En de crisis duurt voort HET OOG GERICHT OP EEN PRESIDENT V.V.V.-nieuws. Nieuw raadslid A. J. van Vloten Speldjesmanie Commando-overdracht Hees en V.V.Z. Korfbalprogramma Jubileum Philatelica Geluidsbinder op de vliegbasis Bosbranchveer bijeen Programma van B.D.C. Brandweer uit de brand P.V.0. concerteert 44e JAARGANG no. 22 fOURANT VRIJDAG 19 MAART 1965 SOESTER Abonn. p. kwart, ƒ2,40 - per post 2,75 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOEST BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST Zoals wij reeds verwaohtten, is de breuk in het kabinet Marijnen niet te herstel len gebleken. Was het alléén een verschil van politiek inzicht geweest, had men wellicht nog een compromis weten te be reiken. Wat dat betreft zijn onze poli tici wel democratisch genoeg ingesteld en heeft de ondervinding, met het al tijd regeren via samenwerkende partijen en dus over en weer water in de wijn moeten doen, wel geleerd dat men in de politieke zaken niet te star moet zijn, anders kan het land niet geregeerd wor den. Nu was de kwestie echter van meer le vensbeschouwelijke aard en dat zijn waarden waarin de Nederlander bijzonder principieel wil blijven. De behoeders van de omroepverenigingen zeggen: het is goed zoals het is, het is een opzet die voldoet aan de meestkon- sekwente verdeling van het denken van ons volk: de liberalen menen dat het daarbij niet moet blijven en ook niet levensbeschouwelijk gebondenen een zelf de kans moeten krijgen. In deze stand punten is voorlopig geen verandering te brengen, dat heeft het mislukken van Schmelzers opdracht nogeens nadrukke lijk aangetoond. Het staat thans dus vast, dat de huidige coalitie van K.V P.. V.VjD., C.H.U. en A R.P. voorlopig niet weer gezamenlijk kan optreden. Tevens staat daarmede vast, dat het omroep- en televisiebestel in grote lijnen voorlopig blijft zoals het is, al kunnen enkele kleine verruimingen van inzioht t.z.t. missohien worden ver wacht. Het is echter nog helemaal niet duidelijk wat er dan nu voor regering uit de bus moet komen. Ogenschijnlijk zou men zeggen, dat een samenwerking tussen K.V.PP.v.d.A en A.R.P. nu het meest in de lijn der ver wachtingen ligt. De P.v.d.A is door de kwestie sterker kamen te staan als mede-regeringskandi daat. Dat kan voor de partij zelf een voordeel lijken, voor de beide andere is het dat echter zeker niet. De socialisten hebben juist de laatste tijd enkele prin- cijiiële inzichten naar voren geschoven - zoals bijvoorbeled de beheersing van de grondprijzen - die zij bij een mederege- ren zeker niet zonder meer kan laten vallen, maar die door de beide andere partijen niet worden onderschreven. Er zijn tussen deze partijen meer contro versiële punten en juist door de sterke positie die de P.v.d.A. nu heeft ver kregen is het de vraag of mien wel tot een ver genoeg gaand compromis kan komen Het tot nu toe gevoerde beleid zou - zoals dr. Vondeling stelde - op bepaalde punten moeten worden omge bogen. Dat maakt clan een vreemde in druk van de beide andere partijen, die eerst meewerkten aan een daaraan te gengesteld program. Dat zal vele leden bij K.V P en AR.P. dan ook niet zinnen. En over twee jaar zijn er in elk geval alweer verkiezingen. Een samenwerking van alleen de con fessionele partijen kan sleohts steunen op 'n zeer kleine meerderheid in de Ka mer, zo klein dat er in vele gevallen nau welijks mee te werken zou zijn, hetgeen de kracht van de regering zeker niet ten goede zou komen. Bovendien immers steunt de C.H.U. niet ■het standpunt van de beide anderen ten aanzien van het televisiebestel. De kans op deze samenwerking lijkt geringer dan de eerstegenoemde. Wanneer de P.v.d.A. haar eisen niet te hoog zou stellen, verwachtend in 1967 toch stemmenwinst te zullen behalen en dan krachtiger voorwaarden te kun- „Meneer, hebt u een speldje?" Zo hoor je voor en na. Als kinderen 't niet vragen. Dan doen het pa en ma: Tot groot verdriet doch ook plezier Van menig slimme winkelier. Hij zit met winkeldochters, Wel honderd op een rij, Zet ze nu op de toonbank, Een mooie speld er bij; Wat niet meer wou met strop en pech Vliegt nou in goed twee dagen weg. Een speldje bij bananen, Een speldje bij de wol, Bij kattenbrood en auto's, We krijgen kussens vol. En dan, de goeie raad niet duur, Begin je aan de kamermuur. Eij pinda's en bij pilsjes. Bij koffie en bij thee, Zelfs onze banken Doen speldjesprikkend mee. De eerste vraag is naar een speld. Als tweede komt daarna het geld. Cals zit ook al formerend Met speldjes in Den Haag; „Zag, hab je soms een speldje?" Ook daar die eerste vraag; Cals hééft ze, niet van kattebrood, Maar in drie kleuren geel, wit, rood! JAAP MIJDERWIJK nen stellen, zou eerstgenoemde combi natie nog het meeste kans van slagen hebben. Wel zouden de Anti-Revolutionaiiren daar het liefst ook de Christelijk-Historisctaen bij betrekken, hetgeen vermoedelijk niet zal lekken, maar dat zal misschien niet zoveel gewicht in de schaal leggen. Het zullen in elk geval moeilijke onder handelingen worden en de kabinetscrisis De heer A. J. van Vloten volgt drs. W. G. van Zadelhoff op als lid van de K.V P.-fractie en in april zal hij zijn ze tel innemen. Op de negende plaats van de groslijst staat de heer A. J. van Balkom, Soester- berg en op de tiende de heer A J. van Vloten, Soest, maar de heer Van Vloten volgt de heer Van Zadelhoff op omdat er een oude afspraak is waarbij overeen gekomen is dat een raadslid van Soester- berg door een Soesterbergs raadslid opge volgd wordt en een raadslid van Soest door een Soester. Deze afspraak is ge maakt omdat de afdelingen Soest en Soesterberg aparte afdelingen zijn. De heer Van Vloten is geboren op 5 augustus 1936 en als kleine jongen vond hij het heerlijk als men de vlag uitstak als hij jarig was. Later kwam hij er ach ter dat dit niet voor hem gedaan werd maar voor prinses Irene. Aanvankelijk was hij woonachtig in Haarlem en zijn middelbare schoolop leiding kreeg hij aan het Canisiuscollege te Nijmegen. In 1954 deed hij eindexa men hjb.s. Hij kwam in Soest wonen en werd werk student in Utrecht, Zo kwam hij tot zijn voldoening met vele bevolkingsgroepen in aanraking. Hij was sjouwer bij Van Gend en Loos maar ook ambtenaar en intus sen studerede hij wis- en natuurkunde met als hoofdvak sterrekunde. Thans is hij leraar wiskunde aan het in- cremlentum van het Baarnse lyceum en aan O.L. Vrouwe ter Eem in Amersfoort, een middelbare meisj essohool. Zijn stu diedoel is thans het doctoraal sterre kunde. De heer Van Vloten heeft ook les ge geven aan de Van der Hucht-I.V.O., de afdeling van deze school waar individueel voortgezet onderwijs gegeven wordt. Hij gaf daar twee jaar les in wiskunde. De heer Van Vloten werd in 1956 lid van de K.V.P. en in 1962 kwam hij op de tiende plaats van de groslijst. Er werden toen 8 K.V.P.-ers in de raad gekozen Vanaf 1961 is hij secretaris van de Soes ter K.V.P.-werkgroep en hij is tevens rapporteur van deze groep, waarvan de leden werkstukken ter bestudering ont vangen. Zo is het zevende werkstuk van het sei zoen 1964-1965 gewijd aan het mede zeggenschap van de werknemers in de onderneming. Bestudering en discussie in de werkgroep stellen de leden va^n de groep in staat de vragen te beantwoorden welke gesteld worden. Door de K.V.P. wordt aan de hand van de antwoorden die door vele groepen in het gehele land ingezonden worden, een verzamelrapport samenge steld. Dit rapport stelt kamerleden en ministers in staat 'kennis te nemen van de meningen van K.V.P.-ers in het ge hele land en zij bepalen mede aan de hand hiervan hun koers. Geschiedenis en buitenlandse politiek hebben de grote interesse van het nieuwe raadslid. Reizen is een hobby van hem en vaak worden reizen en studie gecom bineerd. Zo bezocht de heer Van Vloten onder meer het midden-oosten en Rus land waar hij sterrewachten bezocht en een beetje tot zijn eigen verwondering naar hartelust kon fotograferen. Zelfs schoot hij plaatjes van kruisers, die thans in een lijvig album prijken met Russisch onderschrift, want de heer Van is voorlopig nog niet opgelost. Komt men voor genoemde combinaties niet tot over eenstemming, dan rest nog een zaken kabinet, dat niet veel principiële zaken aanhangig zou kunnen maken, of anders een kamerontbinding en nieuwe verkie zingen. Maar grote verschuivingen zijn daar in ons land nooit van te verwach ten, zodat er ook nooit de enige oplos sing uit is op te maken. Vloten is de Rusisehe taal een beetje miachtig. Joegoslavië en Spanje bezocht liij even eens en het contact met mensen die zo heel anders leven dan wij boeide hem en boeit hem nog steeds, zodat het ma ken van reizen in de toekomst beslist niet gestaakt zal worden. De heer Van Vloten is bestuurslid van de vereniging van postzegelverzamelaars Philatelica, die deze maand het 25-jarig bestaan viert. De grote belangstelling die het nieuwe raadslid voor het onderwijs heeft zal hem er voorlopig niet toe brengen veel vuldig in de raad het woord te voeren, want hij beschouwt zichzelf heel beschei den een invaller die zich het best beper ken kan tot inwerken en afwachten wat het bij de verkiezingen in 1966 wordt. Generaal-miaj oor A. L. Cox, commandant van het commando luchtverdediging, heeft deze functie tijdens een plechtig heid op de vliegbasis overgedragen aan commodore G. W, de Zwaan. De scheidende commandant hield een toespraak tot de verzamelde militairen van de luchtmacht, onder wie leden van het Amerikaanse 32nd squadron, dat volgens generaal Cox één van de 'beste onderdelen van de NATO is. „Ik zal altijd trots op u zijn", aldus de gene raal tot kolonel Nicely en zijn mannen Generaal-majoor Cox prees zijn opvol ger en gaf hem de verzekering dat hij aan hem het coimvndo met een gerust hart overdroeg. „Ik ben blij diat juist U het bent aan wie ik het commando mag overdragen". Commodore De Zwaan dankte voor deze woorden. Naar zijn mening is het bevel over het Commando Luchtverdediging een bijzonder mooie functie. „Men heeft de verantwoordelijkheid het peil van de operationele eenheden zo hoog mogelijk op te voeren en de zorg voor het wel zijn van hen, die bij dit commando be trokken zijn", aldus de commodore, die zijn vreugde uitsprak over het feit dat een Amerikaans spuadron deel uitmaakt van het commando luchtverdediging. Na de overdracht zorgde sergeant Schip per met een Hunter Mark VI voor een verrassing door enige opmerkelijke staal tjes kunstvliegen ten beste te geven. Het was een gedurfde demonstratie die vooraf ging aan een grondparade, waar- a.an deelgenomen werd door de lucht machtkapel, alle militairen die bij de commando-overdracht aanwezig waren en al het rijdend materieel van de basis. Vijftien helicopters, 21 Piper Cups en Beavers, vijf Fokkers F, 27 transport- toestellen, drie Fokkers S, 14 straaltrai- ners, 15 Hunters Mark VI en 21 Star- fighters namen deel aan de fly-past die de parade begeleidde. De Amerikanen konden niet opstijgen met hun specta culaire Delta Daggers wegens brand- stofmoeilijkheden. VV.Z. speelt zaterdag een uitwedstrijd tegen Avance en Hees tegen Hertha. Beide wedstrijden beginnen om 4 uur. V.V.Z. 2 komt in Laren tegen Laren 2 uit. Het derde elftal van Hees speelt thuis tegen Jonathan 5. V.V.Z. 3 speelt een thuiswedstrijd tegen C.J.V.V. 6 Zondag: Zwaluwen 3-Meteoren 1 3 uur. Soesterkwartier 4-Meteoren 3 2 uur. De afdeling Soest van de Internationale Vereniging Philatelica zal het zilveren jubileum vieren met een rudlmiddag in gebouw De Rank op zaterdag 27 maart De besturen van de zusterverenigingen zijn lüervoor uitgenodigd en het hoofd bestuur en vertegenwoordigers van de postzegelhandel zullen eveneens aanwezig zijn. Op vrijdag 26 maart is er een feest avond voor de leden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een tentoonstelling en een receptie te houden maar dit zou de afdeling te veel kosten. Op deze ruilmiddag zal men echter ook genoeg postzegels te zien krij gen. Er wor den kavelramen opgesteld die zullen aan tonen hoe men kan verzamelen. In januari van dit jaar bestond de ver eniging 25 jaar Toen gaven, wij een overzicht van het wel en wee der afde ling. De gegevens hiervoor werden ver strekt door de toenmalige voorzitter, de heer J. K. de Bruin Deze is inmiddels opgevolgd door de heer E. Kempers Het Amerikaanse squadron op Soester berg heeft een belangrijk aandeel in onze luchtverdediging en kan niet worden ge mist, de geluidshinder die het veroor zaakt ten spijt. Dat heeft staatssecreta ris Den Toorn (luchtmacht) in de Eerste Kamer meegedeeld, bij de behandeling van de defensiebegroting in de Eerste Kamer. De geluidshinder was door de li berale senator Van Riel ter sprake ge bracht met de vraag of het geen aan beveling zou verdienen het squadron langzamerhand elders onderdak te ver schaffen. De staatssecretaris zei dat alles in het werk wordt gesteld de rustoorden en sanatoria in de omgeving van de vliegbasis te ontzien. Hij beloofde met de commandant van de basis contact te zullen opnemen om na te gaan of de geluidshinder niet wat valt te verminderen. Gisteravond waren de vrijwilligers van de Utrechtse Bosbrandweervereniging bij een in de zaal van Eemland. Zij werden verwelkomd door kringcom mandant, de heer H. Wilhelm, die in het bijzonder de commandanten Groart, Van Beek en Van Zijtveld, respectievelijk van Soest, Baarn en Maartensdijk verwel komde, oud-commandant W. Groart van Soest, de commandant van de lucht machtbasis en de heer Van Dijk van 't Velde, intendant van het paleis. Reeds nu zijn bosbranden bestreden. In hoofdzaak zijn dit „weekbranden" ge weest die niet in het weekend ontston den. Zij werden veroorzaakt door mensen uit middenstandsbedrijven die niet op zaterdag maar op een andere doorde weekse dag vrij zijn en htm recreatie in de bossen zoeken. De heer Wilhelm wekte de bosarbeiders onder de vrijwillige brandweerlieden op aandacht te schenken aan het doen en laten van deze eenzame wandelaars De Congofilm „Vrijheren van het woud" werd gedraaid. Deze film is onder be schermheerschap van ex-koning Leopold opgenomen. Ir. W. Jansen, secretaris van de Utrecht se Bosbrandweervereniging sprak een slotwoord. Zondag: P.V.C.-B.D.C., 2.30 uur K.V.VA 3-B.D.C. 2, 12 uur Goodse Boys 3-BD.C, 12 uur. Quick 4-B.D.C. 4, 12 uur. B.D.C. 6-Hercules 10, 2.30 uur. Zaterdag: Quick C-B.D.C B. 4.15 uur. Quick E-B D.C. D. 2.45 uur. B.D.C. C-K.V.V.A. B, 4.15 uur. H.V.C I-B.D.C. E. 1.45 uur Don Bosco a-B.D.C. b, 4.15 uur. Hoogland b-B.D.C. c, 2.45 uur B.D.C. f-Quick g, 2.45 uur. Pupillen: S.E.C. 1-B.D.C. 1, 1.30 uur. Odi 1-B.D.C. 2, 1.30 uur. B.D.C. 3-K.V.V.A. 4, 1.30 uur. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Aan het einde van de magistrale rede die president Johnson deze week hield zei hij„Ik wil niet de president zijn die imperia bouwde of naar grandeur streef de.Ik wil de president zijn die jonge kinderen opvoedde en hen openstelde voor de wonderen van deze wereld. Ik wil de president zijn die hielp de honge- rigen te voeden en hen voor te bereiden belastingbetalers te worden inplaats van belastingeters. Ik wil de president zijn die de armen hielp hun eigen weg te vinden en die de rechten van elke burger om bij elke verkiezing te stemmen be schermt. Ik wil de president zijn die hielp een einde te maken aan de haat onder zijn medemensen en die genegen heid» onder de mensen van alle rassen en alle overtuigingen en alle partijen be vorderde Ik wil de president zijn die hielp bij het beeindigen van de oorlog onder de broeders op aarde." Goed, het is nog niet alles koek en ei in Amerika maar met een president die dergelijke positieve dingen zegt en de indruk wekt deze te menen, zijn we al een heel eind op de goede weg. Dat zou zeker niet het geval geweest zijn als Barry Goldwater gekozen was. KANTMAN Tijdens de wekelijkse oefenavond van de Soester brandweer strandde een nevel spuit in een weiland bij de Eem. Daar had de brandweer als oefening een vuil verbranding geënsceneerd. Na het blussen zag men geen kans de zware auto uit het weiland te krijgen en de volgende dag werd de hulp van de luchtmacht te Soesterberg ingeroepen. Er werd een zware takelwagen gestuurd maar deze strandde ook. Het gevaarte van 23 ton kwam op de Hooiweg in de zachte berm terecht en kantelde. Een tweede takelwagen werd gestuurd en hiermee werd aanvankelijk tevergeefs ge werkt. De dienst van gemeentewerken werd in geschakeld en met het storten van puin onder de wielen van de takelwagen, die half op zijn kant lag, dacht men suc ces te hebben. Dat was echter niet het geval en een militaire vrachtwagen met stalen rijplaten moest uitkomst brengen. Hiermee kreeg men de takelwagen op de weg. Met het redden van de nevelspuit ging het niet veel gemakkelijker. De kraan- wagen die dit werk zou klaren raakte vast in de modder, evenals de comman dowagen van de brandweer. De tweede takelwagen moest eraan te pas komen en tenslotte stond alles op de weg. Rijdend in de richting Soest raakte een kraanwagen opnieuw van de weg, maar dit euvel was snel verholpen- De nevelspuit had eveneens moeite in het rechte spoor te blijven en een schrik- hek bij een onbewaakte overweg moest het ontgelden, maar dit was dan ook het laatste incident van een lange reeks. P.V.O. concerteert op zaterdagavond 27 maart in het St. Joosephgébouw onder leiding van de heer J. H. PaereiL Er wor den walsen, marsen en selecties uitge voerd en de drumband zal optreden onder leiding van de heer J. Vlijm. Na de pauze voert de toneelvereniging ,.Ons Genoegen" de klucht „Een meisje van 1000 weken" op, onder regie van de heer M. J. ter Hoeven. Heeft U ook al af en toe uw neus in de voorjaarszon gestoken? Heeft u de stap schoenen aangetrokken om een wandeling tc maken in de bossen van Kroondomein of Pijnenburg De nieuwe ingezetenen maken wij er op attent, dat toegangs kaarten. geldig gedurende het hele jaar, bij ons verkrijgbaar zijn. Heel vaak komt men ons vragen welke bezienswaardigheden de stad Utrecht te bieden heeft. Utrecht wordt de vierde stad van Neder land genoemd of Domstad, Jaarbeurs- stad, Spoorwegstad. Een aardige nieuwe folder, voorzien van een kleine plattegrond, geeft u alle gewenste inlichtingen. Ook een wandeling door de binnenstad van oud-Utrecht is hierin opgenomen. Wie in de Paasvacantie de kinderen de schoonheid van de stad Utrecht wil laten zien of een der musea wil bezoe ken, kan van deze folder veel nut hebben. Maar feitelijk is voor iedere Soester een dergelijk practisch vouwblad van de dichtst bijzijnde stad van belang. Ook de verdeling van de winkelsluiting, waar onze winkelende dames rekening mee moeten houden, vindt u opgetekend, zodat teleurstellingen hierdoor voorko men worden. Wij zijn zelf echt in onze sas met dit foldertje en wij hopen, dat wij ook u er een plezier mee kunnen doen. Mr J. M. L. Th. Cals zal een poging ondernemen een nieuw kabinet voor Nederland te formeren. Links De kabinetsformateur in het kan toor van de minister-president aan het Plein 1813 in Den Haag. Rechts Mr Cals bij zijn aankomst.

Soester Courant | 1965 | | pagina 1