerth-Zwiers %-% en Baaijens- Altink 1-0. Hierbij vestigen we de aandacht op de fraaie prestatie van Visser, die wed strijdleider Saimsom in het eindspel re mise wist af te dwingen Ook Zijtveld moest het punt delen met Veldhuis, maar blijft toch aan de leiding Eindstand: Van Zijtveld 397 pnt., Sam som (387), H. van Dijk (348), Timmer (320%), Huiser (293%), Gaasbeek (267), Henze (266%C. van Dijk (260), Leijdes en in de commissie openbaar slachthuis. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld in de agrarische commissie en de commissie openbaar slachthuis de heer A. J. van Vloten te benoemen. Deze zal in april zijn intrede doen als raads lid. Het ligt in de bedoeling dait de heer B. H. A. EIbertse lid wordlt van de commis sie grondbedrijf en uitbreidingsplan, de heer J. R. van Poppelen van de com missie openbare werken, de heer J. R. v. Poppelen en mevr. M. C. P. Walter-van der Togt, die de plaats van de heer EI bertse zal innemen. In de plaats van de heer J. R. van Poppelen zal de heer A. J van Vloten tot lid van de commissie strafverordeningen worden benoemd. De heer A. P. Hilhorst zal zitting nemen in het bestuur van het Kompostbedrij f Soest-Baarn. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de heer J. C. Korte tot Md van dit bestuur te benoe men. Al deze raadsleden zijn lid van de K.V.P.- fractie. De gemeente heeft besloten van H. M. de Koningin de Stadhouderslaan te kopen voor de symbolische prijs van 1,Te vens zullen in eigendom van de gemeen te overgaan 57 wilgen en 64 beuken waar van de waarde respectievelijk 15,en 40,per stuk is. Dit besluit is genomen nadat H.M. de Koningin de wenselijkheid tot verkoop geuit had. Voor de financiering van deze aankopen is ln totaal 3900,nodig VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 19 MAART 1965 Met opzienbarende resultaten keerde pre mier Wilson niet uit Bonn terug in Lon den, maar die waren ook niet te ver wachten. Het was wat men kan noemen een nuttige visite. Nuttig in de eerste plaats omdat Wilson - door steeds de juiste dingen op de juiste plaats te zeg gen - een in de bondsrepubliek sluime rend wantrouwen heeft weggevaagd. In West-Duitsland maakte men zich nogal bezorgd dat de Britten desnoods over Duitse belangen zouden heenstappen om die van henzelf te dienen. Vrees was er vooral dat Londen veel zou zien in een nauwere band met de Russen en daar voor de Duitse kwestie maar op haar be loop zou laten. Nu dat wil Londen niet, vertelde Wilson niet alleen, maar hij gaf die woorden substantie door te verklaren dat er Brit se soldaten in Berlijn zouden blijven en dat ook het Engelse Rijnleger niet wordt teruggetrokken. Het tweede punt Dat leger kost de Britten jaarlijks han den vol geld. Op zichzelf is dat van niet zc groot belang, maar als die troepen m Engeland lagen, dan kostte het ponden - nu marken. En die marken moeten eerst verdiend worden. Op dit ogenblik kampt Engeland juist met tekorten op de betalingsbalans en de nota voor het Rijnleger is daarvan een geduchte post Als de Duitsers de Britten in de gelegenheid stelden die ponden te verdienen, dan was er geen kou aan de lucht Daarover schijnt Wil son bemoedigende woorden vernomen te hebben, al zal het hoe nog nader bespro ken moeten worden. De Engelse premier kwam in dit opzicht niet helemaal als een bedelaar, zoals wel gesuggereerd is. Het Rijnleger is inder daad een Duits belang: een soort sym bool dat Engeland achter west-Duitsland staat, iets wat men niet graag mist en waarvoor men dus ook wel wat over zal hebben. Vermoedelijk komt dat er op neer dat een deel van de Duitse hulp aan ontwikkelingslanden nu een drie hoekstransactie wordt met Engelse leve ranciers. Moskou erkent achterstand Een opvallende openhartigheid siert het jongste maandoverzicht van buitenlandse zaken dat in Moskou is gepubliceerd: le sowj et-unie erkent daarin dat er voor lopig geen kijk op is dat de economie van het communistisch blok die der „ka pitalistische" landen evenaart. Dat is een nuchtere conclusie uit een vergelijkende studie over de percentages waarmee de produktie groeide in en buiten de Comecon, de organisatie voor econo mische samenwerking waarvan de sow- j et-unie, Mongolië en de communistische Oosteuropese landen lid zijn (Joegosla vië, uitgezonderd). De cijfers zijn niet zo verbazend - ze waren in het westen ook al eens grofweg berekend - wel dat ze aan de grote Moskouse klok gehangen worden als een logenstraffing van de op timistische uitlatingen van ex-premier Chroesj tsj ow, die temeer omdat de gege vens van de landbouw een grote nadruk krij gen. Rood kapitalisme? Het zou verkeerd zijn hieraan de conclu sie te verbinden dat Moskou zou aanstu ren op een meer kapitalistische instelling van zijn economie. Men zal er echter naar streven in het communistische sy steem elementen op te nemen die men aanvankelijk doctrinair weigerde. Daar voor heeft onder meer professor Liber- mann al meermalen gepleit. Het winst- element zou een rol moeten gaan spelen en de invloed van de markt - vraag en aanbod - zou stimulerend op de bedrij ven moeten gaan werken. Vanzelf denkt men bij deze publicatie aan Chroesj tsj ow. En eens temeer lijkt het gewettigd te veronderstellen dat diens afdanken voornamelijk het werk is geweest van de technocraten (de in genieurs, bedrijfsorganisatoren, econo men en plannenontwerpers) die meen den dat hij niet zozeer fouten maakte op politiek gebied, maar op het terrein van de landbouw en industrie. Kennelijk maken ze dan ernst met het verbeteren van die fouten. het voorbeeld van de niet-aanwezigen niet gevolgd hadden en weggebleven wa ren. Solisten, koor en instrumentalisten brachten op uitnemende wijze een vijf stemmige mis van de Zuidnederlandse componist Willaert, die van 1490 tot 1562 leefde. Hij was kapelmeester van de San Marco in Venetië. Van de Venetiaanse school was hij de eerste belangrijke componist Ook het gebied van de wereldlijke mu ziek was Willaert thuis en Maria van der Slakke, sopraan; Gerard de Vos, te nor: Ine Kooij, alt en Rom Kalina, bas zongen het solokwartet uit een „Villa- nella". Op drie gamba's werd een trio van Adriaan Willaert gespeeld. Het koor voerde een werk van Willaerts leerling Cipriano de Rore uit en de be kende organist Klaas Bolt van de St. Bavokerk te Haarlem, die tevens de or ganist van de cantorij is, speelde op su blieme wijze een orgelconcert van Jdharm Walther en Ganzona van Andrea Ga- briëli. Het bestuur van de vereniging „De school met den Bijbel" heeft de gemeente ver zocht medewekring te verlenen aan de uitbreiding van de fietsenbergplaats, en het wijzigen van de toiletten. Hiervoor is 1420,nodig en het college van B. er W. heeft de raad verzocht dit bedrag ter beschikking te stellen. In verband met de benoeming van de heer A. P. Hilhorst tot Md van het col lege van B. en W. is een vakature ont staan in de agrarische commissie, in de commissie grondbedrijf en uitbreidings- plan, in de commissie openbare werken Voor het komende voor- jaar zijn de pakjes weer helemaal „in". Is het niet heerlijk in een elegant pak je langs de grote magazij nen te flaneren Met zo'n pakje is het ook fijn, als wij moe van het winkelen zijn eens even te verpozen in een of ander restaurant, waar wij kunnen genieten van een heerlijk kopje thee of koffie met gebak. Wij kunnen er dan zeker van zijn dat wij „gekleed" voor de dag komen. Zo'n combinatie doet het altijd weer even goed. Mocht het zonnetje te warm worden, wat ons eigenlijk wel heel sterk lijkt in dit kikker landje, dan kunen wij het jasje over onze arm nemen, waardoor er toch geen af breuk aan het geheel wordt gedaan. Het staat zelfs bij zonder charmant en ele gant, wanneer wij ons zo op onze vlotte schoentjes door het stadsgewoel be geven. Het pakje wat wij u hier tonen is werkelijk het neus je van de Italiaanse mode zalm. Het is ontworpen door de beste Italiaanse couturiers. De Italianen hebben reeds door de jaren heen bewezen over een zeer fijne smaak op dit gebied te beschikken. Zij worden niet voor niets door de meeste andere landen van de E.E.G. bestempeld als „Don Juan", „romantisch", „bon vivants" en „vrolijk", als het om de ka raktereigenschappen van het Italiaanse volk gaat. Als het om charme en elegance gaat in de modewereld, dan geven de Italianen echt wel de toon aan. Kt pakje is werkelijk een droom voor iedere vrouw. De „piqué" breisteek geeft iets heel aparts aan het geheel. Het korte jasje met 6 kogelvormige knopen, 7/8 raglanmouwen doet heel leuk en vrolijk mol De rok is strak gehouden en komt tot op de knie. Een leuk shawltje, dat betrekkelijk nonchalant om de hals wordt geknoopt, geeft dat jeugd-effect dat steeds weer terugkomt. Het is werkelijk pakje dat aan aanwinst voor de garderobe betekent.

Soester Courant | 1965 | | pagina 13